Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 80

Tema: Zanimljive knjige za 9-11 godina i šire

  1. #1
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno Zanimljive knjige za 9-11 godina i šire

    Molim, preporučite mi nešto za kćer kojoj je doooosadno, a praznici su tek počeli (Završila je treći razred).
    Nešto zabavno, da ne može spustiti knjigu. Baš bi htjela da to doživi.
    Idemo večeras u knjižnicu nešto posuditi.

  2. #2
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Moj mlađi je za lektiru imao Tajnu ribljeg oka, pa se oduševio i sad je naručio Tajnu mačje šape. On voli detektivske priče pa mu to paše. Ima cijela hrpa tih knjiga (Hrvoje Kovačević).

    Prošle i pretprošle godine je brstio policu sa Čarobnicama Lili (Čarobnica Lili među gusarima, Čarobnica Lili i leteći zmaj, Čarobnica Lili leti na Mjesec (tu smo čak morali kupiti) i slično. To je čitala cijela ulica i uredno su raspravljali o tome, koja je bolja i koja se kome svidjela.

    Najbolje je pitati u knjižnici što klinci/klinceze s guštom čitaju, iako su klinci različiti - moj stariji ne bi ni pogledao beletristiku, ali zato čita neke stvari koje čita i mm (tipa priručnik za voditelje brodica, he he he...)

  4. #4
    centar avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    zg
    Postovi
    701

    Početno

    ima cijela ona kolekcija "pet prijatelja".
    ili mozda nesto od r.l.stine-a

  5. #5
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    centar, hvala na podsjećanju na pet prijatelja... To bih mogla uzeti od bratića i sestrične, totalno sam zaboravila a mojim dečkima bi bilo taman po mjeri.

    Kad se sjetim sebe u toj dobi, mi smo prek ljeta s guštom čitali Tarzana. Tko zna da li bi se to sviđalo mojim dečkima...

  6. #6
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Ma naše su knjižničarke totalno nesusretljive (zaljepljene za stolac), a u hrpi knjiga je teško procijeniti što je zabavno za koji uzrast.
    Ja bi baš neku beletristiku za 10 plus, za curke koje već brzo čitaju.

    (Puno sam čitala ko mala, ali uopće se ne sjećam ničega osim Sportskog života letećeg Martina i Zabranjenih vrata.)

  7. #7
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Moja (9 god) sad čita "zensku verziju harry pottera" - "oksa pollock"

  8. #8
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Ima jedna krasna knjiga, "1001 Children's Books You Must Read Before You Grow Up" - u njoj su preporuke za knjige podijeljene po dobi, tvoja ulazi u dob 8-12 godina - imas preporuke knjiga uz kratki sadrzaj, po tome bi mogla vidjeti sto bi joj se dopalo.

    Evo je: http://www.amazon.com/1001-Childrens.../dp/0789318768

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    321

    Početno

    Grozni Grga

    39 tragova

  10. #10
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Mojima se sviđa "Gregov dnevnik" J. Kinney, iako meni to baš i nije knjiga.

  11. #11
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Pospremala sam danas dječju sobu (otišli su gnjaviti dedu i baku) pa sam se prisjetila što su još voljeli čitati:

    Ledeni zmaj http://www.algoritam.hr/?m=1&p=proiz...t=28&id=126614

    Tolkienove Pripovijesti iz opasnih predjela (za djecu koja vole takvu literaturu o zmajevima i neobičnim bićima to je bolje od Hobbita jer su kratke pričice unutra, nije cijela romančina) http://www.profil.hr/knjiga/pripovij...predjela/4649/

    Moj mlađi je bio (zapravo, još je uvijek) ljubitelj zmajeva pa je čitao Zmajske kronike i Zmajologiju. Sad se to iz ovog popisa baš dobro vidi.

    Nezaobilazni Erich Kastner je odličan baš za ovu dob (Blizanke, Tonček i Točkica, Emil i detektivi, Emil i tri blizanca i naravno 35. svibanj)

    U obzir još dolazi Pipi duga čarapa, razne priče i bajke (imaju moji lijepo izdanje Andersenovih bajki koje nisu samo za djecu i povremeno se mlađi sin uredno tome vraća, starijega ne zanima...on voli Miru Gavrana: Zaljubljen do ušiju i druge njegove knjige, ali to je za starije)

    Ne znam što bi odgovaralo za djevojčice, da drži pažnju do kraja i da ne bude preteško. Na pamet mi pada Adrian Mole, ali to je opet dečko...

    Od domaćih topla preporuka za Zvonka Todorovskog (Mirakul od mora i druge knjige) ali to je ipak za malo starije.

  12. #12
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Fidji prvotno napisa Vidi poruku
    Ma naše su knjižničarke totalno nesusretljive (zaljepljene za stolac), a u hrpi knjiga je teško procijeniti što je zabavno za koji uzrast.
    Ja bi baš neku beletristiku za 10 plus, za curke koje već brzo čitaju.
    Evo imaš ovdje popis dobrih knjiga po žanrovima i dobnim skupinama unatrag nekoliko godina:

    http://www.kgz.hr/default.aspx?id=1620

  13. #13
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Joj da, Emil i detektivi, kak se toga nisam sjetila...

  14. #14
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    otvoreni globus

  15. #15
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Misliš na Otključani globus (P.Zlatar) ?

  16. #16

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Ja ću i ovdje spomenuti: sve knjige Maje Gluščević (Jelenko, Bundaš iz petog be, Tajanstveni svjetionik, Lovci na potonulo blago, Opasan izlet,... ima toga još, pune police u knjižnici).
    Moj A. sad to čita, ali meni se čini da su neke teme iz tih knjiga primjerenije nešto starijem uzrastu (vršnjački odnosi, prve simpatije, a sve začinjeno nekom vrstom pustolovine).
    Naravno, svevremenski Erich Kastner.
    Onda, knjige Zvonimira Milčeca (Zvižduk s Bukovca mi prvo pada na pamet).
    Ma za taj uzrast baš ima puno kvalitetnih knjiga, ja sam baš sretna što smo napokon dorasli do tih knjiga, sad im se otvara čitav jedan novi svijet.

  17. #17
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Moj mlađi je nedavno našao Lovrakovu knjigu Micek, Mucek i dedek (dobili od susjeda koji je naša generacija) i to mu se dopalo. Drejčeka i tri marsovca je naslijedio od tate. Slažem se s tanjom da ima puno knjiga za taj uzrast, a kad se klinci zalijepe za nešto (npr Klub detektiva Njuškalo i druge knjige Gerde Wagner - nisam zapamtila imena), drži ih dok ne sliste cijelu policu u knjižnici.

  18. #18
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Dnevnik Pauline P.
    Srce od tinte
    Dom gospodjice Peregrine za cudnovatu djecu (N. upravo cita, i kaze da je mrak!)

  19. #19
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    Dom gospodjice Peregrine za cudnovatu djecu (N. upravo cita, i kaze da je mrak!)
    ja sam mislila da je to neki hororac, tipo koralina

  20. #20
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam mislila da je to neki hororac, tipo koralina
    ma nije
    prvo je MM procitao, i rekao da je tipicna knjiga za teenagere
    N. kaze da je malo, mrvicu u nekim dijelovima strasna, ali ju jako brzo cita, i odusevljena je

  21. #21
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Misliš na Otključani globus (P.Zlatar) ?
    da


    sve od Zane greja ak toga uopće ima
    mark Twain

    jil Wern
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 27.06.2012. at 14:34

  22. #22
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Vera Zemunić: Ljubavi obične i neobične

  23. #23
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    He, he...to upravo mlada dama čita (kupila neki dan za doslovce par kuna). Malo je preinfantilno za moj ukus, ali njoj je najbitnije da je riječ o ljubavi pa makar akteri bili patika i sandala .

    Inače isplati se prošvrljat knjižarama (police s oznakama povoljno, Ljevak, Alfa, antikvarijati...) ima svašta za 5-20kn. Više platim zakasninu u knjižnici.

  24. #24
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    nije bas skroz on, al da ne otvaram novu temu
    vec sam negdje pisala da su u moje vrijeme (odn. prije mog vremena, mene je to, nazalost, zakacilo samo u 1.raz. OŠ)
    odlični učenici dobivali na kraju godine knjigu
    meni se to jako svidja pa sam odlučila mojoj kceri kupiti knjigu na kraju uspješne sk.god.
    lani sam joj kupila Pinokia, u izdanju Kasmir prometa,krasne ilustracije i prijevod Ljerke Car-Matutinovic
    ne znam sto da joj kupim ove godine
    htjela bi neku "svevremensku" knjigu, a opet nesto sto će ona rado citati
    Pinokia je procitala 3x
    imate ideje?

  25. #25
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    nije bas skroz on, al da ne otvaram novu temu
    vec sam negdje pisala da su u moje vrijeme (odn. prije mog vremena, mene je to, nazalost, zakacilo samo u 1.raz. OŠ)
    odlični učenici dobivali na kraju godine knjigu
    meni se to jako svidja pa sam odlučila mojoj kceri kupiti knjigu na kraju uspješne sk.god.
    lani sam joj kupila Pinokia, u izdanju Kasmir prometa,krasne ilustracije i prijevod Ljerke Car-Matutinovic
    ne znam sto da joj kupim ove godine
    htjela bi neku "svevremensku" knjigu, a opet nesto sto će ona rado citati
    Pinokia je procitala 3x
    imate ideje?
    Ako dijete voli životinje, u obzir dolazi Bambi ili Vinipeški vuk (to je klasika)

    Od novijih: O mamama sve najbolje (Sanja Pilić)

  26. #26
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    A70V, i ja sam odlučila tako. Moja sad čita knjige koje sam ja dobivala na kraju svakog razreda, a bome i za rođendane i Božiće (svaka ima posvetu s datumom).
    Imam i jednu koju je moj nono poklonio mome tati 1943., ta mi je bila najdraža - Jagoda Truhelka: Zlatni danci (skroz starinskog štiha, djetinjstvo s početka 20.stoljeća).

  27. #27
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Sad sam se skroz raspekmezila čitajući o Anici, Ćiri i Dragiši ...

  28. #28
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    joj, je tamo prica o onom psu, oboljelom od bjesnoce, koji se, unatoc teškoj bolesti, uspio savladati da ne ugrize djecu?
    kako sam se tu naplakala

    dobre ideje Peterlin, Vinipeskog vuka sam zaboravila, o cemu se radi?

  29. #29
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Sad sam se skroz raspekmezila čitajući o Anici, Ćiri i Dragiši ...
    Mali se zove Dragoš , kao pravi Eseker... Odlična ideja za knjigu! I ja sam je imala (Vjeverica, iz sedamdesetih), možda još negdje postoji kod moje mame.

    Ona je imala još dvije knjige iz te serije iz doba 2. svjetskog rata - Crni i bieli dani (te se sjećam, debela zelena knjižurina) i Gospine trešnje (za tu sam samo čula), pisano korienskim pravopisom.

    To je prava literatura za djevojčice. Bingo!

  30. #30
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    joj, je tamo prica o onom psu, oboljelom od bjesnoce, koji se, unatoc teškoj bolesti, uspio savladati da ne ugrize djecu?
    kako sam se tu naplakala

    dobre ideje Peterlin, Vinipeskog vuka sam zaboravila, o cemu se radi?
    Vinipeški vuk je zbirka malo duljih priča o životinjama, lijepih i vrlo životnih (nema baš svaka sretan kraj).

    Osim Vinipeškog vuka ja se sjećam priče o mački, zove se Kraljevna od Analostana (obična mačka sa smetlišta koju lokalna sirotinjska ekipa odhrani i ona pobijedi na natjecanju za najljepšu plemenitu mačku), priče o majmunici Jeanie (ta mi je bila tužna, majmunica je uginula), priče o obitelji kojota... ima raznih. To mi je bilo lijepo.

  31. #31
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Jao, Dragoš, naravno! Ma vidim, kad sam napisala post, da mi nešto ne štima s tim Dragišom, ali nisam znala što .

  32. #32
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    L isto dobije knjige kao nagradu za odličan uspjeh na kraju svakog razreda

    meni najdraže knjige za ovu dob:
    Mark Twain - Pustolovine Huckleberryja Finna i Pustolovine Toma Sawyera
    Johanna Spyri - Heidi
    Hrvoje Hitrec - serijal o Smogovcima
    C.S. Lewis - Narnijske kronike
    Ferenc Molnar - Junaci Pavlove ulice
    Priče iz grčke mitologije
    Ivan Kušan - Koko knjige i Lažeš, Melita
    Zvonimir Milčec - Zvižduk s Bukovca
    knjige Ericha Kaestnera
    Charlottina mreža
    Zlatko Krilić - Zabranjena vrata
    Nikola Pilić - Ključić oko vrata
    Palma Katalinić - Anja voli Petra
    serijal o 5 prijatelja


    L. jako voli i knjige Sanje Pilić i Sanje Polak

  33. #33
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    I mi smo odlučili kupovati knjigu kao poklon za kraj školske godine, a obzirom da se Lei jako sviđaju Planetopijine knjige za raznoraznim fensi 3D efektima i stvarčicama na otvaranje i izvlačenje, dok se meni pak ne sviđaju "enciklopedije" o izmišljenim bićima, ove godine smo joj kupili Planetopijino izdanje o Darwinu i brodu Beagle. Nije baš vizualno atraktivno kao knjige o zmajevima i patuljcima, ali je svejedno zgodno, a Lei se jako dopalo.

    Što se tiče knjiga pogodnih za ovu dob, svašta je već nabrojano, a ja sam još recimo jako voljela knjige M. Matošeca - Strah u ulici Lipa, Tiki traži Neznanca.
    No apsolutni favorit u toj dobi su mi bile "Male žene" L.M. Alcott i njihovi nastavci - zapravo, Devojčice, Devojčice rastu, Dečaci i Deca gospođe Džo - čitala sam ih u srpskom prijevodu, i pitam se ima li uopće novijih izdanja tih knjiga.

  34. #34
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    meni je taj darwin odlična knjiga

    u toj dobi sam obožavala 5 prijatelja. mislim da bi se to i mojoj kćeri svidjelo, no sad je zauzeta :D
    mislim da se djeci te dobi sviđaju klnjige sanje polak i sanje pilić
    i postoji neka serija knjiga donne king (gem, set, meč; na ledu; preskok itd.)
    moja (8 god) sad čita na ledu

    netko je spomenuo otključani globus. nismo uspjele sve pročitati, ali ono što jesmo, super je bilo

  35. #35

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    ovo su bile omiljene mojeg muškarca u toj dobi, nema ljubavnih, sve su zabavno'uzbudljive

    L'Engle: Vjetar u vratima
    L'Engle: Nabor u vremenu (nastavak)
    J. J. Sempe: Nikica
    J. J. Sempe: Nikica ponovno jaše
    S.B.Višnjić: Janko među dinićima
    Z. Pongrašić: Mama je kriva za sve
    A. Finne: Moja mama pankerica
    Bum Tomica (i ostalo od S. Šesto)

  36. #36

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    nije bas skroz on, al da ne otvaram novu temu
    vec sam negdje pisala da su u moje vrijeme (odn. prije mog vremena, mene je to, nazalost, zakacilo samo u 1.raz. OŠ)
    odlični učenici dobivali na kraju godine knjigu
    meni se to jako svidja pa sam odlučila mojoj kceri kupiti knjigu na kraju uspješne sk.god.
    lani sam joj kupila Pinokia, u izdanju Kasmir prometa,krasne ilustracije i prijevod Ljerke Car-Matutinovic
    ne znam sto da joj kupim ove godine
    htjela bi neku "svevremensku" knjigu, a opet nesto sto će ona rado citati
    Pinokia je procitala 3x
    imate ideje?
    Pauline P.
    Tri dijela sam joj kupila - sve ih iščitava po ne znam koji put
    sve ostalo je "bezveze"...

    Neki dan sam joj ponijela na more Zvižduk s Bukovca - na kraju sam ga ja pročitala jer je izjava bila: zašto ja moram čitati tu glupu knjigu?!?!?!

    bila sam bijesna jer mi je ta izjava došla kao teška uvrede moga djetinjstva i moje omiljene dječje literature

  37. #37
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Ovo vam se stvarno super ideja za poklon i uspomenu nakon kraja školske godine.

    Ako kupujete on-line knjige, koji web-shop preporučate?

  38. #38

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    ja obično kupujem u lokalnoj knjižari

    pokatkada u online superknjižari (nekoliko puta sam imala više od 500kn pa su mi besplatno donijeli kući, inače pošaljem MM da pokupi knjigu u Savskoj)

  39. #39
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Pauline P.
    Tri dijela sam joj kupila - sve ih iščitava po ne znam koji put
    sve ostalo je "bezveze"...

    Neki dan sam joj ponijela na more Zvižduk s Bukovca - na kraju sam ga ja pročitala jer je izjava bila: zašto ja moram čitati tu glupu knjigu?!?!?!

    bila sam bijesna jer mi je ta izjava došla kao teška uvrede moga djetinjstva i moje omiljene dječje literature
    To ti je generacijski problem - ta knjiga je bila bliska NAMA, ali ne i našoj djeci. Zato je njima bliska Paulina (moji su voljeli i Petricu pričalicu i Malog Jana, ima toga još), ali Paulina P. je meni onak...malo škripi pod zubima jer ima natruhe shoppingholičarskog teenagerskog mentaliteta. Morala bih to ponovo prelistati. Moj stariji sin isto obožava Paulinu ali ja nikada nisam dijelila njegovo oduševljenje. Kužim zašto - prepoznaje svoju generaciju u tim knjigama.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Slažem se s tobom, ali to je kod njih in. Ipak se tu spominju i "nova obleka" i sl. Što je meni s 9. godina bilo nezamislivo.

    Ja sam se sa svojom generacijom ipak penjala po trešnjama, liječila izgrebana koljena, promatrala stari tramvaj i zamišljala vožnju na pulferu ...


    Za dječake ima verzija "Mali Jan ima plan" - to nisam prolistala, ali vidim da joj je isto bilo zgodno ...

  41. #41
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ja skrušeno priznajem da od čitanja S. Polak postajem nervozna, sve veze na isti kalup, bilo da je riječ o pojedinačnim knjigama ili zbirkama priča (Dnevnik dobrih anđela, napr.). Pročitaš jednu, kao da si pročitao sve. Zgodno, p(l)itko, zaboraviš za tren.
    Da, da...prestara sam.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    sve ostalo je "bezveze"...

    Neki dan sam joj ponijela na more Zvižduk s Bukovca - na kraju sam ga ja pročitala jer je izjava bila: zašto ja moram čitati tu glupu knjigu?!?!?!

    bila sam bijesna jer mi je ta izjava došla kao teška uvrede moga djetinjstva i moje omiljene dječje literature
    Skroz razumijem tvoju ljutnju na njezinu izjavu, ali donekle razumijem i nju.
    Ja sam čitala Zvižduk s Bukovca u nižim razredima OŠ, knjiga mi je bila nerazumljiva i bezveze, nisam uopće shvaćala ni te dječačke igre, ni klape, ni njihove nadimke... onda sam je ponovo pročitala nešto kasnije (u višim razredima), pa još jednom, pa još jednom, i tek sam tada shvatila koliko je to dobra knjiga.
    Hoću reći, i meni, koja sam odrastala samo u drukčijem kvartu istog grada, dosta toga iz te knjige bilo je daleko i strano. Tek kasnije sam uspjela premostiti mentalne razlike.
    Milčec mi je kasnije postao jedan od omiljenih pisaca, njegove priče o Zagrebu su mi još bolje od dječjih romana. Ali to je za stariji uzrast (ako je danas uopće za ikoji uzrast, jer se Zagreb toliko promijenio da ga ni ja više ne prepoznajem... odoh offtopic, sorry )

  43. #43
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Pa to jest literatura primjerena fb generaciji koja nema sape za nekaj dublje. I to je obvezna lektira u 3. razredu...

    Upravo zato treba djeci poklanjati Jagodu Truhelku jer se djeca kroz lektiru nikada neće susresti s tim. Možda se varam, ali nisam vidjela da su Zlatni danci lektira. Nema veze... Uostalom, moramo biti svjesni da djeca žive u 21. stoljeću i čitaju knjige tipa Haj, ja sam online, a koljena izgrebu samo slučajno, ako padnu s bicikla ili rola. Igre bez pomagala su im nepoznat pojam.

  44. #44
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    Uz nabrojano, ja bih još dodala i Roalda Dahla (Vještice, Charlie u tvornici čokolade) i knjiga koja mi je bila apsolutni favorit godinama (izlizala se od silnih prečitavanja) Jim Gumb i strojovođa Lukas Michaela Endea. To je bajkovito-pustolovna priča s jako lijepom porukom o prijateljstvu i dobru koje uvijek pobjeđuje. Ne znam kome se ne bi svidjela. Izdanje je ona biblioteka Hit-Junior iz zlatnih osamdesetih/početak devedesetih, vremena kad su knjige imale fantastičan prijevod (meni je to jako bitno). Imam ih gotovo sve. I dan danas ih znam uzeti u ruku.
    E.Rice Borroughs Tarzana sam bila dobila tako negdje i isto me je bio oduševio.

  45. #45
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Jim Gumb i strojovođa Lukas su genijalni, to sam Lei čitala točno lani pred školu pa je se posebno dojmila škola gospođe Kutnjak
    Ovo ljeto joj planiram pročitati Beskrajnu priču M. Endea, a sada čitamo prvu knjigu Kronika iz Narnije.
    Tko voli fantasy (ja sam ga obožavala kad sam bila dijete npr.) tu je naravno i Hobbit.
    I još jedna legendarna knjiga, a mislim da je super za dob od 9-11 godina - Pustolovine Toma Sawyera.

  46. #46
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj Svimbalo prvotno napisa Vidi poruku
    Uz nabrojano, ja bih još dodala i Roalda Dahla (Vještice, Charlie u tvornici čokolade)
    I "Revolting Rhymes" i "BFG" i "The Twits", E. ih je doslovce gutala u dobi od 8 godina.

  47. #47
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    sjetila sam se još dvije koje sam jako voljela, mislim da ih isto nema u današnjoj lektiri

    Anđelka Martić: Djedica pričalo i čarobni vrutak
    Zlata Kolarić Kišur: Moja zlatna dolina

  48. #48
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj laumi prvotno napisa Vidi poruku
    Zlata Kolarić Kišur: Moja zlatna dolina

  49. #49
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Dodajem jos i Karla Maya, "Winnetou", "Old Surehand", itd. - za decke i tomboy-cure :D

  50. #50
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    uz sve navedeno, Moj skoro 11godišnjak trenutno čita Tu su zmajevi. kaže da je nekad malo strašna, ali mu se jako sviđa. ima još mislim tri nastavka.
    obožava 5 prijatelja, dvaput je već pročitao čitavu seriju, a sviđa mu je i 7 veličanstvenih - isto serija od ne znam koliko knjiga na tu dječji detektivi foru.

    grozni grga, gregov dnevnik i Kronike iz spiderwicka su mu onak - za dva dana, ali zgodno.

    planetopijinim izdanjima se stalno vraća, a imamo i nekoliko primjeraka Vjerovali ili ne - enciklopedije pune čudnovatih informacija, isto nabavljeno u planetopiji.

    grčka mitologija je uvijek in, barem mojim dečkima (i malom, dada)

    jedno vrijeme je čitao i IBM, onu seriju što je izlazila uz neke novine.

    a za kraj godine će dobiti novu knjigu o Percyju Jacksonu - Titanova kletva - jer tvrdi da su mu Kradljivac gromova i More čudovišta najmilije knjige ikada.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •