Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 51

Tema: Posebna dijetna prehrana _recepti

  1. #1
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno Posebna dijetna prehrana _recepti

    MM ima jako povišeni kolesterol i mora na dijetu. Dobili smo popis namirnica koje smije i koje nesmije pri hipertrigliceridemiji, a ja sad skupljam recepte jer kuhanje na lešo nije baš moj fah...
    Pa ako netko ima recepte, prijedlog kakve dobre kuharice (mediteranske?), linkove na recepte...bilo što tog tip pls postajte...malo štekam sa idejama raznovrsne prehrane tog tipa...
    Posljednje uređivanje od ivano2 : 29.06.2012. at 19:30

  2. #2
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    dođi k meni

    iako, nije ti ni to garancija
    mi jedemo tako kako jedemo, pa je moj kolesterol odličan, trigliceridi isto
    muževi visoki

    a napisat ću ti "recepte"

  3. #3
    BP avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    863

    Početno

    koliko ja znam, a potvrđeno mi je jos kad sam u trudnoci bila kod nutricioniste, da je definitvno pozeljno uvesti integralne namirnice umjesto obicnih (znaci cim manje bijelog brasna, rize, secera), manje masno mlijeko, bijelo meso, te obilje povrca, po mogucnosti sirovog

  4. #4
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj ivano2 prvotno napisa Vidi poruku
    MM ima jako povišeni kolesterol i mora na dijetu. Dobili smo popis namirnica koje smije i koje nesmije pri hipertrigliceridemiji, a ja sad skupljam recepte jer kuhanje na lešo nije baš moj fah...
    Pa ako netko ima recepte, prijedlog kakve dobre kuharice (mediteranske?), linkove na recepte...bilo što tog tip pls postajte...malo štekam sa idejama raznovrsne prehrane tog tipa...
    koje su mu točno vrijednosti lošeg LDL kolesterola i dobrog HDL kolesterola?
    Ako je HDL nizak svakako ga treba povisiti http://www.nutricionizam.com/index.p...ncom&Itemid=36

  5. #5
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    HDL 0,8
    LDL na nalazu piše / (po tumačenju doktorice toliko visok da ga nisu uspjeli izmjerit !?)
    kolesterol 7,4

  6. #6
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    dođi k meni

    iako, nije ti ni to garancija
    mi jedemo tako kako jedemo, pa je moj kolesterol odličan, trigliceridi isto
    muževi visoki

    a napisat ću ti "recepte"
    i moji nalazi su super a njegovi

  7. #7
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj ivano2 prvotno napisa Vidi poruku
    HDL 0,8
    LDL na nalazu piše / (po tumačenju doktorice toliko visok da ga nisu uspjeli izmjerit !?)
    kolesterol 7,4
    HDL mu je snižen , treba ga svakako povećati (mora biti iznad 1,0)

  8. #8
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno


  9. #9
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Puno ribe lešo , na roštilju ili u pečnici (ne pržene ) zalivene maslinovim uljem nakon termičke obrade, češnjak, kupusnjaće lešo , orasi i čaša vina. Pa ti reci da je teško biti na specijalnoj prehrani.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Oct 2010
    Postovi
    131

    Početno

    Crvena riža super snižava loš kolesterol (skuhaš je kao i običnu tj. integralnu rižu), a ima i nekih pripravaka od nje u apotekama + ovo što je sirius napisala (jer treba i povisiti dobar kolesterol.
    Malo mi je čudno da nisu mogli izmjeriti LDL ako je ukupni 7,4 (to i nije baš tako jako visoko, znam ljude kojima je ukupni oko 11, a HDL im nije viši od 3).

  11. #11
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    Ok riba ce ici to voli. Povrce na leso bas i ne pa cu to morat nekako kombinirat.. Integralna tjestenina ide, povrce sirovo na salatu ide... Boze te sacuvaj kad muskom moras mijenjat prehranu a gurman za poludit

  12. #12
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Umjesto povrca na leso isprzi povrce na grill tavi (ja sam bas veceras przila tikvice i patlidzane). Ne treba ulja, nego kasnije kad je przeno zalijes 1 zlicom maslinovog ulja i zacinis cesnjakom, koprom i slicno.

    Uostalom, mm ima isti problem vec nekoliko godina. Uredno smo se navikli. Za gurmana su zakon zacini. Nas je spasio wok i cinjenica da i on i svi mi ostali volimo jela iz woka i sa grill tave + ekspress lonac. Evo tu sam nasla par recepata bas za wok: http://www.forum-opp.com/index.php?topic=6271.0

    Sto jos? Sitne adaptacije... Umjesto tjestenine s jajima (npr. gris knedla) u juhu frknes 1 zlicu kuskusa ili zobenih pahuljica. Kuhas fine povrtne krem juhe (od brokule, tikvice, poriluka, zelja...) Kuhas carobnu juhu od zelja - evo bas smo ju danas imali. Kuhas juhe od telecih kostiju umjesto od junetine. Kuhas riblje juhe. Kuhas ribu na leso. Lignje przis na grill tavi umjesto da ih pohas u dubokom ulju.

    Prestala sam zalijevati povrce vrhnjem i jajima, przim snite posne palente na grill tavi, stavljam spinat u palentu, koristim puuuuno razlicitih zacina suhih i svjezih, jedemo puretinu, piletinu i ribu i tak...

    MM jede voce (sad su prosli ribizli i visnje, imam svoje), mlijecne proizvode sa smanjenom kolicinom masnoce, smanjio je kolicinu sira i suhomesnatih proizvoda (npr. lako mu je odreci se salame, ali ne i prsuta, pa se sverca), ja ne pecem vise kolace s kremom i jajima...Npr. umjesto baklave napravim strudlu od jabuka. Trudim se koristiti sto vise integralno brasno, ali nisam u potpunosti izbacila obicno jer za sva dizana tijesta ipak treba polubijelo ili bijelo.

    Zapravo bilo bi jos ustupaka koji bi se mogli napraviti (mm obozava maslac pa ga ponekad jede, ali u minimalnim kolicinama), alkohol na minimumu, kavu eventualno jednom dnevno, a zeleni caj uz mene (kad se sjetim).

    MM je zakljucio da mu je puno lakse ako si tu i tamo (npr. 1x u sezoni) priusti obrok cvaraka nego ako je na posve strogoj dijete. ALI iz kuce smo prognali cips i druge grickalice vec odavno. Ima toga jos ali ne pada mi na pamet.

  13. #13
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    Super savjeti ... Ako se sjetis jos pisi ...

  14. #14
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno

    Hladno prešana nerafinirana ulja, nehidrogenizirane masnoće, zob snižava

    kolesterol - zobeno mlijeko nije neukusno i postoji u razl. okusima

    (vanilija, čokolada)
    Posljednje uređivanje od Teica : 30.06.2012. at 00:09

  15. #15
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj ivano2 prvotno napisa Vidi poruku
    Ok riba ce ici to voli. Povrce na leso bas i ne pa cu to morat nekako kombinirat.. Integralna tjestenina ide, povrce sirovo na salatu ide... Boze te sacuvaj kad muskom moras mijenjat prehranu a gurman za poludit
    pa nije gurmanstvo izjednačeno sa nezdravom hranom.
    samo treba naučiti voljeti zdravu.
    i uživati u njoj.

    netko je gore i napisao: lisnato povrće, leš naravno, uz dodatke drugog povrća ili grahorica
    i sve možeš politi maslinovim uljem i dodati začine koje voli
    i nama su govorili za crvenu rižu, ali meni je to debelo preskupo, pa je ne kupujem

    zapravo, sad vidim da je Peterlin sve napisala

    iako, ako pročitaš blog o LCHF prehrani, tamo će te uvjerit da masna hrana uopće ne djeluje na kolesterol

  16. #16
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    A da tvoj muz ponovi mjerenje? Mislim, iako su tu dani prilicno zdravi prijedlozi, kojih bi se mozda ionako trebalo pridrzavati, meni je bezveze da je na nekoj strogoj dijeti a nisu mu tocno izmjerili taj losi kolesterol?

    Inace, meni su na svakom sistematskom isto govorili da mi je poviseni kolesterol i da trebam na ovakvu dijetu (a sto je mene malo zbunjivalo jer je bio isti rezultat i kad sam jela "normalno" masnu hranu i kad sam jela strogo nemasnu hranu jer sam se oporavljala od mononukleoze). Da bi mi na zadnjem sistematskom na ponovljeni nalaz "povisenog" kolesterola rekla internistica da se ne obazirem na to, da stalno snizavaju granicu "povisenog" ali da vidi da je kod mene sve ostalo ok, i da bi pred 10 godina bila proglasena savrseno zdravom s tim istim nalazima...

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    iako, ako pročitaš blog o LCHF prehrani, tamo će te uvjerit da masna hrana uopće ne djeluje na kolesterol
    Vjerovala ili ne, meni je nakon 3 mjeseca Atkinsa ukupni kolesterol opao za skoro 2 jedinice (trigliceridi su i prije i poslije bili OK).

    Moja majka ima ogroman kolesterol (bez terapije oko 10-12), a trigliceride uredne - nakon 3 mjeseca neuspješne dijetne prehrane, 2 internista su joj odvojeno rekla da u toj kombinaciji nalaza dijeta nema smisla ni učinka, jer je ta kombinacija genetski uvjetovana (od prehrane padaju/rastu najprije trigliceridi, a kolesterol je vezan i za naš hormonski sustav).

  18. #18
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    apri, mene nisu to uvjerili
    ali jesu da šećer djeluje

  19. #19
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Mene je, iz iskustva (vlastitog i iz okoline) uvjerilo da prehrana bogata ugljikohidratima, pogotovo zadnjih smecem od UH, donosi poviseni kolesterol, obicno u kombinaciji s trigliceridima.

  20. #20
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    A za sad cemo preko ljeta pripazit na prehranu ... Ionako nije lose da skine koju kilu pa pocetkom rujna ponovit nalaze....

  21. #21
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    apri, mene nisu to uvjerili
    ali jesu da šećer djeluje
    ma ja ti nikome ništa ne vjerujem

    jer sam zagovornica (iako to baš i ne prakticiram uvijek) uravnoteženosti.

    krumpos, aj reci, znaš li ikoga tko je u životu pojeo toliko slatkiša ko ja?
    pa opet sve u redu.

    ali, popravljam se; sada slatko jedem samo u iznimnim prilikama.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    393

    Početno

    Ima jedna stranica kalorije.net kad sam bila na dijeti tu sam nasla dosta zdravih recepata sa nutricionistickim podacima. takoder forumasi imaju dosta iskustva... moj otac je jeo bundevine kospice i ulje od buce stvarno mu je pomoglo

  23. #23
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno

    Citiraj lamy prvotno napisa Vidi poruku
    Ima jedna stranica kalorije.net kad sam bila na dijeti tu sam nasla dosta zdravih recepata sa nutricionistickim podacima. takoder forumasi imaju dosta iskustva... moj otac je jeo bundevine kospice i ulje od buce stvarno mu je pomoglo
    Malo off, ali imam potrebu napisati da su bundevine sjemenke dobar izvor cinka i kao takve,

    korisne za prostatu.

  24. #24
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj ivano2 prvotno napisa Vidi poruku
    Super savjeti ... Ako se sjetis jos pisi ...
    Ako volite bucino ulje to je isto odlicno. Mi ga stavljamo u salate od mahunarki (grah, mahune, slanutak, grah i kukuruz).

    Sve ovisi o tome sto covjek voli, a da nije na popisu zabranjenih namirnica. Sretno!

  25. #25
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ja počela i zelenu salatu bučinim uljem začinjavati i - sviđa mi se!

  26. #26
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    ja počela i zelenu salatu bučinim uljem začinjavati i - sviđa mi se!
    I mi to volimo, ali to mi je standard (ja sam iz Podravine, tam je to normalno). Jednom je onaj kuhar Tomislav Špiček govorio da se bučino ulje + kosane sjemenke golice stavlja na sladoled od vanilije. Međimurci peku zlevenku s tim uljem (ali nisam baš sigurna da je sladoled i zlevenka s jajcima i vrhnjem na listi dozvoljenih namirnica za ovaj topic ).

    Znam što bi bilo dozvoljeno: šampinjoni pečeni u woku i preliveni bučinim uljem na kraju. Od ostalih začina sol i svježe mljeveni papar, po želji timijan ili bosiljak.

  27. #27
    Rebbeca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagorje zeleno
    Postovi
    871

    Početno

    I ja koristim bučino ulje za sve salate, i jako nam je fino, čak i klincima...

  28. #28
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Jednom je onaj kuhar Tomislav Špiček govorio da se bučino ulje + kosane sjemenke golice stavlja na sladoled od vanilije.
    mi bili u Zaprešiću, u njegovom restoranu

    dakle, to je nešto božanstveno!

  29. #29
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Sladoled od vanilije s kvalitetnim vocnim acetom balsamicom...

  30. #30
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Jedan rođak mm-a godinama za doručak uzme dvije šnite kruha (doma peku u pekaču) i na svaku po žlicu maslinovog ulja. Plus zeleni čaj (u kojeg ja osobno ne vjerujem) u ogromnim količinama.
    Time je doveo kolesterol u normalu.

    A moja teta tamani čaj od neljuštene zobi.
    Posljednje uređivanje od Mojca : 01.07.2012. at 09:36

  31. #31
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    Cesnjak...za povisene masnoce i sve ostalo. Ja ga obozavam i stavljam ga valjda u sve osim u kolace.

    Sada ti je idealno vrijeme za njega: pecene paprike, peceni patlidzan, tikvice....malo maslinovog, malo jabucnog octa, puuunoo cesnjaka.

    i u zelenu salatu znam staviti cesnjak. To mi je isto prefino..

    u proljece se moze, ako imas priliku i ako znas gdje ga ima, nabrati srijemus (medvjedi luk). Samo oprez da ga se ne zamijeni sa djurdjicom ili mrazovcem!!

    ja srijemus stavljam u svjeze salata, pravim ga kao spinat, u nesto kao zlevka sa zgancima i jajima, kao pesto, sa kuhanim krumpirom...

    iako...ono sto sam primjetila u zadnje vrijeme je da se te granicne vrijednosti kolesterola non stop spustaju. Ja to vidim malo i kao trik farmaceutske industrije..da dodju do cim veceg broja 'bolesnih' koji trebaju trositi njihove lijekove... Ali to je samo moje vidjenje stvari..

  32. #32
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    umjesto kave zeleni čaj, bez zaslađivača i svaki dan žlica mljevenog sjemena lana u nemasnom jogurtu, mom su tati uz prilagodbu prehrane iz koje je izbacio suhomesnate proizvode i sir, u tri mjeseca doveli nalaze u normalu.

  33. #33
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    hvala na savjetima! svakako izbacujemo suhomesnato i kuhanje na masti, a ubacujemo ribu, povrće ...sva sreća da je ljeto pa ima svega svježeg i finog...a za koji dan idemo na more pa će i riba ići lakše na gradele (nadam se samo da na biogradskoj ribarnici čiste ribu)

  34. #34
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    Još jedno pitanje: s obzirom da ne smije punomasne sireve imate li preporuke za neke light sireve?
    Posljednje uređivanje od ivano2 : 01.07.2012. at 18:48

  35. #35
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    pa kravlji sir je zakon za visoki kolesterol
    meni osobno je najdrađi Pilos iz Lidla, ali ljudi vole i Vindijin i Dukatov

  36. #36
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    misliš na svježi sir? a šta sa tvrdim sirevima?

  37. #37
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    zaboravi

  38. #38
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj ivano2 prvotno napisa Vidi poruku
    misliš na svježi sir? a šta sa tvrdim sirevima?
    Nula bodova.

    Imaš osim svježeg kravljeg sira (bez vrhnja) i zrnatog isra još na raspolaganju skutu i povremeno mozzarelu. Mm se povremeno šverca s feta sirom i grabancijašem (slani bijeli sir) u minimalnim količinama, npr. uz šopsku salatu ili grčku salatu.

    Evo još ideja:

    Tzatziki umak (jogurt i svježi krastavci) uz grill piletinu, salata od poriluka i jogurta, razna variva bez zaprške (frkneš unutra žlicu-dvije zobenih pahuljica da zgusnu) i bude super.

    Mm koji nikako nije volio kuhano meso zavolio je salatu od kuhane teletine (ohlađene, ostaci od juhe, očišćeno od žilica i narezano na sitne kockice) s lukom i bučinim uljem. U ovo dodajemo po želji razno povrće (kukuruz šećerac iz konzerve ili iz leda, klice soje ili azuki graha, običan grah, obične mahune...) Super večera! Povremeno čak stavim bjelanjak tvrdo kuhanog jaja u ovu salatu, čisto za želju (žumanjak viška pojede mlađi sin ili djeci izmiksam u juhu).

    Od mesa - razne marinade pomogle su nam da pileće bijelo meso ne bude dosadno. Isto, volimo kunića i kupimo ga kad god nađemo (nedavno kupila u Sparu u CC1 i napravila haznfefer bliz: koji ne serviramo s tjesteninom nego s rižom, ponekad hajdinskom kašom (heljda, pripremim isto kao rižu) a može i prosenom kašom.

    Ječam na razne načine (nek apricot napiše, sigurno ga radi na više načina nego ja, iako ni mi nismo loši...) Sad mi se ne jede ričet (varivo od ječma) nego napravim salatu koja stoji u frižideru za gladne trenutke.

    Jelovnik za sutra: pečeni picek iz dućana (ostaci od danas) + fina salata od kineskog kupusa i mrkve (uz dodatak svježeg kopra i vlasca, balsamica i jabučnog octa ili limunovog soka).

    Desert: lubenica

  39. #39
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    Ok za fetu cisto malo u salatu - onda moze i vindijin capro fresh kozji kockica dvija ... Tzaziki odlican!!! Danas radila piletinu na grill tavi + tikvice koje sam zacinila maslinovim i cesnjakom nakon grilanja i hrpa zelenjave na salatu sa maslinovim i limunom. Jel moze piletina pecena u pecnici? Mozda u onim vrecicama bez ulja i masti?? Cuspajze cemo na jesen e da jel moze lungic? (na rostilju)

  40. #40
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Moze pecena piletina ako ti nije mrsko grijati pecnicu; mi jedemo s raznja (da se ne kupa u masti) ili cesce ducansku u ovo vruce vrijeme, da ne grijem kucu. Ne sjecam se kad sam zadnji put pekla piceka cijelog doma... Dobra ti je ideja s vrecicama za pecenje, to bi moglo biti sjajno.

    Svinjetina (lungic) - mm to jede, ali se time ne hrani - ima ogranicenja (jede rijetko, npr. 1-2 puta mjesecno).

    Zaboravih na purece odreske - mmmmljac! Isto vrijedi i za purece mljeveno meso (fasirana struca od zacinjene puretine i povrca sa zobenim pahuljicama, pecem u keramickoj posudi). Stavljam unutra tvrdo kuhana jaja, ali ih pojedu djeca, a mm ne.

  41. #41
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    Ma da lungic ono 1-2 puta mjesecno cisto da mi muz ne pocne kokodakati do jeseni ... Najvise mi zao pohanog a bas sam si pripremila panirane pilece i purece snicle za more...

  42. #42
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj ivano2 prvotno napisa Vidi poruku
    Ma da lungic ono 1-2 puta mjesecno cisto da mi muz ne pocne kokodakati do jeseni ... Najvise mi zao pohanog a bas sam si pripremila panirane pilece i purece snicle za more...
    Jesi li probala pohati u pecnici, na suho, bez ulja? Namazes pek-papir uljem (silikonskim kistom) i gore poredas panirano meso. Pecnica mora biti jaaako vruca. Peces tako dok se ne zarumeni. Recept je od muzeve pratete iz Slovenije (na zalost, pokojna je odnedavno, imala je blizu 90).

    Da se razumijemo, nije isto kao u ulju ali u mom kraju bi rekli "za silu je vrag i muhe zobal, pak je rekel da su drobne..."

    Probat cu potraziti recept.

    http://www.coolinarika.com/recept/te...ci-iz-pecnice/

  43. #43
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    Thanks budem probala.. Vidim da i na nekoj reklami za one hrskavce peku panirano u pecnici.

  44. #44
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Nasla sam ovdje jos recepata, a dosta toga i ja kanim isprobati (ali ne sad, prevruce mi je za pecnicu):


    http://www.mama-mami.com/archive/for...php?t57466.htm

  45. #45
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj ivano2 prvotno napisa Vidi poruku
    Ma da lungic ono 1-2 puta mjesecno cisto da mi muz ne pocne kokodakati do jeseni ... Najvise mi zao pohanog a bas sam si pripremila panirane pilece i purece snicle za more...
    znaš kaj bi ja s time, dobro oprala i na roštilj, meni pohanci nisu nekaj, i naprosto uživam već 2 godine kaj ih ne jedem.

  46. #46
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    na svu sreću samo MM ih ne smije jesti (a obožava ih)... a ja recimo ne volim piletinu sa roštilja...tako da ćemo kombinirati dok mi pohance on sa roštilja...

  47. #47

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    115

    Početno

    Evo da i ja doprinesem temi iz vlastitog iskustva:
    izbacila margarin,sirne i mliječne namaze,vrhnje i majonezu,paštete i salame(osim pil.prsa i sl.povremeno).Umijesto toga svj.kr.sir sa žlicom lanenog ulja (za povisiti HDL kolesterol),zobene pah.s mlijekom 0,9 ili jogurtom i suh.voćem...
    Uvela isključivu upotrebu masl.i bučinog ulja,česti obroci nemasnih variva bez i sa pil.mesom(prije pripr.uvijek skidala kožu),puretina;riba kuhana i pečena-oslić,skuša,srdela najčešće,meso kunića,meso pečeno u pečnici,kuhano ili dinstano;povrće razno sirovo i kuhano,kaše-ječmena(mljac sa slanutkom),heljda,proso.Juhe razne.Mahunarke,palenta,integr.tjestenina i kruh...
    Desert(meni je to bilo najteže)-suho voće(šljive,brusnice,groždice,smokve,orasi...,s vježe voće,kompot bez šeĆera,puding bez šećera.Nikakvi kolači i peciva.
    2 kave sa šećerom dnevno,2 gl.i 3 međuobroka.U 6 mjeseci skinula dosta kila i kolesterol.

  48. #48
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj ivano2 prvotno napisa Vidi poruku
    na svu sreću samo MM ih ne smije jesti (a obožava ih)... a ja recimo ne volim piletinu sa roštilja...tako da ćemo kombinirati dok mi pohance on sa roštilja...
    i puretina bi trebala bit na roštilju, zovi mene u društvo

  49. #49
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Bonavia prvotno napisa Vidi poruku
    Evo da i ja doprinesem temi iz vlastitog iskustva:
    izbacila margarin,sirne i mliječne namaze,vrhnje i majonezu,paštete i salame(osim pil.prsa i sl.povremeno).Umijesto toga svj.kr.sir sa žlicom lanenog ulja (za povisiti HDL kolesterol),zobene pah.s mlijekom 0,9 ili jogurtom i suh.voćem...
    Uvela isključivu upotrebu masl.i bučinog ulja,česti obroci nemasnih variva bez i sa pil.mesom(prije pripr.uvijek skidala kožu),puretina;riba kuhana i pečena-oslić,skuša,srdela najčešće,meso kunića,meso pečeno u pečnici,kuhano ili dinstano;povrće razno sirovo i kuhano,kaše-ječmena(mljac sa slanutkom),heljda,proso.Juhe razne.Mahunarke,palenta,integr.tjestenina i kruh...
    Desert(meni je to bilo najteže)-suho voće(šljive,brusnice,groždice,smokve,orasi...,s vježe voće,kompot bez šeĆera,puding bez šećera.Nikakvi kolači i peciva.
    2 kave sa šećerom dnevno,2 gl.i 3 međuobroka.U 6 mjeseci skinula dosta kila i kolesterol.
    Joj, da, ribu sam smetnula s uma! Tak smo i mi napravili - izbacili veći dio svinjetine (ne baš sve, ali barem 80%, ne držim djecu na dijeti zato jer mm ima visoke masnoće, a ja višak kila) i ubacili ribu. Svima se sviđa.

    Inače, Bonavia, čestitam na uspjehu.

  50. #50
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    Cure hvala na savjetima - sad znam što i kako a i puno pomaže što je ljeto pa svega ima svježeg a i što su vručine pa mu se ionako baš i ne jede...
    Dakle ljeto je riješeno, a na jesen ćemo ponovit temu sa "jesensko/zimskim" jelima - već sad znam da razne kaše/žitarice ne prolaze, ali o tome kad dođe vrijeme ...
    Hvala!

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •