Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 199

Tema: Što se to dešava u RI rodilištu?

  1. #1
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno Što se to dešava u RI rodilištu?

    Već neko vrijeme želim otvoriti ovu temu ali nikako nisam stigla do sad.

    Zadnjih par mjeseca bila sam doula (u trudnoći i nakon nje) par ženama koje su rodile u riječkom rodilštu. Razlog zašto su birali Rijeku jest dobru reputaciju koje to isto rodilište ima jer se žena uvažava kao osoba, jer se poštivaju njene želje, jer nema odvajanje od djeteta, jer ima mogućnost poroda na stolčiću i u kadi, jer je možda čak jedan od rijetkih (možda jedino) rodilište gdje ako potrefiš smjenu čak možeš vaginalno roditi dijete na zadak.

    Ja osobno sam imala iznimno loše iskustvo u tom rodilištu koje ne bih poželjela ni jednoj ženi, no uvijek sam mislila da je meni jednostavno tako pao grah, i da sam naišla na lošu smjenu. Ali bome sam počela razmišljati drukčije.

    Poučena iskustvima u zadnjih par mjeseca, ne znam što bih rekla. Ženama se u pregledima u trudnoći kaže svašta lijepoga a bome kad dođu na porod sve to se zaboravi. Žene koje se usude zauzeti bilo koji položaj u trudovima osim onog na leđima se urla i viče da će si zagušiti dijete, pratnja smije samo u rađaonu odnosno na sam izgon, žene se omaložava, zastrašuje, govore im se strašno ružne stvari, porodi su postali puno nasilniji, drip se koristi na VBAC žene (koje se isto, iz nekog literaturi nepoznatog razloga redovito hospitalizira u 40. tjednu); VBAC žene se šalje rutinski na ponovni carski rez čim malo prijeđu termin. Urla se na njih ako su "neposlušne" ili ako "ne dišu kako treba". Djeca se oduzimaju oko sat vremena nakon poroda i mame ih često ne vide po 5-6 sati nakon toga.

    Plan poroda? Poštivanje želje? Mogućnost informiranog odabira? Bojim se da postanu sve rijeđi.

    Ima li još friških iskustva iz riječkog rodilišta? Kako je vama bilo?
    Posljednje uređivanje od Danci_Krmed : 29.06.2012. at 21:02 Razlog: zaboravila nešto

  2. #2
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Koliko friskih? Ja sam bila tamo prije tocno 10 mjeseci. Primalje moram pohvaliti stvarno su postivale moje zelje, ali lijecnici... Busenje vodenjaka pod izlikom da mi je mutna plodna voda sto se ispostavilo netocno. Drip na silu uz zastrasivanje da mi je dijete u stanju soka zbog te navodno mutne plodne vode koja je bila potpuno bistra.
    Inzistiranje na lezanju na lijevom boku, ali cimje doktor izasao primalje su me digle. Jos su mi neke lijekove davali ali mi lijecnik nije htio reci sto iako sam ga vise puta pitala. Jednostavno me ignorirao, kad sam se zaderala sto mi daju, da ne zelim nista je izasao iz sobe. Primalja mi je zatim rekla "da mi daju malo vode u venu da ne debidriram", nisam medicinske struke, ali za to prvi put cujem.
    Dijete su mi uzeli kad su mene odveli u sobu vratili ga tek nakon 4 sata.

    Zbilja jos jednom pohvale primalji kojoj ne znam ime na zalost koja se cak i s lijecnikom raspravljala kako bi ispostivala moje zelje jer on nije bio za stolcic.
    MM je cijelo vrijeme bio sa mnom, osim kad su me sivali. Osim tih pola sata na boku po naredbi lijecnika sam se namjestal kKo sam htjela, dali su mi loptu i da secem, ali mi nije pasalo jer imam jako nizak tlak tako da sab bila na krevetu. Nitko se nije derao na mene iako sam nekoliko puta bila upozorena da se stisam... Primalja me masirala cijelo vrijeme, tijesila, drzala za ruku, davala vode... Ma super je bila.
    Taj grozni lijecnik je otisao sat vremena prije izgona tako da je i to super proslo, lijecnicu sam sljedeci put vidjela tijekom sivanja.

    Da sam se razocarala, jesam. S obzirom na njihovu reputaciju ocekivala sam vise no ipak mislim da bih gore prosla negdje drugdje.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    O ovom svemu što Danci navodi sam pisala davne 2008. godine. Žao mi je što ima sve više i više žena kojima loše pada riječki grah. Meni se je zamjerilo do groba. Do sada nisam nigdje napisala, ali moram. Puno se hvali dr. Finderle. Jako je cijenjen na ovom forumu. Garantiram vam da meni 2008. godine nije znao reći mjere djeteta. Kao nešto je pokušavao mjeriti, vadio je svoju tabelu sa formulama pa pokazivao mm i do nekih mjera su dolazili skupa. Dan danas imam taj nalaz, onako za uspomenu. Činjenica je da je čovjek ljubazan, to da, ne osporavam. Samo u onom trenu mi je trebalo sve, i ljubaznost i znanje.
    Već onda su bili bahati i bezobrazni, a tvrdim i nestručni. Igraju se, idu na sreću do zgode. Žao mi je, ali jednom će naletiti na nekoga tko će ih prizemljiti.
    I molim vas, nemojte mi sada dodavati sol na ranu pitanjima tipa što ih nisi tužila. Eto, mlada i neiskusna, pa nisam. Da ću svoje iskustvo sa poroda pisati svuda i uvijek, to hoću. Možda nekoga i spasim da ne prođe kao što sam prošla ja.
    Posljednje uređivanje od rena7 : 29.06.2012. at 22:08

  4. #4
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Pod friških iskustva Rivendell sam mislila recimo u zadnje 2 godine, ne recimo od prije 10 godina.

    Rena7, prestrašno. Ja sam im pisala pismo pritužbe nakon skoro godinu dana, kad sam skupila snagu za to, da barem dajem do znanja da to ponašanje nije prihvatljivo, i čula sam da se takva pisma čitaju na dnevnom sastanku. Postoji pravna zastara, ali za pismo takve naravi ne postoji ako još naravno želiš probat.

    Dobru reputaciju zaista ne zaslužuju, nikako. Kida mi se srce za "moje" žene i što im se desilo.
    Posljednje uređivanje od Danci_Krmed : 29.06.2012. at 22:19

  5. #5
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Rena7, jesi možda napisala negdje priču s poroda? Daješ link ako jesi?

    (ja recimo nisam, jer mi je pretužno i ne želim druge bedirat :/ pa kužim ako nisi)

  6. #6
    luci07 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,313

    Početno

    Moje iskustvo 2007. je, osim jednog dr, bilo izvrsno. I u samom rodilištu i na pregledima prije poroda.
    Nadam se da će se javiti netko s friškim dobrim iskustvom, htjela bih opet roditi tamo.

  7. #7
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Ove žene za koje ja govorim su imale isto ok, čak super iskustva u pregledima prije poroda... dok nisu prešle 40. tjedan i morale odlaziti češće pa je počelo zastrašivanje, ignoriranje, prijetnje...

  8. #8

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Danci idem tražiti, nisam sigurna da sam pisala baš priču, ali spominjala jesam. Tebi je teško radi "tvojih žena" (kako si rekla divno), a šta misliš kako je bilo meni i mm. Ostavljeni i sami kao psi u azilu. Ma ne smijem se prisjetiti, ne smijem. I onda nakon dvije godine vidim babicu na tv-u kako prodaje maglu. Ma došlo mi je da razbijem tv.

  9. #9
    luci07 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,313

    Početno

    Ja sam prešla jedan dan, tako da ne znam kako bi bilo da sam prenijela. Ali na porodu su mi bili super. Zakačila me i smjena, tako da sam se srela s 2 ekipe, osim tog jednog, svi dr i babice su bili odlični.
    Rodila sam u vodi, htjela bih opet vodu ili stolčić. Baš me zanima kako stvari stoje s tim sad.

  10. #10
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Ikustvo od kolovoza 2011:
    Ja sam odlucila donirati maticne stanice i zbog toga sam pristala na radjanje lezecke. Svadjala sam se s primaljom i izmisljala da moram na wc samo da sto manje lezim.
    Bila je guzva taj dan pa su mi bebu uzeli bez da sam je dojila, prvi podoj je bio tek nakon 4 sata, kad sam sestrama slagala da sam bila na wc-u.
    Svasta sam prosla na putu do bebica pa mi to nije bilo traumaticno. Ali moglo je biti bolje, puuno bolje.

  11. #11
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Citiraj rena7 prvotno napisa Vidi poruku
    Danci idem tražiti, nisam sigurna da sam pisala baš priču, ali spominjala jesam. Tebi je teško radi "tvojih žena" (kako si rekla divno), a šta misliš kako je bilo meni i mm. Ostavljeni i sami kao psi u azilu. Ma ne smijem se prisjetiti, ne smijem. I onda nakon dvije godine vidim babicu na tv-u kako prodaje maglu. Ma došlo mi je da razbijem tv.
    tako je bilo meni i mm-u 2009. godine. duuugo sam se oporavljala ja, a bome i naš odnos. zato danas, nakon probavljenog doživljaja, sa još većim žarom budem uz "svoje" drage prekrasne žene.

  12. #12
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Citiraj klara prvotno napisa Vidi poruku
    Ikustvo od kolovoza 2011:
    Ja sam odlucila donirati maticne stanice i zbog toga sam pristala na radjanje lezecke. Svadjala sam se s primaljom i izmisljala da moram na wc samo da sto manje lezim.
    Bila je guzva taj dan pa su mi bebu uzeli bez da sam je dojila, prvi podoj je bio tek nakon 4 sata, kad sam sestrama slagala da sam bila na wc-u.
    Svasta sam prosla na putu do bebica pa mi to nije bilo traumaticno. Ali moglo je biti bolje, puuno bolje.
    nije nužno trauma (uvijek) u pitanju, ali tako dobar glas kojeg imaju zaista, koliko vidim, ne zaslužuju

  13. #13
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Ja sam imala dobro iskustvo prvi put u Rijeci pa sam se drugi put dvoumila između Rijeke i Zadra (koji mi je bliže).
    Nakon iščitavanja friških iskustava iz Rijeke na dr. forumima, odlučila sam se za zd i nisam požalila.
    I potpuno isto pitanje iz naslova mi je palo na pamet.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Nažalost nemam priču. Imam mjestimična "žuganja" iza kojih i dan danas stojim. Danci dala si mi dobru ideju, možda im mm i ja napišemo pismo. Pratim temu!

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Isto bih mogla pitati za Vž .

  16. #16
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    da, i to sam načula

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    S jedne strane teško se izboriti za prirodan porod (osim ako nemaš ludu sreću pa ti se potrefi takva smjena), s druge strane izgleda da je cilj pošto-poto smanjiti postotak CR-a, pa forsiraju vaginalni i kad se može i kad se ne može - a posljedica viđam svakakvih.
    Posljednje uređivanje od martinaP : 29.06.2012. at 23:33

  18. #18
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Rivendell prvotno napisa Vidi poruku
    Koliko friskih? Ja sam bila tamo prije tocno 10 mjeseci.
    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    Pod friških iskustva Rivendell sam mislila recimo u zadnje 2 godine, ne recimo od prije 10 godina.
    Samo da se vidi...

  19. #19
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Kad je klara spomenula wc sam se sjetila sto mi je bilo najgore osim tog lijecnika koji me ignorirao i zbog kojeg sam se osjecala kao pas pored puta... Kateter! Prisilni! Nitko me nista nije pitao, kad sam legla za sivanje samo su mi gurnili onaj mali stapic sto me jako peklo. Nakon sivanja opet!
    Napominjem da sam se jako dobro osjecala, porod je kratko trajao, nisam bila rezana, imala sam samo dva sava i mogla sam sama na wc tako da ne razumijem zasto su mi to napravili.
    Danima me jos unutra peklo zbog toga, da ne govorim kod mokrenja, uz ranu jos i to...

  20. #20
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    S jedne strane teško se izboriti za prirodan porod (osim ako nemaš ludu sreću pa ti se potrefi takva smjena), s druge strane izgleda da je cilj pošto-poto smanjiti postotak CR-a, pa forsiraju vaginalni i kad se može i kad se ne može - a posljedica viđam svakakvih.
    Mislim da je problem puno kompliciraniji, jer % CR-a se već nekoliko godina povećava za 1% na godinu i nikoga to pretjerano ne briga jer "takvi su trendovi u svijetu". Sad smo na 19% (na nacionalnoj razini), a bojim se da nećemo stati.

    Jučer sam pričala sa jednom pravnicom koje mi je komentirala da joj se sve nekako čini da se puno stvari (intervencija) "radi" zbog toga da ako dođe do tužbe da će izgledat da se puno toga "radilo" (nepotrebno) i da se "radilo sve što se moglo" tako da na sudu ispadne da se "nije moglo više od toga napraviti" i presudi se u korist bolnice/liječnika.

    Uz to su mislim trzavice između bolničke hierarhije, jer primalje pitaju samostalnost (i EU kaže da trebaju dobiti), liječnici ne žele dati (i moraju se na neki način opravdati tako da zakompliciraju jednostavnu trudnoću/porod toliko da moraju onda spašavat situaciju i ispadnu heroji). Ne smijemo ni zamariti ogromnog problema plavih kuverti (mita) -to je velik, raširen problem od kojeg puno ljudi zarađuju vrlo velik novac.
    Posljednje uređivanje od Danci_Krmed : 30.06.2012. at 09:25

  21. #21
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Citiraj Rivendell prvotno napisa Vidi poruku
    Kad je klara spomenula wc sam se sjetila sto mi je bilo najgore osim tog lijecnika koji me ignorirao i zbog kojeg sam se osjecala kao pas pored puta... Kateter! Prisilni! Nitko me nista nije pitao, kad sam legla za sivanje samo su mi gurnili onaj mali stapic sto me jako peklo. Nakon sivanja opet!
    Napominjem da sam se jako dobro osjecala, porod je kratko trajao, nisam bila rezana, imala sam samo dva sava i mogla sam sama na wc tako da ne razumijem zasto su mi to napravili.
    Danima me jos unutra peklo zbog toga, da ne govorim kod mokrenja, uz ranu jos i to...
    Ista stvar kod mene! Još kad mi je drugi put stavila kateter i vidjela da je mjehur prazan, pitala me što nisam pila vode nakon prvog katetera? Kozo jedna, mogla si me to pitat prije, ne? Ne danima, nego tjednima me to mučilo.
    Kad sam išla rodit drugi put, više me bilo strah tog katetera nego poroda. Ali tog u zd-u nije bilo.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da je problem puno kompliciraniji, jer % CR-a se već nekoliko godina povećava za 1% na godinu i nikoga to pretjerano ne briga jer "takvi su trendovi u svijetu". Sad smo na 19% (na nacionalnoj razini), a bojim se da nećemo stati.

    Jučer sam pričala sa jednom pravnicom koje mi je komentirala da joj se sve nekako čini da se puno stvari (intervencija) "radi" zbog toga da ako dođe do tužbe da će izgledat da se puno toga "radilo" (nepotrebno) i da se "radilo sve što se moglo" tako da na sudu ispadne da se "nije moglo više od toga napraviti" i presudi se u korist bolnice/liječnika.
    Slažem se. Paradoks je da zapravo sami sistem, nepotrebnim intervencijama, preranim indukcijama (jer je taj i taj tjedan trudnoće)... u konačnici dovodi do određenog brojeva CR-ova koji su se mogli vjerojatno izbjeći da se nije išlo "na silu".

    Iako, osobno sam i za uvođenje elektivnog CR-a ( ja sigurno više neću rađati vaginalno) - ali i da prirodni, neinterventni porod bude osnova od kojeg se polazi ako žena ne želi drukčije.

  23. #23
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Ako neka žena želi elektivni carski rez, doći će ona do njega, premda možda ne redovnim putem i možda uz plaćanje sa strane, ali vjeruj mi da ako ga želi, dobit će ga.

  24. #24
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    Žene koje se usude zauzeti bilo koji položaj u trudovima osim onog na leđima se urla i viče da će si zagušiti dijete, pratnja smije samo u rađaonu odnosno na sam izgon, žene se omaložava, zastrašuje, govore im se strašno ružne stvari, porodi su postali puno nasilniji, drip se koristi na VBAC žene (koje se isto, iz nekog literaturi nepoznatog razloga redovito hospitalizira u 40. tjednu); VBAC žene se šalje rutinski na ponovni carski rez čim malo prijeđu termin. Urla se na njih ako su "neposlušne" ili ako "ne dišu kako treba". Djeca se oduzimaju oko sat vremena nakon poroda i mame ih često ne vide po 5-6 sati nakon toga.

    Plan poroda? Poštivanje želje? Mogućnost informiranog odabira? Bojim se da postanu sve rijeđi.
    Nažalost, ovakve sam stvari čula za skoro sva naša rodilišta. Trenutno sam u fazi izbora rodilišta za svoje prvo dijete i blage veze nemam otkud da krenem. Barem su za Rijeku i Varaždin kružile dobre priče, a sad se i to mijenja...

    Meni tu nije jasno nekoliko stvari... Kao prvo, kako takvo ponašanje može biti održivo? Kako se nikad ništa ne može popraviti, promijeniti? Kako u našoj divnoj državi nikad zakinuti pacijenti ne mogu dobiti tužbu? Kako ni medijski skandal ne može natjerati liječnika da se povuče s posla ili da barem promijeni pristup? Ili da ga netko otjera?

    No, sve ovo gore navedeno nekako mi je u skladu s općim stanjem u državi i mentalitetom... Ali ono što stvarno ne mogu razumjeti su žene, koje nakon traumatičnog iskustva na porodu, kad su umalo izgubile svoje bebe zbog nečijeg kretenizma, nikom ništa ne zamjeraju Nedavno sam baš razgovarala s jednom takvom i ona meni kaže da nije problem u doktorima, sestrama, bolnicama, već u ženama koje dođu i očekuju da ih se tretira kao kraljice Ostala sam posve zabezeknuta. Pa tražiti da te netko stručno porodi, u skladu s tvojim željama i da pritom pazi na tebe i bebu te da se ne dreči na tebe... pa zar je to kraljevski tretman koji mi ne zaslužujemo???

    P.S. I već sam za neka rodilišta čula kolika je cijena "da sve bude ok." Povraća mi se.
    Posljednje uređivanje od mishekica : 30.06.2012. at 19:31

  25. #25
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    mishekica, prvo bi trebalo promijeniti naziv za trudnice koje dođu roditi. One NE BI SMJELE biti pacijentice.
    Rodilja nije pacijentica, ona je zdrava žena koja je došla roditi na mjesto gdje bi njoj i njenoj bebi trebalo biti najsigurnije i najbolje.
    Zašto nije svima tako, jednostavno je neshvatljivo. Jer, razlika je samo u pristupu rodilji. Lijepa riječ i jasno objašnjavanje neophodnih postupaka nisu teški. Jednako je "teško" vikati na rodilju.
    Srećom ima medicinskog osoblja na svim razinama koji su baš kako treba. Da su bar u većini.

  26. #26
    naniluc avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Prigorje
    Postovi
    381

    Početno

    Nisam rodila u Rijeci, već u Vž, mada sam čak i planirala taj put, a sad vidim-dobro da nisam. Več čujem muža kak govori- tak si mogla proći i u...
    Što se tiče Vž- MartinaP ima pravo. Erika -duša od čovjeka i ako te potrefi njena smjena- super.
    Muž je bio sa mnom tokom trudova do kraja. Požalila sam se samo prije poroda radi jednog pregleda i to na Ovom forumu na jednu doktoricu i ista je drugi put bila divna i krasna prema meni- možda je pročitala

  27. #27

    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    6

    Početno

    Moje iskustvo poroda u Rijeci je divno. Bilo je to 2007. i rodila sam u vodi. MM je bio sa mnom. Klistir mi je bio neugodan, ali da plivam "sa svim tim" u vodi mi se čini lošiji izbor. Primalja je bila izvrsna, smirena i podržavajuća. Imala sam povjerenja u nju i držala sam se njenih uputa. Doktori su bili vrlo kratko s nama-samo na kraju i kod šivanja (dva šava a dijete preko 4kg). Mislim da sam imala realna očekivanja a puno mi je u tome pomogao i njihov trudnički tečaj.
    Imam iskustva i sa drugim odjelima na Ri ginekologiji i uvijek su mi bila pozitivna. I ne, nisam u cvijetu mladosti i nemam vezu u bolnici.
    Uskoro idem roditi drugo dijete pa se javim s friškim dojmovima.
    Želim vam ugodna iskustva s poroda.

  28. #28
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    mishekica, prvo bi trebalo promijeniti naziv za trudnice koje dođu roditi. One NE BI SMJELE biti pacijentice.
    Rodilja nije pacijentica, ona je zdrava žena koja je došla roditi na mjesto gdje bi njoj i njenoj bebi trebalo biti najsigurnije i najbolje.
    Nije tema, ali pacijenti/ce nisu (samo) bolesni ljudi, to su općenito korisnici usluga zdravstvenih ustanova, prema tome i žena koja rađa u bolnici je pacijentica.

  29. #29
    frka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    3,141

    Početno

    Citiraj Ivanna prvotno napisa Vidi poruku
    Nije tema, ali pacijenti/ce nisu (samo) bolesni ljudi, to su općenito korisnici usluga zdravstvenih ustanova, prema tome i žena koja rađa u bolnici je pacijentica.
    baš i nije tako... tj., misim da se tu stvari mijenjaju. prošle sam godine rodila u Vinogradskoj i glavna mi je sestra još tada rekla da su dobili uputu da rodilje ne nazivaju pacijenticama već klijenticama (ili tako nešto - može biti da je u pitanju neki drugi, sličan naziv).

  30. #30
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Rodilja nije pacijentica, ona je zdrava žena koja je došla roditi na mjesto gdje bi njoj i njenoj bebi trebalo biti najsigurnije i najbolje.
    dodala bih da bi se korisnica usluge trebala osjećati sigurno kad dođe u rodilište, kao da je došla u prijateljsko mjesto gdje će odraditi posao života i promijeniti sve za svoju obitelj zauvijek, uz podršku i potporu, a ne kao osoba koja dolazi na bojišnicu gdje ne smije niti korak napraviti bez da se ne izviče netko na nju.

    da se odgajateljice tako ponašaju prema djeci u vrtiću dobile bi otkaz, to se ne bi dopustilo.

    a mishekica, najlakše je reči da su rodilje za sve krive, kao da rodilište ne postoji za njih i zbog njih nego obrnuto; jedan šef rodilišta je prije godinu dvije izjavio kad su dobili donaciju grijača za bebe (onaj stol gdje se beba može staviti nakon poroda da se grije umjesto da se daje majci, jer stol kao bolje grije od majke) da je to bilo prijeko potrebno jer se žene odlučuju za trudnoću u sve kasnijoj životnoj dobi (??).

  31. #31
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Danci, kad spominjes stol, moram dodati da me je iznenadilo sto u RI ne daju dijete koza na kozu vec ti ga odmah zamotaju u plahtu, daju ti ga tako dok ne izadje posteljica, zatim se odmah kupa i oblaci... To mi je bas zao!

  32. #32
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Da, čudno je to i ja sam to vidjela jednom tamo, čak mami nisu dali bebu dok ju nisu okupali, izvagali, davali kape u oči; u Puli mi je glavna primalja npr rekla da od unazad tri mjeseca ne kupaju više bebe u opće nakon poroda.

  33. #33
    mala laia avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    648

    Početno

    Evo i mene relativno friške - godina dana. Negdje sam spominjala da je iskustvo bilo sve samo ne ugodno, ali mislim da nisam u detalje. To mi je treći porod u Riječkom rodilištu. Prvi puta (prije gotovo 8 godina) sam išla sa punim povjerenjem u lliječnike i svo osoblje, nisam se specijalno pripremala - računala sam na prirodu i razum, te stručnost osoblja. Rezultat: klistir, drip, kidanje vodenjaka, neslušanje mojih želja (krenuo je izgon, ctg nije ništa pokazivao pa mi nitko nije vjerovao dok mm nije inzistirao), cijelo vrijeme na lijevom boku priključena na ctg, rezanje...razdvojenost od bebe više od 5 sati, dok nisam inzistirala na njenom donošenju, zastoj mlijeka na koji nitko nije reagirao, hranjenje na bočicu bez pitanja - pod izlikom da je plakala prije pregleda...
    Drugi puta je bio medicinski inducirani, visoka trudnoća, iščekivani ishod (ima priča na mamama anđela)... Izrazito grubi pregledi, vrlo bolni, nema nikakve komunikacije sa dežurnim liječnikom, čak je u jednom trenutku nakon prokidanja vodenjaka rekao: "Evo gospođo, sada nema natrag!" i nasmijao se... Od epiziotomije sam imala 3 hematoma u mišiću desne noge, nisam mogla hodati 2 mjeseca...njegovom krivnjom...
    Treći puta sam znala sve što mogu znati o porodu, pripremila sam sebe i mm-a, čekala kod kuće dok trudovi nisu bili na 3 minute i tek onda krenula. Dočekala me neljubazna sestra na prijemnom koja je telefonski javila u rađaonu da stiže trudnica sa razmakom trudova 5-6 minuta!!! Došla sam i imala prilike vidjeti da mi je u smjeni najgora moguća kombinacija liječnika (jedan je ovaj sa prethodnog poroda!), apsolutna i potpuna ignoracija - do toga da me nitko od njih nije ni pogledao kada sam pristojno pozdravila na ulazu! Pregled je bio prestravičan, utoliko da sam pitala hoće li mmi rukom izvaditi bebu?? Nije ni odgovorio, osim onako usput drugoj liječnici - pa vidiš da je nisam izvadio! Komunikacija nula - upute je davao sestri riječima: drip, kolica, boks! Ni danas ne znam koliko sa bila otvorena... Sestre šapću, da ih liječnici slučajno ne čuju kako nam pojašnjavaju što i zašto...ma, ojećala sam se kao nula... Htjela sam porod na stolčiću - potuno su me ignorirali...
    Ali su zato svi odmah poletjeli kada sam rekla da kreće izgon - budući da mi se vodi da sam trećerotka, pa valjda znam prepoznati razliku...
    Uglavnom, sve pohvale primalji, kao i glavnoj sestri kasnije na odjelu!
    Bebu sam dobila nakon 2 sata, nisu nas razdvajali niti je hranili bez pitanja (nisam dala uopće), ali nekima su se izderavali ako im dojenje nije išlo...

    To je otprilike to, ako ima kakvih konkretnih pitanja rado ću odgovoriti!
    Mislim da smo u konačnici svi sretni ukoliko porod završi najbolje moguće i samo čekamo otići kući i zaboraviti... Znam da nije rješenje i imam namjeru napisati slično pismo, ali mislim da se i oni pouzdaju u našu zauzetost bebom, brojne obveze i sl. za izostanak povratnih informacija...

  34. #34
    Iris avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    ZG Suburbia
    Postovi
    464

    Početno

    ja se doslovno ubacujem,ali imam potrebu napisati i na ovoj temi. isto sam žalosna kako je prošao moj porod u Vž
    išla sam rodit puna entuzijazma, a vratila se ko zadnje govno
    razočarala sam se,jer ispada da se puno tog lijepog ispriča i na tečaju i po forumima i dobra reputacija,ja došla doslovno s pinki naočalama i povjerenjem, a kad ono svašta nešto...sad se tješim da bi negdje drugdje vjerojatno prošla još gore i nek je samo meni moje dijete zdravo...Eriku sam upoznala koji dan nakon poroda,predivna žena
    meni je nažalost grah loše pao,prijateljica je rodila 3 dana poslije mene i imala predivan porod,tako da mislim da priča ima dvije strane,ja sam stekla dojam da i njihov kolektiv (kao i svaki) ima podijeljena mišljenja i pristupe, iako su deklarativno bolnica-prijatelj djece,tako da na kraju stvarno se svodi na to da ovisi koga dobiješ...
    Posljednje uređivanje od Iris : 01.07.2012. at 21:33

  35. #35
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Ajme žene moje, ovo što mi govorite je prestrašno i pretužno, ispadne da životinje dobiju bolji tretman kad rađaju nego žene :/

  36. #36
    Optimisticna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Postovi
    1,832

    Početno

    Imam pitanje. Zasto se ne spominju imena doktora? Ja bih tako rado spomenula jedno.......

  37. #37
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Reci meni na pp da znam kao voditeljica programa; ali ako je u jako negativnom kontekstu bolje ne (iz pravnih razloga, neka drugi modovi kažu više ja ne znam puno o tome)

  38. #38
    Optimisticna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Postovi
    1,832

    Početno

    Opa? Javit cu ti se.

  39. #39
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    Ako neka žena želi elektivni carski rez, doći će ona do njega, premda možda ne redovnim putem i možda uz plaćanje sa strane, ali vjeruj mi da ako ga želi, dobit će ga.

    Isto tako možeš reći i za porod kod kuće, one koje su ga željele, i dobile su ga, uz plaćanje na crno babici iz inozemstva. E sad, da li to onda znaći da se niti za PKK ne isplati boriti, ako se i do njega može doći na ovaj ili onaj način?
    Posljednje uređivanje od Deaedi : 03.07.2012. at 16:07

  40. #40
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Žena koja želi PKK mora živjeti u pograničnom području ili imati neku primalju koja bi putovala/živjela kod trudnice mjesec dana dok porod ne krene; ja recimo nisam imala šanse naći ikoga. Nadalje, primalje izvana tamo rade legalan, prijavljen posao, i legalno obavjalju svoje djelatnosti; ljudi koji uzimaju mito su samo ološ, neovisno o razlogu zašto ga uzimaju.
    Posljednje uređivanje od Danci_Krmed : 03.07.2012. at 16:56 Razlog: dodala nešto

  41. #41

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    Reci meni na pp da znam kao voditeljica programa; ali ako je u jako negativnom kontekstu bolje ne (iz pravnih razloga, neka drugi modovi kažu više ja ne znam puno o tome)
    Iz pravnih razloga? Da nas tuže? Ma hajde, meni je svejedno. Ako misle da imaju razloga, neka tuže. Ja se ne bojim. Razapinjali su me jednom, pa kaj? Mogu opet.

  42. #42
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Isto tako možeš reći i za porod kod kuće, one koje su ga željele, i dobile su ga, uz plaćanje na crno babici iz inozemstva. E sad, da li to onda znaći da se niti za PKK ne isplati boriti, ako se i do njega može doći na ovaj ili onaj način?
    Dodala bih da ja nemam ja ništa protiv elektivnog CR ako je žena upoznata sa svime oko njega i posljedice u budućim trudnoćama; ono što mi se NE sviđa jest da pojedinci(ke) koriste tu sivu zonu za zaradu sa strane na mjestu gdje već primaju plaću i imaju određeni društveni status.

  43. #43
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Citiraj rena7 prvotno napisa Vidi poruku
    Iz pravnih razloga? Da nas tuže? Ma hajde, meni je svejedno. Ako misle da imaju razloga, neka tuže. Ja se ne bojim. Razapinjali su me jednom, pa kaj? Mogu opet.
    Javila sam adminima da nam objasne; znam da su se ljudi javili Rodi i rekli da ih se kleveti na forumu, dalje što je bilo ne znam.

  44. #44
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Strasno mi je ovo citati.
    Ri i Vz rodiliste su ocito nezasluzeno jos uvijek na dobrom glasu i na zalost, svugdje igra ulogu samo sreca kome cemo upasti u smjenu.
    Strasno i pretuzno. To svakako ne bi trebalo biti tako.

  45. #45
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    Dodala bih da ja nemam ja ništa protiv elektivnog CR ako je žena upoznata sa svime oko njega i posljedice u budućim trudnoćama; ono što mi se NE sviđa jest da pojedinci(ke) koriste tu sivu zonu za zaradu sa strane na mjestu gdje već primaju plaću i imaju određeni društveni status.
    Hm... Pa i ino primalja sigurno ono sto je zaradila u RH nije prijavila u Austriji, jer kako bi objasnila da je radila u RH bez dozvole. Takodjer, nije na tu svoju zaradu platila poreze ni doprinose koje placamo mi ostali koji radimo u RH. Po meni je ona jednaka lijecniku koji je uzeo kovertu.

  46. #46
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Deaedi, jel ti čitaš to što pišeš? Netko tko prima plaću iz državne kase i uzima MITO na ono što je njen ili njegov POSAO nije ni blizu isto toga da primalja ode ženi preko granice da joj pomogne jer jadna žena živi u državi koja se pravi gluha kad Europski sud za ljudska prava i EU komisija uporno govore da moraju riješiti pitanje samostalnog primaljstva. Tu je država kriva jer uz par propisa, pečata i potpisa stvar bi bila riješena. Ali ne žele ju riješiti. Zašto? Jer se u porodništvu vrti velika, velika lova. Nemojmo se zavarati.

    Ali ne brini, počevši 01.07.2013. te primalje više NEĆE biti u ilegali, plaćati će sve poreze i davanja pa će taj argument biti prošlost, a bome ovi koji primaju mito i dalje će biti ološ i ljigavci. No, i dalje će nažalost strane primalje (odn primalje sa EU diplomom) imat prednost jer naša država je i dalje gluha za naše primalje.
    Posljednje uređivanje od Danci_Krmed : 03.07.2012. at 23:40

  47. #47
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    tko o čemu, Deaedi o austrijskim babicama

    ja sam baš čula suprotnu priču iz ri rodilišta
    cura koja se 24h mučila u trudovima, sve vrijeme su govorili da će to prirodno, i tek na pritisak obitelji su napravili cr
    nakon što je ona više puta kolabirala od bolova i iscrpljenosti

  48. #48
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Danci_Krmed neka je država kriva, ali to ne znači da one ne rade mimo zakona

  49. #49
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    tko o čemu, Deaedi o austrijskim babicama

    ja sam baš čula suprotnu priču iz ri rodilišta
    cura koja se 24h mučila u trudovima, sve vrijeme su govorili da će to prirodno, i tek na pritisak obitelji su napravili cr
    nakon što je ona više puta kolabirala od bolova i iscrpljenosti
    Aleks, vidiš to mi je potpuno ista (loša) stvar, vjerojatno su je nakljukali svim i svačim, a ako nisu možda nisu joj dali da se kreće da se beba bolje postavi ili možda je jednostavno bilo previše. U svakom slučaju sad glavom kroz zid ovako ni onako nije fer prema ženi; a obitelj nije ta koja bi trebala pritisnuti nego bi se ženi trebalo nuditi ono što je za nju najbolje (a nemamo ni sve obitelj koja će reagirati ili pritisnuti, ne)

  50. #50
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    Danci_Krmed neka je država kriva, ali to ne znači da one ne rade mimo zakona
    Ne kažem da ne rade mimo zakona, ali pustimo zakon sa strane trenutak i gledajmo moral u ovoj priči, etičnost ili kako već. Meni je neusporedivo to da primalja ode raditi preko granice sa primanjem mita za nešto što ti je posao. Recimo usporedba sa privatnim liječnikom(com) koja ne izdaje račun (i otkad je ukinuta porezna olakšica za zdr usluge tih je sve više), ali primanje mito nikako.

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •