Pokazuje rezultate 1 do 21 od 21

Tema: Uredjivanje grobova nasih Andjela

  1. #1
    Patik_moj <3 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    283

    Početno Uredjivanje grobova nasih Andjela

    Drage mame,

    nakon vec nekoliko propalih pokusaja zasadjivanja cvijeca na Patrickovom grobu i trazenja nepostojecih savjeta na netu sto se tice dekoriranja djecjih grobova, odlucila sam tu postaviti temu. Naime, kako nam vrijeme posljednjih dana nije islo bas na ruku, ili su bile ogromne vrucine ili nevrijeme, cvijece koje smo tata i ja zasadili je brzo uvenulo ili pak bilo polomljeno, te se nije oporavilo. Zanimalo bi me kako vi uredjujete grobove svojih Andjela, onako barem da izdrze jedno izvjesno vrijeme? Mi odlazimo skoro svaki dan na grob ali unatoc tomu je prilicno tesko odrzavati ga. Za sada je samo kriz na njemu, do 11.mjeseca bi trebao biti i spomenik gotov ili bolje receno, andjelo u liku djeteta sa knjigom u ruci koji sjedi na njegovom grobu. E sada, ja se uvijek bojim da ce biti prekicasto ili presareno, dok mnogi kazu- za djecji grob ne moze biti presareno.. ja obozavam bijelu boju i njenu simboliku pa isto dosta u tom tonu sadim.

    Kako vi ukrasavate grobove Andjela ili pak mjesta koja vas podsjecaju na njih? Koje vrste cvijeca koristite? Kakve dekoracije? Kako preko zime kad snijeg prekrije sve? Ne znam dal bi bilo moguce postaviti koju slikicu, ja cu pokusati, ako ne, onda cemo pokusati to slikovito docarati rijecima, ako bude islo

    Ja cu onda poceti: Mi smo uz kriz za sada stavili jednog poveceg bijelog Andjela koji sjeci i place...tada mi se taj Andjeo cinio najprikladnijim jer sam i sama bila jako tuzna. Sada se radujem kad ce spomenik biti gotov jer se taj Andjeo smjesi Zasadili smo jednu vrstu cvijeca i stavili malo morskog stimunga malo pijeska sa skoljkicama, ribice- svjecice, te planiram nekako staviti ribarsku mrezu sa kojom morskom zvjezdom na sebi (planirali smo ici svi zajedno na more, ali eto, zelja nam se nije ispunila pa otud zelja da tako uredim)... Naravno na grobu ima jos dosta manjih andjelcica koji ili sjede ili leze!

    Prije nego krenem sa temom, htjela bih samo da mamice koje nisu imale priliku sahraniti svoje Andjele ne budu tuzne te ih ponukati na to, da i one odrede jedno mjesto u prirodi ili dvoristu za svoje Andjele, te zasade malo drvce ili naprave mali spomenik, gdje ce moci zapaliti svijecu ili biti u tisini s njima. Eto, iskreno se nadam da nece nitko biti uvrijedjen ili povrijedjen poslije otvaranja ove teme.

    Nadam se da cemo imati materijala pisati o ovom. Nije bas nesto sto si svaka mama pozeli, ali nama mamama Andjela je jako vazno, jer uredjivanje njihovih spomenika je skoro jedino sto jos mozemo uciniti za njih. Unaprijed hvala svima koji ce doprinjeti ovoj temi!

    Pusa svim mamama Andjela

  2. #2

  3. #3
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Uf, pa ovaj zadnji link je neki čudan "anđeo"...

    Na žalost nemam od svojih anđela grob i nemam posebno mjesto za njih gdje se mogu doći pomoliti i zapaliti im svijeću, odati počast, isplakati se...
    A grob mog oca, pa grobove baka i djedova održavam čistim, to mi je prioritet (maknuti staro cvijeće, stare lampione, korov).
    Predlažem za ljeto neke sukulente, ima ih i cvatućih, teško ćeš na ovim temperaturama i prženju sunčevih zraka održati nešto na životu, makar odlaziš svaki dan i zaliješ.
    Ja kod tate na jesen posadim maćuhice, one ti traju do kraja 5. mjeseca iduće godine, bez problema prežive hladnoću.

    Nadam se da sam pomogla...

  4. #4
    latika avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    491

    Početno

    moji sinovi su sahranjeni u obiteljsku grobnicu sa muzevim dedom, tatom i jos dva mala anđela od njegove bake dijeca, oni imaju svoj dio na toj grobnici koji mi uredjujemo .
    ne idem svaki dan iako nam je groblje jako blizu, 5 min od kuce pjesice.
    uvjek nastojim da imaju neki trajni aranzman, a to je trenutno povece kameno srce sa anđelom kako sijedi na njemu i malo bijelog umjetnog cvijeca, i to naravno za svakog sina posebno.
    kod kuce imamo puno ruza pa cesto u drvene kosarice pobodem svijeze ruze i odnesem na groblje.
    za rođendam i godišnjicu smo im kupili mede od cvijeca, bili su prekrasni.
    za Božić im okitim mali bor i donesem pšenicu posađenu a za Uskrs neki aranžman od uskršnjih jaja i cvijeća.
    na grobnici pored isklesanih imena, isklesana je slika sto je prije bila na mom avataru, dva anđela kako na oblacima sjede.

  5. #5
    marija1411 avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    181

    Početno

    Kod nas je pjesak neznam kako bi uspjelo živo cvjeće pogotovo na ovakvu vremenu. Anđeo u njegovoj veličini 52cm i još nekoliko manji, umjetno cvjeće, svjeće. Ništa pretrpano ni kič. Znam da je tamo njegovo malo tjelo al za mene je njegov duh ovdje u ovoj kući gdje je nastao gdje je rastao,gdje je bio sretan. Gdje sam mu čitala knjige i smišljala pjesmice,evo jedne :Braco mali zaspao u travi, pojest će ga mravi čeka da ga mama spasi:
    Bio je centar našeg svjeta, kako ga zaboraviti kako voljeti drugo toliko snažno. Nikada

  6. #6
    Patik_moj <3 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    283

    Početno

    Uf, pa ovaj zadnji link je neki čudan "anđeo"...


    Draga winnerice, i meni je na pocetku bio cudan, ali pretpostavljam da je (po velicini groba bih rekla da je ipak djecji grob) dijete voljelo crtice u ovom stilu, mislim da sam i sama jedan takav gledala pa mi se svidjela simbolika...mozda je to vise za ljude koji ne vjeruju u Boga i Andjele, pa su odlucili na taj nacin ukrasiti grob i uspomenu na tu osobu. Ali ako ga smatrate ipak losim za ovu temu, ja ga lako maknem

    kod kuce imamo puno ruza pa cesto u drvene kosarice pobodem svijeze ruze i odnesem na groblje.
    za rođendam i godišnjicu smo im kupili mede od cvijeca, bili su prekrasni.
    za Božić im okitim mali bor i donesem pšenicu posađenu a za Uskrs neki aranžman od uskršnjih jaja i cvijeća.
    Odlicne ideje, latika! Ovo sa ruzama mi se jako jaakooo svidja!Obozavam bijele ruze. Nazalost tu, kad smo Patricka sahranili su nas jako oderali sto se tice bijelih ruza, jedna je kostala 7 CHF, negdje oko 40kn. Tako da sam tada rekla da ne zelim biti dio njihovog biznisa, kad budem imala svoj vrt sadit cu ih, ali do tada neki veliki aranzman sa bijelim ruzama je stvar luksuza, nazalost.

    Ja isto prilicmo cesto mjenjam dekoracije na grobu, ali cesto imam osjecaj da nije dovoljno lijepo. Za mog andjela nije nista dovoljno lijepo trudim se i trudim, nadam se da cu to nekad znati raditi kao "profi".
    Hvala vam puno sto ste napisale svoja iskustva, mislim da ce meni a i drugim mamama dobro doci Pusa

  7. #7
    Patik_moj <3 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    283

    Početno

    Bio je centar našeg svjeta, kako ga zaboraviti kako voljeti drugo toliko snažno. Nikada
    Draga Marija, zasto bi ga zaboravila? Tko to trazi od tebe? Sigurna sam da to kao prvo nije moguce, a kao drugo nije ispravno. A za ovo drugo voljeti, vjeruj mi to se i sama pitam dal je moguce...iskreno se nadam da da. I sto se tice toga da je on za tebe u vasoj kuci, isto imas pravo. Ja se isto njemu najblize osjecam u njegovoj sobici, gdje je njegov krevetic u kojeg ga nazalost nikad nismo polozili i gdje su objesene njegove slike...ali eto, imam isto neodoljivu zelju odrzavati i njegovati njegov grob, prvo zbog nas, drugo zelim to isto raditi kad dodju druga djeca i uz njihovu pomoc praviti male dekoracije za grob a i na kraju, zbog svih ljudi koji mu cesto dodju upaliti svjecu. Da znaju da je za nas nezaboravljen!

  8. #8
    marija1411 avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    181

    Početno

    Klarita2 je napisala kako je sada kad je rodila još više svjesna svog gubitka. Odgovorila je na moje strahove mislim da bi se raspala nakon tog ovako mi je sve još uvjek ko u nekom snu. Da nije mm nikad nebi ni pomislila na drugo djete i mogućnost da mi se nešto slično desi. Za sad još uvjek čekamo nalaze

  9. #9
    Patik_moj <3 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    283

    Početno

    Joj drage moje, vidim da vas ipak dosta zamijeti ovo cudoviste na zadnjem linku :D Pokusala sam izbrisati,ali ne ide...pa ako ima netko tko se bolje razumije od mene, nek javi kako. Inace, morat cemo ga tamo ostaviti :D


    Draga marija, mislim da sam vec pri pogledu na jednu bebu ili malog deckica vec svjesna svog gubitka...ne moram cak niti roditi drugo da bih bila svjesna. Taj osjecaj me pere svaki tren i mislim da nikad nece nestati...nitko mi nikada nece moci vratiti to sto mi fali i to najvise boli
    Koliko dugo cete jos morati cekati na nalaze? Mi smo cekali jedno 8 tjedana...i tih dana sam imala osjecaj da sam kao malo "bolje". Mm i ja na groblju i mm primi poziv od bolnice, kao zele to sto prije s nama rijesiti jer ovaj lijecnik ide inace na odmor i morat cemo duze cekati i samo kratko napomenu da su otkrili nesto na plucima...U tom trenu, kad je on onako tiho ponovio pluca, moj svijet se srusio, tad me samo drzao da se ne pustim skroz...i bilo je dosta stresno svaki put kad bismo morali u bolnici, svaki razgovor, sve...bilo je malo olaksavajuce kad se sve zavrsilo...Saljem ti pusu i puno snage za ubuduce

  10. #10
    marija1411 avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    181

    Početno

    Sad čekamo nalaze od trombofilije, da bi znali šta je uzrokovalo infarkt posteljice. Stalno nešto čekaj,lagano ludim. Ali eto bolje znati šta i kako i zašto se desilo da se nedaj Bože nikome ne ponovi. Razumjem kako ti je, što je najgore na ovim stranicama svi te razumjemo jer svi prolazimo kroz iste jade. Ali dobro je, na ovom mjestu netrebaš se pravdat da nisi prolupo. Hvala draga

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    sesvete
    Postovi
    343

    Početno

    Mi imamo mali grob za urne..kupljen bas za naseg Patrika. Za sada je samo gornja ploca na kojoj je kriz, ime i dva datuma-rodenje i smrt..

    Mi smo na plocu zaljepili jendog andela kermickog..a sve ostalo je stvar trenutne inspiracije.. S obzirom da je to jako mala povrsina, dok stavis neki aranzmaz..lampas ili dva vec izgleda dovoljno..a ja mrzim natrpane spomenike. U planu je urediti sve skupa..napraviti nadgrobni spomenik pa mi onda na samu plocu vise toga stalo..

    Uvijek je gore koaj sitna igrackica..mali autic..ili nesto slicno..Nista pretjerano..

    Mi dolazimo na groblje jendom u 10 dana cca..kako vec mozemo zbog drugog djeteta..a i nije nam bas pod nosom groblje..

    Eto.. nadam se cim prije urediti sve skupa iako da i ovako ostane vec je dovoljno..ali majka ko majka zelim se na taj nacin pobrinuti za njega..kad vec ne mogu drugacije..

  12. #12
    Patik_moj <3 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    283

    Početno

    Draga, i ti imas andjela Patrika? Najljepse ime na svijetu!!
    Hvala ti sto si se javila na ovoj temi...Vas spomenik iako mal, sigurno se isto da lijepo urediti. Dala si mi super ideju sa auticem. Do sada smo mu vecinom stavljali plisane igrackice...posebno baka mu donese takve stvari. Mi evo jos uvijek cekamo na spomenik...ni ja ne volim prenatrpane grobove, ali opet najvaznije da su s ljubavlju uredjeni

    Mi u posljednje vrijeme ne odlazimo vise svaki dan na groblje. Imamo osjecaj da svako treci dan je dovoljno. Kao da nam treba pauza od toga svega, malo se udaljiti i pokusati misliti na nesto drugo. Moram priznati da nisam nikada sanjala, da cu moci izdrzati u komadu ne otici cetiri dana na grob, a eto uspjela sam, cak mi je dobro doslo...

    Draga, nemoj mi reci da je vas Patrik umro kao jednogodisnjak? Ili me ovi datumi varaju ? Zagrljaj i poljubac!

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    sesvete
    Postovi
    343

    Početno

    Citiraj Patik_moj <3 prvotno napisa Vidi poruku
    Draga, nemoj mi reci da je vas Patrik umro kao jednogodisnjak? Ili me ovi datumi varaju ? Zagrljaj i poljubac!
    Da...imao je skoro godinu dana..umro je tri dana prije prvog rodendana.
    bas jucer je bilo punih 6 mjeseci kako ga nema...

  14. #14
    Patik_moj <3 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    283

    Početno

    Jako mi je zao Nek ti je Bog na pomoci i nek ti da snage da sto lakse prebrodis ovo razdoblje. Ja sam svog samo kratko imala uz sebe. Ne zelim ni pomisliti kako bi mi bilo da sam ga imala uz sebe godinu dana i da je umro...Drzi se!

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    SLAVONSKI BROD
    Postovi
    674

    Početno

    i moj prvi sin se zvao patrik moj anđeo,niti ja nemam grob gdje bih mogla se isplakati,pokopan je u zajedničkoj grobnici u zagrebu,ponekad pomislim i bolje što nemam,jer poslje poroda i gubitka svog anđela bila sam doslovno na rubu života grob bi me dotukao,godina dana mi je trebala da počnem opet živiti,ali nikada nisam više ona stara,poslje gubitka svog prvenca izgubila sam još 4 trudnoče.jošp sam živa i nadam se čudu,da i ja jednom osim u svom srcu i držim i u svome naručju .

  16. #16
    laky avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    vječita lutalica......na samom jugu ,srcem u Slavoniji
    Postovi
    3,564

    Početno

    Citiraj draga prvotno napisa Vidi poruku
    Da...imao je skoro godinu dana..umro je tri dana prije prvog rodendana.
    bas jucer je bilo punih 6 mjeseci kako ga nema...

    ljubi Filipa a mali mornar nas čuva

  17. #17
    Patik_moj <3 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    283

    Početno

    Draga jo, jako mi je zao da si i ti izgubila jednog Patrika i da si toliko toga loseg morala proci od tada. Grlim te

    A evo sada malo da s evratim na temu. Kao sto sam i pisala, sada je na Patrickovom grobu morska atmosfera. Tata mu je kupio jedan svjetionik, i male casice za svijece od koralja...Bili smo sinoc kad se vec smracilo. Prelijepo izgleda kad se upale sve svjecice...Jednostavno carobno!

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Postovi
    45

    Početno

    Drage cure trebam ideju kako urediti grobnicu od svog andjela. Trebala bih neko trajnije rijesenje jer mi se cini stvarno besmisleno svakih par dana kupovati aranzman od svijezeg cvijeca koji uvene u roku jednog dana. Kako ste vi to rijesile?ne postoji mogucnost da nesto zasadim jer je sve u mramoru. Mrzim one umjetne aranzmane koji lose izgledaju i prodaju se na grobljima. Htjela bih nesto lijepo. Neku vijencic mozda od lavande?nekog andjelica i mozda neki kriz od suhog cvijeca ili?sta mislite? Treba mi nesto za stalno pa cu povremeno kupovati jos svjeze cvijece.otvorena sam za vase prijedloge. Gdje da to uopce potrazim?hvala

  19. #19
    Patik_moj <3 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    283

    Početno

    Draga misekica,
    huh, zadala si nam pravo tezak zadatak :D I ja sam protiv plastike, bolje nista nego nju...A sa suhim cvijecem, zbilja ne znam, kako ono izgleda nakon sto ga kisa skvasi?! U svakom slucaju jedan andjelcic ili njih vise mogu sigurno dosta uljepsati ambijent. Ako ne mozes saditi, mozes u jednu korpicu, ili bilo kakvu drugu posudu za cvijece ( mi imamo jednu sa andjelima) zasaditi sezonskno cvijece koje ce ti dulje trajati. Vidjela sam da postoje metalni okviri u obliku kriza ili srca u cije rubove naspes bijeli kamen a u sredinu zasadis neko lijepo cvijece. Izgleda jako fino...ako pak nemas mogucnost cesto njegovati zasadjeno cvijece, ima posebno cvijece za grobove, koje je jako izdrzljivo.
    A svakako mozes i sama nesto praviti...mozda jedno andjeosko krilo od gline na koje mozes poloziti svijecu ili napraviti slova Andjelovog imena. Napraviti ih tako da uspravno stoje i povezes ih malim koncem. MOzda ubacis jos koju perlicu izmedju.
    Eto, ideje nisu nista posebno...kako sam i rekla tezak zadatak.ALi ako naletim na neke zanimljive informacije, svakako cu ti pisati i dati link. Nadam se da ces dobiti jos prijedloga. Pusa

  20. #20
    Athana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    52

    Početno

    Moj anđelčić je pokopan u obiteljskoj grobnici gdje su sahranjeni suprugovi djed i baka...grobnica je mramorna, pa isto tako ne mogu ništa zasaditi, tako da sam uzela ipak dva umjetna aranžmana...jedan bijeli i jedan crveni...ima ih prekrasnih, samo treba naći, izgledaju kao živo cvijeće (inače, nisam ni ja baš za plastiku), gore tinjalice, kupili smo bijelog anđela na čijem postolju piše "Nedostaješ mi", ali čekam da ga zalijepe dečki koji će radili mali spomenik...(nažalost, ima i onih koji kradu po grobovima, pa ga ne želim ostaviti nezalijepljenog). Mog Ivana ne bih htjela upisati na spomenik koji već postoji, za njega bih ipak dala izraditi jedan poseban, želja mi je da mi naprave srce-knjigu...u koji ću upisati njegovo ime i godinu s lijeve strane, a sa desne neki tekst (još uvijek sam u potrazi za tekstom)...

  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2017
    Postovi
    1

    Početno

    Citiraj Patik_moj <3 prvotno napisa Vidi poruku
    Drage mame,

    nakon vec nekoliko propalih pokusaja zasadjivanja cvijeca na Patrickovom grobu i trazenja nepostojecih savjeta na netu sto se tice dekoriranja djecjih grobova, odlucila sam tu postaviti temu. Naime, kako nam vrijeme posljednjih dana nije islo bas na ruku, ili su bile ogromne vrucine ili nevrijeme, cvijece koje smo tata i ja zasadili je brzo uvenulo ili pak bilo polomljeno, te se nije oporavilo. Zanimalo bi me kako vi uredjujete grobove svojih Andjela, onako barem da izdrze jedno izvjesno vrijeme? Mi odlazimo skoro svaki dan na grob ali unatoc tomu je prilicno tesko odrzavati ga. Za sada je samo kriz na njemu, do 11.mjeseca bi trebao biti i spomenik gotov ili bolje receno, andjelo u liku djeteta sa knjigom u ruci koji sjedi na njegovom grobu. E sada, ja se uvijek bojim da ce biti prekicasto ili presareno, dok mnogi kazu- za djecji grob ne moze biti presareno.. ja obozavam bijelu boju i njenu simboliku pa isto dosta u tom tonu sadim.

    Kako vi ukrasavate grobove Andjela ili pak mjesta koja vas podsjecaju na njih? Koje vrste cvijeca koristite? Kakve dekoracije? Kako preko zime kad snijeg prekrije sve? Ne znam dal bi bilo moguce postaviti koju slikicu, ja cu pokusati, ako ne, onda cemo pokusati to slikovito docarati rijecima, ako bude islo

    Ja cu onda poceti: Mi smo uz kriz za sada stavili jednog poveceg bijelog Andjela koji sjeci i place...tada mi se taj Andjeo cinio najprikladnijim jer sam i sama bila jako tuzna. Sada se radujem kad ce spomenik biti gotov jer se taj Andjeo smjesi Zasadili smo jednu vrstu cvijeca i stavili malo morskog stimunga malo pijeska sa skoljkicama, ribice- svjecice, te planiram nekako staviti ribarsku mrezu sa kojom morskom zvjezdom na sebi (planirali smo ici svi zajedno na more, ali eto, zelja nam se nije ispunila pa otud zelja da tako uredim)... Naravno na grobu ima jos dosta manjih andjelcica koji ili sjede ili leze!

    Prije nego krenem sa temom, htjela bih samo da mamice koje nisu imale priliku sahraniti svoje Andjele ne budu tuzne te ih ponukati na to, da i one odrede jedno mjesto u prirodi ili dvoristu za svoje Andjele, te zasade malo drvce ili naprave mali spomenik, gdje ce moci zapaliti svijecu ili biti u tisini s njima. Eto, iskreno se nadam da nece nitko biti uvrijedjen ili povrijedjen poslije otvaranja ove teme.

    Nadam se da cemo imati materijala pisati o ovom. Nije bas nesto sto si svaka mama pozeli, ali nama mamama Andjela je jako vazno, jer uredjivanje njihovih spomenika je skoro jedino sto jos mozemo uciniti za njih. Unaprijed hvala svima koji ce doprinjeti ovoj temi!

    Pusa svim mamama Andjela

    Draga Anđela,

    ja imam odličnih iskustva s firmom Pokop iz Zagreba - još uvijek mi pomažu oko svega i usluga im je zaista vrhunska... Iako se nadam da će žalosnim mamama trebati što manje, svejedno je dobro znati da i u takvim kobnim situacijama postoji netko profesionalan na kog se možeš osloniti...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •