Pokazuje rezultate 1 do 45 od 45

Tema: MR vrata/mozga

  1. #1
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno MR vrata/mozga

    Prvo me zanima dali je to isto? Meni iz aviona nije isto, ali možda se radi automatski i jedno i drugo, pa ne znam.
    Dakle, imam problem s vratnom kralježnicom, neurolog mi je rekao napraviti MR vrata i onda dođem doma i vidim da u papirima piše MR mozga???

    Drugo me zanima gdje obaviti da si najbrže na redu?

    Treče me zanima kako obaviti, ako se bojim malih prostora?
    Da li smije npr. MM biti kraj mene i da li postoji način da me omame , ali bez anestezije?

    Da li je to nešto "za smirenje" dovoljno da ne poludim?

    I općenito kako izgleda pretraga i koliko traje?

  2. #2
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    naravno da nije isto
    vrati se neurologu da ili promjeni u mr vrata ili da dopiše ako smatra da treba raditi i jedno i drugo
    može se raditi odjednom, ali ako piše samo mr mozga neće se napraviti i mr vrata

    ne znam kako je kod vas stanje u szhr, ima li u čakovcu i varaždinu i koliko se čeka
    u zg se najmanje čeka u privatnim ustanovama koje imaju ugovor sa hzzo
    mr se brzo i kvalitetno obavi u ogulinu (ili gospiću? malo ih mješam), probaj tamo nazvati
    pa napravite izlet u liku

    smije bit tm kraj tebe

    ako taj strah od zatvorenih prostora nije prejak bit će dosta sretstvo za smirenje

    traje cca 20-30min, ležiš u cilindru i slušaš zvuk koji je najbliži pneumatskom čekiću, dosta intenzivan
    nekome je neugodan, meni je bio opuštajući

  3. #3
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    Ti bi trebala na MR mozga I vratne kralježnice, ne znam da li oni to podrazumijevaju.. Mislim da ipak ne, mi kad idemo snimat mozak onda snimamo samo mozak.
    Ako ideš na uputnicu reci dr opće prakse da ti piše i jedno i drugo.

    Na Medikolu relativno brzo dođeš na red. moju S su naručili za tri mjeseca pa nas za par dana zvali da za mjeec dana dođemo. Zovi ih i pitaj kad možeš najprije dobit termin.

    Pretraga izgleda ovako: dođeš, legneš se na stol, uvuku te u aparat i moraš bit mirna 30-ak minuta dok te posnimaju. Mislim da najduže traje 40 min. Vjerujem da je to cijela vječnost kad ležiš tamo.
    što se tiče omamljivanja, mislim da ti je najbolje tamo pitat kad budeš dogovarala, objasni im da te strah. Oni će ti sve reć. Nama su na medikolu sve objasnili i sve je proišlo super. Ja sam bila sa S dok nije zaspala, što je bilo kratko jer su je uspavali maskom.

  4. #4
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Moja mama je zamolila tehničara (?) da joj se svako malo obrati jer nije imala osjećaj koliko je vremena prošlo pa joj je bilo lakše da joj on objašnjava u kojoj su fazi i koliko će još trajati.

  5. #5
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,503

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Prvo me zanima dali je to isto? Meni iz aviona nije isto, ali možda se radi automatski i jedno i drugo, pa ne znam.
    Dakle, imam problem s vratnom kralježnicom, neurolog mi je rekao napraviti MR vrata i onda dođem doma i vidim da u papirima piše MR mozga???

    Drugo me zanima gdje obaviti da si najbrže na redu?

    Treče me zanima kako obaviti, ako se bojim malih prostora?
    Da li smije npr. MM biti kraj mene i da li postoji način da me omame , ali bez anestezije?

    Da li je to nešto "za smirenje" dovoljno da ne poludim?

    I općenito kako izgleda pretraga i koliko traje?
    U Čakovcu ima Medikol, donedavno su radili preko uputnice HZZO-a, ne znam koliko se čeka,sigurno manje nego u bolnici.

  6. #6
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    ja sam radila oboje zajedno, ali pretpostavljam da je dr tako i tražila.
    sve sam radila preko dnevne bolnice pa nije bilo čekanja,
    ali čula sam da je nabolje preko ovih privatnih poliklinika koje imaju ugovor sa hzzo-om.

    da, stvarno zvuči kao teška pneumatika u različitim tonalitetima,
    jedva sam čekala da sve skupa prođe.
    moj jedini strah je bio, što ako bude potres i svi me ostave, zaborave isključiti čekić i zbrišu

  7. #7
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    tash

  8. #8
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa Vidi poruku
    moj jedini strah je bio, što ako bude potres i svi me ostave, zaborave isključiti čekić i zbrišu
    Uh, ovo nisam trebala pročitati.
    Definitivno tražim gdje može i MM, da me izvuče za pete u slučaju nužde.

  9. #9
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    jesi sigurna da on ne bi utekao i "slučajno" zaključao vrata

  10. #10
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Uh, ovo nisam trebala pročitati.
    Definitivno tražim gdje može i MM, da me izvuče za pete u slučaju nužde.
    ajme pokušavam vizualizirati ovu situaciju

    ne brigaj anemona, sve će proći super.
    jesi ikada čula da je netko zaglavio na MR?

  11. #11
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Citiraj pepi prvotno napisa Vidi poruku
    U Čakovcu ima Medikol, donedavno su radili preko uputnice HZZO-a, ne znam koliko se čeka,sigurno manje nego u bolnici.
    Rade na uputnicu, čeka se oko 3 mjeseca. U podružnici u Osijeku još kraće.

  12. #12
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    714

    Početno

    MM radi svoje dg radi MR vratne k. i mozga i njemu to traje svakako duže od pola sata, više bi rekla da je sat vremena u pitanju!
    A i razlika je da li će ti davati kontrast ili ne, prva varijanta produžuje pretragu nekih 10-15 min.
    Ja sam obavila pa valjda 10-ak MR mozga, moram priznati da mi je svaki put sve nekako nelagodnije, ali pomaže da žmirim cijelo vrijeme i brojim te "udarce"... vrijeme brže prođe

  13. #13
    *meri* avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    obala
    Postovi
    1,065

    Početno

    meni je za rucni zglob trajalo sat i deset minuta

  14. #14
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    714

    Početno

    ma daj??? pa zašto toliko dugo?

  15. #15
    *meri* avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    obala
    Postovi
    1,065

    Početno

    pa nemam pojma, vec sam se bila sva ukocila jer sam lezala na trbuhu sa ispruzenom rukom. na kraju je dosao tehnicar i htio mi dati kontrast ali sam rekla da dojim pa je odustao. ko zna koliko bi onda jos bila unutra. poslje sam se jedva digla, vrtilo mi se u glavi, morala sam sjesti u cekaoni par minuta da dodjem k sebi. najgore je sto nemas osjecaj koliko je vremena proslo, pa nemas pojma da li je proslo 10 minuta ili sat vremena.

  16. #16
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    714

    Početno

    Citiraj *meri* prvotno napisa Vidi poruku
    na kraju je dosao tehnicar i htio mi dati kontrast ali sam rekla da dojim pa je odustao.
    nisu sva kontrastna sredstva kontraindicirana s dojenjem! Ja sam dojila, napomenula to, uredno primila Magnevist. Iz mjera predostrožnosti nisam dojila nekih (ne sjećam se točno) 6-7-8h i pila sampuuuuno tekućine da se čim prije kontrast izbaci iz tijela.
    Ovo pišem jer im snimke s kontrastom često puno toga govore, a tehničari iz neznanja ili straha se ne usude dati sredstvo. Tako da je najbolje pitati PRIJE pretrage, koje kontr.sredstvo se koristi pa vidjeti je li ono OK uz dojenje ili ne

  17. #17
    *meri* avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    obala
    Postovi
    1,065

    Početno

    ja nisam znala da ce htjeti koristiti kontrast, a oni nisu nista govorili prije nego sam legla na stol. tek na kraju je dosao tehnicar, rekao da i dalje mirno lezim, malo mi izvukao desnu ruku (snimala sam lijevu) pitao da li mi je sve ok sa bubrezima i rekao da ce mi dati kontrast. onda sam mu rekla da dojim pa je izasao i vratio se nakon par minuta i rekao da nista od bockanja jer da ne bi bilo dobro za dijete.

  18. #18
    *meri* avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    obala
    Postovi
    1,065

    Početno

    samo mi nije jasno zasto su mi tek na kraju htjela dati kontrast a ne odmah na pocetku

  19. #19
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    714

    Početno

    a valjda ovisi i koji kontrast je u pitanju...
    ni meni tehničar nije htio dati, ali je onda ušla liječnica, rekla mi to što već sam i znala (o tome koliko se izlučuje u mlijeko) i da bi ona dala. Ja sam se složila...

  20. #20
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    koliko znam kontrast uvijek ide na kraju.
    najprije rade obične snimke, onda s kontrastom.

  21. #21
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    714

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa Vidi poruku
    koliko znam kontrast uvijek ide na kraju.
    najprije rade obične snimke, onda s kontrastom.
    tako je!

  22. #22
    *meri* avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    obala
    Postovi
    1,065

    Početno

    aaa nisam znala.

  23. #23
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Na kraju dr. napisao i vrata i mozga.
    Mislim da me stvarno trebaju odalamiti toljagom da to uspijem obaviti.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Meni je MR vrata + mozga trajao sat i pol.

  25. #25
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj bibai prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je MR vrata + mozga trajao sat i pol.
    Gdje si obavljala?

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    ja sam u poliklinici čavka na rebru u zg

    tehničar me pokrio dekicom da mi ne bude hladno, pa me primio za ruku da se ne bojim i objašnjavao mi kakvi će zvukovi biti
    nakon nekoliko minuta tih zvukova, pustio mi je ruku i otišao van snimati
    čovjek ultraljubazan, a meni došlo da se smijem - a ne smiješ se micati ....

  27. #27
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    nemoj se unaprijed bojati
    meni nije uopće bilo neugodno
    čak mi je pasalo to monotono nabijanje tup-tup-tup-tup
    skoro sam zaspala

  28. #28
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Uh, ovo nisam trebala pročitati.
    Definitivno tražim gdje može i MM, da me izvuče za pete u slučaju nužde.
    Naravno da vec vidim sve moguce planove evakuacije.

    Nego, ima li koji prekobarni sjedeci/stojeci MR aparat? Ovaj izgleda kao space shuttle, ali nisu svi takvi.
    Posljednje uređivanje od Kaae : 31.05.2012. at 01:25

  29. #29
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Zvala sam Medikol, može uz tablete za smirenje prema vlastitom nahođenju, ili anesteziju uz 100 odobrenja.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    712

    Početno

    Ma daj, stvarno ti ne treba anestezija, ja bila koliko puta,
    uopće nije toliko neugodno,
    uzmi tu tabletu i to je to

  31. #31

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    ma ni meni nije bilo neugodno!! buka je istovjetna buci koju moji mlađi ukućani pokatkada stvaraju

    (samo sam držanje za ruku navela kao mjeru predostrožnosti te klinike)

    dobiješ i čepiće za uši, zatvoriš oči i misliš na - rozog slona, torticu, sve one koje su te plašile pretragom na forumu i sl.

  32. #32
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    je, ali kad patiš od klaustrofobije?
    anemona, jel ideš liftom ili pješke na 20-ti kat nebodera?
    ako ideš liftom, onda nemaš brige
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 31.05.2012. at 15:31

  33. #33

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Ja sam radila MR glave na SD, mislim da je bilo prije 7,8 godina. Ponudili su mi tablete za smirenje no reko mogu ja to. Najgore mi je bilo to što su mi glavu stavili u oklop i ispred očiju sam vidjela samo rešetke tako da sam žmirila. Osjećala sam se kao onaj princ što je završio u tamnici s vizirom na glavi. Nakon nekog vremena sam imala potrebu da se počeškam, pomaknem, a nisam mogla. Počeo me oblijevati znoj i skoro sam digla ruku da prekinu no onda sam počela u glavi nekakve dječje pjesmice, brojalice vrtiti i uspjela sam se smiriti i izdržati do kraja.

  34. #34
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Moj aparat za MR (ne moj, nego onaj u kojem sam bila ) je imao otvor na obje strane tunela, dakle, nisam bila u zatvorenom prostoru, gledala sam u prozor i zid koji su iza aparata.
    Ne znam da li su svi aparati takvi, ali bolje da pitaš kada ugovaraš pretragu, pretpostavljam da bi ti bilo lakše da nisi zatvorena.

  35. #35
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    je, ali kad patiš od klaustrofobije?
    anemona, jel ideš liftom ili pješke na 20-ti kat nebodera?
    ako ideš liftom, onda nemaš brige
    Ako sam sama pješke.
    Evo na kraju sam se sad naručila za onaj "otvoreni aparat", gledam ga na slici i oblijeva me znoj. Tu ne smije ići pratnja, ne znam zašto.

  36. #36
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    714

    Početno

    'ko ima takav aparat? Medicol? Kada si dobila termin?
    Ne znam je li istina, ali negdje "mi zvoni" da su takvi (otvoreni) aparati lošiji od zatvorenih tj. da daju lošije snimke...
    Pa ako je istina, bolje onda tabletica za smirenje više i kvalitetna snimka...

  37. #37
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ja bih krknula dva apaurina s dvije pive i bog.

  38. #38
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj ekica prvotno napisa Vidi poruku
    'ko ima takav aparat? Medicol? Kada si dobila termin?
    Ne znam je li istina, ali negdje "mi zvoni" da su takvi (otvoreni) aparati lošiji od zatvorenih tj. da daju lošije snimke...
    Pa ako je istina, bolje onda tabletica za smirenje više i kvalitetna snimka...
    Ima Poliklinika Sv. Rok u Zgb.. i Medicol u Splitu. Tablete za smirenje se podrazumijevaju.

  39. #39
    Bipsić avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Međimurje
    Postovi
    735

    Početno

    Ja sam bila na MR glave i vratne kraljeznice pred mjesec dana (svako posebno u dva odvojena termina)... Prije snimanja sam mislila da cu umrijeti od straha, tresla sam se ko siba jer ne samo da sam lagano klaustrofobicna, nego imam neki tik ili koji vrag, i ne mogu biti mirna ni minute... Stalno lupkam nogom, micem prstima, moram nesto. A tamo ne smijes nista...
    i jos su me ulovili na prepad taj dan kad sam obavljala pretragu glave. Naime, dosla sam na nesto drugo a doktor mi je usput napomenuo da bas sad imaju slobodan aparat i da mogu odmah ako hocu... A taman sam se mislila psihicki pripremati kojih mjesec dana.

    Da te utjesim, nije mi na kraju uopce bilo tak strasno. Niti nisam uzela nist za smirenje (jer nisam stigla jelte), niti su mi dali anesteziju i uspjela sam!
    Mene je to lupanje podsjetilo na neko nabijanje kao na rave partyju hahaha... Uglavnom, pjevusila sam si nekakve pjesmice u ritmu onog lupanja i proslo je relativno brzo. Kad sam se zaboravila i malo zamahnula prstima, tehnicar me upozorio... Dobijes u ruku nekakvo zvono s kojim im signaliziras da ti nije dobro(ako dođe do toga) i s tim sam se osjecala sigurnije...
    ja sam se tako navukla na to nabijanje da mi je veci bed bio kad je to prestalo i kad je nastala tisina...

    Da skratim, ak sam ja to prosla bez problema, vjeruj, i ti ces
    sretno!

  40. #40
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Obavila. Bilo je to ludo i nezaboravno iskustvo. Očito mogu obaviti i ovi sa strahom, ali ne preporučam.

  41. #41
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Ja imam iskustva s dvije MR ( ne glave doduse), i oba su snimanja totalno bila drugacija. Da ne govorim kako sam jednom bila glavom u najdubljem dijelu, a drugi put s glavom na izlazu ( puno bolje)...

  42. #42
    jurisnik avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    1,112

    Početno

    Ja sam u Medikolu bila na MR koljena. Nisam, naravno, bila skroz unutra pa ne znam kakav je osjecaj, ali vezano uz buku - imala sam slusalice na usima i slusala radio. Buku sam cula samo lagano u pozadini.

  43. #43
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    E da, slusalice.
    Na prvoj magnetskoj nisam imala slusalice jer su rekli da onda od glazbe necu cuti njihove upute ( udahni, izdahni, zadrzi zrak -MR abdomena).
    Na drugoj su mi dali slusalice, poslusala sam cijeli CD Vinka Coce i prijatelja (i cula sam sve upute o disanju - s tim da je jos bilo lakse disati jer je bilo izdahni, udahni, zadrzi zrak).

    Ovi prvi nemaju pojma. Cak su mi uspjeli promasit podrucje koje je trebalo snimit.

  44. #44
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    A sto se tice straha, mislim da uvelike pomaze i ako je tehnicar ok. Ovaj u Splitu bio je pravi zafkant, dao mi je upute kako da signaliziiram ako mi nesto nije u redu. Malo je pjevusio s Vinkom Cocom, pitao me izmedju lupanja magneta "alo mala jesi ziva" ... Bas pozitivno iskustvo

  45. #45
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Ovdje nije bilo slušalica, mislim da ometaju kad se snima glava.

    Žemske su isto bile stvarno ok, svaka čast, jedino bi bilo lakše da ima muzike u prostoriji, bez obzira na buku.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •