Stranica 1 od 7 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 326

Tema: život u Kanadi

  1. #1
    mlada.majka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    94

    Početno život u Kanadi

    Ajmo ovako,jer neznam odakle da počnem...
    MM i ja smo odlučili pokušat otiči pa šta bude,pošto vamo nema ni posla ni nikakve perspektive idemo doslovno trbuhom za kruhom...Več smo se sve raspitali imamo tamo jednog frenda koji če mm nači posao,kad on tamo počne nešto zarađivat i kad se snađe idemo i djeca i ja...
    E sad,jel ima nekog na forumu da zivi i radi u kandi?Zanima me kako to sve funkcionira?
    Jel ima posla za nas šljakere?Kako se i jel se uopče može živit od šljakerske plače?Šta s djecom,vrtić,škola?Kakvo je zdravstvo?
    Nakon kolko se dobije državljanstvo i jel ga uopče moguče dobit?
    Bile bi mi jako dragocjene bilokakve inf. jel me več sad frka...pa sad to je to sad za početak...
    Hvala...
    Posljednje uređivanje od mlada.majka : 30.07.2012. at 11:55

  2. #2

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,983

    Početno

    Nemam iskustvom s kanadom ali vjerujem da nije tako jednostavn "samo" otici jer su za pocetak potrebne boravisna i radna dozvola. Kod vecih firmi se njihova sluzva za ljudske potencijale brine za papirologiju, vjerujem da je puno teze nabaviti potrebne dozvole kada nemas taj sustav velike firme iza sebe. Jeste se informirali kod kanadskog veleposlanstva, govori suprug engleski?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,138

    Početno

    kolega nam je iz firme nedavno otišao u kanadu, skupio ženu i djecu.

    nisu otišli tek tako preko noći, nego su tražili vizu preko ministarstva, s boravišnom i radnom dozvolom.
    cijeli taj proces je uzeo cca godinu dana, i dosta novaca koje su trebali u međuvremenu iskeširati.
    trebali su položiti i testove za engleski (išli su u dio zemlje gdje je englesko govorno područje).
    osnova za odlazak u je bilo ženino zanimanje (stomatolog), koje je deficitarno u kanadi - iako je suprug taj koji je prvi našao posao (informatičar).
    da bi žena mogla početi raditi kao stomatolog, treba položiti dodatne ispite.

    prvi su im dojmovi odlični, i čini se da su svi skupa zadovoljni. djeca im idu u vrtić i školu. našli su dobar stan za rentanje.
    posla ima, i za jednog i drugog. ne znam koji su uvjeti bolovanja, ali mislim da zdravstveno osiguranje uplaćuju za cijelu obitelj -
    ne čini se da im je to bio problem.

    zanimljivo, ali kolega je posao tražio nakon što su otišli u kanadu - ne prije. izgleda da to nije bitan podatak kod traženja vize.

    pitala sam ga i za te brzinske odlaske "na crno" - kaže da se ne isplate, jer većina ljudi koji na taj način odu kasnije imaju problema kod
    dobijanja trajne boravišne i radne dozvole, pa i državljanstva. ne znam kada je moguće dobiti državljanstvo.

    kao što Maxime kaže, najbolje je početi od veleposlanstva, tamo će vam dati najtočnije informacije.

  4. #4
    mlada.majka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    94

    Početno

    Ma taj freand bi mu tamo našao posao i onda kad dode tamo s turističkom vizom zaposlio bi se i onda bi taj šef za njega tražio radnu dozvolu,kad dobije radnu dozvolu ode na prvu granicu prijavi se da više niije tamo samo turistički nego da je našao posao i onda dobije radnu i boravišnu dozvolu na godinu dana,a preko njegove radne doz ja i djeca možemo doći na godinu dana i ja automatski dobivam radnu dozvolu bez obzira jel trazim posao ili ne,ako nakon tih godinu dana još uvijek radiš dobiješ dozvolu na 3 godine i nakon toga dozvolu za ostanak...e sad tako nam je taj frend reko,a ovi u konzulatu nezele jer to kao nije legalno al svi tako rade,pa sad...jel imate saznanja da je neko tako otišao i ostao?

  5. #5
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    http://www.bosanskibrod.info/offtopi...ivot-u-kanadi/

    http://www.canadainternational.gc.ca...hr.aspx?view=d Ali je kvota popunjena za ovu godinu.

    Dosta ovisi i o tome gdje namjeravate. Svaka provincija ima svoja pravila. Npr. u Ontariju moras 3 mjeseca raditi full time za dobiti zdravstveno, a u Alberti dobijes odmah.

    Imas i federalne vize. Zanimanje tebi ili muzu mora biti na NOC listi pa temeljem toga trazite vizu. Ali sad su u nekakvim izmjenama pravila pa su pozatvarali kvote. Ne znam detalje.

    Imas i provincijske vize. Svaka provincija nudi nesto drugacije. Kazu da je za ljude s ovih prostora najlakse skupiti bodove za Quebec.

    Tesko da ce vam poslodavac na slijepo sredjivati vizu. Mora traziti LMO prvo sto je komplicirano i traje. Najbolje je rijesiti vizu iz RH.
    Do 30.06.2012. ekipa je odlazila u Kanadu i prijavljivali se kao izbjeglice te temeljem toga ostvarivali prava. To je sad nemoguce jer su promijenili zakone. Cisto da znas da su oni silni naslovi po novinama zapravo to. Cijelu proslu godinu su pisali kako su ljudi samo odlucili otici i tamo sve rijesili. Aha. Sterat ce ih veliku vecinu natrag kad im prodju rocista. Nemojte se povoditi za time.

  6. #6
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Dok ja napisem, ti vec pises dalje. Kasnije se spojim s kompa pa ti sve napisem.

  7. #7
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ja bih rekla kako si ti to prilično izbanalizirala
    možda je nabolje da nazoveš konzulat i raspitaš se

    i, ja ne mislim da je dobra ideja da prvo ide muž, pa vi za njim. idite zajedno ili nemojte ići.

  8. #8
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Mi isto razmisljamo o odlasku u Kanadu (ili u Australiju). Ja sam vec zivjela u Kanadi devet mjeseci i drzava je stvarno super. Bila sam u British Columbiji. Taj prvi put isla na doktorat sa hrvatskom stipendijom, dakle o nikakvom trosku za Kanadjane, ali svejedno sam trebala par mjeseci cekati radnu dozvolu i prolaziti silnu proceduru sa kanadskom ambasadom u Becu. koliko smo mi proucavali najlakse ti je otici tako da unaprijed dobijes ponudu za posao i da ti onda poslodavac da neke papire da si mu (ili muz) nuzno potrebna i da u Kanadi nedostaje radne snage za taj posao. Al mozes otici i tako da se prijavis za radnu dozvolu i bez ponude za posao, ali to je valjda teze dobiti i duze traje. I nije sve to skupa jednostavno. Jedan moj stariji kolega je godinama odlazio raditi u Kanadu na devet mjeseci svake godine i imao je placeni posao i sve, i kcer mu je tamo isla u skolu, ali nakon desetak godina su ga Kanadjani protjerali, nisu mu htjeli vise produzit dozvolu, i evo ga, vec se dvije godine pokusava vratiti, ali jos nista - a ceka ga placeni posa.

  9. #9
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    koliko sam čula život u Kanadi je divota, zdravstveni sustav im odlično funkcionira i imaju najvišu razinu kvalitete u tom istom (bila nedavno jedna emisija), općenito od svih ljudi koji su otišli i tamo žive i rade svi do jednog su mi rekli da su oduševljeni jedino im je trebalo privikavanje na vremenske prilike, hladnoću i snijeg.

    čuj vi najbolje znate, mislim da ti u veleposlanstvu nikad neće preporučit službeno nešto kao što vam je prijatelj rekao,al vjerujem da je dosta ljudi otišlo na taj način, ipak provjerite s više strana službenih i neslužbenih.

    Apri, ja se ne bih miješala hoće li ići zajedno ili odvojeno, neka odluče kako misle da je najbolje mlada majka i njen muž, svjesna sam svih + i - zajedničkog tj. odvojenog odlaska tamo.

    Želim vam svu sreću i svaka vam čast na hrabrosti, vjerujem da će ti MarijaP dat još puno korisnih informacija (Marija, otkud ti sve to znaš, čovječe al si svestrana ?!)

  10. #10
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku

    Apri, ja se ne bih miješala hoće li ići zajedno ili odvojeno, neka odluče kako misle da je najbolje mlada majka i njen muž, svjesna sam svih + i - zajedničkog tj. odvojenog odlaska tamo.
    naravno da će napraviti kako misle da je najbolje.
    ali, predstavlja se mladom majkom; možda joj netko iskusniji može baciti bubu u uho.
    djeca su jako jako mala...

    a i pitanja koja postavlja pokazuju da se nije raspitala o osnovnim stvarima i da im je put prilično "grlom u jagode"
    Posljednje uređivanje od apricot : 30.07.2012. at 13:51

  11. #11
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Mi isto razmisljamo o odlasku u Kanadu (ili u Australiju). Ja sam vec zivjela u Kanadi devet mjeseci i drzava je stvarno super. Bila sam u British Columbiji. Taj prvi put isla na doktorat sa hrvatskom stipendijom, dakle o nikakvom trosku za Kanadjane, ali svejedno sam trebala par mjeseci cekati radnu dozvolu i prolaziti silnu proceduru sa kanadskom ambasadom u Becu. koliko smo mi proucavali najlakse ti je otici tako da unaprijed dobijes ponudu za posao i da ti onda poslodavac da neke papire da si mu (ili muz) nuzno potrebna i da u Kanadi nedostaje radne snage za taj posao. Al mozes otici i tako da se prijavis za radnu dozvolu i bez ponude za posao, ali to je valjda teze dobiti i duze traje. I nije sve to skupa jednostavno. Jedan moj stariji kolega je godinama odlazio raditi u Kanadu na devet mjeseci svake godine i imao je placeni posao i sve, i kcer mu je tamo isla u skolu, ali nakon desetak godina su ga Kanadjani protjerali, nisu mu htjeli vise produzit dozvolu, i evo ga, vec se dvije godine pokusava vratiti, ali jos nista - a ceka ga placeni posa.
    Ne može ti poslodavac dati papire. On traži LMO što je kompliciran postupak i rijetko tko će se upustiti u to.

    Za Federal Skilled zanimanje ti mora biti na NOC listi.

    Ambasada Kanade u Zagrebu ti neće pomoći jer odgovaraju samo na pitanja koja nisu na netu, a sve je na netu.

    A Jadranka, ovaj tvoj je vjerovatno potjeran jer je ili radio na crno ili su mu napokon riješili slučaj traženja azila pa ga šutnuli. Sad će se lakše kroz iglene ušice provući, nego ući u Kanadu. Nisu oni vesla sisali.

    Svaka provincija ima svoje programe. Neki programi su za stalni boravak, neki za privremenu vizu.

    Npr. Manitoba, ovo je zanimljiva opcija za one koji nemaju bodove, a imaju love

  12. #12
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    meni iz pitanja i price koja je napisala mlada majka cini se da su trnutno u fazi zivota, koji cesto opisujemo da smo se nasli pred zidom, pa prica prijatelja im se cini kao nesto sto bi im pomoglo.
    da je tako jednostavno, sigurna sam da bi puno mladih ljudi iz nasih manjih sredina (pogotovo iz slavonije, koja je stvarno posatla tuzna) krenulo u kanadu. mislim da je puno kompliciranjije.
    ne znam kojeg je zanimanja mlada majka i njen muz, ali ako nisi extraordinaire tesko da ce se iko polomiti oko papira. a uzmite u obzir da nisu samo hrvati ti koji bi isli u bolje zemlje, ima na svijetu takvih jako puno, npr. indijaca koji su na trzistu dosta trazeni u informatickoj i biotehnoloskoj struci.
    mlada majka zelim vam srecu, no ipak malo se raspitajte i u konzulatu u HR ili pak u veleposlanstvu u becu.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 30.07.2012. at 14:01

  13. #13
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    I viza se traži na jednu osobu koja je nosioc, ostali su uzdržavani članovi i moraju svi zajedno ući. Ako se traži samo za jednog člana obitelji, ostatak može doći tek kad se sredi zahtjev za spajanje obitelji, a to trajeeeee kao i sve drugo vezano za birokraciju bilo gdje.

    I, ne, nisam u Kanadi
    Posljednje uređivanje od MarijaP : 30.07.2012. at 14:05

  14. #14
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Ne može ti poslodavac dati papire. On traži LMO što je kompliciran postupak i rijetko tko će se upustiti u to.

    Za Federal Skilled zanimanje ti mora biti na NOC listi.

    Ambasada Kanade u Zagrebu ti neće pomoći jer odgovaraju samo na pitanja koja nisu na netu, a sve je na netu.

    A Jadranka, ovaj tvoj je vjerovatno potjeran jer je ili radio na crno ili su mu napokon riješili slučaj traženja azila pa ga šutnuli. Sad će se lakše kroz iglene ušice provući, nego ući u Kanadu. Nisu oni vesla sisali.
    Je. to sam ja malo pojednostavila, mislila sam napisati da poslodavac treba uvjeriti birokraciju da mu je radnik njuzno potreban i da nema odgovarajuceg radnika u kanadi.

    A sto se tice kolege, nit je radio na crno (radio je za znanstveni institut - drzavni); nit je trazio azil. Al doduse on je vrlo smotan, tako da moguce da je sam nesto zeznuo.
    Posljednje uređivanje od Jadranka : 30.07.2012. at 14:24

  15. #15
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Lista provincija i teritorija
    Blogovi:
    http://zivotukanadi.blogspot.com/
    http://istrazivac.wordpress.com/tag/zivot-u-kanadi/
    http://uzrocnaposledica.blogspot.com/

    P.S. Primjetila sam na temi o Australiji da se ljudi registriraju ovdje sam o da postavljaju pitanja. Nema potrebe. Sve možete naći na fejsu i na silnim linkovima koje sam već stavila.

  16. #16
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    [QUOTE=apricot;2195798]naravno da će napraviti kako misle da je najbolje.
    ali, predstavlja se mladom majkom; možda joj netko iskusniji može baciti bubu u uho.
    djeca su jako jako mala...

    a i pitanja koja postavlja pokazuju da se nije raspitala o osnovnim stvarima i da im je put prilično "grlom u jagode"[/
    QUOTE]

    a tako apri sad mi je jasno bas mi bilo cudno da si onako napisala.

    Koliko god tesko izgledalo ako stvarno zelite vjerujem da cete i uspjeti samo plako korak po korak.

    I ja sam u fazi da bi rado begala iz lijepe nase.

  17. #17
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Manje više za sve "hit destinacija" ekipa iznad 35 godina polako, ali sigurno gubi bodove na "starost" pa bih rekla da je bolje ići dok si mlad i dok su djeca mala. To je su li ovdje ili ondje mali nije toliko bitno.

  18. #18
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Manje više za sve "hit destinacija" ekipa iznad 35 godina polako, ali sigurno gubi bodove na "starost" pa bih rekla da je bolje ići dok si mlad i dok su djeca mala. To je su li ovdje ili ondje mali nije toliko bitno.
    a bitno je ako su od oca razdvojeni godinu dana

  19. #19
    mlada.majka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    94

    Početno

    Ma nismo još definitivno odlučili dali ide Mm sam ili idemo odmah svi.Al da idemo to je bez daljnjeg.Dopisujemo se več neko vrjeme s ljudima,poznanicima koji su tamo otišli,sto kao imigranti,sto preko Lmo-a.Neznam nikoga ko je u hrv trazio vizu i onda otišao,i znam da nam to nebi prošlo...Ako budemo uspjeli otiči i dobiti Lmo onda idemo svi,samo nam neko treba tamo nači poslodavca koji ce za nas traziti Lmo,a takvih ima dosta,naprimjer poslodavaca hrvata,koji su tamo preko 30 godina i rado če pomoci svakom hrvatu da preko lmo-a dobije radnu i boravišnu dozvolu barem na prvih godinu dana...a onda ako imaš posao tamo i nakon godine ta dozvola ti se automatski produzuje...
    E sad da idemo svi preko imigracijskog,to mi se bas i ne svida,mozda mm sam ali da ja spavam u azilu s dvoje male djece dok cekamo papire mi nije bas dobra ideja...kad ides preko azila onda dodes na sud i moras objasniti razloge zasto si pobjegao iz svoje zemlje,a glad i neimaština dakako nisu razlozi...Znači moraš smisliti nesto bolje,da si u hrvatskoj u smrtnoj opasnosti,vjerski razlozi i sexualni(znači gay)...
    e to je to sta za sad znam i sta oni kazu,definitivno idemo uskoro,novac smo vec skupili,a sad skupljamo još malo informacija,i hrabrost

  20. #20
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    I meni dodje da odem. Tj da pokušam otići.
    Prepreka mi je državni ispit.

  21. #21
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    O, i ja o ovome razmišljam dosta ozbiljno. Fino, ako uspijemo, imamo ekipicu za popit kavu, za početak.

  22. #22
    mlada.majka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    94

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    naravno da će napraviti kako misle da je najbolje.
    ali, predstavlja se mladom majkom; možda joj netko iskusniji može baciti bubu u uho.
    djeca su jako jako mala...

    a i pitanja koja postavlja pokazuju da se nije raspitala o osnovnim stvarima i da im je put prilično "grlom u jagode"
    Ma jesam se ja raspitala i sve mi je to jasno,glava mi je več ko bundeva od svih podataka,ali još malo informacija uvijek dobro dode,ali i skustva ljudi koji su več tamo,a ne rekla-kazala,takvih faca po razno raznim forumima ima na tone!
    A sto se tice mojih godina ja imam 23,a mm 26 i mislim da su to najbolje godine za nesto krenit,a isto tako i dok su djeca još mala,i baš zato sto smo obadvoje mladi trebamo otič jer za nas mlade nema u HR baš nikakve perspektive...a i oboje smo vrjedni i ne bojimo se posla,i ovako mm radi od jutra do mraka za neku mizeriju i još na crnjaka,a i ja isto tako kad nešto ulovim...u ovoj drzavi bi prije dobio 7 na lotu nego,nekakav pristojan posao...

  23. #23
    mlada.majka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    94

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    I meni dodje da odem. Tj da pokušam otići.
    Prepreka mi je državni ispit.
    E vidiš,zato i mi nismo i HR trazili vizu nego idemo na "sljepo" pa šta bude...

  24. #24
    mlada.majka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    94

    Početno

    Citiraj Ifigenija prvotno napisa Vidi poruku
    O, i ja o ovome razmišljam dosta ozbiljno. Fino, ako uspijemo, imamo ekipicu za popit kavu, za početak.
    O pa da vidiš...nadam se da ce vam uspjet,a i nama!drzim fige...jedino sto je kanada malo prevelika za doč do nekog popit kavicu,al ko zna mozda budemo u istim gradovima
    Mi idemo,ako budemo išli u Montreal West...Sretno..

  25. #25
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Ifigenija prvotno napisa Vidi poruku
    O, i ja o ovome razmišljam dosta ozbiljno. Fino, ako uspijemo, imamo ekipicu za popit kavu, za početak.
    ma da
    kanada je mala, pa ćete se svi lijepo zbiti

    sjećam se kad je ančica jednom nešto pisala na forumu i onda prekine post i kaže: joj, moram ići kod Nataše30 na kavu (obje u Kanadi)
    a mi si mislimo: pa kaj onda, završiš post i ideš

    a ono, nataša od nje 600 km

    i otišla je ančica na tu kavu

  26. #26
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    M.m, od 01.07.2012.!!!!!!!! trazenje azila se rjesava u par tjedana. Nije vise par godina. Nemojte to raditi. Vratit ce vas!!!!

  27. #27
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj mlada.majka prvotno napisa Vidi poruku
    E vidiš,zato i mi nismo i HR trazili vizu nego idemo na "sljepo" pa šta bude...
    Moja je situacija malo drugačija.
    Ono što znam, želim i tamo raditi. I biti dobro plaćena.
    A za to, osim love, posla, smještaja... trebala bih učiti. Opet.
    To mi je najveća prepreka.

  28. #28
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Pravila za skilled vize se mijenjaju trenutacno. Strpite se jos malo.

  29. #29
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Moja je situacija malo drugačija.
    Ono što znam, želim i tamo raditi. I biti dobro plaćena.
    A za to, osim love, posla, smještaja... trebala bih učiti. Opet.
    To mi je najveća prepreka.
    da, iako po medijima uporno pisu da su nase diplome svugdje priznate i cijenjene. To nije istina. Hrv faks od 4 god ce ti nostrificirati kao 2-3 god max i moras jos dosta toga polagati + ako je kojim slucajem zanimanje regulirano 100 licenci

  30. #30
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    mlada.majka, ja sam kanađanka koja živi u HR skoro pa deset godina. za par tjedana mi dolaze u goste prijatelji koji su otišli iz Hrvatske prije 13 godina, tražili su azil (komplicirana priča, to je bilo netom poslije rata u BiH, uglavnom imali su uvjete za azil).

    Nisu znali engleski, oboje SSS. Otišli na tečaj engleskog, doškolovali se, on je danas direktor (nešto u vezi informatike) u velikoj banci, ona programerka u velikoj firmi. O primanja ne želim ni govoriti, ja i mm skupa u godinu dana zaradimo koliko oni skupa u mjesec dana. Rade jako, jako puno, ali su oni u 13 godina radom i odricanjem (odnosno, ne razbacivanjem) napravili jako puno, što u Hrvatskoj ne bi bili nikad stekli.

    A sad, tko voli nek izvoli. Ima pluseva, ima i minusa. Meni je njihov sustav veliki adut - zdravstvo, obrazovanje, bezuvjetno je za sve besplatno ono najvažnije, ne postoji plava kuverta. Baš sam ove zime bila sa kumom na posao u školi u jednog od najsiromašnijih kvartova u Torontu, sve tako dobro šljaka, djeca su tako iznimna da sam ostala kad sam čula u kakvim uvjetima žive. Logika sustava jest da ako su djeca u lijepoj i održavanoj zgradi i ako ih se cijeni kao osobe da će djeca cijeniti sami sebe, svoju školu i sve skupa. I šljaka.

    Ako imaš koja pitanja slobodno mi se javi, mogu pitat frendove kad dođu krajem mjeseca za detalje oni znaju sve te cake oko imigracije.

    A faks iz Hrvatske ti neće u Kanadi priznati, bar ne bez godina truda i muke oko dodatnih ispita i drugih smješnih i suludih uvjeta toliki da ti se više isplati upisati opet fax tamo i završiti ga. Znala sam čuti priče o ljudima koji su radili npr u zapadnoj EU nakon Hrvatske diplome, njima je bilo nešto lakše ali uglavnom, to je duga procedura koja se mnogima ni ne isplati.

  31. #31
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Evo o stopiranju federalnog programa
    Inace, federalni program je stopiran do sledece godine, prave promene u sistemu imigracije i verovatno nama poznati sistem trazenih zanimanja vise nece postojati. Hoce da naprave sistem po uzoru na n.zeland, da naprave banku poslova, pa ce se potencijalni imigranti prvo obracati poslodavcima, ovi ce slati papire u imigraciju, pa ce imigraciono odlucivati da li taj sto ga je poslodavac odabrao moze da udje, sve u cilju brzog reagovanja na trzistu rada
    I o izbjeglistvu
    http://ca.news.yahoo.com/blogs/daily...194741701.html
    Nisam detaljno procitala, samo pocetak. Guglaj malo o tome prije nego se odlucite. Kao sto sam vec pisala, zakon se promijenio pa ti iskustva drugih ljudi ne mogu puno pomoci.

    Ne stignem vise veceras. Sretno!

  32. #32
    EvaMONA avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    681

    Početno

    I ja bi nekamo, ali mislim da bi s obzirom na MM-ovo obrazovanje i struku mogli i u Evropi , a nadam se da se doktorat ipak ne može tako malo cijeniti, pa makar bio i s HR sveučilišta.
    E sad još da MM uvidi kako bi tad lakše ostvario svoj san o životu u kući + još nekih xy stvari. Kaže on, ne da mu se sve iz početka s 40 ( a nema ni 38), a ja sve ozbiljnije razmišljam na tu temu jer ovo sve oko nas nikud ne vodi. Pogotovo kad pogledam sestru i šogora s troje djece (2 srednjoškolca i 1 mala) , oboje VSS i po 20 godina staža, a sve manje koristi od ubijanja na poslu i sad s 45 su već pomalo prestari, a sad bi išli.

  33. #33
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Jooj mame! Da mi je Kanada!! Mi smo mjesecima u Njemackoj! Djeca i ja dosli kod muza, dok je tu na terenu! I vec dugooooo kvocam da bih bas u Kanadu! Sretno svima!

  34. #34
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj mlada.majka prvotno napisa Vidi poruku
    Ma taj freand bi mu tamo našao posao i onda kad dode tamo s turističkom vizom zaposlio bi se i onda bi taj šef za njega tražio radnu dozvolu....
    Beeeeeep.

    Iliti ako ovo stvarno napravi ovim redoslijedom, vec ste se, pardonmyfrench, ukenjali. Ako ides s turistickom vizom, onda si turist i ne smijes raditi.

    U principu, svi su ti dobro rekli. Pocnite od kanadske ambasade jer vam, prvo i osnovno, trebaju tocne informacije o legalnomuseljenju u Kanadu. Useljenje preko turisticke vize je teoretski moguce, ali dugotrajno, skupo i neizvjesno. I nadasve glupo. Nakon toga pocnite razmisljati o tome kojim ce redoslijedom tko seliti i sto cete zapravo tamo raditi.

    Kanadsko zdravstvo je slicno nasem, a sve ostalo ovisi o lokaciji. Neki dijelovi Kanade su bolesno skupi, neki malo manje. Bitne su i sve ove informacije o kojima se pise u topicu, od deficitarnih zanimanja do kojecega. Zgodno je da imate nekog poznatog, to svakako pomaze, ali nikako ne bih preporucila odlazak grlom u jagode, tj. turisticku vizu i trazenje posla. Pretpostavljam da je zadnje sto vam treba deportacija i zabrana ulaska ili daljnje poteskoce prilikom dobivanja vize. Ok, Kanada nije ni upola stroga kao SAD, ali nema smisla preskakati logicne postupke samo zato da se nesto dogadja.

    Ovo sto kaze spajalica je istina. Poslodavac ce traziti vizu za, u principu, samo bogom danog radnika kojeg nikako drugacije ne moze pronaci u maticnoj zemlji ili bilo gdje drugdje, a da ovaj vec ima sredjene papire/dozvolu za rad. I cak i ako se upusti u sredjivanje vize, ne mora znaciti da ce ga biti briga za ostatak obitelji jer cijela prica iziskuje puno, puno, puno posla i uglavnom jos vise novca.

    Ovo s azilom... opet blesavo. Na temelju cega cete ga traziti s 23, odnosno 26 godina? Politicki zatvorenici? Tesko. Prestrasne prilike u zemlji? Tesko. Mislim, nije Kanadu bas nesto osobito briga sve da ste i jako siroti. S obzirom da Hrvatska vise nije u ratu... tesko.

    Fakultete priznaju u cijelosti (u Americi, a koliko znam i u Kanadi), sve dok nisu pravo (logicno), medicina (manje logicno) i stomatologija (jednako manje logicno) i eventualno jos ponesto. No u svakom slucaju, barem dio nostrificiraju, a ostatak se treba polagati. Netko s nasom diplomom medicinskog ili stomatoloskog fakulteta ce uglavnom raditi maksimalno kao tehnicar/medicinska sestra bez daljnjeg skolovanja. Cesce neko pomocno osoblje. I nostrifikacija kosta, naravno (prevedene diplome ne znace nikome nista).

    Sve u svemu, put pod noge, prvo prema konzulatu/ambasadi. Pa onda korak po korak.

    (Meni je za legalno preseljenje u Ameriku trebalo preko godinu dana i podosta novaca. Nisam isla trbuhom za kruhom, vec sam selila zato sto mi je muz Amerikanac, dakle teoretski je bilo jednostavnije nego vasa prica. Zaposlila sam se tek kasnije, kad sam rijesila sve papire. Isla sam sama; nije bilo djece.)

  35. #35
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    moje neko (vrlo osobno) iskustvo je, da u svakih stotinu onih koji u nekom trenutku viknu: jooooj, idem bilo kamo! ima 20-30 onih koji ce zbilja i pogledati sto treba da bi se otislo. mislim - pogledati, raspitati se (na pravom mjestu, s relativnim podacima).

    od tih 20-30, jedan ili dvoje ce zbilja i pokrenuti taj vlak. zapravo, pravu kompoziciju...


    sretno svima koji razmisljaju o odlasku. gdje god se zadrzali.

  36. #36
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    A od tih dvoje koji su pokrenuli, bar jedan ce dobiti odbijenicu

  37. #37

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,138

    Početno

    potpis na Kaae. u slučaju da se odlučimo na takav korak, išli bi obavezno preko ambasade i vize, ma koliko dugo trajalo i koštalo -
    dobitak je na kraju, ipak puno veći.

  38. #38
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Za ići turistički u Kanadu ne treba viza. Samo dođeš, pokažeš na imigraciji gdje ćeš biti, malo te pita zašto si došla kod njih.
    Nisam ni pomislila da je u podtekstu tog pitanja bojazan da možda želim tamo raditi na crno. A bila sam čisti, individualni turist. Koji obožava svijetom lunjati bez turističkih agencija.
    Mislim da oni na ulazu u svoju zemlju imaju ljude koji znaju što i kako pitati da prepoznaju nekog tko želi ići na crno raditi.
    Moje je iskustvo Kanade friško, onaj dio koji sam ja upoznala je prekrasan, uredno, ljudi pristupačni, no zimske temperature od minus 30 mi ne bi bile privlačne.

    No, moram reći otvaračici teme da je bolje da ne ide "grlom u jagode". Što je zemlja uređenija to su joj i zakoni takvi. Trebaš dobro sve znati prije nego se uputite.

  39. #39
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Sad sam i ja inspirirana da odemo trazit posao u Kanadi - makar na koju godinu. A mi se inace svako malo odlucimo, idemo trazit vize pa nikako da se pokrenemo.

  40. #40
    mlada.majka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    94

    Početno

    Mi smo defiitivno odlučili da idemo,izgubit ne mozemo ništa...prvo ce otic MM i kad sredi papire,ako sredi,idemo ja i djeca...danas smo se culi sa kolegom preko msn-a i isao je pitat u hrvatsku ambasadu tamo u kanadi za koliko papiri moraju biti gotovi ako se ide preko azila,i rekli su najviše 3mj koliko traje povratna karta...mi cemo probat,jer svi koji znamo su otišli tako preko azila trazili radnu dozvolu,pa probat cemo i mi,pa kud puklo,da puklo!

  41. #41
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    koje ste struke vas dvoje?

  42. #42
    mlada.majka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    94

    Početno

    on je stolar,al ima više tecajeva zavrsenih,za varioca,za bager,motornu pilu,viljuskar,vatrogasca,to sve ima u radnoj knjizici.ja sam poljoprivredni tehnicar fitofarmaceut

  43. #43
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Citiraj mlada.majka prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo defiitivno odlučili da idemo,izgubit ne mozemo ništa...prvo ce otic MM i kad sredi papire,ako sredi,idemo ja i djeca...danas smo se culi sa kolegom preko msn-a i isao je pitat u hrvatsku ambasadu tamo u kanadi za koliko papiri moraju biti gotovi ako se ide preko azila,i rekli su najviše 3mj koliko traje povratna karta...mi cemo probat,jer svi koji znamo su otišli tako preko azila trazili radnu dozvolu,pa probat cemo i mi,pa kud puklo,da puklo!
    mlada majka a na osnovu cega ce te traziti azil?

  44. #44
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    I sa tako dobrim zanimanjima nema posla u Hrvatskoj! Jadna naša zemlja. Ne mogu shvatiti da u Slavoniji ne trebaju tvoje zanimanje. A vatrogasci? Pa, oni su uvijek traženi.

    No, želim vam svu sreću i nadam se da ćete se snaći u toj prekrasnoj zemlji. Pa, koliko god trebali čekati.
    Ali, ipak se prije dobro raspitajte.

  45. #45
    mlada.majka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    94

    Početno

    na osnovu vjeske diskriminacije,to kazu da pali,al ovi jedni prijatelji sto su otisli rekli su da su svingeri i da ih u hrv maltretiraju,napadaju njih i djecu itd...jos cemo razimslit,neznam eto kazu da to pali,vidjet cemo...

  46. #46
    mlada.majka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    94

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    I sa tako dobrim zanimanjima nema posla u Hrvatskoj! Jadna naša zemlja. Ne mogu shvatiti da u Slavoniji ne trebaju tvoje zanimanje. A vatrogasci? Pa, oni su uvijek traženi.

    No, želim vam svu sreću i nadam se da ćete se snaći u toj prekrasnoj zemlji. Pa, koliko god trebali čekati.
    Ali, ipak se prije dobro raspitajte.
    Hvala ti,eto vidiš da nema posla,jadna nam naša drzava,a jos su jadniji oni koji su se za nju borila,a vecina ih jedva prezivljava...

  47. #47
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    nije vezano za kanadu ali moju rodjaku su vratili iz svedske di je isto trazila azil na osnovu vjerske diskriminacije , ne znam, azil mi se cini sad nesto skroz nelogicno za nasa podrucja, no zelim vam srecu jer zbilja mislim da cete je trebati.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 01.08.2012. at 00:40

  48. #48
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    Mislim da je igrati na azil jako rizicno. Oni koji rade na odobravanju azila odlicno znaju kako je u Hr i koje su sanse da vam je prica istinita...

    Ne znam koji su vasi zivotni planovi, ciljevi, teznje itd.ali ako je nezaposlenost jedini razlog sto zelite iseljenje, pokusajte prvo preseljenje unutar Hrvatake. Procesljaj internet, raspitaj se po forumima, kod rodbine, poznanika isl. mozda uspijete naci neki posao na drugom kraju Hr

  49. #49
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Radna knjizica vani ne znaci nista, tako da se nadam da se na nju necete oslanjati.

    Ideja o trazenju azila mi je smijesna. Nazalost onako negdje u rangu razocaranog sesnaestgodisnjaka koji pakira kofer i bjezi od kuce, roditeljima i tko zna kome u inat. Ako vam je to stvarno jedini plan, i ja vam zelim srecu. (I jos jednom bih promislila o svemu, za svaki slucaj, i onda odabrala neki smislen, normalan nacin za emigraciju.)

  50. #50
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    mlada.majka a pred koliko vremena su otišli tako ti tvoji poznanici?
    Meni ovo s traženjem azila stvarno zvuči prelagano da bi bilo istinito... a možda s godinama čovjek sve manje vjeruje kako nešto možeš dobiti na lagan način, ali ajde ako se ipak odlučite tako javaljaj novosti da znamo jeli upalilo

Stranica 1 od 7 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •