Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 82 od 82

Tema: Zakon o pomognutoj oplodnji, NN br. 86/12 (NOVI)

  1. #51

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    94

    Početno

    je li itko zna ,da li se radi donacija zametaka kod nas? Dopuštena je ,ali je li se provodi? Ili se ide u Češku?

  2. #52
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    daani13, koliko ja znam donacije niti gameta niti zametaka u HR još nisu zaživjele, ali za točnu informaciju bi trebala kontaktirati klinike...ako budeš, javi nam ovdje što kažu.

  3. #53

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    94

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    daani13, koliko ja znam donacije niti gameta niti zametaka u HR još nisu zaživjele, ali za točnu informaciju bi trebala kontaktirati klinike...ako budeš, javi nam ovdje što kažu.
    ,



    hoću, sutra zovem

  4. #54

    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,860

    Početno

    daani, jesi li zvala koga? kakve odgovore si dobila?

  5. #55

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    94

    Početno

    Citiraj tetadoktor prvotno napisa Vidi poruku
    daani, jesi li zvala koga? kakve odgovore si dobila?

    jesam,,zvala sam Petrovu i pričala sa embriologon dr.Stanićem i on mi je rekao da se to kod nas još ne radi,,,i još sam s nekim sestrama pričala s kim bi me spojili i svi su mi rekli da se ne radi ,ali nisam još s dr.Šimunićem pričala ne mogu preko telefona doći do njega,nego se moram naručiti na pregled pa me zanima šta je on mislio pod tim da se mogu liječiti,,,ma svašta,,nemam riječi,,vidjet ćemo kakva će žalba biti....

  6. #56

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    94

    Početno

    Citiraj daani13 prvotno napisa Vidi poruku
    jesam,,zvala sam Petrovu i pričala sa embriologon dr.Stanićem i on mi je rekao da se to kod nas još ne radi,,,i još sam s nekim sestrama pričala s kim bi me spojili i svi su mi rekli da se ne radi ,ali nisam još s dr.Šimunićem pričala ne mogu preko telefona doći do njega,nego se moram naručiti na pregled pa me zanima šta je on mislio pod tim da se mogu liječiti,,,ma svašta,,nemam riječi,,vidjet ćemo kakva će žalba biti....

    da i ovdje kažem,jučer sam bila kod dr.Šimunića i donaciju zametaka mogu kod nas raditi,,,,, moram napisati jednu zamolbu i to je to,,od pustog lutanja i nitko za to nije znao od doktora na kraju mi dr. Šimunić tako kaže,za 2 mjeseca idem opet na kontrolu i tada ću znat kad ću na postupak,,,,

  7. #57
    Osoblje foruma Kadauna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7,419

    Početno

    pa kod nas daani13 donacija embrija i nije izricito zabranjena, dapace, legalna je.

    Drago mi je cuti to sto ti je prof. Simunic rekao, ali kod nas jos nema zametaka koji su prepusteni drugim parovima na donaciju, tim me vise cudi sto ti je rekao vec za 2 mjeseca da krecete. To jos uopce nije definirano i rijeseno niti pokrenuto, samo na papiru stoji, bar za sada......

    nadam se kod vas najboljem!

  8. #58
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Super vijest daani13, znači za 2 mj. ideš na konzutacije i onda ćeš tek dobiti termin kada krećete u postupak? Svakako javi što je bilo!

  9. #59

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,752

    Početno

    daani13 jevi nam dal ima sto novo??????

  10. #60
    valiana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2011
    Lokacija
    hrvatska
    Postovi
    470

    Početno

    Čudno za prof.Šimuniča jer kad sam bila kod njega rekao je da je legalno ali mi nemamo banke tako da nemaju s čime radit.I on sam mi je predložio Prag da bi mi na kraju odbili donaciju on je sam odbio a potpisao zahtjev koja ironija!?I onda su me uputili na ivf+pgd u Prag jer to stvarno ne rade.A kod privatnika sam bila i on je rekao ako nađete donoricu ja to napravim jer to je legalno.Eto u svakom slučaju nadam se da i u Hrvatskoj uskoro i u praksi ovaj zakon saživit da ne moramo više u Prag!

  11. #61

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,752

    Početno

    evo mail koji sam danas dobila.......

    prema češkom zakonu može se liječiti samo partnerski par (koji nem mora biti oženjen), nažalost žena sama ne može ući u postupak.

    Za Sloveniju nisam sigurna, no koliko znam, u centru Mala Bogorodica u Makedoniji radi se IVF sa donacijom sperme za parove i žene bez partnera. U makedonskom zakonu, od nedavno važecem, moguce je ovo lijecenje uz donaciju sperme kod žene bez partnera. Glavni doktor u centru je prof. Slobodan Lazarevski, a donaciju sperme vodi embriolog dr.Boban Janevski.
    Šaljem Vam njegov mobilni telefon,pozovite ga i recite da smo Vam mi preporucili njihov centar.

  12. #62
    giga avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    124

    Početno

    Imam jedno pitanje ,
    U 12-om mjesecu sam bila na stimulaciji ,trudnoća nije uspjela ali imamo 6 smrznutih embria. To mi je ujedno bila i posljednja stimulacija priznata u HZZO jer sam u prvom mjesecu navršila 42 godine . U šestom mjesecu sam dobila nalaz od dr. na kojem piše da u rujnu dođem sa uputnicom po svoje smrzliće. Danas sam se išla upisat za FET i sestre su mi rekle da meni više ne prolazi uputnica i da moram platit, ali da ipak donesem uputnicu i javim se u ponedjeljak kod dr.
    Dali se tako što spominje u zakonu ??

  13. #63
    Osoblje foruma amazonka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,050

    Početno

    Giga, ako imaš smrzlića iako si navršila 42
    imaš pravo na besplatan FET.
    Barem su meni tako rekli u Vinogradskoj.

  14. #64
    giga avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    124

    Početno

    Hvala amazonka

  15. #65
    ljube avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    1,498

    Početno

    giga, ovdje je sara38 pisala o tome http://forum.roda.hr/threads/77209-P...iskustva/page7

  16. #66

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,752

    Početno

    http://dk.cryosinternational.com/pri...emination.aspx

    bilo bi mi drago da danni13 vidi ovaj link ako vec nije.....ili bilo tko drugi koga zanima....
    nevjerojatno sto ljudi sve rade a kod nas zabranjeno!!!!!
    ja sam procitala sva moguca pitanja i odgovore i cini se vrlo jednostavno

  17. #67

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    94

    Početno

    Citiraj LaraLana prvotno napisa Vidi poruku
    daani13 jevi nam dal ima sto novo??????
    Ma ko mene još ništa nova,još čekam odgovor na zamolbu koju sam poslala ,,čim budem imala nekih novosti javit ću se

  18. #68

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    94

    Početno

    Citiraj LaraLana prvotno napisa Vidi poruku
    http://dk.cryosinternational.com/pri...emination.aspx

    bilo bi mi drago da danni13 vidi ovaj link ako vec nije.....ili bilo tko drugi koga zanima....
    nevjerojatno sto ljudi sve rade a kod nas zabranjeno!!!!!
    ja sam procitala sva moguca pitanja i odgovore i cini se vrlo jednostavno

    nisam prije vidjela ovaj link,sad sam ga na brzinu pročitala i čini mi se vrlo zanimljivo,,malo ću ga bolje pogledati,,

  19. #69

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,752

    Početno

    Citiraj daani13 prvotno napisa Vidi poruku
    Ma ko mene još ništa nova,još čekam odgovor na zamolbu koju sam poslala ,,čim budem imala nekih novosti javit ću se
    pa da, kod nas je sve "sto bi jednostavno kad moze komplicirano"....da se tako dugo ceka odgovor, ma nemam rijeci

    taj link sam sasvim slucajno otkrila i evo htjela sam ga tu sa svima podijeliti koga zanima....
    samo jedino moze biti problem carina jer to spada u medicinsko potrosni materijal.....

  20. #70
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Citiraj LaraLana prvotno napisa Vidi poruku
    http://dk.cryosinternational.com/pri...emination.aspx

    bilo bi mi drago da danni13 vidi ovaj link ako vec nije.....ili bilo tko drugi koga zanima....
    nevjerojatno sto ljudi sve rade a kod nas zabranjeno!!!!!
    ja sam procitala sva moguca pitanja i odgovore i cini se vrlo jednostavno
    Danni13 i njezin partner trebaju donaciju embrija radi toga jer je kod njih obostrano dijagnosticirana neplodnost.

    Link kojeg si postavila je reklama za dansku banku sperme, reklamiraju se da čak i dostavljaju izabrani uzorak kod kuće.

    Neplodnost je bolest, liječenje neplodnosti najčešće je dugotrajno, emotivno i fizički iscrpljujuće za oba partnera a kao i svako liječenje ne nosi garancju uspjeha. Liječenje neplodnosti zahtijeva provođenje brojnih pretraga i složenih medicinskih zahvata, uporabu lijekova, manipulaciju splnim stanicama u embriološkom laboratoriju...


    Budući da je ovo dio foruma koji se bavi problemima neplodnih parova, jasno je da danska banku sperme koja uzorke dostavlja i poštom za inseminaciju kod kuće, nije niti može biti neko jednostavno rješenje neplodnosti.

    Zapravo, neplodni parovi koji trebaju liječenje donacijom muških spolnih stanica kroz postupka intrauterine inseminacije, ovakve banke sperme niti ne mogu koristiti iz jedostavnog razloga što se kod takvog liječenja intezivno prati ovarijski ciklus kod partnerice i sve postupke liječenje obavljaju liječnici i embriolozi u specijaliziranim klinikama.

  21. #71
    Dulcinea avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    109

    Početno

    Pozdrav svima! Molim pomoć..da li se transfer odmrznutih zametaka veže uz taj određeni stimulirani postupak ili se broji kao zasebni postupak? Pretpostavljam da se veže uz postupak u kojem su embriji dobiveni samo ne znam gdje da to nađem i predočim svojoj ginekologici u pisanom obliku? Naime radi mi probleme oko broja postupaka i nedavno zamrznutih zametaka. Tvrdi da sam iskoristila sve postupke preko HZZO-a što nije istina jer ona i kontrolorka broje i postupke učinjene prije ovog zakona iz 2012!! Taj dio sam riješila-isprintat ću zakon i podvući članak 62, ali ovaj dio o FET-u nisam našla.

  22. #72
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Prvo da izrazim svoje zgražanje na neupućenost tvoje doktorice i njene kontrolorke.
    To u zakonu nije eksplicitno napisano jer je samorazumljivo da je jedan ciklus liječenja završen nakon što se potroši sav materijal dobiven iz njega.

    A sad pokušajmo biti konstruktivni:

    U Članku 10. piše:

    (5) Liječenje neplodnosti postupkom medicinski pomognute oplodnje na teret Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje obuhvaća:
    - četiri pokušaja intrauterine inseminacije (IUI),
    - šest pokušaja izvantjelesne oplodnje (IVF), uz obvezu da dva pokušaja budu u prirodnome ciklusu.

    Iz toga se da iščitati da se kao pokušaj računa IVF, dakle da se in vitro fertilizacija tretira kao postupak, a da je FET -frozen embrio transfer, koji se nigdje ne spominje, dio tog postupka, jer bi u suprotnom izrijekom bio naveden kao vrsta pokušaja.

    Dalje, u Članku 7. piše:

    (9) Prije započinjanja novog svježeg postupka izvantjelesne oplodnje moraju se iskoristiti svi zamrznuti zameci, a nakon toga zamrznute jajne stanice.

    Iz toga se može zaključiti da je postupak tj. jedan ciklus završen tek iskorištavanjem sveg preostalog materijala.

    Ako to ne bude dovoljno, daj doktorici telefon od svog MPO doktora. Ili je promijeni.
    Javi nam što je bilo!

  23. #73
    Dulcinea avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    109

    Početno

    Argente hvala To je to!! Pametnom dosta.

    Mislim da sam jučer bila preživčana da mi mozak sam donosi zaključke. Još ne mogu doći k sebi nakon tog jučerašnjeg "razgovora". Trenutno sam na bolovanju zbog hiperstimulacije -bila hospitalizirana,odgođen transfer i saaaamo mi je trebalo da mi na sve to doktorica kaže kako nemam pravo ići po svoje smrzliće

    Javljat ću razvoj situacije!

  24. #74
    Dulcinea avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    109

    Početno

    Nadam se da drugi ginekolozi bolje poznaju u zakon o MPO i da više nitko neće imati ovakvih problema, ali za svaki slučaj neka se zna da sve nejasnoće niste dužne vi rješavati i nosati nekakve potvrde o broju iskorištenih postupaka iz klinike nego neka vaši ginekolozi pismeno podnesu upit prema HZZO-u. Savjet meni iz HZZO-a.
    Ja sam svojoj gin. donijela isprintan zakon i zvala je mog MPO dr. i nakon svega ipak priznala da sam bila u pravu.

  25. #75
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Dulcinea, ajde super da si to riješila. Možeš li molim te staviti ovdje kontakt osobu/telefon/mail/štogod u HZZO ako još nekom zatreba? Tnx!

  26. #76
    Dulcinea avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    109

    Početno

    Naravno. Zovite Bijeli telefon Ministarstva zdravlja,poziv je besplatan 0800 7999

  27. #77
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    27. 7. u NN 86/12 objavljen je Zakon o medicinski pomognutoj oplodnji. Osam dana od objeve počeli su postupci liječenja prema tom zakonu.

    Zakon o medicinski pomognutoj oplodnji na sanzi je gotovo tri godine:
    http://www.zakon.hr/z/248/Zakon-o-me...nutoj-oplodnji

    Drage članice i članovi foruma, pozivam vas da napišete svoja zapažanja, prijedlog i kritičke osvrte na zakon i praksu liječenja u bolnicama.

  28. #78
    jejja avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Lokacija
    RI
    Postovi
    1,097

    Početno

    Moram podignut temu, ne znam di je bolje pitat.
    Dakle , nakon rodjenja djeteta, ponistavaju li se postupci?
    Moj dr kaze da. U zakonu ne nalazim striktno izreceno ni da ni ne..

    Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

  29. #79
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    http://www.sabor.hr/prijedlog-plana-...avstva-rep0003

    Sjednice Sabora

    Doneseni akti na 2. sjednici

    PRIJEDLOG PLANA USKLAĐIVANJA ZAKONODAVSTVA REPUBLIKE HRVATSKE S PRAVNOM STEČEVINOM EUROPSKE UNIJE ZA 2016. GODINU

    68. Zakon o medicinski pomognutoj oplodnji


    Što ovo znači za nas?

  30. #80

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    336

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    http://www.sabor.hr/prijedlog-plana-...avstva-rep0003

    Sjednice Sabora

    Doneseni akti na 2. sjednici

    PRIJEDLOG PLANA USKLAĐIVANJA ZAKONODAVSTVA REPUBLIKE HRVATSKE S PRAVNOM STEČEVINOM EUROPSKE UNIJE ZA 2016. GODINU

    68. Zakon o medicinski pomognutoj oplodnji


    Što ovo znači za nas?
    Ako sam dobro shvatila iz obrazloženja, to znači donošenje novog Zakona o MPO.

  31. #81
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    No divno, samo nam sad opet i to treba

    Samo kako će to oni opet mijenjati i usklađivati kad svaka zemlja unutar EU ima velike razlike u mpo zakonodavstvu...

  32. #82

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    336

    Početno

    Pravna stečevina EU kontinuirano se razvija te je Hrvatska kao punopravna članica obvezna usklađivati svoje propise s novom pravnom stečevinom.
    Nadam se da će nacrt zakona biti stavljen na savjetovanje pa da možemo dati svoje mišljenje koje će oni uvažiti ili ne.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •