Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234
Pokazuje rezultate 151 do 193 od 193

Tema: Legalizacija bespravno sagradjenih objekata

  1. #151
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Odi prvo u katastar pa na gruntovnicu. Oni će ti sve reći jer je svaki slučaj specifičan.

    ...uglavnom je postupak sljedeći: prvo ideš u katastar po izvadak, onda u Ministarstvo graditeljstva po potvrdu da nema dugova na stanu, onda na trgovački sud po potvrdu da je firma propala i da ta firma nema potraživanja prema tebi, onda u Veliku goricu na Županijski sud po potvrdu da je to taj stan, ima toliko kvadrata i da je to tvoje vlasništvo...ovo sve je zato jer vjerovatno zgrada nije etažirana. I onda sa svim tim u gruntovnicu tražiti vlasnički list.
    Nije jednostavno i treba dosta hodati i čekati. Odvjetnik koji se s tim bavi bi ti bila puno jednostavnija i jeftinija opcija.
    Hvala na infu.
    I ja sam mislila da bi mu bilo najpametnije odvjetnika angažirati ili makar da prvo nazove nekog iz zgrade, odnosno predstavnika stanara da vidi kako se stvari odvijaju, jel to je zajednički problem.
    A zgrada ne da nije etažirana nego nije ni upisana, ta adresa se vodila kao nekakvo polje, ledina.

  2. #152
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    4. Cijena...pa meni je puno plaćati paušal od 500 EUR-a, ako trebam legalizirati samo terasu. Znam da nitko ne žali raditi za 50 EUR-a, ali zašto da plaćam kao da mi treba legalizirati cijelu kuću, a ne samo terasu?
    pa ne plaćaš ti arhitektima legalizaciju, nego izradu elaborata
    meni skoro jednako vremena treba na napravim tvoj i onaj od 300 kvadrata
    jer opet treba izmjeriti i iscrtati cijeli stan
    i sve zadane parametre odraditi
    sve što zahtijeva jedan elaborat

  3. #153
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam mislila na vašu adaptaciju potkrovlja, ovu najfriškiju. Što se tiče ovoga kaj je bilo prije 1960. to je nebitno.
    Mi nismo dirali, ali ne znam 100% kad je potkrovlje podignuto, možda npr. 1969., pa mi nije jasno jel i to treba legalizirati?

  4. #154
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    pa ne plaćaš ti arhitektima legalizaciju, nego izradu elaborata
    meni skoro jednako vremena treba na napravim tvoj i onaj od 300 kvadrata
    jer opet treba izmjeriti i iscrtati cijeli stan
    i sve zadane parametre odraditi
    sve što zahtijeva jedan elaborat
    Ma shvaćam...ali naravno da mi je puno dati toliko novaca za terasu od par m2.

  5. #155
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    onda ti želim sreću da pronađeš nekoga za jeftinije pare

  6. #156

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    466

    Početno

    Cure pomoc!zvala sam danas referente na opcini koji rade legalizaciju,ali nitko se nije javio,pa moilm info ako netko zna... Vanknjizni vlasnici su proveli postupak legalizacije objekta na nasem zemljistu. Navodno pritom ne trebaju nasu dozvolu, i navodno obavijest o provedenom postupku legalizacije stoji na oglasnoj plocu tj.dana . Ako se nitko ne buni(ni mi vlasnici jer ne znamo za tu obavijest) ona postane pravovaljana,a mi nemamo pravo zalbe. Istina? Mozeli se negdje doznati koje su obavijesti visile pa bile skinute???

  7. #157
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Mi nismo dirali, ali ne znam 100% kad je potkrovlje podignuto, možda npr. 1969., pa mi nije jasno jel i to treba legalizirati?
    Evo me, nisam stigla prije.
    Dakle, sve što je rađeno na kući nakon 1968. podliježe legalizacijiArhitekt mora izmjeriti točnu kvadraturu kuće i ako se ona ne slaže sa podacima iz gruntovnog izvadka, takva kuća podliježe legalizaciji.
    U gruntovnom izvadku piše kvadratura i katnost i to se sve mora poklapati sa arhitektovim elaboratom. Ukoliko se ne poklapa, treba predati zahtjev za legalizaciju.

  8. #158
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Mi smo micali nenosive zidove u stanu. Izgradili smo jos jednu sobu. Znam da to nije potrebno legalizirati, ali bih htjela upisati novo stanje jer u vlasnickom listu stoji stari opis stana.
    Sta je za to potrebno? Pozvati arhitekta da nacrta novo stanje i predamo na gruntovnicu ili treba jos nesto?
    Lodju smo ogradili kliznom staklenom stijenom. Ogradu nismo dirali te se i dalje koristi kao lodja. Citala sam da se to ne treba legalizirati jer nismo promijenili namjenu, dirali kvadraturu (micali zidove) niti micali ogradu. Da li je to istina?

  9. #159
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Evo me, nisam stigla prije.
    Dakle, sve što je rađeno na kući nakon 1968. podliježe legalizacijiArhitekt mora izmjeriti točnu kvadraturu kuće i ako se ona ne slaže sa podacima iz gruntovnog izvadka, takva kuća podliježe legalizaciji.
    U gruntovnom izvadku piše kvadratura i katnost i to se sve mora poklapati sa arhitektovim elaboratom. Ukoliko se ne poklapa, treba predati zahtjev za legalizaciju.
    kuća u kojoj sam živjela je prizemnica ali ima dole šupu i podrum, rađeno debelo prije 68, ali u gruntovnici piše cijela površina kuće 100 kvadrata kolko iznosi s veliikom terasom. rađen nedavno elaborat radi površine zemljišta koji je prije bio kriv , ali se to nije sredilo samo 45 godina dok ja nisam vidla da to ne štima.

  10. #160
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo micali nenosive zidove u stanu. Izgradili smo jos jednu sobu. Znam da to nije potrebno legalizirati, ali bih htjela upisati novo stanje jer u vlasnickom listu stoji stari opis stana.
    Sta je za to potrebno? Pozvati arhitekta da nacrta novo stanje i predamo na gruntovnicu ili treba jos nesto?
    Lodju smo ogradili kliznom staklenom stijenom. Ogradu nismo dirali te se i dalje koristi kao lodja. Citala sam da se to ne treba legalizirati jer nismo promijenili namjenu, dirali kvadraturu (micali zidove) niti micali ogradu. Da li je to istina?
    kaj ste vi napravili od blagavaone sobu, i mi to mislimo u budućnosti napraviti.

  11. #161
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo micali nenosive zidove u stanu. Izgradili smo jos jednu sobu. Znam da to nije potrebno legalizirati, ali bih htjela upisati novo stanje jer u vlasnickom listu stoji stari opis stana.
    Sta je za to potrebno? Pozvati arhitekta da nacrta novo stanje i predamo na gruntovnicu ili treba jos nesto?
    Lodju smo ogradili kliznom staklenom stijenom. Ogradu nismo dirali te se i dalje koristi kao lodja. Citala sam da se to ne treba legalizirati jer nismo promijenili namjenu, dirali kvadraturu (micali zidove) niti micali ogradu. Da li je to istina?
    Je, tako je. Ukoliko ste samo zaštitili lođu od vremenskih utjecaja tako što ste postavili staklenu stijenu, ne morate to legalizirati.
    Što se tiče ovog drugog, nisam baš sigurna da je to moguće. Nisam se još srela s takvim problemom, ali mislim da ako je u projektu to npr. trosobni stan, ne možeš ti sad to preinačiti u četverosobni. Ako smo se dobro razumjele. Inače ne vidim svrhu mijenjanja stanja u gruntovnici. Kvadratura je ista. Jedino broj soba, pretpostavljam nije i to hoćeš promijeniti?

  12. #162
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    kuća u kojoj sam živjela je prizemnica ali ima dole šupu i podrum, rađeno debelo prije 68, ali u gruntovnici piše cijela površina kuće 100 kvadrata kolko iznosi s veliikom terasom. rađen nedavno elaborat radi površine zemljišta koji je prije bio kriv , ali se to nije sredilo samo 45 godina dok ja nisam vidla da to ne štima.
    Situacija ima svakakvih. Npr. na moru ima kuća sa jako debelim zidovima i zato treba mjeriti iznutra jer vanjski i unatarnji gabariti se jako razlikuju....
    Teško je napamet govoriti o nečemu. Zato opet ponavljam: najpametnije je raspitati se prvo u općini, a onda po naputku dalje.
    Sada se masovno održavaju i tribine o legalizaciji pa ljudi mogu otići, poslušati i pitati konkretno što ih zanima.
    Vremena je sve manje. Još samo 4 mjeseca koji će proći za čas.
    Sredite si na vrijeme papire za nekretnine. Legalizirajte, riješite ostavine, podjele s braćom, prijenose, prepišite na sebe ono što vam pripada. Vjerujte mi da ni jedan porez nije veći od zafrkancije koju ćete si ušparati ako imate čiste papire.
    Isplati se i odvjetnika platiti i arhitekta i geodetu i porez.
    Najmanje se isplati višegodišnje suđenje sa neizvjesnim krajem ili još gore, ako izgubite. Ili u slučaju nelegalizirane građevine- rušenje i kazna, a sve je to i te kako moguće.

  13. #163
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Je, tako je. Ukoliko ste samo zaštitili lođu od vremenskih utjecaja tako što ste postavili staklenu stijenu, ne morate to legalizirati.
    Što se tiče ovog drugog, nisam baš sigurna da je to moguće. Nisam se još srela s takvim problemom, ali mislim da ako je u projektu to npr. trosobni stan, ne možeš ti sad to preinačiti u četverosobni. Ako smo se dobro razumjele. Inače ne vidim svrhu mijenjanja stanja u gruntovnici. Kvadratura je ista. Jedino broj soba, pretpostavljam nije i to hoćeš promijeniti?
    Da, dodali smo sobu. Znam da ne treba ispravljati na gruntovnici, ali danas-sutra ne bih htjela imati problema zbog toga. Npr. pri prodaji i sl. Bolje riješiti odmah i mirna sam.

  14. #164
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Evo me, nisam stigla prije.
    Dakle, sve što je rađeno na kući nakon 1968. podliježe legalizacijiArhitekt mora izmjeriti točnu kvadraturu kuće i ako se ona ne slaže sa podacima iz gruntovnog izvadka, takva kuća podliježe legalizaciji.
    U gruntovnom izvadku piše kvadratura i katnost i to se sve mora poklapati sa arhitektovim elaboratom. Ukoliko se ne poklapa, treba predati zahtjev za legalizaciju.
    OK, ustanovili smo da je potkrovlje izgrađeno prije 1968., negdje 1967. (tako kaže prateta).

    E sad, pojavilo se dodatno pitanje. Imamo i garažu, ucrtanu u katastru (ucrtana je na izvatku iz 2001.). Građena je cca. 1978. Da li i nju treba legalizirati? Dobila sam tri različita odgovora od 3 arhitekta koji se bave legalizacijom. Jedan kaže da ne, jer je ucrtana u katastru, jedan kaže da treba, jer za nju nema građevinsku, jedan kaže da ne zna, ali da misli da ne treba.

  15. #165
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Mene zanima slijedece: da li se etaziranje i legalizacija mogu obaviti i bez pismene suglasnosti ostalih suvlasnika, iskljucivo na svom dijelu (koji je vec odredjen i vlasnickom listu, ali nije etaziran)?

    Kako se postupa u slucaju kad ima vise suvlasnika a npr. jedan ne da suglasnost?

  16. #166
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Uh, nakon cjelojutarnjeg zvanja dobila sam onaj besplatni telefon ministarstva i ljubazan gospodin mi je sve detaljno objasnio.

  17. #167
    kiara79 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    hacijenda
    Postovi
    2,433

    Početno

    deaedi daj taj besplatni broj!

  18. #168
    lulu-mama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Belgija
    Postovi
    1,505

    Početno

    Citiraj Elly prvotno napisa Vidi poruku
    Mene zanima slijedece: da li se etaziranje i legalizacija mogu obaviti i bez pismene suglasnosti ostalih suvlasnika, iskljucivo na svom dijelu (koji je vec odredjen i vlasnickom listu, ali nije etaziran)?

    Kako se postupa u slucaju kad ima vise suvlasnika a npr. jedan ne da suglasnost?
    Mene to isto zanima!
    Ima li netko iskustva?

  19. #169
    jurisnik avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    1,112

    Početno

    Citiraj kiara79 prvotno napisa Vidi poruku
    deaedi daj taj besplatni broj!
    nisam deaedi, ali evo 0800228888

  20. #170
    jurisnik avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    1,112

    Početno

    Citiraj Elly prvotno napisa Vidi poruku
    Mene zanima slijedece: da li se etaziranje i legalizacija mogu obaviti i bez pismene suglasnosti ostalih suvlasnika, iskljucivo na svom dijelu (koji je vec odredjen i vlasnickom listu, ali nije etaziran)?

    Kako se postupa u slucaju kad ima vise suvlasnika a npr. jedan ne da suglasnost?
    http://www.mgipu.hr/doc/Propisi/Misl...360-12-444.pdf

  21. #171
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Hvala. Situacija je malcice drukcija, naime ne radi se o nezakonito izgradjenoj stambenoj zgradi, nego legalno izgradjenoj obiteljskoj kuci (OK, vjerojatno etaziranjem postaje stambena zgrada?) na kojoj su naknadno izvrsene manje promjene (prosirenje balkona, npr.) koje zahtijevaju legalizaciju. Takodjer nakon nasljedjivanja (jos) nije izvrseno etaziranje.

    No znaci cinjenica da se (eventualno) jedan od suvlasnika protivi podnosenju zahtjeva za legalizaciju ne utjece na donosenje rjesenja o legalizaciji?

    Pitam zato sto je zaduzeni arhitekt rekao da se mora prikupiti pismena suglasnost svih suvlasnika; sto se desava u suprotnom slucaju?

    Takodjer sam nacula, sto se etaziranja tice, da se ne moze etazirati (vlasnickim listom odredjeni) vlastiti dio nekretnine, nego da se mora etazirati cijela nekretnina odjednom?

  22. #172
    lulu-mama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Belgija
    Postovi
    1,505

    Početno

    Citiraj Elly prvotno napisa Vidi poruku
    Mene zanima slijedece: da li se etaziranje i legalizacija mogu obaviti i bez pismene suglasnosti ostalih suvlasnika, iskljucivo na svom dijelu (koji je vec odredjen i vlasnickom listu, ali nije etaziran)?

    Kako se postupa u slucaju kad ima vise suvlasnika a npr. jedan ne da suglasnost?
    Čini se da suglasnost ne treba. Dovoljan je 1 vlasnik da pokrene legalizaciju.
    Vjerujem da on plaća izradu projekta za legalizaciju, ali komunalne naknade i kazne plaćaju svi vlasnici u djelovima nekretnine.

    Suvlasnici imaju status stranke u postupku. Oni imaju pravo uvida u spis radi izjašnjavanja. Međutim, njihova suglasnost nije uvjet izdavanja rješenja.
    Suglasnost svih suvlasnika nije potrebna. Naknadu, vodni i komunalni doprinos plaćat će svaki vlasnik za svoj dio
    http://www.mgipu.hr/default.aspx?id=13688

  23. #173
    kiara79 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    hacijenda
    Postovi
    2,433

    Početno

    Citiraj jurisnik prvotno napisa Vidi poruku
    nisam deaedi, ali evo 0800228888

    tnx!

  24. #174
    lulu-mama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Belgija
    Postovi
    1,505

    Početno

    Citiraj Elly prvotno napisa Vidi poruku

    Takodjer sam nacula, sto se etaziranja tice, da se ne moze etazirati (vlasnickim listom odredjeni) vlastiti dio nekretnine, nego da se mora etazirati cijela nekretnina odjednom?
    To je istina.
    Mi smo etazirali nedavno našu kuću.
    Zapravo, timožeš napraviti projekt etažiranja cijele kuće. I platiti sama.
    Ako suvlasnici nisu suglasni s etažnim planom, nažalost morati ćeš etažni dati na sud.
    Sud potom odlučuje da li je etažni po zakonu i daje presudu.
    Uh, komplikacije. Ali eto, nema boljeg načina.

  25. #175
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    ajde da pitam tu nekaj kaj mući neke moje ljude, kućaje u stanju kakva je izgrađena ohoho prije 68, sa strane ima stepenice koje vode u vrt,.

    Sa strane stepenica ( stepenice su između kuće i ovoga) je pred 15 godina započeta gradnja nećega koje je tada trebalo biti stambeni proistor cca 25 kvadrata, ukopano u zemlju ali nije napravljena ta etažado kraja, tj.ima zidove, ( to izgleda koso pol u zemlji pol na zemlji), stavljeni otvori za prozore i vrata, ali nije stavljena gornja deka.Kak se to može legalizirati i po kojim kriterijima, negdje sam čitala da se to uopće ne može legalizirati., ako bi se legaliziralo pošto to ne služi zaprav nićem jel bi moglo proć ko popratni objekt.

  26. #176
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Podižem...

    Godinu dana smo čekali snimku iz zraka kojoj bismo dokazali da je objekt sagrađen prije 1968... jučer smo ju dobili i danas saznam da se u međuvremenu promijenio zakon i da moramo za tu građevinu ishodovati uporabnu dozvolu kod ureda za graditeljstvo u općini.
    Zanima me točna procedura, no broj ureda za graditeljstvo u nadležnoj općini koji nalazim na webu ne radi... zovem već cijelo jutro.

    Da li se netko susreo s tim? Kakav postupak nas čeka? Koliko to košta?

  27. #177
    sandraL avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    400

    Početno

    mogu ti malo ispitati kad se vratim sa GO (7.7.)
    probaj nazvati na npr. 610 1117, 610 1133
    na ovaj drugi broj bi se trebala javiti tajnica Odjela za graditeljstvo

  28. #178
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Super, hvala ti.

  29. #179
    pak avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,634

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Darovnica ulazi u ostavinsku masu, dužni ste ju prijaviti. Ukoliko bi zatajili, druga stranka koja ima pravo na nužni dio će pokrenuti pitanje za isto. I to može učiniti bilo kad nakon ostavinske jer kod ostavina nema zastare.
    Imam situaciju pa me ovaj dio jako zanima.Ako moze mala pomoc.
    Predani su papiri za legalizaciju. Radi se o vecoj parceli koja se trebala djeliti na 2 djela. Na jednom djelu je stara kuca a na drugom nasa nova u izradi. Parcela je vlasnisto svekra. E sada je doslo do problema mi smo pokrenuli postupak parcijalizacije i naravno morati cemo sve sami i platiti jer druga strana ne pokazuje nikakav interes za tim. Problem nastaje jer i drugu kucu treba legalizirati, prenamjeniti i sta ja znam jos i naravno sve to platiti. Svekar se ne zeli zamarati sa time i kaze ko plati sve to njegovo je. E sada mm bi to sve i platio ako je tako i imamao spreman darovni ug. ali ako me za xy god. netko moze potezati za rukav i traziti svoj nuzni dio kakva mi je svrha tog darivanja.
    Da ne bude zabune muzev brat je upoznat sa svime i zivo mu se fucka na sve to. Ali vec vidim da bi mi mogao za par god. kada je sve gotovo doci i traziti svoj nuzni dio.
    Dali je u tom slucaju bolje napraviti kupoprodajni ug. izmedju mm i svekra i kako se osigurati da u buducnosti izbjegnemo probleme?

  30. #180
    jurisnik avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    1,112

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Podižem...

    Godinu dana smo čekali snimku iz zraka kojoj bismo dokazali da je objekt sagrađen prije 1968... jučer smo ju dobili i danas saznam da se u međuvremenu promijenio zakon i da moramo za tu građevinu ishodovati uporabnu dozvolu kod ureda za graditeljstvo u općini.
    Zanima me točna procedura, no broj ureda za graditeljstvo u nadležnoj općini koji nalazim na webu ne radi... zovem već cijelo jutro.

    Da li se netko susreo s tim? Kakav postupak nas čeka? Koliko to košta?
    jesi dobila uvjerenje katastra da je građevina izgrađena do 15.2.68. ili? ako je to uvjerenje izdano na temelju Zakona o prostornom uređenju i gradnji (koji je bi na snazi prije novog Zakona) ne treba ti uporabna dozvola za tu građevinu.

  31. #181
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ne, uvjerenje, snimku iz zraka iz 1959, sam dobila pred par dana, a zahtjev je bio predan pred godinu dana.

  32. #182
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Si sigurna za godinu. Zakaj 10 godina ranije snimka

  33. #183
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Pa valjda Državna geodetska uprava zna iz kojeg perioda je snimka.

  34. #184
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    A moze informacija kojim postupkom si dobila sliku i koliko kosta? Ja isto imam predan zahtjev za legalizaciju jer u katastru nisu ispravni podaci (kuca je krivo ucrtana a dva objekta fale) a uvjerena sam da je sve od prije 1968. Pa trebam dokaz prije nego me pozovu da dostavim papire kao potporu zahtjevu...

  35. #185
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Katastar bi trebao imati zračne snimke iz ranijih perioda, te na zahtjev izdati uvjerenje čiji sastavni dio je kopija snimke. Ako katastar nema snimku treba se obratiti Državnoj geodetskoj upravi u Gruškoj http://www.dgu.hr/kontakti.html oni imaju sve snimke koje postoje.
    Mi smo tako dugo čekali na potvrdu sa snimkom jer je veliki dio snimki bio nekoliko desetljeća u Beogradu, a konačno su vraćeni u jesen 2013... dok je DGU obradila snimke i dok je naš zahtjev stigao na red, potrajalo je... u konačnici je od zahtjeva do dobivanja uvjerenja prošlo godinu dana, mislim da je bilo oko 70 kn biljega kod predavanja zahtjeva i 100 kn za izdavanje uvjerenja.

    http://www.legalizacijagradnje.com/dokazivanje-1968/

    Najbolje da nazoveš svoj katastar od tamo kreneš pitati, ako imaju snimku dobiti ćeš ju jednostavno, a ako nemaju katastar mora izdati potvrdu da nemaju snimku, te s tom potvrdom treba ići na DGU... ali provjeri, možda se nešto i promijenilo.

  36. #186
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    A moze informacija kojim postupkom si dobila sliku i koliko kosta? Ja isto imam predan zahtjev za legalizaciju jer u katastru nisu ispravni podaci (kuca je krivo ucrtana a dva objekta fale) a uvjerena sam da je sve od prije 1968. Pa trebam dokaz prije nego me pozovu da dostavim papire kao potporu zahtjevu...
    Gle, tu imaš više o tome, na službenim stranicama Geodetske uprave: http://www.dgu.hr/detaljni-prikaz-vi...id=39&pre=news

    Mi smo isto to tražili (jer smo kupili vikendicu, pa nismo pojma imali što je tamo bilo 1968). Na kraju smo otišli u lokalnu geodetsku upravu i rekli su nam da je objekt iz sedamdesetih, pa nismo upali u tu grupu prije 1968.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 23.06.2014. at 09:14

  37. #187
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Gle, tu imaš više o tome, na službenim stranicama Geodetske uprave: http://www.dgu.hr/detaljni-prikaz-vi...id=39&pre=news

    Mi smo isto to tražili (jer smo kupili vikendicu, pa nismo pojma imali što je tamo bilo 1968). Na kraju smo otišli u lokalnu geodetsku upravu i rekli su nam da je objekt iz sedamdesetih, pa nismo upali u tu grupu prije 1968.
    Link vodi na ovaj popis http://www.dgu.hr/assets/uploads/Dok...a_10122013.pdf
    tu nije navedena naša katastarska općina, a snimke postoje.
    Ne bi ja ovo uzimala zdravo za gotovo.

  38. #188
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Hvala Mojca. Znaci prvo zovem katastar. Iako vec sad sam prilicno sigurna da nemaju.
    Onda dobiti uvjerenje - naravno, u opcini 160km od zg - prava sitnica

    "Moje" opcine ne da nema na onom popisu nego nema ni "centrale" (Gospic). Nacekat cu se....

    PS - nedavno sam tamo isto nesto rjesavala zemljisne papire, pa sam morala to prijaviti u poreznu. I pitam zenu sto trebam poslati preporuceno osim ugovora, obrasca i kopije osobne. A ona meni da posaljem original vl.lista i posj. lista bivseg vlasnika koji se jedino mogu izvaditi tamo, 160km od ZG. Velim ja njoj - pa sve vam je na Internetu . A ne, ona bi da ja ipak nadjem original. Uglavnom - nisam poslala. Prijavila sam u zakonskom roku, pa nek ona trazi dalje. Hrvatska birokracija

  39. #189
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Mislim da Dgu možeš riješiti postom.
    Sretno!

  40. #190
    Andro-gen avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    373

    Početno

    ola!
    podižem temu ))
    zatražena je legailzacija tavana koji je prenamijenjen u stambene svrhe. predano sve na vrijeme. eh sad... jedan od suvlasnika zgrade se ne slaže sa legalizacijom i kaže da su rađeni radovi koji su poremetili statiku zgrade, donio foto dokumentaciju, no ne i stručni nalaz. isti ne može jer ga ne pušta stanar.
    do danas nije dobveno rješenje o legalizaciji, iako su ostali ga dobili u zgradi.
    imam 2 pitanja: što ako se tavan ne legalizira? može li se on rušiti...? nadograđena je terasa, ostalo je sve unutar postojećeg volumena. dakle, što ako stigne odbijanac rješenja o izvedenom stanju? što može ovaj koji se žalio? kao suvlasnik tražiti rušenje? što bi moglo biti sa nelegaliziranim prostorom?
    2. ako se legalizira, kako i da li ide upis u zk? hoće li novi zakon o etažiranju 01012015 automatski ići pri upisu u zk?

  41. #191

    Datum pristupanja
    May 2015
    Postovi
    2

    Početno

    Pozdrav, jel netko od vas radio legalizaciju u 2015?
    Kakve su tarife? Otprilike? Koliko dugo se radi taj proces? Hvalaaa

  42. #192

    Datum pristupanja
    Sep 2015
    Lokacija
    Zagreb/Osijek
    Postovi
    1

    Početno

    Citiraj Andro-gen prvotno napisa Vidi poruku
    imam 2 pitanja
    Ovako na brzinu i na temelju podataka koje tu vidim...

    Čisto zakonski, ukoliko legalizacija zgrade ili njezinog dijela ne prođe, može se sve vratiti na staro, odn. kako je po projektu i onda će stvari biti legalne (pod uvjetom da se nije odstupilo od projekta u tolikoj mjeri da je vraćanje na projektirano stanje nemoguće).
    Jednom kad su stvari legalne, može se pristupiti izradi projekta rekonstrukcije i prenamjene, izvaditi dozvolu i pristupiti radovima.

    Ovo bi naravno bilo apsurdno u situaciji koju opisuješ! Naravno da nitko neće vraćati sve na staro pa raditi ponovo...

    Nažalost, nitko (barem iz mog iskustva) još ne zna što će se dogoditi sa zgradama koje nisu legalizirane ili im je zahtjev odbijen... moguće da se nađu u zakonskom limbu iz kojeg se teško ili nemoguće izvući.

    A dok zgrada nije legalna u građevinskom smislu, teško će se riješiti i vlasničko pitanje.

    Inače, zakon o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama, čl. 20, st.4, kaže:

    Rješenje o izvedenom stanju nezakonito izgrađene zgrade može se donijeti ako podnositelj zahtjeva otkloni nedostatak zbog kojeg se ne može ozakoniti zgrada (ukloni etažu ili drugi dio građevine, zatvori otvor na međi i sl.).

    Međutim, mislim da se ovo ne odnosi na opisani slučaj (u kojem je legalizacija bila moguća zakonom ali se stranka žalila) već više na zgrade koje se ni zakonski ne bi mogle legalizirati dok se nedostaci ne uklone.

    Treba zvati referenta kojem je dodijeljen taj predmet pa vidjeti s njim gdje je i zašto zapelo i što se može učiniti.


    Nakon legalizacije u svakom slučaju treba napraviti upis u ZK. Međutim o detaljima toga bi trebao pričati s odvjetnicima za zemljišno-vlasnička pitanja.

  43. #193
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Odi prvo u katastar pa na gruntovnicu. Oni će ti sve reći jer je svaki slučaj specifičan.

    ...uglavnom je postupak sljedeći: prvo ideš u katastar po izvadak, onda u Ministarstvo graditeljstva po potvrdu da nema dugova na stanu, onda na trgovački sud po potvrdu da je firma propala i da ta firma nema potraživanja prema tebi, onda u Veliku goricu na Županijski sud po potvrdu da je to taj stan, ima toliko kvadrata i da je to tvoje vlasništvo...ovo sve je zato jer vjerovatno zgrada nije etažirana. I onda sa svim tim u gruntovnicu tražiti vlasnički list.
    Nije jednostavno i treba dosta hodati i čekati. Odvjetnik koji se s tim bavi bi ti bila puno jednostavnija i jeftinija opcija.
    Dižem temu nakon deset godina.
    imate li preporuke za odvjetnika koji se bavi ovakvim poslovima?

Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •