Stranica 1 od 109 1231151101 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 5426

Tema: antirecesijske mjere u vasem kucanstvu

  1. #1
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno antirecesijske mjere u vasem kucanstvu

    s cime ste krenuli a sto tek planirate?

    mozda dobijemo neku ideju gdje i na cemu mozemo ustedjeti
    ili na cemu se ne isplati stedjeti (mi ukinuli skuplji wc papir, i sad me ovaj tanki zivcira i mislim se da nisam uopce zbrajala jel to ikakva usteda)

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    nema štampe i cigareta i kave vani.mene je to košzalo 250kn šlus 50 kn glorija---

    nema večere za nas dvoje debelih, samo jogurt


    ja više ne kupujem šminku dok sve ne potrošim

    nema kupovanja nove robe meni

    to je sad prvo na tapetu

    poslije ćemo vidjeti što dalje

  3. #3

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Kupovina sitnica za kuću čeka bolje dane, a skupilo bi se tu par tisućica-novi špaker, napa, ormarići za wc, zavjese i bonogracija, dječja soba...Nadala sam se to pribaviti kroz iduću godinu-dvije-ovako će čekati........

  4. #4
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    I mi bi trebali uvesti antirecesijske mjere, ali koje?
    Npr. ne brišem više sve s papirnatim ručnicima, nego ponovno koristim i krpe u kuhinji (mada, opet krpe treba prati, pa ne znam koliko sam na dobitku). :/
    Jučer sam vidjela super natikače, i nisam ih kupila :D .
    Po kruh idemo samo na kiosk, a ne u dućan gdje možeš doči u napast još nešto kupiti.

  5. #5
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    - već odavno smo ukinuli vožnju autom, pa na posao putujemo javnim prijevozom, što je vrlo konkretna i opipljiva ušteda

    - maksimalno se trudimo smanjiti ili ukinuti tzv. 'usputne' troškove na koje nam ode dosta novaca - kave, sokove po vani, koje često naručimo iz čiste navike i bez stvarne potrebe, pa onda ručanje vani što je zaista skupo a najčešće nije fino - volimo puno ići na izlete ali smo shvatili da jako puno na njih trošimo pa sada to smanjujemo na svakom koraku.

    npr. dvije kave i sok u kafiću na Bundeku koštaju 35 kuna, a mi sjednemo na tu kavu tek toliko, bez stvarne želje i potrebe, bolje je ponijeti sok pa sjediti na travi. U to ime kupili smo izletničku dekicu.

    - ja se smijem MM-u što skuplja bodove u Konzumu, ali sad vidim da to i nije loše - upravo smo dobili hrpu vrlo zanimljivih kupona od njih pa možemo uzeti dva deterdženta za cijenu jednog, ili tri sira za cijenu dva - naravno tu treba pazizi i stvarno uzeti samo ono što ti treba, a ne da te ta ponuda navuče na nepotrebne stvari.

  6. #6
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Pečem kruh umjesto da kupujem, vrlo rijetko koristim auto, ne kupujem sebi odjeću, ne kupujem knjige nego knjižničarim. Trudimo se ne jesti i ne piti vani, ne kupovati kokice u kinu.

  7. #7
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Kad gledam vaše odgovore, nije mi jasno. Mi niti pušimo, niti vani jedemo, niti pijemo kave, niti idemo u kino, kupujemo Večernji, samo petkom, pa na koji vrag stalno trošimo???
    Naravno, stalna sitna preuređenja u kući ne računam.

  8. #8
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Ne znam. Probaj zbrojiti koliko je hrana poskupila zadnje vrijeme, ja se svaki put čudim kad idem u dućan ili na plac

  9. #9
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    mi jos nis nismo 100% odlucili, na zalost troskovi nam samo rastu. Jutros smo razgovarali o tome da se opet vratimo iskljucivo kruhopekacu (vec sam jednom racunala, usteda je znacajna), moram sutra kupiti kvasac. Ostalo, hm?, nemam pojma cega se konkretno odreci, mislim da u nicemu ne pretjerujemo.

  10. #10
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    mi nikud nejdemo
    to smo prvo ukinuli - idemo nekam samo kad je super hitno i neodlozivo

    perilica mi ne radi vec mjesecima pa i onako perem sudje na ruke, ali ne pod mlazom nego onak po starinski, u rajngli , samo isperem pod mlazom

    klinci idu u duckas s popisom tocno kaj treba pa se ne kupuju nebuloze ono kad sam vec tu pa jos ovo i jos ono

  11. #11
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    ja nemam na čemu štedit.
    Kredit za stan ne mogu smanjit. A ni onaj za auto.

    ionako imamo domaće hrane (koke, povrće...) i pečem sve od kruha, slatkiša, doručka, ma sve je domaće :/
    ionako ne trošimo višak energije (ja imam prof. deformaciju), ni struje ni vode ni plina
    na kave idemo rijetko
    u kino isto
    odjeću slabo kupujemo

    jedini način da ja uštedim je da država opet počne dijelit stanove, ko stara dobra Juga

  12. #12
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    ja ne znam koliko zapravo imam prostora za štednju, ali nikako da se discipliniram i zbrojim sve mjesečne troškove pa vidim curi li gdje lova.

    iako u kino ne idemo, ni u restorane, ne kupujemo novine, sjedenje u kafićima smo reducirali, odjeću kupujem na rasprodajama, djetetu ne kupujem uopće, nego ona nosi rabljeno, nasljeđeno ili u najboljem slučaju kupljeno na burzi.
    najveći su mi trošak hrana, krediti i režije.

  13. #13
    Kavin avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    926

    Početno

    Ja ne znam gdje bi uštedila, ni inače nismo rastrošni, gablec nosim od doma 90% dana, kavu ne pijem, ne pušim, jedino da si ukunem hranu.
    Počela sam jedino paziti da sve što mogu od uređaja skroz ugasim, značu nema stendby-a, ali to sam počela provoditi jer smo morali kupiti odvlaživač koji troši, a u strahu da mi ne dođe razlika velika kao kuća :/
    MM puši, ali ja ga ne mogu prisiliti da prestane, to je sve u glavi, a to bi nam bila velika ušteda :/

  14. #14
    Kavin avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    926

    Početno

    joj koji baksuz:

    ukunem=ukinem
    značu=znači

  15. #15
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa
    Kad gledam vaše odgovore, nije mi jasno. Mi niti pušimo, niti vani jedemo, niti pijemo kave, niti idemo u kino, kupujemo Večernji, samo petkom, pa na koji vrag stalno trošimo???
    Naravno, stalna sitna preuređenja u kući ne računam.
    Malo sam razmišljala o napisanom. Mislim da znam kud mi novci idu. Ja sam osoba koja ako nešto treba ne razmišlja o cijeni. Npr. moja kolegica zna u lipu koliko je kruh, koliko je mlijeko,... ja - nemam pojma, ako su to stvari koje moram kupiti, nikad ne gledam cijenu. U tu kategoriju mi idu namirnice i potrepštine za dijete (e tu pretjerujem - svašta spada pod moj pojam trebamo - a cijene opet ne gledam).
    Isto tako, neki dan sam se zamislila. Razgovaram s kumom o ljetovanju, apartmanima, i pričam kako sam na dobila super ponude, apartmani prekrasni,... pita me za cijenu: ja kažem: klasika: 50-60 eura, i još mislim da sam dobro prošla. A ona meni veli: to je meni preskupo, ona će nači jeftinije. Pa i meni je skupo, ali nisam razmišljala da postoji jeftinije. :/

  16. #16
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa
    ako su to stvari koje moram kupiti, nikad ne gledam cijenu. U tu kategoriju mi idu namirnice
    eto, to ti je prvi korak
    i ja sam prije otišla u dućan i kupila što mi treba

    sada znam koliko košta kruh
    i da je KIM mlijeko jeftinije od vindijinog i dukatovog
    i da su meggle maslac i jogurt jeftiniji od dukatovog
    i da je kravlji sir u rinfuzi povoljniji od "ambalažiranog"
    (svašta čovjek nauči kad zatreba)
    više se kupuju robne marke, manje razvikana imena
    kupuje se ono što je na akciji

    moja metoda je da sam odredila koliko smijemo mjesečno potrošiti na špeceraj
    3000
    onda uzmem 30 novčanica po 100 kuna
    svaki dan smijem staviti u novčanik 100
    mogu potrošiti manje, ali više ne smijem (jer ni ne ponesem ako je ostalo što od jučer)
    ako što ostane na kraju mjeseca, super

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    treba na papir staviti sve troškove jednog tjedna

    pa da vidiš :shock:

    bar je tako bilo kod mene

    isti je rezultat bio kad sam popisala kaj sam sve pojela - katastrofa 10 ili 20 kn dnevno je 600 kn mjesečno -konkretno u mom slučaju

  18. #18
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    dok sam bila na porodiljnom radila sam unaprijed tjedne menie, subotom smo po tom popisu kupovali namirnice za slijedeci tjedan. Ustedi se tako a i nemoras svaki dan misliti sto ces kuhati 8)

  19. #19
    Maya&Leon avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    892

    Početno

    Mi smo čak napravili usporednu tabelu sa cijenama namirnicama koje redovito kupujemo (obožavam excelicu ), sve iz obližnjih dućana (Lidl, Kaufland, Mercator, Konzum, Billa - imamo sreću da nam je sve blizu ili usput sa posla) i usporedbom došli do najpovoljnijih cijena.

    Također, redovito pratimo sve kataloge i kupujemo dosta stvari koje su na akciji.
    U trgovinu ulazimo isključivo sa popisom i od njega se odstupa samo za Leonove male dječje strasti (trenutno su "in" Auto-Jurić čokoladna jaja sa igračkom).

    Sklonija sam kupnji tzv. "familiy" paketa, no samo ukoliko se radi o proizvodu koji i inače trošimo.

    Odrekli smo se kavica u kafićima, sada kafenišemo sa frendovima u hladu vlastite terase. I baš nam prija.

    p.s. ono sa WC papirom sam i ja isprobala: MM me istog dana pogledao sa dubokim razočaranjem u očima i sutradan je osvanuo u kupaoni stari, dobri troslojni papir

  20. #20
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Mi smo čak napravili usporednu tabelu sa cijenama namirnicama koje redovito kupujemo (obožavam excelicu Embarassed ), sve iz obližnjih dućana (Lidl, Kaufland, Mercator, Konzum, Billa - imamo sreću da nam je sve blizu ili usput sa posla) i usporedbom došli do najpovoljnijih cijena.

    Također, redovito pratimo sve kataloge i kupujemo dosta stvari koje su na akciji.
    U trgovinu ulazimo isključivo sa popisom i od njega se odstupa samo za Leonove male dječje strasti (trenutno su "in" Auto-Jurić čokoladna jaja sa igračkom).

    ja ovo jednostavno ne stignem, kada stižete sve to pratiti i voditi racuna o tome?

  21. #21
    vjestica avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    461

    Početno

    probala i ja sa jeftinijim toalet papirom i skontala da to nije nikakva ušteta
    juče sam otišla u nabavku sa MM i kupili smo samo ono što nam treba, bez gluposti tipa ovo je na akciji, pa hajmo kupiti i čipseva, sokova i sl. i iznenadila se koliko je manji račun, a imamo hrane za dosta dobrih ručkova (prije smo znali potrošiti puno više, a da od toga ne možemo 2 poštena ručka napraviti)
    kupovanje bilo čega u rinfuzi je jeftinije nego već upakovano
    odustala od kupovine nečega samo zato što je jeftino ili sniženo
    odustala od kupovine časopisa davno, jer ionako nemam šta pročitat u njima

  22. #22

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    447

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    Citiraj Anemona prvotno napisa
    ako su to stvari koje moram kupiti, nikad ne gledam cijenu. U tu kategoriju mi idu namirnice
    eto, to ti je prvi korak
    i ja sam prije otišla u dućan i kupila što mi treba

    sada znam koliko košta kruh
    i da je KIM mlijeko jeftinije od vindijinog i dukatovog
    i da su meggle maslac i jogurt jeftiniji od dukatovog
    i da je kravlji sir u rinfuzi povoljniji od "ambalažiranog"
    (svašta čovjek nauči kad zatreba)
    više se kupuju robne marke, manje razvikana imena
    kupuje se ono što je na akciji

    moja metoda je da sam odredila koliko smijemo mjesečno potrošiti na špeceraj
    3000
    onda uzmem 30 novčanica po 100 kuna
    svaki dan smijem staviti u novčanik 100
    mogu potrošiti manje, ali više ne smijem (jer ni ne ponesem ako je ostalo što od jučer)
    ako što ostane na kraju mjeseca, super
    U ovih 3000kn ubrajaš i recimo detergente, omekšivače, tbl za perilicu suđa i npr. pelene, dakle one stavke koje su same po sebi malo skuplje?

  23. #23
    Maya&Leon avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    892

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa
    Citiraj Maya&Leon prvotno napisa
    Mi smo čak napravili usporednu tabelu sa cijenama namirnicama koje redovito kupujemo i usporedbom došli do najpovoljnijih cijena.

    Također, redovito pratimo sve kataloge i kupujemo dosta stvari koje su na akciji.
    U trgovinu ulazimo isključivo sa popisom i od njega se odstupa samo za Leonove male dječje strasti

    ja ovo jednostavno ne stignem, kada stižete sve to pratiti i voditi racuna o tome?
    Pa uvijek nađem mjesta i vremena, jer ako želim(o) uštediti moramo znati i gdje to možemo napraviti....
    Evo recimo, kada završim sa forumskim surfanjem, uzeti ću zadnji račun iz kupovine, otvoriti novu kolonu sa datumom kupnje u svojoj ljubljenoj excelici i redom unijeti tih 10-15 stavki.... Za to mi treba max. minuta do dvije.
    Više vremena je oduzelo osmišljavanje tablice i upisivanje artikala.
    To sam napravila kada je Leon bio kod bake (blaženo bilo zimsko "ferje" )

    Drage volje ustupam prava na exelicu, ako će kome pomoći

  24. #24
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Mislim da nam slijedeći korak u antirecesijskim mjerama mora biti prelazak na jeftinije proizvode. Baš sam neki dan o tome pričala sa mamom - moji starci su npr. bili veliki kavopije i trošili su puno kave, ali se uvijek gledalo kako se ta kava nabavlja i nabavljala se tako da bude jeftina - iz Austrije na kile, pa čak i nepržena. Mi danas bez razmišljanja uzmemo omiljenu marku instant kave i uopće ne gledamo cijenu. Čak sam nedavno htjela probatii jednu novu vrstu kave čijeseimeovdjenesmijespomenuti i već sam je stavila u kolica kad sam vidjela da 100 grama košta više od 50 kuna :shock: pa sam rekla MM-u : bolje da se na ovo ne navlačimo i vratila je. Ja pamtim vremena kad je kupovina Barilla tjestenine bila luksuz, pa ćemo se očito morati vratiti tadašnjim navikama. U međuvremenu smo postali obijesni

  25. #25
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Mislim da nam slijedeći korak u antirecesijskim mjerama mora biti prelazak na jeftinije proizvode. Baš sam neki dan o tome pričala sa mamom - moji starci su npr. bili veliki kavopije i trošili su puno kave, ali se uvijek gledalo kako se ta kava nabavlja i nabavljala se tako da bude jeftina - iz Austrije na kile, pa čak i nepržena. Mi danas bez razmišljanja uzmemo omiljenu marku instant kave i uopće ne gledamo cijenu. Čak sam nedavno htjela probatii jednu novu vrstu kave čijeseimeovdjenesmijespomenuti i već sam je stavila u kolica kad sam vidjela da 100 grama košta više od 50 kuna :shock: pa sam rekla MM-u : bolje da se na ovo ne navlačimo i vratila je. Ja pamtim vremena kad je kupovina Barilla tjestenine bila luksuz, pa ćemo se očito morati vratiti tadašnjim navikama. U međuvremenu smo postali obijesni
    U ovome je i nasa 'tajna" ustede.
    Odavno ne kupujemo najskuplji deterdzent, sapune, paste, sampone.
    Uvek sve 'po spisku", narocito u supermarketima.
    Slatkisa i sokova minumum minimuma (ovako smo, doduse, oduvek).
    Casopise vrlo retko.
    Dorucak za na poslu sama pravim, takodje i uzinu deci.
    Kozmetiku ne kupujem dok sasvim ne istrosim to sto imam.
    Ipak, daleko sam ja od antirecesijskog potrosaca - i dalje slabo baratam cenama, nikad ne znam gde je sta u gradu jeftinije (retko kupujem, al' kad kupim bude nekad i bezobrazno skupo - govorim o garderobi), cesce nego sto bih trebala popustim pred glupim decijim zahtevima tipa : slicice, isprazni deciji casopisi...Dalo bi se tu jos stosta iskorigovati...

  26. #26
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    mi smo još u totalnom dinajlu :/
    evo danas smo cijeli dan po parkićima, kavama, sladoledima, u zoo-vrtu
    spi*kali dosta love na gluposti u samo jednom danu
    i cijeli dan razmisljam o ovom topiku
    ali svejedno jos nista ne mijenjamo :/

  27. #27
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Romy prvotno napisa
    Citiraj apricot prvotno napisa
    3000
    onda uzmem 30 novčanica po 100 kuna
    svaki dan smijem staviti u novčanik 100
    mogu potrošiti manje, ali više ne smijem (jer ni ne ponesem ako je ostalo što od jučer)
    ako što ostane na kraju mjeseca, super
    U ovih 3000kn ubrajaš i recimo detergente, omekšivače, tbl za perilicu suđa i npr. pelene, dakle one stavke koje su same po sebi malo skuplje?
    tu je sve
    i deterdženti (pa to se rijetko kupuje, tekući za šareno rublje jednom u dva mjeseca, a prašak za iskuhavanje 2 vrećice od 3 kg godišnje)
    omekšivače ne koristimo
    i pelene (kombiniramo sa platnenim)
    tablete za perilicu... dvije kutije po 72 komada godišnje
    sredstva za čišćenje koristimo minimalno: nekoliko kapljica na spužvicu, napraviš dobru pjenu i udri po sanitarijama (podove i prozore peremo isključivo vrućom vodom)

  28. #28
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Ništa se nije pretjerano promijenilo jer ni dosad nismo živili na visokoj nozi i uvijek se moralo paziti na novce, a tako je i sad. jedina razlika je ta što sam počela kupovati u Konzumu koji je jeftiniji od dućana di sam dosad išla. Ali opet imam osjećaj da kupujem smeće jer mi većina stvari tamo ne valja. Ovo što Apricot govori je odlična ideja ali nas pet dnevno potrošimo puno više od sto kn. OK, na cigarete na dan ode bar 34 kn. Ali na hranu ode još četveroduplo toliko. Prašak kupujem skoro svaki tjedan tako da mi ova računica od 6 kila godišnje niakko ne štima. Ali ja ne kupujem onaj za škuru robu nego sve perem u jednom. Robu sebi kupujem jednom godišnje zimsku i još jednom liti. A neću od srama reći koliko novaca mogu odvojiti za to. Kupujem najjeftiniju farbu za kosu i farbam se sama, kod frizerke se ošišam možda dvaput godišnje. kozmetiku imam od bogzna kad, rokove trajanja ne gledam, ne volim cipele pa mi je to dobra mjera uštede , ja nosim jedne zimske dok se ne raspadnu a liti hodam bosa i u jednim japankama od ravno 20 kn. Srećom kilaža mi je ista od drugog srednje do danas pa imam retro robe koju i danas nosim . Djeca jedni od drugih, kćer ima stariju sestričnu, mlađi sin ima starijeg brata a stariji sin je antitalenat za nekakve marke ili nešto, vrlo nezahtjevno dijete po tom pitanju pa ajde, to nam je velika stavka. Prešli smo jučer na tele2 pa ćemo i tu nešto uštediti. Eh da, posadila sam pomidore, kukumare, tikvice i papriku pa ne trošim na to. I nije loše.

  29. #29
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Mi smo velik dio proizvoda koje svakodnevno koristimo prije par mjeseci poceli kupovati u Italiji. Ponovo.
    Danas sam u excel upisala sve troskove i prihode i vidim da nemamo ni malo lufta, na kraju mjeseca ostane nam mozda 500 Kn (nisam pisala troskove za odjecu ili bilo sto, samo rezije i klopa).
    Na jesen ce biti grdo (kad se krenemo opremati za skolu).

    Kredit i rezije ne mozemo mijenjati (a ogroman je iznos). Stedimo struju i vodu koliko god je moguce, ne pada mi na pamet kako bi jos ustedjeli.
    Kozmetiku ne koristim bas (dnevna krema od 150 kn, ostalo sve prirodno sto kupujem i za jelo), nije bas da kupujemo odjecu, osobito mi odrasli, za djecu naslijedimo (kad imamo srece).
    Ne izlazimo, cak vise ni na kavu 1x tjedno, E i MM odu u kino 1x mjesecno.
    Ne kupujem vise knjige, posudjujem ih, ne iznajmljujemo dvd-e, ne kupujem casopise, jedino sam na Mothering pretplacena.
    Peremo sav ves istim detergentom, pola doze po masini. Ostalo octom i sodom bikarbonom + tablete za sudjericu (apri, kako tako malo tableta trosite? nama sudjerica radi svaki drugi dan).

    Mjesta za ustedu...
    Ne stedim jedino na namirnicama koje klinci jedu, a bojim se da nam zadnje preostaje da pocnemo srozavati i kvalitetu namirnica koje kupujemo, a to je nesto sto sam se nadala da necu morati.

    I sad kad znam nase troskove, prihode i koliko imam na raspolaganju za hranu, planiram poceti raditi kao Apri.. novac u ruke i toliko dnevno smijem potrositi, ni kune vise. Nema nam druge.

  30. #30
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Uf, meni je baš danas muž krenuo s pričom o krizi, recesiji i štednji da sam se na kraju rasplakala i pobjegla u WC od jada.
    Planiramo štednju, tj. što bolju zaradu ovo ljeto kako bi mogli siti prezimit. Do sada su nam mjere te da se ja npr. suzdržavam od posjeta DM-u, za spenzu nosimo spisak i sl. Ali još uvijek nemamo neke konkretne mjere (bauljamo otprilike ko naša vlada). Evo, neki dan smo išli na izlet na Lokrum (otočić udaljen niti 10 min vožnje brodom) i potrošili preko 500 kn. Svaki drugi dan moj muž ujutro čuva malu - uvijek isto: šetnja, kava i sok - 21 kn. A danas kuka o štednji, recesiji i teškoj zimi.
    Ne znam, ali baš me to muči. Još dolazi druga bebica... ubi me ova neizvjesnost... posao, plaća, porodiljna naknada...
    Ustvari sam se došla ovdje izjadat i skupit ideje za konkretne antirecesijske mjere.

    P.S. Kupnjom jeftinijeg WC papira nećet uštedjeti jer pakiranje traje puno kraće; dugo mi je trebalo da mužu dokažem da je 4-slojni papir iz DM-a daleko najisplativiji.

  31. #31
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    evo moje liste
    npr. do sad nisam pojma imala da mi je riža koštala 25 kuna-sada 15
    tjestenina prije između 15 i 20-sada 6-8
    nema kupovine gotovih umaka-sada pelati+ meso ili sir ili tikvice
    deterđent za posuđe 14-20-sada 6
    krispići kuglice 20- sada 11
    jogurt 7.50- sada 2.60 (nemam pojma koliko mjesečno, ali duša me boli za onima koje smo pobacali jer im je prošao rok, sad se to više ne događa)
    mliječni namaz skoro 4 kune- sada 2.50 (petnaestak mjesečno)
    kapučino jakobs skoro 20 kuna nekoliko kutija mjesečno- sada frank 13kn
    deterđent za rublje-ni ne znam koliko su svi oni gelovi koštali i koliko sam ih stavljala-sada prašak od 15 kuna za bijelo i isto toliko za u boji
    tablete za suđe-prije ni ne znam koliko su koštale, ali znam da je puno- sada gore spomenuti deterđent za pet kuna
    domestos maramice- prije nekoliko paketa po 25 kuna- sada ništa
    papirnati ručnici- 6-8 rola- sada ništa
    kruh- prije smo imali stalno viška koji bi se bacio, sad se to više ne događa
    prijašnjih godina svibanj, lipanj, srpanj, kolovoz pa i dio rujna, sve vikende bismo jurili na krk (400kn mi je put tamo i natrag)- sad smo to gadno prorijedili (bili tri puta. ok, vrijeme na ide na ruku).
    nema vikend ručkova po skupim restoranima (ma nema ni po manje skupim)
    nema kupovine nove benetton majice, ako se picek putem u grad isprlja-sada se vraća doma isprljan
    nema peglanja kartice- kupujem s kešom i strogo kontrolirano
    nema svakodnevnog vraćanja iz grada s vrećicama iz profila i algoritma
    nema gableciranja u dejli frešu
    jako pazim na račune kojima u firmi umanjujem pdv i porez na dobit, prije sam ih znala gubiti
    sjetiti ću se još toga

  32. #32
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    nema gableciranja u dejli frešu
    e ovo mi je najgore, a kako su samo ti nesretnici poskupili u ovo recesijsko doba

    općenito - mislim da je gablec jedna stavka na kojoj bih mogla uštedjeti, tako da nosim hranu od kuće.

    I također razmišljam o ukidanju papirnatih ručnika (bez kojih sam do pred koju godinu najnormalnije živjela), i vlažnih maramica tipa domestos (jedino što ja kupujem DM-ove)

  33. #33
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    aaaaa kako sam zaboravila
    800 kuna mjesečno za tetu spremačicu-sada, ne dolazi više ( i baš mi fali)
    najmanje 400 kuna mjesečno frizer- sada doma perem kosu i izvlačim na četku
    ovo gore je mjesec kad ne bi radila pramenove, na to bi trebala dodati 500 svaka tri, četiri mjeseca za njih- sada ih nisam radila od ne znam kad

    sigurno ću se još javiti

  34. #34
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Čitam vas, čitam, i sve se više ušima pokrivam od sramote.

    A ja sam mislila da sam štedljiva što kupujem špeceraj u Mercatoru utorkom kada je 10% popusta...

  35. #35
    Serpentina avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    tu negdje
    Postovi
    1,147

    Početno

    Jaja i sir kupujemo iz GK, tj. Like - jeftinije i kvalitetnije.
    Zatim, mlijeko oduvijek kontroliram cijenu (npr. z'bregov sa plastičnim poklopcem je cca 50 lp skuplje od istog tog u običnom kartonskom pakiranju) i nekako se uvijek držim Plodina ili tog Z'bregov vulgaris.

    Ionako ga koristimo samo za kave koje u velikoj mjeri sada pijemo doma.

    Voće i povrće kupujemo na glavnoj placi u Rijeci kod poznatih prodavača tako da gotovo uvijek prođem bolje od očekivanog. Npr. danas sam dobila preko kilu pomidora, toliko malih krastavaca, pola kile jabuka i cca pola kile cikle i neki super mirisni poljski cvijet za 20 kuna - to mi se čini fer )

    U Ck na placu više ne idem, to je sramota :/ (dinju od kg i pol sam platila 15 kn, u Ri dvije kile - 12 kn)

    DM sam reducirala, šminku kupujem jeftiniju i koristim najčešće dok je ne izgubim . Malo se šminkam te to nije velika stavka. Odjeću, ako nađem nešto dobro isključivo na sniženju ću kupiti, ako ne, da se preživjeti. Tako oduvijek.
    Koristim njihove robne marke - veš, suđerica, sredstva za čišćenje.

    Na što smo mi najčešće trošili a dalo se izbjeći: bounty, twix, mars, kola...
    Sve u to je sitno rangu.
    Kad sam od volje i vremena, u stanju sam doslovno ići od dućana do dućana i kupovati isključivo ono što je na akciji (dok smo u Ck i mogu pješke, inače nema baš nekog smisla :/ )

    Stvarno, ali stvarno više ne znam gdje da uštedimo - kao i većini, MMove cigarete su velika stavka koja se ne da riješiti. Iako je i on počeo motati duhan. Još kad ne bi mrvice ostavljao okolo..

  36. #36
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    tweety: svaka čast!

  37. #37
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    voće- prije vukla ko tovar hrpe voća doma iako nas doma nikad nema, pa bi to voće tamo usamljeno trunulo- sad kupujem dva do tri ploda nečega što znam da će otići taj dan.
    jaja- prije kupovala veliki paket kad god bi se sjetila, jer što je frižider bez jaja - sad kupim onaj mali paket i dobro isplaniram što ću s njima u narednih nekoliko dana, da se niti jedno ne baci, jer je, pogađate, prošao rok.

    i nevjerojatno kako sam mogla zaboraviti navesti
    prije jednom mjesečno kupila "namirnice" u ritualsu za najmenje 300,, aa često i više kuna- sada u dm-u prođem deset puta jeftinije

    pokupila sam i setove šminki iz torbica (set sadrži maskaru, rumenilo, ruž ili sjajilo) i selim jedan set dok se ne potroši, pa tako dok se ne potroše svi.

    nema više ni usputnog svraćanja u lush

  38. #38
    Serpentina avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    tu negdje
    Postovi
    1,147

    Početno

    Citiraj tweety prvotno napisa
    voće- prije vukla ko tovar hrpe voća doma iako nas doma nikad nema, pa bi to voće tamo usamljeno trunulo- sad kupujem dva do tri ploda nečega što znam da će otići taj dan.
    Pričaj mi
    Dobili smo vagon nekog prefinog ploda iz Lovrana (kao cibor) i to mislim nitko od nas neće pojesti - mislim da ću ić kuhat pekmez od toga.

    Ali i to kupovanje dan-za-dan mi je bzvze, jer često kupim nešto deseto po što nisam išla, i ruku na herz, preživjela bih bez toga.

  39. #39
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ali ja se uopće ne šminkam
    ne koristim apsolutno nikakvu kozmetiku osim kreme za lice i voska za kosu
    frizer jednom u 2-3 mjeseca i to samo šišanje, dakle 100-200 kn svakih par mjeseci
    kucanske potrepstine uglavnom kupujem dmovu robnu marku ili eventualno frosch, dakle nikakve marke
    frizider mi je oduvijek poluprazan, cak ne poluprazan, nego je recimo 1/3 pun a 2/3 prazan - ponekad me sram kad netko pogleda u njega, ali u njemu je uvijek sve sto nam treba, mi ne skladistimo hranu i ne kupujemo ovako kao što je tweety rekla "pa što je frizider bez jaja..."
    odjecu mm i ja sebi ne kupujemo cesto, nego prerijetko
    nemamo tetu cistacicu

    jedino gdje ja vidim da mogu stediti su te kave i sladoledi i sitne djecje gluposti vani u setnji - sto mi je ok i izvedivo
    i kupovanje jeftine hrane, sto najcesce znaci i manje kvalitetne a to mi za sada ne dolazi u obzir

  40. #40
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Štednja... šta je to?

    To se ja pitam zadnjih šest mjeseci, otkako radim za putni trošak :/
    Sad, sa malo više iskustva (i puno pređenih kilometara) odgovorno tvrdim - štednja je način života

    Za sebe mogu reći da sam štedljiva na mnogo čemu. Izuzeci su velike kupovine (zimska jakna, čizme ...), zdravstveni troškovi i sl.
    Ručkove više ne planiram, jer me nema kući, to radi MM. Ja jedem smrznuto (nakon što samoj sebi skuvam pun lonac :/)
    Kozmetika je i inače minimalna, šišamo se svi odvajkada kod iste (muške!) frizerke. Šišam se kod nje jer sam prezadovoljna, a ne zato što je skoro-pa-džabe
    Deterdžente odavno ne kupujem razvikane otkako mi je poznanik koji ih je sve profesionalno isprobao rekao da ih slobodno zaobiđem. Zato ne dajem 12KM za Ariel nego 6KM za istu količinu Duel-a Iz sličnih razloga i sudni (ručni) deterdžent kupujem najobičniji mogući. Razne cilite zaobilazim u širokom luku, i kući ponesem najobičniju HCl koja mnogo bolje i brže otapa kamenac (i košta 1,5KM) Jedan omekšivač od dva litra traje evo već drugu godinu jer ga koristim isključivo za pletene/heklane stvari. Istim vešnim deterdžentom perem sve. Svilu i slične "finoće" perem sa zalihama bebi šampona koje onomad dobismo, a ne koristimo
    Mirise za kupatilo ne koristim još otkako je šmizi dograbila onaj od jabuke i pokušala da ga pojede :shock: Tad shvatih da i bez toga itekako može.
    Odjeću šijem ili kupujemo u second hand dućanima. Jedini izuzetak je donji veš, a i to ne pazarimo neki fensi-šmensi, nego običan. Izuzetno rijetko kupimo nešto u "firmiranoj" radnji, ali to bude "velika kupovina" (pa se onda stavka "zimska jakna" ne pojavljuje na spisku po tri godine). Šmizi nosi šiveno, rabljeno i poklonjeno. Rijetko po nešto kupim u Zari kad imaju sniženje. Jedino što je uvijek novo i samo njeno su cipele i gaćice. Igračke smo kupovali i (srećom) ubrzo odustali. Skup hobi. Zato smo oformili kasicu i počeli ubacivati sitniš iz novčanika. Sad ona sama hrani hipa (kako i ne bi kad joj je kupio auto, bicikl i romobil tim redoslijedom!)
    Automobil nemamo, kad sam tu idem pješke ili busom, MM se vozi biciklom na posao. Na posao oduvijek nosim sendvič, on ne jede do ručka - nema naviku. Van izlazimo u šetnju, popiti kafu u kafiću je nemoguća misija. Ponekad odemo u bioskop (i to se ne sjećam kad je bilo zadnji put).
    Hranu kupujem što je moguće bliže izvoru - pijaca ili poznati uzgajivači. Ponešto i moji/njegovi donesu iz bašte, što je dodatni plus.
    Ponekad kupujem u rinfuzi, najčešće grah i koštunjavo voće. U supermarket isključivo sa spiskom i bez vrdanja. Meso kad imam priliku kupim domaće, kad nemam, u provjerenoj mesari. Kupim više, razdijelim i zaledim. Suhomesnato ne kupujemo, izuzev slanine. Hljeba ne jedemo mnogo, nekad pečemo, nekad kupimo francuz. Slatko sam odavno izbacila iz kuće još je samo sok od jabuke redovan stanovnik frižidera (dobro, kupim ponekad "Najljepše želje" da se počastim). Grickalice ne jedemo.
    Kuham na plin, ponešto u mikrovalnoj, rernu uključujem valjda svaka tri mjeseca, tek da se uvjerim da radi.
    Veš perem sav odjednom, u istom danu. Dok se bijeli pere, šareni se prema bojama namače u toploj vodi koja je istekla iz mašine Onim što preostane izribam kupatilo. Suđerica radi svaki - svaki drugi dan. Tabletice, neke no-name, peru isto kao Calgonit, a ima ih više za isto para. Sjaj ne koristim, smatram da je nepotreban. Od novina kupujemo Bug i pokoju šiveću novinu tu i tamo (kad im "prođe rok" budu višestruko jeftinije i jednako korisne ) Knjige kupujemo istim tempom, ponestaje mi polica. Stručne, srećom, ne kupujem često (živio internet!). Sve što možemo napravimo/popravimo sami, recikliramo do krajnjih granica i uz svoj "dnevni" posao uvijek nađemo i neku sitnu zaradu "sa strane". Od toga kupujemo poklone

    Eto... tako i uz trenutne troškove odvojenog života, koji prelaze pola moje plate, mi i dalje živimo isto - štedljivo.
    Ali, na žalost, ove godine nećemo na more

  41. #41
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    ajme kak prekrasno
    kaj si ti sve ovo http://public.fotki.com/vjesticica/sve-nase-igracke/ sama napravila???

  42. #42
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    Citiraj piplica prvotno napisa
    Čitam vas, čitam, i sve se više ušima pokrivam od sramote.

    A ja sam mislila da sam štedljiva što kupujem špeceraj u Mercatoru utorkom kada je 10% popusta...
    ovako i ja (jedino što kupujem srijedom, a ne utorkom već zadnja 2tj. i onda se čudom čudim što nema popusta).

    Dosta štedimo otkako je ljepše vrijeme pa ne ulazimo u AM nego odemo na Bundek.
    Posudili smo obiteljski auto mom bratu pa trošimo puno manje na gorivo i održavanje. Srećom, oboje imamo službene, pa smo dogovorili da ih vozimo stalno ako sami plaćamo gorivo.
    Nemamo više tetu čistilicu (što se primjeti na stanu).
    i da -izgubili smo daljinski od dvd-a pa više ne trošimo na videoteku.

  43. #43
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Mi smo tetu koja nam je peglala ukinuli prije jedno 3 mjeseca, ali što mi vrijedi kad sam u međuvremenu morala zaposliti čuvalicu za dijete koja me košta puuuno više. Nju ne možemo ukinuti.
    Maya&Leon, daj pošalji kakvu tablicu, može i na pp. Obožavam tablice u excelu, da ne radim sama, ako mi ju ti doniraš.

  44. #44
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Sjetila sam se kaj još radimo, znači ipak štedimo, ali to mi je još žalosnije, jer ispada da mjesecima na nekim stvarima štedimo, a ne vidi se nigdje. :/
    Povrće smo prije kupovali 2 x tjedno kod naše "tete Varaždinke", ali puno je skuplja i uvijek se dogodilo da kupimo viška, pa propadne.
    Sad kupujemo u Konzumu, jeftinije, ali na imamo i na vrtu dosta toga.

  45. #45
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    jos se nismo uhvatili u kostac s stednjom, a bome mislim da bi trebali, ali imamo par velikih stavki koje su gotove.
    - dakle tetu cuvalicu nemamo od 8. mjeseca sto je velika usteda od 3000 kn mjesecno (osjetit ce se sigurno na nas budget)
    - nemam vise tetu cistilicu (to sam ukinula jos zimus kad sam shvatila da za ciscenje stana izdvajam oko 1000 kn bez peglanja)
    - otplatili zadnju ratu kredita za moj autic (i ja ga odmah unistila u prometnoj , srecom imala sam kasko pa ce se valjda popraviti)
    - konacno imam dva bespelenasa doma, te nema vise pelena i vlaznih maramica sto je takodjer usteda od bar 500 kn mjesecno
    ne sminkam se nikad i nemam niti jedan komad sminke doma, robu sebi kupujem jako rijetko, frizeru idem i to mi je jedan od onih tzv zenskih luksuza koji se nadam necu morati ukinuti, kavu ne pijem, samo mm ujutro, mm jede u studentskoj menzi, ja potrosim dosta love na hranu na poslu, e tu bi se dalo ustedjeti, djeci kupujem robicu uglavnom u americi na snizenjima.
    na more idemo ustedjeli smo preko godine za to jer smo se tako dogovorili prosle, da na godisnji trosimo koliko ustedimo preko godine. ali moram priznati i mm-ova sposobnost da nadje nacin kako zaraditi extra novce
    svidja mi se ideja od Apri moram priznati da sam tu odmah razmislila o realizaciji iste, te hvala pokretaci topica

  46. #46

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    da ja nemam extra posao, mogli bi svi kolektivno pocrkati od gladi. ( kod mene )

  47. #47
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Mhm, moram priznati da smo mi malo promijenili u svom načinu života. MOžda zato jer i inače živimo tako (po sistemu da svaki višak love ili neplanirana lova koja stigne ide "u fond" za crna vremena... koji put je to 1/3 mjesečnih prihoda, ponekad 1/4 a ima mjeseci kad uleti npr. registracija auta ili godišnji odmor pa nema ništa za čarapu). Kad se skupi dovoljno, potroši se namjenski (npr. lani kupili garažu za gotovinu). I bježim od bilo kakvih zaduživanja (čak i minusa na tekućem računu) kao vrag od tamjana jer to sve košta.

    Auto nam je star 7 godina. Upotrebna vrijednost mu je višestruko veća od prodajne, pa nema novog auta do daljnjega... Iskreno, nismo ni razmišljali o novom. Da su bolja vremena, možda bi... iako nisam sigurna. Auto koji se u 7 godina nije pokvario niti jedan jedini put zaslužuje da ga se vozi još koju godinu.

    Ne gledamo na svaku kunu, ali daleko smo od rasipnosti, to nam je način života. Ne volim bacat hranu (moja baka je uvijek govorila da onaj tko baca hranu, naročito kruh, kad-tad će iskusiti glad i neimaštinu), u većini slučajeva obraćam pažnju na cijene/rasprodaje/popuste i slično.

    Prije 2 tjedna moji dječaci dobili su sasvim upotrebljiv bicikl od susjeda. Kupili smo samo sic... Ta kvartovska trampa nam je isto način života - dali mali bicikl i romobil jednim susjedima, dobili veći bicikl od drugih. Vrijedi i za neku odjeću tipa kombinezoni za snijeg, buce, gumene čizme i slično.

    NE radimo to samo kao antirecesijsku mjeru. Radimo to stalno.

    Na godinu se spremam nanovo aktivirati vrt, ali ne samo kao antirecesijsku mjeru nego kao vlastiti eko-projekt.

    Jedino što mi pada na pamet veliko i značajno - odustali smo od planirane zamjene stana za veći, ali recesija je bila samo jedan dio odluke, bilo je i drugih stvari.

  48. #48
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Zaboravih napomenuti da smo lani radi ušteda plina ugradili novu stolariju. Još se nije u potpunosti otplatilo, ali smo se preporodili.

  49. #49
    Maya&Leon avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    892

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    općenito - mislim da je gablec jedna stavka na kojoj bih mogla uštedjeti, tako da nosim hranu od kuće.
    ova mjera je kod mene na snazi već 6 mjeseci

    frizer? khm, khm, 2 x godišnje kada treba skratiti do neke pristojne dužine, isto doma perem, izvučem na četku (oh, to ionako radim već 15 godina...), a nisam neki ljubitelj lakova/gelova/regeneratora i sl...

    Umjesto tekućeg sapuna za ruke vratili smo se na onaj vulgaris (jedino me živcira što stalno moram prati posudicu za sapun)

    Deziće trošim racionalno pa mi 1 dezić i 1 roll-on potraje mjesec dana, parfemi mi traju i do godine dana (ok, uvijek imam 2 u opticaju)

    Suđe perem u perilici kada se napuni do vrha, ako ga nema-nabrzaka sa minimalno deterđenta

    Rublje perem isključivo po jeftinijoj tarifi, znači sada (ljetno) iz 22 h, pazimo na to da svjetla u sobama ne gore dok nikoga tamo nema - rezultat je mjesečna rata struje od 115,00 kuna na 86 m2 stana (i nikada nismo bili neugodno iznenađeni na obračunu )

    Obleku si više ne kupujem po šoping centrima, sasvim mi dobro i pristojno posluže ljetne lanene majice i hlače sa placa (izuzetak ovdje je MM jer on zaista tijetko kupuje, sve mu traje godinama pa mi nije žao dati veću lovu za kvalitetne stvari)

    Anemona - stiže tablica podvečer, čim dođem doma

  50. #50
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    evo sad sam shavatila di mogu ustedjeti i to prilicno, mobitel.
    na poslu nemam vanjsku liniju (nikad je nije ni bilo, nema veze s recesijom), da bi nazavala van ustanove, moram ici kod sefa u sobu ili kod nekih drugih koji imaju vanjsku. prilicno neugodno, ako idem nazvati recimo doma da bi nesto zamolila nekoga da mi pogleda i napravi, a nema veze s poslom. pa sve to obavim mobitelom. a i MM je druga mreza (nekad smo bili ista, a meni se nije dalo mijenjati radi broja, sad bi to mogla).

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •