Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 193

Tema: Legalizacija bespravno sagradjenih objekata

  1. #1
    Teta Eta avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    471

    Početno Legalizacija bespravno sagradjenih objekata

    U vezi sa novim zakonom koji je donesen (ili ce biti donesen), a tice se legalizacije objekata, s obzirom da sam totalan laik, a i nisam u Hrv trenutno, moze li mi netko savjetovati sto treba napraviti i kojim redosljedom?

    Hvala

  2. #2
    jurisnik avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    1,112

    Početno

    Zakon o postupanju s nezakonito izgradjenim zgradama je donesen i objavljen u NN 86/12
    http://narodne-novine.nn.hr/
    http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...7_86_1963.html

    Najbolje ti se obratiti nadleznom upravnom tijelu na cijem se podrucju nalazi zgrada koju treba ozakoniti. Tu ti je adresar - http://www.mgipu.hr/default.aspx?id=5882

  3. #3
    Teta Eta avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    471

    Početno

    Puno hvala

  4. #4
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    E a mene zanimaju osobna iskustva, koliko se čeka, koliko košta i kojim redosljedom ići.

  5. #5
    nela08 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,327

    Početno

    Citiraj superx prvotno napisa Vidi poruku
    E a mene zanimaju osobna iskustva, koliko se čeka, koliko košta i kojim redosljedom ići.
    Čitam svašta. Jel ima netko tko može pojasniti kojim redom ići i šta treba napraviti.
    Mi živimo u kući sa dosta "popratnih" objekata građenih u različito vrijeme, svi graditelji su umrli, a svekrva nema pojma o nikakvim papirima ni dozvolama.

    Šta nam je činiti. Te prostorije se ustvari niti ne koriste, ali postoje....

  6. #6
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj superx prvotno napisa Vidi poruku
    E a mene zanimaju osobna iskustva, koliko se čeka, koliko košta i kojim redosljedom ići.
    uh, treba imati situaciju terena napravljenu od geodete- cca 5000 kn i projekt od arhhitekte cca još 5 eur/m2 s tim da se etaže računaju kao svaka posebno i s tim predati zahtjev. Naravno da uz zahtjev ide i dokaz o vlasništvu, boravištu i dokazi o vremenu gradnje, ako je objekt sagrađen prije 6/2011 to se vidi na ortofoto karti i samo takav objekt ima pravo na legalizaciju. Bez toga ništa.
    Nije jeftino i nije jednostavno.
    Koliko će trajati, to samo nebo zna. Koliko će koštati na kraju ovisi o općini, odnosno kolika će biti komunalna naknada za predmetni objekt.
    Rok za predaju zahtjeva je 6/2013. a za objekte koji se već dobivali rješenja od inspekcija je rok za predaju istekao na staru godinu 2012.

  7. #7
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    mi smo usklađenje katastra i gruntovnice radili malo iza mamine smrti ( naknadno skužili da nam to ne valja), i završili posle očeve smrti , koji je umro 16mj iza mame.

  8. #8
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Mene zanima kako ide legalizacija lođe na velikoj zgradi? Arhitektonski snimak cijele zgrade ili? I da, u gruntovnici nam se zgrada vodi kao šljunčara?!
    Posljednje uređivanje od MBee : 07.01.2013. at 19:17

  9. #9
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    vidi se da si u finom kvartu, pričali su nekaj o razlici kvadrata, ali nisu pričali dalse to sad množi s faktorom o.25 kolko vam treba da izađe na 1

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    Da li se moraju legalizirati kuće koje imaju građevinsku dozvolu te su još u izgradnji?
    Da li se moraju legalizirati kuće koje imaju građevisku dozvolu, geodetski snimak?

  11. #11
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Ivon prvotno napisa Vidi poruku
    Da li se moraju legalizirati kuće koje imaju građevinsku dozvolu te su još u izgradnji?
    Da li se moraju legalizirati kuće koje imaju građevisku dozvolu, geodetski snimak?
    oprosti, a što bi ti legalizirala kod legalnog objekta?

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    Obje kuće su u općini i bio je skup općinara gdje su rekli da su samo 2 kuce u cijeloj općini legalizirane,a da ostale nisu, pa pitam nije mi to jasni, kako se ove kuce moraju legalizirati ako imaju potrebne papire!???

  13. #13
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    konačan dokaz legalnosti objekta je uporabna dozvola
    koju ti ne možeš imati jer je objekt još u gradnji

    http://www.legalizacijagradnje.com/k...ekt-legalan-2/

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    a kod ove druge kuce koja je u uporabi?

  15. #15
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    gle, građevinska dozvola bi morala biti dovoljna da se objekt smatra legalnim; ne znam što su ti ti iz općine govorili

    a ta druga... kad je izgrađena?

  16. #16
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Moja kuća je sagrađena prije 68. i bila sam uvjerena da su svi papiri ok. No u petak sam saznala da stepenice i natstrešnica koje vode u kuću (drugog ulaza nema) nisu nigdje ucrtani!? Kao da ne postoje, a sagređene su isto kad i kuća. Moram drugi tjedan ići pitati šta s tim. AAAAAAAA zadnje što mi treba je par tisuća kuna troška zbog nečije gluposti.

  17. #17
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Mislim kako da ja sad dokažem da je to sagrađeno kad i kuća?

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    ima 20 godina...
    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    gle, građevinska dozvola bi morala biti dovoljna da se objekt smatra legalnim; ne znam što su ti ti iz općine govorili

    a ta druga... kad je izgrađena?

  19. #19
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    Mi smo krenuli. Arhitekta uzima 4 € po m2 + geodet 2200 kn
    Onda čekamo projekt i s tim na općinu, tamo imamo platiti komunalnu naknadu po tarifi ovisno u kojoj smo zoni, i kaznu.. i to je to. na kraju je ispalo manje novaca nego što smo računali.

  20. #20
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Ivon prvotno napisa Vidi poruku
    ima 20 godina...
    znači, poslije ˇ68.

    onda, mislim, da će ti trebati uporabna dozvola

    Zara, ne znam ti odgovoriti.
    bolje da nazoveš i pitaš

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    znači koliko sam shvatila bez te uporabne dozvole odjekt nije legaliziran. Hvala [B]apricot[B]

  22. #22
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    sve ti ovdje piše
    može biti, a i ne mora

    http://www.legalizacijagradnje.com/k...ekt-legalan-2/

  23. #23
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,244

    Početno

    jel kuća sagrađena prema građevinskoj dozvoli ili je bilo odstupanja?

  24. #24
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    do kojeg datuma se moraju legalizirati prateći objekti, ili predati zahtjev?

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    sagrađena je prema dozvoli, preko puta kuce se zalazi zemljišna zgrada, a u papirima je i ona ucrtana kao kuca,a nema tu funkciju, tako da to znam da se mora promijeniti i napisat koji je objekat što...
    jedino su oko kuce sagrađeni popratni dijelovi koji nisu ucrtani,pa pretpostavljam da se to mora ucrtati?
    Citiraj kajsa prvotno napisa Vidi poruku
    jel kuća sagrađena prema građevinskoj dozvoli ili je bilo odstupanja?

  26. #26
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    Rok je 31.06. za predaju zahtjeva. Ali već je navala polagana i mi ćemo sada napravoto projekt a onda polako i na opčinu1

  27. #27
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    30. 06. 2013. je rok. 31. 06. ne postoji

  28. #28
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,244

    Početno

    Citiraj Ivon prvotno napisa Vidi poruku
    sagrađena je prema dozvoli, preko puta kuce se zalazi zemljišna zgrada, a u papirima je i ona ucrtana kao kuca,a nema tu funkciju, tako da to znam da se mora promijeniti i napisat koji je objekat što...
    jedino su oko kuce sagrađeni popratni dijelovi koji nisu ucrtani,pa pretpostavljam da se to mora ucrtati?
    Nije mi baš jasno jel ima odstpanja od izdane građevinske dozvole ili ne.
    Prema ovome što pišeš, dograđeni su dijelovi koji nisu bili u građevinskoj dozvoli, i njih bi trebalo legalizirati.
    Što se kuće tiće, ako je sagrađena prema građevinskoj dozvoli primjenjuje se :
    Članak 331.
    (1) Za izgrađenu građevinu na temelju građevinske dozvole, odnosno drugoga odgovarajućeg akta nadležnog tijela izdanog do 19. lipnja 1991. godine ne izdaje se uporabna dozvola.
    (2) Građevina iz stavka 1. ovoga članka upisuje se u katastarski operat ako je uz zahtjev priložena pravomoćna građevinska dozvola i potvrda da u vezi s tom građevinom nije u tijeku postupak građevinske inspekcije.


    Što znači da ti treba samo potvrda inspekcije da nije pokrenut postupak i kuća se može upisati na osnovu građevinske dozvole

  29. #29
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Imamo jedan krasan veliki sjenik koji nije ucrtan u zemljišne knjige, jer se sjenici, kako sam čula nisu ucrtavali.
    Na sjajnoj je poziciji, rado bi od njega napravila kuću, kad bi bilo novaca, naravno. Može li ga se legalizirati i kako?
    Građen je pred 50-tak godina.
    Posljednje uređivanje od Mojca : 17.02.2013. at 01:18

  30. #30
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    30. 06. 2013. je rok. 31. 06. ne postoji
    hvala cure!

    upadam ko padobranac, ali bila bih zahvalna da mi netko linka što sve treba, uvjete...?

  31. #31
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    Da 30.
    Dakle zoveš ovlašteni arhirektonski ured i oni ti sve kažu i naprave, kada je sve gotovo nosiš u opčinu!

  32. #32

    Datum pristupanja
    Jan 2013
    Postovi
    102

    Početno

    Curke, dali se na avio snimku koja je napravljena do 21.05.2011 g.može vidjeti koliko kuca ima katova.

  33. #33
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    Nama je rečeno da se sve vidi odnosno da su slike 3d, kako ja ne znam. Ali oni kada izađu na teren sve budu vidjeli, a ako je kat nadograđivan mislim da se to vidi.

  34. #34
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    mi imamo valjanu građevinsku dozvolu za gradnju kata kuće, ali smo umjesto toga napravili potkrovlje
    zanima me moramo li to legalizirati i koliko to košta, ako netko zna?

  35. #35
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj iklasi prvotno napisa Vidi poruku
    Curke, dali se na avio snimku koja je napravljena do 21.05.2011 g.može vidjeti koliko kuca ima katova.
    Sve se vidi. Svaki detalj, svaka stepenica. Sve, baš sve. Zato su to i radili.

  36. #36
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    uh, treba imati situaciju terena napravljenu od geodete- cca 5000 kn i projekt od arhhitekte cca još 5 eur/m2 s tim da se etaže računaju kao svaka posebno i s tim predati zahtjev. Naravno da uz zahtjev ide i dokaz o vlasništvu, boravištu i dokazi o vremenu gradnje, ako je objekt sagrađen prije 6/2011 to se vidi na ortofoto karti i samo takav objekt ima pravo na legalizaciju. Bez toga ništa.
    Nije jeftino i nije jednostavno.
    Koliko će trajati, to samo nebo zna. Koliko će koštati na kraju ovisi o općini, odnosno kolika će biti komunalna naknada za predmetni objekt.
    Rok za predaju zahtjeva je 6/2013. a za objekte koji se već dobivali rješenja od inspekcija je rok za predaju istekao na staru godinu 2012.
    Tina55 ovo su osnovne informacije.
    Svako odstupanje od projekta zahtijeva legaliziranje. Pošto krajnji rok ističe u lipnju i neće se više produživati, najbolje je krenuti što prije jer su gužve velike.

  37. #37
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Tina55 ovo su osnovne informacije.
    Svako odstupanje od projekta zahtijeva legaliziranje. Pošto krajnji rok ističe u lipnju i neće se više produživati, najbolje je krenuti što prije jer su gužve velike.
    hvala,
    mi zapravo imamo plaćenu i komunalnu naknadu
    zapravo arhitekt nam je rekao da bi nam samo trebala izmjena dozvole koju imamo za kat, znači to bi bilo tih 5 eura po kvadratu

  38. #38
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj tina55 prvotno napisa Vidi poruku
    hvala,
    mi zapravo imamo plaćenu i komunalnu naknadu
    zapravo arhitekt nam je rekao da bi nam samo trebala izmjena dozvole koju imamo za kat, znači to bi bilo tih 5 eura po kvadratu
    Da, vjerovatno je tako. Kod vas je došlo do izmjene u projektu i to treba uskladiti. Najbolje ti je otići do općine i raspitati se što točno treba.

  39. #39
    lasta avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    718

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Imamo jedan krasan veliki sjenik koji nije ucrtan u zemljišne knjige, jer se sjenici, kako sam čula nisu ucrtavali.
    Na sjajnoj je poziciji, rado bi od njega napravila kuću, kad bi bilo novaca, naravno. Može li ga se legalizirati i kako?
    Građen je pred 50-tak godina.
    I mi imamo neku stracaru koju nismo htjeli legalizirati ali je na idealnom mjestu gdje bi jednog dana htjeli sagraditi kucu. Pitali smo arhitekta koji nam je savjetovao da to legaliziramo em sto cemo imati placene kubike za kucu em sto kucu ne bi mogli graditi tako blizu zida. To treba iskoristiti. Nitko ne pita kada je sagrađeno ni koja mu je namjena.

  40. #40
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Lasta, daš mi na pp broj arhitekta?

  41. #41
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Mi imamo sljedeću situaciju-naš dio je izgrađen bez papira, znači to sad moramo sređivati. Mi sami financiramo taj dio i nakon svega toga, to bi trebalo biti prepisano na nas. što se treba napraviti da bi to tako bilo. Inače, radi se o cijelom jednom dijelu kuće koji je spojen sa svekrvinom. I još nešto. kako ide onaj dio o prvoj, drugoj nekretnini i nasljeđu? Ako svekar prepisuje na muža, da li se jednako računaju te nekretnine ili ima razlike?

  42. #42
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    Ti imaš sad rješavanje građevinske dozvole, za koju ti ne moraš biti vlasnik da bi podnio zahtjev za istom. imovinsko pravne odnose rješavate nakon ili prije toga nevezano za to.
    Mi isto nemamo čiste papire (vlasnički list), a to ćemo preko odvjetnika ishoditi paralelno i nevezano za ovo.
    Prva nekretnina je rješavanje prvog stambenog pitanja, znaći da nitit ti niti on ne smijete imati nekretnine u vlasništu.
    Mislim da se na darovni ugovor ne plaća porez, napravite ugovor i ovjerite ga kod jb i nosite u poreznu i na katastar. u poreznoj ti izdaju uvjerenje jel trebaš ili ne platiti porez i jesi li to obavila.
    Mi smo tako za zemlju koju smo kupovali. Sad čekamo uplatnicu iz porezne i onda ćemo srediti i uskladiti zemljišne knjige.


    Mene zanimaju cijene arhitekata. Nama za dvije kuće uzima 3,4 € po m2, jel to ok, ili se može naći jeftinije??

  43. #43
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ako svekar darovnim ugovorom daruje svome sinu nekretninu, poreza nema. Ali bi na ostavinskoj iza svekra ostali nasljednici prvog nasljednog reda, a to su: supruga i ostala djeca- odnosno brača i sestre od tvog muža mogli tražiti nužni dio od toga na što zakonski imaju pravo. Nužni dio je pola zakonskog.
    Ima li tvoj muž brače ili sestru?

  44. #44
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Koliko čujem arhitekti uzimaju po 2-5 eura po metru. Kod mene na moru je cijena svugdje 5 eura i teško da će ići dolje, a na kontinentu se može naći i po 2 eur. Sve ovisi o lokaciji.

  45. #45
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Ako svekar darovnim ugovorom daruje svome sinu nekretninu, poreza nema. Ali bi na ostavinskoj iza svekra ostali nasljednici prvog nasljednog reda, a to su: supruga i ostala djeca- odnosno brača i sestre od tvog muža mogli tražiti nužni dio od toga na što zakonski imaju pravo. Nužni dio je pola zakonskog.
    Ima li tvoj muž brače ili sestru?
    Ovo sam pisala Trini

  46. #46
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Koliko čujem arhitekti uzimaju po 2-5 eura po metru. Kod mene na moru je cijena svugdje 5 eura i teško da će ići dolje, a na kontinentu se može naći i po 2 eur. Sve ovisi o lokaciji.
    s tim da ipak postoji paušal za odbjekte manje od 200 kvadrata.
    cijena je oko 500 eura.
    jer nikome ne pada na pamet raditi elaborat za dogradnju trijema od 10 m2... za 40 eura

    i, ta 2 eura su puno premalo
    i puno manje od preporuka Komore

  47. #47
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Apri, imaš možda kakav komentar na moje pitanje o sjeniku?


    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Imamo jedan krasan veliki sjenik koji nije ucrtan u zemljišne knjige, jer se sjenici, kako sam čula nisu ucrtavali.
    Na sjajnoj je poziciji, rado bi od njega napravila kuću, kad bi bilo novaca, naravno. Može li ga se legalizirati i kako?
    Građen je pred 50-tak godina.

  48. #48
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Ako svekar darovnim ugovorom daruje svome sinu nekretninu, poreza nema. Ali bi na ostavinskoj iza svekra ostali nasljednici prvog nasljednog reda, a to su: supruga i ostala djeca- odnosno brača i sestre od tvog muža mogli tražiti nužni dio od toga na što zakonski imaju pravo. Nužni dio je pola zakonskog.
    Ima li tvoj muž brače ili sestru?
    Ima.

    Ali svekar je mm već darovao jednu nekretninu, ako nam "daruje" i ovo naše (stavila sam pod navodnike jer mi smo to izgradili sebi), moramo li plaćati porez, budući da će se raditi o nasljedstvu.

  49. #49
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Inače, kod nas su cijene arhitekata 6 eura. Zato svi uzimamo kontinentalce

  50. #50
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Trina, ako nekretnina nije upisana, onda vam je svekar ne moze niti darovati jer sluzbeno ne postoji.
    Provjeri sta je jednostavnije-da vam daruje zemljiste pa vi legalizirate ili legalizirate na njegovo ime pa vam onda daruje.

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •