Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 97

Tema: Nizak tlak - kak da si pomognem?

  1. #1
    susret avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    223

    Početno Nizak tlak - kak da si pomognem?

    U zadnje vrijeme muku mučim s niskim tlakom. Nemrem nikam, skroz sam letargična, vrti mi se, čak mi bude i mučno. Čitala sam o niskom tlaku i vele da nije opasan, tj. da mi ništa nemre biti... ajde bar to. Obzirom da za par dana krećemo na godišnji, voljela bi si pomoć, olakšat. Kaj da radim?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,030

    Početno

    Ja sam inače visokotlakaš i na lijekovima od 27 godine. Svako ljeto mi padne tlak ( danas 95/65) i isto se osjećam kao i ti. Ne smijem prestat uzimat lijekove, ali moj dr. kaže da kad padne tlak treba popit vode, pojest nešto slano ( tipa špek, pršut), a može i čaša crnog vina. Niski tlak nije opasan kao visoki, ali je neugodno.

  3. #3
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Popiti vode i jesti nešto slano, piti kavu i coca colu.
    Uz crno vino dobro je i kupinovo vino (ima u apoteci)
    Dobro je konzumiranti i bademe, grožđice, đumbir je koristan. (ima i čaj od đumbira)

    A potrebno je svakako otići kod doktora i možda ustanoviti uzrok niskog krvnog tlaka, a uzroka može biti više.

  4. #4
    mala-vila avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,235

    Početno

    PRATIM... moj je tako niski da mi je jedna rekla da sam jedva ziva, uz to mi je zeljezo nisko
    i ja se pitam da li sam u depresiji

  5. #5
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    I ja vas pratim..

    meni je već dosta tog niskog tlaka, non-stop mi se spava i to me nervira..
    Željezo mi je sada u granicama, nakon dvomjesečne terapije.

    OKA, koji su uzroci niskog tlaka?

  6. #6
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Meni su davno rekli da je nizak tlak bolest dugovječnih ljudi

    odonda manje brinem

    (ma, lako to kaj vam se spava, ali kad vas počnu skupljat' po cesti... )

    uglavnom, rekla bih isto što i oka...

  7. #7
    mala-vila avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,235

    Početno

    ja sam primjetila da me uvijek "digne" neka tjelovježba ili barem svjež zrak (brža šetnja)

  8. #8
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    Ma i mene digne svjež zrak, ali se ne mogu natjerat da izađem van.. hodam po kući ko da me netko zgazio..
    danas sam se jedva natjerala ujutro skuhat si kavu i izbjegavala sam pogled a kamoli sjest na krevet ili bilo što za sjedit jer bih zaspala iste sekunde..

    Naravno da sam s djecom otišla spavat popodne i zaspala prije nego sam dotaknula podlogu

    Ali ajde, barem ću dugo živjet

  9. #9
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    mene tjelovježba - uspava
    totalno
    svaki put kad idemo na sljeem, nakon pola puta ja spavam na nogama
    tlak mi je oko 80/55

    puno vode, slanoga (suhomesnato), može i slatko
    crno vino, naravno
    kažu i za kavu, ali to ne znam iz osobnog iskustva

  10. #10

    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    zagreb,virovitica
    Postovi
    74

    Početno

    384335tgt

  11. #11

    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    zagreb,virovitica
    Postovi
    74

    Početno

    ispričavam se moje dijete je brze od mene ...htjedoh napisati ako ti se vrti dobro je leci i podici noge u zrak i tako biti neko vrijeme a i sve dosad napisano:voda,slano, kava, vino...

  12. #12
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Moj je 90/60 inace.
    Al meni se ne spava nikad, insomnicarka sam.
    Najgore mi je kad se ustanem naglo, onda mi se sve zacrni pred ocima, jel to od niskog tlaka?

  13. #13
    lady.x avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    813

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    Meni su davno rekli da je nizak tlak bolest dugovječnih ljudi
    I ja sam to procitala, ali recenica je glasila "Ljudi sa niskim tlakom zive dugo i nekvalitetno"
    Samo dosta vode i jutarnja jaka kafa.

  14. #14
    mala-vila avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,235

    Početno

    Citiraj S2000 prvotno napisa Vidi poruku
    Najgore mi je kad se ustanem naglo, onda mi se sve zacrni pred ocima, jel to od niskog tlaka?
    je, tak su bar meni rekli

  15. #15
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Meni se zna ujutro - NAKON moka kave - tako spustiti da, ako ikako mogu - dietrofront natrag u krevet. :D

    Pomaze: jaka kava, kola, kazu i crno vino (pijem ga povremeno i samo uz jelo, ne kao terapiju ), slano, orasasti plodovi, piti puno vode....

    Ali meni najvise pomogne bas to - da odspavam. Obicno popodne profunkcioniram, i ako si u tom trenutku jos i kavu popijem - sve 5 bude.
    No, najnajnajvise mi je pomoglo izbacivanje preradjenih ugljikohidrata.

    Jedino kad mi je bio tlak normalan je bilo u trudnoci, skolski 120/80.

  16. #16
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Citiraj Elly prvotno napisa Vidi poruku
    No, najnajnajvise mi je pomoglo izbacivanje preradjenih ugljikohidrata.

    Jedino kad mi je bio tlak normalan je bilo u trudnoci, skolski 120/80.
    Ovo vrijedi i za mene. Otkad sam izbacila rafinirane ugljikohidrate puno mi je bolje. Tim više što takva prehrana automatski uključuje i orašaste plodove. Jedino sam morala vratiti kavu, koju nisam pila nekoliko mjeseci, jer mi je danima jako šumjelo u ušima kad su počele vrućine, a kava mi pomaže u tom slučaju.

    Što se tiče zacrnjivanja pred očima, i meni se to znalo događati, sad već dugo nije. A jedino kad sam imala normalan tlak bilo je u trudnoći (iako je i tada znao biti nizak).

  17. #17
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    meni kava ne pomaže, imam dojam da me još više uspavljuje. Pijem puno vode, jedem i slano i slatko, ali ne pomaže..
    Colu ne smijem baš zbog želuca, preostaje mi samo da počnem pit.. crveno vino

    I ja obično popodne profunkcioniram.. najbolje mi je kad s MM prijepodne pijem kavu, čovjek dođe iz 16-satne noćne i normalan pije kavu, a ja sjedim za stolom i pridržavam glavu dlanovima da mi ne padne.. koma..

    Tlak zapravo mjerim samo na kontrolama kod ginića, i obično bude 110/70, mislim da tada skoči. razmišljam o kupnji tlakomjera da mogu tu i tamo provjerim kakav mi je kod kuće..

  18. #18
    susret avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    223

    Početno

    Još mi jedino preostaje da izbacim rafinirane ugljikohidrate, sve ostalo primjenjujem. To neće biti baš jednostavno, obzirom da obožavam kruh i peciva svih vrsta

  19. #19
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Kruh i tlak imaju veze?
    Ja jedem pola struce dnevno.
    Ma jel bi mi stvarno skocio tlak kad bi izbacila kruh? Ajoooj

  20. #20
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj S2000 prvotno napisa Vidi poruku
    Kruh i tlak imaju veze?
    Ja jedem pola struce dnevno.
    Ma jel bi mi stvarno skocio tlak kad bi izbacila kruh? Ajoooj
    Mislim da je to povezano. Evo, ja već dva i pol mjeseca nisam okusila kruh (sama si pečem kruh od orašastih plodova i sjemenki), tijesto, kolače, šećer, izbacila sam sve namirnice sa pšenicom i ostale žitarice s glutenom (na malo sam modificiranom, prilagođenom lchf-u) - razina energije se utrostručila, ja sam stvarno ugodno iznenađena promjenom (a zapravo sam iz zdravstvenih razloga - endometrioza - izbacila gluten, onako, da probam), i još nešto - početkom lipnja sam imala 59.8kg, jutros 55.3. Jedem normalno, nimalo ne gladujem, tako da je kod mene umor i nizak tlak sigurno imao veze s prehranom. I ja osobno nikada ne bih pila colu da mi se povisi tlak, mislim da ona djeluje samo trenutačno (pročitala sam da jedna limenka cole sadrži do 10 kockica šećera).

  21. #21
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Freyja prvotno napisa Vidi poruku
    I ja osobno nikada ne bih pila colu da mi se povisi tlak, mislim da ona djeluje samo trenutačno (pročitala sam da jedna limenka cole sadrži do 10 kockica šećera).
    Baš sam htjela reći, ne vjerujem da toliko pomaže oko niskog tlaka koliko ima drugih loših stvari, a stvara ovisnost zbog te količine šećera.
    Za kavu sam isto čula da pomaže kratkoročno, da ti trenutno digne tlak, ali ga kad prestane djelovat još više spusti.

    Ja jedem pršut stvarno natprosječno puno , iako pijem ipak premalo vode, i željezo mi je vječna boljka. A na ove dane od 35 stupnjeva, ne bi mi pomogao ni eliksir života. I kad se krećem, izgledam kao da spavam.

    Jedino nisam probala sa izbacivanjem bijelih ugljikohidrata, ne jedem kruh, ali tijesto, rižu i šećer svakodnevno. Nije baš lako unijeti tu promjenu, ali mogu pokušati.

  22. #22
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ne znam baš da će ti to pomoći
    mi ne jedemo ni kruh, ni tijesto, ni rižu, ni krumpir... pa mi je tlak takav kakav je

    ok, ja niš ne pijem, i ne jedem ni slano

    meni je prijateljicina mama, doktorica, uvijek govorila: piti, piti, papati
    onako kao neku dječju pjesmicu
    svaki put kad mi je bilo slabo

    a za niski tlak kažu da je tihi ubojica
    vi koje se veselite da ste dobro prošle

  23. #23
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Ja bih osobno napravila stanku što se tiče bijelih ugljikohidrata, možda mjesec-dva, da se organizam malo očisti od tih galofaka, škoditi sigurno ne može.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,030

    Početno

    Kava ne povisuje krvni tlak, ona je prirodni diuretik i na taj način još više smanjuje tlak. A sad, za izbacivanje bijelih ugljikohidrata ne znam. Ja sam ih izbacila prije 3 mjeseca zbog visokog tlaka koji mi se sad toliko izregulirao da mi je konstantno nizak. Na pijenje vode bilo mi se teško naviknuti, ali malo, po malo i popijem dnevno oko litre i pol. Važno je za cijeli organizam popit na tašte čašu mlake vode, a onda kroz dan po malo. Ja sam se navikla da svaki put kad dođem u kuhinju popijem pola čaše i tako po malo cijeli dan.

  25. #25
    mala-vila avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,235

    Početno

    ja pijem puno vode, uvijek, ako iz nekog razloga ne popijem dovoljno počne me boliti glava. rekli su mi da imam pjeska u bubrezima zato sto stalno pijuckam po malo, da bi treba u cugu popiti 2 ili više deci, da se onda kao ne bi taložio

  26. #26
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Savezničke namirnice
    Osnovni postulat kada je riječ o prehrani za nizak tlak jest unositi dovoljnu količinu soli. Niskotlakaši mogu bez bojazni uživati i do pet grama soli dnevno, što je količina nezamisliva za osobe s visokim krvnim tlakom. No i kod niskoga krvnog tlaka ipak ne treba pretjerivati s njezinim unosom kako se ne bi preopteretili bubrezi, što bi moglo dovesti organizam do elektrolitske neravnoteže. Simptome niskoga krvnog tlaka uspješno ublažavaju namirnice bogate kalijem i vitaminom C. Stoga se na jelovniku niskotlakaša trebaju naći piletina, integralna riža, raž, tofu, sezam, kukuruz, krumpir, peršin, salata, cikla, rajčica, špinat, krastavci, paprika te rotkvice. Od voća na organizam najblagotvornije utječu banane, trešnje, kupine, borovnice, dinja, suhe šljive, breskve, jagode, kivi, agrumi. Vrlo je bitan unos dovoljno tekućine, i to najbolje vode i biljnih čajeva. Krvni tlak izrazito pada nakon (obilnog) obroka pa bi ljudi koji boluju od niskoga krvnog tlaka svakako trebali izbjegavati unošenje većih količina hrane odjedanput, a naročito obroke bogate ugljikohidratima. Preporučljivo je raspodijeliti obroke u više manjih te nakon obroka ili uz njega piti puno tekućine te pokoji kofeinski napitak (kavu, Coca-Colu).

  27. #27
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    u tom klubu sam i ja, cesto mi oni digitalni ne mogu izmjeriti tlak, jer mi zna biti onaj donji i ispod 45.
    sta su meni savjtovali, klasicno slano, piti i to puno, pa se zato cesto savjetuje i govedja juha, ua koju bas ne znam kako bi pasala na ove vrucine.
    coca cola meni pomaze, ma sta vi govorili, kad radim i kad moram odraditi posao, a moram si dici energiju onda pijem kolu, sad da li si dignem radi secera ili radi coffeina ne znam, ali meni pomogne.
    kavu ne pijem jer mi pozlije od nje, nakon salice kave povracam i lezim u krevetu di mi svijet ide u krug a u pozadini imam ritam slonovskih koraka.

    sto se tice niski tlak ubojica, ono sto su meni ljudi iz struke rekli, zapravo je bitna razlika izmedju gornjeg i donjeg, koja mora biti u nekom omjeru. koji je kod mene navaodno idealan. doduse lako je njima govoriti.
    mada iskreno ja sam se navikla zivjeti ovako, ne znam kako je s visokim tlakom, ali mogu odraditi dan, mogu se rano dici iz kreveta, mogu svasta.

  28. #28
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Ovo ja nisam pisala majke mi, a da jesam bas bi nabrojala ovako svoj omiljene namirnice

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    Savezničke namirnice
    Osnovni postulat kada je riječ o prehrani za nizak tlak jest unositi dovoljnu količinu soli. Niskotlakaši mogu bez bojazni uživati i do pet grama soli dnevno, što je količina nezamisliva za osobe s visokim krvnim tlakom. No i kod niskoga krvnog tlaka ipak ne treba pretjerivati s njezinim unosom kako se ne bi preopteretili bubrezi, što bi moglo dovesti organizam do elektrolitske neravnoteže. Simptome niskoga krvnog tlaka uspješno ublažavaju namirnice bogate kalijem i vitaminom C. Stoga se na jelovniku niskotlakaša trebaju naći piletina, integralna riža, raž, tofu, sezam, kukuruz, krumpir, peršin, salata, cikla, rajčica, špinat, krastavci, paprika te rotkvice. Od voća na organizam najblagotvornije utječu banane, trešnje, kupine, borovnice, dinja, suhe šljive, breskve, jagode, kivi, agrumi. Vrlo je bitan unos dovoljno tekućine, i to najbolje vode i biljnih čajeva. Krvni tlak izrazito pada nakon (obilnog) obroka pa bi ljudi koji boluju od niskoga krvnog tlaka svakako trebali izbjegavati unošenje većih količina hrane odjedanput, a naročito obroke bogate ugljikohidratima. Preporučljivo je raspodijeliti obroke u više manjih te nakon obroka ili uz njega piti puno tekućine te pokoji kofeinski napitak (kavu, Coca-Colu).

  29. #29
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Meni nije nikakav problem rano se ustati ujutro, problem mi je biti budna popodne i navečer

    A ovo sa mlakom vodom mi nije jasno, uvijek se to za nešto preporuča, a ako je tako zdravo, zašto nam je tako odvratno? To evolucija valjda nije stigla podesiti.

  30. #30
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    A ovo sa mlakom vodom mi nije jasno, uvijek se to za nešto preporuča, a ako je tako zdravo, zašto nam je tako odvratno? To evolucija valjda nije stigla podesiti.
    ja smatram da su to smislili da bi nas utjesili, ruzno je ali zdravo je, pa ja cesto ni ne jedem to sto mi je neukusno, jer ne mogu bas sve proguttati jer je zdravo.

  31. #31
    susret avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    223

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    a za niski tlak kažu da je tihi ubojica
    vi koje se veselite da ste dobro prošle
    Kaj ne vele to za visoki tlak?

  32. #32
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    pa visoki tlak te ne ubija tiho
    on signalizira na sve moguće načine

    i, ja volim mlaku vodu
    još samo da se sjetim popiti

  33. #33
    susret avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    223

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    Savezničke namirnice
    Osnovni postulat kada je riječ o prehrani za nizak tlak jest unositi dovoljnu količinu soli. Niskotlakaši mogu bez bojazni uživati i do pet grama soli dnevno, što je količina nezamisliva za osobe s visokim krvnim tlakom. No i kod niskoga krvnog tlaka ipak ne treba pretjerivati s njezinim unosom kako se ne bi preopteretili bubrezi, što bi moglo dovesti organizam do elektrolitske neravnoteže. Simptome niskoga krvnog tlaka uspješno ublažavaju namirnice bogate kalijem i vitaminom C. Stoga se na jelovniku niskotlakaša trebaju naći piletina, integralna riža, raž, tofu, sezam, kukuruz, krumpir, peršin, salata, cikla, rajčica, špinat, krastavci, paprika te rotkvice. Od voća na organizam najblagotvornije utječu banane, trešnje, kupine, borovnice, dinja, suhe šljive, breskve, jagode, kivi, agrumi. Vrlo je bitan unos dovoljno tekućine, i to najbolje vode i biljnih čajeva. Krvni tlak izrazito pada nakon (obilnog) obroka pa bi ljudi koji boluju od niskoga krvnog tlaka svakako trebali izbjegavati unošenje većih količina hrane odjedanput, a naročito obroke bogate ugljikohidratima. Preporučljivo je raspodijeliti obroke u više manjih te nakon obroka ili uz njega piti puno tekućine te pokoji kofeinski napitak (kavu, Coca-Colu).
    Ovo zvuči poprilično o.k.
    Da se pohvalim, već sam krenula. Doručak je bio mj. banana, jogurt, bademi i one loptice od cjelovite pšenice (muller) sa malo meda.
    Ovdje sam našla dosta zanimljivih prijedloga, ne odnose se svi na nizak tlak, ali daju se primjeniti:
    http://www.femina.hr/clanak/index/r/...ti-metabolizam--
    Od sutra krećem sa mlakom limunadom na tašte.

  34. #34
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj susret prvotno napisa Vidi poruku
    Kaj ne vele to za visoki tlak?
    je, i ja sam čula to za visoki tlak, jer se super osijećaš, pun si volje i onda odjednom - tup, bez ikakvih simptoma - nema te. Niski tlak ima simptome, bar znaš da ga imaš.

    Ima jedna uzrečica: žuti žutuju, a crveni putuju.

    I ja sam žuta i spašava me puno vode, slana hrana i puno poma preko ljeta, od toga se osijećam bolje.
    Isto sam anemična pa se trudim da se oporavim prije ljeta od anemije jer budem ukomirana ako mi je još i željezo nisko.

  35. #35
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Ja se s niskim tlakom najbolje borim pomoću crnog čaja. I zapravo ne mogu se načuditi što ga se na temama o niskom tlaku tako rijetko spominje. Puno je efikasniji od kave, a učinak duže traje. Ako vam je preintenzivan, možete dodati malo mlijeka, ono razblažuje gorčinu (meni je taj okus fantastičan, ali treba se priviknuti). Šećer je bolje ne dodavati, ali je dobro uz čaj, kao i kavu, nešto lagano pojesti, nije baš dobro piti na prazan želudac.
    Evo vam jedan link http://www.centar-zdravlja.net/clanc...vs-zeleni-caj/

  36. #36
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    pomi meni je crni zimski caj, a zeleni ljetni. obozavam oba, ali fermentirana verzija mi bolje lezi u hladnim danima, jos kad je s cimetom i kojim speculas keksom sastrane
    OT pisem dok pijem zeleni s jasminom
    Posljednje uređivanje od spajalica : 02.08.2012. at 11:07

  37. #37
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    i ja imam niski tlak. dodat cu da mi i vjezbanje pomaze

  38. #38
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Prijavljuje se još jedna žuta

    Prošli vikend su moji tvrdili da moram biti klinički mrtva (76/39), ali ja ipak i dalje žutujem po svom.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,030

    Početno

    Citiraj susret prvotno napisa Vidi poruku
    Kaj ne vele to za visoki tlak?
    Da, puno ljudi ima godinama blago povišen krvni tlak bez simptoma (npr. 95/160), a to potiho uništava ostale organe ako se ne liječi. Imam primjer svekra koji je godinama imao takav tlak, zanemario liječenje i otkazali mu bubrezi, već je 7 godina na dijalizi. Liječnici su mu rekli da je to posljedica dugogodišnjeg neliječenog visokog tlaka. Naravno , opasan je i jer ako naglo dosegne visoke vrijednosti ( ko kod mene) prijeti moždani ili srčani udar.

  40. #40
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    bome ste u pravu
    visoki tlak tiho ubija

    mogla sam si i misliti
    gdje bih ja s nečim tihim kohabitirala?

  41. #41
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    mogla sam si i misliti
    gdje bih ja s nečim tihim kohabitirala?

  42. #42
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    I ja imam nizak tlak (normalno mi je 90/60), ali se ok osjećam, ujutro ne moram ni kavu popiti, a danju ne mogu zaspati ma koliko neprospavanih noći imala. Pijem puno vode oduvijek (i nikakve druge napitke, pogotovo ne gazirane, Cole sam mozda popila litru u cijelom životu), volim slano (ali pokušavam biti umjerena), a slatko jedem otkad ne pušim (3 i pol godine).
    Što je najčudnije, u trudnoći prošle godine tlak mi je bio 80/50, ali ja sam se osjećala savršeno, s tim da sam bila izbacila kavu jer mi nije odgovarala pa je i danas pijem jedino ujutro s MM za društvo. Krvna slika bila super, jedino mi je kalij bio malo nizak, što sam nadoknađivala tikvicama. Ljeti su me svi žalili, ono, paklene vrućine, nije ti lako s trbuhom, a meni SUPER, landrala bih gradom usred podne, uopće mi nije bilo vruće, štoviše, uopće se nisam ni oznojila cijelo ljeto....tj. do poroda u 11. mjesecu. Zato se sad znojim troduplo, valjda hormoni od dojenja...
    Uglavnom, ja volim svoj nizak tlak )

  43. #43
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    pomi meni je crni zimski caj, a zeleni ljetni. obozavam oba, ali fermentirana verzija mi bolje lezi u hladnim danima, jos kad je s cimetom i kojim speculas keksom sastrane
    OT pisem dok pijem zeleni s jasminom
    ja sam najčešće na earl gray-u, ljeti napravim hladni tako da prelijem žličicu čaja sa sasvim malo vruće vode, kad odstoji dodam ledene vode i odmah pijem.
    Ostale arome mi baš ne leže, ili earl gray s bergamotom ili bez arome.
    Zeleni je fino pomiješati s listićima mente. A ni s jasiminom mi nije loš. Ali crni me bolje razbudi, zeleni ne osjetim toliko, premda si često mislim da bi bilo bolje piti više zelenog nego crnog.

    E da, vježbanje bi mi sigurno pomoglo, kad bih to malo češće prakticirala

  44. #44
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    I ja se pridružujem kulubu niskotlakaša oduvijek mi je tlak oko 90/60 a znao je i varirati nadolje, najgore je kad se približi gornji i donji e onda mi je stvarno bilo slabo, u tom trenu bih se legla i podignula noge visoko i pila slana tekućinu npr. juhu to mi je najbolje pomoglo. Kava djeluje trenutačno nakon što kratkoročno pomogne poslije se tlak opet spusti. I ovo sa hranom je jako bitno eto u zadnje vrijeme ne osjećam neke tegobe kao što sam inače imala, znači ne preskakti obroke i u obroku ne kombiniram za ručak krumpir i meso, nego jedem jednostavne ugljikohidrate sa mesom ili ribom, jedino za doručak jedem npr. tost i dobro se osjećam s takvom prehranom.

  45. #45
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,692

    Početno

    i ja sam uglavnom 90/60 (možemo navesti i one druge mjere: 90-60-90 ), ponekad i niže

    meni najviše od svega nabrojanog pomaže hladnoća i uvijek se puno bolje osjećam zimi nego ljeti, pogotovo kad je temperatura iznad 30, tad baš osjećam malaksalost

    a od konketnog mi pomaže kava 2x dnevno i neko hladno osvježenje tipa hladna lubenica, sladoled ili radler

  46. #46
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    I moj je nizak, a čini mi se kao da ga ove dane ekstra loše podnosim. Umorna sam kao da sam u komi.
    Još sam ovaj tjedan na go, a ne uspijevam napraviti ništa. Do 12.30 je ok, a dalje jednostavno moram leči.
    Poslije podne nisam legla cca 3 godine, a zadnje dane samo poležavam.
    Na sreću dijete je jako razumno, kažem mu da sad idem leči i da me ne budi naglo.
    On se igra legićima, a ja vegetiram kao kaktus.
    Posljednje uređivanje od Anemona : 02.08.2012. at 14:49

  47. #47
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    714

    Početno

    evo još jedne u klubu!
    zapravo, nizak tlak mi i nije toliki problem otkako sam se stvarno navikla da puuuno tekućine (vode) pijem!

    ali često mi se u zadnje vrijeme desi da se baš jako slabo osjećam, izmjerim tlak i skužim da su mi previše blizu tlakovi (tipa da je 20 razlike među njima) + srce tada tuče prilično (cca 110/min)
    ima koji lijek za to? zanima me i instant rješenje - šta pomaže kada se to već desi, da se stanje popravi, ali i generalno - kako izbjeći takve situacije?

  48. #48
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    da vam malo pokvarim prosjek, ja sam visokotlakašica.
    na tabletama već 10 godina, a prvi puta mi je izmjeren sa 16 godina povišen tlak.
    tihi ubojica je definitivno, ja sam se jako loše osjećala kad sam počela piti tablete,
    jer je moj organizam navikao na visoki tlak, tlak od 120/80 prepoznao valjda kao opasnost
    pa sam imala sve moguće simptome niskotlakaša dok se nisam privikla.

    kava definitivno diže tlak i ubrzava rad srca, provjereno.
    zato ja pijem samo ove mućkalice, turska me presječe odmah.
    smiješno mi je čitati kako se neke stvari preporučuju visokotlakašima,
    a kako vidim i niskotlakašima.
    recimo to s kruhom, vt se preporuča što manji unos tih stvari.
    pa sad vidim da je i rajčica nabrojana za nt,
    a ona je bogomdana za vt jer snižava tlak.

  49. #49
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Tasunica i MM je na tabletama, pa znam kako je i vama.
    sto se tice rajcice i sl. nabrojanih stvari je zapravo trik u kaliju kojem obiluju, pa zapravo 55mislim da je tu da popravi omjer K/Na
    ja se jutros usporeno gibam. a trebam imati mlazni pogon u guzi, ali jok, ja ko star baba.
    sjetih se topica i zamolih MM da mi izmjeri tlak, nakon vjezbanja, a potom i presvlacenja posteljine. dakle rezultat je 106/58. ne zelim razmisljati kakav bibio da se nisam skakutala 45 min i onda aktivno mahala posteljinom

  50. #50
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Citiraj ekica prvotno napisa Vidi poruku
    evo još jedne u klubu!
    zapravo, nizak tlak mi i nije toliki problem otkako sam se stvarno navikla da puuuno tekućine (vode) pijem!

    ali često mi se u zadnje vrijeme desi da se baš jako slabo osjećam, izmjerim tlak i skužim da su mi previše blizu tlakovi (tipa da je 20 razlike među njima) + srce tada tuče prilično (cca 110/min)
    ima koji lijek za to? zanima me i instant rješenje - šta pomaže kada se to već desi, da se stanje popravi, ali i generalno - kako izbjeći takve situacije?
    Evo ja sam imala i samo 10 razlike između 2 tlaka meni je pomoglo to da sam legla i dignula noge u zrak pod kutom od 90 tako su mi rekli sa hitne i piti tekućine i slano dok se to ne izbalansira, meni je godinama bilo dosta takvih situacija jednom sam se i srušila na koncertu i nitko mi nije došao u pomoć jer su mislili da sam pijana. Kako to spriječiti pa ne znam ja sam napisala nekoliko postova gore pa pogledaj, nisam sigurna jel to baš zbog toga ili sam tada bila mlađa pa sam više osjećala tegobe uglavnom već mi dugo nije bilo tako loše. No da i po vrućini baš ne izlazim van ako ne moram i pogotovo izbjegavam dugo stajanje vani na vrućini

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •