Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 96

Tema: sivanje vunenih pelena

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno sivanje vunenih pelena

    dakle odlucila sam sasiti vunene pelene, nasla sam par linkova, a nedavno sam naucila raditi filc pa razmisljam da napravim od njega umjesto da heklam.
    imate li kakvih iskustava na ovu temu?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    696

    Početno Re: sivanje vunenih pelena

    [quote="tridesetri"]naucila raditi filc[/quote
    Jel to ono od češljane vune i sapunice?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    gdje si naučila raditi filc, ja zainteresirana, imam šešir i torbicu od filcane vune i prekrasni su

  4. #4

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno Re: sivanje vunenih pelena

    Citiraj sabaleta prvotno napisa
    Jel to ono od češljane vune i sapunice?
    da. to je to

    gdje si naučila raditi filc, ja zainteresirana, imam šešir i torbicu od filcane vune i prekrasni su
    filc sam naucila raditi u skotskoj, oni imaju tradiciju izrade filca, a sto je jos vaznije imaju hobi ducane u kojima se moze kupiti ta cesljana vuna u predivnim bojama. ono sto je najbitnije, to nije vuna kao ona licka sto se nekoc mogla naci kod nas na placu, gruba i koja grebe (vidjela sam da se neke cure brinu nebi li vuna iritirala djecju guzu) nego nesto kao kashmir, ne znam sto je tocno, ali je predivno, meko kao vata. takodjer je kod filca zgodno sto se moze izraditi u raznim debljinama, i cini mi se da bi to sve u svemu bilo ugodnije guzi nego recimo heklana pelenica.
    sto se tice izrade filca, treba nesto prakse i netko da ti pokaze, ne znam dal postoje neke on-line instrukcije, takodjer ne znam gdje se ovdje najblize moze nabaviti vuna (mozda u lici) u svakom slucaju malo prekomplicirana prica da bih ti objasnila u jednom postu...

  5. #5

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    696

    Početno

    Ja sam vidjela na TV jednu radionicu u Lici ( ne znam točno gdje), na nekoj vodenici. To je kao neko turističko mjesto sa radionicama :/

  6. #6
    aries24 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    2,090

    Početno

    vunu filcaju i na cresu, udruga ruta, rade prekrasne stvari i imaju radionice
    na žalost nemaju web stranicu
    kad sam poslala mail ženi da pitam za stranicu odgovorila mi je
    "dok naš informatičar pere vunu jer nema tko drugi, ništa od stranice"

  7. #7

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    696

    Početno

    Pa da na Cresu u Ličko srijemskoj županiji!

  8. #8
    cekana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Karaula na granici s Mađom
    Postovi
    2,429

    Početno

    Priznajte, da vas je pokrenula naša ebay narudžba
    Ima li slika kakva flica? Ja ne znam kak to izgleda

  9. #9
    aries24 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    2,090

    Početno

    Citiraj cekana prvotno napisa
    Ima li slika kakva flica? Ja ne znam kak to izgleda
    ni ja ne znam kako flic izgleda, ali filc znam

  10. #10
    cekana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Karaula na granici s Mađom
    Postovi
    2,429

    Početno

    aries
    vidiš da sam ja sva u flisovima i pelenama, nije čudo da mi se omakne...

  11. #11

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    pa je, to nas je pokrenulo.
    prije nego sto sam rodila kad sam kupila svoje prve platnene pelene, u istom ducanu su drzali i te vunene. sjecam se da sam odmah odvalila koliko su bile slatke ali su bile i znatno skuplje od platnenih.
    sad ste me ponovo podsjetile na to, a kao svakom platnenom fetisistu bilo mi je dovoljno pogled na nekoliko slikica:

    http://www.tinytush.com/organic_wool...nformation.htm

    http://www.alternativebaby.com/onlin...perCovers.html

    http://www.betterforbabies.com/organ...er_covers.html

    http://www.fireflydiapers.com/diapercovers_easywool.htm

    http://www.cookiepants.com/clothdiaperreview3.htm


    pa tko bi im odolio...

    filc je ono sto nije ni heklano ni strikano ni tkano, nego kad je onako glatko bez vidljive strukture tkanja, ne znam kako ti drugacije objasniti. npr. salovi su cesto od filca. dobiva se presanjem cesljane vune pod utjecajem kipuce vode.

  12. #12
    cekana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Karaula na granici s Mađom
    Postovi
    2,429

    Početno

    Hvala draga, sad sam skužila da mi djeca imaju neke figure od filca koje se lijepe isto na filc, tj. same stoje. Nisam znala da je to od vune

  13. #13
    aries24 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    2,090

    Početno

    cekana

  14. #14
    cekana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Karaula na granici s Mađom
    Postovi
    2,429

    Početno

    U redu je! Mislila sam da ima još neki materijal od koje se rade pelene a ja ga nisam skužila

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    490

    Početno

    meni nesto nije jasno... da li se ovdje prica o vunenim pelenama vunenim zastitnim gacicama (coverima) koji se nose preko pelena?

    naime, procitala sam topic s namjerom da saznam nesto vise o vunenim pelenama, za koje dosad nisam cula. sad sam malo zbunjena, jer na navedenim linkovima se mogu vidjeti samo vuneni coveri (zastitne), a ne i vunene pelene :?

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    490

    Početno

    ispravak, treba pisati:

    da li se ovdje prica o vunenim pelenama ili o vunenim zastitnim gacicama (coverima) koji se nose preko pelena?

  17. #17
    cekana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Karaula na granici s Mađom
    Postovi
    2,429

    Početno

    i coveri spadaju u "platnene pelene" to je samo podgrupa zar ne?! Ah kako sam se lijepo izrazila
    Vuneni su ustvari soakeri! Nek me cocci ispravi ako sam u krivu.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    490

    Početno

    ne, soaker je samo jedna vrsta vunenih covera.

    i naravno da coveri idu uz platnene pelene, necemo valjda imati poseban podforum za covere :lol. ali kad netko na ovom podforumu napise pelena, ja ne pomislim na pelenu i cover i ulozak i papiric itd., vec samo na pelenu. zato sam pitala.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    Citiraj wildflower prvotno napisa
    meni nesto nije jasno... da li se ovdje prica o vunenim pelenama vunenim zastitnim gacicama (coverima) koji se nose preko pelena?

    naime, procitala sam topic s namjerom da saznam nesto vise o vunenim pelenama, za koje dosad nisam cula. sad sam malo zbunjena, jer na navedenim linkovima se mogu vidjeti samo vuneni coveri (zastitne), a ne i vunene pelene :?
    ma da pricamo o coverima, naravno.
    teoretski, vjerovatno bi se mogle napraviti i vunene pelene ili "all in one" (izvana vuna, iznutra pamuk) ali tko bi to prao, lanolizirao itd. mislim da ne bi bilo prakticno...
    mozda da administratorica promijeni naslov? ako to nekoga zbunjuje...

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    490

    Početno

    trideset, hvala na objasnjenju . stvarno mi je bila precudna i sama ideja o vuni kao materijalu za pelene (za covere je skroz druga prica).

  21. #21

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    Citiraj wildflower prvotno napisa
    ne, soaker je samo jedna vrsta vunenih covera.
    kako to mislis? pa soaker u doslovnom prijevodu znaci "onaj koji upija", a u "platnenaskoj" terminologiji se moze odnositi na sve vrste vunenih covera, ali npr. i na ulozak koji jace upija (platneni ili flisani nocni ulozak)

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    490

    Početno

    pogledaj na zadnjem linku kojeg si stavila

    vjerujem da ce druge cure bolje znati, ali mislim da se soaker odnosi samo na covere od vunene pletenine koji se navlace kao gacice/hlacice. a postoje i vunene gacice s cickom, krojem nalik na obicne plasticne ili filcane, i za njih se ne koristi termin 'soaker' - bar ja nisam naisla na to.

    inace, znam sto na engleskom znaci soaker, i zato mi je bilo cudno i kad sam skuzila da se koristi za te vunene gacice, buduci da te gacice ne bi trebale upijati, vec stititi da tekucina ne probije na odjecu...

  23. #23

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    Citiraj wildflower prvotno napisa
    ali mislim da se soaker odnosi samo na covere od vunene pletenine koji se navlace kao gacice/hlacice. a postoje i vunene gacice s cickom, krojem nalik na obicne plasticne ili filcane, i za njih se ne koristi termin 'soaker' - bar ja nisam naisla na to.
    ovo si u pravu, nisam to ni skuzila, a sad vidim da "soaker" zovu samo vunene gacice za navlacenje, a vunene sa cickom i drukerima uvijek zovu samo "wool covers".
    ali soaker se inace odnosi i na uloske, na to sam ja mislila

  24. #24
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    Soaker - MM bi rekao "gaćuze" , a vuneni cover su one koje sena neki način kopčaju!

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    490

    Početno

    Citiraj tridesetri prvotno napisa
    soaker se inace odnosi i na uloske
    da, soaker je bio usiveni ulozak u uputama prema kojima sam sivala pelene... pa mi nista nije bilo jasno kad sam kasnije vidjela taj naziv u kontekstu vunenih covera .

    a sad jos malo on-topic: mislim da su se neke forumasice vec bavile pletenjem (ili kukicanjem, mozda...) tih vunenih soakera, cini mi se da sam cak bila i slika... nadam se da ce ti se javiti.

  26. #26
    cekana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Karaula na granici s Mađom
    Postovi
    2,429

    Početno

    Je, mama_i_vijeko je štrikala koliko se ja sjećem

  27. #27
    cekana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Karaula na granici s Mađom
    Postovi
    2,429

    Početno

    sjećem=sjećam

  28. #28
    mama_i_vjeko avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    330

    Početno

    Da ja ih štrikam...ustvari isprobavam razno razne varijante dok ne nađem onu sa kojom ću stvarno biti zadovoljna.Milsila sam danas otići u potragu za odgovarajučom vunom ali kiša je padala i padala :/

  29. #29
    klmama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb, dubrava
    Postovi
    770

    Početno

    Citiraj wildflower prvotno napisa
    trideset, hvala na objasnjenju . stvarno mi je bila precudna i sama ideja o vuni kao materijalu za pelene (za covere je skroz druga prica).
    wio ili woll in one postoje, to su vunene pelene sa pamučnim dijelom unutra, i popularne su u americi

  30. #30
    klmama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb, dubrava
    Postovi
    770

    Početno

    Citiraj tridesetri prvotno napisa
    Citiraj wildflower prvotno napisa
    ne, soaker je samo jedna vrsta vunenih covera.
    kako to mislis? pa soaker u doslovnom prijevodu znaci "onaj koji upija", a u "platnenaskoj" terminologiji se moze odnositi na sve vrste vunenih covera, ali npr. i na ulozak koji jace upija (platneni ili flisani nocni ulozak)
    soaker je dio koji upija u peleni, ali isto tako i vunene gaće na navlačenje, štrikane ili od recycled džempera.

    cover je od vunene tkanine, i kopča se drukerima i/ili čičkom

  31. #31
    klmama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb, dubrava
    Postovi
    770

    Početno

    wool in one

  32. #32

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    pardon, samo da pitam, treba li za filcanje kakva posebna oprema, mislim neke preše i sl.? može to čovjek, ako nabavi vunu s ovce 8) sam doma raditi? (probat ću otić do Cresa do cura iz Rute, ali mislim si, ako treba kakva aparatura onda niš).

  33. #33
    aries24 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    2,090

    Početno

    znam da treba vuna i sapun, za dalje ne znam

  34. #34

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    187

    Početno

    Postoji dva načina izrade filca-od neopredene vune

    -od pletene vune

    Neopredena vuna je mekana izgleda poput vate,slaže se u slojevima,moči se vrućom vodom i sapunom(nikako deterđentom),jako se trlja na rifljalici za veš.To nije dobar način za izradu zaštitnih gaćica.

    Kad se radi od pletene ili kukičane vune,dovoljno je ubaciti pleteninu u mašinu,pojačati temp.ubaciti sredstvo na bazi sapuna(urterkram),oprati ,centrifugirati i to je to.
    Kad se radi od pletenine,proces je jednostavan,npr.uzme se stari vuneni đemper,izfilca se u mašini,kad se osuši kroji se i šiva,može se i ukrasiti vunicom u boji.tako napravljene gaćice(cover)jako dobro drže i ne puštaju.
    Treba biti na oprezu,ako se filcaju već pletene gaćice jer vuna kod filcanja se jako skuplja.

    Faktori koji vunu pretvaraju u filc su temperatura,sapun i pritisak ili centrifuga.
    neke vrste vune se dobro filcaju,neke ne.Npr.SuperWash vuna se jako teško filca,nju je bolje izbjegavati.

    Vuna mora biti 100%tna,inače ništa od filcanja.
    Ako imate još kakvih pitanja o filcanju,pitajte,svašta znam jer se trenutno samo bavim filcanjem.

  35. #35
    cekana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Karaula na granici s Mađom
    Postovi
    2,429

    Početno

    Wow

  36. #36
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    sredstvo na bazi sapuna(urterkram)
    :? Možeš li mi malo pojasniti kakvo je to sredstvo ?

  37. #37

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Mene zanima o kojoj temperaturi pranja se tocno radi? Mi bi pravili igracke od vune

  38. #38
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    trimama, (ne valja ti link vise ),
    de reci koji tocno detergent od urtekrama, please. Ova Zorkina ideja je odlicna, i meni je to prije padalo napamet, naheklat svasta, al nisam znala kako da ih ucvrstim.

    A zapravo sam kokos, jer sam se i sama mogla sjetit kako se rade spencle.

  39. #39
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    ne valjaju meni linkovi u dojecem mozgicu, htjela sam reci, ne valja ti nick!

  40. #40

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    187

    Početno

    Urterkram je univerzalno sredstvo za čišćenje,koristi se kao tekući deterđent za pranje rublja,ima ga kupiti u dućanima zdrave hrane.To sredstvo je na bazi sapuna i jedina je alternativa koja se kod nas može nabaviti.Vani postoje tekući i kruti sapuni na bazi maslinovog ulja i lanolina koji se koriste za filcanje,urterkram je najsličniji tome.

    Temperatura filcanja rukom je 40,tj može i više,koliko možeš izdržati.U mašini sam filcala na 60.


    Filcanje sam i naučila jer sam se zapalila za izradu igračaka.
    ali o igračkamamožemo na drugom topicu,jer malo smo zabrazdile.

    trimama, (ne valja ti link vise ),
    znam,znam,bolje da tako ostane da ne bi uskoro mijenjala u petmama

  41. #41

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Sta mislite isplati li se traziti posebni podforum? Kreativna radionica ili tako nesto .....

  42. #42

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    Citiraj trimama prvotno napisa
    Postoji dva načina izrade filca-od neopredene vune

    -od pletene vune

    Neopredena vuna je mekana izgleda poput vate,slaže se u slojevima,moči se vrućom vodom i sapunom(nikako deterđentom),jako se trlja na rifljalici za veš.To nije dobar način za izradu zaštitnih gaćica.

    Kad se radi od pletene ili kukičane vune,dovoljno je ubaciti pleteninu u mašinu,pojačati temp.ubaciti sredstvo na bazi sapuna(urterkram),oprati ,centrifugirati i to je to.
    Kad se radi od pletenine,proces je jednostavan,npr.uzme se stari vuneni đemper,izfilca se u mašini,kad se osuši kroji se i šiva,može se i ukrasiti vunicom u boji.tako napravljene gaćice(cover)jako dobro drže i ne puštaju.
    Treba biti na oprezu,ako se filcaju već pletene gaćice jer vuna kod filcanja se jako skuplja.

    Faktori koji vunu pretvaraju u filc su temperatura,sapun i pritisak ili centrifuga.
    neke vrste vune se dobro filcaju,neke ne.Npr.SuperWash vuna se jako teško filca,nju je bolje izbjegavati.

    Vuna mora biti 100%tna,inače ništa od filcanja.
    Ako imate još kakvih pitanja o filcanju,pitajte,svašta znam jer se trenutno samo bavim filcanjem.
    joj, ovo je genijalno! ako sam dobro razumjela - bilo koji stari džemper, samo da je od 100%-tne vune, ubacim u veš-mašinu na 60 s tim sredstvom i operem s centrifugom. prije toga skinem gumbe i sl. ja ću ovo probati pa kud puklo da puklo. samo da nabavim taj sapun. (iako nisam sigurna da su mi stari džemperi od 100% vune, žrtvovat ću ih).
    a voljela bih probati i ovo od nečešljane vune, ali mislim da mi to ipak netko treba pokazati. hvala ti!!!

  43. #43
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    Treba biti na oprezu,ako se filcaju već pletene gaćice jer vuna kod filcanja se jako skuplja.
    Cure ako mi se soaker koji je trenutačno u izradi jako skupi, dobije ga mama novorođenčeta !

    Hvala trimama dok te opet ne počnem gnjaviti!

  44. #44

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    Citiraj trimama prvotno napisa
    Neopredena vuna je mekana izgleda poput vate,slaže se u slojevima,moči se vrućom vodom i sapunom(nikako deterđentom),jako se trlja na rifljalici za veš.To nije dobar način za izradu zaštitnih gaćica.
    ne znam tocno sto je to rifljalka za ves i kako se sa njom presa, mi smo to radili na babmusovoj prostirci (nesto slicno babmusovoj roletni)

  45. #45
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj trimama prvotno napisa
    trimama, (ne valja ti link vise ),
    znam,znam,bolje da tako ostane da ne bi uskoro mijenjala u petmama
    nes valjda? pa necu te nikad stic.

  46. #46
    mama_i_vjeko avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    330

    Početno

    Dok ne popravim šivaču mašinu i ne naučim neke nove tehnike da se pohvalim sa ; http://uk.pg.photos.yahoo.com/ph/ivo...bum?.dir=/55e0
    Istina još isprobavam mješavine vune i krojeve ali za početak

  47. #47
    cekana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Karaula na granici s Mađom
    Postovi
    2,429

    Početno

    :D

  48. #48

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    M-i-V stvarno si kreativna, odlicni su!

    Jel rade? Ne propustaju? Prodajes?

  49. #49

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    pod zvjezdarnicom
    Postovi
    1,925

    Početno

    Ja sam vunene zaštitne sašila od tankoga svijetlog štofića, lanolizirala i - služe.

  50. #50

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Citiraj ovca_i_janje prvotno napisa
    Ja sam vunene zaštitne sašila od tankoga svijetlog štofića, lanolizirala i - služe.
    super ideja, probat cu i ja! Koliko dobro sluze? Par sati ili cak i noc?

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •