Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 96 od 96

Tema: 101 pitanje u vezi donacije

  1. #51

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    640

    Početno

    Citiraj Kadauna prvotno napisa Vidi poruku
    ako se kod nas u HR zamrzavaju samo vrlo dobri i kvalitetni zameci, vjerujem da će samo i takvi biti za donaciju - kvalitetni i dobri embriji, ako ih bude iz gore napisanih razloga (hvala BB).

    Ne znam zašto bi djeca iz IVF-a bila nužno neplodna? Ne kužim point OKNP pa please objasni......
    dakle, ako se smrzavaju samo kvalitetni embriji, ima smisla donacija takvih kvalitetnih embrija
    ja sam moram priznati mislila, da ce u to uci i oni embriji koje su tijekom donosenja zakona svi naglasavali, a tada znamo da se nisu samo dobri embriji zamrzavali, odnosno embriji iz prijasnjih postupaka prije ovog NOVOG zakona
    nije mi bila namjera uopce reci da su nuzno djeca iz IVF neplodna, ali sigurno se odredeni problemi roditelja prenose na djecu
    poanta mog posta je zapravo ova: ako se vec odlucis na donaciju embrija, sto je strasno velik korak onda nekako razmisljam da je sasvim u redu traziti najbolje moguce embrije za tu donaciju, a to bi bili embriji mladih zdravih ljudi koji se ne lijece od nekog oblika neplodnosti
    meni je to isto kao da ja za donaciju dobijem donoricu koja ima problema sa PCOS recimo ili malo manji AMH, ali jos je mlada pa u stimulaciji dobije 7 ili 8 stanica
    kadauna nadam se da sam ti pojasnila svoje razmisljanje
    ako ne, bojim se da cu morati promjeniti nick........

  2. #52

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    640

    Početno

    zapravo mislim da kad si jednom na cisto s donacijom spolnih stanica ili embrija onda se i tvoja razmisljanja ipak produbljuju i naprosto iz te bad situacije pokusavas izvuci najbolje
    mislim da je to potpuno ljudski
    u svakom slucaju ispricavam se ako sam nekoga povrijedila svojim postom

  3. #53
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    oknp, pročitali i oprostili, a šta da oprostim
    sjećate li se potpisa od vještice? ako su vaši roditelji bili neplodni-i vi ste...nešto u tom stilu, šta htjedoh reći-pco ili što god već, ne spada u nasljedne bolesti, vidiš, o sniženoj rezervi bi već trebalo potražiti po literaturi, kažu da ako je majka rano u menopauzi, da možemo i mi biti (al ne moramo)...
    no, u svakom slučaju-češka ide na svježe postupke, iako, druge neke zemlje (Indija? neko drugi će bolje znat) imaju nešto na tragu kao HR-"vlasnici" embrija doniraju svoje suvišak embrije...
    i dalje-embriji loše kvalitete i donaciji? ne znam ko bi ih prihvatio, al to su već neka šira i veća pitanja od ove teme...
    uglavnom, ovdje sam popisalapretrage koje traži hzzo i češka za donirane postupke http://www.neplodnost.com.hr/lijecen.../4-mpo-u-pragu , a čitajte i o Pragu http://www.prag-putopis.com/
    Posljednje uređivanje od mare41 : 23.10.2012. at 19:33

  4. #54

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    640

    Početno

    vjestica je imala potpis cini mi se
    "neplodnost je nasljedna, ako vasi roditelji nisu imali djece ni vi ih necete imati"
    a isprika za svaki slucaj.....
    mada se ne osjecam bas krivom

  5. #55
    Osoblje foruma Kadauna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7,419

    Početno

    OKNP ma ne moraš se ispričavati ) daleko od toga nego sam htjela ovdje više čuti da li su djeca iz IVF postupaka ipak s većim postotkom neplodni od djece začete spontano ili iz postupaka s doniranim gametama!? Nisam naišla na takvu studiju, no ako je ima... šaljite, zanima me!

  6. #56
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Mislim da ćemo neku ozbiljniju studiju pričekati još koju godinu s obzirom na to da prva IVF osoba ima tek 34 godine pa je uzorak još uvijek premalen.
    Preciznije, pronašla sam podatak da je prvo dijete "djeteta iz epruvete" rođeno 1999. i to od sestre Louise Brown, Natalie, koja je također IVF beba.
    Isključimo li mehaničke i kromosomske uzroke neplodnosti, bit će interesantno vidjeti rezultate istraživanja na svim vrstama dijagnoza uključivši idiopatiju, a pogotovo dg. koje se zaobilaze ICSIjem (tek ćemo se tih načekati).
    Što se tiče POF-a (naravno, opet ne mehaničkog uzroka), mali Mengele u meni šapće da to mora imati genetsku podlogu kao i mnoge druge bolesti tipa rak, dijabetes, no kad mi je reproduktivac uzimao anamnezu, zapisao je gino-karcinome ali ne i slučaj prijevremene menopauze u obitelji...

  7. #57
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Baš sam o tome malo razmišljala kad si to spomenula OKNP, mislim da je neplodnost više povezana sa čimbenicima iz okoliša nego nasljedstvom, a tko zna koliko detaljne testove uzimaju recimo na tim donorima oni možda jesu mladi i zdravi sada ali nije rečeno da nemaju podlogu za razvoj nekih bolesti tipa ovog što spominje Argente raka, dijabetesa i sl. koju će razviti recimo za 10 god. tako da ni njihov genetski materijal možda nije savršeno zdrav.

  8. #58

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    640

    Početno

    stvarno mi je tesko sloziti ta svoja razmisljanja
    ne muci mene rak i dijabetes, jasno mi je da neplodnost ima vise uzroka u okolisu nego u genetici
    ja zapravo imam problem s ovim polurjesenjima koje nam namece nas zakon
    recimo imamo par koji je trenutno u postupku, nevazno koje probleme imaju, imaju srece dobiju 12 stanica, 8 ili 9 embrija, vrate 2, zatrudne dobiju blizance i odluce donirati svoje embrije koliko ih ostane, treba uskladiti krvne grupe, boje ociju i kose barem, meni se to cini kao cisti SF
    zamislite koliko papira ce trebati paru koji prima donaciju u ovoj drzavi
    pa mi nemamo ni statistiku provedenih postupaka
    za licence im je trebalo koliko
    sad vozaju s potvrdama i javnim biljeznicima
    meni se cini da ce ta donacija ostati mrtvo slovo na papiru, a mi mozemo ovdje raspravljati do mile volje, tako da ce ta genetika na koju smo se zakacili biti potpuno nebitna
    mislim da ce profitirati samo biljeznici
    Posljednje uređivanje od Ona koja nije pisala : 24.10.2012. at 17:16

  9. #59

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    4

    Početno

    Ovo je stvarno super tema jer nam je tako neophodna nama kojima je ova opcija mozda jedina sansa da dodjemo do onoga sto tako jako zelimo. Stvarno ima milion pitanja u vezi toga i ja koliko nadjem razloga za, kao da automatski prizovem u glavi i milion drugih nedoumica koje mi pokvare raspolozenje i uplase me da MM i ja nismo dovoljno hrabri za ovu opciju. Ok,ima nekih pitanja koja treba ostaviti mozda za kasnije ako uopste dodje do toga ili kada se ostvarimo u ulozi roditelja, ali upravo je trenutno najteze doneti tu odluku i prihvatiti sve sto sa tim ide. Bilo bi nam od velike pomoci kada bi neke mame i tate koje su dobile svoje najmilije putem donacije,preneli nam svoja iskustva, kako su prelomili u sebi. Stvarno su nam potrebna vasa iskustva

  10. #60
    sos15 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    913

    Početno

    Potpisujem Elu78. Samo kod mene se ti razlozi smjenjuju iz minute u minutu, najviše zbog toga što mm još nije raščistio s tim u potpunosti. Iskustva drugih bi nam sigurno pomogla.

  11. #61
    tiki_a avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    4,194

    Početno

    sos15, i kod mene iz minute u minutu ... Potpisujem elu78.

  12. #62
    medeni avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Lokacija
    Split
    Postovi
    176

    Početno

    Ja bih ovako rekla, iz svoje perspektive;dok su god prisutne nedoumice bolje pričekati.Ja ih zbilja nisam imala, vjerojatno jer je suprug prvi predložio donaciju i za mene je to bio samo normalan slijed u našoj priči.Ne znam, nakon 10-12 godina braka je vjerojatno sve sazrelo, želja je bila jača od nedoumica.Jedino u trenutku potpisivanja obrazaca u Pragu pred sam postupak sam se malo "prestrašila" ali bila je to samo trema pred prvi IVF i sve što nosi.
    MM pokazuje ogromnu ljubav prema našoj curici da mislim da je ne bi mogao više voljeti ni da je "njegova".Mi polako razmišljamo o seki ili braci i našem voljenom Pragu.Još nešto;u tom slučaju "materijal" je rezerviran za nas pa bi to bila prava braća i sestre.Sretno svima!

  13. #63
    sos15 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    913

    Početno

    Medeni, u potpunosti se slažem s tobom. MM još ima nedoumica po tom pitanju, ali bi da zakažemo termin, u fazonu do tad će mu se sve poklopiti,a ja nisam za to dok on ne bude poptuno siguran. Ne želim da u nešto tako ozbiljno ulazimo sa sumnjama. Nije to kupovina namještaja, pa ako se ne uklopi, bacićemo taj i kupiti novi. Karikiram malo, ali ja stvarno to mislim. Zato bi i voljela čuti što više iskustava drugih, da vidim kako su se oni na to privikli. Mm bi rado da čuje mišljenje muškaraca kako su se pomirili s tom činjenicom da ne mogu imati svoje biološko dijete i kakav im je sad osjećaj prema ovom djetetu. On kaže da bi sigurno mogao voljeti to dijete, ali misli da bi ga zaboljelo svaki put kad mu kaže "tata" i kad bi mu čestitali rođenje djeteta i sl. Zato bi i volio čuti iskustva drugih po tom pitanju.

  14. #64
    Sela avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,137

    Početno

    Pitanje je zelite li dijete ili ne.Bit cu gruba,kod pasa i macaka je bitno da su iz dobrog legla i da se prati genetsko porijeklo u zelji za sto boljim izdankom,zasto je gentika toliko bitna kod zelje za djetetom?Meni je totalno neobicno da se ljubav moze pruziti samo svom genetskom izdanku i nikome drugome?Razumijem da su ljudi kojima je donacija opcija zbunjeni i trebaju informacije i zato je ovaj topic dobar,ali mi je cudno kad ovaj "tata"kaze da bi ga zaboljelo kad bi mu cestitali rodjenje djeteta i sl.Pokusavam razumijeti,ali ono sto vidim je samo nizak prag samopouzdanja.Vjerovatno ne biste rekli da je dijete zaceto doniranim stanicama,pa se boji osjecaja zivota u "lazi" pred sobom i drugima.To nije laz,to je vas osobni izbor i uspjeh i cisto privatna stvar.Vjeruj mi "tata", apstrakcije koje te sada muce padaju pljuskom u vodu kad ugledas svoje dijete.Da,svoje dijete.Previse kalkulacija samo te udaljava od cilja.Ne mozes razumski dokuciti sada sto ces osjecati kad dobijes to dijete.Ali vjeruj mi,ukoliko volis svoju dragu svim srcem i zelis dati jos ljubavi,to dijete ce biti vasa kruna.Bit ces najsretniji muskarac na svijetu.
    Zelim da se javi koji muskarac pa da potvrdi ove moje rijeci.Oprostite na ostrom uvodu,pisano je sve bez losih namjera.

  15. #65
    milivoj73 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    637

    Početno

    možda nisam dovoljno kompetentan za ovaj topic ali moram potpisati Selu...
    na kraju krajeva i sam sam se znao uhvatiti u tim razmišljanjima, što-ako...
    sve ali baš sve se mijenja kad ugledate dijete...
    nekad smo se znali šaliti što bi ja rekao da mi kažu da Karla nije "moja"...
    moj odgovor je uvijek bio: Šta niste pazili!!!
    malo sam konfuzan ali mislim da ćete me shvatiti...

  16. #66
    sos15 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    913

    Početno

    Sela,

    Nisi bila gruba, baš naprotiv, to sam i ja svom mužu rekla. Nije bitno čiji je "materijal" već da ga mi odgajamo i da bude naše. Baš zato sam i rekla da ne pristajem na to dok on ne bude siguran da to dijete može gledati kao svoje. Kažeš da će to sve pasti u vodu kad vidi dijete, ali je ne bi da rizikujem, hoću da on bude siguran prije toga. Meni su sve opcije prihvatljive, donacije sjemena, embrija, posvajanje, ali mm je vjerovatno nesiguran u sebe, jer po prirodi nije sebičan,pa se boji nepoznanice, posebno možda zbog sredine u kojoj živimo. U dubini duše mislim da se on zapravo bolji da neće moći slagati ako ga neko pita da li smo išli na donaciju, s obzirom da već neki znaju za naš problem. A možda ja sam tražim opravdanja za njega?

  17. #67

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Negde daleko
    Postovi
    202

    Početno

    Kod donacije nije pitanje da li se dijete zeli ili ne, vec da li je to oboma prihvatljivo. Malo vas pratim, ali mislim da ima Milivoj dijete sa svojim materialom, tako da... Slazem se sa tim da dok oboje nisu ubedjeni da je donacija njhov put, ne treba brzati. Ne bi rekla da ljudi koji se dvoume imaju manjak samopouzdanja, to mi je osidjuvanje ljudi, koje ne poznajemo. Radi se o ozbiljnoj stvari, a to je dijete i ne o kupovini necega sto ako ti se ne svidi mozes zameniti/baciti.

  18. #68

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    4

    Početno

    Tako su mi potrebni Vasi komentari, sugestije, iskustva. Najgore je od svega sto se ta odluka mora doneti sto pre, godine prolaze pa nam i ta opcija moze postati nemoguca. S vremena na vreme kada mislim o tome i svim nedoumicama, padne mi na pamet, sta ako mozda ni ja ne mogu imati dece, pa nam izmaknu uslovi i za usvajanje, onda se uplasim i cini mi se da bi onda potrcala na vantelesnu donatorskim materijalom bez razmisljanja, a opet s druge strane padaju mi i gluposti u vezi toga koje me samo odvlace od cilja, kao u fazonu, sta ako dete bude imalo neku fizicku manu, pa ako se genetski prenese neka strasna bolest (taj materijal se kontrolise ali..) itd, a onda shvatim da to moze da se dogodi i da je dete nase biolosko, jer niko ne zna sta ga ceka... ne znam...
    Medeni ako bi mogla da napises nesto o tome kako ste se ti i TM izborili sa ovim pitanjima, kako ste prelomili u svojim glavama, mnogo bi nam znacilo

  19. #69
    sos15 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    913

    Početno

    Mene lično najvše muči period kad dijete odraste. Ne znam da li su i drugi imali te nedoumice, ali ja mislim da ću svaki put kad dijete nađe djevojku ili momka (u zavisnosti od pola) strahovati da nisu u srodstvu. Možda bi se poslije opustila, ali sad me to muči, posebno što sam skoro pročitala članak u kome piše kako se par vjenčao i dobio djecu, da bi tek kasnije saznali da su zapravo brat i sestra po ocu. Znam da je to problem i kod usvojene djece,ali voljela bih čuti vaše mišljenje po tom pitanju.
    Sad ćete sigurno napisati da sam potpuno poludjela,ali mene to brine.

  20. #70
    laky avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    vječita lutalica......na samom jugu ,srcem u Slavoniji
    Postovi
    3,564

    Početno

    Citiraj ela78 prvotno napisa Vidi poruku
    Tako su mi potrebni Vasi komentari, sugestije, iskustva. Najgore je od svega sto se ta odluka mora doneti sto pre, godine prolaze pa nam i ta opcija moze postati nemoguca. S vremena na vreme kada mislim o tome i svim nedoumicama, padne mi na pamet, sta ako mozda ni ja ne mogu imati dece, pa nam izmaknu uslovi i za usvajanje, onda se uplasim i cini mi se da bi onda potrcala na vantelesnu donatorskim materijalom bez razmisljanja, a opet s druge strane padaju mi i gluposti u vezi toga koje me samo odvlace od cilja, kao u fazonu, sta ako dete bude imalo neku fizicku manu, pa ako se genetski prenese neka strasna bolest (taj materijal se kontrolise ali..) itd, a onda shvatim da to moze da se dogodi i da je dete nase biolosko, jer niko ne zna sta ga ceka... ne znam...
    Medeni ako bi mogla da napises nesto o tome kako ste se ti i TM izborili sa ovim pitanjima, kako ste prelomili u svojim glavama, mnogo bi nam znacilo
    Ja nemam dvoumice kao ti tj ste strane ali ti samo mogu reći da bi sutra donirala JS bez dvojbe i straha da će se ako postupak uspije to dijete sresti sa mojom L

  21. #71
    milivoj73 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    637

    Početno

    tinkilinkixyz tako je naša mala je od našeg materijala i vjerojatno je lakše iznositi stavove dok nije stvarna situacija...samo sam napisao ono što mi je bilo u glavi i na srcu kad sam stao pred ogledalo i pitao se da li sam spreman za tu opciju...i samo sam napisao da kad je dijete već tu da su nedoumice puuuno manje...jednostavno to malo biće je jače od svega...
    ali u potpunosti poštujem sva vaša mišljenja i gledišta...

  22. #72

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    640

    Početno

    Citiraj sos15 prvotno napisa Vidi poruku
    Mene lično najvše muči period kad dijete odraste. Ne znam da li su i drugi imali te nedoumice, ali ja mislim da ću svaki put kad dijete nađe djevojku ili momka (u zavisnosti od pola) strahovati da nisu u srodstvu. Možda bi se poslije opustila, ali sad me to muči, posebno što sam skoro pročitala članak u kome piše kako se par vjenčao i dobio djecu, da bi tek kasnije saznali da su zapravo brat i sestra po ocu. Znam da je to problem i kod usvojene djece,ali voljela bih čuti vaše mišljenje po tom pitanju.
    Sad ćete sigurno napisati da sam potpuno poludjela,ali mene to brine.
    taj dio me najmanje muci, osim sto mi dijete nece moci imati curu ili dečka ceha, salim se naravno
    sos vece su sanse da dijete iz "plodnog" braka ne bude tatino i sretne svoju sestru, neke statistike kazu da je svako peto dijete "podmetnuto"

  23. #73

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Negde daleko
    Postovi
    202

    Početno

    Pa ne znam, meni je slaba uteha to, da je svako peto dete "podmetnuto", a mislim da i ostalima to bas ne umanjuje dileme...
    Mislim, da treba tu odluku pustiti neko vreme i vise puta prespavati i ako nema dilema onda se upustiti u to.
    Meni su vise upitne genetske bolesti na koje se ne testira osobe koje daruju stanice (sizofrenija i slicno). Mislim, nema garancije da ce dete iz vlastitih stanic biti u potpunosti zdravo, ali ipak... A koliko sam citala je bila i afera u inostranstvu (misli da u Danskoj) u kojoj nisu material testirali, pa su se radjala bolesna deca, pa cak ni nakon toga nisu odmah obustavili oplodnju sa tim materialom, sto je meni osobno ogroman propust.
    Slazem se s time, da godine brzo prolaze i da se plodnost zene smanjuje, pa da zato odluka mora biti donesena u doglednom vremenu.
    Vjerujem, da kad se dete rodi, sve to padne u drugi plan i potpuno je nevazno. Treba se upitati i zasto se dijete zeli, da li je to ona prava, istinska zelja ili jednostavno razbijanje rutine svakodnog zivota ili nesto trece, isto kao i kad se zeli dete iz svojih stanica. Kad slusam razloge zasto se neki ljudi odlucuju za roditeljstvo, dodje mi da puknem od muke.

  24. #74

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    afrika
    Postovi
    257

    Početno

    tinkilinki

    citajuci tvoj post pocela sam razmisljat o mojim razlozima da postanem majka i roditelj i shvatila sam da tu svoju zelju tesko mogu pretvorit u rijeci
    to je nesto neopisivo bar za mene.

    20 god sam promatrala roditelje sa djecom i uvijek sam samo zeljela da i ja to jednom dozivim da sam necija mama, da imam to maleno stvoreljenje
    uz sebe koje cu volit bezuvjetno kao sto mene voli moja majka.

    kad sam doznala za donaciju js i da mogu pokusat uz odobrenje mog onkologa.
    pogusavali smo dok nismo uspjeli i to o vlastitom trosku.

    mozda je meni bilo lakse donjeti odluku jer moje js vise nisu bile za upotrebu i da sam ih imala.

  25. #75

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    4

    Početno

    Citiraj Ona koja nije pisala prvotno napisa Vidi poruku
    ... neke statistike kazu da je svako peto dijete "podmetnuto"
    Da, tu ima istine. Meni je cak moj ginekolog rekao (ne znam da li je to bio savet ili sta vec), kao pa jel ja mislim da su nase bake radjale decu samo od nasih deka, kad bi se uradile analize, ustanovilo bi se da dosta njih nije od onih roditelja za koje misli da su njegovi... Sta reci

    Citiraj tinkilinkixyz prvotno napisa Vidi poruku
    ...Meni su vise upitne genetske bolesti na koje se ne testira osobe koje daruju stanice (sizofrenija i slicno). Mislim, nema garancije da ce dete iz vlastitih stanic biti u potpunosti zdravo, ali ipak... A koliko sam citala je bila i afera u inostranstvu (misli da u Danskoj) u kojoj nisu material testirali, pa su se radjala bolesna deca, pa cak ni nakon toga nisu odmah obustavili oplodnju sa tim materialom, sto je meni osobno ogroman propust.
    I ja se plasim te genetike, mislim vezane za razna oboljenja, jer ima dosta propusta i oko toga. Ja sam nesto trazila po internetu oko tih banaka doniranog materijala, i onda sam negde naletela na taj obrazac koji su u obavezi da popune ti donatori. Nekako mi to deluje tako nepotpuno, bez mnogo informacija. Pa oni tu mogu da stave bilo sta sto nije istina, koliko ce izistinjski biti provereni, a mozda i to zavisi od banke do banke, verovatno nije isto kod svih.

  26. #76

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Negde daleko
    Postovi
    202

    Početno

    Ela, ja se iskreno nadam, da tvoj ginekolog to nije spomenuo zato sto te je zeleo poduciti i o toj mogucnosti, u stilu imati dete s nekim drugim, a ne sa muzem, ako je u pitanju muska neplodnost.
    Mislim, da se banke razlikuju, ali su donori in donorke mladi ljudi, koje se testira na genetske bolesti in zapise se boja ociju, visina, kg... Tu bas i ne mogu nesto izmisliti. Mislim, da se jos pita i za stupanj zavrsenega skolovanja, koji se verovatno ne proverava, cisto sumnjam da moraju poneti i pokazati original svoje diplome...
    To je biznis u kojem se okrece ogromno novaca, postupci su skupi (bez obzira da li placa zdravstveno ali par sam), donorski material se posebno placa, je posebna stavka, pa se onda bar po mojem misljenju propusti pokusaju zasutkati i sakriti, kako bi se izbeglo nepoverenje buducih stranaka.
    Sex sa nepoznatim ljudima je oznacen kao neodgovoran in rizican, a primanje stanica od nepoznatih osoba je nesto najnormalnije, jer drugih izbora nema, osim posvojenja. I tu je taj paradoks.
    Vecina tvrdi, da deca imaju pravo na roditelje, ali ne i roditelji na decu, ali to je vec druga tezka tema.
    Znam da je donorstvo u inostranstvu (dobro) placeno i da se zbog toga za taj korak odluci puno studenata, sto je malo moralno sporno.
    To su neka moja nepovezana razmisljanja. Mislim, da dok se covek ne pomiri sa svim rizicima, da se ne bi trebalo upustati u to.

  27. #77
    medeni avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Lokacija
    Split
    Postovi
    176

    Početno

    Ela78 i ostali naravno, možda će zvučati čudno ili neistinito ali ja/mi nismo imali (mnogo) nedoumica u vezi donacije.Prije neuspješene biopsije suprug je izjavio "ako ne bude ništa odmah idemo na dogovor za donaciju"(budući da je biopsija izvođena u i stoj klinici gdje i IVF).Tako kad smo saznali rezultate biopsije odmah sutradan smo bili konzultacijama s dr.Do postupka je prošlo još godinu dana zbog borbe s HZZO-om.U tih godinu dana rijetko sam preispitivala odluku a suprug još rjeđe.Toliko smo htjeli dijete koje bih ja rodila, suprug je htio gledati mene trudnu, dolaziti u rodilište nama dvjema...Zato je odluka bila donacija a ne posvojenje.
    I ja sam razmišljala o genetici ali sam složila to ovako sebi:1.klinika čuva podatke o donatoru niz godina u slučaju potrebe zbog bolesti koje se nisu ispitale prethodno,2.genetiku i obuteljsku anamnezu sigurno ne bih provjeravala da sam ostala trudna odmah na početku trudnoće.
    Općenito, predugo smo nas dvoje sami bili, 12 godina braka.
    Nismo krili da idemo na postupak donacije, od većine smo naišli na odobravanje i podršku a za ostale me nije briga.Kada se djevojčica rodila suprug je stigao u posjet dva sata nakon poroda;njegove suze i izraz kad ju je vidio i taknuo su odagnale i atomske čestice nedoumice iz naših života.
    Sigurno će kroz njezino odrastanje biti trenutaka kada ćemo morati biti mudri i pametno postupati ali polako...nosit ćemo se s tim kad smo ovo pregrmili.
    Kao što je OKNP rekla, neću (vjerojatno) imati Čeha za zeta

  28. #78
    medeni avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Lokacija
    Split
    Postovi
    176

    Početno

    Ela78 i ostali naravno, možda će zvučati čudno ili neistinito ali ja/mi nismo imali (mnogo) nedoumica u vezi donacije.Prije neuspješene biopsije suprug je izjavio "ako ne bude ništa odmah idemo na dogovor za donaciju"(budući da je biopsija izvođena u i stoj klinici gdje i IVF).Tako kad smo saznali rezultate biopsije odmah sutradan smo bili konzultacijama s dr.Do postupka je prošlo još godinu dana zbog borbe s HZZO-om.U tih godinu dana rijetko sam preispitivala odluku a suprug još rjeđe.Toliko smo htjeli dijete koje bih ja rodila, suprug je htio gledati mene trudnu, dolaziti u rodilište nama dvjema...Zato je odluka bila donacija a ne posvojenje.
    I ja sam razmišljala o genetici ali sam složila to ovako sebi:1.klinika čuva podatke o donatoru niz godina u slučaju potrebe zbog bolesti koje se nisu ispitale prethodno,2.genetiku i obuteljsku anamnezu sigurno ne bih provjeravala da sam ostala trudna odmah na početku trudnoće.
    Općenito, predugo smo nas dvoje sami bili, 12 godina braka.
    Nismo krili da idemo na postupak donacije, od većine smo naišli na odobravanje i podršku a za ostale me nije briga.Kada se djevojčica rodila suprug je stigao u posjet dva sata nakon poroda;njegove suze i izraz kad ju je vidio i taknuo su odagnale i atomske čestice nedoumice iz naših života.
    Sigurno će kroz njezino odrastanje biti trenutaka kada ćemo morati biti mudri i pametno postupati ali polako...nosit ćemo se s tim kad smo ovo pregrmili.
    Kao što je OKNP rekla, neću (vjerojatno) imati Čeha za zeta

  29. #79
    medeni avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Lokacija
    Split
    Postovi
    176

    Početno

    post mi dvaput pobjegao, izvinjavam se

  30. #80

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    640

    Početno

    neznam jesmo li spomenuli u ovoj raspravi, a to je i moje misljenje, da je muska donacija teza
    kod zenske donacije kad zatrudnis, imas potpuno isti put ko da si zatrudnila na zadnjem sjedalu moga aauta aaaa na vrhuncu svoje plodnosti, jedino sto je taj početni bioloski faktor koji ti nedostaje, nije tvoj, nego NN cehinje
    zatrudnis, iscekujes svaki uzv i sve ostalo sto ide uz trudnocu i na kraju rodis to malo cudo i nemas apsolutno nikakvih dvojbi da je tvoje, tako ja gledam na zensku donaciju
    kod muske je stvar definitivno drugacija, opcenito su muskarci nekako u MPO stavljeni u poprilicno podcijenjen polozaj davaoca sperme, a kod muskog faktora neplodnosti zna biti i poprilicno bolno, na stranu sto nekako mislim da veliki broj muskaraca svoju neplodnost nekako povezuju s velicinom pise,izmedu ostalog, i ocito oni to sasvim drugacije dozivljavaju
    s te pozicije marginalizirane stranke u postupku, naravno to nije svugdje tako, vjerojatno je tesko prihvatiti da ni taj mali doprinos ne mozes dati, a i tu se jos uvijek provlaci ono musko prenosenje gena, pa im je sigurno super tesko
    mislim da tu muskarci bivaju stavljeni u situaciju da preispitaju sami sebe na vise razina, a kako su nauceni kakti ne pokazivati osjecaje, zna biti uglavnom tesko "pogledati se u oci" i reci npr. kako cu ja zivjeti s tim jer ce neko saznati da ja neko faca nisam u stanju "napraviti" dijete
    malo sam se raspisala pa oprostite
    Posljednje uređivanje od Ona koja nije pisala : 27.02.2013. at 17:42

  31. #81
    pipi73 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    258

    Početno

    Stoji da je tako ali i kod zena i kod muskaraca je ta neka zelja i spremnost da se prenese genetika dalje u vidu naslednika ipak samo imaginacija,nesto sto se kao podrazumjeva.....do onog trenutka kada ta tvoja imaginacija bude materijalna...tj rodi se djete....Pogotovo kod muskaraca...Kao neka fiksacija spermatozoidima ili jajnim celijama....

    Nase djete je od naseg materijala sto neko gore simpaticno navede...ali uporedjujuci osjecaje dok sam je nosila i onda kada sam je rodila je razlika nebo i zemlja...tako da.....Onog momenta kada vam je daju na grudi svijet nikada vise nece biti isti..bilo ciji "materijal" da je u pitanju...Bice vase ma sta okolo dokonjaci pricali...

    Poznajem ljude koji su izivljeli ovu pricu...nisu je nikad krili ...i milion posto mogu da tvrdim da su ta djeca samo njihova i nicija vise...sve drugosto bi neko rekao bila bi cista pakost i zluradost...koja se moze ispoljiti i na "genetski cistu "tvoju djecu...i biti bilna naravno...

  32. #82

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Negde daleko
    Postovi
    202

    Početno

    Mislim, da se muski, koji ne mogu imati dece nit prirodno nit s MPO, a da je u pitanju muski faktor, znaju osecat kao nemuskarci, a pitanje vaznosti gena u primeru donacije je individualno, razlika je samo u tome cini material se upotrebi. Sve faostale je isto, trdunoca i sve to.
    Koc zenskog faktora je opet razlika samo u toj stanici, trudnoca i vse bude isto.
    Mislim, da za sve neplodnosti postoji neki uzrok, pa i u onoj vodenoj kao idiopatska, samo nauka jos nije odkrila o cemu se radi.
    Citala sam na forumu jednu pricu, gdje je muz ostavio trudnu zenu, a bila je donacija sperme, jer kao to nije njegovo dijete... Meni je to neozbiljno, ako se odlucimo na donaciju, onda se ocekuje odgovorno ponasanje a ne predumisljanje cak bi, cas ne bi,meni je to strasno...

  33. #83

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    89

    Početno

    tinkilinkixyz, mislim da bi taj muz ostavio zenu i da je "materijal" bio njegov. nema to veze sa donacijom, neko je jednostavno takav.

  34. #84

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    6

    Početno

    Drage moje moolim pomoc.Trenutno smo u 8.postupku umj.opl.
    i nema nikakvih rezultata,a razlog tome je los spermiogram
    i losa kromosomska slika m.m.?Razmisljamo o donaciji sjemena
    ali tu sam ha ZA ali moj.m se jos uvijek nada i ja ga potpuno razumijem
    jer tu odluku nije lako donjeti....
    Zato Vas molim da mi kazete u koju kliniku se najbolje javiti i
    koliko kosta cijeli taj postupak.
    Molim Vas javite jer ocajni smo....a samo nam to u zivotu treba.

  35. #85

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Negde daleko
    Postovi
    202

    Početno

    Donaciju rade samo izvan Hrvatske, pokriva ju zdravstveno. Večina forumašica ide u Češku u klinike PFC i Pronatal, mada ima i puno drugih klinika. Ove dve su najpopularnije zbog nepostojanja jezične barijere, koordinatorice in dr. govore hrvatski, pa možda prvo da njih kontaktiraš po e-mailu, pa onda da odlučite koji je pravi put za vas

  36. #86
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    potpis na tinki, i javi se na temu Potpomognuta u Češkoj, tamo mislim da više forumašica čita nego ovdje

  37. #87
    alma_itd avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    1,024

    Početno

    Znam da je donorstvo u inostranstvu (dobro) placeno i da se zbog toga za taj korak odluci puno studenata, sto je malo moralno sporno.
    Mi smo nas postupak ICSI obavljali u Belgiji, kao i FET postupke. Morali smo na pocetku postupka dati izjavu sta zelimo da se uradi sa nasim "materijalom" misli se na jajne celije, spermatozoide i kasnije embrione. Mogli smo birati: 1.baciti;2.dati za med istrazivanja i 3. Donirati paru koji ne moze imati djece i to bez ikakve naknade.

  38. #88
    alma_itd avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    1,024

    Početno

    Pisala sam sa mob pa je ovo boldirano ispalo da sam ja napisala,a zapravo je citat jedne forumasice.

  39. #89

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,756

    Početno

    Pozdrav svima

    ja sam nova na forumu i trazim i skupljam sve informacije za oplodnju zene bez partnera...
    nazalost do sad sam dobila sve negativne odgovore iz klinika koje sam kontaktirala
    pa molim sve za pomoc koji znaju ili su ovim putem postali majka da mi se jave...

    pretorija vidim da je nesto pisala na tu temu al nisam sve dokucila kako i sto, pa te molim da mi se javis...

  40. #90
    sos15 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    913

    Početno

    Citiraj LaraLana prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav svima

    ja sam nova na forumu i trazim i skupljam sve informacije za oplodnju zene bez partnera...
    nazalost do sad sam dobila sve negativne odgovore iz klinika koje sam kontaktirala
    pa molim sve za pomoc koji znaju ili su ovim putem postali majka da mi se jave...

    pretorija vidim da je nesto pisala na tu temu al nisam sve dokucila kako i sto, pa te molim da mi se javis...
    Jesi li kontaktirala kliniku u Makedoniji Mala bogorodica-Sistina, čini mi se da je neko pisao da je kod njih to moguće. Sretno!

  41. #91

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,756

    Početno

    sos15

    jesam al im izgleda nije dobar mail sto sam ja uzela s njihove stranice....
    probat cu ih onda zvati, nema mi druge....

    znam da jos imaju klinika kaali u segedinu i versys u budimpesti...al mi nista ne odgovaraju
    hvala ti nadam se da ce mi se negdje vrata otvoriti....

  42. #92
    kokos avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    73

    Početno

    Mislim da sam negdje pročitala da žene bez partnera idu na Cipar u klinike Dogus i Pedieos, ili u Španjolsku.
    Na siteu fertilityfriends.co.uk ima i grupa topica za single žene, pa pogledaj kamo te cure idu, a možeš i izmijeniti iskustva.

  43. #93

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,756

    Početno

    sos15 jesam i tamo sam pisala i cekam odgovor....prvo sam pisala na krivi mail pa sam nasla sad nekakav drugi....
    hvala ti

    kokos i tebi hvala na infu, ovo nisam jos dokucila o Cipru i Spanjolskoj....idem sad malo traziti....

  44. #94

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,756

    Početno

    jesam kontaktirala sam al mi nisu jos nista odgovorili....hvala nadam se da ce mi se sreca osmjehnuti..

  45. #95

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,756

    Početno

    hvala puno, svakako cu pogledati svaka informacija mi je dobro dosla

  46. #96

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    10

    Početno

    Ima sigurno dosta žena bez partnera, kojima je oplodnja uspela, ali više pišu na inostranim forumima.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •