Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 72 od 72

Tema: Reći u vrtiču da je djete posvojeno

  1. #51

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Sveti Ivan Zelina
    Postovi
    479

    Početno

    evo mi smo krenuli prošli ponedjeljak i odlučili da još nećemo ništa reći da je posvojena, kroz neko vrijeme ćemo im reć.. prilagodba ide vrlo vrlo teško, kažu i tete... plakanje svakodnevno svo vrijeme u vrtiću i prije vrtića dok je spremam, buđenje po noći u vrisku, i to više puta kroz noć, neko rano ujutro me pitala -mama a zašto ja plaćem ponekad prije vrtića proljev, poslije povračanje.. odbija hranu.. uh i tako već skoro 2 tjedna.. ja sam bila baš sigurna da će to ona puno lakše prihvatiti

  2. #52
    sanja74 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb - Trešnjevka
    Postovi
    1,578

    Početno

    Ari mali, a koliko dugo ostaje u vrtiću? cijeli dan?

    moj sinak je krenuo 1.9. i odlazak u vrtić je isto koma..

  3. #53

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Sveti Ivan Zelina
    Postovi
    479

    Početno

    ostaje 1,5-2 h prije spavanja dolazimo po nju.. ajme mili.. baš ga dugo mući prilagodba..

  4. #54

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,143

    Početno

    Cure, kakve su vam tete? Ja mislim da ne ovisi samo o djetetu prilagodba nego da je jako važna veličina grupe, tj. broj djece i kakve su tete. U velikoj grupi čak i jako dobra teta ne može olakšati djetetu. A ako je teta hladna, to je grozno. Sjećam se jedne godine u vrtiću kad sam bila mala, srećom mi nije bila prva, kad sam imala jednu bezveznu tetu, često sam se ružno osjećala u vrtiću a imala sam i ekipu, i prijatelje i sve.

  5. #55

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Sveti Ivan Zelina
    Postovi
    479

    Početno

    pa tete se ćine tak tak.. jedna više draga i toplija, dok druga hladnija i ne toliko pristupačna, ali koliko smo skužili njoj više odgovara ova druga, ova prva mi se je ćak i požalila da F odbija bilo kakav fizički kontakt.. a to je kod nje tako, mora osobu dobro poznavati da bi dopustila bilo kakav dodir, a ako joj se pojedinci ne svide nepopustljiva je zauvijek

  6. #56
    amaria 23 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    na kamenu
    Postovi
    268

    Početno

    dugo me ni bilo pa neman bas vrimena tu pisati..tila sam pitati arimali,kako se mala priviknula jeli sve ok??

    cokolada ja bi da ti pises pises pises a ja da citam danima...volim tvoje postove...

    Ifgenija me nasmijala do suza...istina.

    zanima me dali postoji koji clanak u zakonu ili nesto takvo po kome posvojena djeca imaju prednost pri upisu u vrtic?to me zanima?mi smo mala sredina,i svi znaju,medjutim kako stvari stoje mali ce ici u vrtic u drugoj sredini...uopce nisam o ovome razmisljala dok sad nisam procitala arimali.sad kad sam procitala vasa misljenja,defitivno cu i ja reci.mi krecemo na jesen.nasla sam dva vrtica,al ako bi mi uspilo upast u onaj koji zelim na nacin da dobijem prednost time sto je moj dragi posvojen tila bi to iskoristit...neznam...
    mi jos o tome ne pricamo,jer jos ne govori,neznam dali ce me skuziti cekam 3 godine,da progovori sve,tako da kad mu budem pricala da me moze stogod i pitati ....ovako znala sam par put ispricati ,koncetracija je na nivou 2 tisucinke a onda opada,jako je ziv pa onda naprosto nema zivac slusati sto mama prica kad ga cekaju igracke,zivotinje,sve je bitnije od tog sto pricam...tako da sam to odgodila...

  7. #57

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Sveti Ivan Zelina
    Postovi
    479

    Početno

    kod nas je prilagodba trajala puna 3 tj. već smo mislili odustat, jel je bila sva isprepadana, nije me puštala iz ruke 24 sata, smršavila je.. a onda nakon 3 tj. sve je nekako sjelo na svoje mjesto, nakon mjesec dana je ostala spavat, i bila je presretna!! sad je to već neki normalan ritam, lijepo joj je Nedavno smo rekli da je posvojena, tj. ona im je rekla, pročitala im je svoju knjigicu, tete su to lijepo primile, zamolili smo ih kad pričaju o obitelji da ubace u priću i posvajanje kao način ostvarivanje roditeljstva.. za sad sve ide polako i lijepo.. za mj. dana bi ja trebala počet radit, tada me neće viđati po cijele dane, jel mi je radno vrijeme do 20 i 30, a onda kreće novo privikavanje

    amaria 23 piši nam! voljela bi čitati vaše svakodnevnice

  8. #58
    anin avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    438

    Početno

    Lijepo je pročitati kako je polako sve sjelo na svoje mjesto!

  9. #59
    amaria 23 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    na kamenu
    Postovi
    268

    Početno

    ja cu malo podignuti ovu temu..naime,u vrticu smo odmah rekli da je maleni posvojen.Sve je proslo super,adaptacija i sve.Neki dan me teta u vrticu pitala malo vise o cijeloj nasoj situaciji o posvajanju i tako...Ispricala sam u kratkim crtama.Rekla je kad budu obradjivali temu obitelji ,mogli bi malo i o tome popricati i upoznati djecu sa time...MEni je to ok.Medjutim sad me pocelo bockati,neznam u kojem kontekstu ce ona to djeci ispricati,jer nezelim da to bude u kontekstu,tebe je tvoja mama ostavila,nitko te nije htio i dosli jedni ljudi i oni su sad tvoji mama i tata...Zelim da to bude u nekom posebnom kontekstu,tipa ti si poseban,mama i tata su te dugo cekali,i otisli su jednu veliku kucu gdje je puno djece,i tamo izabrali bas tebe.i tako.Karikiram sad.Nezelim sad oko toga stvarati neznam sto.Al ok mi je da se prica o tome,samo zelim definirati nacin na koji bi se o tome pricalo...Zanimaju me vasa iskustva i kako su to vasa djeca dozivjela u vrticu ,a kako druga djeca? Moj maleni ima 3 godine,neznam dali bi skuzio sve,zapravo bojin se da ne skuzi krivo...mi za sad gledamo slike,pricamo,al njega to bas ne zanima.I nije zainteresiran za to...Narucila sam knjige na engl. jeziku po preporuci ivanaas,pa cu poceti sa time.I mozda i tetama odnijeti da i one vide ili makar dobiju ideju kako poceti...

    Voljela bih kad bi ste mi napisale,vasa iskustva,vase ideje,bilo sto vezano uz moje pitanje.
    Posljednje uređivanje od amaria 23 : 28.11.2013. at 17:25

  10. #60
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Ne brini, neće tete navaliti na temu. Mislim da su u 4-godišnjem vrtićkom stažu mog djeteta tete samo jednom spomenule posvojenje i to u predškolskoj godini te nju potakle da kaže par rečenica o tome. Trogodišnjacima grupno sigurno neće tumačiti posvojenje, a i kad jednom (ako uopće) krenu držat će se jednostavnih objašnjenja bez detalja tko je koga ostavio. Do tada će već i tvoje dijete sa samopouzdanjem i ponosno pričati verziju koju mu serviraš.

  11. #61
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Ako se baš brineš da bi teta prenadobudno mogla krenuti, onda joj sugeriraj način.

  12. #62
    amaria 23 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    na kamenu
    Postovi
    268

    Početno

    hvala cokolada.neznam sto joj je u glavi,jer je sve cesce pocela to spominjati i strah me da ne krene drzat predavanje djeci.Hvala ti puno sto si odgovorila,bas si me smirila...sve me to malo uznemirilo.

  13. #63
    mimi81 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    789

    Početno

    Ja nemam skustva s posvojenim djetetom u vrtiću ali mi se čini zgodno da se predloži teti da uzme slikovnicu Jež ili S tobom smo postali obitelj... pa da s pričom krene u objašnjavanje <3

  14. #64

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,143

    Početno

    Ja u novom vrtiću nisam rekla da su mi djeca posvojena i ne planiram skoro. Htjela sam da ih ne stave odmah u ladicu, već da ih upoznaju kao osobe bez predrasuda.
    Malo sam se zatvorila po tom pitanju, ne da mi se pričati, objašnjavati više, umorila sam se. Pita me jučer vlasnica vrtića kako to da su mi djeca trako mala razlika, samo sam promumljala nešto, jednostavno mi se neda. Možda griješim, pa se djeca mogu naći u nekoj situaciji, ali ne planiram to još govoriti.

  15. #65
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    pa ja znam jedno djete koje je igrom slučaja rođeno samo 9.5mjeseci nakon brata jel je rođeno pre rano.

  16. #66
    špelkica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    733

    Početno

    Mi se spremamo krenuti u vrtić, međutim njemu se to nikako ne sviđa, tj.boji se nove okoline, novih ljudi,... Našli i vrtić, jedva nas ubacili, znaju da je posvojen jer nas poznaju, tako da to nećemo skrivat. Trebali bi ići na adaptaciju krajem mj, ali ne sviđa mi se to da on kad dolazi na adaptaciju moram ga ostaviti samog. Kažu da se dijete neće opustiti ako su roditelji u blizini. Još smo u onoj fazi da ga mogu čuvati samo bake ili teta ako nas nema, ali ne na duže vrijeme. Ide na toalet samo s menom ili mm-om. Da li inzistirati na vrtiću ili?...Mm kaže da pretjerujem, a ja se bojim da će on to loše prihvatiti.

  17. #67

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Sveti Ivan Zelina
    Postovi
    479

    Početno

    oprosti što pitam, ali zašto tako brzo? mislim da je tek stigao k vama i treba mu ipak još vremena da stekne sigurnost..

  18. #68
    DanijelaDanči avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    106

    Početno

    Špelkice, mi upravo pohađamo Školu za posvojitelje i baš prije dva tjedna Vlasta i Mirjana su govorile o tome da si žene obavezno uzmu šest mjeseci ili godinu dana posvojiteljskog dopusta i da ne šalju odmah dijete u vrtić jer njemu u toj početnoj fazi treba vremena da razvije bliskost i privrženost novim roditeljima. Kažu da je to vrijeme nenadoknadivo i da se s djecom može družiti i na drugi način (u igraonici, u parku...). To je mišljenje žena koje su najeduciranije u Hrv. po tom pitanju i mislim da ih trebaš poslušati, pogotavo ako ti ni sin to ne želi.

  19. #69
    špelkica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    733

    Početno

    Ja idem raditi 4 sata dnevno pa zato. Neću ga 8 sati držati u vrtiću, ali svi mi vele da je bolje da ide zbog godina (već je krenuo u predškolski), čak i u Centru su pitali kad će napokon u vrtić.

  20. #70

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Sveti Ivan Zelina
    Postovi
    479

    Početno

    moje mišljenje a i ono što smo naučili u školici, je svakako da trebate jedno vrijeme provesti skupa bez razdvajanja, ali ako je situacija takva.. nekada jednostavno se nema izbora.. pokušaj Vlasti poslati mail i onda češ dobiti stručno mišljenje iz prve ruke..

    njemu neće faliti koji mjesec u vrtiću, a za vas to može puno značiti, i za vaš daljnji odnos..

  21. #71
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Uh, nemam iskustva sa posvajanjem, ali dijete se iskusilo sigurno i previse kolektiva do sad. Sigurno mu ne bi skodilo biti jos koji tjedan samo u obitelji. Ok, ako se izbora nema , pa se raditi mora, ali ako se ima ... svaki kolektiv moze cekati.

  22. #72
    špelkica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    733

    Početno

    Samo da vam se javim, idemo u vrtić već neko vrijeme i sve je ok, prilagodba je bila uz pokoju suzicu, ono neću u vrtić i pokoji kućni nestašluk, ali smo prevladali uz razgovor, podršku, sad sve sjeda na svoje mjesto. Tete ga svaki put pohvale da je dobar, jedino se malo manje igra s djecom, ali to sam i očekivala.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •