Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 150

Tema: Nekretnine na tržištu- biste li kupili?

  1. #51
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    ja ne vidim kako je vikendica luksuz koji obavezno treba oporezivati, i to u najvecem mogucem iznosu

    uzmimo da je netko kupio zemljiste za graditi ili gotovu kucu, on je vec svakako platio porez na promet nekretninama, zasto sad i dalje oporezivati, svake godine, ja to stvarno ne kuzim, a nemam vikendicu

    netko ce za te novce otici na putovanje u francusku svake godine, netko staviti u banku i u oba slucaja novci bome nece otici hrvatskoj drzavi, netko ce renovirati kucu za te novce i kupiti dizajnerski sudoper, wc i bide i bome mu drzava nece naplatiti porez svaki put kad ide s oprostenjem srat ili oprat tanjur

    a to da netko tko ima vikendicu mora imati za porez uopce nije isto kao i imati auto od sto konja i ne imat za tankanje. to se nikoga uopce ne treba ticati, tko za sto ima. ako mene volja ja si mogu kupiti auto od sto konja i drzat ga u garazi ako hocu, to je moja stvar, ne drzave niti ikoga drugoga. i nije mi to drzava poklonila da bi ja sad trebala njoj placat naknadu za to sto koristim.

    ponavljam, kad se kupuje bilo kakva nekretnina, placa se porez na promet nekretninama. to sto je u nekoj drzavi ovako ili onako uopce nije relevantno, nasa situacija je specificna, i ne treba novom nepravdom ispravljati stare (kao to da je netko dobio stan u jugoslaviji pa je imao novaca za graditi, to sto je puno vikendica nelegalno izgradeno, to sto je netko kupnjom nekretnina prao novce, to sto banke ne zele da investitori spuste cijene na novogradnje itd)

    nema veze s kapitalizmom ili komunizmom, u biti je ova spika o odredivanju od strane drzave koliko kome treba i sto mu je viska vise komisticka nego liberalna. nije daleko od nacionalizacije. u biti imam osjecaj da vise idemo prema totalitarnom drustvu kako vrijeme odmice

  2. #52
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    meda, potpis.

    I baš ovo određivanje od države što je kome taman a što previše , to totalno podsjeća na nacionalizaciju. Samo što sad nećeš dat odjednom nego na rate.

  3. #53
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    jos jedan potpis na medu.

  4. #54
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    bome, i ja tako razmišljam
    platiš porez na zemljište, na ciglu, na cement, platiš porez kad plaćaš izvođaču (ili radiš svojim rukama), platiš porez na svaku šalicu i žlicu... pa onda još jednom sve treba plaćati i to doživotno

    to mi skroz ko sa bandićem i vrtićima: plaćamo kroz porez, pa onda još jednom žele da plaćamo

  5. #55
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    točno , meda.
    U državi gdje sređeni sistem dogoročnih najmova stanova ne postoji, i gdje je kurtuloroški uvjetovano imati nekretninu (nekretnine ) u vlasništvu (a ne npr. dionice ili sl.), najlakše je opaliti porez na vlasništvo istih i napuniti blagajnu. I nemojmo se zanositi idejom da će oni koji puno imaju osjetiti tu mjeru u svome novčaniku. Očekujem da će slijedeći potez (nakon što se opale porezi na kletu u Zagorju ili oranice koje su se dobile oporukom u Slavoniji) biti porez i na stanove u kojima se živi , pa makar oni bili i na kredit sa bezobraznim kamatama vezani uz stranu valutu. Sigurna sam da će se naći načina da se smisle neki porez jer možda će kuća u Kustošiji od 200 m2 biti prevelika kvadratura za četveročlanu obitelj i mačaka ?

    A sad odgovaor na pitanje o kupnji nekretnine?
    O, da , kupila bih sigurno, kada bih imala viška novaca na zalihi koje ne bih trebala. Obzirom da nisam niti blizu takve situacije, ne moram brinuti o trenutnom stanju nekretnina na tržištu.
    Da li bih kupila kada bih imala nešto malo novaca na zalihi , pa ulazila u kredite/posudbe i sl. za 40 m2 da imam gdje ljetovati 20 dana u godini? Niti u ludilu.
    Posljednje uređivanje od sirius : 20.08.2012. at 16:28

  6. #56
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Ma mene brine hoće li se pokazat da stan u kojem živimo ima više kvadrata nego što država smatra da nam treba, pa da plaćamo i na to porez.
    Ne sviđa mi se to kako uvijek ispada da obični ljudi koji su dosad mislili da jedva sklapaju kraj s krajem, ustvari žive u luksuzu.

  7. #57
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Gledam kako su naši ljudi skloni pretjerivanju u svemu, pa tako i u građevini. Vole graditi, pa makar nikad bilo završeno, useljivo, upotrebljivo, a ugruvaju unutra hrpu love, vremena, mladosti, svega...
    Ima kod mene par ogromnih kuća u kvartu, jedva da su i pod krov stavljene, o fasadama (znači ne samo estetski, nego i energetski gubitak), prozorima na gornjim etažama i sl. možeš samo maštati jer su ih (danas stariji ljudi) nekad gradili "za djecu", a ta ista djeca su pobjegla od njih glavom bez obzira (ili nisu) da bi imali svoj mir u svom stanu, pa makar bio i podstanarski. I tako ti stanovi i kuće nisu nikad dovršeni, a vlasnici jedva preživljavaju u malom uređenom dijelu kuće od ovih groznih malih mirovina, a cijeli život su npr. hrmbali i ulagali u hrpu neiskoristivih zidova! Bolje da su lovu držali u čarapi (ne u banci jer su neke, kako znamo, propale). To je ono što vjerujem da Vlada cilja jer su zapravo ovi vlasnici mrtvog kapitala - imaju hrpe i hrpe bjesnih kvadrata u vlasništvu i nemaju od čega živjeti, primaju soc. pomoć ... Po meni bi takve roh bau stanove trebalo dati u zakup, s obavezom da zakupitelj izvrši uređenje istih! Zbog čega to ne naprave sami - nisu se sjetili...

  8. #58
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj winnerica prvotno napisa Vidi poruku
    Bolje da su lovu držali u čarapi (ne u banci jer su neke, kako znamo, propale).
    I neke su valute propale.
    Sa današnjom pameti, ispada da bi bilo bolje da su čuvali zlatne dukate.
    Ali nemamo pamet iz budućnosti. Ti su ljudi radili kako su najbolje mislili, to je cijela jedna generacija koja je smatrala da je najvažnije imati svoju "štenaru", neki svoj krov nad glavom, i ulagali su šta su imali da bi to svojoj djeci osigurali. A sad, zašto ta djeca radije plaćaju nekome podstanarstvo ili nevjerojatne kredite, vjerojatno se češu po glavi. Jer toj generaciji nije toliko blizak ni naš veleobožavani pojam duševnog mira daleko od majki i svekrva.
    Tako da ne bih ih odmah osuđivala da su glupi pa se nisu sjetili.

  9. #59
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa Vidi poruku
    ja ne vidim kako je vikendica luksuz koji obavezno treba oporezivati, i to u najvecem mogucem iznosu

    uzmimo da je netko kupio zemljiste za graditi ili gotovu kucu, on je vec svakako platio porez na promet nekretninama, zasto sad i dalje oporezivati, svake godine, ja to stvarno ne kuzim, a nemam vikendicu
    ...

    a to da netko tko ima vikendicu mora imati za porez uopce nije isto kao i imati auto od sto konja i ne imat za tankanje. to se nikoga uopce ne treba ticati, tko za sto ima. ako mene volja ja si mogu kupiti auto od sto konja i drzat ga u garazi ako hocu, to je moja stvar, ne drzave niti ikoga drugoga. i nije mi to drzava poklonila da bi ja sad trebala njoj placat naknadu za to sto koristim.

    ponavljam, kad se kupuje bilo kakva nekretnina, placa se porez na promet nekretninama.
    Ne bih bas rekla da stoji ova analogija s autom... ako kupis tako skup auto - kao prvo, platit ces isto porez na promet (5%) na procijenjenu vrijednost vozila (isto kao i s nekretninom), pa ces placati godisnji porez na cmv (do 10g starosti auta), pa obavezni godisnji tehnicki, registracija i osiguranje i to sve a da auto niti jednom ne upalis. Dodatno, auti gube cca 10-20% svoje vrijednosti godisnje, sto je isto trosak (u smislu da se smanjuje vrijednost ulozenog novca). Svega ovog nabrojanog kod posjedovanja nekretnina trenutno nema, nego se eventualno plati porez za vikendice. Mislim da je smijesno da manje kosta imat vikendicu od 100m2 godisnje nego auto koji vrijedi 10x manje.

    Inace,na temu stjecanja dodatnih nekretnina - u principu nemam volje kupovati ista sto bi zahtijevalo dodatno odrzavanje dok ne nadjem nacina da postojece pocnu pokrivati sebe (iznajmljivanjem) jer jednostavno nemam novaca od tekucih prihoda da financiram odrzavanje hrpe kvadrata (sve bi to trebalo godisnje osigurati, prefarbati, povremeno promijeniti prozore, podove, plocice, uredjaje, namjestaj jer inace sve ispadne zapusteno... i to samo stanovi, kuca je pak stvarno rupa bez dna). Jedina iznimka bi bila ako bi bila uvjerena da mogu kupiti nekretninu na rok koji je mislim koristiti a da rata takve nekretnine bude samo neznatno skuplja od najma (max 200 eur)bn , i to na neki vremenski rok od cca 10 godina maksimalno... U prijvodu, ako cijena kvadrata u mom kvartu padne na 1200 eur po kvadratu - uzela bih stan od 100m2 ako bi bio na lokaciji koja mi se svidja, raspored koji mi se svidja itd itd itd i to za zivjeti iducih 15-ak godina (dok djeca ne odrastu) a onda bi ga prodala ili iznajmila jer ne vidim sto bi dvoje penzica radili u stanu od 100m2 ni kako bi financirali rezije...

  10. #60
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    A dugorocno... u zemlji kojoj predvidjaju ogromnu depopulaciju uz cinjenicu da 80% stanovnistva vec ima nekretninu po meni ne moze biti nego trend pada vrijednosti nekretnina osim ako dodje do nevidjenog booma standarda zivota pa ljudi masovno krenu kupovat ili gradit vikendice... nekako mi se ne cini to pretjerano vjerojatnim, valjda zato sto ce izgleda sav visak vrijednosti koji postojeca generacija ostvari vjerojatno biti potrosen na uzdrzavanje generacije u mirovini (bilo formalno kroz mirovine bilo de-facto pomaganjem vlastitih roditelja jer ne mogu prezivjeti od mirovine)

  11. #61
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    potpis na sillyme.

  12. #62
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Malo mi je bezveze jer se javljam izdaleka, a u Hrvatskoj ne posjedujem ni dreknasibici, ali u principu se slazem s krumpiric.

    Na jednoj strani je opcenit problem Hrvatske, a to je odnos prihoda i rashoda, i to ne samo na tzv. luksuz, vec na svakodnevne troskove. S obzirom da riba smrdi od glave, taj dio bi prvo trebao srediti (kako, to ocito nitko ne zna).

    Ali sve ovo ostalo stvarno nije potreba. Ni naslijedjeno, ni kupljeno, ni ovakvo, ni onakvo. S ove strane bare je skroz normalno da je porez na prvu nekretninu (poznatu pod imenom dom) postojec, ali relativno malen (no placa se), a svaka nekretnina nakon toga dolazi u paketu s vecim porezom. Drzavu ne zanima jesam li tu nekretninu kupila ja, ili mi ju je poklonila baba, ili sam je dobila na lotu. Ona mi nije dom i samim time se smatra da nije neophodna (i da mi je luksuz). Ako je odlucim iznajmljivati, onda cak nije ni luksuz, vec komercijalno vlasnistvo, pa se placa jos vise. Sto se tice nasljedstava, zapravo, ovisno o 'dobitku', povecava se i broj odvjetnika, tzv. trustova i nacina na koji tu dobivenu imovinu treba rasporediti na nasljednike, ne bi li porez pojeo sve. Zanimljivo, komplicirano, ali i funkcionira. (I naravno da postoje oni koji izbjegavaju placanje poreza, ili oni koji muljaju. No kad ih uhvate, nije im lako - snadje ih sudbina losija od hrvatskog popisa duznika koji... cemu li ono sluzi?)

    Ne znam, meni je to fer. No kao sto rekoh, trenutno sam u drustvu gdje je opcenito odnos prema nekretninama drugaciji, cak i u obiteljima koje imaju manje prihode ili ne znaju rasplogati novcem. Jednostavno ovdje nitko nije u vjecnom braku sa svojom nekretninom, neovisno o tome gdje i kako ju je kupio ili naslijedio/dobio. Prodaju se konstantno, ispod cijene, ako treba. Tesko se moze vidjeti ekvivalent 93-godisnje bake s mirovinom od 1000 kuna kako zivi u centru grada (Zagreba, npr.) u 130 kvadrata, zajedno s golubovima. Ovdje ce baka u dom ili u manju kucicu, a u taj stan ce netko tko ga moze placati.

    (Nisu svi takvi, naravno, jer brdo Amera nema pojma o raspolaganju novcem, ali nije da nema mogucnost rijesiti to na bolji nacin.)

  13. #63
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Meda, kako je takva spika totalitarna, kad je uravnilovka glavna mantra zemalja kojima je socijalna politika najrazvijenija i o kojima stalno pričamo kao uzorima. JAsno, ne možemo gledati van naših okvira.
    Apsolutno nepostojanje uplitanja države i raskalašeno tržište je totalitarno znak nedostatka socijalne politike.
    Pa, nemojmo gledati okolo. Ajmo gledati naše okvire.
    Nema šanse da si u radnom vijeku s prosječnom današnjom plaćom čovjek s nule stekne stan koji prelazi gabarite neoporezivog i vikendicu, dakle da ima 120 tisuća eura za stan i isto toliko za vikendicu.
    Znači, imati stan i vikendicu znak je da spadaš u ljude koji nisu prosječni.

    E, ako zarađuješ iznadprosječno, jel se od tebe uzima hrpa love za svačije potrebe? Da. Za škole, vrtiće, penzije, bilo šta...
    I onda si naravno, nećeš moć priuštiti vikendicu. Pa ćeš svake godine plaćati 50 eura apartman.

    Ako pak zarađuješ ispodprosječno, a netko ti je poklonio kuću i vikendicu, ti trošiš javno nabrana sredstva ovog koji zarađuje, uživaš u svojoj kući i vikendici i ne zamaraš se time što je osoba A platila tvojoj djeci školovanje i još sebi ljetovanje, a tebi je oboje besplatno

    Sad da ne bi mislili da se negdje prepoznajem, meni je ljetovanje besplatno, nije mi u interesu naplata poreza na nekretnine, ako ne sad, onda sigurno nekad.

    Samo pokušavam reći da se u poreznoj politici teško može biti zadovoljan. OSim ako si država.

  14. #64
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Druga zanimljivost vezana uz poreze na nekretnine je prijavljivanje svih mogucih nadogradnji i preuredjenja. Ne moram, ali u principu zelim jer...

    Kad smo kupili kucu, porez je bio bezvezan jer je kuca bila u takvom stanju. Useljiva, vise-manje, ali u rasulu. Dvije godine i par mjeseci kasnije, vrijednost joj je uvecana za oko 50% u odnosu na ono sto smo platili (nismo toliko ulozili, ali nova procjena tako kaze). Porez nam je veci, sto nismo morali prijaviti, ali bitno je cisto zbog prodaje u buducnosti, ako cemo prodavati, kao i zbog osiguranja nekretnine. Ako ne prijavim, nema sansi da je uvaljam bilo kojem sljedecem kupcu za cijenu stvarne vrijednosti jer kad mi dodje s procjeniteljem i kad mu pokazem papire o porezu (a placam jos uvijek onaj nizi), reci ce mi da si obrisem rit s inovacijama i preuredjenjem i nuditi otprilike cijenu koju sam ja originalno platila. I sama sam si kriva. (Isto bi se dogodilo da mi kucu srusi tornado, a ja placam manji porez i premiju.)

  15. #65
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku

    Samo pokušavam reći da se u poreznoj politici teško može biti zadovoljan. OSim ako si država.
    Bez brige, ni država nikad nije zadovoljna, zato i imamo svako toliko nove poreze i namete.

    Inače, u Americi se kaže da je od poreza gora samo jedna stvar - kad ga ne moraš plaćati (jer imaš premale prihode i nikakvu imovinu). Mi još uvijek nismo dogurali do toga...

    S druge strane, da se u ovoj zemlji lijepo i legalno može nešto unajmiti na 30 godina, mnogi ljudi ne bi oko vrata imali kamen od kredita. Nažalost, nismo još do toga dogurali. Znam kako je to jer sam 20 godina bila podstanar (5 godina studija + 15 godina staža) i da sam svu tu lovu mogla staviti na hrpu imala bih solidnu kuću, ne samo stan. Nije mi bilo suđeno, bez muža nisam mogla dobiti kredit, roditelji mi žive u drugom gradu gdje nisam mogla dobiti posao i to je vrzino kolo. Bilo bi mi bolje da sam mogla biti legalni podstanar (tražila, nemoguće je naći ako nisi inozemni diplomat ili tome slično, nitko ne iznajmljuje sobe i garsonijere legalno) ali tek sam zadnje 2 godine uspjela dobiti ugovor o najmu. Da se to legalizira, država bi možda profitirala, ali tko bi opet platio ceh? Sigurno ne gazde...
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 20.08.2012. at 19:27

  16. #66
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    ...

    S druge strane, da se u ovoj zemlji lijepo i legalno može nešto unajmiti na 30 godina, mnogi ljudi ne bi oko vrata imali kamen od kredita. Nažalost, nismo još do toga dogurali. Znam kako je to jer sam 20 godina bila podstanar (5 godina studija + 15 godina staža) i da sam svu tu lovu mogla staviti na hrpu imala bih solidnu kuću, ne samo stan. Nije mi bilo suđeno, bez muža nisam mogla dobiti kredit, roditelji mi žive u drugom gradu gdje nisam mogla dobiti posao i to je vrzino kolo. Bilo bi mi bolje da sam mogla biti legalni podstanar (tražila, nemoguće je naći ako nisi inozemni diplomat ili tome slično, nitko ne iznajmljuje sobe i garsonijere legalno) ali tek sam zadnje 2 godine uspjela dobiti ugovor o najmu. Da se to legalizira, država bi možda profitirala, ali tko bi opet platio ceh? Sigurno ne gazde...
    Ovo se baš nama događa, kaže na gazdarica da ćemo MOŽDA morati seliti. Srce me skoro ostavilo, stvarno mi se ne da sada ulazit u pustolovinu s troje djece.
    Idealno bi bilo kad bi zbilja mogli potpisati ugovor na 30ak godina pa da smo mirni.

  17. #67
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj trampolina prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo se baš nama događa, kaže na gazdarica da ćemo MOŽDA morati seliti. Srce me skoro ostavilo, stvarno mi se ne da sada ulazit u pustolovinu s troje djece.
    Idealno bi bilo kad bi zbilja mogli potpisati ugovor na 30ak godina pa da smo mirni.
    S druge strane, to bi po mom mišljenju bilo idealno rješenje za sve prazne POS-ove stanove koji zjape i gube na vrijednosti. Možda ipak netko u vlasti s vremenom dođe k pameti... Istina, na ovaj način ne može se baš tak brzo okrenuti lova (do smjene vlasti npr) ali je bolje barem izvući ulog nego prepustiti sve bankama i inim lešinarima.

  18. #68
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj winnerica prvotno napisa Vidi poruku
    Gledam kako su naši ljudi skloni pretjerivanju u svemu, pa tako i u građevini. Vole graditi, pa makar nikad bilo završeno, useljivo, upotrebljivo, a ugruvaju unutra hrpu love, vremena, mladosti, svega...
    Ima kod mene par ogromnih kuća u kvartu, jedva da su i pod krov stavljene, o fasadama (znači ne samo estetski, nego i energetski gubitak), prozorima na gornjim etažama i sl. možeš samo maštati jer su ih (danas stariji ljudi) nekad gradili "za djecu", a ta ista djeca su pobjegla od njih glavom bez obzira (ili nisu) da bi imali svoj mir u svom stanu, pa makar bio i podstanarski. I tako ti stanovi i kuće nisu nikad dovršeni, a vlasnici jedva preživljavaju u malom uređenom dijelu kuće od ovih groznih malih mirovina, a cijeli život su npr. hrmbali i ulagali u hrpu neiskoristivih zidova! Bolje da su lovu držali u čarapi (ne u banci jer su neke, kako znamo, propale). To je ono što vjerujem da Vlada cilja jer su zapravo ovi vlasnici mrtvog kapitala - imaju hrpe i hrpe bjesnih kvadrata u vlasništvu i nemaju od čega živjeti, primaju soc. pomoć ... Po meni bi takve roh bau stanove trebalo dati u zakup, s obavezom da zakupitelj izvrši uređenje istih! Zbog čega to ne naprave sami - nisu se sjetili...

    X!
    Često sam u Engleskoj i uvijek sam fascinirana kako su njima male kuće dovoljne.
    I kako roditelji nemaju potrebu zidati kuću trokatnicu za troje djece...

    I uvela bi sankcije na neožbukane kuće.

  19. #69
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    meni je oduvijek neobicno/neshvatljivo to emotivno vezanje za nekretnine.

    ko da je kuca ku*va ako promjeni vise vlasnika i to za pare

    osobno ne poznajem nikoga tko je presao 60tu, 70tu ili vec neku i "downsizeao" svoju nekretninu jer mu vise ne treba toliko soba/kupatila/stepenica. jednom sagradjeno - nikad prodano. kao da je to nekakva genetski uvjetovana deviza u nasim krajevima...

    kuca u mom susjedstvu je, u prvih nekoliko godina mog zivota tamo (u hr), promjenila tri-cetiri vlasnika. nacin na koji se o toj nekretnini pricalo je smijeh zivi. kuca s epitetima presmijesno...

    kupis sto ti odgovara (zeljama, mogucnostima), prodas sto ti ne odgovara (zeljama, mogucnostima opet), to "saranje" po trzistu nekretnina je kod nas jos uvijek nepoznat pojam. nazalost. jer da je poznat, mnogih od nedoumica na ovom topicu ne bi bilo...
    Posljednje uređivanje od litala : 21.08.2012. at 03:58

  20. #70
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    a kad kod nas postoji nesto sta se zove djedovina
    i kako da ja to ne osjecam za svoju kucu, koju je obitelj gradila godinama, vlastitim rukama
    i tu sam odrasla, i ja i otac mi
    to nije nesto kupljeno pa kasnije lako prodano - to je 'moje', 'nase', di se osjecam svoj na svome, di imamo vocnjak, vinograd
    ni ja nisam sentimetalno vezana toliko za stan koji smo kupili i evo sad zamijenili, pa imamo drugi
    ali tamo di smo sami salivali zidice i poplocavali, drugaciji mi je osjecaj i uopce mi nije neshvatljivo

    pa mi je tesko zauzeti stranu
    slazem se i s krumpiric i sillyme, to je logicno i jasno
    ali razumijem da nisu sve vikendice luksuz i da nije tek tako reci, pa onda prodaj i neces placat porez

  21. #71
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Ja ne znam kako vi, ali ja se zbilja vežem za prostor. I dan danas kad prođem ispred zgrade u kojoj sam živjela 25 godina sve virim kroz balkon kako su ga uredili. I isto me nešto štrecne oko srca.

    Kad smo ga prodavali tuga me uhvatila kad sam shvatila da mi cijelo djetinjstvo stane u vrećicu novaca (i to još ne punu).

  22. #72
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj summer prvotno napisa Vidi poruku
    a kad kod nas postoji nesto sta se zove djedovina
    i kako da ja to ne osjecam za svoju kucu, koju je obitelj gradila godinama, vlastitim rukama
    i tu sam odrasla, i ja i otac mi
    to nije nesto kupljeno pa kasnije lako prodano - to je 'moje', 'nase', di se osjecam svoj na svome, di imamo vocnjak, vinograd
    ni ja nisam sentimetalno vezana toliko za stan koji smo kupili i evo sad zamijenili, pa imamo drugi
    ali tamo di smo sami salivali zidice i poplocavali, drugaciji mi je osjecaj i uopce mi nije neshvatljivo

    pa mi je tesko zauzeti stranu
    slazem se i s krumpiric i sillyme, to je logicno i jasno
    ali razumijem da nisu sve vikendice luksuz i da nije tek tako reci, pa onda prodaj i neces placat porez
    Slažem se s ovim postom vezano za djedovinu.
    Jedno je djedovina kao posjed u kojem smo više stotina godina. Ono kad imaš prve razglednice ili slike iz svojeg sela i tamo samo tvoja djedovina i još maksimalno 3 vlasnika.
    To je sasvim druga kategorija i u potpunosti razumijem zašto se to ne prodaje, ni ja ne bih prodala, da nije neka stvarno egzistencijalna ugroza.

    Druga stvar je npr. da ja kupim negdje stan, pa mi je preskup za održavanje pa ga prodam, ili kupim apartman na moru, pa mi preskup, pa prodam.

  23. #73
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj trampolina prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ne znam kako vi, ali ja se zbilja vežem za prostor. I dan danas kad prođem ispred zgrade u kojoj sam živjela 25 godina sve virim kroz balkon kako su ga uredili. I isto me nešto štrecne oko srca.
    I ja se vežem za prostor, tu sam u istom prostoru 33 godine i jako teško bih se maknula.

  24. #74
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj trampolina prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ne znam kako vi, ali ja se zbilja vežem za prostor. I dan danas kad prođem ispred zgrade u kojoj sam živjela 25 godina sve virim kroz balkon kako su ga uredili. I isto me nešto štrecne oko srca.

    Kad smo ga prodavali tuga me uhvatila kad sam shvatila da mi cijelo djetinjstvo stane u vrećicu novaca (i to još ne punu).
    Ja sam zaključila da se vežemo za prostor jer ga nismo u prilici mijenjati dovoljno često.

    Kad sam bila podstanar (i selila se 13 puta u 20 godina) nisu me opterećivale stvari ni prostor, samo nofci ...

    Sad smo već 12 godina u istom (vlastitom) i baš se vidi da treba nešto učiniti s tim prostorom - promijeniti ili preurediti. Budući da smo odustali od zamjene, preuređujemo i baš sam zadovoljna, ali da mi je naći nešto u kvartu sa samo jednom sobom više, ne bih predugo razmišljala. MM je jače vezan za prostor jer taj je do vjenčanja živio u istom. Sve je to stvar navike... Trampolina, da se seliš na bolje (ljepše, jeftinije, veće, bolja lokacija...younameit), ne bi te uopće opterećivale veze s prostorom.

    S druge strane, treba se pomiriti s tim da nikad ne možemo imati sve dobre stvari u isto vrijeme i na istom mjestu. A to ne vrijedi samo za nastambe nego baš za sve.

  25. #75
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Kod nas nije mjenjanje nekretnina baš toliko uobičajeno kao npr. u Americi jer ljudi ne mijenjaju posao i ne sele radi posla iz grada u grad toliko kao vani ovdje eventualno dođeš sa sela u Zagreb ili s otoka negdje na kopnu i to je to, obično nema mrdanja. Tako da ako si dovoljno sretan da si i kupiš neku nekretninu na kredit onda to obično i ne možeš tako lako isplatiti, a ni prodati jer je pod hipotekom i onda zaglaviš tu gdje jesi na 30 godina ...a u tih 30 godina se i vežeš za taj prostor zbog brojnih uspomena
    Posljednje uređivanje od Mali Mimi : 21.08.2012. at 09:38

  26. #76
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    I ja se vežem za prostor, tu sam u istom prostoru 33 godine i jako teško bih se maknula.
    A sad zamisli da si u njemu 50 i više godina.
    Ne volim kad se stare ljude napada što ne mijenjaju nekretninu za neku logičniju. Meni bi još bilo i uzbudljivo promijeniti stan i susjedstvo, ali oni su vezani za navike, i jako im je teško sve promijeniti. Nije samo stan, nego i susjedi, dućani, cijeli život.

    Ja sam cijelo djetinjstvo bila podstanar, promijenili smo 4 stana dok nisam krenula na fax. I presretna sam što smo sad u nefasadiranom stanu dignutom nad kućom mojih roditelja, u kojem mogu radit razne preinake kako meni odgovara. I što šljiva koju posadimo ispred kuće ostaje nama (nekad prođemo ispred kuće di smo prije živili i gledamo u masline i palme koje smo posadili).
    Ne zagovaram sad nelogične poteze zbog sentimentalnosti, ali nije baš ni lako odredit šta je tako logično. Ovo što opisuje litala, kupuješ, prodaješ, mijenjaš prema mogućnostima, uključuje puno novaca koji odu na poreze, pa ako dižeš neke kredite, uključiš agencije za nekretnine, naravno kad nešto kupiš uvijek ima dijelova koji ti ne odgovaraju pa ih preuređuješ...zavrti se tu dosta extra novaca.

  27. #77
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa Vidi poruku

    osobno ne poznajem nikoga tko je presao 60tu, 70tu ili vec neku i "downsizeao" svoju nekretninu jer mu vise ne treba toliko soba/kupatila/stepenica. jednom sagradjeno - nikad prodano. kao da je to nekakva genetski uvjetovana deviza u nasim krajevima...

    Poznam ja, svoju baku, kad je dida umro, prodala je svoj stan od oho-ho soba i kvadrata i preselila se u jednosobni stan blizi ostatku obitelji i laksi za odrzavanje. Njena sestra s druge strane ne bi se odselila iz svog stana u malo manji stan, ali u zgradi di joj zivi vecina obitelji, a moja baka pa da se ne znam sto dogodi. Btw. moj predida je sazidao kucu (zgradu?) trokatnicu u centru Splita prije 80 i vise godina i jos uvijek je puna clanova obitelji - tako da je on eto imao pravo kad je zidao veliku kucu.

  28. #78
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    A ja sam se za ovaj svoj stan totalno vezala. I obojali smo ga u vesele boje i preuredili i sami izradjivali ormare i puno smo truda ulozili u njega i bas mi je super - ne bi se selila! Osim mozda u taj stan koji je baka prodala, a koji je bio stan nad stanovima (za Splicane: u Kineskom zidu, to su bili pravi stanovi, nije se stedilo ni na kvadratima ni na balkonima

  29. #79
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    A sad zamisli da si u njemu 50 i više godina.
    Točno tako si i zamišljam.
    Moji imaju vlasništvo od 1912., 100 godina i nije to samo mjesto stanovanja, to je i zemlja i voćnjak i svašta.

    Nije to kupio sam si preveliki stan, pa tražim manji, to je puno više.

  30. #80
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Da, naravno da to razumijemo, svi.
    Ali to što smo sentimentalni i što ne mogu zamislit da moj otac proda kuću u kojoj sam se rodila (dobro, nisam, rodila sam se u rodilištu ) i što se tamo uvijek osjećam ko doma, a u svome stanu, onako, nekako, ko'da je to prolazno riješenje (jer jest valjda)-to mi ne daje pravo da kažem ocu: nemoj prodati kuću, to mene boli-ako njemu treba novac za živit i prostor koji mogu očistit i održavati.

  31. #81
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Peterlin, kvaka je u tome što sam selila u bolje, veće i na ljepšoj lokaciji (za mene), i dan danas se ne bih vraćala. Ali uspomene su uspomene.

    Kaže meni E. prije neki dan "mama, mi nemamo svoj dom, teta I. (gazdarica) nam može reći da odselimo". A nije baš da smo se doticali teme vlasništva nekretnina.

  32. #82
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    Da, naravno da to razumijemo, svi.
    Ali to što smo sentimentalni i što ne mogu zamislit da moj otac proda kuću u kojoj sam se rodila (dobro, nisam, rodila sam se u rodilištu ) i što se tamo uvijek osjećam ko doma, a u svome stanu, onako, nekako, ko'da je to prolazno riješenje (jer jest valjda)-to mi ne daje pravo da kažem ocu: nemoj prodati kuću, to mene boli-ako njemu treba novac za živit i prostor koji mogu očistit i održavati.
    Naravno da mi nemamo to pravo, ali dopustimo da vlasnik ima pravo osjećati da ne želi nešto prodati (pa i na svoju štetu), jer mu je previše važno.

  33. #83
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Nema to veze sa emocijama, nego sa stanjem tržišta nekretnina.

  34. #84
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Nema to veze sa emocijama, nego sa stanjem tržišta nekretnina.
    A čuj, onaj dio gdje star i sam čovjek čami u golemoj nekretnini i ne želi prodati ima itekako veze s emocijama. Nema veze s zdravim razumom, ali s emocijama ima.

  35. #85
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Slažem se s Tangerinom, Trampolinom i Anemonom.
    U mojoj obitelji, doduše, ne postoji slučaj prevelike kuće građene "za djecu". Ma nema kuće uopće, ne bih sad ulazila u to kako i zašto.
    Ali mogu razumjeti taj osjećaj koji te veže za prostor u kojem si proveo cijeli život, odgojio djecu, upoznao mu svaki kutak i sa svim susjedima pio kavu ili od njih posuđivao šećer.
    Pa čak ni taj odlazak na bolje ne mijenja na stvari, uspomene su vrlo varljiva stvar i odjednom ti i ono što je objektivno bilo loše izgleda super.

    No, ja sam poznati emotivac i općenito nesklona promjenama, pa to nije ni čudno od mene čuti.

    A on topic, da, svakako, kad bih imala viška novca odmah bih ga uložila u nekretninu, nisam cijepljena protiv te naše bolesti. Uvijek kažem da bih, kad bih dobila na lotu, kupila roditeljima kućicu u cvijeću (koju mama oduvijek želi) i sebi stan.
    O vikendici na moru u zadnje vrijeme imam drugačije mišljenje, vjerojatno bih ipak radije (sve u slučaju tog dobitka na lotu) svake godine bezbrižno ljetovala na drugom mjestu.

  36. #86
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ja sam totalno emotivna prema starim kućama, vozimo se pored neke poluruševine, a moj komentar je: ajme kako je lijepa!
    Da mogu sve bi ih obnovila kako zaslužuju... ništa drugo u životu ne bi radila.

    U Engleskoj (opet ja s Engleskom, sori, ali ne mogu si pomoći) su stare kuće znatno skuplje nego nove. I Englezi istinski drže do tradicije (ne mislim sad tu samo na kraljicu i njihove odvojene pipe za hladnu i toplu vodu), poštuju starine, od svake malo veće ruševine naprave turističku znamenitost. A mi apartmane.
    Imaju i porez na nasljedstvo u prvom koljenu, a ako ga ne možeš platiti postoje zaklade kojima možeš dati svoju nekretninu i koje će se za nju korektno brinuti, a često ju ti možeš nastaviti koristiti pod određenim uvjetima. Naravno, ne govorim o kući građenoj pred 30 godina, već o onima koje imaju historijsku vrijednost. Isto tako, spremni su pomoći u obnavljanju... novcem, nadzorom, savjetom... ne znam pod kojim uvjetima... ali stvar bar na papiru funkcionira.

    Da je moje imanje od jedne kamene kuće, kamene štale, dviju ruševina kuća i sjenika nekim slučajem u Engleskoj, ja bi bila veleposjednik a uz pomoć http://www.english-heritage.org.uk/ imanje bi procvalo.
    Eh. Ovako, budući je na kraj svijeta, nemam ni lokalca da pokosi.

  37. #87
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    [QUOTE=Mojca;2206140]Ja sam totalno emotivna prema starim kućama, vozimo se pored neke poluruševine, a moj komentar je: ajme kako je lijepa!
    Da mogu sve bi ih obnovila kako zaslužuju... ništa drugo u životu ne bi radila.


    Ma ja nemam ništa protiv ni da se apartmani naprave od njih, ali da se pritom očuva autohtoni izgled kuće, bolje i to nego da propada, tu kod mene je bilo krcato takvih kuća i sve je rasprodano strancima jer se nitko nije htio s tim bakćati, ljudi su većinom radili nove kuće umjesto da uređuju starine, rijetko tko si je zadržao i uredio nešto takvo za život, ali eto uspjeli su sačuvati jednu kućicu i od nje napraviti etno kuću baš tu u mom susjedstvu.
    Posljednje uređivanje od Mali Mimi : 21.08.2012. at 16:13

  38. #88
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    kuću u kojoj sam se rodila (dobro, nisam, rodila sam se u rodilištu )
    To se danas zove "di sam začeta"

  39. #89
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    [QUOTE=Mali Mimi;2206303]
    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam totalno emotivna prema starim kućama, vozimo se pored neke poluruševine, a moj komentar je: ajme kako je lijepa!
    Da mogu sve bi ih obnovila kako zaslužuju... ništa drugo u životu ne bi radila.


    Ma ja nemam ništa protiv ni da se apartmani naprave od njih, ali da se pritom očuva autohtoni izgled kuće, bolje i to nego da propada, tu kod mene je bilo krcato takvih kuća i sve je rasprodano strancima jer se nitko nije htio s tim bakćati, ljudi su većinom radili nove kuće umjesto da uređuju starine, rijetko tko si je zadržao i uredio nešto takvo za život, ali eto uspjeli su sačuvati jednu kućicu i od nje napraviti etno kuću baš tu u mom susjedstvu.
    Ma naravno, to bi ja i radila, vidi moj post na prvoj stranici... to mi je nekakav dream job. Referirala sam se na one koji su na ucrtanim starinama sagradili velebna betonska zdanja.

  40. #90
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bih bas rekla da stoji ova analogija s autom... ako kupis tako skup auto - kao prvo, platit ces isto porez na promet (5%) na procijenjenu vrijednost vozila (isto kao i s nekretninom), pa ces placati godisnji porez na cmv (do 10g starosti auta), pa obavezni godisnji tehnicki, registracija i osiguranje i to sve a da auto niti jednom ne upalis. Dodatno, auti gube cca 10-20% svoje vrijednosti godisnje, sto je isto trosak (u smislu da se smanjuje vrijednost ulozenog novca). Svega ovog nabrojanog kod posjedovanja nekretnina trenutno nema, nego se eventualno plati porez za vikendice. Mislim da je smijesno da manje kosta imat vikendicu od 100m2 godisnje nego auto koji vrijedi 10x manje.

    mijesate kruske i jabuke

    govorilo se o tankanju auta. to je kao da kazes da sta netko ima kupovati stan na pantovcaku ako ga oprema u primi ili jysku. ili sto netko ide na more, a nema djeci za sladoled i gluposti svaki dan. pa ljudi radaju djecu, a da nisu sigurni jel ce imat za sve sto djeci treba, a sta ne bi tamo neke cigle kupovali. ne samo jer su nepromisljeni, nego se vremena mijenjaju, sistemi se mijenjaju itd.

    u aute se stvarno ne razumijem, to je netko spomenuo, niti vozim niti kupujem auto. ako kupis neki normalan auto, ne placas porez na luksuz. tehnicki i osiguranje imaju svoju prakticnu svrhu, zastita vlasnika i ostalih sudionika u prometu. jedino registracija. i placa se godisnje, naravno, jer auto ipak negdje i po necemu vozis, sudjelujes u prometu itd, i nije isto jel ga vozis godinu dana ili deset godina, zato se ne placa odjednom.

    ali ako ne platis registraciju ni tehnicki tvoj auto moze stajati u garazi i nitko ti na njega nece lupiti porez.

    za nekretnine se placa i porez na promet i gradevinska dozvola i uporabna dozvola, i komunalna naknada itd.

    razumijem da na vikendice postoji neki razuman porez, jer se vikendasi koriste i lokalnom infrastrukturom i administracijom itd, a ne placaju prirez. cinjenica je da ako se netko prijavi da zivi u vikendici onda ne placa porez.

    u principu i nekretnine gube na vrijednosti s godinama, pogotovo ona u koju se ne ulaze, nije bezveze novogradnja najskuplja

  41. #91
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Da, pričamo istovremeno o dvije različite stvari. Jedna je uloga države u stvaranju socijalne ravnoteže (hm)
    druga je življenje u skladu s vlastitim mogućnostima- a to je čisto filozofska tema

  42. #92
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    Meda, kako je takva spika totalitarna, kad je uravnilovka glavna mantra zemalja kojima je socijalna politika najrazvijenija i o kojima stalno pričamo kao uzorima. JAsno, ne možemo gledati van naših okvira.
    Apsolutno nepostojanje uplitanja države i raskalašeno tržište je totalitarno znak nedostatka socijalne politike.
    Pa, nemojmo gledati okolo. Ajmo gledati naše okvire.
    Nema šanse da si u radnom vijeku s prosječnom današnjom plaćom čovjek s nule stekne stan koji prelazi gabarite neoporezivog i vikendicu, dakle da ima 120 tisuća eura za stan i isto toliko za vikendicu.
    Znači, imati stan i vikendicu znak je da spadaš u ljude koji nisu prosječni.

    E, ako zarađuješ iznadprosječno, jel se od tebe uzima hrpa love za svačije potrebe? Da. Za škole, vrtiće, penzije, bilo šta...
    I onda si naravno, nećeš moć priuštiti vikendicu. Pa ćeš svake godine plaćati 50 eura apartman.

    Ako pak zarađuješ ispodprosječno, a netko ti je poklonio kuću i vikendicu, ti trošiš javno nabrana sredstva ovog koji zarađuje, uživaš u svojoj kući i vikendici i ne zamaraš se time što je osoba A platila tvojoj djeci školovanje i još sebi ljetovanje, a tebi je oboje besplatno

    Sad da ne bi mislili da se negdje prepoznajem, meni je ljetovanje besplatno, nije mi u interesu naplata poreza na nekretnine, ako ne sad, onda sigurno nekad.

    Samo pokušavam reći da se u poreznoj politici teško može biti zadovoljan. OSim ako si država.
    ne znam sta bih rekla, citam vec dva dana ovo i ne vjerujem, stvarno je degutantno ovo tvoje brojanje tko je kome sta platio i ko zivi na tudi racun. i uvijek je to samo jedan moguci scenarij, vraga se ti ne prepoznajes u njemu, to pricaj nekom drugom. rekla sam vec da necu komentirat tvoje postove, al ne znam sta mi bi, valjda jer vjerujem u zdrav razum i ne mogu vjerovat da netko mrtav hladan uporno tako ograniceno gleda na stvari i jos to javno pise, konstantno

    jos samo fali da ovaj parazit iznajmi svoj apartman ovom koji otkida od svojih usta za njega pa da svi zaplacemo od patetike

    nije to bas tako jednostavno kako si si ti zamislila, ali nemam volje vise ista pisat, ovakve izjave mi uniste svaku temu
    Posljednje uređivanje od meda : 22.08.2012. at 08:47

  43. #93
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa Vidi poruku
    ne znam sta bih rekla, citam vec dva dana ovo i ne vjerujem, stvarno je degutantno ovo tvoje brojanje tko je kome sta platio i ko zivi na tudi racun. i uvijek je to samo jedan moguci scenarij, vraga se ti ne prepoznajes u njemu, to pricaj nekom drugom. rekla sam vec da necu komentirat tvoje postove, al ne znam sta mi bi, valjda jer vjerujem u zdrav razum i ne mogu vjerovat da netko mrtav hladan uporno tako ograniceno gleda na stvari i jos to javno pise, konstantno

    jos samo fali da ovaj parazit iznajmi svoj apartman ovom koji otkida od svojih usta za njega pa da svi zaplacemo od patetike

    nije to bas tako jednostavno kako si si ti zamislila, ali nemam volje vise ista pisat, ovakve izjave mi uniste svaku temu
    X


    Pa i djeca su luksuz, i djeca koštaju državu dok ne počnu zarađivati, ajmo oporezivati i taj luksuz.

  44. #94
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,648

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa Vidi poruku
    u aute se stvarno ne razumijem, to je netko spomenuo, niti vozim niti kupujem auto. ako kupis neki normalan auto, ne placas porez na luksuz. tehnicki i osiguranje imaju svoju prakticnu svrhu, zastita vlasnika i ostalih sudionika u prometu. jedino registracija. i placa se godisnje, naravno, jer auto ipak negdje i po necemu vozis, sudjelujes u prometu itd, i nije isto jel ga vozis godinu dana ili deset godina, zato se ne placa odjednom.

    ali ako ne platis registraciju ni tehnicki tvoj auto moze stajati u garazi i nitko ti na njega nece lupiti porez.

    Stvarno ne znam kakav je to porez, ali ja ga plaćam svake godine. Imamo Picasso star 11 godina, najnjiže klase - kupili smo ga zbog veličine gepeka i do sada sam svake godine plaćala porez 4od 00 kn. Kako mi se ne da čitati što piše, ne znam je li to porez na "luksuz" ili neki drugi

  45. #95

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    330

    Početno

    To nije porez na luksuz nego porez na registrirani osobni automobil. Plaća se godišnje, ovisi o snazi motora i starosti vozila. Mislim da se ne plaća na aute starije od 10 godina - ali ako to S. Linić sazna, ne sumnjam da će se i taj podatak promijeniti

  46. #96
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,648

    Početno

    nije luksuz ali je porez. Ali ne znam zašto taj porez postoji. Porez na auto- stvarno ne razumijem

  47. #97
    mamalada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    201

    Početno

    Krumpirić, a što je, recimo, s ljudima koji su kuću naslijedili, nekakvu nazovi viksu kupili na kredit ili pola za gotovinu, pola kredit, nemaju ekstra velika primanja, štoviše? Treba li i njih maznut po džepu? Ili se u ovoj zemlji za sve može naći opravdanje?
    Btw. gore spomenuto nije moja priča, samo razmišljam, jedim se i žalim sve nas...

  48. #98
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    X


    Pa i djeca su luksuz, i djeca koštaju državu dok ne počnu zarađivati, ajmo oporezivati i taj luksuz.
    ne, djeca su tu da zarađuju za penzije.

    kad se već sprdamo

    A valjda postoji razlog zašto se svukuda oporezuje DODATNO sve ono što nije nužna potreba, i višak plaće, i auto i višak nekretnina i..ali što da kažem: baš me briga, nit sam ekonomist, nit mi se da pisati o onome što nekog dira u žicu. Još na početku teme sam napisala da oporezivanje nekretnina kod nas neće uspjeti, budući da nit' su regulirane i legalne u većini slučajeva, nit' kod nas to što imaš nekretninu znači da imaš para za platit porez, jer se za nekretnine tradicionalno ljudi vežu i tradicionalno su ulagali više nego su u tom trenutku i mogli.

    I, da, ne, meni ne odgovara porez na nekretnine. Niti mi odgovara porez na plaću.

  49. #99
    mamalada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    201

    Početno

    I da, ne bih kupila nekretninu u lošem stanju, pa se ubijala misleći gdje naći majstore po moru, gdje kupiti materijal, otkud dovući kompletan namještaj i slične sretne misli. Urediti da, ali iz temelja ne baš.
    Posljednje uređivanje od mamalada : 22.08.2012. at 10:20

  50. #100
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    meni je jedini razlog zašto bi mogao biti dobar taj porez (iako sam skroz protiv njega) taj da ga naplate od naših iseljenika i njiihove djece koja žive svugdje po Svijetu. I tako bi se možda ipak neke stvari sredile- obvako na jednoj poljoprivrednoj parceli ima 20 i više nasljednika, a tako je i na mnogmi kućama i štalama po otocima.

    No to onda opet neće biti nekretnine na koje se plaća taj porez i baš me zanima tko će tražiti te ljude po bijelom Svijetu. Koliko je samo kod nas tih nesređenih vlasničkih odnosa.

    Da ne velim da po centru Zagreba ima kuća koje su totalno zapuštene- ne znam radi li se o jednom vlasniku ili ih opet ima par desetaka (npr kuća u Staroj Vlaškoj). ne čitam previšđe Linićeve intervjue pa ne znam jel se dotakao pukih "nasljednika"
    to ti je opet vrlo relativno, zašto oni ne bi mogli željeti imati kuću u Zg, straćaru, za koju su vezani, a nemaju je love obnoviti baš sad-nego će ju ostavit nasljednicima.
    Teško je to tako-selektivno.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •