Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 150

Tema: Nekretnine na tržištu- biste li kupili?

  1. #101
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Netko je ranije napisao da bi trebalo oderati porezom vlasnike nekretnina koje stoje prazne i zapuštene. Tu se slažem 100%.

    Naši susjedi Slovenci su po tom pitanju puno bolji (još od prije ulaska u EU). Mi nemamo nekretnine nego obiteljske grobnice u Mariboru. Prije desetak godina dobili smo obavijest da će nam grobna mjesta "kljub vrednomu plačilu" vzeti jer ne održavamo (nismo tada mogli, taman su djeca bila mala i nije nam bilo zgodno putovati u Mb 2x godišnje). Rješenje se našlo u plaćanju njiohvog održavanja i tak je i sad.

    Trebali bi sve vlasnike neodržavanih (i neožbukanih u roku npr 24 mjeseca) nekretnina oporezovati ili uvaljati komunalne kazne, pa da vidite kak bi se ljudi predomislili... Valjda...

  2. #102

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    330

    Početno

    Moja svekrva je od djeda naslijedila poljoprivredno zemljište na Braču, neobrađeno. Ona ima 70 godina, malu mirovinu, i čisto sumnjam da će joj jednog dana pasti na pamet nešto tamo uzgajati/zemljište privesti svrsi. Pretpostavljam da bi zemljište mogla prodati za cijenu koja je u ovom trenutku realna (a realna je ako vas ljudi nazovu kad objavite oglas; ako vas ne zovu, znači da je previsoka). I što sad, Linić ili netko drugi će reći da to zemljište vrijedi toliko i toliko i onda prema tome odrediti porez? Ja bih u tom slučaju rekla: OK, državo, ako ti misliš da zemljište toliko vrijedi, dajem ti pravo prvokupa - kupi ako misliš da je to realna vrijednost. Ili mi dokaži da to toliko vrijedi.

    Ne kaže se bez veze da čovjek ne vrijedi onoliko koliko misli da vrijedi, nego onoliko koliko dobije kad proda sve što ima.

  3. #103
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Netko je ranije napisao da bi trebalo oderati porezom vlasnike nekretnina koje stoje prazne i zapuštene. Tu se slažem 100%.

    Naši susjedi Slovenci su po tom pitanju puno bolji (još od prije ulaska u EU). Mi nemamo nekretnine nego obiteljske grobnice u Mariboru. Prije desetak godina dobili smo obavijest da će nam grobna mjesta "kljub vrednomu plačilu" vzeti jer ne održavamo (nismo tada mogli, taman su djeca bila mala i nije nam bilo zgodno putovati u Mb 2x godišnje). Rješenje se našlo u plaćanju njiohvog održavanja i tak je i sad.

    Trebali bi sve vlasnike neodržavanih (i neožbukanih u roku npr 24 mjeseca) nekretnina oporezovati ili uvaljati komunalne kazne, pa da vidite kak bi se ljudi predomislili... Valjda...
    ali to ti je isto nešto što može naić na zgražanje i nerazumijevanje
    zašto bi netko platio kaznu i porez jer nema novaca da stavi fasadu...

  4. #104
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj Mishkica prvotno napisa Vidi poruku
    Ne kaže se bez veze da čovjek ne vrijedi onoliko koliko misli da vrijedi, nego onoliko koliko dobije kad proda sve što ima.
    Istina. Mislim samo na novčanu vrijednost, naravno. I to u datom trenutku, jer svemu je danas, nažalost, vrijednost relativna.

  5. #105
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    ali to ti je isto nešto što može naić na zgražanje i nerazumijevanje
    zašto bi netko platio kaznu i porez jer nema novaca da stavi fasadu...
    Istina, ali onda treba omogućiti da se od države dobije potpora za tako nešto (štajaznam uređene fasade po povoljnoj cijeni ili na bilo koji drugi način).

    Da ne širim sad priču - isto je i s neobrađenim poljoprivrednim zemljištem.

    Kad nešto imaš, o tome trebaš i brinuti. Znam, nije uvijek fer ni pravedno, ali tako ispada...
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 22.08.2012. at 13:43

  6. #106
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Netko je ranije napisao da bi trebalo oderati porezom vlasnike nekretnina koje stoje prazne i zapuštene. Tu se slažem 100%.

    Naši susjedi Slovenci su po tom pitanju puno bolji (još od prije ulaska u EU). Mi nemamo nekretnine nego obiteljske grobnice u Mariboru. Prije desetak godina dobili smo obavijest da će nam grobna mjesta "kljub vrednomu plačilu" vzeti jer ne održavamo (nismo tada mogli, taman su djeca bila mala i nije nam bilo zgodno putovati u Mb 2x godišnje). Rješenje se našlo u plaćanju njiohvog održavanja i tak je i sad.

    Trebali bi sve vlasnike neodržavanih (i neožbukanih u roku npr 24 mjeseca) nekretnina oporezovati ili uvaljati komunalne kazne, pa da vidite kak bi se ljudi predomislili... Valjda...
    mislim da grob nije isti tip vlasnistva kao kod drugih nekretnina. vlasnik si grobnog mjesta dok placas naknadu, ako ne placas neko vrijeme, gubis pravo na koristenje tog grobnog mjesta. imas pravo raspolaganja (prodavanja, nasljedivanja), ali nemas vlasnicki list

    moram priznati da mi je kaznjavanje u bilo kojem smislu vlasnika neodrzavanih nekretnina malo previse. zasto izmisljati nove stvari, kad se ni postojece ne provode. na primjer, pola zagreba se iznajmljuje na crno. nije toliko tesko saznati tko iznajmljuje na crno i ne placa porez. onda, nekretnine bez gradevinskih dozvola, pa nije to atomska fizika, uzme se plan i ide se po kvartu, sto nije ucrtano nije legalno i to se naplacuje i kaznjava. ili rusi. na trosak vlasnika, naravno. ako mogu ljudima provaljivat u stanove zbog tv pretplate, mogu bome i ovo.

  7. #107
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Ne treba čak ni to jer je sve snimljeno i u Arkodu.

  8. #108
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Ja se isto ne slazem s kaznjavanjem vlasnika jer nisu stavili fasadu ili im je kuca neodrzavana. Pretpostavljam da bi je stavili da imaju para, tj. da ce je staviti kad ce imat para. Evo moj sogor i sogorica grade kucu vec dvije godine (nije to tako puno), fasadu jos nisu stavili, ali u sljedecih godinu dana vjerojatno hoce. A da su imali para mogli su ju i ranije stavit al nisu, pa sto sad. Jedino gdje mogu zamislit intervenciju drzave je kad je kuca toliko oronula da ugrozava prolaznike, a i stanare. Ali i tada ne bih isla na kaznu nego na neku razumnu pomoc za obnovu.

    A sto kaze Meda, para se moze skupiti i postivanjem postojecih zakona, naplacivanjem postojecih poreza, legalizacijom gradjevina, oporezivanjem iznajmljivaca na crnu, sve ono sto bi se vec trebalo naplatiti. I onda ne bi bilo potrebe za novim naplacivanjima.

  9. #109
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    ne, djeca su tu da zarađuju za penzije.

    kad se već sprdamo
    Ne sprdam se ništa više ni manje od tebe...s obzirom da naša država gleda samo da kratkoročno popuni rupe u državnoj blagajni, djeca do 18g ionako samo koštaju državu.
    Pa ono, ako netko već želi npr. 3 djece, neka na treće plati porez. Ili još bolje, ugledajmo se na Kinu.

    Pa sad ozbiljno: pa zar ne kužite da će se nametanjem ekstremnih poreza na nekretnine samo omogućiti onima koji imaju da steknu još više, ispod vrijednosti (kao u privatizaciji), a oni koji imaju nešto malo, što su stekli kroz generacije, biti će prisiljeni to prodati u bescijenje.

    Porez na nekretnine, ovakav kakav je zamišljen samo vodi ka još jednoj velikoj pljački i osiromašivanju hrvatskih građana i omogućiti će lako bogaćenje šačici tajkuna.

  10. #110
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    da, naravno da si u pravu
    ali to rade zapravo svi porezi, jer smo mi neuređena država
    pa plaćaš porez na sve što ti je legalno-a nelegalno (od radnika na dalje) - a ha.
    ne jer porez sam po sebi nema smisla

  11. #111
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Netko je ranije napisao da bi trebalo oderati porezom vlasnike nekretnina koje stoje prazne i zapuštene. Tu se slažem 100%.
    ...
    Trebali bi sve vlasnike neodržavanih (i neožbukanih u roku npr 24 mjeseca) nekretnina oporezovati ili uvaljati komunalne kazne, pa da vidite kak bi se ljudi predomislili... Valjda...
    Apsolutno se slazem. Mislim da je smijesno kako zgrada (u kojoj ljudi zive) dobije uporabnu dozvolu i nakon toga je nitko vise prakticno ne kontrolira. Ja bih prvo uvela obavezno osiguranje za stetu protiv trecih osoba (kao kod auti) jer se mozes slikat s odstetom kad ti necija prastara neodrzavana fasada padne na glavu. Onda bih uvela kazne za nezbukane zgrade iz razloga energetske neucinkovitosti. Pa kazne za zapusteni okolis (ambrozija i smece u dvoristu - dok se susjedi bore sa stakorima, peludi i smradom). Pa godisnju provjeru za ispravnost protupozarnih instalacija/sredstava i evakuacijskih puteva, te postrozila kontrole plinskih i dimovodnih instalacija. A svakih 10 godina ako treba i kontrola strukturne sigurnosti, jer je neodrzavanje nekih toliko odmalo da doslovce prijeti da se dimnjaci i krovovi sruse vlasnicima i prolaznicima na glavu.

  12. #112
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Poznam ja, svoju baku, kad je dida umro, prodala je svoj stan od oho-ho soba i kvadrata i preselila se u jednosobni stan blizi ostatku obitelji i laksi za odrzavanje. Njena sestra s druge strane ne bi se odselila iz svog stana u malo manji stan, ali u zgradi di joj zivi vecina obitelji, a moja baka pa da se ne znam sto dogodi. Btw. moj predida je sazidao kucu (zgradu?) trokatnicu u centru Splita prije 80 i vise godina i jos uvijek je puna clanova obitelji - tako da je on eto imao pravo kad je zidao veliku kucu.
    Svaka čast baki na fleksibilnosti! Ja sam danas baš s mojom mamom (73 g.) razgovarala o takvim problemima jer se i sama našla s velikom kućom od 2 etaže i malim primanjima; nemože se ništa iznajmiti jer nisu npr. dva odvojena stana po etaži, a troškovi idu... I ona nikako ne razumije kako npr. se bi netko trebao "odreći" svoje imovine.... U svakom sl. očekuju me teški dani s njom i tom nekretninom jer je ona teško bolesna i nepokretna, nekretnina traži novac i održavanje, samo računi su ogromni s obzirom na primanja njena, ja nemam sredstva, ona nebi niti u dom npr. (pa da sve iznajmimo), nebi niti k meni... ma koma...

  13. #113

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,983

    Početno

    da imam novaca ne bi kupovala nekretninu u hr vec u berlinu, rimu, becu ili pragu- renovirala bi i rentala turistima preko online portala.
    cijenenekretnina u hr su prenapuhane i nerealne.

  14. #114

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    samo me zanima tko ima novca za pokupovati nekretnine kojih bi se na trzistu moglo naci hrpa: ne luksuznih nego starih velikih stanova? ja znam jendu gdju koja bi sutra prodala svoj ogromni stan jer s mirovinom jedva placa rezije (pricala neki dan kako se zimi grije u jednoj prostoriji na 17 stupnjeva); a stan je na prodaju i nitko ga nece...

  15. #115

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    kad bolje promislim mozda ce ljudi poklanjati stanove... blago nasoj drzavi

  16. #116
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    nije mi nikak jasno kak su oni došli do onih nebuloznih cifra kolko bi se plačalo, ak stalno kažu da to ne bu više od sadašnje komunalne

  17. #117
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    nije mi nikak jasno kak su oni došli do onih nebuloznih cifra kolko bi se plačalo, ak stalno kažu da to ne bu više od sadašnje komunalne
    Kako je dosao tko do tih cifri? Porezna uprava ili senzacionalisticki nastrojeni nepismeni "novinari" koji pisu po nasim novinama i portalima?

    Npr. jucer je kao "vijest" bilo na Vecernjem da je "dnevnica" sakupljaca boca u Makarskom primorju 20.000kn jer se tamo dnevno prikupi 40.000 boca... treba li uopce ista komentirati???
    Posljednje uređivanje od sillyme : 23.08.2012. at 09:12

  18. #118
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Tu je bio clanak objavljen, ali su ga makli pa je nedostupan:
    http://www.vecernji.hr/vijesti/zelit...-clanak-444224

    ali iz naslova se vidi sve

  19. #119
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    Citiraj josipal prvotno napisa Vidi poruku
    samo me zanima tko ima novca za pokupovati nekretnine kojih bi se na trzistu moglo naci hrpa: ne luksuznih nego starih velikih stanova? ja znam jendu gdju koja bi sutra prodala svoj ogromni stan jer s mirovinom jedva placa rezije (pricala neki dan kako se zimi grije u jednoj prostoriji na 17 stupnjeva); a stan je na prodaju i nitko ga nece...
    Upravo!! Ne znam kakav je konkretni stan o kojem govoriš, ali to je moj point, veliki, slabo ili nikako održavani stanovi, kuće bez fasade i hortikulturno ne uređenih okućnica su već na tržištu, a nakon oporezivanja nastat će poplava na tržištu takvih nekretnina koji nitko neće. Ljudi s lovom ne žele to, a oni koji bi kreditom banke nešto financirali ne mogu si priuštiti dodatno zaduživanje da bi kupljenu ruinu doveli u normalno stanje.

  20. #120
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    da mogu, odmah bih kupila stančić u centru.
    da ne moram usred radnog vremena ići po dijete u školu, nego da sama ode tamo i napiše zadaću.
    40 kvadrata bi mi bilo čist dovoljno.

  21. #121
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    kuće u gradu su neotkriveno blago. u prodaji nailazite na visoke cijene, no u stvarnosti se te iste mogu spustiti za jako puno jer u pravilu kupaca za kuće u gradu nema. mi smo svoju kupili na trešnjevci, na 45 minuta pješke sam od centra grada, u zoni tramvaja, imam svoj mir, zelenilo, susjede s kojima se intenzivno družimo, roštiljamo, i ono što je najvažnije prvotnu cijenu smo spustili za 25 000 eura. na kraju nas je koštala kao prosječan stan od 70-ak kvadrata. ok, trebalo se nešto ulagati, ali naša velika prednost je što je doljnji kat s posebnim ulazom, tako da baš zapadnemo u neočekivanu krizu, možemo ga iznajmljivati

    kao odgovor, na pitanje teme, da, ulagala bih u nekretnine

  22. #122
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    da mogu, odmah bih kupila stančić u centru.
    da ne moram usred radnog vremena ići po dijete u školu, nego da sama ode tamo i napiše zadaću.
    40 kvadrata bi mi bilo čist dovoljno.

    ot
    he he lako tebi kad imaš veliko dijete pa može biti sama u stanu i pisat zadaću.
    Vidiš meni bi isto dobrodošao stančić u centru da se odem odmoriti kad mi je sveg dost' )

  23. #123
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    kad ja kažem "centar", mislim na tvoj kvart
    i blizinu školke

  24. #124

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,983

    Početno

    imamo stan u strogom centru grada (blizu Jelacic Trga), godinama vec trazimo veci stan (isto u centru): ono sto se prodaje je po nerealnim cijenama - ljudi bez obzira na njihovu financijsku situaciju jos uvijek ocekuju cudo od zarade.

  25. #125
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    nije mi nikak jasno kak su oni došli do onih nebuloznih cifra kolko bi se plačalo, ak stalno kažu da to ne bu više od sadašnje komunalne
    Ja nisam shvatila da nece bit vise nego da ce bit pravednije ma sto to znacilo Placat cemo jednakije, a vise, jupi!

    Inace, cak je i u danasnjem jutarnjem izasao veliki tekst protiv poreza na imovinu.

  26. #126
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    da mogu, odmah bih kupila stančić u centru.
    da ne moram usred radnog vremena ići po dijete u školu, nego da sama ode tamo i napiše zadaću.
    40 kvadrata bi mi bilo čist dovoljno.
    ma ne moras kupovat, ja otvorim boravak za skolsku djecu, ti ga uredis i izreklamiras i imas dozivotni popust

  27. #127
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj josipal prvotno napisa Vidi poruku
    samo me zanima tko ima novca za pokupovati nekretnine kojih bi se na trzistu moglo naci hrpa: ne luksuznih nego starih velikih stanova? ja znam jendu gdju koja bi sutra prodala svoj ogromni stan jer s mirovinom jedva placa rezije (pricala neki dan kako se zimi grije u jednoj prostoriji na 17 stupnjeva); a stan je na prodaju i nitko ga nece...
    i ja prodajem stan pa ga nitko nece kupit, al da spustim cijenu za 20% naslo bi se sigurno dosta zainteresiranih

    vjerujem da bi i ta tvoja gdja tako, ako stvarno zeli prodati. ja sam zakljucila da mi se ne isplati prodavat, jer mi nije hitno i imam jos neke druge kombinacije u igri.

    ili da pristane na neku zamjenu uz nadoplatu, zamjenu za stan i jos nesto, manje stvari je lakse prodati, iznajmiti, odrzavati itd. mi smo tako rijesili jedan stan, sestra sjela i zvala svaki oglas koji je bio objavljen, i na kraju je ispalo da ljudi traze veci stan, a imaju manji u istoj ulici. to je bilo jos prije ovog buma s cijenama i kreditima, kad su se stanovi prodavali ne bas za 5 minuta. ali i danas to moze funkcionirati, ja sam imala ideju da zamijenim stan za kucu ili gradiliste i poslala sam mail svima koji prodaju nesto u kvartu koji sam zeljela, jeftinije, skuplje, staro, novo, ovakvo, onakvo. neki su se javili, neki nisu, s nekima smo se vidjeli, jedan je bio samo zaozbiljno zainteresiran, ali stvarno zainteresiran, samo je dosao, vidio nase i pristao, i jos bi nama nadoplatio razliku. prodajom se treba baviti, ljudi su nemastoviti i pasivni, i samo cekaju da im netko dode s vrecom novaca na vrata. cinjenica je da je masa stanova sagradeno, oni koji su zeljeli i mogli dizati kredite su ih vec digli, pa ne moze to ici u nedogled, i gradenje i rast cijena i krediti. sad je vrijeme za padanje cijena na neku razumnu razinu, stanarine za iznajmljivanje su vec pale

  28. #128

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    ja bi rado da mogu mijenjala stan za kucu, al gle nitko dosad nece- pogledali, otisli, nisu se javili

    a da mogu, da kupila bi sebi kucu s malo dvorista, a stan ostavila za iznajmljivanje... i jos bi si kupila nesto na moru, al s mogućnošću roštiljanja... i još bi...

    e da, zaboravila da nemam kako kupiti

  29. #129
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Eto, porez, ne-porez, svi bi radije imali puno nekretnina na kraju

  30. #130
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Pa sad ozbiljno: pa zar ne kužite da će se nametanjem ekstremnih poreza na nekretnine samo omogućiti onima koji imaju da steknu još više, ispod vrijednosti (kao u privatizaciji), a oni koji imaju nešto malo, što su stekli kroz generacije, biti će prisiljeni to prodati u bescijenje.

    Porez na nekretnine, ovakav kakav je zamišljen samo vodi ka još jednoj velikoj pljački i osiromašivanju hrvatskih građana i omogućiti će lako bogaćenje šačici tajkuna.
    Slažem se, Deaedi, i užasne su mi medijske hajke na starije osobe koje žive u velikim stanovima, uz glasne povike "zašto ih ne prodaju". Najprije, većina tih ljudi se i te kako naradila za te stanove i mirovina im je jedino životno doba u kojem u tim stanovima mogu (tj. trebali bi moći) uživati. Cijeli su život uplaćivali u mirovinski fond koji je u međuvremenu netragom nestao i sad ti ljudi, umjesto da dobivaju pristojan novac kao priznanje za svoj cjeloživotni rad, žive od crkavice i netko im broji kvadrate za koje su se godinama znojili i odricali.

    Čini mi se da se stvorio novi sloj bogataša koji imaju dovoljno novaca da kupe što žele, ali nemaju to gdje kupiti... Gradovi su takvi kakvi jesu, površina im je ograničena, novih atraktivnih parcela za gradnju vila više nema, pa ajmo sad lijepo istjerati osiromašeni srednji sloj iz njihovih građanskih stanova, kupiti klavire, upisati djecu na francuski i glumiti novu elitu.

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Apsolutno se slazem. Mislim da je smijesno kako zgrada (u kojoj ljudi zive) dobije uporabnu dozvolu i nakon toga je nitko vise prakticno ne kontrolira. Ja bih prvo uvela obavezno osiguranje za stetu protiv trecih osoba (kao kod auti) jer se mozes slikat s odstetom kad ti necija prastara neodrzavana fasada padne na glavu. Onda bih uvela kazne za nezbukane zgrade iz razloga energetske neucinkovitosti. Pa kazne za zapusteni okolis (ambrozija i smece u dvoristu - dok se susjedi bore sa stakorima, peludi i smradom). Pa godisnju provjeru za ispravnost protupozarnih instalacija/sredstava i evakuacijskih puteva, te postrozila kontrole plinskih i dimovodnih instalacija. A svakih 10 godina ako treba i kontrola strukturne sigurnosti, jer je neodrzavanje nekih toliko odmalo da doslovce prijeti da se dimnjaci i krovovi sruse vlasnicima i prolaznicima na glavu.
    Vidiš, mi u Beču imamo dosta toga što si ti navela. Za neke stvari brinu sami stanari (npr. ako imaš plinski bojler, svake godine ga mora prekontrolirati ovlašteni serviser koji svoju pozitivnu ocjenu šalje gradskoj plinari; ukoliko pošalje negativnu ocjenu ili do određenog datuma ne obavi pregled, stiže ti najprije opomena, a zatim i kazna; isto vrijedi i za dimnjačara i pregled dimnjaka ukoliko se koriste), a za druge stvari brinu firme koje stanari plaćaju. Ne znam točno što sve spada pod redovno održavanje zgrade (trebala bih pogledati ugovor s firmom koja održava našu zgradu), ali definitivno se dosta toga redovno pregledava.
    Posljednje uređivanje od Sanja : 23.08.2012. at 14:15

  31. #131
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa Vidi poruku
    zasto izmisljati nove stvari, kad se ni postojece ne provode. na primjer, pola zagreba se iznajmljuje na crno. nije toliko tesko saznati tko iznajmljuje na crno i ne placa porez. onda, nekretnine bez gradevinskih dozvola, pa nije to atomska fizika, uzme se plan i ide se po kvartu, sto nije ucrtano nije legalno i to se naplacuje i kaznjava. ili rusi. na trosak vlasnika, naravno. ako mogu ljudima provaljivat u stanove zbog tv pretplate, mogu bome i ovo.
    Potpis, Meda.

  32. #132
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    kad ja kažem "centar", mislim na tvoj kvart
    i blizinu školke
    Moj bivsi kvart.

  33. #133
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    Citiraj Sanja prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se, Deaedi, i užasne su mi medijske hajke na starije osobe koje žive u velikim stanovima, uz glasne povike "zašto ih ne prodaju". Najprije, većina tih ljudi se i te kako naradila za te stanove i mirovina im je jedino životno doba u kojem u tim stanovima mogu (tj. trebali bi moći) uživati. Cijeli su život uplaćivali u mirovinski fond koji je u međuvremenu netragom nestao i sad ti ljudi, umjesto da dobivaju pristojan novac kao priznanje za svoj cjeloživotni rad, žive od crkavice i netko im broji kvadrate za koje su se godinama znojili i odricali.
    mirovine su takve kakve su, kako vlasnicima kvadrata, tako i onima koji tih kvadrata nemaju.
    a zar je pravedno da mi svi vlasnicima velikih stanova plaćamo soc. pomoć, a sve kako bi ti isti stanovi ostali sačuvani za njihove nasljednike?
    nitko ne tjera nikog iz stana, ali ako imaš stan od 100 kvadrata ne možeš očekivati socijalnu pomoć, pomoć u ogrijevu itd.

  34. #134
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj suncokret prvotno napisa Vidi poruku
    mirovine su takve kakve su, kako vlasnicima kvadrata, tako i onima koji tih kvadrata nemaju.
    a zar je pravedno da mi svi vlasnicima velikih stanova plaćamo soc. pomoć, a sve kako bi ti isti stanovi ostali sačuvani za njihove nasljednike?
    nitko ne tjera nikog iz stana, ali ako imaš stan od 100 kvadrata ne možeš očekivati socijalnu pomoć, pomoć u ogrijevu itd.
    Ne mora im se plaćati socijalna pomoć, ali ne mora im se ni otežavati situacija proglašavanjem određenog broja kvadrata dovoljnim, a na ostatak nabiti porez.

    Zar je pravedno da su ti ljudi, koji su mahom imali dobre plaće, prije 20-30 godina svojim izdavanjima platili, recimo, tvoje školovanje? Može se i tako gledati. Iza tih ljudi je (u 99% slučajeva) 40 godina mukotrpnog rada i velikih izdavanja u državni budžet. A socijalna država poznaje se upravo po tome koliko je spremna pomoći čovjeku u nevolji, a ne izreketariti ga.

  35. #135
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ja im ne bih nabijala porez, vec bih promijenila mentalni sklop pa bi oni sami uvidjeli da ce im biti ljepse zivjeti ako imaju nesto novca i manji stambeni prostor, nego 100 kvadrata i 0 kuna mjesecno. Neki od njih su naravno podosta izdvajali, a neki su naslijedili, itd. No ni to nije bitno. Bitno je da im, zapravo, vise ne odgovara zivot u takvom okruzenju.

    Mislim, nije ni meni u ovih tri godine netko uspio promijeniti mentalni sklop, ali gledam kako to, zapravo, skroz ok funkcionira u drustvu u kojem je normalna prodaja/seoba i slicno. Kucu koju smo kupili ja i dalje uredjujem kao da cu u njoj, maltene, cuvati praunuke. A muz i njegovi me stvarno samo blijedo gledaju.

  36. #136
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    koliko sam upoznata ne uvodi se porez na nekretninu u kojoj živiš.
    radi se samo o tome da ne možeš biti korisnik soc. pomoći i vlasnik stana vrijednog 100 000 eura. koliko znam to nije moguće ni u austriji.

  37. #137

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    joooj ne spominjite socijalnu pomoc: svi al doslovce svi susjedi mojih u Slavoniji su na socijali (besplatni ogrjev, struja, oslobodjeni komunalija, novcana pomoc). Kuce ogromne- ok nemaju sad novaca. Pa zasto onda drzava ne uzme sebi tu kucu ili kad dodje nasljednik naplati mu za brigu o roditelju. Mene to izludi. Jer zato mi (mislim drzava) ne mozemo nikuda!!

  38. #138

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    a sto se kupovanja nekretnina tice: najisplativije je kupiti nelegalni objekt u Jakusevcu

  39. #139
    Nitenaja avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    291

    Početno

    Mi smo još prije ove"bajne krize" kupili dvije nekretnine,poslovni prostor,i apartman u Istri.Sve je bilo ok dok je mm radio sa super plačom,a onda pljas,pao posao,plača na pola,ma joj kad se sjetim,al ajde prošlo je nekako...Zgurali smo.Poslovni prostor smo iznajmili, ja sam zatvorila obrt,željela sam treće dijete.Krenuli iznajmljivati apartman,i eto lagano ide.Imamo veliku sreću što imamo odgovorne goste u apartmanu,i super osoba u p.prostoru.Nema kašnjenja s najmom,niti s režijama,apartman na moru nam vodi jedna gospođa kojoj plačamo duplo više od toga kako se cijene spremaćica plačaju,ali zavrjedila je svaku kunu.Ne bojim se poreza jer jedna i druga nekretnina nisu bez prijave,odnosno nikako na crno.Ako vam netko veli da se ne isplati,laže,samo ovisi s koliko je čovijek zadovoljan.Da bi nekretnina bila primamljiva za najam,mora se u nju uložiti,i sigurno će imati najmoprimca.

  40. #140
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Nitenaja potvrđuje ono o čemu smo već ranije pisali, a to je da se s nekretninom treba aktivno baviti i uložiti u nju (održavanje, gospođa koja je vodi i sl.) da bi ona bila isplativa. Skidam kapu, svaka čast!

  41. #141
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj winnerica prvotno napisa Vidi poruku
    Svaka čast baki na fleksibilnosti! Ja sam danas baš s mojom mamom (73 g.) razgovarala o takvim problemima jer se i sama našla s velikom kućom od 2 etaže i malim primanjima; nemože se ništa iznajmiti jer nisu npr. dva odvojena stana po etaži, a troškovi idu... I ona nikako ne razumije kako npr. se bi netko trebao "odreći" svoje imovine.... U svakom sl. očekuju me teški dani s njom i tom nekretninom jer je ona teško bolesna i nepokretna, nekretnina traži novac i održavanje, samo računi su ogromni s obzirom na primanja njena, ja nemam sredstva, ona nebi niti u dom npr. (pa da sve iznajmimo), nebi niti k meni... ma koma...
    Dosjetila sam se i da je zena od bakinog brata podijelila svoj veeliki (sve neki veliki stanovi u tih baka i djedova) stan u dva manja kad joj je muz umra. U jedan se uselila. A drugi iznajmiila. Sve na kcerkinu inicijativu, al svejedno. Jedino za takvo nesto je trebalo imati dosta para, jer je trebalo stanove kompletno preuredit, napravit dvi kuhinje di je bila jedna pa dva wc-a i malo zidove popremijestati.

    Al ta sestra od bake je kao tvoja mama, osim sto ima skoro 90 godina. Nece pa nece da se makne iz svog stana. A svi je nagovaramo vec bar pet godina. I ne bi to bio problem da ona moze sama. Al ne moze. Moja mama joj je zadnjih par mjeseci dolazila dva puta dnevno skuhat i sredit stan. A sad je nasla neku zenu iz zgrade koja joj dolazi tri put dnevno 4 dana u tjednu i jos joj tri puta tjedno dolazi moja mama. Al i to je premalo, jer ona svejedno ne moze sama, u zadnja dva mjeseca je dva puta pala po noci, prvi put se natukla dobro, mislili su da je slomila kuk, a drugi put je sinoc pala i razbila glavu, evo sad cekaju hitnu da vide jel potres mozga ili nesto. A milion puta smo joj svi predlagali da se preseli u tu zgradu di je baka i moja mama i jos njene dvi necakinje i ta zena od pokojnog brata, pa nece. mogla bi bit sama u stanu, ako hoce (npr. u tom koji je sad iznajmljen), pa bi je sve jedno mogli stalno svi posjecivat i provjeravat, a mogla bi ziviti i sa zenom od brata (koja ima "samo" 80, al je ko pticica, svuda je ima , al nece. I nije to neka stranjska zgrada u koju bi prvi put dosla, tu je ona zivila 30 ili 40 godina, od djetinjstva do braka. Pa je mislila otic u dom i necakinja jedna (moja teta) joj nasla mjesto u domu, al u dvokrevetnoj sobi pa joj se to nije svidjelo. Bas je komplicirana ta zena. Kuzim ja da joj se nece selit iz svog stana, i rekoh, da moze sama, sve bi bilo u redu, al ne moze, i samo se moja mater polomi jer se treba brinut za nju pa za mog oca (kojem nije nista, ali je lijen do bola), pa onda zeli doc i do mene i vidit maloga i malo nama pomoc... ma bezveze

    A nepovezano s tim, ova cifra od 100 000 eura za stan - pa nije to neka lova, barem za stanove u Splitu i u Zagrebu. Moj brat je cini mi se svoj stan od 40 i nesto kvadrata u Zagrebu platio oko 120000 eura (doduse prije krize, al svejedno). I sad je to neki luksuzan stan Mos mislit.

  42. #142
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    a nisu ni split i zagreb jedina naselja u hrvatskoj.

  43. #143
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ali su gotovo jedina di ima posla. Nažalost.

  44. #144
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    pa, kad si u mirovini to ne bi trebao biti problem.

  45. #145
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    ja razumijem da je ljudima tesko otici iz stana u kojem zive 50 godina
    ali ako si star, mozda i bolestan, imas mizeriju od penzije i jedva prezivljavas (doslovno) u 4-sobnom stanu u centru grada, nema druge nego prodati i preseliti se u manji. i s razlikom mirno i neoptereceno zivjeti, a ne misliti koliko dnevno si mozes priustiti upaliti grijanje...

  46. #146
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    bojim se da tu nema racionalnosti.
    veliki broj starih ljudi je kao drvo koje negdje pusti korijenje; ako ga presadiš, uvene.

    ne da oni ne bi htjeli, nego jednostavno ne mogu.
    pa im je lakše biti u svome i biti u hladnom i biti gladan, nego otići.

    i mi bismo, da nema svekra i svekrve, prodali stan i otišli.
    ali, tko bi kupio stan koji ima zajednički vrt sa njih dvoje?
    nitko.
    i tako mi živimo ovdje gdje živimo...
    ja patim, ali vjerujem da bi njih dvoje patili puno puno više.

  47. #147
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Stari ljudi, barem oni koje ja znam, često "čuvaju" te svoje nekretnine za nekoga - djecu ili, još češće, za unuke.
    Tako da se žrtvuju pa ond aimaju osjećaj da su nešto stvorili i ostavili nasljednicima.

  48. #148
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    A neki su jednostavno sebični, kao mama moje prijateljice, koja je sama u 3-sobnom stanu na dobroj lokaciji u Splitu, ali ima divan pogled, dok joj je kći s obitelji u podstanarima. Otvoreno kaže: da dam ja ovaj stan nikom na svitu. I da ga prodan, di ću nać ovi pogled.
    I to je legitimno.
    A nije ni svjesna koju količinu obiteljskih nevolja bi riješila prodajom tog stana i kupovinom dvaju manjih. No, svatko zna za sebe najbolje.

  49. #149
    Minda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    U blizini
    Postovi
    283

    Početno

    s porezom ili bez bar dok su klinci mali priželjkujem najprije kućicu u ZG a za more ako bude ako ne svake godine u neki apartmačić ili još bolje kamp.
    Vidim da se spominju kuće u ZG iznos od cca 150 000 eura pa evo intenzivno tragam za nekom samostojećom kućicom razumne cijene i malog vrta i za iznos od 150 000 eura nalazim samo na one koje treba prilično preurediti...

    Kad bi išao metro od Zagorja do Zagreba sutra bi se preselila

    Što se tiče poreza složila bih se s onom strujom koja je za ali neka prije ustinu počnu provoditi i ranije donesene porezne namete uz velike sankcije za svaki oblik rada na crno...

  50. #150
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Nisam znala gdje bih pitala, pa ću ovdje.
    Molim vas preporuku za neku agenciju s područja Samobora i okolice koja se bavi prodajom nekretnina, zemljišta i sl.

    Treba mi info za jednu meni blisku osobu. Hvala lijepa.

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •