Pokazuje rezultate 1 do 35 od 35

Tema: roba primila boju od druge robe- kako maknuti?

  1. #1
    Sandrij2 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    661

    Početno roba primila boju od druge robe- kako maknuti?

    Ako već postoji slična tema, molim neku dobru dušicu da me preusmjeri, a ovo brišite.

    No, imam haljinu od dvije vrste robe. Ne znajući da jedna pušta boju, operem haljinu (na ruke) i imam na drugom dijelu mrlje. Pokušala maknuti mrlje Vanishom i Bioshoutom, ali ništa- nikakvog pomaka. Ima neko ideju?

    (Našla sam način kako zaštititi taj dio koji pušta boju- ubacila sam ga u vrećicu i čvrsto svezala)

  2. #2
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Postoji dr. Beckmannsov prah za skidanje boje primljene u pranju. Ima ga u dm-u. Doduše, meni je nakon toga majica potpuno promijenila boju, i to dvaput.

  3. #3
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Kakve je boje ta koja je primila boju?

    Ja sam sve bijele stvari koje su imale raznorazne pobojane mrlje (što od stajanja, što od drugih stvari) uapjela srediti Lidlovim deterdžentom za bijelo rublje - tekući deterdžent, bijela boca od 2 l, zeleni čep. Neke mi stvari nisu otišle u prvom pranju, ali nakon dva pranja sigurno jesu.

    Imala sam još neku žutu stvar koja je pocrvenila u pranju. Njoj je samo trebao dovoljan broj pranja da to izađe van (u međuvremenu sam tu stvar ionako nosila po doma pa mi nije bilo bitno kako izgleda ).

    Edit: Deterdžent se zove Formil. Zaboravih napisati.
    Posljednje uređivanje od mishekica : 21.08.2012. at 10:06

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Sandrij2 prvotno napisa Vidi poruku
    Ako već postoji slična tema, molim neku dobru dušicu da me preusmjeri, a ovo brišite.

    No, imam haljinu od dvije vrste robe. Ne znajući da jedna pušta boju, operem haljinu (na ruke) i imam na drugom dijelu mrlje. Pokušala maknuti mrlje Vanishom i Bioshoutom, ali ništa- nikakvog pomaka. Ima neko ideju?

    (Našla sam način kako zaštititi taj dio koji pušta boju- ubacila sam ga u vrećicu i čvrsto svezala)
    Potraži bilo koje sredstvo za uklanjanje boje (color run remover), npr. Dr. Beckman's ili neko slično u DM-u, košta nekih 15-tak kn ako se dobro sjećam.

    Obojenu robu ODVOJENO potopi u kantu/lavor ili kadu. Na kutiji s tim sredstvom (izgleda kao sol) pišu upute, ne znam točno napamet kako ide, ali treba ostaviti u toj otopini dosta dugo da se neželjena boja ispere, a da osnovna boja ostane. Meni se pokazalo ok, pogotovo za bijelo kad mi je upala dječja crvena čarapa.

    Pazi da ne napraviš prejaku otopinu, jer može promijeniti osnovnu boju, bolje malo slabiju pa ponovi postupak po potrebi.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 21.08.2012. at 10:08

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    330

    Početno

    Ili kupi maramice za skidanje boje, dr. Beckmann's ili dm-ove, i operi haljinu u perilici, program ručno pranje. Trebalo bi pomoći. Ja sam tako spasila jednu prugastu majicu gdje se crvena boja u pranju prelila na bijele pruge.

  6. #6
    Sandrij2 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    661

    Početno

    Hvla vam svima, kako ste brze . Idem sad u DM, pa valjda nešto nađem.

    Citiraj mishekica prvotno napisa Vidi poruku
    Kakve je boje ta koja je primila boju?
    Dio koji je pustio boju je smeđi, a dio koji je primio je šareni, ali se svejedno među tim šarenilom uočavaju fleke.

    Ne mogu haljinu staviti u perilicu, jer će ova smeđa opet pustiti boju.

    A haljina mi je taaaaaaako dobra...

  7. #7
    nahla avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    split
    Postovi
    903

    Početno

    ja koristila tro sredstvo iz dm i požalila.....promijenilo je boju i to na fleke....

  8. #8
    Sandrij2 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    661

    Početno

    Evo izvješće....

    Onaj sapun Denk Mit koji navodno čisti sve moguće fleke nije ništa napravio.

    Dr. Beckmann original- za skidanje mrlja u pranju- napravila sam otopinu kako piše i sreća da sam prvo na jednom rubu isprobala. Ajmeeeeeeeeee, u sekundi bi mi požmarila cijela haljina. onda sam otopinu razvodnila više od 10 puta, ubacila taj donji dio haljine, pa i po cijenu da posvijetli. No, one smeđe mrlje izgleda da ne idu. Dakle, original boja će 100% posvijetliti, a ova pokupljena pri ručnom pranju- čisto sumnjam. No, vidjećemo.

    Već sam se pozdravila s haljinom. Ali od sinoć imam zabavu s njom, mogla sam napraviti generalku doma...

  9. #9
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Citiraj Sandrij2 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne mogu haljinu staviti u perilicu, jer će ova smeđa opet pustiti boju.
    Meni sav taj veš, koji ispočetka pušta boju, nakon nekoliko pranja prestane puštati.
    Doduše, ja uvijek (pogotovo kad imam neki novi komad neispitane boje) koristim maramice za upijanje boje. Kupujem ih u Mülleru - Blink, 15 komada 13,90 (ako se ne varam). Čak su nedavno imali neku akciju pa su bila 2 komada gratis.

  10. #10
    nahla avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    split
    Postovi
    903

    Početno

    Citiraj Sandrij2 prvotno napisa Vidi poruku
    Evo izvješće....

    Onaj sapun Denk Mit koji navodno čisti sve moguće fleke nije ništa napravio.

    Dr. Beckmann original- za skidanje mrlja u pranju- napravila sam otopinu kako piše i sreća da sam prvo na jednom rubu isprobala. Ajmeeeeeeeeee, u sekundi bi mi požmarila cijela haljina. onda sam otopinu razvodnila više od 10 puta, ubacila taj donji dio haljine, pa i po cijenu da posvijetli. No, one smeđe mrlje izgleda da ne idu. Dakle, original boja će 100% posvijetliti, a ova pokupljena pri ručnom pranju- čisto sumnjam. No, vidjećemo.

    Već sam se pozdravila s haljinom. Ali od sinoć imam zabavu s njom, mogla sam napraviti generalku doma...

    to se i meni dogodilo, doduše skinilo je fleku al i boju zajedno s njom. i to "mjestimično"

  11. #11
    Lucas avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    village...long village
    Postovi
    1,638

    Početno

    što mene živciraju te dvobojne stvari...

    ja ih ne kupujem (više) al kad malci dobe majice ili hlače, npr. plave sa bijelim rubom, ja slom živaca dobijem jer to nije za prat sa tamnim, ni sa svijetlim...a na ruke bome ne perem jer imam pametnijeg posla a i vrtićke fleke neidu dole ručnim pranjem.

    jednom sam si isto tak shebala majicu (bijelo rozu na pruge) i od onda pazim kaj kupujem....
    isprobala čak i namakanje nove robe u otopini octa i mlake vode,kao - neće roba boju pustit.....
    a-ha....

    zato moja frendica (flegma) kad si tak pofarba majjicu, zaveže na par mjesta s gumicom i hiti u vodu s izjeljivačem i dobije novu hipi majicu

  12. #12
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Lucas prvotno napisa Vidi poruku
    što mene živciraju te dvobojne stvari...

    ja ih ne kupujem (više) al kad malci dobe majice ili hlače, npr. plave sa bijelim rubom, ja slom živaca dobijem jer to nije za prat sa tamnim, ni sa svijetlim...
    i mene
    s tim da se ja još i sama zeznem
    npr. kupila sam V krasan badic, bijeli s crvenim i plavim rubom
    naravno da su rubovi pustili boju
    a badici se peru na ruke
    s tim da je to kakti marka i ocekujes kad naprave takvu kombinaciju da će to napraviti s kvalitetnim bojama

  13. #13
    Sandrij2 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    661

    Početno

    što se mene tiče, ovo poglavlje sam zatvorila, haljina je stvar prošlosti... uglavnom, i onaj print na materijalu je poblijedio, a fleke se i dalje vide... priznajem da sam ovaj put ispala teški loser.

  14. #14
    nahla avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    split
    Postovi
    903

    Početno

    sandrij, neću ti reć : Rekla sam ti

  15. #15
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Citiraj Lucas prvotno napisa Vidi poruku
    što mene živciraju te dvobojne stvari...

    ja ih ne kupujem (više) al kad malci dobe majice ili hlače, npr. plave sa bijelim rubom, ja slom živaca dobijem jer to nije za prat sa tamnim, ni sa svijetlim...
    E baš tak. U pravilu ne kupujem i ne znam kako bih to prala.
    Prugice, recimo, zapravo i ne volim jer ih uglavnom prave horizontalne, kao da već i vrapci na grani ne znaju da to vizualno širi figuru.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jun 2014
    Lokacija
    Istra....blizu mora
    Postovi
    237

    Početno

    Da podignem malo temu....
    Evo jucer sam oprala nove trenerke od malene, sive i svijetloplave boje sa kapuljacama u kricavo rozoj boji!
    Kad sam ih stavila prat jos sam slucajno i tamnu haljini u ubacila. I trenerke su mi dosle se na plave fleke a kapuljaca je poprimila boju postave, rozu, isto na fleke.
    Kupila sam vanish i malo utrljala u mrlje i zatim u malo vode jos pustila da se namace.
    Cca 1 h. Zatim sam dobro isprala i osusila se mrlje su nestale. A boja je ostala ista. Znaci nigdje nije izbjelilo.
    A mislila sam da sam ih nepovratno zeznula.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Da ne otvaram novu temu:

    ima li netko ideju kako skinuti mrlju od flomastera (textlinera zapravo) s bijele popelinaste košulje?

  18. #18
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    Da ne otvaram novu temu:

    ima li netko ideju kako skinuti mrlju od flomastera (textlinera zapravo) s bijele popelinaste košulje?
    Ti signiri su obično na bazi alkohola, pa probaj običnim alkoholom, denaturiranim špititom ili medicinskim. Popelinu to ne smeta.

  19. #19
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    no@, možeš prije provjeriti, ako imaš takav flomaster, zafarbaj neku bijelu krpicu i namoči u alkohol.

  20. #20
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    bijele majice i jastučnice su požutile jer sam ih prala sa žutim prekrivačem na 95.
    jel bi ove maramice za upijanje boje odradile posao da sad s njima opet operem tih par stvari na 95?
    ili neki drugi način kako ih pobijeliti?

  21. #21
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    bijele majice i jastučnice su požutile jer sam ih prala sa žutim prekrivačem na 95.
    jel bi ove maramice za upijanje boje odradile posao da sad s njima opet operem tih par stvari na 95?
    ili neki drugi način kako ih pobijeliti?
    Ne bi išlo ovako... Žuta je gadna i teško ju je skinuti. Maramice ništa ne znače ako je bijelo rublje primilo boju. Iskuhavanje isto ne bi pomoglo. Uzmi neko namjensko sredstvo, nor ovo https://www.dm.hr/dr-beckmann-odstra...455340418.html

    Neka sredstva se koriste u hladnoj vodi. Dugo mi se nije ništa zafarbalo, pa se ne sjećam kako ide. Moraš pročitati upute na vrećici.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,408

    Početno

    je l pomaže kod sivila?
    sva bijela odjeća mi posivi (nekad od crnih čarapa koje se zavuku, ali više samo od sebe, od pranja...)

  23. #23
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    je l pomaže kod sivila?
    sva bijela odjeća mi posivi (nekad od crnih čarapa koje se zavuku, ali više samo od sebe, od pranja...)
    Ne.
    Protiv sivila jedino pomaže ne puniti mašinu više od pola bubnja.
    Probala sam sve moguće detrdžente, razna sredstva, izbjeljivače, oxi ovo i ono i rezultat nula.
    Izmijenila tri mašine: Gorenje- srednji rang, Candy- jeftinjak i Miele- vrhunska mašina.
    Godinama sam se borila sa sivilom bijele robe i isprobavala svašta.
    Jedino efikasno je prati manje količine veša i to maksimalno do pola bubnja.
    Nebitno koji prašak i koja mašina.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  24. #24
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    je l pomaže kod sivila?
    sva bijela odjeća mi posivi (nekad od crnih čarapa koje se zavuku, ali više samo od sebe, od pranja...)
    Ne baš. Tanči je sve rekla.

    Ponekad stavim neko sredstvo na bazi aktivnog kisika (trenutno imam ovo https://pevex.hr/sredstvo-za-ciscenj...-g-329981.html - nije loše, a DM ima i svoju robnu marku)

    Mogu poslužiti i maramice za bijelo rublje (trenutno imam neku jeftinjaru iz Lidla), ali slažem se s Tanči - ne pretrpavati mašinu.

  25. #25
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Samo da kažem - ja sam to s pola mašine otkrila posve slučajno. S godinama nekako imamo sve manje bijelog rublja. Mlađi sin i ja više volimo svijetlosivo, a mm i stariji sin nose bijelo (jedan s rebrastim uzorkom, drugi glatko - da mogu razlikovati što je čije), tako da je to došlo samo po sebi i gle čuda - bijelo je opet bijelo kad ga je manje.

  26. #26
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,503

    Početno

    Kod mene je moguce izbjeljivanje bijelog rublja, a to radim tu i tamo.
    Kupim ono sredstvo za bijeljenje, moram naci kako se zove u DM-u, stavim u lavor na par sati i poslije operem u masini na 90.

    Dakle, sve bijelo bljestiii da oci bole

    Inace ne perem uvijek bijelo na visoj temp.

    Emily probala bih i za zutilo, djeci je znalo fino izbijelit pobojane majice.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 17.12.2020. at 08:26

  27. #27

    Datum pristupanja
    May 2021
    Postovi
    1

    Početno

    Može pomoć...oprala sam bijele patike sa crvenom i plavom prugom i pustilo je boju oko tih pruga.. ima li šanse da nekako uspijem skinuti tu boju?

  28. #28
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Kiki88 prvotno napisa Vidi poruku
    Može pomoć...oprala sam bijele patike sa crvenom i plavom prugom i pustilo je boju oko tih pruga.. ima li šanse da nekako uspijem skinuti tu boju?
    Ne znam o kojem materijalu je riječ. Ako je tkanina, šanse nisu velike. Ako je koža, šanse su malo bolje.
    Probaj Profissimo spužvice, ima ih u Dm - u, ovo https://images.app.goo.gl/Cs5mKFkLMv1MjyU19

  29. #29

    Datum pristupanja
    Jul 2022
    Postovi
    2

    Početno

    zanima me koje sredstvo je najbolje za ukloniti plave mrlje sa bijele majice? Materijal je tkanina moze sto prije odgovor hvala!!

  30. #30

    Datum pristupanja
    Jul 2022
    Postovi
    2

    Početno

    netko zna koje je najbolje sredstvo za maknuti plave mrlje sa bijele majice? hitno mi je :,)

  31. #31
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Ovisi o mrljama. Najbrže je gotovo tako da se potopi u varikinu na kratko. Osim toga, postoje i ona sredstva s aktivnim kisikom (Vanish Oxi, Formil Oxi white) i slično. U DM-u imaju granulirana sredstva za uklanjanje mrlja u malim pakiranjima. Nakon uklanjanja farbe treba majicu doooobro oprati i isprati. Ne sušiti na suncu, jer nakon tretmana varikinom može poprimiti žute flekove.

  32. #32
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Zaboravila sam napomenuti - varikinu treba koristiti razrjeđenu, piše na boci koji omjer (iz glave - 0,5-1 dl na litru vode).

  33. #33
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    "Materijal je tkanina" ne znači nista.
    Tkanina ima mnostvo vrsta. Od pamuka, sintetike, viskoze, lyocella i puno drugih. Samo pamučnih je bar 300 vrsta.
    Prvo treba znati sastav tkanine, a tada rješavati dalje.

  34. #34
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Ja sam nekaj pofarbala , ali je boja ispala fenomenalna i ujednačena, tak da to ne mislim skidati

    Zanimljivo bila je jedna majica koja se očito sastoji od dva materijala , jedna strana koja je bila bijelima i očito pamuk je dobila boju, druga prednja strana, drugačije kakvoće nije nimalo.ali velim boja koja je ispala je dobra

  35. #35
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Varikina uništava tkaninu i ona će se trgati poslije.
    Postoje maramice skupljači boje i ja bih s tim oprala.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •