Pokazuje rezultate 1 do 12 od 12

Tema: "Agresija" prema drugima i sebi

  1. #1
    hatatitla avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    223

    Početno "Agresija" prema drugima i sebi

    Evo nešto što me zadnjih mjesec-dva muči, a ne znam je li u takvoj mjeri skroz svojstveno dobi i reagiramo li ok. Miš ima godinu i pol, na mahove izrazito veselo dijete (vani svima maše, šalje puse, dijeli osmijehe i svi nepoznati se tope; naglašavam to jer mi se čini da stvarno voli ljude),a na mahove ima naravno i svojih grintavih faza. Hendlamo.
    No u zadnje vrijeme, kad se igramo po krevetu, podu ili kauču, često dolazi do sljedećeg scenarija: ljubi mene ili muža, i nakon par poljubaca,krene glavom kao da će udarat (nas u glavu, ruku, nogu ili gdejegod). Udarci bi bili stvarno jaki da ga ne zaustavljamo. Također, zna uštipnut, pokušava čupat madeže i ponekad lupa otvorenim dlanom kao da daje pljusku. To sve dolazi u sklopu igre, nikad se tako ne ponaša kad je ljut ili kad mu nešto ne damo, ali isto promijeni izraz lica, nekad bude onako šeretski, kao, znam da to ne smijem, a nekad baš "izobliči" facu u neku kao strašnu, iako,kažem, stvarno ne radi to iz ljutnje. U zadnjih par dana počeo je i sebi "nanosit" bol- zna se štipat po licu, čupat po nogama, ponekad si čupne i par vlasi kose. To mi je skroz čudno, jel to i druga djeca rade?

    Mi na sve ovo reagiramo tako da što ozbiljnije kažemo NE i maknemo ga, al ne vidim pomaka. Uopće ne znam odakle mu to; niti je u nekom prečestom kontaktu s djecom pa da ih imitira, TV uopće ne gleda a ja i MM naravno ništa slično ne radimo.

    Za tjedan dana kreće u jaslice i strah me da tamo ne ispadne nasilnik. Kad prilazi djeci u parku, zna ih kao malo lupit (ko da ih želi pomilovat pa mu zamahne jače ruka ). Kako tete u jaslicama ovo hendlaju?
    I imate li iskustva s ovom "agresijom"prema sebi? Stavljam svu ovu "agresiju" pod navodnike jer mi se stvarno ne čini da ovo ponašanje ide za tim da nekome nanese namjerno štetu, izgleda mi kao da mu je fora iz nekog drugog razloga, a skužio je da ne odobravamo pa je valjda zanimljivo. Ne možemo ignorirat. Ili?
    Hvala na svim iskustvima, a ako ima slična tema, lijepite.

  2. #2
    lukab avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,125

    Početno

    faza... ne brini...
    samo ozbiljno NE i proci ce

  3. #3
    mala-vila avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,235

    Početno

    ja isto mislim da je to faza. i kod nas je bilo tako neko vrijeme i proslo je, no isto smo odlucno NE govorili

  4. #4
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    nisam stručna u tome,al mislim da dijete nešto muči tj. izaziva takvo ponašanje. Meni je to onako uh,....

    Znam da bih se JA dosta brinula, al mislim da je super što kreće u jaslice i da ne trebaš brinut jer će tete sigurno iznaći način kako da se to rješi, uostalom ako zatreba tamo je i stručan tim koji je tu da pomogne. Jaslice su odlično mjesto za ispravit te neke fore od doma, don't worry!

  5. #5
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Moj je imao faze "udaranja" i "gađanja", i danas ponekad to ima. Ustvari, ima dvije vrste:
    1. udaranje iz ljutnje: kad je ljut jer mu nešto ne dam, onda krene udarit mene ili lupit nekom stvari, bacit je.. to je počeo tako sa negdje godinu i pol, i jako se smanjilo kad sam počela imenovat emocije "ljut si na mene, okej". Prije bih micala opasne stvari i pustila mu da baci mekanu igračku. Sada mu kažem da znam da je ljut, ali da ni onda nije okej bacati stvari ili udarati nekoga, zaustavim mu ruku prije nego me udari.
    2.udaranje, štipanje, gađanje u igri: ozbiljan "ne". Ako ne pomogne, ja se ustanem i odem, kažem da se neću igrati s njim ako me tuče. To mi je skroz OK životna lekcija, ni drugi se neće htjeti družiti s tobom ako ih tučeš i štipaš. Ako mu ozbiljno i tužno (bez glumatanja i kreveljenja) kažem da me boli, onda me poljubi gdje me boli i kaže da neće više.
    Uglavnom, ove stvari su pomogle, ali nije da se to više nikad ne događa.

    Ne bih prepuštala tetama u vrtiću ništa, jer djeca su lukava, mogu naučit da neke stvari ne mogu radit s tetama, a mogu s mamom i tatom.

  6. #6
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Ja isto ne bih računala na vrtić, naročito otkad sam vidjela u našem da je teta okrenula glavu dok su se dva dječaka obračunavala.

  7. #7
    hatatitla avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    223

    Početno

    Ma nisam ni mislila da će vrtić nešto riješit, ali opet, moći ću nakon prilagodbe malo usporedit ponašanje s drugom djecom.
    Lili75, ti bi se zabrinula oko ovog dijela da "tuče" sebe? I meni je to nekako čudno, iako je ustvari rijetko, ovako kad je napisano,izgleda da to stalno radi. Možda smo ga par puta to vidjeli. Sad ćemo se usmjerit na adaptaciju, pa ako prođe ok, a on nastavi, popričat ću sa stručnom službom u vrtiću, ali ne želim ništa unaprijed,da ga ne etiketiraju bezveze.

  8. #8
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Tako je nemoj unaprijed nista.
    Pusti i promatraj.
    Mi u grupi imamo jako pozitivno iskustvo s tetama jer smo prosle godine dobili u grupu izuzetno agresivnog djecaka koji je sve redom grizao i udarao.

    Da skratim uz pomoc teta i angaziranost str.tima nakon par mjeseci on je postao drugo dijete i u vrticu i doma.roditelji su mu presretni jer mu nisu znali pomoc a sad je to iza njih, nije vise mali j. prva vijest iz vrtica svaki dan. Psihologica je bila izvrsna poznajem mamu pa mi je to rekla.

  9. #9
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Meni ti je cudno oboje i da sebi i drugima nanosi bol... Time i sebe dovodi u situacije u kojima ga neko jace dijete moze povrijedit kao sto on to radi drugima, govorim hipotetski iz naseg vrtickog iskustva, nazalost svi su izbjegavali j. Jer im je nanosio bol, danas je srecom sve drugacije i njemu i nama roditeljima ciju je djecu maltretirao svakodnevno on je fakat bio ekstrem a sad je bas fin i mio djecak.

  10. #10
    cikla avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Vojvodina
    Postovi
    430

    Početno

    Uh, zadnjih dana sam primetila da L. postaje strašno agresivna, a mislim da je sve to povezano sa tim što je često čuva baka. Svaki put kada se ona negde udari, ogrebe ili slično, baka krene tući taj predmet koji je zakačila i viče: Nevaljala (stolica, fotelja, ormar, kutija...)! Pa onda i L. priđe i tuče i viče na tu stvar. Ja sam uvek kad bih prisustvovala toj sceni objašnjavala da joj nisu stvari krive što se povredila, nego da mora biti pažljivija i gledati gde trči i bla, bla, bla i niko me ne sluša i to se opet ponovi. Onda sam lepo rekla svekrvi da ne odobravam nasilje nad stvarima, kao ni nad ljudima i da je ne uči tome, ali ona opet po starom. A ja stalno isto pričam: moraš paziti, gledaj, razmišljaj...
    Sad je počela udarati i nas, ali sam joj ozbiljnim glasom nekoliko puta rekla da to ne sme i izgleda je shvatila da mamu i tatu ne tuče. Ali pre par dana je baka opet čuvala i tetka je zadremala, a ona je htela da se igraju i prišla je i počela da je tuče po glavi. To su mi kasnije pričali kako je bila nevaljala, a na moje pitanje šta je baka radila za to vreme odgovorila je da se sa strane smejala i pustila je da maltretira tetku.
    Juče je sedeći na noši zabila sebi nokte u kožu na guzi i toliko se izgrebala da joj je krenula krv. Jedva sam je zaustavila, a sad izgleda kao da se rvala sa mačkama. A danas je udarala glavom u zid, a posle o radijator. Malo smo razgovarale, pokušala sam joj objasniti neke stvari i nije to ponovila, a opet ne znam koliko oni kontaju sa godinu i po.
    Baka je napokon primila informaciju o tome da prestane sa takvim metodama, pa sad ide u drugu krajnost: Sama si kriva, ti si nevaljala.
    Znam da će uvek biti takvih upliva, jer dete će dolaziti u kontakt sa raznim ljudima (moji recimo imaju razvijenu tehniku večitog nabijanja osećaja stida), ali ovo mi je sada stvarno strašno.

  11. #11
    mala-vila avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,235

    Početno

    Citiraj cikla prvotno napisa Vidi poruku
    Baka je napokon primila informaciju o tome da prestane sa takvim metodama, pa sad ide u drugu krajnost: Sama si kriva, ti si nevaljala.
    Znam da će uvek biti takvih upliva, jer dete će dolaziti u kontakt sa raznim ljudima (moji recimo imaju razvijenu tehniku večitog nabijanja osećaja stida), ali ovo mi je sada stvarno strašno.
    kuzim sto pricas jer sam ja to imala sa svojom mamom. nakon mnogih neuspjelih pokusaja preodgoja njenih metoda odgoja, jednostavno sam neko vrijeme prestala dovoditi Bibi kod nje. Iako je bila više puta upozorena da ako ne prestane da ce se to dogoditi, jako se nugodno iznenadila. Promijenila je plocu i sad je po mom. A nije da mi nije trebalo cuvanje, no bilo mi je vaznije kvalitetan odgoj. Ne kazem da je to najpametnije rjesenje za tebe, ali meni je sve promijenilo. Sad za nove stvari koje mi se ne svidaju moram reci samo dva puta, drugi put sam ostrija, ali pali. To je veliki uspjeh ako bi znala moju egocentričnu i samoživu mamu.

  12. #12
    cikla avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Vojvodina
    Postovi
    430

    Početno

    Ja sam malo angažovala sestru i mamu da je čuvaju dok ja učim za ispit, ali opet sa svekrvom živim u istoj kući i svaki dan je viđa. Čini mi se da jedino što mogu je malo smanjiti kontakte i stalno davati do znanja sa čime se ne slažem.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •