Pokazuje rezultate 1 do 21 od 21

Tema: Koliko igračaka?

  1. #1
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno Koliko igračaka?

    Smjehuljica (10 mj) nema svoju sobu (zasad), pa smo u dnevnom boravku koji je dosta velik, napravili njen kutak s igračkama na jednom debelom futonu.. i tu su joj sve igračke koje ima, zapravo ne sve koje ima, samo one koje više-manje odgovaraju njenoj dobi.
    Tu je košara puna malih plišanaca koji su bili zanimljivi dok je bila jako mala, pa košara drvenih i plastičnih šuškalica, grickalica, flašica pretvorenih u igračke, pa 20-tak kartonskih slikovnica, nešto krpenih, 3 kutije različitih drvenih kocaka, jedan komplet plastičnih kocki, krpene kocke, drvene životinjice na špagici, hrpa velikih plišanaca naslaganih na tabure i stisnutih u kut, lopta za plažu, puno jastuka da bude fino meko... Malo dalje na hi-fi ormariću je nekoliko drvenih igračaka koje se rastavljaju... uglavnom, ko u vrtiću i svi uživamo u tome.
    Sve joj je na dohvat ruke i sve to ona češće ili rjeđe uzme, pobaca, pregleda, raznosi po stanu.

    I sad se ja pitam da li je dobro da sve te puste igračke ima odjedanput ili bi bilo bolje rotirati ih... recimo ostaviti jedne kocke, ostale spremiti, pa ih vrtiti u krug, spremiti sve osim dva plišanca, ostaviti dvije tri slikovnice..
    Ne znam gdje i kad sam pokupila tu ideju da se igračke trebaju rotirati, kao da se dijete ne zasiti, da gradi nova iskustva nakon nekog vremena... ali znam da ju dugo nosim u glavi i da mi osobno nije draga, jer sam hrčak tip, pa bi rado čula vaše mišljenje i iskustva.

  2. #2
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Rotacija ti je super , pogotovo u starijoj dobi. Izgleda kao da si bila u dućanu bez novaca. Mi smo se u mlađoj dobi rotirali i sa prijateljima/susjedima.

  3. #3
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    I u mene ti je tako,sve (sto bi joj sad moglo bit zanimljivo) stoji u kutu ljepo slozeno u velikoj zatvorenoj kutiji i oko nje...i dosada sam joj cijelo vrijeme uvijek vadila samo po 1 ili 2 igracke jer sam znala to da je bolje da se koncentrira na jednu igracku a ne da se pogubi sa vise njih....no,sada je njoj najdraza zabava da sama otvori tu kutiju i apsolutno sve izbaci iz nje van...i onda malo premece nesto i ode dalje se pentrat po namjestaju....jedino ako ja sjednem s njom na pod i bas forsiram igru sa jednom ce to potrajat malo dulje ali i onda interes brzo leti na nesto drugo....

    Kad bude starija opet cemo se vratit na samo 1-2 igracke mode....

  4. #4
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Mi smo upravo 2/3 igračaka digli na ormar. Pogotovo se to odnosi na igračke koje se mogu rasipati (tipa kockice, figurice, memory, puzzle itd.). Glavni dio igre je rastaviti. Pa ti poslije skupljaj. Dobro, D. ima preko 2,5 god., ali nikada se nije igrao sa svime. Ono što se u većini slučajeva događalo je da je većinu igračaka samo razbacao po stanu da bi se uvijek igrao sa istima. Ili je uvijek zabavnije igrat se loncima, toalet papirom, novčićima itd., uglavnom svime što nije njegova igračka. Osobno smatram da ima i previše igračaka (a ima toliko da bi stalo u jednu poveću kutiju od TV-a) i da ga to puno puta koči u razvijanju mašte i kreativnosti. Mislim da smo mu mi kupili možda 5 igračaka. I onda gledam da budu korisne i kvalitetne. I sva sam sretna kad neko plastično smeće, koje obično ne traje ni 2 sata, strada. Bez milosti leti u smeće. Tj. ide u plastiku pa to pretvorimo u edukativnu igru recikliranja

  5. #5
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Sirius, super ideja za rotaciju sa frendovima (susjeda vršnjaka namamo ) ... i kupila sam možda četvrtinu svega toga, dosta toga i na burzi... drugo je ili dobila novo ili naslijedila od djece koja su te igračke prerasla.

    Zasad skulirana, da tako je i kod nas, uživa u pravljenju nereda, a evo ima 10-tak dana da je počela i kocke vraćati u kutije, igračke u košaru...

    Ključić, slažem se, za poticanje maštovitosti bolje je manje... ali sad je igranje zapravo razvijanje motoričkih vještina, pa mi se ne čini da je tako loše da ih ima puno, u svim mogućim varijantama materijala, boja, oblika, kombinacija.
    I da... ima puno i ne-igračaka, pr. jednu drvenu kuhaču sa rupama, kroz koju sam provela neku traku, to je totalna fascinacija... dok recimo neke kupljene igračke nije nikad ni pogledala pošteno.

    Onda... u kojoj dobi najbolje smanjiti broj odjednom dostupnih igračaka?

  6. #6

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    798

    Početno

    da ne otvaram novu temu, mene jako muce te igracke, hrpe i hrpe igracaka koje su zanimljive dan dva i gotovo, dobivaju ih od prijatelja i rodbine i kad nije neko slavlje. tako da moram reci da su vise i bijesni od te kolicine i da se neznaju lijepo igrati.
    Spremala bi ih do sad u kartone, rotirala ili vadila kad bi se oni sjetili neke pa pitaju gdje im je. Zanima kako vi sa igrackama? em nemam toliko mjesta da sklanjam veci dio toga, pa nam se opet dosta toga mota pod nogama sto u djecjoj sobi sto u dnevnoj, em neznam sto bi im makla jer mi se vazda cini da bi se sa svim mogli zabavit. bacim sto je potrgano. pokusajem sortirat, imamo nekoliko kutija, ali oni to sve opet razbacuju. Uvela bi neki red, posto su veci (3 i 5 godina) mozda da sjednem snjima i da se dogovorimo sto cemo maknuti, cime ce se igrati trenutno i da zajedno sortiramo u kutije po temama? Da kad im padne na pamet da im dam tu jednu kutiju i mozda da u zamjenu spakujemo igracke koje su im trenutno dosadile? Moji su teski za takve dogovore, pa jos razmisljam bili se upustila u to. Jeli netko radio slicno, ili ima nekih drugih ideja kako ovo rjesavati?

  7. #7
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Ne treba ti dogovor. Spremi kad ih nema i bit će zanimljive kad ih opet ugledaju.
    A, igračke po kući- meni najdraži dio života. Tako je tužno kad ih više nema, povuku se svaki u svoju sobu, dnevni postaje tužan. Knjige i bilježnice to ne mogu nadoknaditi. Jedva sam dočekala opet navalu beba, kockica, servisa za čaj...

  8. #8
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj zasad skulirana prvotno napisa Vidi poruku
    I u mene ti je tako,sve (sto bi joj sad moglo bit zanimljivo) stoji u kutu ljepo slozeno u velikoj zatvorenoj kutiji i oko nje...i dosada sam joj cijelo vrijeme uvijek vadila samo po 1 ili 2 igracke jer sam znala to da je bolje da se koncentrira na jednu igracku a ne da se pogubi sa vise njih....no,sada je njoj najdraza zabava da sama otvori tu kutiju i apsolutno sve izbaci iz nje van...i onda malo premece nesto i ode dalje se pentrat po namjestaju....jedino ako ja sjednem s njom na pod i bas forsiram igru sa jednom ce to potrajat malo dulje ali i onda interes brzo leti na nesto drugo....

    Kad bude starija opet cemo se vratit na samo 1-2 igracke mode....
    sad si me sjetila na te dane... kod nas je bilo i toga da se na kraju i on uvali u cijelu tu kutiju

    ja naravno mislim da bolje sto manje igracaka. to u teoriji. u praksi, imam pravu malu igraonicu doma

    iskreno, nemam pojma od kud su se te silne igracke stvorile. valjda je stvar u tome sto se ne rjesavamo nicega, osim ako je stvarno potrgano onda bacimo (uz malo duze pregovore). al on se sa svim tim igra, i svako malo se sjeti necega i izvuce od ne znam kud

  9. #9
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj majola prvotno napisa Vidi poruku
    Zanima kako vi sa igrackama? em nemam toliko mjesta da sklanjam veci dio toga, pa nam se opet dosta toga mota pod nogama sto u djecjoj sobi sto u dnevnoj, em neznam sto bi im makla jer mi se vazda cini da bi se sa svim mogli zabavit. bacim sto je potrgano. pokusajem sortirat, imamo nekoliko kutija, ali oni to sve opet razbacuju.
    Meni je jako važno da svaka stvar ima svoju kućicu i kućica svoje mjesto pa da nam spremanje ide brzo.

    Sad imaju svoju sobu za koju mi je jako vano da imaju na podu dovoljno mjesta za igru, u sobi je krevet, krevetić, veliki ormar koji nam je skladište, kuhinijcu, veliku ploču za pisanje i njihov mali radni stolić, između svega je otvorena površina za igru pa je sa igračkama ovako:

    - kutija sa plastičnim kockama tipa megablocks je u kutiji-fotelji ispod kuhinjice. u njoj držimo viška suđa od kuhinijice koje je inače raspoređeno po policama u kuhinjici
    - duboka velika kutija sa igračkama u koju stanu oni veliki nezgrapni autići, roboti, avioni, brodovi, piste i štasvene stoji u podnožju kreveta
    - ispod kreveta:
    1. velika plitka kutija sa velikim lego kockama
    2. velika plitka kutija sa tračnicama i vlakovima
    3. velika plitka kutija sa drvenim kockama
    4. mala duboka kutija sa puzzlama svih mogućih vrsta koje nemaju svoju kutiju
    5. mala duboka kutija sa malim autićima
    6. mala duboka kutija sa priborom za bojanje i crtanje (vodene, tempere, škarice, papiri, ljepilo ... )
    7. mala duboka kutija sa bojankama

    iza vrata sam smontirala jednu lidlovu policu za igračke u koju stanu čuda i čudesa, ovakvu:
    http://www.lidl.hr/static_content/li...56150_01_b.jpg

    tu su nam u jednoj kutiji gormiti, drugoj bakugani, trecoj, gogosi, mighty beanzy, dinosauri, neki sitni plišanci, glazbene igračkice, mićušni autići, kutija sa igračkama iz kinder jaja, drvene slagalice, uglavnom svakakva sitnrija, pored toga je kutija sa alatom i iza su mačevi i štitovi.

    iznad radnog stolića na dovratku od prozora stoji kutija sa flomasterima, drvenim bojicama, pastelama i plastelinom da mogu lako doc do nje za crtanje.

    U ormaru imam još jednu policu za kutije sa puzzlama, razne igre koje imaju svoju kutiju, s tim se gramo kad zatraže.

    u dnevnom boravku su na policama slikovnice, DVDovi sa crtićima, kutije sa sitnim legićima jer zhabac ima pravilo da se legićima igra samo na stolu (da ne pogubi sitne komadiće i da ih seka ne strpa u usta ako ih nađe na podu) pored kauča je još kutija sa plišancima s kojima se igra zhabica i male slikovnice na donjoj polici da su joj nadohvat.

    Pravila smo uveli odavno, sve s čim se završi igranje treba vratit u svoju kutiju. Uglavnom se drže pravila jer uglavnom ja vraćam sve nazad Ako igračke ostanu razbacane nije panika al je pravilo da prije usisavanja sve mora bit na svom mjestu. Igračke posuduđujemo, mijenjamo sa rođacima i prijateljima. Naravno da se ne igraju svaki dan sa svim igračkama zato mi je super da svaka ta hrpa ima svoju kutiju koja je na svom mjestu i čeka ih dok se ne sjete s nečim igrati. Npr. zhabac se jedno vrijeme nije uopće igrao malim autićima pa ga je sad opet uhvatilo, do tada su stali u toj dubokoj kutiji spremljeni ispod kreveta i čekali, ne stvaraju mi nered i ne zauzimaju neko važno mjesto u prostoru, a njima su nadohvat i kad god hoce izvuku bilo koju kutiju s kojojm se žele igrati.

  10. #10
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj majola prvotno napisa Vidi poruku
    da ne otvaram novu temu, mene jako muce te igracke, hrpe i hrpe igracaka koje su zanimljive dan dva i gotovo, dobivaju ih od prijatelja i rodbine i kad nije neko slavlje. tako da moram reci da su vise i bijesni od te kolicine i da se neznaju lijepo igrati.
    Spremala bi ih do sad u kartone, rotirala ili vadila kad bi se oni sjetili neke pa pitaju gdje im je. Zanima kako vi sa igrackama? em nemam toliko mjesta da sklanjam veci dio toga, pa nam se opet dosta toga mota pod nogama sto u djecjoj sobi sto u dnevnoj, em neznam sto bi im makla jer mi se vazda cini da bi se sa svim mogli zabavit. bacim sto je potrgano. pokusajem sortirat, imamo nekoliko kutija, ali oni to sve opet razbacuju. Uvela bi neki red, posto su veci (3 i 5 godina) mozda da sjednem snjima i da se dogovorimo sto cemo maknuti, cime ce se igrati trenutno i da zajedno sortiramo u kutije po temama? Da kad im padne na pamet da im dam tu jednu kutiju i mozda da u zamjenu spakujemo igracke koje su im trenutno dosadile? Moji su teski za takve dogovore, pa jos razmisljam bili se upustila u to. Jeli netko radio slicno, ili ima nekih drugih ideja kako ovo rjesavati?
    toliko pitanja si postavila da mi se u glavi zavrtilo

    ja kao prvo ne dopustam da previse igracki bude u opticaju. kad vidim da je previse toga vani, ide pospremanje. sve ima svoju kutiju, i jos par kutija za nerazvrstane igracke. imamo police na kojima stoje igracke i to isto pomaze da se ne vuku po podu

    da se djeca nauce pospremati, treba dugo pospremat s njima. ako im se ne da, kazes svakom koju vrstu igracaka da pospremi, jedan manji dio, a ti ostalo. i davaj im tijekom igre manje zadatke da pospreme, da tu i tu igracku stave u njenu kutiju da se ne nakupi puno.

    sto se rjesavanja igracaka tice, nemam savjeta, a ni srca sama to napraviti.

  11. #11
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Sirius, super ideja za rotaciju sa frendovima (susjeda vršnjaka namamo ) ... i kupila sam možda četvrtinu svega toga, dosta toga i na burzi... drugo je ili dobila novo ili naslijedila od djece koja su te igračke prerasla.
    Ovako je i kod nas, hrpu toga dobiju, što na poklon kao novo što na poklon od starije djece i te igračke koje je zhabac dobio od nekoga već korištene su mu posebno drage, uvijek naglasi od koga su i kad je to dobio. On isto razmišlja što kome da pokloni, iako mu se nekad bude teško rastat od neke igračke, a neke skroz s lakoćom preda dalje. Sad smo u fazi di su igračke koje su njemu nezanimljive jako zanimljive seki šta je super, opet u u opticaju i igraju se njima.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    798

    Početno

    zhabica hvala na detaljnim opisom, definitivno nam fali jos kutija
    meda a meni se vrti od previse igracaka. kad nabavim jos koju kutiju, ozbiljno cemo se uciti pospremati, to nam jos ne ide

    mala im je soba to mi otezava problem, a sad imam jos jedan razlog da sto prije zamjenimo nasu i njihovu sobu da dobiju na prostoru

  13. #13
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj majola prvotno napisa Vidi poruku
    mala im je soba to mi otezava problem, a sad imam jos jedan razlog da sto prije zamjenimo nasu i njihovu sobu da dobiju na prostoru
    Meni su ove kutije spas, do prije par mjeseci smo imali malo manju sobu na raspolaganju i drugačiji raspored pa su recimo ove male kutije koje su sad ispod kreveta stajale naslagane na polici u ormaru a velike naslagane jedna na drugu pored vrata i izvlačile se kako je bilo potrebno, izvučeš ju, istreseš, staviš praznu na ove ostale naslagane i kad je igra gotova skupimo sve nazad i stavimo punu kutiju opet na kutije. meni je ogromno olakšanje jer je sve zapravo organizirano i imaš samo potrpat sve u svoju kutijicu i složit kutije. sad su nam već neke malo i popucale (plastične su) al i dalje su funkcionalne.

  14. #14
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

  15. #15
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    He he he, mislila sam da ćeš na linku kao na forumskoj burzi ponuditi prodaju viškova....

    Nije to loša ideja!

  16. #16
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    He he he, mislila sam da ćeš na linku kao na forumskoj burzi ponuditi prodaju viškova....

    Nije to loša ideja!
    he he nije prodaja, ali burza je svakako dobra ideja

  17. #17
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Od tone igrački, koje su zatrpale svaki slobodan kutak u malom stanu, djeca se tuku za četiri male gumene patke.

  18. #18
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Neki dan kada sam im sve konfiscirala igrali su se tako divno sa dvije tri stvari. Pravili su se da spužvom peru suđe.

    Pravi dječji igrokaz.

  19. #19
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Od tone igrački, koje su zatrpale svaki slobodan kutak u malom stanu, djeca se tuku za četiri male gumene patke.
    Makni višak, sakrij da zaborave. Za 2 mjeseca izvuci i bit će zabavno kao da su nove, a uz n troška.

  20. #20
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Iskreno meni je muka od količine igrački, papira i "kreativnih" materijala, društvenih igra, lego setova, sto vrsta autica, sportskih rekvizita... užasno puno a nikako se riješiti viškova. Kad probamo zajedno sve im treba, bez njih ne želim jer je to ipak njihovo, a meni iskreno se neda uhvatiti u koštac sa svim tim i još boriti s njima oko svake figurice s kojom se nisu igrali zadnje 2 godine ali ima taaaako treba.... Imaju 7 i 10 godina. I sobu dupkom punu igračaka. Pocela sam svima govoriti da je odjeca super poklon za rođendan
    Posljednje uređivanje od sillyme : 25.12.2018. at 23:47

  21. #21
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Iskreno meni je muka od količine igrački, papira i "kreativnih" materijala, društvenih igra, lego setova, sto vrsta autica, sportskih rekvizita... užasno puno a nikako se riješiti viškova. Kad probamo zajedno sve im treba, bez njih ne želim jer je to ipak njihovo, a meni iskreno se neda uhvatiti u koštac sa svim tim i još boriti s njima oko svake figurice s kojom se nisu igrali zadnje 2 godine ali ima taaaako treba.... Imaju 7 i 10 godina. I sobu dupkom punu igračaka. Pocela sam svima govoriti da je odjeca super poklon za rođendan
    Ja godinama mičem kad nema nikoga doma da me gleda i zaustavlja... Odnesem u podrum, a ako nitko ne pita idućih nekoliko mjeseci - frrrrrk....tj. nađem novog vlasnika.

    Po istom kriteriju kao i s vlastitom odjećom - ono što nisam obukla godinu ili dvije - to ne trebam pa dajem dalje. Ali nisam još uspjela postići zadovoljavajuće malu količinu stvari. Lakše mi je bilo dok sam studirala, svaka selidba bila je i čistka. Ovako, već 19 godina živimo u istom stanu, a neke stvari (od igračaka do zaista vrijednih stvari) rješava samo preseljenje ili preuređenje.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 27.12.2018. at 19:18

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •