Stranica 4 od 6 PrviPrvi ... 23456 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 151 do 200 od 297

Tema: Moj sin (2) voli haljinice i šosiće i želi biti princeza

  1. #151
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa Vidi poruku
    naravno, uvijek ostaje mogucnost da dijete ne pocne "poprimati" obiljezja svog spola , treba i na tu opciju biti spreman.
    naravno.

  2. #152

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Moj nema ideje o oblačenju haljina. Ok, nema sestru, pa nema od koga haljinu ni poželiti, niti koga kopirati. Bira si sam majice i hlače, to dopustim iako često nije pasent. Sigurna sam u jedno- nema šanse da bi u haljini izašao na ulicu. Dok se mene pita, a pita me se, tek su mu 4 godine, neće mi biti u kazalištu u kupaćim gaćama, a bome ni na plaži u šubari. Pravila njegove igre određujemo mm i ja, a ne on. Kod mene je tak.

  3. #153
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa Vidi poruku
    ja se trudim shvatiti ali mi bas ne uspijeva. koji je ono razlog zasto ne dati dvogodisnjem djetetu da obuce sto zeli? (ma sta to bilo)

    .
    Ni meni ne uspijeva.
    A i interesantna su mi objašnjenja, nekako im ne vjerujem.
    Očito curka i u glavama i suknji moze, dečko moze samo u hlacama.
    Logično?

    Čitam jednu interesantnu knjigu, koja djelomično i to tematizira, ali malo je komplicirano to sad elaborirati, a i ne bih temu odvela u drugom smjeru.

    I jos jedno pitanje:
    Većina nas ne bi voljela vidjeti muzeve/dečke u majičicama sa onim slatkim žiraficama u sto boja, kratkim hlačicama....itd. A naši sinovi ih nose.
    Također pretpostavljama da ni većina muškaraca ne bi rado da im žene hodaju u suknjicama od tila sa gomilom sljokica i slicno. No sa puno oduševljenje to oblačimo našim curkama.
    Toliko o argumenti muža u suknji.

    Ps. Ugodno me iznenadio broj forumašica koje ne vide ništa strašno u dvogodišnjaku koji nosi suknju.
    Inače u davna doba su i cure i dečki u toj dobi hodali u onim haljama tipa haljine u mnogim krajevima svijeta.

  4. #154
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Da li je problem u tome, da za curicu u nasim očima nije problem ako pojavnošću asocira i na tkz "muške" i tkz. "ženske" simbole?
    Ali za dečka u našim očima jest ozbiljan problem, ako mu pojavnost asocira tkz. "žensku" ikonografiju?

    Ili su to samo društvene norme (zna se sto je red) koje nam tako zgodno dolaze kao argument, jer mi naravno sigurno našu djecu odgajamo bez spolnih stereotipa, ali eto ti nesretni geni i ženski i muški mozgovi uzrokuju to da nam kćeri nose spangice, a dečki vuku kamione.
    I naravno shodno tome one loše parkiraju, a oni ne znaju slušati.
    Posljednje uređivanje od seni : 03.09.2012. at 11:57

  5. #155
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    Da li je problem u tome, da za curicu u nasim očima nije problem ako pojavnošću asocira i na tkz "muške" i tkz. "ženske" simbole?
    Ali za dečka u našim očima jest ozbiljan problem, ako mu pojavnost asocira tkz. "žensku" ikonografiju?

    Ili su to samo društvene norme (zna se sto je red) koje nam tako zgodno dolaze kao argument, jer mi naravno sigurno našu djecu odgajamo bez spolnih stereotipa, ali eto ti nesretni geni i ženski i muški mozgovi uzrokuju to da nam kćeri nose spangice, a dečki vuku kamione.
    I naravno shodno tome one loše parkiraju, a oni ne znaju slušati.
    Dala si mi misliti... Pitanje je da li je dijete prazna ploča ili glina pa ga možeš oblikovati kako treba.

    Nisam sa svojom djecom imala baš nekih situacija koje se odnose baš na spolni stereotip (valjda zato jer nismo mm i ja time opterećeni) ali bojim se da ipak ima i nešto genetike u cijeloj priči - nije ni to za zanemariti koliko god bi mi htjeli...

    Sad ću malo otići offt. ali ne znam kako bih to drugačije objasnila, jer se djetetovo ponašanje u ovom primjeru jako razlikuje od onoga što bih očekivala (ili željela) za svoju djecu i morala sam to prihvatiti.

    Usprkos svim našim nastojanjima da djecu sačuvamo od oružja i sličnih igračaka, kod mlađega jednostavno nismo uspjeli - taj je od malih nogu fasciniran oružjem i iako nikad nismo kupovali plastične puške i pištolje, taj si je znao sam od komada grane ili bilo čega priručnog napraviti pištolj, pušku i slično. Fućkalo se njemu što mi ne damo oružje u kuću, našao je on načina da se barem vani igra s tim. I danas je takav (eno kupio je na renesansnom festivalu mač za svoje novce, a već ima cijelu zbirku - helebardu, lukove i strijele, samostrel ... ). Branila sam mu to do škole, a onda popustila i postavila granice drugačije - NE pucati prema nekome nego gađati metu, da nekoga ne ozlijediš i slično. Uvažio je to, fascinacija oklopima, oružjem i sličnim je ostala i raste (usmjeravamo to prema interesu za povijest, za sada uspješno). Eto... To nikako nije bio naš odabir, dijete nije imalo baš nikakav primjer u obitelji (stariji brat ima nula interesa za tu njegovu pucačinu), meni to i dalje nije baš špica filma iako sad više ništ ne branim jer mi se čini da bih time postigla baš suprotne efekte. Moje dijete i sad najradije nosi maskirnu odjeću, gađa iz praćke i slično... Govori da će biti šumar kako bi se u slobodno vrijeme mogao baviti lovom. Tja, vidjet ćemo... Možda se moglo dogoditi da bude tako fasciniran i nečim drugim, pa i ženskom odjećom (svejedno). Na nešto možemo utjecati odgojem, ali nešto nam i izmakne...

  6. #156
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Ispravak:
    očito curka i u hlačama i suknji može

  7. #157
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Petrlin u tome i jest poanta.
    Samo jednim djelom odgajamo djecu onim svjesnim: ne želim da se igra oružjem.
    Velikim djelom odgajati ih onaj društveni common ground, kao i naše i od okoline nesvjesno.

    Ja uopće nemam namjeru tu zauzimati neki stav, tipa ovo je bolje, ovo je gore.
    Osobno mislim da imam sina, da mi to ne bi bio problem. Ali nemam ga, pa ne mogu reći iz vlastitog iskustva.

    Meni je to interesantno zato, sto očito tkz. "muška" ikonografija na curici (sa odraslim ženama je to pak druga priča) se prima manja više neutralno, u prosjeku gledano. A i ne sjećam se da je netko otvorio topik: cura hoće nositi hlače i gurati kamion.
    Tkz. "ženska" ikonografija na dječacima izaziva u prosjeku gledano priličnu što otvorenu, što prikrivenu nelagodu. Čak i veću, nego da se radi o odraslim muškarcima. A ni ovo nije prvi topik u mom forumskom stažu ovog tipa: dečko hoće špangice i da mu kupim lutku.
    Posljednje uređivanje od seni : 03.09.2012. at 12:36

  8. #158
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    moj sin ima dvije sestre, jedna je od njega starija, druga mlađa
    imao je fazu, oko 2./3. godine kad se šminkao i igrao sa bebama, kolicima, kuhinjom. u suknje i haljine se nije oblačio, ali da je, ne bih mu branila, barem ne za po doma. da li bih mu dopustila da to nosi van, nisam sigurna, možda čak i bih.

    najmlađa kći se jako voli igrati s bratom i, naravno, igraju se s vitezovima, akcijskim figurama i Lego setovima "za dječake" (kolutam očima na tu klasifikaciju igračaka na muške i ženske).

    s druge strane, ja imam problem s njegovom željom da se igra oružjem (dobio je od dede plastičnu pušku i to sam mu bacila, tim više što sam dedu upozorila da mu ne kupuje takve igračke).
    kad me pita zašto mu to ne dam, objašnjavam kako znam i umijem, ali čini mi se da su njegovi argumenti bolji ("mama, pa to je samo igračka, ne mogu nikoga s time ubiti") od mojih.

    nisam mu htjela kupovati ni bakugane i sl., ali sam tu ipak popustila. njegovi vrtićki prijatelji ih imaju i nisam htjela da on tu odskače, ne zato da se ne razlikuje od drugih, nego zato da ne bude izostavljen iz igre (ponedjeljkom djeca u vrtić mogu donositi svoje igračke).
    no. ipak mu ne dam da gleda Bakugane i slične nasilne crtiće na TV-u.

    zapravo, teško mi je naći ravnotežu u svemu tome.

    i još jedna stvar, doma ih učimo da nema muških i ženskih boja, igračaka i sl., ali oni uredno grakću da to nije tako. kako vrtić i društvo vršnjaka uspiju poništiti ono kako su doma odgajani?

    (ajde barem pa sina nitko nije uspio uvjeriti da dečki ne plaču )

  9. #159
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    Petrlin u tome i jest poanta.
    Samo jednim djelom odgajamo djecu onim svjesnim: ne želim da se igra oružjem.
    Velikim djelom odgajati ih onaj društveni common ground, kao i naše i od okoline nesvjesno.
    eto, to je ono što mene frustrira

  10. #160
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Citiraj laumi prvotno napisa Vidi poruku

    i još jedna stvar, doma ih učimo da nema muških i ženskih boja, igračaka i sl., ali oni uredno grakću da to nije tako. kako vrtić i društvo vršnjaka uspiju poništiti ono kako su doma odgajani?
    Eh, to i mene zanima!
    Prije par mjeseci sam mu bila kupila rozu majcu pa je rekao da sam mu kupila žensku majcu. Al kad je vidio da i tata ima rozu majcu, obukao ju je bez problema. Još sad pita da bi on obuko "onu rozu frajersku".
    Još u jaslicama su se i cure i dečki igrali manje-više istih igara, ali sam s godinama primjećivala kako se sve više odvajaju i kako se sve više toga dijeli na muško i žensko.

  11. #161
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    moje su cure hodale i hodaju u blagoreceno raznim kombinacijama. branim im jedino lak za nokte i sminkanje. dozvolim tu i tamo kao igranje al ne kao nesto sto stalno imaju. ne smetaju me lakirani nokti kao takvi vec skidanje acetonom, kao sto mi ne smeta sminka vec koliko je to dobro za kozu (i oci - kad protrljaju oko i uvale sjenilo unutra). kod nas nema za cure/decke vec svida mi se/ne svida mi se. tu i tamo pokupe negdje stavove da je nesto za decke ili cure no brzo im to izbijem :kez:

    da imam sina, i zeli ici van obucen kao... stogod, isao bi. kao sto i cure idu.

    objasnjavam im neka opca pravila ponasanja, vecinu stvari objasnjavam sa "neki ljudi ovako, neki onako" bas zato jer ne zelim da imaju predrasude ili omalovazavaju nekoga jer je drugaciji. tumacim da nam se moze svidati kako se netko oblaci ili ne, ali da to (u konacnici) nije nasa stvar i ako je taj netko sretan u takvoj odjeci, super.
    Posljednje uređivanje od Storma : 03.09.2012. at 13:40

  12. #162
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    Citiraj rena7 prvotno napisa Vidi poruku
    Moj nema ideje o oblačenju haljina. Ok, nema sestru, pa nema od koga haljinu ni poželiti, niti koga kopirati. Bira si sam majice i hlače, to dopustim iako često nije pasent. Sigurna sam u jedno- nema šanse da bi u haljini izašao na ulicu. Dok se mene pita, a pita me se, tek su mu 4 godine, neće mi biti u kazalištu u kupaćim gaćama, a bome ni na plaži u šubari. Pravila njegove igre određujemo mm i ja, a ne on. Kod mene je tak.
    pa necu ni ja dati da ode u kazaliste u gacama, to je nepostovanje prema kulturnoj ustanovi . ali ako on hoce ici u haljini s nalakiranim noktima a ona u maskirnom odijelu s cekicem za pojasom, to moze. ulica je mjesto gdje si pozvan slobodno se izraziti (odjecom).

  13. #163
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    Korini ispod suknjica i haljinica oblačim kratke hlačice ili tajice
    jer me nerva da joj prljavština ulazi ispod gaća kad sjedi na travi/pijesku/we

    Roko ima rozi novčanik i s njim ide kad god idemo negdje van
    kad su krajem prošle godine išli na izlet u školi, pitala sam ga želi li taj svoj novčanik ili drugi (crveni sa srčekom) koji može objesiti oko vrata, izabrao je taj što ide oko vrata (oba novčanika je naslijedio od moje seke) - rekla sam mu da će ga možda zezati zbog novčanika, a on je sam rekao da boje nisu muške ili ženske i da se njemu taj baš sviđa i da ga želi (i nitko ga nije zezao, niti uopće spominjao novčanik)

    dvogodišnjak u suknjici/haljinici na cesti bi mi izmamio smiješak na lice i vjerojatno jedino što bi mi palo na pamet jest da ima cool roditelje

    i da, sasvim je u redu i cool (ono, baš frajerski) da dečki sa 12, 13, 14 godina nose roze majice (jer je to tog trena trend ), ali nije u redu sa 2 godine nositi haljinicu - e pa, baš bez veze

  14. #164
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj Storma prvotno napisa Vidi poruku
    objasnjavam im neka opca pravila ponasanja, vecinu stvari objasnjavam sa "neki ljudi ovako, neki onako" bas zato jer ne zelim da imaju predrasude ili omalovazavaju nekoga jer je drugaciji. tumacim da nam se moze svidati kako se netko oblaci ili ne, ali da to (u konacnici) nije nasa stvar i ako je taj netko sretan u takvoj odjeci, super.
    ja imam puno većih problema sa objašnjavanjem zašto neki ljudi nisu tolerantni i zašto imaju predrasude
    on to ne može shvatiti
    i znam da sam of topic, ali kako to objasniti osmogodišnjaku?

  15. #165
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Citiraj rahela prvotno napisa Vidi poruku
    i da, sasvim je u redu i cool (ono, baš frajerski) da dečki sa 12, 13, 14 godina nose roze majice (jer je to tog trena trend ), ali nije u redu sa 2 godine nositi haljinicu - e pa, baš bez veze
    ja bi mozda pomislila da to nije 2godisnjak nego 2godisnjakinja....

    majica (koje god boje bila) je unisex odjevni predmet dok haljinica to nije...mislim da je razlika ocita....naravno,necemo sad govoriti o Isusovim vremenima kada su se nosile toge...tada ne bi postojale ovakve ˝predrasudë˝,ali hebi ga zivimo u vremenu kakvom zivimo.....tesko da ce se u dogledno vrijeme djecaci presetavat u haljinicama po putu....

    prva recenica koju mi je uputila 1vi dan skole danas najbolja prijateljica je bila:a zasto si ti musko u kotuli?
    90% ljudi za moju N. misli da je musko,po meni ima dosta unisex facu ( a neki ocito misle musku)...meni ne smeta,MM-u vidim malo da....
    ne zelim joj stavljat neke spangice u kosu da bi nekome dokazivala da je curica,oblacim joj cesce hlace nego kotule iz cisto prakticnog razloga,vidim da joj smeta dok puze....

  16. #166
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Ja nemam dvojbe jer je mm tako odlučan u tom rodu i spolu da mi je svejedno što ja mislm. Jednom sam greškom dobila haljinicu za tada jednogodišnjeg sina. I obučem ja to njemu, i on trčka u haljinici po kući, ja umirem od smijeha (imam uvrnut smisao za humor, valjda), a mm se tako obrušio da radim budalu iz njega i ovo i ono... tako da valjda kod nas vlada klima primjerenog oblačenja i nitko nikad nije pomislio obući se u drugi spol. Iskreno ne znam što bih napravila da se nađem u situaciji da mi se sin oblači u haljinice...

    Ali, meni je i inače važno da su primjereno obučeni, a tu mi ide i godišnje doba, i spol, i boje, i sve ostale komponentne...
    Posljednje uređivanje od Ifigenija : 03.09.2012. at 15:28

  17. #167
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    Ma svi polazimo od sebe i svojih afiniteta. Recimo, ja ne mogu zamisliti svog muža u rozoj majici ni pod razno, a kod drugih muškaraca mi ta ista majica ne bi bila nimalo neprihvatljiva, niti bi ju nešto zamjećivala. Ista stvar je i sa tuđom djecom, ono baš me boli briga što će ko svom djetetu obući, ali kod svoje djece mi nije bilo baš tako svejedno. Možda bi mi dvogodišnjak u haljinici bio čak i simpatičan, za njegovim tatom u toj istoj haljini bi se vjerovatno makinalno okrenula, ali dok god nitko time ne ugrožava druge nek radi i oblači se kako mu je volja.

  18. #168
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    samo ću reći da moj suprug posjeduje 27 majica u roza/ljubičastoj/crvenoj boji
    3 plave
    i 3 bijele

    a pravo muško

    boja nema spol ni spolovilo
    samo nam se sviđa ili ne
    i dobro nam stoji ili ne

  19. #169
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    samo ću reći da moj suprug posjeduje 27 majica u roza/ljubičastoj/crvenoj boji
    3 plave
    i 3 bijele

    a pravo muško

    boja nema spol ni spolovilo
    samo nam se sviđa ili ne
    i dobro nam stoji ili ne
    Evo, potpisujem te.
    Isto tako mm nema ni jednu rozu majicu jer mu se ne sviđa ta boja kao ni meni. I nije zato ništa veći ni manji muškarac od tvog mm.

  20. #170

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    68

    Početno

    Moj sin (5) obozava kopirati svoju seku (5) u svakom pogledu pa i u oblacenju. Tu i tamo mu padne napamet da se igra seke, pa oblaci njene haljinice, stavlja spangice na kosu. Nikada me nije smetala igra po kuci i vidim da oboje djece uzivaju u njoj. Dosad nije trazio da u haljini sa spangicama i raifom u kosi izadje vani, iskreno mislim da bi ga pokusala odgovoriti od toga. Isto tako nije bio osisan 12 mjeseci sve dok to s njim nismo mirnim putem uspjeli dogovoriti (opet kopiranje seke koja ima nesto duzu kosu). U medjuvremenu je znao nositi i repic (vani) i igrati se spangicama ( u kuci i u vrticu). Jedan dan prosle zime ga je suprug obukao u toplu plavu vestu i tako je otisao u vrtic. Drugi put kad sam u trazenju ciste odjece nabasala na tu vestu rekao mi je da su mu u vrticu rekli da je to vesta za curice i da on to nece nositi. Na vesti pise rozim ukrasnim slovima nesto neutralno na eng. jeziku i kupljena je na zenskom odjelu za njegovu seku.
    Kod nas nema podjele na muske i zenske igracke. Mogu se igrati po vlastitom nahodjenju.
    Ne daj bog da nalakiram nokte njoj a ne i njemu. Njoj lakiram samo noktice od nogu (jer cucla prst) i ne koristim aceton. Onda me sin pita zasto seka ima nalakirane noktice a on ne moze. Tada popustim i nalakiram i njemu par noktica iako bi on htio i vise. Njemu je posve nerazumljivo zasto se seka smije "kititi" a on ne. Zato mu popustim pa "nakitim" (raif, spange, lak na 2 noktica, ..) simbolicno i njega. Tako maloj djeci tesko je objasniti pojam drustvene norme. Trudim se kanalizirati oblacenje ali ne i zabranjivati odjevne predmete. Mislim da bi to moglo poluciti bumerang efekt.
    Njih dvoje su se znali igrati s gornjim dijelom njenog netom kupljenog tankinija, ali na plazi niti on niti ona ne nose gornji dio kupaceg. Osobno nemam nista protiv grudnjaka (gornji dio kupaceg) na curici. Ona bi se obozavala sepuriti u njemu jer voli oponasati odrasle tete. Vise puta mi je spomenula da joj kupim grudnjak. Gornji dio tankinija mi se cini dosta zgodan jer je prakticniji za curice od grudnjaka. Gornji dio kupaceg na mom decku na plazi kao redovni odjevni predmet: ne. Trudila bih se da mu objasnim da to nije za decke.
    Bas me zanima stručno mišljenje dječjih psihologa na ovu temu.

  21. #171
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Kao što je cvijetak već napisala, i mene fascinira trpanje igre kuhanja u isti koš s odijevanjem haljinice.

    Možemo se svi mi u nekoj konačnici složiti da suknjice ipak jesu (prvenstveno) za djevojčice, ali igra s kuhinjom, usisavačem, bebama... i što ste sve već nabrojali... Ma ne, ne mogu vjerovati da vi to smatrate "ženskim". Samo me zanima jesu li te žene iste one koje cvile doma kako muž ne želi paziti na djecu, nikad ne kuha, a o čišćenju da ne pričamo.

    Za sad nemam sina, ali da imam, mislim da bi ovo sa suknjicom stvarno bio najmanji problem koji si čovjek može zamisliti. Budući da još uvijek ne znam kakvo ću dijete roditi i hoće li biti ZDRAVO, za sada se samo mogu moliti Bogu da moj zdravi dvogodišnjak jednog dana svojevoljno obuče suknjicu od tila.

  22. #172
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    mishekice, čekam da tvoj sin bude imao dvije godine ( ako je sada curica, čekamo iduće ), pa da vidim hoće li se šetati po vani u haljinici. I što će tata misliti o tome

    A što inače tate misle o oblačenju sina u haljinicu za van?

    Nemojte misliti da moji nisu po kući radili kazalište. Imam sliku i sedmogodišnjaka u mojoj vjenčanici (nije bila iznajmljena, u ormaru je i svako toliko pogledam na taj struk, ah, duplo tanji nego sada, ali to nije tema...), naravno da se doma vole presvlačiti. Ali, vani...to mi je malo pretjerano.

    Voziti lutkicu, kuhati, presvlačiti bebe, ma sve je to normalno za dečke, kao i "popravljati" auto za curice.

    I da, tata im nema ništa rozo, ni lila, iako meni ne bi smetala roza najica. Njemu bi. On je valjda stara škola, kad je "ono što se pristoji" bilo važnije nego danas.

    Meni su muškarci koji i izgledaju muško, daleko privlačniji od onih koji izgledaju ženskasto. To naravno vrijedi i za žene, ženstvena žena mi je zgodnija od "muškobanjaste". Volim jasnu podjelu na spolove.

    Jer i anatomski smo različiti. I neka se zna što smo! Živjele razlike(naročito kad su velike).
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 03.09.2012. at 20:20

  23. #173
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Beti, ja ne mogu vjerovati što ti pišeš?!
    Ono... baš ne mogu vjerovati!

    "Ono što se pristoji"?!
    Pa pristoji se i da žene imaju pokrivene gležnjeve!
    I da sjede doma i čekaju muža u sivom i crnom odijelu!
    A ona čeka s viklerima u glavi i kad čuje zvuk automobila, čupa viklere i stavlja crveni ruž,,,

    E, TO se pristoji...
    Sve ovo što mi danas radimo je nakaradno.

    A moje dijete treba odmah u neko prihvatilište; što sam, zaboga, od njega napravila.
    A muža uškopiti!
    Kad već nosi roza majice, nek ni između nogu nema muško "znakovlje".
    Tko je to još vidio!

  24. #174
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    kod nas tata nije bas odusevljen mojim liberalnim pogledima na svijet, ali srecom nije nesto uporan u sprijecavanju. bio je vidno nezadovoljan lakiranjem noktiju, cak je rekao da decki to ne rade ali pregrmio je. jedva je docekao da mali kaze da hoce skinuti lak

    meni je zao da se djeca opterecuju tim stvarima koje ne razumiju, to mi ide u rang toga da se ne smiju druziti s recimo ciganima jer se to ne pristoji. karikiram ali ja na to tako gledam. ni jedno ni drugo oni ne mogu razumjeti.

  25. #175
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Zato i je u navodnicima, da se zna da je tobož.

    I djeca mogu razumjeti kako se treba ponašati, zašto ne bi razumjeli? Zar nije jedan od ciljeva odgoja i naučiti ih kako se ponašati? Ili im dati potpunu slobodu pa neka sami otkriju kako bi trebalo? Mislim da je lakše učiti od onih koji znaju kako, nego isprobavati na vlastitoj koži. Ja tako mislim, ne namećem svoje mišljenje.

    I ja ne urlam na ulici, (eventualno ako iznad mene tutnji vlak-kao u Cabaret-u), pa zašto i dvogodišnjak ne bi mogao isto ne urlati.

    Malo pišem što mislim i tako, napreskokce, između sto poslova koje odrađujem, pa možda i ne napišem jasno...

  26. #176
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Iskustva nema, ali vjerujem da iako su dvogodišnjaci, jako dobro znaju što je njihova odjeća , ("ono što se pristoji"), a što kostim (sekina haljinica ili kostim batmana).

  27. #177
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Iskustva nema, ali vjerujem da iako su dvogodišnjaci, jako dobro znaju što je njihova odjeća , ("ono što se pristoji"), a što kostim (sekina haljinica ili kostim batmana).
    Znaju, znaju i ne dira ih... Uh, ne diraju ih ni mnoge druge stvari... Koliko puta smo vodili rat ne oko toga što će obući, nego hoće li to skinuti prije spavanja, što god bilo...

  28. #178
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Znači da se samo žele igrati. I to je ok.
    Proći će ih. (Posjetite me na ovaj topic za dvije godine. )

  29. #179
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Zato i je u navodnicima, da se zna da je tobož.

    I djeca mogu razumjeti kako se treba ponašati, zašto ne bi razumjeli? Zar nije jedan od ciljeva odgoja i naučiti ih kako se ponašati? Ili im dati potpunu slobodu pa neka sami otkriju kako bi trebalo? Mislim da je lakše učiti od onih koji znaju kako, nego isprobavati na vlastitoj koži. Ja tako mislim, ne namećem svoje mišljenje.

    I ja ne urlam na ulici, (eventualno ako iznad mene tutnji vlak-kao u Cabaret-u), pa zašto i dvogodišnjak ne bi mogao isto ne urlati.

    Malo pišem što mislim i tako, napreskokce, između sto poslova koje odrađujem, pa možda i ne napišem jasno...

    Ja se slažem. I nekako mislim da ljudi u životu imaju toliko izbora s kojma će se morati nositi. Cijela ta priča s odjećom je ajmo reć važna, u jednom smislu, ali i bome nevažna, u drugom smislu. Ono, obučeš se pa ideš, da si čist, uredan, primjeren za prigodu i to je to. I čemu onda od toga raditi slučaj? Meni ta priča rozo-plavo smanjuje entropiju na minimum, odmah znaš čije je što, nema greške, u dućanu ona zapne za rozo s Hello Kitty, dečko za maslinasto zeleno i idemo. S vremenom će se proširiti na boju-dvije, ali će im mozgovni kapaciteti moći propitivati stvarno važna pitanja, a ne da li suknja, da li hlače, da li muško, da li žensko.

    Ja ne vidim da ta propitivanja ikome i ičemu služe osim zbunjivanju ljudi. Ajde, da dvogodišnjak pobrka, što sad, ali hrabriti? Pustiti da hoda tako uokolo? Znam par mama koje su tako imale ukršten stil za dečke i cure i mogu reći da nije baš dobro završilo za tu djecu...

  30. #180
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Nego kako j zavrsilo za tu djecu?

  31. #181
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    To i mene zanima.

  32. #182
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Vezano za rozo i curice: dok smo bili kod mojih na moru, više puta sam Smjehuljicu uvalila na 5 min starome dok je bio u svojoj radnoj sobi, a ja se jurila istuširati. U radnoj sobi sve pretežno crno-bijelo, osim fluorescentnih flomastera. On joj svaki put ponudi komplet da si izabere jedan flomić; žuti, rozi, zeleni i plavi. Svaki put je izabrala rozi. Ali svaki. Valjda se rode s tim.

  33. #183
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ne treba hrabriti, dovoljno je ignorirati. mislim, kao da je bitno.

  34. #184
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ja sam se s 14-15 godina (pa do valjda 18, ili nesto krace) oblacila ko pankerica, mrezaste carape, tajice, dokse, poderane majice, sarena kosa, farbala usta u crno.. kad bi pitala mamu kak izgledam prije neg bi isla van, ona bi mi uvijek odgovorila "super ", nije nis previse komentirala. prosla me faza oblacenja, a mozak mi je valjda otada ostao pomaknut

  35. #185
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    Citiraj rahela prvotno napisa Vidi poruku
    ja imam puno većih problema sa objašnjavanjem zašto neki ljudi nisu tolerantni i zašto imaju predrasude
    on to ne može shvatiti
    i znam da sam of topic, ali kako to objasniti osmogodišnjaku?
    lijepo. tako su uceni i/ili takvi jesu, i ne znaju bolje :D

  36. #186
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    mishekice, čekam da tvoj sin bude imao dvije godine ( ako je sada curica, čekamo iduće ), pa da vidim hoće li se šetati po vani u haljinici. I što će tata misliti o tome

    A što inače tate misle o oblačenju sina u haljinicu za van).
    A zasto bi tata imao drugacije misljenje od mame, tj. zasto bi tata trebao o tome lose misliti? Mislim da bi MM cak bio liberalniji od mene, njemu je skroz svejedno sta si klinci odluce obuci, jer su djeca...

    I jako sam sokirana nekim zadrtim stavovim, kao da je ovo neki drugi forum, a ne Rodin...

  37. #187

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Ja ne bih dozvolila da mi sin takav hoda po vani. Doma se može i šminkati i oblačiti kako ga volja, ali ne bih ga pustila vani takvog.

    A ako će i kad odraste htjeti takav vani - slobodno može kakav god hoće. I našminkani i u haljini s tilom. Ali ja ga svakako neću u tome poticati i ohrabrivati. Svejedno je li dvogodišnjak ili starije dijete.

  38. #188
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    nitko od nas nije napisao da bi poticao.
    baš si mislim kako mikka stoji iznad feđe i viče mu da bi bilo zgodno da van obuče baletnu haljinicu.

    nijedna od nas to nije rekla, a ne vjerujem i da to radi.


    meni draže pustiti sina u haljini i sa rajfom na glavi u vrtić, nego po parku za njim hodati s užinom.
    a ovo drugo je društveno prihvatljivije.
    poželjno, dapače.

    a baš me zanima koje od to dvoje bi ostavilo dalekosežnije posljedice na dijete.

  39. #189

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Sorry, ali ako dozvolim da mi tako obučeno dijete ide vani, meni je to poticanje.

    (trčanje za djetetom s hranom mi je jednako neprihvatljivo - mogu se složiti da to ostavlja puno veće posljedice na dijete)

  40. #190
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    to nije poticanje
    to je prihvaćanje

    poticanje je kada nekoga guraš u nešto
    neću dijete poticati da popije sok, ali ako ga već popije, neću ga naružiti

    ne osjećaš razliku?

  41. #191
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ko o čemu, apri o soku

    jučer sam se sjetila ovog topika. j zadnji dan, u osam navečer, s mm-om ide kupovati bilježnice. jedini izbor dućana - profil. došao doma s totalnom curičastim tekama, jedino te ostale. čak nije išao za tim dok ga m nije pitala - aaaa, to si meeni kupio, kako su lijeepe

  42. #192
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    oprosti, htjela sam spomenuti hrenovke.
    pa sam si sjela na prste.

  43. #193
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    U prilog temi, sjetila sam se i našla svoj stari post iz 2007:
    D. jutros otišao u vrtić s kikicama...
    Nije bilo posljedica, ni kratkog ni dugog dosega

  44. #194
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    hahahahahahahaha

  45. #195
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    moj dvogodišnji sin obožavao je bagere, gradilišta i teletibbies-e. obzirom da sam uspjela kupiti samo rozu majicu s po i ljubičaste tajice sa sitnim teletabijima, on bi ih obukao i pravac na gradilište. par puta je shvatio da ga bagerist zove: kakva si ti slatka curica! dođi malena, hoćeš se popesti u kabinu (svi su nas upoznali jer smo dolazili svakodnevno po par sat)i ali to ga nije uopće zbunilo. nekad bi rekao da je dečko a nekad bi se samo sramio.
    te dvije strasti odavno je zaboravio, sad ima nove.

  46. #196
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    mogu reći da se i dečki i cure vole maskirati u nekoj dobi kao dio svakodnevne igre koju u toj dobi uopće ne razlikuju od ostatka života, baš kako piše mamitzi išli bi i u vrtić i zubaru i u kupaćima i kao spidermen i kao balerina i kao mačka, što god im se igra u toj fazi. Tek kad se socijaliziraju unutar grupe vršnjaka a to se tvarno ne događa prije treće, četvrte godine, počnu misliti o tome što drugi nose i pokušavaj uoponašati grupicu, pa su svi dečki gormiti ili ben ten, ali te ks 5, 6 to zauzme glavno mjesto. Dakle uživajte dok su djeca male individue i nije ih briga tuđe mišljenje,vrlo brzo to prođe.

  47. #197
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj rena7 prvotno napisa Vidi poruku
    Moj nema ideje o oblačenju haljina. Ok, nema sestru, pa nema od koga haljinu ni poželiti, niti koga kopirati. Bira si sam majice i hlače, to dopustim iako često nije pasent. Sigurna sam u jedno- nema šanse da bi u haljini izašao na ulicu. Dok se mene pita, a pita me se, tek su mu 4 godine, neće mi biti u kazalištu u kupaćim gaćama, a bome ni na plaži u šubari. Pravila njegove igre određujemo mm i ja, a ne on. Kod mene je tak.
    A pa ovako i ja, ali ako poželi majcu na bagera ili rozu, a da je odgovarajuće godišnje doba, super, ili ako baš želi plašt preko ramena, smješni šešir ili tako neki detalj za vrtić, ako mi se ne žuri isto zašto da ne...

  48. #198
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Meni je danas prijateljica rekla da je jucer rekla necaku (3 godine) da ne vristi ko curica. Ako vec hoce, neka vikne ko musko, a ne tako piskutavo :O

  49. #199
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je danas prijateljica rekla da je jucer rekla necaku (3 godine) da ne vristi ko curica. Ako vec hoce, neka vikne ko musko, a ne tako piskutavo :O
    Cuj, pitanje je da li je zena uopce bila svjesna toga sto govori... naime, ti spolni stereotipi su nam toliko dio svakodnevice da i ne primijetimo da ih koristimo. Mene su moja djeca dobrim dijelom izlijecila od toga... Vozim ja njih nekamo i komentiram drugu vozacicu "gle kak se baba ne zna parkirati" a moj klinac meni kaze "Mama, da li si i ti baba?" Aha!!!! Nije mi vise palo na pamet, ili barem puno rjedje... To je kao da sam si pljunula u tanjur!

  50. #200
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj Storma prvotno napisa Vidi poruku
    lijepo. tako su uceni i/ili takvi jesu, i ne znaju bolje :D
    da, samo njemu to nije dovoljno
    ono, nije dovoljno ni predavanje od pola sata, a kamoli jedna rečenica
    i inače ga strašno muče takve stvari; zašto se ljudi opterećuju drugima, zašto jedni druge ne puštaju na miru i ako treba pomognu, a ne odmažu, zašto ima toliko nasilja, zašto svi ne mogu biti dobri... :mahatma_gandi:

Stranica 4 od 6 PrviPrvi ... 23456 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •