Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 297

Tema: Moj sin (2) voli haljinice i šosiće i želi biti princeza

  1. #1
    Njetočka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Postovi
    88

    Početno Moj sin (2) voli haljinice i šosiće i želi biti princeza

    Imam kćer od 4 godine koja jako voli plesati i traži sve neke haljinice, suknjice, krune, štapiće abrakadabra, plesne cipelice na mašnicu - sve joj to treba za ples.
    A sin, dvogodišnjak, u nju gleda ko u Boga i otima joj haljine, krune, šosiće, sve rozo na što naiđe. Najviše voli njezin rozi šos od par slojeva tila. Ona je najveći uzor za njega. Otima joj i špangice i sebi stavlja na kosu. Nakit ista stvar, sav se okiti ko božićno drvce.

    Ni muž ni ja nemamo problem s tim, u kući ga nitko ne zeza, kažemo mu da je lijepa princeza, slikamo ga, kako i nju tako i njega. Ni više ni manje. Ali problem je kada izađemo van. Mi smo kao roditelji oboje otvorenih svjetonadzora i ni meni ni mužu nije problem izaći s njim van u haljinici. Dijete razvija svoju osobnost, poistovjećuje se s okolinom (sekom) i smatramo to normalnim.

    Seka je na plaži vidjela da žene nose gornje djelove i odmah je i ona poželjela grudnjak jer "joj treba", pa tako i on sada se otima sa sekom za grudnjak. Kako imamo jedan gornji dio sekinog badića dogovorili smo se da će malo nositi jedan, a malo drugi.

    Komentare koje dobivamo - Isuse, što vi radite od djece!!!!!!

    Da netko može vidjeti sreću na njegovom licu kada obuče haljinicu - to je neopisivo.
    Ne pada mi na pamet da mu to oduzimam.

    Ima li tko sličnih situacija i kako se nosite s njima?

  2. #2
    mala-vila avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,235

    Početno

    ja imam curu pa nemam takve situacije, ali ovako na prvu: vjerovatno bi bila zadrta u glavi (za razliku od tebe) i mislila si "da bar prode ta faza jer mi je neugodno", ali bi se na van ponasala isto kao i ti i mislim da si u pravu.

  3. #3
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    sigurno si citala novine danas...

    moje misljenje je da treba imati granice jedno je da se igra u kuci ali drugo je djete voditi na ulici takvo...
    roditelji vode "glavnu" rijec i roditelji su ti koji postavljaju granice,uce sto je dobro i lose tj.u ovom slucaju sto je primjereno i neprimjerno...

    pomaknule su se granice sa bojama ,pa nista cudno vidjeti deckica u rozom ili curicu u plavom ali bas sa haljinicama i sosekima meni to nije u redu ...

  4. #4
    mala-vila avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,235

    Početno

    kaj je bilo u novinama?

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Citiraj lidać2 prvotno napisa Vidi poruku
    moje misljenje je da treba imati granice jedno je da se igra u kuci ali drugo je djete voditi na ulici takvo...
    Kakvo?

  6. #6
    mala-vila avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,235

    Početno

    Citiraj vissnja prvotno napisa Vidi poruku
    Kakvo?
    u haljinici? s krunom?

  7. #7
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Meni je gadno vidjeti dijete u grudnjaku bez obzira na spol!

  8. #8
    mala-vila avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,235

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je gadno vidjeti dijete u grudnjaku bez obzira na spol!
    to je drugi par rukavica, meni nije gadno nego smijesno i nepotrebno, ali aj ti objasni djevojcici da ne moze imati grudnjak ko mama i druge tete ako ona bas hoce

  9. #9
    nahla avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    split
    Postovi
    903

    Početno

    nek sam zatucana i ne znam kakva, al nema šanse da bi moj sin izašao vani u haljini...kad odraste nek radi šta hoće, pa i u haljini nek hoda ja ću ga podržat, al sa 2 godine nema šanse. to kaže moja zatucana strana...a kažem ne i zato jer će proživjet traume od vršnjaka

  10. #10
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Jesam! Ne dam!
    @ mala-vila
    Posljednje uređivanje od MarijaP : 01.09.2012. at 14:50

  11. #11
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    već vidim traume, ono, nabrijani ničim izazvani dvogodišnjaci jure za sinom u haljini i urlaju pederu, pederu, jer to nisu čuli od svojih pametnih, otvorenih roditelja, nego je to dvogodišnjacima palo na pamet

  12. #12
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Moja je htjela grudnjak pa sam joj rekl da će joj to samo smetati i da nek uživa polugola dok može, da bih i ja najradije da mogu bila bez grudnjaka. Nije više pitala za njega.

    Osobno klinca u haljinici ne bih vodila van. Isto bih mu tako pokušala nekako objasniti da odustane od toga. Doduše, nisam imala takvu situaciju sa sinom, on je prvi i prije je znao reći "brm, brm" nego bilo što drugo.

  13. #13
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Meni nije normalno da se muškom djetetu dozvoljava i potiče ga da nosi haljinice. Isto kao što mi nebi bilo normalno malog dječaka pitati: "Imaš li curu ili dečka?" nego "Imaš li curu?" . ovo su banalni primjeri, ja inače ne pitam djecu imaju li partnere ali shvaćaš što želim reći. Šetati se sa sinom vani i obući ga u suknjicu je za mene ponižavanje djeteta jer to dijete nije ni svjesno okoline i ničega u vezi ovoga što mi sad pričamo. A mi smo tu da zaštitimo svoju djecu a ne da od njega pravimo predmet za sprdačinu. A po meni to je to. Trebaš mu objasniti da postoji određena razlika između dječaka i djevojčica..a u kući nek se igra kako ga volja (igra je jedno, realnost druo)

  14. #14
    nahla avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    split
    Postovi
    903

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    već vidim traume, ono, nabrijani ničim izazvani dvogodišnjaci jure za sinom u haljini i urlaju pederu, pederu, jer to nisu čuli od svojih pametnih, otvorenih roditelja, nego je to dvogodišnjacima palo na pamet
    ?

  15. #15
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Ja ne kužim koja je razlika između dvogodišnjaka u suknjici i dvogodišnjakinje s grudnjakom
    ovaj glumi da je seka, ona glumi da je mama-ništa ne kuže ni jedno ni drugo

    jes,ona će vjerojatno izrasti u svojoj mami sličnu, on neće izrasti u seku, al svejedno je to igra imitiranja, ili?

  16. #16
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj nahla prvotno napisa Vidi poruku
    ?
    pa kakve traume dvogodišnjak može imati, a da mu ih uzrokuju vršnjaci? šta djecu od 2 godine briga što je netko obukao?

  17. #17
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Ne znam, kažem, moja je htjela grudnjak ali ga nije dobila, tj. ima ga, obukal ga jednom na Jarun iz fore, na moru ga nije nosila. Objasnila sma gore zašto ga nije nosila i zašto tete nose grudnjake na plaži.
    Isto tako bih sinu objasnila da nije zgodno da takav hoda po vani, da bi mu se mogli rugati, ismijavati ga i na kraju krajeva, jednostavno ne želim da misli da je to normalno. Jer nositi grudnjak je ipak normalno, a kao muško hodati u ružičastoj haljinici baš i nije.

  18. #18
    mala-vila avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,235

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Jesam! Ne dam!
    @ mala-vila

    ne znam sto me ceka, moja je dvogodisnjakinja najradije gola, pokusavam ostati otvorena za sve s čim se nisam osobno susrela jer nikad ne znas kako ces stvarno reagirati kad si ti u toj situaciji
    ograđujem se u startu da se poslije ne bi posipala pepelom

  19. #19
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Prijavak u team zadrta.
    Isto kao što neću djeci dopustiti da izlaze vani kao cirkus tako ne bi ni dečku dozvolila vani haljinice. Ali bi zato željno iščekivali maškare.
    Nisam uopće za to da se tako maloj djeci da potpuna kompetencija u odijevanju (i još nekim stvarima), društvene norme su tu i mi ih učimo da ih poštuju.

  20. #20
    Njetočka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Postovi
    88

    Početno

    Mi ga ne potičemo da nosi haljinice. On to sam želi. Obučemo ga normalno, kratka majica i kratke hlače, ali on sam odlazi u sekin ormar, vadi šosiće i navlači na sebe.
    Da krumpirić - to je igra imitiranja-on oponaša seku, a ona mamu. Ne kuže ni jedan ni drugi.

  21. #21
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    A zašto pitaš ako imaš svoj stav o tome?

    Za mene je to poticanje jer mu nje objašnjeno na prihvatljiv način, da će biti predmet izrugivanja. Ne znam, radi ti kako ti misliš da treba, to je tvoj sin, ja imam dva sina i nebi im dozvolila. U kući bi, igra je igra i tamo je sve dozvoljeno ali vani ne. Osim toga, ako bi i imala pozitivan stav u vezi toga, muž nebi sigurno

  22. #22

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    608

    Početno

    i ja sam zadrta, a nisam to do sad ni znala.
    mislim da je prebacivanje kompetencija na djecu zapravo roditeljski nemar. neke stvari ne znaju bolje od odraslih i u ovako zatucanoj zemlji sigurno ne bih dozvolila ni dvogodisnjaku da van izlazi u haljinicama i sa spangicama u kosi. naravno, igru imitacije bih dozvolila ali radim i radila sam jasnu distinkciju izmedju igre imitacije i onog vremena kad nije igra. i to uopce nema veze sa mozebitnim seksualnim orijentacijama, to ima jedino i samo veze sa ucenjem socijalnih normi i prihvatljivih ponasanja. zasigurno nije dvogodisnjak taj koji treba pomicati granice.

  23. #23
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    A da želi izaći van gol isto bi mu dozvolila (ne mislim na plažu i sl)?

  24. #24
    mala-vila avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,235

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa Vidi poruku
    A da želi izaći van gol isto bi mu dozvolila (ne mislim na plažu i sl)?
    to je već pitanje zdravlja (ili mislis po ljeti?)

  25. #25
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Moja djeca svasta po kuci razvlace, imitiraju i smisljaju.
    Kad bilo sta od stvari koje nisu za van uzmu i kazu da bi htjeli nositi vani, ja im kazem da vrate jer im ne dam da nose.
    Ne zamaram ih objasnjavanjem drustvenih standarda. Ne nose stvari van jer to nije za van i tocka.
    A i mislim da ako dvogodisnjaku pocnes objasnjavati da ce mu se izrugivati, neces puno postici. Eventualno ga posramiti.
    Ne mozes nositi sekinu krunu/mamin grudnjak van jer to nije tvoje. Dobio si na posudbu, sad vrati. Kratko i jasno. Premali su oni za filozofiju

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    Citiraj mala-vila prvotno napisa Vidi poruku
    to je drugi par rukavica, meni nije gadno nego smijesno i nepotrebno, ali aj ti objasni djevojcici da ne moze imati grudnjak ko mama i druge tete ako ona bas hoce
    moja/e imaju, ponekad stave, većinom ne. ne branim im jer znam koliko im je to fora. a i tek sam u dućanu, na moru, i našla neki bez grudnjaka.

    glede teme, doma dozvolim poprilično toga, ali na ulici mislim da ne bih. i ne moraju se malcu rugati dvogodišnjaci, već oni malo stariji, a lako se pamti, pa ostaje godinama.

  27. #27
    kokolo avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    156

    Početno

    Možda bi mališa prestao nositi haljinice kad bi se više igrao sa dečkima? Ali ne vidim ništa loše u tom što želi kopirati seku,ona je njemu idol. Kad sam ja bila mala stalno sam hodala za bratom koji je stariji 7 god i pokušavala popraviti motor. A smotana samo tako... Uglavnom-kod kuće nek se igraju kako hoće a za vani normalna odjeća,pokušaj mu primjerom pokazati da dječaci ne nose haljine i da je to samo igra između njega i seke. On je sa dvije još mali da razumije "društvene" norme ali vjerujem da bi prihvatio kad bi mu na primjeru možda starijeg prijatelja ili rođaka pokazali da haljinice nisu odjeća za njega. Ili bacite sve haljinice-nek cura nosi hlače.

  28. #28
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj Val prvotno napisa Vidi poruku
    moja/e imaju, ponekad stave, većinom ne. ne branim im jer znam koliko im je to fora. a i tek sam u dućanu, na moru, i našla neki bez grudnjaka.

    glede teme, doma dozvolim poprilično toga, ali na ulici mislim da ne bih. i ne moraju se malcu rugati dvogodišnjaci, već oni malo stariji, a lako se pamti, pa ostaje godinama.
    da, jako je tesko naci kupaci baz grudnjaka za djevojcice. Jos malo pa ce i mini tange na police doci.

    A djeca pamte i rugaju se godinama poslije.

  29. #29
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Citiraj mala-vila prvotno napisa Vidi poruku
    to je već pitanje zdravlja (ili mislis po ljeti?)

    Ajde neka bude po ljeti, ali nećemo cjepidlačiti zna se na što sam mislila.

  30. #30
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    ...usotalom kaj klinac zna kaj je to zdravlje!

  31. #31
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Pa onda nema selekcije roditeljske odgovornosti prema tome što će selo reć.
    Niti je društveno uobičajeno da dječak nosi suknju, a nije bome ni da curice nose grudnjake.
    Samo nam je nešto slatko i simpa, a drugo ovako i onako.
    I nije razlog "društvo vršnjaka" jer dvogodišnjake baš boli briga što ko oblači.

  32. #32
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Neznam, meni baš nije normalno izlaziti sa sinom u suknjici van. Igra je druga stvar, u igri mogu biti što žele.
    Moj sin je često oponašao mene, pa bi npr. tražio da i njemu nalakiram nokte ili ga našminkam. Ali sam mu objašnjavala da to prvo i osnovno nije za djecu, ni mušku ni žensku, a onda bi mu rekla da nije za dečke. Pa kao, vidiš da se tata ne šminka/lakira nokte i tako to... Ma znala sam mu nalakirat jedan noktić , al to je to.

  33. #33
    kokolo avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    156

    Početno

    Pa i to lakiranje je isto što i haljinice. Neke moje prije svojim sinovima lakiraju nokte i stavljaju svoje šminke jer se kao mali navukao dok su se one sređivale pa da im ne smeta.... i takvi bi išli van. Ako mu se može objasniti da neke stvari nisu za njega ne vidim razlog da mu se lakira i taj jedan a kamoli svi. Imam "sreću" pa se ne šminkam,ha? Po meni-djeca će poželjeti sve i svašta a roditelji moraju odlučiti kako će i što će biti dopušteno. Igra je ok dok shvaćaju da to nije stvarni život.

  34. #34
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    Ja ga ne bi vodila van u haljini, ali ako se igra pa u njoj izađe pred kuću bilo bi mi ok. Upravo tako kako su neki objasnili. Postoje određene norme ponašanja i oblačenja i samo zbog toga. Uspoređivati dječakovu suknju i grudnjak na curici mi nikako nije isto. Taj grudnjak spada u ženske odjevne predmete i za prdpostavit je da će jednog dana ta curica imati što pokriti s njime pa joj onda taj grudnjak u najgorem slučaju može stajati ko piletu sise, ali suknja jednostavno (osim ako nismo u Škotskoj) nije odjevni predmet za dečke (iako mnogi muškarci kažu kako je to vrlo nepravedno prema njimai slažem se s tom tvrdnjom, ja bi crkla bez suknje).

    Moj sin ima odjevne predmete svih boja pa eto i roza mušku majicu. Nikad nisam boje svrstavala u muško-ženske mada vidim da mnogi oko mene to rade. Bitan je kroj i model. Nekima je bilo čudno što su mi djeca dobila dječju kuhinjicu na poklon. Sinovi mi vole kuhanje i ja sam na to ponosna, za mene je papak onaj muškarac koji se u kuhinji ne zna snaći, a vidim da neki muškarci kuhanje smatraju sramotnim poslom za njihov spol što je meni totalno van svake pameti. I tako, hrpa stereotipa oko nas, no ipak za nekakve norme i konvencije jesam. Mislim da se tu ne radi o imanju ili neimanju otvorenih svjetonazora nego o postavljanju granica i učenju djeteta na norme ponašanja. Kao što ću ga učiti da se pristojno ponaša tako ću ga učiti i da se pristojno oblači.

  35. #35
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Iako se ni pod teškim drogama ne bih strpala u skupinu zadrtih, moram priznat da ja isto svog sina ne bih izvela van u haljini.
    Lakirala noktiće jesam (ali sam radila smiješan kompromis pa stavljala plavi ili zeleni lak ), bilo je šminkanja i nosanja moje torbice, što je s oduševljenjem uslikano, ali breme reakcije ljudi oko nas na takve stvari nije nešto što bih mu ja htjela natovariti tako rano, tj u trenutku kad ja znam što neke stvari znače, a dijete ne zna. Kad bismo mi u takvom izdanju prošetali do dućana, dijete ne bi taj dan zadobilo traume, ali sasvim sigurno bi to zapamtili svi u ulici, i kasnije svjou djecu, njegove vršnjake, podsjetili na nemili događaj prema potrebi.
    Inzistirala bih na "nosimo to kući, ali ne i vani", isto kao što vani ne nosimo, npr, prljavu majicu, iako ona vrši istu funkciju kao čista majica, šta smeta ako ima jednu mrlju. Nešto kao što Dorotea kaže, to je učenje normi, onoga što se od nas očekuje.Tako malo dijete čak ni neće postavljati nezgodna pitanja "zašto?".

  36. #36
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Mislim da ne bih dečkića u rozoj haljinici vodila van, jer mi je u tome bad voditi van i svoju curicu Ali dopustila bih im da nose odjevne predmete suprotnoga spola.

  37. #37
    rutvica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    436

    Početno

    baš ste zadrte do jaja ne bi pustile sina van u haljinici...ma nek ide van obučen u žabu kaj se mene tiče. priča da to spriječavate kako mu se drugi ne bi rugali je zapravo krinka - vama je bed zbog vas - vidi ju kakvo joj dijete ide van!

    da postoje društvene norme koje dijete treba učiti. recimo nenasilna komunikacija, bonton, suosjećanje, zauzimanje za sebe, tolerancija itd. ali nekakvo pravilo da muškarci ne smiju nositi suknje tu ne spada - ona je samo odraz trenutne mode, a slijeđenje mode trebalo bi biti izbor, a ne norma. ako učite klinca da nešto ne radi kako mu se drugi ne bi rugali - učite ga da se priklanja većini i ne zauzima za sebe. u nekim situacijama će mu to možda pomoći, ali generalno osiromašujete njegovu ličnost.

    uostalom, kako je netko napisao - ovdje je riječ o malom klincu i imitiranju osoba kojima se divi, ne iskazivanju sklonosti ženskoj odjeći...drugo bi bilo da teenager počne nositi suknjice od rozog tila, a i onda - zašto ne bi?

  38. #38
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj rutvica prvotno napisa Vidi poruku
    baš ste zadrte do jaja ne bi pustile sina van u haljinici...ma nek ide van obučen u žabu kaj se mene tiče. priča da to spriječavate kako mu se drugi ne bi rugali je zapravo krinka - vama je bed zbog vas - vidi ju kakvo joj dijete ide van!

    da postoje društvene norme koje dijete treba učiti. recimo nenasilna komunikacija, bonton, suosjećanje, zauzimanje za sebe, tolerancija itd. ali nekakvo pravilo da muškarci ne smiju nositi suknje tu ne spada - ona je samo odraz trenutne mode, a slijeđenje mode trebalo bi biti izbor, a ne norma. ako učite klinca da nešto ne radi kako mu se drugi ne bi rugali - učite ga da se priklanja većini i ne zauzima za sebe. u nekim situacijama će mu to možda pomoći, ali generalno osiromašujete njegovu ličnost.

    uostalom, kako je netko napisao - ovdje je riječ o malom klincu i imitiranju osoba kojima se divi, ne iskazivanju sklonosti ženskoj odjeći...drugo bi bilo da teenager počne nositi suknjice od rozog tila, a i onda - zašto ne bi?
    X

  39. #39
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    Ja sam ona zadrta .
    I da, bilo bi me sram voditi vani dečkića u rozoj haljinici i s krunom na glavi kao pod normalno. Maškare su ipak samo par dana godišnje.
    Ne vjerujem u te spike o dječjoj kompenteciji i mislim da je to samo linija manjeg otpora.
    Ukoliko bi mi dijete bilo nesretno u svojoj koži i osjećalo se drugačije od onog što mu je rođenjem dano, potražila bi savjet psihologa ili psihijatra. Pa ako jednog dana i odluči promijeniti spol pomirila bih se s tim i voljela ga takvog kakav je, ali lagala bi kad bih rekla da bi mi bilo svejedno. No to su ipak ekstremne situacije i o njima nije ovdje riječ.

  40. #40
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    moja klinka nema gornji dio badića, bar ga nije imala dok nismo došli na more, pa joj moja frendica poklonila isti, i ravno ga je obukla par puta. Frendica je komentirala da joj je to poklonila radi toga jer ja nedam., vjerovatno bi joj i nokte mazala, ali ja to strogo ne dam.

    Inače što reći moji su neki dan jedan za drugim paradirali u mojim grudnjacima, prvo je počel najveći pa klinka, pa klinac, smjeha i belaja.

  41. #41
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Ma nek seta u suknjici, ako ga to veseli. Nes ti strasne stvari. Pa kad ce mu pocet smetat sto ga zezaju, ako ce mu smetat, moze prestat nosit suknjice, a I ne mora, zavisi sto mu bude vaznije.

  42. #42
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    meni drustvene norme idu na jednu stvar pa pustam djecu da se oblace kako hoce. ok, ne dam im da izadu ljeti u zimskoj jakni ili po zimi u gacama, ali ostalo je ok. eno neki dan me stariji trazio da mu nalakiram nokte rozim lakom (od sestre, ja ne lakiram) i jesam, i na rukama i nogama. nije ponovo trazio. nosio je bio i njenu minnie haljinu s pripadajucim rajfom, bas je bio sladak. ucim ih bitnijim stvarima od onih kako se tko oblaci, to mi je totalno sporedno. uostalom uzivam gledati kako klinci rade kombinacije, to je zivi sou. stvarno su mastoviti, a ja tu mastu ne zelim obuzdavati u ime "viseg cilja"

  43. #43
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Po meni roza suknjica ima neko značenje. Kao i odora. Htjeli ili ne, određena odjeća ima svoje značenje, društveni kontekst u kojem se nosi itd. Kao što mu ne bih dala da uđe gol (po ljeti, na +40) u tramvaj, da dođe u pidžami na nečiju proslavu ili da nosi titovku (a baš je zgodna kapica), tako mu ne bih dozvolila da nosi suknjicu.

  44. #44
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Potpis na Mikku.
    Čemu im tako rano uskratiti pravo na slobodu... bilo izbora, bilo izražaja...

  45. #45
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa Vidi poruku
    meni drustvene norme idu na jednu stvar pa pustam djecu da se oblace kako hoce. ok, ne dam im da izadu ljeti u zimskoj jakni ili po zimi u gacama, ali ostalo je ok. eno neki dan me stariji trazio da mu nalakiram nokte rozim lakom (od sestre, ja ne lakiram) i jesam, i na rukama i nogama. nije ponovo trazio. nosio je bio i njenu minnie haljinu s pripadajucim rajfom, bas je bio sladak. ucim ih bitnijim stvarima od onih kako se tko oblaci, to mi je totalno sporedno. uostalom uzivam gledati kako klinci rade kombinacije, to je zivi sou. stvarno su mastoviti, a ja tu mastu ne zelim obuzdavati u ime "viseg cilja"
    x
    ni ja svoje ne sputavam
    malom na +35 nisam mogla objasniti da ne može staviti gumene čizme, pa ih je nosio dok mu nije postalo neizdrživo


    znam za slučajeve gdje roditelji muškoj djeci nisu dali da gledaju fifi i igraju se s fifi plišanim lutkama zato da ne bi slučajno postali pederi
    isto vrijedi i za igru sa bebom i kolicima... meni je to recimo prestrašno. jednostavno ne kužim takav način razmišljanja

  46. #46

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,727

    Početno

    Citiraj lidać2 prvotno napisa Vidi poruku
    sigurno si citala novine danas...

    moje misljenje je da treba imati granice jedno je da se igra u kuci ali drugo je djete voditi na ulici takvo...
    roditelji vode "glavnu" rijec i roditelji su ti koji postavljaju granice,uce sto je dobro i lose tj.u ovom slucaju sto je primjereno i neprimjerno...

    pomaknule su se granice sa bojama ,pa nista cudno vidjeti deckica u rozom ili curicu u plavom ali bas sa haljinicama i sosekima meni to nije u redu ...
    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    moja klinka nema gornji dio badića, bar ga nije imala dok nismo došli na more, pa joj moja frendica poklonila isti, i ravno ga je obukla par puta. Frendica je komentirala da joj je to poklonila radi toga jer ja nedam., vjerovatno bi joj i nokte mazala, ali ja to strogo ne dam.

    Inače što reći moji su neki dan jedan za drugim paradirali u mojim grudnjacima, prvo je počel najveći pa klinka, pa klinac, smjeha i belaja.
    Citiraj mikka prvotno napisa Vidi poruku
    meni drustvene norme idu na jednu stvar pa pustam djecu da se oblace kako hoce. ok, ne dam im da izadu ljeti u zimskoj jakni ili po zimi u gacama, ali ostalo je ok. eno neki dan me stariji trazio da mu nalakiram nokte rozim lakom (od sestre, ja ne lakiram) i jesam, i na rukama i nogama. nije ponovo trazio. nosio je bio i njenu minnie haljinu s pripadajucim rajfom, bas je bio sladak. ucim ih bitnijim stvarima od onih kako se tko oblaci, to mi je totalno sporedno. uostalom uzivam gledati kako klinci rade kombinacije, to je zivi sou. stvarno su mastoviti, a ja tu mastu ne zelim obuzdavati u ime "viseg cilja"
    a jel ti isao van tako?

  47. #47
    Osoblje foruma BigBlue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,981

    Početno

    Citiraj rutvica prvotno napisa Vidi poruku
    baš ste zadrte do jaja ne bi pustile sina van u haljinici...ma nek ide van obučen u žabu kaj se mene tiče. priča da to spriječavate kako mu se drugi ne bi rugali je zapravo krinka - vama je bed zbog vas - vidi ju kakvo joj dijete ide van!

    da postoje društvene norme koje dijete treba učiti. recimo nenasilna komunikacija, bonton, suosjećanje, zauzimanje za sebe, tolerancija itd. ali nekakvo pravilo da muškarci ne smiju nositi suknje tu ne spada - ona je samo odraz trenutne mode, a slijeđenje mode trebalo bi biti izbor, a ne norma. ako učite klinca da nešto ne radi kako mu se drugi ne bi rugali - učite ga da se priklanja većini i ne zauzima za sebe. u nekim situacijama će mu to možda pomoći, ali generalno osiromašujete njegovu ličnost.

    uostalom, kako je netko napisao - ovdje je riječ o malom klincu i imitiranju osoba kojima se divi, ne iskazivanju sklonosti ženskoj odjeći...drugo bi bilo da teenager počne nositi suknjice od rozog tila, a i onda - zašto ne bi?
    X

    Netko je pitao zašto Njetočka ovdje pita kad ima stav o nošenju haljinica dvogodišnjaka. Mislim da je ustvari pitala kako se nositi s okolinom koja to ne razumije.
    Skidam kapu na podršci djetetu koje s 2 godine čak i nesvjesno razbija tabue (prije šezdesetak godina su žene u hlačama bile isti takav tabu), a okolini komotno reci da mu je ćaća Škot.

    I ako ti sin postane slijedeći billy elliot, pozovi forum na predstavu

  48. #48
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Ne znam, ponašate se kao da je u ovoj zemlji reakcija drugih na muškarce u haljinama benigno upiranje prstom. Zašto ni ljudi koji su pravi transvestiti ne hodaju do dućana u haljini i mrežastim hulahopkama? U mom gradu se tako ne oblači ni kad ideš na gay pride.
    Ne kažem da bi netko pretukao dvogodišnje dijete, ali da bi se moglo kasnije koristit kao temelj za ozbiljan bullying, bi. Naravno da ne možemo stalno raditi ono što se drugima sviđa da ne bismo slučajno bili žrtva bullyinga, ali isto mi je suludo kako se to olako shvaća.
    Nadam se da će jednog dana svijet biti takav da će biti potpuno normalno vidjeti na ulici dječaka sa tiarom, i da će ga se moći pitati "imaš li curu ili dečka?" (po meni jedno pitanje ima smisla koliko i drugo). Ali danas nije takav dan.

    I meni to nije ni približno ista stvar kao dopuštanje djetetu da gleda ili čita Fifi i kupovanje igračaka koje se povezuju i s jednim i s drugim rodom.

  49. #49
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    sad sam se sjetila situacije kada je moj sinko u dobi od dvije godine poželio kolica i lutku, pa su nas u titntiliniću uvjeravali da je puno bolje da mu kupimo- kosilicu! lakirao je nokte u jednoj fazi, danas ponekad koristi moje sjajilo, ništa mi to ne smeta. nokte je lakirane imao u vrtiću, nikakvih komentara nije bilo... nema starije sestre pa tako suknjice nisu bile aktualne, ali ne bi me to uopće smetalo... okolini bih objasnila kao što im i sada svakodnevno objašnjavam da nije djevojčica samim time što ima dugu kosu.

  50. #50
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    ja sam svjedok da je išao, mikkin jelte

    nije bilo normalno prije 20 godina da se dječaku kupi kuhinjica, i danas kuhinjice stoje na ženskom dijelu igračaka

    dječak od 2 godine ne otkriva ženu u sebi, nego se igra i glumi seku
    i može mu se reći: nije baš uobičajeno da dečki to nose vani
    kao što se curici može reći:
    nije baš uobičajeno da cure nose grudnjake, jer nemaju sise

    ali nije to baš isto kao da 12godišnjak hoće suknju i lakirane nokte...

Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •