Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 64

Tema: Zaostaje li u razvoju?

  1. #1
    Dragonfly avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    678

    Početno Zaostaje li u razvoju?

    Jučer maloj mjerim nogu i skužim da joj je iste veličine kao kad sam je mjerila prije cca 6 mjeseci. Nosi 26/27.
    Onda sam išla provjerit visinu, ima 108 cm. Narasla je 1cm u skoro 3,5 mjeseci. Moram priznati da sam ostala.
    Ima 16 kila, navršit će 6 godina za 3 tjedna.

    Uvijek je bila sitnije građe, ne mršava nego onak taman, a za klopu je maltene moram forsirat. Na onoj krivulji rasta i razvoja je na predzadnjoj crti, znači još je u okviru normale, ali počelo me to zabrinjavati. Brat koji je 3 godine mlađi je manji za pol glave i imam osjećaj da će je uskoro prešišat.

    Jel to normalno? Danas sam mislila nazvat predijatricu da vidim njeno mišljenje.

  2. #2
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Moj ima 5 i pol godina, 105 cm i 16,5 kg. Preko ljeta je narastao jedva centimetar i noga pola broja.
    Kada sam proljetos pitala pedijatra rekao je da je na donjoj granici i da slijedi krivulju, po njoj.
    Vidjeti ću šta bu rekao za cca mjesec dana.
    Seke su u toj dobi bile više za 3-4 cm, a po kilaži tu negdje.
    S time da moj samo jede i jede.

  3. #3
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Prati percentilne krivulje. Kasnije sporije rastu ali bitno je da slijedi svoju krivulju manje vise.

  4. #4
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Jel uvijek bila na 10. centili? To je predzadnja jel?

  5. #5
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    margita je godinu i pol dana nosila broj 27, sad polako prelazi u 28 (ima 5,5 godina)
    zara je pune dvije godine nosila broj 29/30, ovo ljeto je naglo prešla u 32 (ima 9 godina)
    tako da me to s veličinom i "brzinom" rasta noge ne bi uzrujavalo
    a ni ovo ostalo, ako je zdrava i inače je sve ok

  6. #6
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    moj Roko ima baš tako nekakve faze rasta
    cipele koje kupim sad, dobre su mu do kraja školske godine (a ne kupujem 3 broja veće )
    isto tako i visina, po 6 mjeseci ništa, ono, ni milimetra, a onda (uglavnom preko ljeta) se samo odjednom izduži
    i tako je oduvijek

    p.s. ima 8 godina, nogu 33/34, visok oko 125cm, i oko 22kg
    Posljednje uređivanje od rahela : 07.09.2012. at 13:20

  7. #7
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj Dragonfly prvotno napisa Vidi poruku
    Jučer maloj mjerim nogu i skužim da joj je iste veličine kao kad sam je mjerila prije cca 6 mjeseci. Nosi 26/27.
    Onda sam išla provjerit visinu, ima 108 cm. Narasla je 1cm u skoro 3,5 mjeseci. Moram priznati da sam ostala.
    Ima 16 kila, navršit će 6 godina za 3 tjedna.

    Uvijek je bila sitnije građe, ne mršava nego onak taman, a za klopu je maltene moram forsirat. Na onoj krivulji rasta i razvoja je na predzadnjoj crti, znači još je u okviru normale, ali počelo me to zabrinjavati. Brat koji je 3 godine mlađi je manji za pol glave i imam osjećaj da će je uskoro prešišat.

    Jel to normalno? Danas sam mislila nazvat predijatricu da vidim njeno mišljenje.
    moja je godinu dana nosila br 30. cijelu proslu godinu. i jos uvijek ima 30.
    znaci u proljece 2011 imala je 29, jesen je imala 30 i jos uvijek ima 30.
    mislim da je dvije godine bila na 18kg. onda je nekako u jednoj godini dosla do 19 i sad je imala na moru prvi put u zivotu 20. s tim da je nakon sto je bila bolesna imala opet 18,5. vratila je na 20.
    sad se preko ljeta izduzila inace je uvijek bila par cm od cm koja je oznacavala velicinu robe.
    mislim da je na sistemackom za skolu imala 13. sad ima skoro 20.
    za dva tjedna ce 6,5g.
    na sistematskom kod pedice i za skolu nije bilo nikakvih primjedbi niti spomena.

  8. #8
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Mame, moze link "krivulje rasta" da pogledam za svog 2god.sina! Mislim da je on ok, al eto bas ste me zainteresirale ! Hvala vam!

  9. #9

  10. #10
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Hvala ! Dobri smo ! Visina 95 perc, a tezina 85!

  11. #11
    ivanche avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    454

    Početno

    Mi smo u istoj situaciji.
    Za mjesec dana 6 godina. Noga 26/27, 15 kg, samo što smo malo viši oko 112.
    Vide mu se sve kosti. Glavno da rastu, doći će period kad će brže rasti, sad je očito onaj kad su sporiji.

  12. #12
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Sanja, koliko sam ja shvatila pedijatra, manje je bitan polozaj na centili koliko pracenje centile.

  13. #13
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    ja se ne zamaram s brojevima i mjerenjima. dijete raste, to je ocito, sigurno je visi nego prosle godine i pocetkom godine. a sad koliko je to bilo svaki mjesec, nevazno. meni. nije dijete stroj.

    osim toga, ne razvijaju se djeca uvijek proporcionalno. nekad im neki dijelovi tijela intenzivnije rastu i izduzuju se, nekad neki drugi. sjetite se samo kako se djeca radaju s velikom glavom, a malim tijelom, i sigurno im glava ne raste jednakom brzinom kao i tijelo.

  14. #14
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Mojoj srednjoj curi je noga u godinu dana narasla za jedan broj! Dva ljeta je nosila iste sandale i dvije zime iste čizme!
    Narasla je, ali voli i papati. Skoro je dostigla 3 godine starijeg brata koji mi se isto uvijek čini mali! I ne voli tak kao ona papati. A oboje su ustvari normalni.

  15. #15
    Dragonfly avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    678

    Početno

    Ona je uvijek bila sitnija, nikad se nisam zabrinjavala oko toga jer je rasla, pomalo, ali se vidjelo. Što se tiče centila, bila je u zlatnoj sredini, ali kako vrijeme prolazi pada sve niže. Znam da rast nije proporcionalan, ali ona je među najmanjima u grupi, a sad je najstarija. Klinci koji su mlađi 2 godine je šišaju rastom. Danas u razgovoru s tetom (na zamjeni) pitam kad bi trebali donijet radne listove za predškolce, a teta me gleda i kaže - pa to je tek za 2 godine. Kad sam joj rekla da ima 6 godina, nije mogla vjerovat.

  16. #16
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    moje prijateljice sin je isto bio baš sitan
    i mislili su kako je naprosto takav
    onda su kod malog rođaka otkrili da je hormon rasta ispod minimalne granice, pa su i svom malenom napravili tu pretragu
    i pokazalo se da je i njemu ispod


    tako da, ako si zabrinuta, uvijek imaš i tu opciju

  17. #17
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Slažem se s apri. Ne škodi porazgovarati s pedijatrom, provjeriti hormon rasta, pa ste mirni.

  18. #18
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Dragonfly moja curka je malo veca i teza od tvoje, ali nije najmanja u svojoj grupi, tako da se meni ne cini zabrinjavajuce. Ali slazem se da je najbolje provjeriti.

  19. #19
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Citiraj Lucija Ellen prvotno napisa Vidi poruku
    Sanja, koliko sam ja shvatila pedijatra, manje je bitan polozaj na centili koliko pracenje centile.
    Vjerujem da je tako ! Ako usporedim sa 12mj i sad sa 24mj, zapravo ju i prati! M je sada 14kg, 93cm, nogica 25!

  20. #20
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Moj prati onu nepostojecu krivulju ispod najdonje krivulje

    2,3 god i 10.5 kg.

    Nego, jel ima jos ono neko ogranicenje s kilazom i upisom u skolu?
    Ja sam sa 6,5 god imala 17kg, pa su me slali sa 7,5... Al onda je poceo rat pa se to odvuklo...

  21. #21
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Citiraj S2000 prvotno napisa Vidi poruku
    Moj prati onu nepostojecu krivulju ispod najdonje krivulje

    2,3 god i 10.5 kg.

    Nego, jel ima jos ono neko ogranicenje s kilazom i upisom u skolu?
    Ja sam sa 6,5 god imala 17kg, pa su me slali sa 7,5... Al onda je poceo rat pa se to odvuklo...
    Mislim da ima,da je 17kg granica! Bas cunoitati sestricnu,mnjena curka je sad krenula u 1 razred!

  22. #22

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,727

    Početno

    a idem onda i ja sa svojim kod dr. Sa 3 godine je imao 13 kg i sad sa 4 isto... noga pomalo raste...isti broj proljeće- jesen.. ma ne kužim ja uopće kak može zaostajat u rastu...idem pitat nekog pametnijeg (dr)

  23. #23

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,727

    Početno

    a ovo me bas iritira...kaj nisu i gornju granicu stavili, pa nek pretila djeca godinu dana skidaju kile za polazak u školu..

  24. #24

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,727

    Početno

    ups...mislila sam citirat ovaj post sa kilažom za polazak u školu

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj andiko prvotno napisa Vidi poruku
    a ovo me bas iritira...kaj nisu i gornju granicu stavili, pa nek pretila djeca godinu dana skidaju kile za polazak u školu..
    Pa postoji i gornja granica, i pedijatri ju isto tako prate. Moj sin je van svih tablica kad gledaš visinu ili težinu za dob (daleko iznad gornje granice, od svog 3. rođendana). Ali je u tablici težina u odnosu na visinu sasvim ok, i pedica nam jedino tu tablicu gleda.

    Dragonfly, pošto kažeš da dijete s vremenom pada na percentilnim krivuljama, ja bih na tvom mjestu svakako obavila osnovne pretrage vezane za hormon rasta.

  26. #26
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj andiko prvotno napisa Vidi poruku
    a ovo me bas iritira...kaj nisu i gornju granicu stavili, pa nek pretila djeca godinu dana skidaju kile za polazak u školu..
    S ovim se i ja slažem.
    Ne samo za školu, nego i inače na sistematskim pregledima djece.

    Baš sam nedavno o tome razgovarala s prijateljicom (isto ima dijete manje težine). Maltretiraju ih sa svim silnim pregledima, pretragama, specijalistima i na neki način je u redu da se posvetila pažnja, ali meni je jako žalosno koliko ima silno pretile djece (bar kod nas) več u dobi od cca 2 godine, a rijetko koji pedijatar na to obrati pažnju.

    Kod nas ni jedan, jer debelo dijete "nije problem". Ne znam kako kod vas u Zgb.?

    Da li postoji slučaj da je pedijatar ne samo usput rekao npr. ima 2 kg previše, nego dao plan obroka, smjernice, upute kako te kg skinuti, odnosno održati težinu i "čekati" visinu?
    Da li je nekoga pedijatar poslao nutricionisti zato što dijete u dobi 2. ili 3. godine ima 2 kg previše?

    Mene to jako smeta, jer je debele djece sve više i više.

  27. #27
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Ja bi isto da nema te granice, al valjda imaju razlog zasto je to tako...

    Npr nama je pedijatrica negodovala oko potvrde koju treba potpisati za jaslice. Kao da bi bilo dobro da to dijete ima barem kilo ipo vise da krene u vrtic. Muz i ja poludili, htjeli promjenit pedijatricu.. U isto vrijeme frendicin sin bio iznad 95.percentile i nije bilo ni spomena oko toga da odudara od granica pri upisu u jaslice.

    Na kraju moje dijete dijete krenulo u jaslice.krenule bolesti... Gubljenje na tezini, hospitalizacije, svako malo infuzije...dehidracija u roku od pola dana. Shvatili smo da je pedijatrica bila u pravu, on bi sve to lakse podnio da je imao barem malo rezerve, ovako je samo tonuo dalje od donje krivulje. Kad bi ozdravio- odmah bi ga vratili u vrtic (jer nemamo izbora, jel) i sve ispocetka...

    I ne, nije sitan. Nije tezinom i visinom ispod prosjecan. Krivuljom rasta je cak iznadprosjecan- na 75 percentili. Al ova tezina stoji izmedju 3. i 5.percentile.

    Dr kaze da bi trebalo biti barem na 5-10.

    A ako ovako nastavi u skolu cemo sa 8-9 god. Super

  28. #28
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Ne mislim na slučaj kakav navodi martinaP kad je dijete više od prosjeka i samim tim i teže, nego mislim na slučaj kad je dijete normalne visine za dob, a prevelike težine. Takvih je jako puno.

  29. #29
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Moj nije u ovoj "niskokilažnoj" skupini, on ima 20 kg (nategnutih) i to je sasvim super za njegovu dob, ali mu je visina iznad prosjeka za dob, pa je mršav.

  30. #30
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    mene isto nervira kad se sitniju i mrsaviju djecu maltretira zbog svakog grama (i njihove roditelje usput), a svu ovu silnu pretilu djecu sa slaufovima oko struka niko nista ne pita (niti njihove roditelje), ili barem ne u tolikoj mjeri

    zato ja ignoriram sva ta mjerenja, mozda malo i pretjerujem. al ako pomislim da mi s djetetom nesto nije u redu napravit cu pretrage, necu se zamarati s centimetrom vise ili manje

  31. #31
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Da, samo sto za nisku djecu napravis test za hormon rasta pa znas, a za mrsavu djecu nikad ne znas..

  32. #32
    em_kay avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    zapadno od Zagreba, skoro pa u deželi...
    Postovi
    152

    Početno

    Citiraj Sanja :) prvotno napisa Vidi poruku
    Mame, moze link "krivulje rasta" da pogledam za svog 2god.sina! Mislim da je on ok, al eto bas ste me zainteresirale ! Hvala vam!
    evo jedne tablice http://warp.continuum.hr/pendi/test/mainform.aspx

    mala napomena, datum rođenja treba pisati u formatu xx.xx.xxxx - obavezno bez točke poslije godine, a visinu i težinu u cm i kg - i ne zaboravite označiti spol...

    meni je ta tablica super, koristim ju od kad je junior bio beba, pa do danas.

  33. #33
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    je i ja sam ju nasla, preko jednog drugog linka i isto mi je super jer se u krivolji pogubim od silnih...krivulja :D

  34. #34
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Kakve veze ima tezina i visina s upisom u skolu? a sto ako je neko patuljast?

  35. #35
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Mojoj mami su rekli da je bolje da pricekam jos jednu godinu, jer s tom tezinom ne bi bila sposobna nositi torbu, i te sheme...

  36. #36
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    bolje bi bilo da smanje tezinu torbe.

  37. #37

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    moji su oboje starijih uvijek bili "idealne" težine i visine, a njihove školske torbe je i meni preteško nositi. to je zaista prepreprestrašno, i sve se to zna i o tome priča i nikom ništa...

  38. #38
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    bolje bi bilo da smanje tezinu torbe.

    To je drugi par rukava, problem kojeg svi znaju, svi se bore, a promjena nema..

  39. #39
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Jel u novije doba gledaju na tezinu za upis u skolu? Imaju li hipotroficna djeca problema s upisom?

    Pitam vise iz radoznalosti, moj ce se ubucit do tad

  40. #40
    Dragonfly avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    678

    Početno

    Cure, hvala na odgovorima. Apricot, baš na to i sumnjam. Svekrva i moja teta obje imaju hipotireozu, pa sam se malo zabrinula. Ići ću kod doktora, pa ću tražit uputnicu za vađenje hormona štitnjače.

  41. #41

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Hipotireoza može utjecati na rast u toj dobi, ali Apricot je mislila na nedostatak hormona rasta (to nije hormon štitnjače):

    http://www.novonordisk.hr/documents/...rasta_home.asp

  42. #42
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Novaku su ovde pred polazak u skolu napisali da mu je BMI malo veci od proseka (50-75 percentila) i prema brojevima tako jeste, ali onda bi trebalo zamisliti lagano buckavo dete, da ne kazem debeljuskasto, a on moze da se podvede pre pod mrsavka. Ali - nije, on je toliko misicav da mu je tezina zbog toga veca. Ko ga zna, zna o cemu govorim.
    Ovo samo govori u prilog tome koliko smo razliciti, i kako je ipak najvaznije pristupiti individualno.

    Osim toga, moji su obojica u dobi od 1g do Novijevih 5.5-6g (Izi je jos uvek u toj prici) visinom bili cca 17 percentila. Nekad bi bilo i manje, i zato sam pratila, da bih mogla ipak da odreagujem ako padnu jos vise. Novi je sad sasvim prosecne visine, a i Izi pocinje malo vise da raste...
    Ja gledam WHO growth standards.

    Luna je druga prica potpuno. Ona mi s 9 meseci ima 10.5kg i skoro 80cm, sto mi je posle ove dvojice bas cudno. A jos bi kao decki trebalo i da su visi i tezi od devojcica u toj dobi. Hranim ih, naravno, na isti nacin...

  43. #43
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno

    Citiraj em_kay prvotno napisa Vidi poruku
    evo jedne tablice http://warp.continuum.hr/pendi/test/mainform.aspx

    mala napomena, datum rođenja treba pisati u formatu xx.xx.xxxx - obavezno bez točke poslije godine, a visinu i težinu u cm i kg - i ne zaboravite označiti spol...

    meni je ta tablica super, koristim ju od kad je junior bio beba, pa do danas.
    Hvala ti na tablici !

  44. #44
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    pas mater i tablicama
    dobila dijete bezgranične visine

  45. #45
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    pas mater i tablicama
    dobila dijete bezgranične visine
    To ti je jer tipkaš rano, bez kave.
    Ja sam sa kavom dobila dijete na donjoj granici.

  46. #46
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,088

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    pas mater i tablicama
    dobila dijete bezgranične visine
    Moj stariji je na 96 centila, mlađi je s 35 skočio na 70

  47. #47
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    pas mater i tablicama
    dobila dijete bezgranične visine
    Meni ne radi ta tablica. U čemu je štos?

  48. #48
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,088

    Početno

    Datum rođenja napiši ovako: npr. 25.01.2013 (točno ovako s točkama i bez točke na kraju)

  49. #49
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Proradilo. Visina na 94,9%, a težina na 53,21% ako upišem 20, a 65,81% ako upišem 21. Ustvari je između (20,5).
    Ispada da je div, a u stvarnosti je mršaviji od sve djece u okolici zbog te velike razlike između visine i težine.

  50. #50
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,088

    Početno

    Svejedno je visok kad gledaš percentile, bio mršav ili ne.
    I moji težinom zaostaju po 30-40 percentila za visinom.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •