Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 51

Tema: Slučaj Kašteli

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno Slučaj Kašteli

    Nisam primijetila da je netko otvorio temu (možda nije zgodan naslov, ne znam što drugo napisati), ali mene je šokirao slučaj djece u Kaštelima koji su upisali srednju školu za koju nisu imali dovoljan broj bodova (vjerujem da ste svi pratili ovaj slučaj). Šokiralo me to što su roditelji i djeca uopće pokušali upisati školu za koju nisu imali dovoljan broj bodova, plač roditelja pred kamerama jer je ministar Jovanović negativno reagirao na upis njihove djece, izjave sad već bivšeg ravnatelja... Ono što me dodatno ponukalo da otvorim ovu temu je jučerašnja izjava jednog gospodina na lokalnoj televiziji (mislim da je riječ o članu školske uprave, nisam sigurna jer nisam otpočetka gledala) da ministar Jovanović svojom reakcijom želi kazniti djecu jer nisu dovoljno zagrijala stolicu i skupila dovoljan broj bodova da upišu željenu školu, a za razliku od njega oni štite interese te djece ! Ne znam jel sa mojim vrijednosnim sustavom nešto nije uredu, ali valjda je logično da ako nisi dovoljno učio da možeš upisati četverogodišnju srednju školu, onda izvoli upisati onu školu koju si zaslužio svojim ocjenama. Debelo mi smrdi da je ovdje u pitanju mito i da se netko okoristio nelegalnim upisom ove djece, a nažalost najviše će ispaštati baš oni... Što vi mislite ?

  2. #2
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Kaštela, ne Kašteli

    ja ne znam šta da mislim o tom slučaju, osim da mi je gadljivo kako je Slobodna Dalmacija patetično izvještavala o njemu.

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Paa... rehab, bojim se da nisi daleko od istine.

    Djeca su u svakom slučaju na šteti - iz više razloga:

    - nitko ih nije motivirao ni potaknuo (ili natjerao) na vrijeme da bolje uče ako su se mislili upisivati u tu školu

    - nitko im vjerojatno nije na vrijeme objavio kako njihov nerad ima posljedice za cijeli život, pa se na njihovim leđima slomila logika "lako ćemo"

    - netko želi iskoristiti tu djecu za druge interese (jesu li to radna mjesta ili slično, nemam pojma)

    Kako god bilo, s tvojim vrijednosnim sustavom je sve u redu. Problem je u tome što ovakvi (roditelji i nastavnici) misle da silom i galamom mogu rušiti sustav, a to nije u redu. Ne sviđa mi se sve što ministar Jovanović radi, ali ovdje je u pravu. I ne mislim da će djeca imati neke traume... bar ne nezaslužene. Da su ih upisali, svi ostali koji su u cijeloj Hrvatskoj zbog bodovnog praga upisivali trogodišnje škole ispali bi budale. A to ne bi bilo u redu. Pa nije bodovni prag objavljen u trenutku upisa...

    Ja imam petaša ove godine i ravnatelj nam je na roditeljskom sastanku rekao da pazimo jer se to i to boduje za upis u srednju školu (ocjene iz vladanja u 7. i 8. razredu, natjecanja, glazbena škola, sport i slično) i nije prerano.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 17.09.2012. at 12:30

  4. #4
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam primijetila da je netko otvorio temu (možda nije zgodan naslov, ne znam što drugo napisati), ali mene je šokirao slučaj djece u Kaštelima koji su upisali srednju školu za koju nisu imali dovoljan broj bodova (vjerujem da ste svi pratili ovaj slučaj). Šokiralo me to što su roditelji i djeca uopće pokušali upisati školu za koju nisu imali dovoljan broj bodova, plač roditelja pred kamerama jer je ministar Jovanović negativno reagirao na upis njihove djece, izjave sad već bivšeg ravnatelja... Ono što me dodatno ponukalo da otvorim ovu temu je jučerašnja izjava jednog gospodina na lokalnoj televiziji (mislim da je riječ o članu školske uprave, nisam sigurna jer nisam otpočetka gledala) da ministar Jovanović svojom reakcijom želi kazniti djecu jer nisu dovoljno zagrijala stolicu i skupila dovoljan broj bodova da upišu željenu školu, a za razliku od njega oni štite interese te djece ! Ne znam jel sa mojim vrijednosnim sustavom nešto nije uredu, ali valjda je logično da ako nisi dovoljno učio da možeš upisati četverogodišnju srednju školu, onda izvoli upisati onu školu koju si zaslužio svojim ocjenama. Debelo mi smrdi da je ovdje u pitanju mito i da se netko okoristio nelegalnim upisom ove djece, a nažalost najviše će ispaštati baš oni... Što vi mislite ?
    slazem se stvojim vidjenjem probelma u kastelu. a narocito s boldanim dijelom. jedan od argumenta je bio da su kupljene knjige i da nek sad to rijesi jovanovic, pa nije im on rekao kupite knjiga. zao mi je zbog tog troska ali nije im ministar krvi ve ravnatelj i zupanija koja im je kao osnivac skole davala nadu.

    sto je zalosno radila sam godinama na faklutetu i kvaliteta sutdenata je opadala s vremenom. a argument koji su non stop potezali je pa to smo polozili u xy predmetu. dakle po njima kad polozis opcu kemiju I vise ne trebas ikad znati avogadrov broj i cemu on sluzi.

    ja bi sve postrozila jos vise.
    a navodno se nesto dogadjalo slicno i u kralovcu, ali nisam pratila taj slucaj pa ne znam sve detalje.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 17.09.2012. at 12:31

  5. #5
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    tvoj sustav vrijednosti je ok.

  6. #6
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Još dok sam ja kretala u srednju, bilo je uobičajeno da se "spusti prag" ako nije bilo dovoljno upisanih.
    Lijepo je znati da je to protuzakonito i da im je trebalo 2 (slovima: dva) desetljeća da se time pozabave.
    Ja sam mislila da je to regularno obzirom da reakcije nije bilo.

  7. #7
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Još dok sam ja kretala u srednju, bilo je uobičajeno da se "spusti prag" ako nije bilo dovoljno upisanih.
    Lijepo je znati da je to protuzakonito i da im je trebalo 2 (slovima: dva) desetljeća da se time pozabave.
    Ja sam mislila da je to regularno obzirom da reakcije nije bilo.
    MArija da li se spistao prag za upis u 4 godisnju ispod zakonskog minimuma ili samo onog kojeg si skola zadala?

  8. #8
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,233

    Početno

    Ja se apsolutno slažem s ministrovom odlukom. Taj bodovni prag nije donesen jučer i ta djeca i njihovi roditelji su znali koji su uvjeti za upis u četverogodišnje programe. On je malo nagao i nije omiljen, ali mislim da je ovdje u pravu.
    Čak i da nije u pitanju nekakvo mito i da je ravnatelj zaista imao samo najbolje namjere, ali ne ulazim u to, ovakvo kršenje je nekorektno prema onima koji jesu učili i ne čini uslugu toj djeci koja će se dalje u životu voditi parolom "Lako ćemo..."

  9. #9
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,978

    Početno

    Ministru se stvarno ima što za prigovoriti, ali ovaj potez je bio jedini mogući.

  10. #10
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    MArija da li se spistao prag za upis u 4 godisnju ispod zakonskog minimuma ili samo onog kojeg si skola zadala?
    Iskreno, ne znam. Ja sam upisana redovno. Znam da su slabiji učenici iz moje OŠ čekali spuštanje za neke strukovne škole. Manje-više se radilo o taštini roditelja, ne o želji učenika.

    I meni je nevjerovatno da učenici koji nisu zadovoljili niti osnove mogu u četverogodišnju pa koče sve one koji nešto znaju, ali me to spuštanje nije nikad čudilo jer je u ovoj državi stvarno sve moguće.

  11. #11
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,088

    Početno

    Zapravo već i jesmo pisali o tome, ali na ovoj temi
    Evo, od ovog posta
    Posljednje uređivanje od Jurana : 17.09.2012. at 12:41

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Ministru se stvarno ima što za prigovoriti, ali ovaj potez je bio jedini mogući.
    x

  13. #13
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    da cokolada je to zbilja sazela u jednu jedinu recenicu

  14. #14
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Potpuno se slazem s cokoladom.

  15. #15
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    samo se pitam koliko je takvih slučajeva do sad bilo...
    drago mi je da se barem počelo otvoreno osuđivati i sankcionirati
    nije mi žao ni djece ni roditelja

  16. #16
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    meni je jedino zao onih koji su imali prag, pa se upisali u te smjerove, jer su to zeljeli. sad s ovim cirkusom ta djeca su nastradala. no uvijek neko je koleteralna zrtva

  17. #17
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    Ja se slažem s tobom, rehab, kao i sa spajkom.
    Iako ne pratim kvalitetu studenata, sigurna sam da je upravo tako kako ona piše.
    Kao i obično, krivim roditelje koji od prvog razreda OŠ (mind you, sigurno ću i ja tako, znam da bacam kamen iako živim u staklenoj kući) sudjeluju u školovanju svoje djece ravnopravno s njima, ponekad radeći za tu istu školu i više od njih.
    Tko nije pročitao i/ili napisao neku lektiru svom djetetu? Tko se nije žalio na program? Tko nije rekao "svi su krivi, osim mog djeteta"? Tko je ZAISTA učio svoje dijete da za rezultate treba sjesti i zagrijati stolac, a ne da će mu oni riješiti problem povlačeći profesore ?
    Malo mi je čudno kad usporedim sa svojim vremenima, zar danas više roditelji ne drže one omražene monologe o tome kako treba učiti, učiti, učiti?

    E sad, ovo pišem već dva i po sata, ako sam offtopic, sorry

  18. #18
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Citiraj Svimbalo prvotno napisa Vidi poruku
    Malo mi je čudno kad usporedim sa svojim vremenima, zar danas više roditelji ne drže one omražene monologe o tome kako treba učiti, učiti, učiti?
    ja pocela prosli tjedan a djete mi tek krenuo i prvi razred.
    i tocno sam se ulovila kako mu objasanjavam da je bitno napraviti nesto kako treba a ne samo da ima u biljeznici nesto.
    i sl.
    a MM uhvatilla inspiracija jedno popodne da sam ga prekinula i rekla ma daj olabavi malo, tek je krenuo.

  19. #19
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Ministru se stvarno ima što za prigovoriti, ali ovaj potez je bio jedini mogući.
    X

  20. #20
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    "učiti, učiti i samo učiti... rekao je veliki lenjin". tako je meni govorio moj rahmetli stari. (u zezanciji, naravno). možda je problem što lenjin u hr nije više in, pa nije ni učenje. ima nas roditelja koji trubimo nad djecom i govorimo ovo što je spajalica napisala, nešto u stilu: "ako već radiš, napravi kako treba, a ne samo da bude nešto izšaka... sjedni ravno, našilji olovku, pazi kako pišeš, lijepo.. skocentriraj se, dovrši prvo jednu zadaću, pa onda drugu... ako ne bude dobro, pisat ćeš ponovno!"


    i onda ona: " ne učiš za mene, učiš za sebe!"

  21. #21
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Svimbalo prvotno napisa Vidi poruku
    .
    Kao i obično, krivim roditelje koji od prvog razreda OŠ (mind you, sigurno ću i ja tako, znam da bacam kamen iako živim u staklenoj kući) sudjeluju u školovanju svoje djece ravnopravno s njima, ponekad radeći za tu istu školu i više od njih.
    kad usporedim sa svojim vremenima, na prste jedne ruke mogu nabrojati učitelje koji su odgovornost za (ne)znanje djece prebacivali na roditelje.
    u kompletu s odgovornosti za (ne)ponašanje.
    danas je to normala.
    prebacivanje loptice s jedne na drugu stranu.
    kad smo već offtopik.
    da ne bude zabune, naravno da ne mislim na sve učitelje.
    kao što svimbi ne misli na sve roditelje, naravno.


    ontopik, potpisujem čokoladu. ne sviđa mi se stil jovanovića, ne sviđa mi se kad komentira preteška pitanja na maturi, kad se svađa s mamićem, mislim da je njegovo da osigura uvjete za nesmetani i kvalitetan rad inspekcija, pa tako i prosvjetne. kao i zakonski okvir.
    no, u ovom slučaju, za prekid tog tipično balkanskog načina :moia: mislim da je napravio ono što treba.
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 17.09.2012. at 14:01

  22. #22
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    ja pocela prosli tjedan a djete mi tek krenuo i prvi razred.
    i tocno sam se ulovila kako mu objasanjavam da je bitno napraviti nesto kako treba a ne samo da ima u biljeznici nesto.
    i sl.
    a MM uhvatilla inspiracija jedno popodne da sam ga prekinula i rekla ma daj olabavi malo, tek je krenuo.
    Aha, kreće topic u dobrom smjeru...

    Koliko učimo sa svojom djecom, KAKO učimo s njima, kako im formiramo radne navike i slično....

    I da - na tragu ovog topica - razgovaramo s djecom o važnosti znanja i učenja, zapravo otkad su shvatili da postoje slova...debelo prije nego su krenuli u školu. Koliko ih se dojmi, to je drugo pitanje .

  23. #23
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa Vidi poruku

    i onda ona: " ne učiš za mene, učiš za sebe!"
    ovo sam ja rekla za zadacu: ja ne znam, dali su je tebi (siroti nije znao di treba nacrtati nekog Jacka u knjigu, radnu ili crtancicu)

  24. #24
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Ja na poslu stalno pokušavam postić da ta školska djeca dobiju neki osjećaj da upravljaju svojim životom, da ne misle samo kako će se izvuć iz kontrolnog iz kemije u utorak, nego da misle kako im taj kontrolni ima utjecaj na zaključenu ocjenu, da ako na vrijeme planiraju neće se morat na kraju živcirat hoće li ih nešto pitat za ocjenu više, neće morat žicat ni molit, imat će bolji izbor srednjih škola. Onda bolja srednja škola znači da ti je lakše učiti, iako je gradivo teže vjerujem da je lakše učit u ozračju gdje su i drugi ozbiljniji i ambiciozniji. I onda dođem do zadnjeg koraka gdje bolje obrazovanje znači bolji posao, gdje bih voljela da me stvarnost više podupire.
    Uglavnom, stravično malo njih razmišlja na takav način, a po meni je to baš važno da ih roditelji nauče; dane rade stvari zato što to netko očekuje od njih nego zato što će to njima trebati u životu. Pojma nemam jesam li potpuno nerealna što očekujem da to (barem donekle) shvate.

  25. #25
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    ma ja sam valjda isfrustrirana bila radom na faksu, pa sad vec imam recenice. srecom u prvi razred mi je prvo krenulo djete koje je pedatno, ozbiljno shvaca stvari tako da te rijeci padaju na plodno tlo (nakon ovog sto sam prethodno napisala, sljedecu zadacu mi je odmah u skoli rekao sta ima i rekao to ako ja zaboravim, da mi mozes pomoci)
    kako ce biti kad krene frajla kojoj ce biti bitnije da je obukla majicu na sljokice nego sta je stavila u torbu vidjet cu.

  26. #26
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    I onda dođem do zadnjeg koraka gdje bolje obrazovanje znači bolji posao, gdje bih voljela da me stvarnost više podupire.
    u subotu smo bili na rucku s prijateljima, i uglavnom imamo sto bi mi rekli šare objesene zidu ili ih stjecemo, a onda nas uhvatila inspiracija kako skola mozda i nije najbitnija na svijetu (ovjdje pricam o stjecanju doktorskih titula, MBA titula i sl.) da bi jedan prijatelj rekao, lako je nama sad tu pricati uz desert kako necemo objasnjavati djeci da dr. sc. i nije nesto, dok oni u konzumu stoje i rade za 2500 kn i misle kako ce sve napraviti da svojoj djeci pomogu da steknu sto vise skole.
    nadam se da je stvarno tako i realno gledano on je u pravu. te šare na zidu ipak znace.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 17.09.2012. at 14:11

  27. #27
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Ministru se stvarno ima što za prigovoriti, ali ovaj potez je bio jedini mogući.
    x

    rehab, i moj sustav vrijednosti je ko tvoj, gnjusno mi je koliko se cijeli slučaj ispolitizirao i kako su neki političari koji bi se trebali pokrit ušima pokušali sebi ugrabit po koji poen retorikom od koje mi se zeludac dize.

    MarijaP, jedno je sniziti prag za upis u neku skolu ako nema dovoljno zainteresiranih, i to je ok ako je spustanje u okviru zakonom dozvoljenog. Druga stvar je ovo sto su uradili u Kastelima, upisali ucenike u cetverogodisnji program tako da su snizili prag ispod onog zakonom dozvoljenog za cetverogodisnje skole, to nije dopustivo.

    A o djeci i ambicijama roditelja (a koji jos i ne poduzimaju nista dok en dodje vrijeme za upis u skolu, pa i ono sto poduzmu bude trazenje veze ) bi mogli zaseban topic otvorit.

  28. #28
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    lako je nama sad tu pricati uz desert kako necemo objasnjavati djeci da dr. sc. i nije nesto, dok oni u konzumu stoje i rade za 2500 kn i misle kako ce sve napraviti da svojoj djeci pomogu da steknu sto vise skole.
    nadam se da je stvarno tako i realno gledano on je u pravu. te šare na zidu ipak znace.
    Joj i ovo bi bila super zasebna tema na koju bi mogla puno toga napisat.

    Nemoj se osjetit prozvanom, sigurna sam da sam te dobro shvatila jer sam i sama sudjelovala u slicnim raspravama, samo mi je zgodno za nadovezat se ...

    Ja mislim da skola/skolovanej/dobro obrazovanje zaista jest bitno i da pomaze u zivotu, govoreci opcenito, no ono ne čini čovjeka kompletnom osobom.
    To je ono gdje cesto ljudi upadaju u rasprave i po mom misljenju brkaju pojmove misleci kako je to jedino i najvaznije sto covjeka cini Covjekom.

    Ako pricu svedemo na praktican zivot i zadradjivanje za zivot, onda je moje misljenje ovakvo: ja sa svojom diplomom mogu radit i na fakultetu, i u osnovnoj i srednjoj skoli, a mogu radit i kao sluzbenica u banci ili trgovkinja u trgovini, ali trgovkinja/sluzbenica u banci koja nema moju diplomu ne moze radit moj posao na fakultetu ili u skoli. Kljucno je to da te sare objesene na zid kako si ih nazvala meni otvaraju eto npr. 4 vrata u zivotu, a ako ih nemas onda si mozes otvorit samo 1 ili 2 vrata. O primanjima na tim poslovima da ne govorim.

    Naravno da postoje iznimke i da ljudi sa manje obrazovanja na trzistu rada bolje prodju od nekih sa vise obrazovanja, no, ipak, opcenito govoreci ta diploma znaci i moze olaksati zivot. Zato uvijek podupirem ljude oko sebe da idu dalje i skoluju se ako imaju volje. Ja školovanje vidim kao mogucnost za savkladavanje razlictih znanja i vjestina i sto duze traje vise ih imas, a vjestine i znanja su alati kojima se sluzimo u zivotu, koji nam olaksavaju zivot, pa sto ih imas vise to ti je lakse. Zato te sare na zidovima nisu samo papir koji tamo stoji nego dokaz da je taj covjek koji ima diplomu ulozio 3-4-5-6 i vise godina svog truda, vremena, energije da bi savladao znanja i vjestine kojima se moze sluziti u poslu, u zivotu. Zato diploma vrijedi i nije samo obican papir.

    Nazalost zivimo u drustvu sa izokrenutim vrijednostima u kojem su ucitelji/lijecnici ... potplaceni, u kojem je tesko djetetu usaditi sustav vrijednosti u kojem je obrazovanje vrijedno kad oko sebe vidja primjere koji tome ne idu u prilog. No meni to ne obeshrabruje, djeca koja imaju usadjen ispravan sustav vrijednosti cinit ce uskoro drustvo u kojem zivim i ja zelim da to drustvo bude sto bolje. U tom smislu je i ovaj Jovanovicev potez pozitivan, bez truda i grijanja stolice nema upisa u cetverogodisnju skolu.

  29. #29
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    zhabica zsato bi se osjecala prozvanom kad mislimo isto.
    i mislim da je bitno to nekako usaditi u djecu, ali ne ono tupljenje moras, vec da shvate svoje prilike i da ih zgrabe kad god mogu.

    u srednjoj skoli moja mama je pitala mene i moju prijateljicu da li razmisaljmo sta cemo poslije srednje.
    nas dvije smo u maniri pubertelija nesto odgovorile.
    odgovor moje majke je bio: ako odete na fakultet, ja cu misliti sirote sta rade, jesu jele i sl. naravno na kraju godine ocekivat cu i polozenih ispita.
    ukoliko ostanete s vasom srednjom skolom i s obzirom da ste zene tesko ce te naci odmah posao, pa cete ostati doma. kad dodjem ja s posla ocekivat cu sve oprano, sredjeno i skuhano, a onda ce mi smetati nesto i prigovarat cu. za svaki dinar cete morati pitati roditelje, koji ce reci kako je tesko zaradjivati i sl.
    i tako sam ja otisla na fakultet

  30. #30
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Ako pricu svedemo na praktican zivot i zadradjivanje za zivot, onda je moje misljenje ovakvo: ja sa svojom diplomom mogu radit i na fakultetu, i u osnovnoj i srednjoj skoli, a mogu radit i kao sluzbenica u banci ili trgovkinja u trgovini, ali trgovkinja/sluzbenica u banci koja nema moju diplomu ne moze radit moj posao na fakultetu ili u skoli. Kljucno je to da te sare objesene na zid kako si ih nazvala meni otvaraju eto npr. 4 vrata u zivotu, a ako ih nemas onda si mozes otvorit samo 1 ili 2 vrata.
    ovo si lijepo objasnila.

    ja sam prije 2 tjedna gledala dokumentarac "nel - povratak u kabul", gdje je jedna mlada afganistanka otišla posjetiti rodni afganistan. i kad je vidjela kako tamo curice i pod prijetnom smrti idu u školu jer se žele obrazovati, došla je doma (u englesku) sva potresena i dugo je grlila mamu (koja je svojevremeno s njom u naručju pobjegla iz afganistana). i onda si pomislim koje mogućnosti naša djeca ipak imaju, pa i u hr i to ne iskoristiti na najbolji mogući način, a to znači dijete podržavati (pa) i gurati koliko god njegove kognitivne i ine mogućnosti mu dozvoljavaju da se obrazuje i upozna svijet... prepustiti sve sustavu, prepustiti se slučaju, indolencija, sve što nije aktivno, nego pasivno je zločin prema vlastitom djetetu i njegovom životu.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    44

    Početno

    Slažem se da je ministar povukao jedini mogući potez, ali smatram da je bolje rješenje ovakvih problema od nekakvih pragova i sl. jednostavno vraćanje prijamnih ispita za srednje škole. Ionako ocjene mogu značiti svašta, 3 kod jednog profesora je 5 kod drugog, a pad kod trećeg - a da ne spominjem da ocjena nije produkt samo konkretnog znanja, već zalaganja i dr. Mislim da bi se svi ti problemi puno jednostavnije riješavali prijamnim ispitom, gdje bi ispit bio npr. 70% bodova za upis, a 30% ocjene iz osnovne škole. Tada bi i puno više smisla imalo govoriti djeci da uče za dugoročno znanje, a ne kratkoročni test, jer će se ionako morati suočiti s kvalifikacijskim ispitom za upis u srednju školu. Meni zaista nije jasno zašto ti prijamni ispiti još nisu vraćeni, to je rješenje dobrog dijela problema s osnovnoškolskim obrazovanjem (inflacije ocjena i sl., ne samo ovakvih slučajeva).

  32. #32
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Ajde, onda cu ja malo drugacijeg razmisljanja. Ne vidim toliki problem u snizavanju bodovnog praga, ako u skoli ima mjesta. Ok, vidim tu da ima neki prag propisan zakonom za 4godisnje skole, al i to propisavanje pragova zakonom mi je upitno. Cemu to? A ove tvrdnje da 14godisnjaci moraju ispastat cijeli zivot jer prethodne dvi godine nisu ucili koliko treba su mi bezveze. Pa to su samo djeca koju pucaju raznorazni puberteti, oduzet im zbog toga sanse da malo kasnije odluce sto zele bit mi je bzvz.

    Bila sam na dijelu doktorata u inozemstvu, i upoznala sam doktore znanosti koji su do 30 i neke bili bubnjar, cirkusanti, informaticari i svasta nesto dok se nisu odlucili jos malo obrazovat. I oni su cesto strastveniji u tome sto rade od ovih sto su u formalnom sustavu od seste godine.

    I ja imam neke studente i ok su mi, neki su bolji, neki gori, al sve u svemu nisu losi.

    I jos moram dodat da mi je 'lako cemo' i 'nekako cemo' puno bolji pristup zivotu od 'tesko cemo' i 'nekako cemo, al se moramo puno pomucit i polomit'

  33. #33

    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    44

    Početno

    Meni nikada nije bilo jasno to dramljenje (da oprostiš na takvoj karakterizaciji ) da će netko "ispaštati cijeli život" zbog toga što ga je negdje između 12. i 15. godine lupio pubertet, zalomile mu se loše ocjene i sl. Hrvatski školski sustav *nije* toliko rigidan (premda bi se mogao poboljšati u nekim aspektima) i upis trogodišnje škole *nije* cjeloživotna kazna. Postoje slučajevi gdje su ljudi iz trogodišnjih škola ne samo završavali te škole, već završavali fakultete - nakon uredno položene četvrte godine i pripreme za fakultet (i tu ne postoji nikakva financijska penalizacija, kako se to voli prikazivati, jer je bez problema moguće posuditi literaturu i spremati se sam, sadašnja državna matura je samo blaža verzija nekadašnjih prijamnih s pokojim predmetom "viška").

    Nadalje, ako netko baš nikako ne želi ići tim "redovnim alternativnim" putem (trogodišnja + 4.razred), ima i "alternativni alternativni" put: s obzirom na to da svršeni osnovnoškolci više nisu školski obveznici (tj. srednja škola nema status obveze), dijete uopće ne mora ostati u hrvatskom školskom sustavu - ako ima znanje jezika i malo "potkovanije" roditelje (financijski, a i u vidu takvog tipa "snalaženja") može se bez problema školovati na daljinu u okviru nekog drugog školskog sustava (tj. de facto obrazovati kod kuće i tražiti školske isprave preko međunarodnih standardnih testova ili škola na daljinu preko kojih uče) i nakon toga polagati državnu maturu i opet uredno na faks, ili odmah konkurirati na fakultetima u inozemstvu. Za ogromnu većinu obitelji ovo je SF scenarij, ali doći će fleksibilniji oblici obrazovanja i kod nas, kao i svijest o njima - opcija *postoji*, a time se *ne* zatvaraju vrata fakultetskog obrazovanja u Hrvatskoj, jer opet postoje opcije prelaska (nostrifikacija stranih isprava i polaganje državne mature, ako se dolazi iz školskog sustava koji nema neku vrstu državne mature).

    Ja ne vidim kako je toj djeci išta oduzeto: riječ je o tome da sustav ima određena pravila igre, o kojima možemo raspravljati koliko su primjerena (kažem, da se mene pita, upisivanje bi bilo na temelju prijamnog ispita nekih 70%, dakle samo manjim dijelom bi ocjene igrale ulogu), no jednostavno nije istina da su toj djeci kasnije neka vrata u životu zatvorena. "Oduzeto" im je jedino ono na što nisu ostvarili *pravo* svojim uspjehom. I dalje ih se nije zeznulo za cijeli život, samo ne mogu pohađati školu za koju ne ispunjavaju formalne uvjete. I dalje se mogu obrazovati, pa i doći do toga da ostvare formalne uvjete za fakultet, doktorat, što već - samo će na to ići malo meandrirajući, dakle ne savršeno utabanim putem osnovna-četverogodišnja-eventualni faks.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    44

    Početno

    Hoću reći, s ovim "dramljenjem" (nadam se da nisam nikoga uvrijedila!) da bi čitajući svašta što se piše o trogodišnjim školama na raznim portalima, slušajući roditeljske razgovore i sl., čovjek koji nije upućen pomislio da doslovno imamo sustav gdje se četrnaestrogodišnjaku dodijeli mjesto pod suncem. To nije ni *približno* tako i ta djeca, kao i sva druga, *itekako* mogu promijeniti i preusmjeravati svoje živote - to što nemaju uvjete za neku školu ne znači da i dalje ne mogu alternativnim putem doći do barem približno istog cilja. Djeci se *ne* pečati život u trenutku završetka osnovne i izvrsno je da je tako. Sustav bi trebalo još više fleksibilizirati, po meni, ali nije tako loš kao što se čini na prvi pogled i postoje načini da se premosti iz različitih početnih točaka do konačnog cilja.

  35. #35
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    apsolutno točno, ako želiš učiti, obrazovati se, napredovati, danas više nego ikad imaš za to mogućnosti. uz izuzetak da takva fleksibilnost u hrvatskoj na žalost još ne postoji, ne samo sama mogućnost vanredovnog sticanja znanja, vještina i papira, već samo vredovanje tog papira od poslodavaca. ali vjeruejm da će se s vremenom i to moratii početi mjenjati.

    čitav europski sustav školovanja i vredovanja je trom, zastario i apsolutno u neskladu sa modernim tokovima i brzinom života. u njemačkoj su se stvari poečele kretati malo na bolje, naime mogućnosti ima na tisuće i to dobrih, kvalitetnih i pristupačnih privatnih škola i fakulteta, međutim još uvijek su pri zapošljavanju na cijeni državni fakulteti, a ako si studirao na LMU si bog, svi ti se klanjaju i bezuvjetno vjeruju u tvoje malte ne nadnaravne sposobnosti što su čiste gluposti naravno. no, stvari idu na bolje, sve više se mladih odlučuje upravo za te alternatvie i sve više zaposlenih na razno raznim mejstima vidim imaju alternativne diplome, a ne poznatih državnih sveučilišta.

  36. #36
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Meni je žao djece. Krivi su oni koji su im rekli da mogu u četverogodišnju školu. Djeca ne.

    Da im netko odrasli nije rekao da će ih upisati, oni bi bili zadovoljni sa onim što je bilo moguće. Sad su im itekakav stres napravili. Bespotrebno.
    A ako budu željeli učiti, isto će moći na državnu maturu i na fakultet. Ili će postati dobri majstori ili što već budu.
    Nije kraj svijeta, ali da su mogli bez publiciteta - da, mogli su.

    Diploma nije uvjet sretnog i financijski sigurnog života. Nažalost, nije. Ili na sreću?

  37. #37
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je žao djece. Krivi su oni koji su im rekli da mogu u četverogodišnju školu. Djeca ne.
    ta ista djeca barem godinu prije upisa u srednju znaju koliko je potrebno bodova i znaju koliko bodova svojim ocjenama mogu imati. i dalje vjeruju babi tetkinog strica da će se upisati s manje bodova od propisanog?
    ma daj, molim te. pa nisu prvašići koji misle da za svaki crtež dobiju žigić od učiteljice, i da svaki žigić znači peticu

    Citiraj Jadranka prvotno napisa
    Ajde, onda cu ja malo drugacijeg razmisljanja. Ne vidim toliki problem u snizavanju bodovnog praga, ako u skoli ima mjesta.
    kako ne! u zagrebu/rijeci/splitu za istu školu potreban je isti minimalni broj bodova. i mala marica se u zagrebu/rijeci/splitu nije uspjela upisati s 40 bodova jer drugi imaju i više bodova od potrebnog. a perica u kaštelima se može upisati s 35 bodova, iako je 40 minimum. tko je kriv marici što nije otišla u kaštela u školu, zar ne?

  38. #38

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Svimbalo prvotno napisa Vidi poruku
    Ja se slažem s tobom, rehab, kao i sa spajkom.
    Iako ne pratim kvalitetu studenata, sigurna sam da je upravo tako kako ona piše.
    Kao i obično, krivim roditelje koji od prvog razreda OŠ (mind you, sigurno ću i ja tako, znam da bacam kamen iako živim u staklenoj kući) sudjeluju u školovanju svoje djece ravnopravno s njima, ponekad radeći za tu istu školu i više od njih.
    Tko nije pročitao i/ili napisao neku lektiru svom djetetu? Tko se nije žalio na program? Tko nije rekao "svi su krivi, osim mog djeteta"? Tko je ZAISTA učio svoje dijete da za rezultate treba sjesti i zagrijati stolac, a ne da će mu oni riješiti problem povlačeći profesore ?
    Malo mi je čudno kad usporedim sa svojim vremenima, zar danas više roditelji ne drže one omražene monologe o tome kako treba učiti, učiti, učiti?

    E sad, ovo pišem već dva i po sata, ako sam offtopic, sorry
    Moja su djeca još daleeeko od školskih dana, ali meni se čini da je problem u tome što se nekada jasno znalo koliko trebaš znati za 5, koliko za 4, koliko za 3, itd. Bilo je manje odličnih učenika, ali u gimnazije su se upisivali i oni sa pokojom četvorkom. Danas je pritisak na djecu prestrašan, jedan bod manje može ih koštati od upisa u željenu školu i željeni fakultet. Čini mi se da sam negdje pročitala da se boduju i izvanškolske aktivnosti, ispravite me ako griješim. Pretpostavljam da zato roditelji svjesno ili nesvjesno ništa ne prepuštaju slučaju (ili djetetu ) iz straha da se negdje ti ključni bodovi putem ne izgube.

  39. #39
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku

    kako ne! u zagrebu/rijeci/splitu za istu školu potreban je isti minimalni broj bodova. i mala marica se u zagrebu/rijeci/splitu nije uspjela upisati s 40 bodova jer drugi imaju i više bodova od potrebnog. a perica u kaštelima se može upisati s 35 bodova, iako je 40 minimum. tko je kriv marici što nije otišla u kaštela u školu, zar ne?
    E, a mala Katica se u Splitu upisala u gimnaziju jer je bila manja navala (ili u Sinju ili na Hvaru), a Anica s istim brojem bodova u Zagrebu nije... i sto onda?

  40. #40
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    ali obje su imale barem minimalno bodova. ovdje se pokušalo nagraditi djecu s nedovoljno bodova

  41. #41
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Pa i rekoh da se ne slazem s tim propisivanjem bodova zakonom. Inace se ja s puno zakona i pravilnika ne slazem

  42. #42
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    a po kojim kriterijima bi se onda upisivali ako nema bodovanja?
    bilo bi bolje da je, kao u moje vrijeme, i prijemni
    ali ako toga nema, onda moraju biti neki kriteriji za upis

  43. #43
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Da se razumijemo, radi se o takvoj školi da razlika između trogodišnjeg i četverogodišnjeg programa nije baš razlika uspjeti u životu ili se upropastiti.
    Radi se o bodovnom pragu od 35 bodova, pretpostavljam da se to odnosi na 7. i 8. razred, 5 predmeta i opći uspjeh, to su dakle učenici koji su imali samo 2 i 3 u OŠ, nisu se zaljubili u Maricu iz 7.b i na par mjeseci izgubili pamet. Ne znam, meni se čini da razlika hoćeš li završiti trogodišnju ili četverogodišnju poljoprivrednu školu nije toliko presudna za život koliko to koliko ćeš biti s tim marljiv, snalažljiv i u krajnjoj liniji imati sreće.
    A kako sam shvatila (nisam u školskom sustavu, pa me ispravite ako griješim), ravnatelj je imao mogućnost dogovaranja sa ministarstvom snižavanja bodovnog praga (ako su recimo već godinama neki četverogodišnji razredi ostajali prazni, a previše je učenika u trogodišnjima). Ali je to trebao tražiti dozvolu ministarstva ranije, a on je tražio (i dobio) dozvolu na regionalnoj razini, koju je nacionalna razina pobila. I onda se on išao prepucavati preko medija, što je suludo.
    I naravno, da su popustili, onda su "spušili" svi oni koji su rekli "ah, ja nemam dovoljno bodova za 4-godišnji program, idem u 3-godišnji", oni koji su išli pošteno, a ne gurati ono na što nemaju pravo pod geslom "ako prođe, prođe". I šta smo onda naučili svu tu djecu?

  44. #44
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Ja kad se sitim muskih (posebno njih) iz svoje osnovne u sedmom i osmom razredu, ma vecini njih nista nije bilo jasno, bila su dva odlicna, dva tri prosjecna i ostali sve duje i trojke, al vise duja. Njima je bilo samo do baluna, hajduka, tuca protiv susjedne skole, prvih pijanstava, cigareta, mozda i cura, skola im je bila na znj mjestu, a nisu oni bili glupi, samo im dalekosezne posljedice neucenja nisu bile jasne. Nemam ja nista protiv strukovnih skola, sve su to dobra zanimanja, dobro, nisu sva, al ima ih, al mi se cini da se djecu sustavno prerano klasificira za ostatak zivota. I ne govorim ovdje nuzno o ovom slucaju. I da, uz veliki trud, marljivost i odricanja mogu se oni vratiti na put skolovanja, ali kad sustav nece napraviti nista da im pomogne, tesko da ce i oni sami.

  45. #45
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    I ne govorim ovdje nuzno o ovom slucaju. I da, uz veliki trud, marljivost i odricanja mogu se oni vratiti na put skolovanja, ali kad sustav nece napraviti nista da im pomogne, tesko da ce i oni sami.
    Valjda bi trebalo bit obrnuto, prvo da oni imaju volju/želju/trud, a sustav da ih podrži. Ups, pa tako i je

    Malo generaliziram, većini učenika iz poljoprivredne škole nije skoro ni bitno što će upisati pa mi se čini da je ovde bilo puno pritisaka od strane roditelja. Ali nisam upoznata sa slučajem dalje od ove teme pa možda i griješim (a škola ni 500m od mene ).

    A ovo što kaže magriz da oni znaju još u osnovnoj za bodovni prag...ljudi moji niste svjesni koliko je nizak nivo znanja nekih osnovnoškolaca i srednjoškolaca-izračunati prosjek ocjena je nemoguća misija, a da ne kažem da ima i onih koji ne znaju čitati. Doslovno ne znaju, slovkaju.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj trampolina prvotno napisa Vidi poruku

    A ovo što kaže magriz da oni znaju još u osnovnoj za bodovni prag...ljudi moji niste svjesni koliko je nizak nivo znanja nekih osnovnoškolaca i srednjoškolaca-izračunati prosjek ocjena je nemoguća misija, a da ne kažem da ima i onih koji ne znaju čitati. Doslovno ne znaju, slovkaju.
    mozda je dio te djece dislektican ili imaju learning disorder? (nisam sarkasticna ni ne glupiram se)

  47. #47

    Početno

    razmišljala ja o kaštelima i upisima, da li je ravnatelj u prvu nije, roditelji još manje jer uče djecu krivim obrascima, opet kužim ih žele bolji start svojoj djeci na krivi način svakako, ali kao da se dosada to nije radilo, plačalo za upise u srednje na faks i slična čuda, pa nije to tako značajan slučaj, ali jOVAnović se uhvatio toga kao pijan plota da ispadne pravedan, ali kada rade sva moguča sranja, onda je to ok, oni odavno nemaju prolaznu ocjenu, pa je to sve demonstracija sile

  48. #48
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    mozda je dio te djece dislektican ili imaju learning disorder? (nisam sarkasticna ni ne glupiram se)
    ne znam postoji li poremećaj ne otvaranja knjige doma, ako postoji- imam popriličan broj učenika s tim poremećajem.

  49. #49
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    stray, mislila sam samo na one koji nisu. Osim toga, disleksija je po mom iskustvu puno manji problem nego kronični ljenitis.

  50. #50
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    mozda je dio te djece dislektican ili imaju learning disorder? (nisam sarkasticna ni ne glupiram se)
    Sigurno ima i toga, ali za takvu djecu postoje "mala vrata" i rjesenje ministarstva u kojem pise da se dijete moze upisati u taj-i-taj smjer. Ako ima takve djece BEZ papira, opet su zakazali i roditelji i skola koja nije na vrijeme to prepoznala.

    Nazalost, vecina ovih klinaca sa slabim rezultatima je jednostavno zanemarena - bojim se da je tu podijeljena krivnja (roditelji na prvom mjestu, ali i oni sami jer dijete od 14 godina i te kako razumije neke stvari kad mu se objasni).

    Ne znam....

    I slazem se s onima koji kazu da srednja skola nije zakonska obveza, pa kome se ne da, ne mora... Sad cu napisati nesto grozno: da se mene pita, ni osnovna skola ne bi trebala biti zakonska obveza. Nek dozvole homeschooling i polaganje ispita, cak i nepohadjanje skole kao takve... pa tko ne zeli, nek ne ometa one koji zele i mogu uciti. Ovo iz mene progovara gorcina roditelja cija djeca su osjetila na svojim ledjima nedostatke skolskog sustava + teror neodgojene djece i istih takvih roditelja.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •