Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 80

Tema: vjecna tema: spavanje

  1. #1
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno vjecna tema: spavanje

    danas me ide otvaranje novih tema

    zanima me kad vasi mladji skolarci idu spavati? ja evo vec godinama bijem bitku s md-om, pokusavajuci ubaciti djecu u krevet u neko normalno doba. naivna kakva jesam, mislila sam da ce pocetak skole pripomoci mom naumu da budu u krevetu do 9 sati, ali md me po obicaju sabotira. znaci dizu se prije 7, danas su zaspali oko 22 15, s tim da zna biti i kasnije.

    njegov argment je da je "kolicina sna individualna" i da spavaju dovoljno. ja tvrdim da spavaju premalo, da im se nedostatak sna kumulira i da nakon nekog vremena postaju manje ubrojivi. naravno, mogu se jeee s autoritetom kad su oni na njegovoj strani. veceras smo se svadali, ali nismo nis postigli. ustvari jesmo--ja odustajem. odlucila sam nek bude po njegovom pa cemo vidjeti. ali zanima me statisticki: sta mislite (ili znate), koliko je djeci sna potrebno? kad vasi idu spavati i kad se dizu? moji su stari 4 i 6 godina, i ritam im je slican: spavanje oko 22-23, budenje prije oko 8, sad oko 7.

    bring it on

  2. #2

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    608

    Početno

    7 godina i skoro 8 mjeseci, drugi razred osnovne, budjenje u 7,05, pocinak u 20,00 (prosle godine gdjekad i 19,30 i to doborovoljno kad ju razvale slobodne aktivnosti).

    u toj dobi trebaju jos uvijek izmedju 11 i 12 sati neprekinutog sna.

    po ljeti smo felksibilniji jer je i budjenje jednako fleksibilno.
    petkom i subotom do 21,30
    Posljednje uređivanje od anledo : 10.09.2012. at 00:19

  3. #3
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    moje su 8 i skoro pa 6
    jedna školarka, jedna predškolarka
    bude se u 6:30

    ja se trudim da legnu u krevet do 21. no, obično zaspu oko 21:30, 22.
    ja bih najviše voljela da zaspu u 21 jer mislim da im je to optimalna količina sna. al, prevari me nekad

  4. #4
    genius avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    ravnica
    Postovi
    685

    Početno

    Sada kada je škola počela u 9sati,a po ljetu oko10.Ali starija ide samo popodne,da ide u turnuse vjerovatno bi išla i prije oko 8.20.
    Starija kči,prvi razred,najkasnije u 9.00 u krevet zaspe 5 ili 10 min nakon toga, a mlađa 3 god. isto tako s tim da zaspe nakon starije (oko 15min nakon nje). Naravno negoduju i jedna i druga ,ali odu. S tim da se bude oko 7.30-8 sati . nekad znaju i da 8.30 dođu kod mene pa se pomazimo i nastave još malo.
    Naravno odlazak na spavanje pomaknemo (ali u rijetkim situacijama) ako nam iskrsne nešto ,svatovi,rođendani,gosti i sl.

  5. #5
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    anledo, to i ja mislim, samo ne znam kako da to utuvim u glavu ovom tvrdoglavom jarcu. vjerojatno cu morati naci neka istrazivanja koja to potvrduju

    isuse, 20h, rasplakat cu se od muke.
    Posljednje uređivanje od mikka : 10.09.2012. at 00:21

  6. #6

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    608

    Početno

    kcer mi je jarac
    ja sam jarac
    otac joj je djevica, nije ga se pitalo, jednostavno su dulji rogovi odnjeli pobjedu

    iskreno, anouk dodje povremeno s idejama da bi ostajala budna i gledala sapunice o kojima ce sutra u skoli medju frendicama biti govora, ali prilicno sam neumoljiva. a iznimke kojie smo koji put napravili su i nju naucile da jednostavno nema dovoljno sape i snage za odraditi sljedeci dan kako si je zamislila.

    uciteljica je na roditeljskom apelirala na odlazak na pocinak u razumno vrijeme, a kao takvo je navela 20,30 s iznimkama 21, mozda da probas tako se nekim izvanjskim autoritetom?

    p.s. isla sam traziti na kojoj pedijatrijskoj stranici sam nasla jos posle godine te sate sna koji su im jos potrebni, ako nadjem - stavim

  7. #7

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    608

    Početno

    evo, nasla sam ovdje, nesto je blaza tablica od one koju sam zapamtila
    http://slogica.com.hr/koliko-zapravo...a-vase-dijete/

  8. #8
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    znam kakvi su jarci, osim md-a su moj stari, sestra i najbolji frend, a kcer je bikica. kuzim rogate. ono sto ne kuzim je kako obrazovan covjek u 21. stoljecu moze tvrditi da je kolicina sna za dijete individualna. ali individualna u smislu da nije bitno hoce li spavati 5(!!!) ili 12 sati. e to mi nije jasno. kao njemu zdrav razum to kaze. a meni zdrav razum kaze da djetetu treba puno vise sna od ovog sto dobivaju (da ne pricam o tome da i meni treba malo mira navecer ). a nemocna sam, i to me neopisivo frustrira. danas je bio dogovor da idu spavati u 21, i sve je islo u tom pravcu dok on nije u 20 59 rekao "jos samo jedna igra"

    naravno, odlazak na spavanje je uslijedio iza 22. imala sam srece da su obavili higijenu, inace bi to bilo u 22 30.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3,186

    Početno

    Uf...i nama je spavanje bolna točka. Moja curka je još uvijek budna!

    Prije prijave socijalnoj službi, u svoju obranu moram reći da ona jednostavno tako funkcionira, treba joj dosta manje sna nego prosječnom djetetu. Ako ne spava popodne, onda u obzir dolazi spavanje i prije 10, ali ako spava popodne, jednostavno ne može zaspati prije. I ja sam isto bila takva i mrzila sam sve one sate bdijenja koje su me roditelji prislili ranim odlaskom u krevet i odlučila da to neću učiniti svom djetetu.

    Inače se budi oko 7-8...rjeđe u 6 ili u 9. Tijekom cijelog dana je vesela i puna energije...ali da bih rado da je veća spavalica, to definitivno.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    608

    Početno

    znas ti osnovne pedagoske principe: meni najdrzai i najvaznije: jedinstvo odgojnih utjecaja?
    morate to sjesti i dogovoriti. reci da je bilo na roditeljskom (ako je kao jarac podlozan autoritetima, a mogao bi biti )

    cak i kad pogledam ove ublazene tablice (stvarno sam prosle godine kad sam na jednom drugom forumu pokretala topic nasla jos neke opakije tablice) cini mi se da ti mrvu premalo spavaju, a ono sto je jos vaznije - trebalo bi biti uvijek podjednako. ono, da je i samo 8-9 sati ali u isto vrijeme. klincima su struktura i red zakon a mi odrasli cesto zeznemo (ljetos prije odlaska na vis, tjeram nuki oko 21 u krevet. i gundja, gundja... i na kraju kaze: mama kak si cudna, sad me tjeras u krevet a za 10 dana ako cu na moru htjeti ici u 9 spavati bit ces jadna sto nema vecernje setnje po komizi.... pa nek si ja mislim, je l' )

  11. #11

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    608

    Početno

    odgovarala sam mikki, kavofob je uletila u medjuvremenu

  12. #12
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    je, podlozan je autoritetu, svom

    sjeli smo i dogovorili se: on se ne slaze, ja odustajem jer se nerviram. vrijeme ce pokazati tko je imao boji osjecaj. samo kad srednja pocne imati tantrume od umora, pokazat cu joj kome da se obrati

  13. #13

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    608

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa Vidi poruku
    je, podlozan je autoritetu, svom

    sjeli smo i dogovorili se: on se ne slaze, ja odustajem jer se nerviram. vrijeme ce pokazati tko je imao boji osjecaj. samo kad srednja pocne imati tantrume od umora, pokazat cu joj kome da se obrati
    da, to moze biti problem s muskim jaricima

    daj mu da procita gornji link. pa pronadji jos pokoji slican. a onda neka i odgovori na ona tri jednostavna pitanja o ponasanju djece - iskreno...

    ako nista od toga ne da rezultate - podmiti ga, nepedagoski. neandragoski. valjda znas cime se mite decki u ranije vecernje sate? :lol;

  14. #14
    nine avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Dalmacija-Istra
    Postovi
    700

    Početno

    ja sam isto da se do 21h ide u krevet sada kada je počela škola....samo ja imam drugi problem
    moja je u 20i15 krenila u krevet a zaspala tek u 23h .............argh.... prala je 3x zube, piškila još toliko, 10x je izašla reći laku noć i ljubila sve redom brzine puža ponovno....
    ujutro će izgledat užasno nakon 8sati sna i jedva ću je probudit ....

  15. #15
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    mikka, iz sadašnje perspektive složila bih se s td-om... uistinu je količina sna individualna...
    međutim
    imala sam dugo brije isto kao i ti i tupila da djetetu treba toliko_i_toliko sati sna
    sad više ne dramim
    to je valjda zato kaj sam se nakon više od deset godina pomirila s time da nema smisla tjerati u krevet djete kojemu se jednostavno nikad ne spava

  16. #16
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja isto mislim da je to individualno...
    Evo moja (3,5 g) je jucer spavala od 22h-8,5h i to em nakon sto dan prije nije spavala preko dana em jucer opet nije spavala preko dana i isla je spavati iza 22 a nije bila uopce nervozna, a tablica kaze da je minimum 11,5 znaci nije ga dosegla. Sad cemo vidjeti kako ce biti ujutro jer je trebam probuditi u 7,30 znaci maksimalno ce imati 8 h sna, ali vec ce nadoknaditi u vrticu. Ona definitivno ne spava dulje od 10h po noci a po danu kako kad ponekad da a ponekad ne, uglavnom rijetko dosegne tih "minimalnih" 11,5h koje spominju za 3 godine, a 15,5h nije valjda imala otkad je navrsila 3 mjeseca zivota.

    MM ima isto traume iz djetinjstva da su ga tjerali rano spavati a on nije taj tip, dan danas kad ide "rano" spavati to je u 01 a inace iza 03, cak je i nasao posao gdje radi 10-18 i nije problema ako ponekad kasni. Ja se ponekad malo nerviram ako mala zaspi iza 23 jer ako ne odspava bar 8h onda se ujutro tesko probudi ali vec imam taktike za oraspolozivanje... iz te perspektive mi se spavanje skolskog djeteta u 20h cini kao sf, 22h mi se cini sasvim ok ako je dizanje u 7.

  17. #17
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Starojoj (8,5) je mozak uzbiban kad legne pa se zasnivanje zna otegnuti do 22h. Ako se vikendom probudi oko 10, onda znam da tu večer prije ponoći neće zaspati. Zato je nedjeljom probudim do 8.30-9 .
    Radnim danom se budi oko 7 i onda zaspi oko 22, a kad ja radim ujutro, onda je ustanak već u 6.25 pa i zaspi do 21.
    Kakogod bilo, obje moraju biti u krevetu najkasnije do 20.30, svaka si nešto može pročitati i - spavanac.

    Mlađa (4,5) zaspi nakon 15-20 min. kad god da legne.

  18. #18
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    moji su svi prilicne spavalice. osim najmladje al zna i ona odvrnut posteno.

    obicno, radnim vecerima idu spavat najkasnije u devet. ako ih nisam (iz kojekakvih razloga ) sprasila i ranije. najstarija nacelno ima dozvolu ostat budna dulje, ali ne koristi to cesto. prava je spavalica pa cesto medju prvima "padne"

    najmladja je naj"losija" spavalica. al hoce zaspat kad je prepratim u krevet. i kolikogod spavala uvijek ima najvise energije od svih :rolleyes: recimo da bi jednom mjesecno pala u nesvjest kad bi drzala "svoj" ritam...

    inace, na temu razilazenja u nacinima odgoja i obrazovanja, osobno nemam neku prijeku potrebu da se u svemu i svacemu i svakojem detalju mm i ja unisono slazemo. imamo pravo svak na svoje varijacije na temu. ali, recimo kod ovakve situacije - gdje jedan tvrdi da je "po zdravlje" bolje jedna opcija, a drugi tvrdi da je nebitna - imam svoj stav. ako se dogodi da situacija ipak ispadne losa, onaj koji je tvrdio da je nebitno ili vako/nako - ima hendlat raspad sistema. ako taj nema problema s time - problem rijesen.

  19. #19
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Updejt... evo probudila se u 6:30, a isla spavat oko 22:30... 8h ravno. Znaci da ce u vrticu jos 2h odvalit i to je to.

  20. #20
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    kad je škola 22 sata je vrijeme kad idu spavati. dižu se u 7. još ih nisam probudila
    vikendom oko 23, a ljeto se ne računa
    ja kao dijete nisam imala neke stroge granice, gledala sam dinastiju
    mama je znala imati ove tvoje eskapade oko spavanja, sjećam se da sam znala u krevetu čitati do pola noći, a ona iz nevnog vikala - uuuugaaasi to svjeeetlo!!!
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 10.09.2012. at 08:05

  21. #21
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    to je valjda zato kaj sam se nakon više od deset godina pomirila s time da nema smisla tjerati u krevet djete kojemu se jednostavno nikad ne spava
    a tjerati ga da se digne to hoda, jer u 5 do 8 mora bit u školi?
    moji su sad kad je počela škola počeli polazit u krevet oko 20.30, jedan dio njih se složi tuširanje i slično dok se zgrije večera, pa posle klope ostatak složi kaj treba i pravac u krpe. Jučer zaspali oko 21,00 digli se danas u 6.50( samoinicijativno), znam da ih se sutra bude moralo dizat.

  22. #22
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Moji spavaju od cca 22 do 06. I to im je malo, ali iz nekog razloga se bude. Srednji treba manje sna, a i kad mu se kumulira umor zna sebi dati reda.

    Stariji je priča za sebe, ratujemo otkad se rodio. Još nije prospavao noć. Kad se iscrpi ne zna si pomoći. Tek onda ne može zaspati nikako, u stvari je dijete koje treba kruti režim inače počne s.anje - divljanje, histeriziranje, agresija.

    Kad vidim da im se skupilo umora na jedno dva tjedna uvedem dnevno spavanje. Idealno bi bilo da spavaju popodne svaki drugi, treći dan.

  23. #23
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    meni srednja ako slucajno odspava popodne nece zaspati ziher do 11 ili duze. a to ne dolazi u obzir

    najstariji ne spava po danu otkad je imao 18 mjeseci.

    kod nas je problem taj sto si on fino isfura taj raspored koji meni ne pase, ali cu posljedice trpiti ja, jer on radi doma/gdje vec, a ja sam sama s njima ostatak dana. ali neeee, nema sanse da on to shvati. mislim da cu pristupiti litalinoj taktici (koju pokusavam uvijek prakticirati, vise ili manje (ne)uspjesno).

    ma moj najstariji je spavalica, kad md ode na put on zna odvaliti i po 12-13 sati u komadu (md komentira da je to zato sto mu je "dosadno" ), ali nazalost vise ne ide tak cesto na put pa se dijete vise nema kad naspavati

  24. #24

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3,186

    Početno

    Dobro jutro roditelji nespavača :D

    Moja curka je sinoć išla spavati oko pola 12 (inače ne ide baš tako kasno, nastojimo ju spremiti oko 10, ali se nekad razvuče do 11), probudila se u 7:30. Još će popodne odspavati sigurno 3 sata...ako noću spava duže od 10 sati, onda nema šanse da ide na spavanac popodne.

    Meni je jedna od većih trauma iz djetinjstva sati večernjeg bdijenja i to svakog dana...tjerali su nas iznimno rano u krevet, i dok bi moja sestra zaspala k'o top u roku nekoliko minuta, ja nisam znala što bih od sebe satima. Do nekog doba sam mislila da imam poremećaj spavanja, dok me konačno nisu pustili u miru da spavam kad i koliko hoću. I dan danas (osim u trudnoći) mi je sasvim dovoljno 6 sati u prosjeku, a mogu bez problema funkcionirati i s manje pa nakon par dana nadoknadim jednim dužim spavancem.

  25. #25
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ja recimo nisam mogla u vrticu spavati. rostiljala bi se u krevetu u mukama i kad bi napokon uspjela na jedvite jade zaspati, onda bi me probudili

    ok je za klince kojima ne treba sna. ali ovaj je spavalica, a md mu ne da zaspati. mislim ne da. zabavlja ga i igra se s njim do kasno. i onda bi kao f. trebao sam reci umoran sam, hocu spavati. buhahahahahaha.

  26. #26
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Moji su 4 i 6, počeo vrtić i spavanje u 20h-20.30h
    Ne jer se meni tako hoće već jer ih poznam i znam koliko
    im sna paše i kako funkcioniraju bez dovoljno sna.

    A imaju popodne treninge pa nam je to spavanje strašno važno.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Kad ide ujutro u vrtić, spavanje je najkasnije u 20.30 (jer je buđenje u 5.30 i ne spava popodne).

    Kad je popodnevni, spava recimo od 21.00 do 7.00 (sam se tako probudi), ali popodne obično odspava 1 sat u vrtiću.

  28. #28
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ne znam ima li takvo dijete koje navečer samo kaže da je umorno i da ide spavati; moja to u svakom slučaju nikad nije rekla nego se uvijek bori za još igranja, još čitanja, da se još malo poigra u mraku itd itd. Tako da ju mi "šaljemo" na spavanje, a druga je stvar ako vidim da dijete ne može zaspati navečer, tada ću sigurno drugi dan pomaknuti vrijeme spavanja za kasnije, ili prilagoditi vrijeme za spavanje tome kad se ujutro probudila. Inače kad je škola ide spavati između 21 i 22 - ovisno o tome da li je škola ujutro ili popodne.

  29. #29
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    Moji idu u krevet između 8:15 i pola 9, nije im baš uvijek po volji ali ako ne zaspu prije devet teško se bude ujutro....
    Dižu se u 7....
    S time da oboje spavaju popodne.....

  30. #30
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Kod nas se u 21 gase žarulje, mala (4 g. ) dobije čitanje priče i spavanje, a desetogodišnjak može buljiti u tv u tjednu do 21 i 30 , a onda isto u krpe . Ali MM često ustaje u 04 ili 05 ujutro pa ne možemo tolerirati djecu koja skakuću do ponoći (osim toga školarac se ne može probuditi za školu ujutro u 7 ako ostane budan iza 22 sata).

  31. #31
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    5 i 7
    prosli tjedan u krevetu su bili oko 21 sat i zaspali bi ko klade vrlo brzo. dizanje u 7.00
    meni je problem da balerina kad odspava u vrticu tesko moze zaspati u 21, pa onda kad skuzim da gnjavi doticnog dignem i jos malo se pomazimo, ona to dozivljava ko nagradu pa onda sama odluci vrlo brzo otici u krevet.
    MM ima problem da su mu oni najsladji tako u krevetu, pa se zezaju, pa pricaju price i zabavljaju se. sinoc sam ga otjelara od stola i rekla imas 15 min da sve ispricas, da se nasalis i zabavis, ja gasim svijetlo u 21.00
    kad sam se popela na katu 21.10 oboje su spavali ko mali

  32. #32
    maxi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Brussels
    Postovi
    2,043

    Početno

    Citiraj anledo prvotno napisa Vidi poruku
    7 godina i skoro 8 mjeseci, drugi razred osnovne, budjenje u 7,05, pocinak u 20,00 (prosle godine gdjekad i 19,30 i to doborovoljno kad ju razvale slobodne aktivnosti).

    u toj dobi trebaju jos uvijek izmedju 11 i 12 sati neprekinutog sna.

    po ljeti smo felksibilniji jer je i budjenje jednako fleksibilno.
    petkom i subotom do 21,30
    isto

  33. #33
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    moja (9 godina) je isto dijete kojoj treba manje sna
    pokušavali smo spavanje do 21 h, ali to nije išlo nikako
    bilo je zvanje 10 x "ja bi vode, vruće mi je, hladno mi je....."
    a kad bi zabranili zivkanje, a ja sretna da je zaspala, pogledam a ona šutke leži i ko bogec bulji u strop
    sad je ne forsiram prije 22 h
    do kraja tjedna se skupi umor pa zna zaspati malo (max 30 min ) ranije
    ako slučajno zaspe popodne, a to nam se deslilo 2x ovo ljeto, nakon duuuuuuugo vremena onda se ja probudim u 2h u noći i vidim nju kako 1.x bulji u strop, a 2.x bulji u TV, umri muški

    tako da je istina da je to sve individualno
    ali ako djetetu treba sna, a odrasli mu zbog neke svoje brije ne da, ja bi, oprosti mikka, TM u top stavila

  34. #34
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Moji 5 i 7 su skroz različiti što se tiče spavanja, oduvijek ali nisu to tolike razlike. razlika je otprilike 1-2 sata. recimo A ide u 10 dok P ode u 11, a probude se otprilike jednak,kad spavaju popodne P zaspi nakon A a probudi se prije. Tako da slažem se ta potreba za snom je individulana, ali mislim da su to razlike u sat ili dva, a ne da neko ćori 11 sati a neko s isto godina 7.
    Sad kada je škola do devet mora biti u krevetu, nastojim ga poslat čak i u pola devet. Malome su ukinuli vrtičko spavanje pa je puno lakše, je da popodne zna biti kriznih situacija, nekad i dremne ali navečer kako tako u normalno doba ide spavati(zaspi do cca 10).
    Najveći problem je maloga potjerati u krevet, no to smo riješili tako da se ja zavlačim s njima i čitam priče do besvjesti. Najgore mi je što je mm dozvoljavao gledanje telke i kojekakvih gluposti za odrasle do koje doba, otkako smo to ukinuli nekako mi je lakše.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam ima li takvo dijete koje navečer samo kaže da je umorno i da ide spavati
    Moj to izjavi otprilike dvaput godišnje, ako je imao zaista iscrpljujući dan s jaaaako puno fizičke aktivnosti ali ni tada ne bi išao spavati, nego baulja po stanu i govori kako je umoran.

    Sad imamo režim da se u 21 h mora biti u krevetu, u 21.15 se gasi svjetlo. Radnim danom ga budim u 6.45. Ponekad se i sam probudi (ali češće ljeti, dok je više svjetla, zimi nema šanse).
    Sličan raspored imao je i tijekom ljetnih praznika (nije išao spavati puno kasnije), ali se ranije budio jer kao da mu i nije trebalo puno sna na praznicima. Otkako je počela škola, spavao bi valjda do 9, da može
    Ali navečer ga je relativno lako potjerati u krevet, meni je veći problem izvući ga iz kreveta ujutro i pokrenuti ga nekako jer je sklon razvlačenju.
    Eh da, ima 8 godina.

  36. #36
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    tako da je istina da je to sve individualno
    ali ako djetetu treba sna, a odrasli mu zbog neke svoje brije ne da, ja bi, oprosti mikka, TM u top stavila
    i ja bi ga rado u top stavila. kako spajka kaze, ja u 9 ugasim svjetlo a on se digne i upali. mislim, sta da takvom covjeku napravis.

    nije da on "ne da" malom spavati, ali mu nudi igre koje ovaj, naravski, nece odbiti. sjecam se neku vecer f. bio umoran ko pas, a md mu prica pricu, ja slusam iz kuhinje. i f. vec bio zaspo, skroz kljuca, ali ovaj se ne da, pricao mu je pricu jos 15 minuta. doslo mi je da viknem daj pusti dijete da spava ali suzdrzala sam se. vec sama sebi idem na zivce sa uzaludnim kvocanjem. no more

  37. #37
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Mojem treba minimalno 10 sati sna, toliko i spava. Ponekad 11 sati. Nema dnevno spavanje.

  38. #38
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    Roko (8g) najkasnije u 21 sam ide spavati, obuče se, opere zube i samo dođe javiti da ide spavati, zaspi u roku 1 minute
    ustaje u 6.20, uglavnom sam, ponekad ga ja budim, ali često se budi i prije 6
    ne spava popodne od 3. g
    Korina (2,5g) ide spavati u isto vrijeme, ali joj treba nešto duže da zaspi, a opet ne duže od 15 min
    buđenje u isto vrijeme (6.20), s tim da ona obavezno spava popodne najmanje 2 sata :klanj:

    uglavnom, ja zadovoljna

  39. #39
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    moja 9 godina, u 9 na spavanje
    budi se u 6.45 i jako je aktivna kroz dan
    navečer ne može izdržati duže od 21. 30 i da hoće
    a nije da ne bi htjela...

  40. #40
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Moja cura je oduvijek išla kasno spavati i kasno se budila.

    Kad je krenula u školu, boravak, imala je uvijek ujutro, pa se budila u cca. 7h, a išla spavati oko 22-2230. Onda dođe vikend, odspava duže i navečer odmah probelm sa odlaskom na spavanje.

    Sada ima nastavu u smjenama i već unaprijed znam da će nam tjedan kad je nastava popodne upropastiti bilo kakav pokušaj da se uspostavi neki razuman ritam.

  41. #41
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    tako je i nama bilo u prvom razredu
    kad bi išla popodne u školu, navečer je bio horor
    srećom od 2. razreda ide samo u prijepodnevnu smjenu
    to mi je olakšalo život na svim poljima
    a sa spavanjem pogotovo...

  42. #42
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Citiraj kavofob prvotno napisa Vidi poruku
    Uf...i nama je spavanje bolna točka. Moja curka je još uvijek budna!

    Prije prijave socijalnoj službi, u svoju obranu moram reći da ona jednostavno tako funkcionira, treba joj dosta manje sna nego prosječnom djetetu. Ako ne spava popodne, onda u obzir dolazi spavanje i prije 10, ali ako spava popodne, jednostavno ne može zaspati prije. I ja sam isto bila takva i mrzila sam sve one sate bdijenja koje su me roditelji prislili ranim odlaskom u krevet i odlučila da to neću učiniti svom djetetu.

    Inače se budi oko 7-8...rjeđe u 6 ili u 9. Tijekom cijelog dana je vesela i puna energije...ali da bih rado da je veća spavalica, to definitivno.
    mikka, ja bih obratila pažnju i na ovo? nisam sve čitala sorry.

  43. #43

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    pod zvjezdarnicom
    Postovi
    1,925

    Početno

    moje od rođenja spavaju na minimumu, pa tako i sada kada su veće - nekako su u krevetu oko 22h, zaspu za jedno ah 30-45 min. buđenje najkasnije u 7h

    još uvijek nismo našli načina niti da same odu u sobu niti da se same uspavaju. vodimo ih u krevetu, čitamo, ova od 7g polako tone u san, a ova od skoro 5g skače k'o čimpanza po ovoj od 7g. ako se odulji i ne zaspu uz priču koju su izabrale, onda ugasimo svjetlo i još čamimo u mraku dok ne zaspu jer u slučaju da izađemo ranije odmah dolaze za nama

    uspavljuje ih češće mm, rjeđe ja

  44. #44
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    skoro 8 godina, ustajanje 7.15, u krevet 20h ali zaspi tek oko 22h

  45. #45
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    kate moja, a šta radi u krevetu dva sata?

  46. #46
    susmiga avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    PGŽ
    Postovi
    330

    Početno

    kod nas je obrnuto- mm tjera u krevet i gasi svjetla i viče: sutra nema čitanja--- to mi je baš nekako bez veze- braniti čitanje. ja popustim, mlađi ionako zaspi za 2 min, a starija bi čitala do pola noći. iako, moram priznati, teško se budi ujutro kad se navečer "začita".

  47. #47
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    kate moja, a šta radi u krevetu dva sata?
    doziva, traži vode, ide na wc.. i sve to više puta.
    Ona želi zaspati, ali fakat ne može. No nadam se da će vremenom zaspati u 21h.
    Probala sam da legne kasnije, ali bi zaspala u ponoć.

  48. #48
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    lili kad ih ja vodim, tj. kad nemam sabotera u kuci, oni su u krevetu prije 9, do 9 procitamo knjigu/e i spavaju (oboje starijih) do negdje 9 15. kod nas nema rostiljanja. srednja rostilja ako je slucajno spavala popodne. f. zaspe ko top. nisu nikad u svojim kratkim zivotima lezali budni u krevetu vise od uvrh glave pola sata da ne mogu zaspati. tak da to kad ja kolo vodim ide vrlo jednostavno. a on ima neki svoj trip i obrni-okreni rijetko kad zaspu prije 22-22 30. valjda misli da ce bog zna sta izgubiti ako ne odigraju svaku vecer igru prije spavanja (naravno, to nije jedina igra u danu, naprotiv, to je peta, ili deseta, ili dvadeseta). ja nemam problema s tim i ide se u krevet po kratkom postupku.

  49. #49

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Ja sam MMa makla skroz iz vecernjih rituala. Jes da je sve na meni, i nije mi drago, ali evo sad na moru sam se podsetila zasto je to dobro.
    On je nju pre tusirao, pa je onda umota u frotir, pa se tako mlate po krevetu, pa dok cita pricu se glupira, krevelji... I ona se razigra full. A inace je dete kome treba dosta da se primiri pred spavanje.
    Tako da sam ja to vecernje glupiranje ukinula.

    I da, njoj treba minimum 10 sati sna, 11 idealno. Sa manje nema sanse da dan prodje ok. I treba joj dosta dugo da se primiri i zaspe. Kad ide u vrtic leganje je u 21h, zaspi najkasnije do 22, ali cesto i ranije. Ustaje u 8h. Preko dana ne spava.

  50. #50
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa Vidi poruku
    lili kad ih ja vodim, tj. kad nemam sabotera u kuci, oni su u krevetu prije 9, do 9 procitamo knjigu/e i spavaju (oboje starijih) do negdje 9 15. kod nas nema rostiljanja. srednja rostilja ako je slucajno spavala popodne. f. zaspe ko top. nisu nikad u svojim kratkim zivotima lezali budni u krevetu vise od uvrh glave pola sata da ne mogu zaspati. tak da to kad ja kolo vodim ide vrlo jednostavno. a on ima neki svoj trip i obrni-okreni rijetko kad zaspu prije 22-22 30. valjda misli da ce bog zna sta izgubiti ako ne odigraju svaku vecer igru prije spavanja (naravno, to nije jedina igra u danu, naprotiv, to je peta, ili deseta, ili dvadeseta). ja nemam problema s tim i ide se u krevet po kratkom postupku.
    sad kužim sve mikka, moje skromno mišljenje je da si ti u pravu

    al ovo kod kate mi je onak, baš mi je žao da dijete mora ležati 2 h i pokušavat zaspat, kako bi bilo vama da vas netko tako drži 2h?! uh,..tko voli nek izvoli...

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •