Pokazuje rezultate 1 do 35 od 35

Tema: korištenje godišnjeg između bolovanja radi komplikacija i otvaranja porodiljnog

  1. #1
    kitty avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    1,002

    Početno korištenje godišnjeg između bolovanja radi komplikacija i otvaranja porodiljnog

    ne mogu nigdje naći temu na kojoj bi pročitala što me zanima...

    dakle, na komplikacijama sam od 26.6.2012., a porodiljni mi počinje 6.1.2013.
    kako sam na komplikacije otišla dosta naglo i neplanirano, i iskreno mislila sam kako ću na bolovanju morati biti samo par tjedana pa ću se onda vratiti na posao, ostalo mi je 18 dana godišnjeg za ovu godinu. kako mi je plaća znatno veća od iznosa koji se dobiva na komplikacijama, htjela bih svakako iskoristiti taj godišnji prije odlaska na porodiljni.
    ako sam dobro shvatila, ako prekid između komplikacija i porodiljnog nije duži od 30 dana onda ne moram nositi novi prosjek plaća u HZZO? znači, ako bih bila na godišnjem od 10.12. do 5.1., to bi bilo manje od 30 dana i ne bi mi ponovo računali prosjek za porodiljnu naknadu?

  2. #2
    kitty avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    1,002

    Početno

    podižem...

    zar baš nitko ne zna odgovor?

  3. #3
    thaia28 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    991

    Početno

    Citiraj kitty prvotno napisa Vidi poruku
    podižem...

    zar baš nitko ne zna odgovor?
    Ne bih ti znala precizan odgovr, najbolje ti je nazvati Hzzo
    Znam samo da je meni mama, koja radi u kadrovskoj, da je najgora varijanta prekidati komplikacije kako bi koristila godisnji. TAko je i meni u prvoj trudnoci propalo kakvih 10ak dana.
    Raspitaj se kod poslodavca da li bi ti nadoknadili neiskoristen godisnji, u vidu da ti ga isplate?

  4. #4
    kitty avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    1,002

    Početno

    uh, ovo za isplatu godišnjeg nema šanse, radim u bolnici a tamo su takve stvari striktno po propisima.

    budem pitala u hzzo, samo meni se tete tamo čine tak smotane da se bojim krivih info...

  5. #5
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    gle ja mislim da pošto ti zadnja plača koju buš dobila cca 15.12. je zadnja koja si i na komplikacijam,ona bi ti igrala nekaj u životu, a pošto si na komplikacijama i to ništ ne znači, jer prktički s komplikacija ideš na rodiljni ( sad kolko dana ranije ti znaš),u toj priči ja bi zela godišnji rupi između.nadam se da si bar nekaj skužila

  6. #6
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Kitty, ja sam imala slicnu situaciju ove godine. Moj razlog koristenja GO je bio dobivanje regresa.
    Najbolje ti je prekinuti komplikacije na te dane kada ides na GO-pazi da ne bude vise od 30 dana (tu se racunaju i vikendi!!) jer bi onda pokvarila prosjek, tj morala bi nositi u hzzo novi ER-1 obrazac, a to je za nas koji imamo placu vecu od 4250kn, kolika je max naknada, nepovoljno. Nakon zavrsetka GO opet ti dr. otvara bolovanje koje mora biti pod istom sifrom, tzv. nastavno bolovanje.
    Mozda ti je najprakticnije kad ti istekne od komisije rjesenje otici na GO (18 dana + vikendi - ponavljam, jako pazi da zbroj ne bude veci od 30 dana!) i onda na prijedlog doktora na nastavno bolovanje (opet ces morati na komisiju).

  7. #7
    kitty avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    1,002

    Početno

    Idnom, hvala na detaljnom objašnjenju. razmišljala sam i o ovoj tvojoj opciji, ali mi se čini jednostavnije samo zatvoriti komplikacije sa 10.12. i do 6.1. koristiti godišnji. to će ispasti manje od 30 dana, znači onda ne bi trebalo biti problema ako sam ja dobro shvatila. budem se još raspitala u hzzo, pa javim i ovdje da svi znamo za ubuduće .

  8. #8
    kitty avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    1,002

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    gle ja mislim da pošto ti zadnja plača koju buš dobila cca 15.12. je zadnja koja si i na komplikacijam,ona bi ti igrala nekaj u životu, a pošto si na komplikacijama i to ništ ne znači, jer prktički s komplikacija ideš na rodiljni ( sad kolko dana ranije ti znaš),u toj priči ja bi zela godišnji rupi između.nadam se da si bar nekaj skužila
    ako sam dobro shvatila, mislimo na istu stvar. ja sam mislila zatvoriti komplikacije i otvoriti godišnji, a 6.1. idem na rodiljni 45 dana prije termina.

  9. #9
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Kitty, meni su savjetovali da ne idem na GO izmedju komplikacija i porodiljnog (45 dana prije termina) jer da cu si onda zeznuti prosjek. Ne mogu ti objasniti zasto jer ni meni bas nije najjasnije, ali mi se isto ta opcija cinila najjednostavnija, no na kraju sam ipak prekinula bolovanje, isla na GO pa opet bolovanje. Raspitaj se u HZZO najbolje, ali budi na oprezu jer oni neki puta ne gledaju tvoju korist, nego svoju, tj njima je u interesu da je tebi naknada manja. Sve ovisi na koga naletis... Sretno!

  10. #10
    kitty avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    1,002

    Početno

    ma joj, tako me živcira to računje i preračunavanje, ispadne da kad odeš na komplikacije a vratio bi se u nekom trenutku na posao, to se uopće ne isplati jer si smanjiš prosjek. ono, ispadne da te država tjera da budeš na bolovanju. užas.

  11. #11
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Skroz te kuzim, ja sam skoro poludila dok sam sve to iskalkulirala. Bilo mi je zao pustit lovu jer mi sad u ovim trenucima dok kupujem za bebu je svaka kuna bitna. A opet sam se bojala da si ne zeznem prosjek za porodiljnu naknadu.

  12. #12
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Go koristiti dok si na komplikacijama. NE duze od 30 dana (znaci max 29 kalendarskih dana u komadu).
    S komplikacija idi na rodiljni.
    Sretno i cestitam na bebici!
    I nazovi hzzo i provjeri. Pravila igre se konstantno mijenjaju iako bi njima bilo korisnije da tijekom go uplacujes doprinose.

  13. #13
    kitty avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    1,002

    Početno

    hvala na savjetu, budem se još raspitala u hzzo pa da budem sigurna.

  14. #14
    kitty avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    1,002

    Početno

    evo raspitala se ja u hzzo. kažu da je svejedno da li prekidam komplikacije, koristim GO i vraćam se na komplikacije, ili zatvaram komplikacije, koristim GO i onda idem na rodiljni, bitno je samo da ne prelazi 30 kalendarskih dana. nadam se da su mi dali točne info...

  15. #15
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj kitty prvotno napisa Vidi poruku
    ne mogu nigdje naći temu na kojoj bi pročitala što me zanima...

    dakle, na komplikacijama sam od 26.6.2012., a porodiljni mi počinje 6.1.2013.
    kako sam na komplikacije otišla dosta naglo i neplanirano, i iskreno mislila sam kako ću na bolovanju morati biti samo par tjedana pa ću se onda vratiti na posao, ostalo mi je 18 dana godišnjeg za ovu godinu. kako mi je plaća znatno veća od iznosa koji se dobiva na komplikacijama, htjela bih svakako iskoristiti taj godišnji prije odlaska na porodiljni.
    ako sam dobro shvatila, ako prekid između komplikacija i porodiljnog nije duži od 30 dana onda ne moram nositi novi prosjek plaća u HZZO? znači, ako bih bila na godišnjem od 10.12. do 5.1., to bi bilo manje od 30 dana i ne bi mi ponovo računali prosjek za porodiljnu naknadu?

    točno.

    ako je prekid kraći od 30 dana, neće biti novog izračuna naknade.

  16. #16
    kitty avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    1,002

    Početno

    hvala mamma san, cure su me malo zbunile , ali u hzzo-u su potvrdili ovo što sam i sama mislila .

  17. #17
    BillieJean avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Postovi
    302

    Početno

    Citiraj kitty prvotno napisa Vidi poruku
    ne mogu nigdje naći temu na kojoj bi pročitala što me zanima...

    dakle, na komplikacijama sam od 26.6.2012., a porodiljni mi počinje 6.1.2013.
    kako sam na komplikacije otišla dosta naglo i neplanirano, i iskreno mislila sam kako ću na bolovanju morati biti samo par tjedana pa ću se onda vratiti na posao, ostalo mi je 18 dana godišnjeg za ovu godinu. kako mi je plaća znatno veća od iznosa koji se dobiva na komplikacijama, htjela bih svakako iskoristiti taj godišnji prije odlaska na porodiljni.
    ako sam dobro shvatila, ako prekid između komplikacija i porodiljnog nije duži od 30 dana onda ne moram nositi novi prosjek plaća u HZZO? znači, ako bih bila na godišnjem od 10.12. do 5.1., to bi bilo manje od 30 dana i ne bi mi ponovo računali prosjek za porodiljnu naknadu?
    Imamo sličnu situaciju. Doduše, ja nisam na komplikacijama nego još uvijek radim, ali me zanima što u slučaju da završim na komplikacijama. Na porodiljni idem oko 10.01.2013. (45 dana prije), a na GO oko 20.12.2012. (da iskoristim što mi je preostalo). Pa me zanimalo ako uskoro odem na komplikacije da li bi bio problem da ih prekinem 20.12. kako bih iskoristila taj GO (također mi je plaća dosta veća nego naknada na komplikacijama). Vidim sad da može tako, glavno da prekid nije duži od 30 dana između komplikacija i porodiljnog. Međutim, bojim se da bi u tom slučaju možda mogla imati problema s poslodavcem pa bi možda bolja varijanta bila prvo iskoristiti GO pa onda na komplikacije i porodiljni. Ali u tom slučaju se pak bojim da ne bi imala pravo na GO za 2013. godinu jer ne bi imala ni jedan radni dan u toj godini (komplikacije+porodiljni). Da li znaš išta o tome? Jer ako je stvarno tako, onda bolje da sam na GO do 10.01.2013., što bi značilo da de facto radim i automatski ostvarujem pravno na GO za 2013. (koji mogu iskoristiti do 30.06.2014.). Jesam li dobro upućena? Ili to sve skupa nema veze pa mogu bilo koji redoslijed (komplikacije-GO-porodiljni ili GO-komplikacije-porodiljni)?? uffff.....

    Nadam se da će se i drugi uključiti u pomoć oko riješavanja ove dileme.....hvala

  18. #18
    kitty avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    1,002

    Početno

    hmmm... ne znam za ovaj dio o godišnjem iz 2013., nije mi ni palo na pamet da ne bi imala pravo na njega, ja ga osobno planiram iskoristiti kad mi završi roditeljski, dakle tamo iza 2./2014. mislim da u svakom slučaju imaš pravo na taj godišnji jer ga nisi mogla koristiti zato što ćeš biti na porodiljnom, čini mi se da je tako nešto navedeno i u Zakonu o radu.
    za tebe mi se čini najjednostavnije iskoristiti godišnji od ove godine, i onda eventualno na komplikacije ako će biti potrebno. koliko sam skužila većina ljudi tako radi, a i ja bi bila tako napravila da sam znala da ću morati ostati na komplikacijama. ovako sam bila mislila da ću se nakon par tjedana vratiti na posao pa mi bilo bezveze iskoristiti cijeli godišnji na mirovanje...

    uglavnom, ponavljam što su mi rekli na HZZO: svejedno je da li se prekidaju komplikacije pa koristi godišnji, pa ponovo otvaraju komplikacije (tzv. nastavno bolovanje), ili se godišnji koristi između komplikacija i otvaranja rodiljnog; bitno je samo da trajanje godišnjeg ne prelazi 30 kalendarskih dana.
    sad sam baš zakomplicirala, ali nadam se da sam ti bar malo pomogla .

  19. #19
    kitty avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    1,002

    Početno

    danas ja štreberica ponovo pitala u hzzo za ovu opciju korištenja godišnjeg između komplikacija i rodiljnog dopusta, i danas teta kaže neka to ne radim jar ću morati ponovo nositi R1 obrazac! ispada da ipak treba prekinuti komplikacije, iskoristiti godišnji (u trajanju ne dužem od 3o dana) i zatim ponovo ići na komplikacije tj. nastavno bolovanje. tada ne traže novi prosjek.

    joj, to je tako komplicirano, mene je sad strah iskoristiti godišnji u bilo kojoj kombinaciji jer me strah da si ne zeznem prosjek, a stvarno bi mi dosta značili ti novci koje bi dobila dok sam na godišnjem...
    Idnom, ti si sad već na rodiljnom, ako sam dobro pohvatala? nije ti prekid komplikacija ništa zaznuo prosjek, nisi morala ponovo nositi R1 obrazac?

  20. #20
    mari mar avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    SRCE SLAVONIJE
    Postovi
    379

    Početno

    ja sam imala takve kombinacije bolovanje, pa godišnji 2 tj., i onda od 26.6. na komplikacije....
    dobro se informiraj prije, da ti ne bi zeznuli prosjek...

  21. #21
    kitty avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    1,002

    Početno

    trudim se, ali kad svatko tvrdi drugačije. mislim da ću na kraju odustati od korištenja godišnjeg, samo da si ne zaznem prosjek.
    a ti si bila na običnom bolovanju pa na godišnjem pa onda komplikacije? ili?

  22. #22
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ne stignem sve čitati... sori ako se ponavljam.

    U MPO postupku sam bila u 01/2011. Odmah nakon utvrđene trudnoće, stavili su me na komplikacije, dakle, samog početka trudnoće. Nisam koristila godišnji iz 2011. prije nego sam otišla na komplikacije, jer sam bila u strahu da će nešto krenuti po zlu i da ću godišnji trebati za novi postupak... Kasnije ga nisam koristila da mi ne poruši prosjek, kao što je i tebi savjetovano.
    Rodila sam u 10/2011 i mislila sam da mi je 25 radnih dana godišnjeg iz 2011. propalo. No, u 05/2012, dakle u vrijeme kad sam već koristila roditeljski dopust, sam saznala da imam pravo na godišnjii iz 2011, jer sam od početka trudnoće bila na bolovanju. Prekinula sam roditeljski na 30 dana, iskoristila godišnji iz 2011. i vratila se na roditeljski. Time sam produljila boravak s malenom za još mjesec dana, što mi puno znači.

    Radim u velikoj firmi, gdje je sve po propisima, pa sam godišnji iz 2011. morala početi koristiti do kraja lipnja 2012. kako kaže zakon.
    Budeš li ovo radila, pazi da ti prekid roditeljskog ne bude dulji od 30 dana, ako si u kategoriji naknade od cca 2600 kn, jer ćeš pasti na cca 1600.

  23. #23
    kitty avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    1,002

    Početno

    hvala Mojca, zapravo mi je situacija ista kao i tvoja jer sam ja isto nakon postupka odmah otvorila komplikacije, misleći kako ću se vratiti na posao za par tjedana, pa sam računala da bi bilo dobro da mi ostane godišnjeg...

    ali mislim da je meni neizvedivo ovo kako si ti napravila jer će mi roditeljski počinjati cca polovicom 8/2013. znači, bit će prekasno za korištenje godišnjeg iz 2012. a mislim da se rodiljni ne smije prekidati da bi se koristio godišnji. ili sam u krivu?

  24. #24
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ne bi znala odgovor na tvoje pitanje, ali možeš nazvati HZZO i svoju kadrovsku i pitati. Možda se u tvom slučaju godišnji može prenjeti i nakon lipnja.
    Sretno!

  25. #25
    mona avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    711

    Početno

    ja sam prekidala komplikacije da bi iskoristila godišnji.i to na dva puta da mi ne bi prekid bio duži od 30 dana
    prvi puta sam se vratila na komplikacije a drugi na porodiljni
    prije sam se bila raspitala u pravnoj službi HZZO-a i dobro da jesam jer su me naknadno tete koje rade obračun zvale da donesem novi prosjek,ja sam se pozvala na info koju su mi dali u pravnoj službi i na koncu je sve bilo ok,imala sam punu naknadu
    ono što mi je tada bilo smiješno da je teta mene zvala telefonom i ja sam joj rekla info iz pravne službe i ona je samo rekla OK onda ,ne treba novi prosjek,ništa nije provjeravala,vjerovala mi je na riječ

  26. #26
    mona avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    711

    Početno

    pobjegao mi je post
    još sam htjela napisati da me užasno smeta jer mi je svaka teta u HZZO-u pričala drugu priču
    nije mi jasno kako baš nitko ne zna raditi svoj posao,pa one bi trebale znati kako se obračunava a ne da trudnice moraju išćitavati zakone i pravilnike
    i da ja sam bila na čuvanju i porodiljnom 2011 i mislim da se u međuvremenu nije ništa promijenilo

  27. #27
    kitty avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    1,002

    Početno

    znači ako prekim komplikacije, iskoristim godišnji i vratim se ponovo na komplikacije neće me tražiti novi prosjek. ok, onda ću tako napraviti.
    mona, hvala ti na info.

  28. #28
    mari mar avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    SRCE SLAVONIJE
    Postovi
    379

    Početno

    komplikacije 2 tj. pa godišnji 2tj. pa ponovo komplikacije i nosila sam svaki put prosjek plaće...

  29. #29
    kitty avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    1,002

    Početno

    a zašto si morala ponovo nositi prosjek plaće? meni su rekli da ako je prekid kraći od 30 dana neće biti potreban novi prosjek...

  30. #30
    mona avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    711

    Početno

    Citiraj mari mar prvotno napisa Vidi poruku
    komplikacije 2 tj. pa godišnji 2tj. pa ponovo komplikacije i nosila sam svaki put prosjek plaće...
    i mene su tražili prosijek,ali sam se pozvala na info od pravne službe i imala sam punu naknadu.I nisam nosila nikakve nove prosijeke
    kao što sam i rekla ,svaka teta u HZZO-u radi po svom
    nažalost sama sve moraš saznati pa se na to pozivati

  31. #31
    mari mar avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    SRCE SLAVONIJE
    Postovi
    379

    Početno

    ...pa baš svako radi po svom jedna kaže da treba, a druga da ne treba, a ja odnjela kako su tražili i gotovo....

  32. #32
    mona avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    711

    Početno

    Citiraj mari mar prvotno napisa Vidi poruku
    ...pa baš svako radi po svom jedna kaže da treba, a druga da ne treba, a ja odnjela kako su tražili i gotovo....
    meni je bilo povoljnije da ne nosim jer sam na go bila po tri tjedna pa bi pala na minimalnu naknadu

  33. #33
    phiphy avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    1,216

    Početno

    Cure, da li dobro kužim stvar - ako ulovim bar jedan radni dan u 2013. imam pravo na puni godišnji za 2013?

  34. #34
    mona avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    711

    Početno

    koliko ja znam to se je promijenilo i imaš pravo na go i bez da radiš
    na porodiljnom ima prava kao da radiš

  35. #35
    phiphy avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    1,216

    Početno

    Stvarno? Wow, nije loše .

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •