Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 212

Tema: Čvor na štitnjači

  1. #51
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Nema smisla jod, možda si slučaj kao ja - nikakvih funkcionalnih problema sa štitnjačom subjektivno, niti objektivno (nalazi hormona OK). Sunce sistematski UZV štitnjače nakon 100 godina - našlo čvorove i zarolala se priča jel' rak - nije rak, nalaz punkcije nije bio kristalno jasan u smislu da nije 100% rak. Op je pokazala da ipak nije bio rak, pa-pa štitnjača, welcome Eutiroks, zasad OK podnosim terapiju. Koliki su rizici da bi zaista rak nastao - ne znam. Čvorovi nisu tako rijetki BTW.

    Šalju te na punkciju, po meni, za trijažu raka - preventiva da nije slučajno rak jer se čvorovi prate, a veći od 1 cm punktiraju. Ne zbog funkcije štitnjače, ako su svi hormoni štitnjače ok i ona ok funkcionira.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 16.11.2018. at 13:55

  2. #52
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    ima li smisla za sto? po kojoj osnovi?tek tako? jer je marica procitala na guglu da je barici pomoglo?
    ako je nesto opravdano itekako ima smisla. ali mi ovdje niti smo upoznati s tvojim stanjem, niti smo nuzno struka.

  3. #53
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Super ti je tremin na VV, sad si učinila sve i nemoj više dumat o štitnjači, brijem da je teška preventiva, a tamo su dobri. Sretno s nalazima!

  4. #54
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Moja kolegica je imala uredne hormone, sve u granicama ali joj je bio golim okom vidljiv čvor na vratu, tj. štitnjači. Punktirali ga i došao nalaz karcinom.
    Nije sad da dižem paranoju. Čvorići su dosta česti, a hormoni mogu biti uredni i da je sve ok, al i da ništa nije ok.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  5. #55
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Jelena.o, koliko ti je velik čvor u cm? Sjećam se kad sam ja razmatrala svoju operaciju, da mi je operater, s obzirom da sam op dogovorila cca 4 mjeseca od nalaza punkcije, rekao da se računa po nekim američkim smjernicama da se za maligni čvor na štitnjači veličine mislim 2 cm može čekati nekih 6 mjeseci - ako se svega toga dobro sjećam. Ja sam imala 2 čvora u 2 režnja - jedan od 1 cm, drugi od 0,5 cm. Moj nalaz punkcije većeg čvora je upućivao na folikularni tumor, što je otvaralo 2 mogućnost: 1) benigni fibroadenom (90% takvih nalaza) ili 2) folikularni karcinom štitnjače (malo više voli metastazirati od papilarnog koji je, mislim, najčešći, i voli ostati u štitnjači uglavnom). Punkcija manjeg se ne smatra ful pouzdanom (jer teško je iglom pogoditi nešto od 5 mm), bio je OK. Sljedeća pretraga na koju se šalje ako je nalaz punkcije dubiozan je scintigrafija - u mom slučaju nije ništa specjialno rekla - čvor nije bio neki suspektni (ne sjećam se više jel' dobro ako je topli ili hladni), ali nalaz punkcije je bio suspektniji.

    Ako sam dobro shvatila, čvorovi na štitnjači (benigni i maligni) znaju doći s urednim hormonima, tako da to što su hormoni uredni nema nikakve veze s time jel' rak ili nije - može se samo reći da ne postoji autoimuna bolest štitnjače u smislu hasmimota i drugih autoimunjača štitnjače.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 16.11.2018. at 14:12

  6. #56
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Taj za punkciju 1,4*0.9 cm,ima na drugoj strani neki promjera 0.3 cm

  7. #57
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Taj za punkciju 1,4*0.9 cm,ima na drugoj strani neki promjera 0.3 cm
    Moj je bio jedan nešto veći 1 cm, drugi 0.5. Ako ti opća ne diže paniku da trebaš bilo što raditi žurno, žurno, mislim da ti je siječanj i VV OK. Ne moraš ništa piti, čvorovi se ne mogu razbiti nikakvim kurkumama, jodovima, itd. Nemoj ko ona novinarka pokušavati "alternativnom medicinom" koja joj je "izbalansirala rad štitnjače" (a nema kod tebe što "balansirati" jer je izbalansirano", ali, eto, "nažalost nije uspila smanjiti karcinom" pa se odlučila za "klasičnu medicinu" - powered by Gloria, a vjerojatno je slično to i rekla.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 16.11.2018. at 14:38

  8. #58
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Ne diže ona paniku,ali termin za sjecanj je za pregled kod endokrinologa a ne punkcija

  9. #59
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    To je UZV, pretpostavljam? Neće valjda UZV odvojeno naručivat? To ne znam, jer nisam odrađivala pregled endokrinologa - ne znam zašto tebe šalju, mene nisu - išla sam pravac nuklearna i punkcija. S radom štitnjače nisam imala problema, ako dobro shvaćam - endokrinolozi se bave radom, a ne trijažom čvorova, to rade nuklearci. Ako se pak želiš nuklearki koji ti mogu preporučiti privatno (doći ćete cca 500 kn pregled i UZV), mogu ti preporučiti preko inboxa.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 16.11.2018. at 14:41

  10. #60
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Dakle, opća mi nije pisala uputnicu za endokrinologa uopće, nego za nuklarnu i punkciju štitne.

  11. #61
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    pregled endokrinologa nije uzv. to je pregled. uzv ide posebno, kao i punkcija koja uvijek ide s uzv

  12. #62
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Uzv sam radila u suncu kqd je to našo neki dan
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 16.11.2018. at 15:05

  13. #63
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    pregled endokrinologa nije uzv. to je pregled. uzv ide posebno, kao i punkcija koja uvijek ide s uzv
    Al što će on konkretno sad jeleni.o pomoć? Palpirat će joj vrat, pogledat uredne nalaze i nalaz UZV-a i pripustit je dalje potrebnoj punkciji ili? Koji je njegov value add u ovoj situaciji zapravo onda, osim za tu ustanovu, kao neko tko logistički trijažira i smanjuje broj punkcija u toj ustanovi?

    Tj. jel' tu on indiciran medicinski ili logistički, od strane te ustanove, jer se bez njega ne može dalje na punkciju u toj ustanovi?
    Posljednje uređivanje od ina33 : 16.11.2018. at 15:08

  14. #64
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Na vratu se ništ ne vidi ni osjeti
    A jel vv radi i punkcije?
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 16.11.2018. at 15:10

  15. #65
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    zasto mene to pitas? samo sam napisala sto je koja uputnica

  16. #66
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Al što će on konkretno sad jeleni.o pomoć? Palpirat će joj vrat, pogledat uredne nalaze i nalaz UZV-a i pripustit je dalje potrebnoj punkciji ili? Koji je njegov value add u ovoj situaciji zapravo onda, osim za tu ustanovu, kao neko tko logistički trijažira i smanjuje broj punkcija u toj ustanovi?

    Tj. jel' tu on indiciran medicinski ili logistički, od strane te ustanove, jer se bez njega ne može dalje na punkciju u toj ustanovi?
    Vjerojatno logistički. Kao filter što treba/ne treba na punkciju.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  17. #67
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj eryngium prvotno napisa Vidi poruku
    Vjerojatno logistički. Kao filter što treba/ne treba na punkciju.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
    Slažem se s ovim. VV, kao i sve bolnice, imaju "filtere" čiji value add nije uvijek na strani konkretnog pacijenta. Bez UZV-a, samo na temelju izgleda vrata, palpacije, urednih nalaza hormona i tome što će pogledati isprintanu sliku UZV-a čvora koji je veličine 1 cm i po smjernicama mora na punkciju, rekla bih da jelena.o. nema value adda od tog endokrinološkog pregleda. Kad sam ja davnih dana bila VV MPO pacijent (pred cca 15 god), radile su se i punkcije štitnjače.

    Dakle, jelena o., da sam na tvom mjestu, vagala bih ovako:

    1) je li mi VV zaista ubrzanje, ili zapravo nije - ako postoji mogućnost da negdje bez filtera endokrinca uđeš na punkciju štitnjače na nuklearnu - ja to ne znam
    2) piše li na uputnici pregled i obrada, tj. ne znam što mora pisati da omogući njihove interne uputnice - da endokrinac na licu mjesta može odlučiti napraviti UZV ili ne - bez da na uputnici od opće piše i UZV

    Dobra je stvar što loše stvari na štitnjači stvarno nisu uglavnom tako hitne.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 16.11.2018. at 15:44

  18. #68
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ovaj termin za VG za 9 mjeseci si dobila na punkciju il za endokrinologa?

    Ako si i na VG dobila za endokrinologa, drž' se VV-a, mogla bi na red za punkciju ipak doći brže, a u moje MPO doba (tad je bio dr. Žmire živ) slovili su kao vrhunski. Ali imali su svoje inbuilt "menadžere lista" kao i svi drugi, valjda. Za MPO je tu bio androlog, od kojeg nema puno value adda za liječenje neplodnosti (ICSI gotovo pa sve muške probleme zaobilazi), ali je pacijent imao dojam "nešto se radi".
    Posljednje uređivanje od ina33 : 16.11.2018. at 15:49

  19. #69

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Da, endokrinolog je doista filter u vecini bolnica. Ako on smatra nesto sumnjivim, bez brige, odmah ce te naruciti na punkciju isto kao sto je i mene moj u roku tjedan dana.

    Dok na Rebru nije tak bilo. MM je direkt isao na punkciju, do endokrinologa nikad nije ni dosao.
    Nakon losih nalaza punkcije zavrsio odmah kod kirurga. Kontroliral se dalje kod nuklearca..vec 17 godina

  20. #70
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    kolega bio na punkciji, pa su našli nešto a ne znaju što, bio kod nuklearca, danas na scintigrafiji i u veljači ide na operaciju.

  21. #71
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    kolega bio na punkciji, pa su našli nešto a ne znaju što, bio kod nuklearca, danas na scintigrafiji i u veljači ide na operaciju.
    Nije tako rijedak scenarij i ne mora značiti zlo - to je bio i moj scenarij. Nema biopsije štitnjače, i ako nalaz punkcije nije jednoznačno u jednu stranu - tipa papilarni karcinom ili normalno tkivo - ide se dalje... a ako postoje kriteriji za op - vadi se taj režanj u kojem je to nešto, pa dalje ovisno o procjeni operatera. Sretno kolegi!

  22. #72
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    ajde samo me zanima to što on priča dok je na stolu i otvore ga čekaju odmah i biopsiju i vide ako je stvarno problem da vade sve skupa. Koliko ta operacija onda traje, tj. koliko je brza ta biopsija? sad vidim da ina priča da ne postoji biopsija, a kolega mi reko valjda 10 puta da postoji i da se radi odmah na operaciji.

  23. #73
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    ajde samo me zanima to što on priča dok je na stolu i otvore ga čekaju odmah i biopsiju i vide ako je stvarno problem da vade sve skupa. Koliko ta operacija onda traje, tj. koliko je brza ta biopsija? sad vidim da ina priča da ne postoji biopsija, a kolega mi reko valjda 10 puta da postoji i da se radi odmah na operaciji.
    Postoji brza biopsija tijekom operacije, tipa vrlo brza 10-tak min ako se više sjećam, ali samo u slučaju nekih nalaza štitnjače. Tipa papilarac, koji je najčešći tip karcinoma štitnajče. Ako se radi npr. o sumnji na folikularni karcinom štitnjače (tj. kod mene je to trebalo isključiti), mogućnost brze biopsije ne postoji - mora se izvaditi taj dio i analizirati naknadno, jer su stanice karcinoma i stanice benignog fibroadenoma koji sam ja imala na kraju, a koji je puno, puno češći - u 90% se radi o fibroadenomu, a u 10% o folikularnom karcinomu - vrlo, vrlo slične i ne može se brzo utvrditi dok je pacijent uspavan na stolu jel' je rak ili nije rak. Folikularni karcinom je zloćudniji od papilarnog koji tek jako razvijen (tu su bitne one info koliko je veliki čvor) metastazira izvan štitnjače. Imaš, mislim 4 tipa karcinoma štitnjače, poredani po zloćudnosti bi bili ovako:
    papilarni - najmanje zločest i načešći
    foliularni - malo zločestiji,
    anaplastični - uh,
    medularni - isto nelijep.

    Znači, postoji tu kompleksnost, ovisno o interpretaciji nalaza punkcije.

    Samo da jasno kažem - ja sam laik, i ovo sam istraživala pred 3 god kad mi je operacija bila aktualna. Operirala sam se i izvadila cijelu jer su čvorovi bili u oba dijela, operateri savjetovali vađenje jer idem starija, pa da se ne rezuckam svaku malo. Nisam sama sigurna je li to bila dobra odluka ili ne, iako sam operaciju podnijela fantastično i terapija istitrana iz prve (zasad). Operaciju sam privatno platila, iz razloga što imam hemato problem pa su mi u jednoj bolnici u kojoj sam htjela radili probleme, a u drugu nisam imala povjerenje. To je neka vrsta beskrvne operacije i prošlo je super - više sam problema imala (doslovno) na operaciji madeža na stopalu noge. Ali, nisam sama sa sobom na čistu jesam li bzvz bacila organ i postala za život ovisna o tbl. Neću nikad znati - mogla sam samo vjerovati trenutnim medicinskim guidelineima ili ne. Odlučila sam da mi se ne da svakih 5 mjeseci pratit drugi čvor i strahovat od raka.

    http://ordinacija.vecernji.hr/zdravl...avna-terapija/
    Posljednje uređivanje od ina33 : 06.12.2018. at 11:56

  24. #74
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    ajde samo me zanima to što on priča dok je na stolu i otvore ga čekaju odmah i biopsiju i vide ako je stvarno problem da vade sve skupa. Koliko ta operacija onda traje, tj. koliko je brza ta biopsija? sad vidim da ina priča da ne postoji biopsija, a kolega mi reko valjda 10 puta da postoji i da se radi odmah na operaciji.
    Ne potoji biopsija štitnjače bez operacije - kao što možeš, ako sam shvatila, dojku piknuti i vidjeti - nije nužno da režeš i vadiš dio van dok je pacijent uspavan.

  25. #75
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    ok skužila

  26. #76
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ne postoji biopsija štitnjače bez operacije - kao što možeš, ako sam shvatila, dat lokalnu, dojku piknuti i vidjeti i to sve skupa traje 20 min, a nije nužno da pacijenta ful uspavaš, režeš i vadiš tipa 30-50% organa van van dok je pacijent uspavan. Za biopsiju štitnjače je nužno potrebna operacija i vađenje jednog režnja štitnjače (od 2) u kojem je čvor. Ako sam dobro to sve polovila bila, a mislim da jesam.

  27. #77
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    I onda kad se izvadi pola režnja, onda se čeka hoće li ostatak preuzeti funkciju tog dijela (kod nekih to ide i prođu bez Eutiroksa, ili s manjim dozama Eutiroksa). Znači - za "samo" vidjet što je - ti ostaješ s dobrano okrznutim organom.

  28. #78
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Sori na nizanju. Znači, kod njega će biti ovo, ako sam ja to sve dobro svladala, a mislim da jesam - oni će njega otvoriti, izvaditi jedan režanj, napraviti brzinsku biopsiju, ako je sve OK ostavit će mu drugi režanj. Ako nije, izvadit će cijeli organ.

    U slučaju a) da je sve OK, nadat će se da će funkcionirati možda i bez tbl, treba pričekati par mjeseci mislim i pratiti. Mislim da mora pričekati još i neki konačni nalaz biopsije, ali i brzi je pouzdan - ali nisam to sigurna.

    Ako b) nije sve OK - vade cijelu štitnu, i, ovisno o tipu raka i proširenju, ide na terapiju jodom i nakon nekog vremena (maks par mjeseci) ide na terapiju eutoriksom. Dok nije na eutiroksu jako se loše osjeća - u stvari, kako ko - muški to lakše podnesu od žena - u smislu umor, debljanje.

  29. #79
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    pretpostavljam da više ne smije davati dobrovoljno krv

  30. #80
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    pretpostavljam da više ne smije davati dobrovoljno krv
    Dobar je, o čemu on sad misli . Nemam pojma, ne znam učinak štitnjače na anemičnost i davanje krvi.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 06.12.2018. at 14:23

  31. #81

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Dakle, Ina je sve tocno napisala.

    Ako je karcinom u pitanju, tad nema vise davanja krvi.
    Ako je sve ok, nema zapreke.

    Meni su izvadili rezanj (dobrocudni tumor) - i sad se ponovno vracam darivanju krvi (cekala da prodje 6 mj od operacije)

    MM papilarni karcionom koji je uzeo maha pa metastazirao po svud - nema sanse vise ikad dati krv

  32. #82
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    asjde da pitam prije citološke punkcije ima li zabranjeno /preporučeno jelo, kad se najkasnije smije jesti ako ima i to veze.

  33. #83
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    sve mozes normalno. nikakve veze nema prehrana s punkcijom

  34. #84
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    hvala

  35. #85
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Hm...malo sam se zamislila kad sam vidjela ovu temu.
    Inace, kad god sam vadila hormone stitnjace, uvijek su bili u redu (i nedavno, u sklopu druge obrade).
    Na jednom sistematskom prije cca 3 g. mi je uzv-om otkriven cvor velicine 8 mm, rekla je da je to cesto, da se ne brinem i da ga prekontroliram za 6 mj. Proslo je puno vremena od tada, a uslijed ivf-a, trudnoce, poroda...zaboravila sam na to.
    Morat cu se pozabaviti time.

    Do tada, moze li taj cvor raditi pi*darije u smislu simptomatologije kao da se radi o hipo/hipertireozi (iako su hormoni u redu) ili se radi o maligno/benigno?

  36. #86
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    Hm...malo sam se zamislila kad sam vidjela ovu temu.
    Inace, kad god sam vadila hormone stitnjace, uvijek su bili u redu (i nedavno, u sklopu druge obrade).
    Na jednom sistematskom prije cca 3 g. mi je uzv-om otkriven cvor velicine 8 mm, rekla je da je to cesto, da se ne brinem i da ga prekontroliram za 6 mj. Proslo je puno vremena od tada, a uslijed ivf-a, trudnoce, poroda...zaboravila sam na to.
    Morat cu se pozabaviti time.

    Do tada, moze li taj cvor raditi pi*darije u smislu simptomatologije kao da se radi o hipo/hipertireozi (iako su hormoni u redu) ili se radi o maligno/benigno?
    Ne znam. Mislim da štitnjača, ako je puna čvorova i hipertrofirana, radi simptomatologiju. Mogu ti samo reći svoje iskustvo - preko 1 cm se punktirava - kontrole radi (maligno/benigno). Za dilemu maligno/benigno nema nikakve veze kakvi su hormoni (u pravilu su uredni). Ti čvorovi stvarno jesu česti, na tvom mjestu napravila bih kontrolu kad dobijem termin, bez pretjerane panike i žurbe.

  37. #87
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    714

    Početno

    Optimist, koje hormone si vadila? Ako je u sklopu nekog sistematskog, pretpostavljam da je riječ o osnovnom paketu (TSH, T3, T4)? To može liječnik opće medicine dati uputnicu, a endokrinac može dati za one bitnije - slobodne hormone - koji su bolji pokazatelj kakvo je stanje.
    I uz dobre free hormone može biti da su antitijela povišena (hašimoto) što je nalaz autoimune bolesti štitnjače.
    Moj slučaj je bio: dobri svi free hormoni, ali oba antitijela povišena. Štitnjača duplo veća od normale i s nekoliko čvorova. Tada su me stavili na terapiju (eutirox) uz objašnjenje da iako su dobri hormoni, štitnjača se muči da radi svoj posao, uslijed toga se povećala i nasatali su čvorovi.
    Tada mi je to bilo razumno objašnjenje i počela sam s terapijom, kasnije nisam našla niti jednog endokrinca koji se s tim složio, ali ježi ga...

    Bottom line: traži uputnicu za kontrolu, uzv. Na pregledu inzistiraj da ti izvade free hormone (fT3, fT4) i antitijela. Moja preporuka Vinogradska ili VV.

  38. #88
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam. Mislim da štitnjača, ako je puna čvorova i hipertrofirana, radi simptomatologiju. Mogu ti samo reći svoje iskustvo - preko 1 cm se punktirava - kontrole radi (maligno/benigno). Za dilemu maligno/benigno nema nikakve veze kakvi su hormoni (u pravilu su uredni). Ti čvorovi stvarno jesu česti, na tvom mjestu napravila bih kontrolu kad dobijem termin, bez pretjerane panike i žurbe.
    A vrlo vjerojatno je da je u 3 g. presao 1 mm, pretpostavljam da oni ne nestaju niti se smanjuju? :/

    Za pocetak, idem po uputnicu pa cu se naruciti ili cu otici negdje privatno.

    Tnx, draga!

  39. #89
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    ekice, vade mi sve hormone, i free i antitijela, i to bas VV, zadnje Vinogradska (hiperprolaktinemija pa obradjuju sve).
    Reci cu endokr. za taj cvor, totalno sam bila zaboravila na njega.

    Jesi jos na terapiji?

  40. #90
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    714

    Početno

    Optimist, super da je obrađeno sve! Svi su hormoni bili OK? Idealno je kada su ne samo unutar referentnih nego u gornjoj polovici (takvi su optimalni)
    Čvorovi mogu stajati mirni godinama, a bogme se mogu i smanjiti (znam nekoliko slučajeva) tako da bez panike.
    Kod koga si u Vinogradskoj? Ja sam tamo zbog hipofize (adenom), a za štitnjaču sam na VV kod Peroša...

    Da, na terapiji sam. Dok sam promijenila endokrinologa prošlo je neko vrijeme i sada je situacija takva da me me mogu skinuti s terapije jer bi gotovo sigurno upala u hipotireozu obzirom mi se štitnjača/tijelo naviklo godinama na pripomoć terapije. :/

  41. #91
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Svi su hormoni u skladu s dobi, nisu granicni.
    Jednom davno mi je neki bio mrvu (po meni) sumnjiv, ali ipak u granicama. Poslije su svi bili skroz ok.

    Nisam sigurna, ali mislim da si bas ti na temi o prolaktinu preporucila dr. Mirošević pa sam kod nje.

    Bitno je da se osjecas dobro.

  42. #92
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj ekica prvotno napisa Vidi poruku
    Čvorovi mogu stajati mirni godinama
    X. Većina samo prati te čvorove.

  43. #93
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    A vrlo vjerojatno je da je u 3 g. presao 1 mm, pretpostavljam da oni ne nestaju niti se smanjuju? :/

    Za pocetak, idem po uputnicu pa cu se naruciti ili cu otici negdje privatno.

    Tnx, draga!
    Iz mog višegodišnjeg iskustva sa čvorovima na štitnjači mogu ti reći, ne smanjuju se, ali nije pravilo ni da će porasti. Koliko sam pratila svoje čvorove, u 5 godina nisu ni mm narasli. Ali sam zato dobila i cistu
    Mene vodi nuklearac, imam puno povjerenje u svoju dr. I koliko se sjećam svojih nalaza uvijek mi je radila ove free.

  44. #94
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj j-la prvotno napisa Vidi poruku
    Iz mog višegodišnjeg iskustva sa čvorovima na štitnjači mogu ti reći, ne smanjuju se, ali nije pravilo ni da će porasti. Koliko sam pratila svoje čvorove, u 5 godina nisu ni mm narasli. Ali sam zato dobila i cistu
    Mene vodi nuklearac, imam puno povjerenje u svoju dr. I koliko se sjećam svojih nalaza uvijek mi je radila ove free.
    isto. 2 velika cvora, sad skoro 10godina jednake velicine. povremeno se pojavljuju novi mali. bitno ih je s vremena na vrijeme pratit

  45. #95
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    j-la, pa ti si prava sretnica, dobila si cistu gratis!

    Aj, dobro, sad ste me potaknule da pricekam jos 3 godine

  46. #96
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    j-la, pa ti si prava sretnica, dobila si cistu gratis!

    Aj, dobro, sad ste me potaknule da pricekam jos 3 godine
    Ako su hormoni uredni, ostalo je puno manja briga. Napraviš punkciju štajaznam jednom u 2 godine (tako mene šalju) i mirno spavaš.

  47. #97
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ako su hormoni uredni, ostalo je puno manja briga. Napraviš punkciju štajaznam jednom u 2 godine (tako mene šalju) i mirno spavaš.
    Jesu.
    Budem sad spomenula endici, mozda i to usput obavim.
    Fala, curke!

  48. #98
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ako su hormoni uredni, ostalo je puno manja briga. Napraviš punkciju štajaznam jednom u 2 godine (tako mene šalju) i mirno spavaš.
    pa ono... ne bas

  49. #99
    dino84 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    593

    Početno

    Imam jedan veliki čvor na štitnjači i nekoliko manjih. Uz to i nekoliko cista. Taj veliki mi je u roku godine dana, od jednog uzv-a do drugog, toliko narastao da vjerojatno neću uspjeti izbjeći operaciju. Hormoni uvijek uredni. Tako da to nije baš tako bezazleno i svakako treba redovito kontrolirati.
    Posljednje uređivanje od dino84 : 28.01.2019. at 16:10

  50. #100
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ako su hormoni uredni, ostalo je puno manja briga. Napraviš punkciju štajaznam jednom u 2 godine (tako mene šalju) i mirno spavaš.
    I ako čvor ne raste, ako je scintigrafski OK, ako je punkcija OK. Hormoni su irelevantni kod rakova - ne znače ništa.

Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •