Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234
Pokazuje rezultate 151 do 170 od 170

Tema: Koncentracija

  1. #151
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    A logopedu ce na red preko sustava doci -nikad.
    Kao vjerojatni i kod Vlahinsy i Sever koji vjerojatno ne primaju novu djecu .
    ( mojoj djeci je Vlahinsky kod oboje djece prepoznala poteskoce, dok nekoliko logopeda-nije. Barem ne tocnu tezinu .Nekoliko, sto privatnih sto socijalnih.)
    Istina je, to je lutrija. Mi smo također osim Suvaga imali još jednog logopeda u igri, ali tek nakon obavljene dijagnostike. Na logopeda u osnovnoj školi mogli smo također zaboraviti.

    Nema ih dovoljno, ni logopeda ni psihologa.

  2. #152
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Celeste treba nekog dobrog privatnika koji će dijete istestirati, detaljno porazgovarati i napisati opširne upute za njih doma i za školu. A sljedeći korak bit će timska obrada bilo gdje (Rijeka, Zagreb) temeljem koje će moći tražiti IP.
    Kod timske obrade upute su često šture, osim na ERFu, ali tamo će na red doći možda za godinu dana.
    Da bi čvenk sa psihologom uspio i da bi se dobile dobre upute za nastavnike, doma se treba pripremiti - analizirati s djetetom što je točno ono što najteže ide, koje su metode odgovaranja/pisanja one koje poluče najbolji uspjeh, koje se pogreške događaju, što je s rukopisom i sl.

    Celeste, prouči na www.hud.hr nalazi li se dijete u nečemu od tamo napisanog. Nek te ne omete naslov "disleksija" jer poremećaj pažnje se nekad jako isprepliće s teškoćama iz tog područja. Pročitaj sve što možeš naći o porem. pažnje i stavite zajedno to u kontekst djetetovih problema.

  3. #153
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,504

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    A logopedu ce na red preko sustava doci -nikad.
    Kao vjerojatni i kod Vlahinsy i Sever koji vjerojatno ne primaju novu djecu .
    ( mojoj djeci je Vlahinsky kod oboje djece prepoznala poteskoce, dok nekoliko logopeda-nije. Barem ne tocnu tezinu .Nekoliko, sto privatnih sto socijalnih.)
    Do srednje škole valjda hoće.

    Ma ovakvi problemi koji se vuku godinama i trebaju što prije počet rješavat se ne rješavaju u drž.ustanovama. Nažalost, al tako je to kod nas.
    Ako netko kreće s ranom intervencijom kao vi Peterlin tada se može dočekat red i ići tim putem.

  4. #154
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,504

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Celeste treba nekog dobrog privatnika koji će dijete istestirati, detaljno porazgovarati i napisati opširne upute za njih doma i za školu. A sljedeći korak bit će timska obrada bilo gdje (Rijeka, Zagreb) temeljem koje će moći tražiti IP.
    Kod timske obrade upute su često šture, osim na ERFu, ali tamo će na red doći možda za godinu dana.
    Da bi čvenk sa psihologom uspio i da bi se dobile dobre upute za nastavnike, doma se treba pripremiti - analizirati s djetetom što je točno ono što najteže ide, koje su metode odgovaranja/pisanja one koje poluče najbolji uspjeh, koje se pogreške događaju, što je s rukopisom i sl.

    Celeste, prouči na www.hud.hr nalazi li se dijete u nečemu od tamo napisanog. Nek te ne omete naslov "disleksija" jer poremećaj pažnje se nekad jako isprepliće s teškoćama iz tog područja. Pročitaj sve što možeš naći o porem. pažnje i stavite zajedno to u kontekst djetetovih problema.
    da bi riječ dodala na čoksu.
    veliki X

  5. #155
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Tako je coksa. Na sastanak sa psihologom treba doci potpuno spreman. Sa vrlo detaljnim popisom sposobnosti i poteskoca ( ne samo u skoli nego i u ostalim djelovima zivota).
    Posljednje uređivanje od sirius : 19.04.2021. at 20:29

  6. #156

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj celeste prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam do koje će razine to ići u školi, jer većina nastavnika je stajališta da bi morala više učiti kod kuće, da je tu većina problema. Psihologu sam išla samoinicijativno, pedagogica je predlagala učenje u dijelovima, ali isto kao da bi se morala doma više truditi. Ali , ja joj kažem rečenicu i zamolim je da ju ponovi , a ona ne može. Njen brat koji igra igricu u susjednoj sobi zapamti tu rečenicu, a ona krši prstiće i u suzama govori :Ne znam!" Meni idu suze svaki put kad se sjetim. kako da se više trudi kod kuće kad ne ide, pa ne ide. Jednostavno BLOK , tako se meni čini. Na satu u školi tijelom je prisutna , a duhom ne.
    Ali u par situacija kad je bila prisutna duhom nastavnici su bili OSUPNUTI ZAKLJUČCIMA koje donosi, nažalost kratki bljesak i opet MRAK
    Toliko je raznih situacija , da ne znam što ni kako,
    Ali polako naprijed
    Ovo je rečenica iz gradiva koje uči ili bilo kakva rečenica, samo radi probe?

    Moja starija isto ne bi mogla doslovno ponoviti rečenicu iz gradiva tako za mnom, srećom (još) nema nijednog nastavnika koji to traži.
    (a mlađi ti je opušten u drugoj sobi i zato ponovi bez problema, dok tvoju stariju valjda uhvati i panika pa dodatno blokira.).
    Za učenje, Peterlin je u pravu, ne odgovara svima isti način.

    Kako je tvoje dete savladalo engleski, kažeš da ga stvarno odlično zna? Možda odatle krene neka ideja za druge predmete?
    Za decu koja se lako uspaniče i blokiraju, ili im odluta pažnja - neke predmete može da uči i "usput", dok radi neke banalne posliće, tipa slaže veš i ponavlja biologiju, sprema sto i sluša tebe kako joj čitaš lekciju iz geografije, i slično.

    Ako je stalno nesigurna u svoje znanje - postoji gomila online kvizića, čak na hrvatskom i više nego na srpskom, moja ove godine stalno koristi Wordwall i testove na njemu, tako se zabavi i stekne samopouzdanje (a i naučila je usput gomilu pojmova na hrvatskom), i vidi šta joj je najmanje jasno.
    Naravno, bilo bi idealno da joj je gradivo zaista jasno, a ne da ga memoriše napamet, ali ova godina je stvarno nenormalno mnogo svalila na decu (a kod vas i neopravdano mnogo, sa 3 učenika u razredu...)
    Generalno nije lako kada samo 5-6 nastavnika drži gradivo iz 14-15 predmeta, to obično jako utiče na motivaciju učenika, naročito ako su i razredi mali a neki od nastavnika posebno antipatičan ili nezainteresovan. Ali tvom detetu sledi i srednja škola, bolje je pre toga saznati njene jake i slabe strane.

  7. #157
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Mala djeca s poremećajem pažnje teško uče čitati između ostalog i zato što u sricanju slova neke dulje riječi dok dođu do kraja te riječi, zaborave koja su slova bila na početku. Tako je i s ponavljanjem rečenica ili učenjem pjesmica napamet - slušaju što si im pročitala i od svega zapamte zadnje tri riječi. Zato im je očajno teško učiti definicije - moraju ih preformulirati u pričicu koju će u potpunosti razumjeti i prepričati svojim riječima.
    E, sad, to je sve logično i razumno zvuči dok je broj pojmova i definicija razuman. Ali, kad dođeš u 7. i 8. r. količina pojmova postaje zastrašujuća i više nema vremena za polagano i detaljno prepričavanje svake definicije. Pa kad još dođu testovi s umetaljkama koje zahtijevaju reprodukciju definicije kakva je napisana u udžbeniku, ode mast u propast.

  8. #158
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Kad smo mi bili mlađi imali smo hrpu auto diktata već u 1. razredu,moj najmanji je imao jedan tek u 4. ,Veći klinci ni jedan u osnovnoj

  9. #159

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Mala djeca s poremećajem pažnje teško uče čitati između ostalog i zato što u sricanju slova neke dulje riječi dok dođu do kraja te riječi, zaborave koja su slova bila na početku. Tako je i s ponavljanjem rečenica ili učenjem pjesmica napamet - slušaju što si im pročitala i od svega zapamte zadnje tri riječi. Zato im je očajno teško učiti definicije - moraju ih preformulirati u pričicu koju će u potpunosti razumjeti i prepričati svojim riječima.
    E, sad, to je sve logično i razumno zvuči dok je broj pojmova i definicija razuman. Ali, kad dođeš u 7. i 8. r. količina pojmova postaje zastrašujuća i više nema vremena za polagano i detaljno prepričavanje svake definicije. Pa kad još dođu testovi s umetaljkama koje zahtijevaju reprodukciju definicije kakva je napisana u udžbeniku, ode mast u propast.
    Po ovome sam ja neprepoznati poremećaj pažnje koji je brilijantno kompenzovao...Što i nije sasvim nemoguće. Mada sam ja mislila da je svima teško učiti definicije bez razumevanja...
    A te doslovne umetaljke bi ja .
    Al kad one često stižu u već gotovim testovima raznih izdavača pa su tako primamljive prosvetarima .

  10. #160
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    celeste, mene taj nagli gubitak interesa za hobije koji je popratio gubitak koncentracije asocira i na depresiju, tako da ja bih svakako na širu obradu kod psihologa prvo, da se osim teškoća iz područja učenja, pokriju i poremećaji raspoloženja

  11. #161
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    celeste, mene taj nagli gubitak interesa za hobije koji je popratio gubitak koncentracije asocira i na depresiju, tako da ja bih svakako na širu obradu kod psihologa prvo, da se osim teškoća iz područja učenja, pokriju i poremećaji raspoloženja
    Bome si u pravu...

  12. #162

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    celeste, mene taj nagli gubitak interesa za hobije koji je popratio gubitak koncentracije asocira i na depresiju, tako da ja bih svakako na širu obradu kod psihologa prvo, da se osim teškoća iz područja učenja, pokriju i poremećaji raspoloženja

    Dobar savet... zar ne beše ono i da anemija može da potencira depresiju, i obrnuto?

    Ali kako tebi, tangerina, zvuči opis njenog razreda? :"samo ih je troje u razredu, a i ostalo dvoje su tihi i nezainteresirani, njihove mame kažu da ih samo jedinice mogu trgnuti."

    Meni to zvuči kao da tamo postoji troje, a ne jedno dete, koji bi jako profitirali da dobiju neku stručnu pomoć sa strane. I objektivnu analizu njihove situacije, stanja i sposobnosti.
    Posljednje uređivanje od pulinka : 20.04.2021. at 12:13

  13. #163
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Meni zvuči kao seoska školica iz koje ljudi pobjegnu čim dobiju posao bliže domu, ne stignu se ni zainteresirati za tih par učenika, a pitanje je i imaju li uopće stručni kadar. Troje učenika u razredu praktički je individualna nastava pa ako nisu primijetili dosad da dijete ima teškoće u učenju ili da je depresivno, ne budu ni odsad.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 20.04.2021. at 12:52

  14. #164
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Meni zvuči kao seoska školica iz koje ljudi pobjegnu čim dobiju posao bliže domu, ne stignu se ni zainteresirati za tih par učenika, a pitanje je i imaju li uopće stručni kadar. Troje učenika u razredu praktički je individualna nastava pa ako nisu primijetili dosad da dijete ima teškoće u učenju ili da je depresivno, ne budu ni odsad.
    Vjerojatno je to točno.

    Što se tiče nastavnika - primijetili su, ali im nije stalo. Misle si - današnja djeca ionako samo bulje u mobitele i ne slušaju ništa na satu (što je vjerojatno točno, nisam napomenula da bi trebalo ograničiti upotrebu ekrana, jer internet, a pogotovo igrice znaju biti pogubni za koncentraciju).

  15. #165

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Meni zvuči kao seoska školica iz koje ljudi pobjegnu čim dobiju posao bliže domu, ne stignu se ni zainteresirati za tih par učenika, a pitanje je i imaju li uopće stručni kadar. Troje učenika u razredu praktički je individualna nastava pa ako nisu primijetili dosad da dijete ima teškoće u učenju ili da je depresivno, ne budu ni odsad.

    Jasno, tako i meni zvuči.
    Smoriti učenika na individualnoj nastavi do apatije i jedinica stvarno treba postići.
    Ne znam kako kod vas, ali kod nas IP vuče dooosta papirologije i rada, čak i ako ga radiš maksimalno ofrlje, moraš bar nešto prikazati inspekciji ako dođe.
    Bilo bi zanimljivo videti kako bi se postavili nastavnici da im odjednom sva tri učenika dođe sa nalazima i predlozima za IP. Možda bi se ipak setili da mogu da motivišu učenike još nečim osim jedinicama i znaju da prilagode nastavu svakom učeniku, samo da ne pišu i ne pripremaju poseban materijal svakom od njih... Imam utisak da takav kadar zaslužuje takav epilog.

    Možda ti ljudi rade daleko od kuća, ali u nematerijalnom smislu oni rade posao svojih snova. Nula kontrole, nula potrebnog znanja, nula rada, plata ide i još si privatni mali bog i tvoje je samo da ponavljaš roditeljima kako deca moraju više raditi samostalno kod kuće. Genijalno!

  16. #166

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Zašto stalno komentarišem nastavni kadar? Zato što su oni očigledno bar pola problema.
    Razred sa troje učenika je mogao da bude divno mesto za dete sa poremećajem pažnje, gde bi se sa njom moglo tako mnogo raditi, izvući sve najbolje iz njenih sposobnosti i jakih strana, naučiti je kako da kompenzuje slabe strane. Ako ništa drugo mogla je imati čvrsto samopouzdanje, umesto da sve više sumnja u sebe.

    Ovako, i uz kontrolu anemije, nalaze i preporuke psihologa i drugih stručnjaka, uz sav trud celeste oko deteta, činjenica je da dete mora provesti još godinu dana u takvom okruženju. Koje je sve samo ne podsticajno. Čini mi se da će tek srednja škola biti pomak na bolje, ili bar na drugačije...

  17. #167

    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    165

    Početno

    Malo smo mjesto, malo učenika, učitelji su većinom lokalni, tu i tamo prozuji koji vanjski.
    Sjećam se jedne curice, vukla je jedinice , dvojčice, svih osam razreda, puštali su je tek da prođe. Upisala je srednju obrtničku u RI, nakon 2 mj. OTKRILI PROFE DISLEKSIJU; prilagodili program , cura zadovoljna i vrlo dobra učenica. Što reći, pouka :kreni sam, traži pomoć negdje izvan , rizikiraj svoj posao i bori se za svoje dijete.
    Zahvaljujući vašoj podršci , kontaktirala sam privatno jedan tim stručne pomoći , pa ćemo vidjeti

  18. #168

    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    165

    Početno

    Malo smo mjesto, malo učenika, učitelji su većinom lokalni, tu i tamo prozuji koji vanjski.
    Sjećam se jedne curice, vukla je jedinice , dvojčice, svih osam razreda, puštali su je tek da prođe. Upisala je srednju obrtničku u RI, nakon 2 mj. OTKRILI PROFE DISLEKSIJU; prilagodili program , cura zadovoljna i vrlo dobra učenica. Što reći, pouka :kreni sam, traži pomoć negdje izvan , rizikiraj svoj posao i bori se za svoje dijete.
    Zahvaljujući vašoj podršci , kontaktirala sam privatno jedan tim stručne pomoći , pa ćemo vidjeti

  19. #169

    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    165

    Početno

    Sorry, prošlo dvaput.....

  20. #170
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Celeste, ri psihologi, Zrinka je the best ali je jako jako jako krcata, pogotovo trenutno https://zrinka-ricka-zauhar.hr/
    Ja sam svoju vodila i kod Rebeke Bulat isto suZer, ali kad je bila manja, možda je za teenagere Zrinka bolja opcija. I sretno!!
    Posljednje uređivanje od In love : 26.05.2021. at 08:05

Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •