Pokazuje rezultate 1 do 31 od 31

Tema: Dijete kao porezna olakšica- kako uzeti ocu

  1. #1
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno Dijete kao porezna olakšica- kako uzeti ocu

    Dakle, situacija je slijedeća: moja dobra prijateljica rastala se prije nekoliko godina, imaju jedno dijete. Oboje su u radnom odnosu. Dok su bili u braku, dijete je bilo prijavljeno kao olakšica na poreznoj kartici oca. Dijete živi sa majkom, koja je dobila skrbništvo, otac plaća alimentaciju (ali je sada počeo oko toga kasniti i odugovlačiti, naime ponovno se oženio i dobio djecu, pa se izgovara troškovima koje ima u novom braku) i viđa dijete cca. 1x mjesečno (iako ima pravo nekoliko puta tjedno, svaki drugi vikend i pola praznika).

    Na koji način majka može dijete prijaviti na svoju PK kao poreznu olakšicu, i odjaviti sa oca, jer pretpostavlja da otac to neće dozvoliti bez problema?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    treba nazvati nadležnu poreznu upravu da oni naprave promjenu. po meni porezna olakšica može biti samo onom roditelju kojem je dodijeljeno na cuvanje i odgoj, a to je majci u ovom slucaju.

  3. #3
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    a s druge strane znam par slučaja da je dijete na onog ko plača alimentaciju, bez obzira na spol

  4. #4
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Mislim da se olakšica može podijeliti, što ako otac plaća aliment. je i u redu. Zašto bi u tom slučaju olakšica automatski bila majčina?
    Ali ako otac ne plaća što je nažalost čest slučaj, nije pošteno da ima olakšicu.

  5. #5
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Pa alimentacija koju plaća je puno manja od iznosa kojegj majka izdvaja za dijete, pa nije logično da otac koristi olakšicu, čak niti da podijele, jer ne sudjeluju ravnopravno u troškovima.

  6. #6
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    U meni poznatom slučaju alimentacija oca iznosi 25% njegove plaće, i bivši supružnici imaju podijeljenu olakšicu, no nisam upućena kako se to može konkretno
    izvesti, vjerojatno treba pitati u Poreznoj upravi.

  7. #7
    Mama Martina avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb-Malešnica
    Postovi
    198

    Početno

    Ja sam nedavno rješila takav slučaj. Treba se napisati dopis prema Poreznoj upravi i predati ga u njihov urudžbeni. Nažalost, oni će odrediti da pola olakšice ide majci, a pola ocu. Nikako drugačije, jer po Zakonu i on ima pravo na olakšicu bez obzira na sve ostalo.

  8. #8
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Pa alimentacija koju plaća je puno manja od iznosa kojegj majka izdvaja za dijete, pa nije logično da otac koristi olakšicu, čak niti da podijele, jer ne sudjeluju ravnopravno u troškovima.
    Slažem se s Deaedi. Npr. kod mene. Njihov otac će, jednom kada će ga dohvatiti slovo zakona jer sad ne plaća ništa, vjerojatno plaćati onaj najniži iznos, znači oko 900 kuna po glavi djeteta. Osim ako ne uspijem dokazati njegova dodatna primanja, a pitanje hoću li to moći jer su to sve neke kombinacije i teško ću tome ući u trag. Ali to je drugi problem.
    Uglavnom, on ih i sada ima kao poreznu olakšicu, makar uopće ne sudjeluje u troškovima. I vjerojatno nikada neće ravnopravno sudjelovati u troškovima, o čemu uopće pričamo, samo vrtić, njihove dodatne aktivnosti i logopeda plaćam 1400 kuna mjesečno. On će plaćati alimentaciju 1800. Vjerujem da nisam jedina, vjerojatno je tako u većini slučajeva.
    Stvarno nije logično da otac koristi olakšicu.
    Posljednje uređivanje od lucij@ : 21.09.2012. at 13:04

  9. #9
    Mama Martina avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb-Malešnica
    Postovi
    198

    Početno

    Puno toga nije logično u našoj državi. Moj meni nije htio dati da se olakšica prebaci u potpunosti na mene, što je mene jako ljutilo i nisam znala što da radim. Nitko se ne želi u to mješati, niti socijalna niti sudac. Ovo što sam napisala je jedini način da se dobije bilo šta. Djeca su isto tako skoro cijelo vrijeme sa mnom, vrlo rijetko ih viđa, i sad je on imao na ionako veću plaću od moje još i olakšicu za djecu koja ne žive s njima i ima minimalno troškova s njima. Nije logično, ali očito naša država funkcionira na taj način.

  10. #10
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Mama Martina, čini se da smo u dosta sličnoj situaciji.
    Moja djeca se uopće ne viđaju s ocem. Isto kao i kod tebe, on je imao puno veća primanja od mene.

    Kada si tražila to za poreznu olakšicu, tj. moram li čekati da razvod bude okončan? I moram li s njime komunicirati zbog toga?

  11. #11
    Mama Martina avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb-Malešnica
    Postovi
    198

    Početno

    Ja sam to napravila prije jedno 3 mjeseca. Ne trebaš čekati da razvod bude okončan. Napišeš dopis PU, kopija mišljenja sa Centra i kopije rodnih listova djece i to se sve preda. S BM ne moraš komunicirati oko toga, ali on će dobiti dopis u kojem to sve piše tako da će znati da si pokrenula postupak. Nakon toga dobivaš rješenja s PU. Ali, kao što sam rekla, PU rješava to tako da ide pola-pola.

  12. #12
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Ali moram imati mišljenje Centra? To još nemam.

  13. #13
    Mama Martina avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb-Malešnica
    Postovi
    198

    Početno

    da, treba

  14. #14
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Damn!
    Zvati ću u pon Centar, ovo sve skupa jaaako dugo traje.

  15. #15
    zizi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    266

    Početno

    Citiraj Mama Martina prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam nedavno rješila takav slučaj. Treba se napisati dopis prema Poreznoj upravi i predati ga u njihov urudžbeni. Nažalost, oni će odrediti da pola olakšice ide majci, a pola ocu. Nikako drugačije, jer po Zakonu i on ima pravo na olakšicu bez obzira na sve ostalo.
    Točno tako.
    Mislim da ne treba mišljenje Centra tj. teoretski roditelji mogu biti u braku i ne slagati se oko podjele prava na olakšicu.

    PRAVILNIK O POREZU NA DOHODAK
    5. Raspodjela osobnog odbitka
    Članak 55.

    (2) Dio osobnog odbitka za uzdržavane članove uže obitelji i/ili djecu može se preraspodijeliti po godišnjoj poreznoj prijavi. U tom slučaju, osobe koje žele podijeliti osobni odbitak za uzdržavane članove uže obitelji, svojim godišnjim poreznim prijavama obvezno prilažu izjavu o omjeru (postotku) raspodjele osobnog odbitka, te o imenima i prezimenima i osobnom identifikacijskom broju osoba za koje su osobni odbitak podijelile i s kojima su osobni odbitak podijelile.

    (3) Iznimno od stavaka 2. i 3. ovoga članka, ako se osobe ne mogu dogovoriti o raspodjeli dijela osobnog odbitka za uzdržavane članove uže obitelji i uzdržavanu djecu, a jedan od uzdržavatelja traži preraspodjelu osobnog odbitka, tada se osobni odbitak dijeli na jednake dijelove odnosno svakom poreznom obvezniku osobni odbitak priznaje se u jednakom dijelu. U tom slučaju raspodjelu osobnog odbitka izvršit će Porezna uprava na način:

    1. ako se traži preraspodjela osobnog odbitka u tijeku poreznog razdoblja – za oba porezna obveznika izvršit će izmjene poreznih kartica – Obrazaca PK, te ih dostaviti poreznim obveznicima odnosno njihovim poslodavcima/isplatiteljima primitaka (plaće) i mirovine,

    2. ako se traži preraspodjela osobnog odbitka po podnesenim godišnjim poreznim prijavama – po podnesenim godišnjim poreznim prijavama za oba porezna obveznika izvršit će raspodjelu osobnog odbitka.

  16. #16
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Htjeli bi prebaciti malca na mene, nismo se rastali, sve je ok.
    Mogu to napraviti sama ili moram vuci supruga samnom na poreznu?
    Koji mi dokumenti trebaju?
    Ne mogu ih dobiti tamo a obavili bi to danas

  17. #17
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Trebaju ti tvoja i njegova porezna kartica, osobne iskaznice, i tvoj i njegov potpisam zahtjev (to tamo ispunite).

  18. #18
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    I, ako vec niste radili prebacivanje, rodni list djeteta.

  19. #19
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Citiraj Apsu prvotno napisa Vidi poruku
    Htjeli bi prebaciti malca na mene, nismo se rastali, sve je ok.
    Mogu to napraviti sama ili moram vuci supruga samnom na poreznu?
    Koji mi dokumenti trebaju?
    Ne mogu ih dobiti tamo a obavili bi to danas
    Možeš prebacivati u bilo kojem trenutku.
    Možeš napraviti sama na poreznoj.
    Nosiš PK.

  20. #20
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Apsu prvotno napisa Vidi poruku
    Htjeli bi prebaciti malca na mene, nismo se rastali, sve je ok.
    Mogu to napraviti sama ili moram vuci supruga samnom na poreznu?
    Koji mi dokumenti trebaju?
    Ne mogu ih dobiti tamo a obavili bi to danas
    MM i ja smo to napravili u računovodstvu naše firme (oboje smo u istoj). Samo smo dali zamolbu da nam to naprave. Nisu trebali nikakvi papiri jer kolegica ima naše kartice.

  21. #21
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Kod nas je MM sve obavljao sam. Kad je ostao bez posla, prebacivao djecu sa svoje olakšice na moju, kad ga je ponovo dobio, obrnuto.
    Nije nosio moju osobnu, niti sam ja pisala ikakav zahtjev. Djeca su mi upisna na PK, s JMBG-ovima pa mislim da nije niti rodne listove nosio.
    Za svaki slučaj, ne škodi imati JMBG-ove i OIB-ove djece.
    Mislim da svaki službenik kroji svoja pravila u državnim službama i svak traži drugu dokumentaciju. U našoj poreznoj je kak sam navela.

  22. #22
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    MM je jedno vrijeme bio bez posla, djeca nisu bila porezna olakšica na mojim primanjima, al to ćemo dobiti na povratu poreza.

  23. #23
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Trebaju ti tvoja i njegova porezna kartica, osobne iskaznice, i tvoj i njegov potpisam zahtjev (to tamo ispunite).
    zahtjeve i ti možeš oboje napisati i potpisati, ja nikad nisam muža vukla za to uvijek ( više puta) sam sređivala sama osnovne i dodatne olakšice

  24. #24
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    MM i ja smo to napravili u računovodstvu naše firme (oboje smo u istoj). Samo smo dali zamolbu da nam to naprave. Nisu trebali nikakvi papiri jer kolegica ima naše kartice.
    kak u računovodstvu, od kad oni imaju oblast da to naprave? ja sam zadnju promjenu radila pred manje od 3 godine.
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 04.10.2016. at 11:29

  25. #25
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    kak u računovodstvu, od kad oni imaju oblast da to naprave? ja sam zadnju promjenu radila pred manje od 3 godine.
    Pa ne radi to računovodstvo nego oni šalju na poreznu.

  26. #26
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    To kod nas radimo mi osobno, čudi me da kod vas to radi stručna služba ali neka je

  27. #27
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    To kod nas radimo mi osobno, čudi me da kod vas to radi stručna služba ali neka je
    Mi smo mala firma, pa nam može biti. Isto je i sa dopunskim zdravstvenim i kojekakvim stvarima koje u mnogim drugim firmama ljudi sami ganjaju, a mi smo razmaženi

  28. #28
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo mala firma, pa nam može biti. Isto je i sa dopunskim zdravstvenim i kojekakvim stvarima koje u mnogim drugim firmama ljudi sami ganjaju, a mi smo razmaženi
    Odradi tajnica za vas? Sjajno!

  29. #29
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    S obzirom da sam otišla tamo bez rodnog lista djeteta, nisam to obavila onaj dan
    Sad teško da stignemo ovih dana, postoji li mogućnost da nam netko drugi to napravi, npr djed? Uzme moju i suprugovu poreznu karticu, rodni list djeteta i napravi promjenu?

  30. #30
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Apsu prvotno napisa Vidi poruku
    S obzirom da sam otišla tamo bez rodnog lista djeteta, nisam to obavila onaj dan
    Sad teško da stignemo ovih dana, postoji li mogućnost da nam netko drugi to napravi, npr djed? Uzme moju i suprugovu poreznu karticu, rodni list djeteta i napravi promjenu?
    Po meni, zakonski ne mogu. A sad, hoce li ili nece, to ovisi o praksi konkretnog ureda. Dakle, mozda moze, a mozda i ne moze. Najbolje da nazoves i provjeris.

  31. #31
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    U principu može jer potpisuje da je on tražio u tvoje ime

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •