Pokazuje rezultate 1 do 18 od 18

Tema: Ovrha po alimentaciji nad primanjima-imovini izvanbračnog partnera

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    63

    Početno Ovrha po alimentaciji nad primanjima-imovini izvanbračnog partnera

    Poštovani,

    ukoliko netko zna ili je upoznat sa naslovom moje teme.....
    Budući da nikako ne mogu naplatiti alimentaciju, a otac djeteta radi na crno što naravno ne mogu dokazati,
    a živi u izvanbračnoj zajednici više od 3 godine što uredno potvrđuju i on i njegova partnerica u svim službenim
    izjavama, zanima me da li se može podnijeti zahtjev za ovrhu nad primanjima i imovini njegovoj partnerici ? (možda bi se onda
    i on napokon probudio i shvatio da mu dijete nećivi od zraka)
    Budući da svi govore da je izvanbračna zajednica nakon 3 god. izjednačena sa bračnom?

    Napomena: nekretninu partnerica ima na svoje ime, i imala je istu prije te zajednice, ali ima dovoljno velika
    primanja.

    Zahvaljujem na odgovoru

  2. #2

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    [QUOTE=strumpfeta05;2230024] zanima me da li se može podnijeti zahtjev za ovrhu nad primanjima i imovini njegovoj partnerici ? (možda bi se onda
    i on napokon probudio i shvatio da mu dijete nećivi od zraka)
    /QUOTE]

    pobogu! naravno da to ne mozes napraviti!
    ovrha se moze napraviti kada netko SVOJU obavezu nije ispunio,a alimentacija je obaveza oca., pa ako ne moze on, onda njegovih roditelja i dalje po ravnoj krvnoj lozi., to nikako nije i nikada nece i nebi mogla biti obaveza njegove partnerice, cak niti da su u braku.

    dali on ima neku imovinu na svoje ime? auto ili bilo sta? moze se pokrenuti ovrha nad pokretninama u tom stanu u kojem zivi, pa mu mozda prije bruka od susjeda i ovrhe bude dovoljna da ucini nesto po tom pitanju. Kod nas i dalje sramota od susjeda igra neku ulogu lol

  3. #3

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    63

    Početno

    [QUOTE=samamama;2231410]
    Citiraj strumpfeta05 prvotno napisa Vidi poruku
    zanima me da li se može podnijeti zahtjev za ovrhu nad primanjima i imovini njegovoj partnerici ? (možda bi se onda
    i on napokon probudio i shvatio da mu dijete nećivi od zraka)
    /QUOTE]

    pobogu! naravno da to ne mozes napraviti!
    ovrha se moze napraviti kada netko SVOJU obavezu nije ispunio,a alimentacija je obaveza oca., pa ako ne moze on, onda njegovih roditelja i dalje po ravnoj krvnoj lozi., to nikako nije i nikada nece i nebi mogla biti obaveza njegove partnerice, cak niti da su u braku.

    dali on ima neku imovinu na svoje ime? auto ili bilo sta? moze se pokrenuti ovrha nad pokretninama u tom stanu u kojem zivi, pa mu mozda prije bruka od susjeda i ovrhe bude dovoljna da ucini nesto po tom pitanju. Kod nas i dalje sramota od susjeda igra neku ulogu lol

    Samamama,

    odgovor kratak i jasan: nema .....nije moje pitanje "zločesto" jer članovi ibitelji, tj. bračni drugovi dobivaju ovrhe radi dugovanja svojih partnera ......barem mi se tako neki poznanici žale....a alimentacija je poseban slučaj.........postoji kod oca mog djeteta kaznena presuda i još malo pa bude rok istekao za plaćanje duga, a budući da niti lipicu nije platio do danas, sumnjam da bude i još unutar tih 10 dana koliko ima rok....... a lijepo u kaznenoj presudi stoji da zarađuje "na crno" i koliko i da uzdržava dijete svoje partnerice iz prvog braka.......pa ako može nju, kako ne može svoje vlastito dijete ..i još prizna da zarađuje na crno i opet nikom ništa

  4. #4

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    [QUOTE=strumpfeta05;2232239]
    Citiraj samamama prvotno napisa Vidi poruku


    Samamama,

    odgovor kratak i jasan: nema .....nije moje pitanje "zločesto" jer članovi ibitelji, tj. bračni drugovi dobivaju ovrhe radi dugovanja svojih partnera ......barem mi se tako neki poznanici žale....a alimentacija je poseban slučaj.........postoji kod oca mog djeteta kaznena presuda i još malo pa bude rok istekao za plaćanje duga, a budući da niti lipicu nije platio do danas, sumnjam da bude i još unutar tih 10 dana koliko ima rok....... a lijepo u kaznenoj presudi stoji da zarađuje "na crno" i koliko i da uzdržava dijete svoje partnerice iz prvog braka.......pa ako može nju, kako ne može svoje vlastito dijete ..i još prizna da zarađuje na crno i opet nikom ništa
    hm.. i nije se zalio na tu presudu ?

    ima i moj istu takvu, ali se zalio tako da nije pravomocna jos.. a po svemu sudeci nece biti jos 10 godina.

    nego, ima li dodatni uvijet ukoliko ne plati? odnosno dali pise da ukoliko ne plati do zadanog roka ide u zatvor, ili pise samo da je duzan platiti. ?

  5. #5

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    63

    Početno

    [QUOTE=samamama;2232244]
    Citiraj strumpfeta05 prvotno napisa Vidi poruku

    hm.. i nije se zalio na tu presudu ?

    ima i moj istu takvu, ali se zalio tako da nije pravomocna jos.. a po svemu sudeci nece biti jos 10 godina.

    nego, ima li dodatni uvijet ukoliko ne plati? odnosno dali pise da ukoliko ne plati do zadanog roka ide u zatvor, ili pise samo da je duzan platiti. ?

    Ne, on se na ništa ne žali ..ali vrijeme prolazi i prolaziii..... da, sad su mu dali već 2. puta rok su mu produžili na 4 mj. da plati sve zaostatke, u suprotnom kazna zatvora od 5 mjeseci...mada čisto sumnjam.......i onda čekaš rješenje mjesec dana....a on naravno nije htio primiti rješenje, pa su mu isto mup-ovci uspjeli uručiti tek u 6 mj., a na sudu bili i 2. mj. to me užasno ljuti da netko može biti tak flegmatičan...ako se ne slažeš, ne možeš nešto...piši, žali se, traži smanjenje, bilo šta.........a ne onda kuka i kuka na ročištu ........ mene nitko ne pita da li imam svaki dan po 20 kn da sa djetetom idem u pekaru, jer naravno da dijete mora i hoće jesti, da li imam još dodatno 150 kn za glazbenu radionicu (jer dijete se mora nekud uključiti, zašto zakidati dijete, rađe budem ja gladna), počela škola plivanja itd, itd........a još dok se sjetim škole za 2 god...uhhh, uhhhh

  6. #6

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    48

    Početno

    [QUOTE=strumpfeta05;2232239]
    Citiraj samamama prvotno napisa Vidi poruku


    Samamama,

    odgovor kratak i jasan: nema .....nije moje pitanje "zločesto" jer članovi ibitelji, tj. bračni drugovi dobivaju ovrhe radi dugovanja svojih partnera ......barem mi se tako neki poznanici žale....a alimentacija je poseban slučaj.........postoji kod oca mog djeteta kaznena presuda i još malo pa bude rok istekao za plaćanje duga, a budući da niti lipicu nije platio do danas, sumnjam da bude i još unutar tih 10 dana koliko ima rok....... a lijepo u kaznenoj presudi stoji da zarađuje "na crno" i koliko i da uzdržava dijete svoje partnerice iz prvog braka.......pa ako može nju, kako ne može svoje vlastito dijete ..i još prizna da zarađuje na crno i opet nikom ništa
    Zašto se ne pokušaš naplatiti od plaće/mirovine roditelja ako ih ima?

  7. #7

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    63

    Početno

    Ana37, budem....ima mamu....samo malo da se financijski oporavim..sama sumnjam da bih uspjela, moram odvjetnicu posjetiti..ali to mi je slijedeći korak

  8. #8

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    53

    Početno

    Ja imam presudu da otac mora platiti zaostatke u roku od 15 dana pod prijetnjom ovrhe. Sada kada dobijem pecat od suda da je ta presuda pravomocna neznam kako napraviti ovrhu. Molim pomoc...

  9. #9

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Požega
    Postovi
    61

    Početno

    Sada po novom ovršnom zakonu, jednostavno na original presude staviš pečat pravomoćnosti i ovršnosti. Zatim ispuniš obrazac u FINI (koji je novi) i priložiš taj obrazac i original presudu i FINA provede ovrhu po njegovom OIB-u na svim računima koje on eventualno ima. Na tom obrascu moraš napisati podatke o ovrhovoditelju (to je dijete) i ti (ako ti je dužan trošak postupka), točnu oznaku presude (tko ju je donio, pod kojim brojem i kada), datum kada je postala pravomoćna, podatke o ovršeniku (to ti je otac), zatim točno iznose koje tražiš, moraju biti OIB-ovi od svih (dakle i od ovrhovoditelja i ovršenika), zatim broj tekućeg računa na koji želiš da se ta alimentacija uplaćuje. Dakle, od 15.102.2012. godine nema više ovrhe na sudu na temelju presude, ako želiš naplatu na računima, već direktno na FINU, nema pristojbi, nema troškova odvjetnika, direktno sama predaš u FINU onako kako sam naprijed navele. Puno sreće i uspjeha!!!

  10. #10

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    53

    Početno

    Citiraj sani1 prvotno napisa Vidi poruku
    Sada po novom ovršnom zakonu, jednostavno na original presude staviš pečat pravomoćnosti i ovršnosti. Zatim ispuniš obrazac u FINI (koji je novi) i priložiš taj obrazac i original presudu i FINA provede ovrhu po njegovom OIB-u na svim računima koje on eventualno ima. Na tom obrascu moraš napisati podatke o ovrhovoditelju (to je dijete) i ti (ako ti je dužan trošak postupka), točnu oznaku presude (tko ju je donio, pod kojim brojem i kada), datum kada je postala pravomoćna, podatke o ovršeniku (to ti je otac), zatim točno iznose koje tražiš, moraju biti OIB-ovi od svih (dakle i od ovrhovoditelja i ovršenika), zatim broj tekućeg računa na koji želiš da se ta alimentacija uplaćuje. Dakle, od 15.102.2012. godine nema više ovrhe na sudu na temelju presude, ako želiš naplatu na računima, već direktno na FINU, nema pristojbi, nema troškova odvjetnika, direktno sama predaš u FINU onako kako sam naprijed navele. Puno sreće i uspjeha!!!
    Ali ja jucer zvala FINU odjel za ovrhe i oni mi kazu da se taj novi zakon odnosi samo na neisplacivanje placa radnicima????

  11. #11

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Požega
    Postovi
    61

    Početno

    Netočno, to se ne odnosi samo na plaće radnicima, po novom Ovršnom na sud se ide u ovrhu na temelju ovršne isprave samo ako se radi o provedbi ovrhe na pokretninama i nekretninama, sada na novčana sredstva po OIB-u idu sva potraživanja bez obzira koji je osnov, alimentacije, isplate, plaća i drugo. Onaj tko je dao takvu informaciju očito još nije savladao novi zakon i bio na seminaru koji će tek sada biti za djelatnike FIN-e.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    53

    Početno

    PRESUDA ZBOG OGLUHE

    U ime RH,Opcinski sud u xx po sucu ovog suda xx kao sucu pojedincu u pravnoj stvari tužitelja mal. xx, zastupana po majci i z.z. xx protiv tuženika xx radi uzdržavanja, izvanraspravno dana xx 2012. godine

    presudio je

    I. Nalaže se tuženiku xx da s osnova naknade za uskraćeno uzdržavanje mal. tužiteljice xx za razdoblje od 2010. g. 2012. g. isplati ukupno iznos od xx kn, sve to u roku od 15 dana i pod prijetnjom ovrhe.

    II. Nalaže se tuženiku xx da s osnova uzdržavanja mal. kćerke xx doprinosi mjesečno iznos od 1.000,00 kn, i to počev od xx 2012. g., i to svakog prvog a najkasnije do desetog u mjesecu za tekući mjesec, sve to na tekući račun majke i z.z.xx kod xx banke broj : xxxxxxx

    Obrazloženje

    Kod ovog suda zaprimljena je tužba tužitelja dana xx 2012. g. u kojoj se navodi da majka i z.z. mal. tužiteljice brine i skrbi o mal. tužiteljici od dana njenog rođenja tj. od xx 2010. g., a da otac ne brine o mal. tužiteljici niti želi pomoći majci u odgoju i uzdržavanju iste. U sudskom postupku već je donesena pravomoćna odluka temeljem koje mal. tužiteljica živi s majkom uz određeno pravo tuženika na susrete i druženja s mal. kćerkom. Također se navodi da je odluka suda s kojim će roditeljem dijete živjeti donesena temeljem sporazuma roditelja, te da su se uz pomoć socijalne službe roditelji dogovorili da će tuženik s osnova uzdržavanja mal. tužiteljice mjesečno plaćati 1.000,00 kn kao i da će platiti sve zaostatke od djetetovog rođenja. S obzirom da se tuženik- otac djeteta ne pridržava dogovora podnesena je ova tužba.

    Na ročištu održanom dana xx 2012. g. z.z. mal. tužitelja je uredila tužbu i tužbene zahtjeve i to na način da se predlaže donošenje presude kojom će se naložiti tuženiku da s osnova naknade za uskraćeno uzdržavanje mal. tužiteljice za razdoblje od xx 2010. g. pa do xx 2012. g. isplati ukupno iznos od xxx kn te da počev od xx 2012. g. s osnova uzdržavanja mal. tužiteljice mjesečno doprinosi iznos od 1.000,00 kn i to svakog prvog a najkasnije do desetog u mjesecu za tekući mjesec, sve to na tekući račun majke i z.z.

    Predmetna tužba s uređenim tužbenim zahtjevom dostavljena je tuženiku dana xx 2012.g. radi podnošenja odgovora na tužbu u roku od 15 dana od dana primitka tužbe (čl. 434. st. 2. Zakona o parničnom postupku, NN 53/91, 91/92, 112/99, 117/03, 88/05, 2/07 i 84/08, dalje ZPP-a) uz upozorenje u smislu odredbe čl. 331. b. ZPP-a.

    Kako tuženik nije podnio odgovor na tužbu u ostavljenom roku, a ispunjeni su uvjeti predviđeni čl. 331. b ZPP-a sud je donio presudu zbog ogluhe kojom se prihvaća tužbeni zahtjev tužitelja.



    U xxx 2012. g.

    SUDAC:
    xx


    PRAVNA POUKA: Protiv ove presude nezadovoljna stranka ima pravo žalbe na Županijski sud u xx u roku od 15 dana od dana primitka pismenog otpravka iste. Presuda zbog ogluhe nemože se pobijati zbog pogrešno ili nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja. Žalba se podnosi putem ovog suda u četiri (4) primjerka.


    Znaci ja ovo odnesem na FINU i to je to?

  13. #13

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    nisi trebala prepisivati cijelu presudu.

    ako presuda ima pecat da je pravomocna, idi sa njom na finu. iako bi ja pricekala jos 10tak dana da prodju ti seminari i da svi dobiju upute sta i kako treba raditi po novom zakonu.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    53

    Početno

    Citiraj samamama prvotno napisa Vidi poruku
    nisi trebala prepisivati cijelu presudu.

    ako presuda ima pecat da je pravomocna, idi sa njom na finu. iako bi ja pricekala jos 10tak dana da prodju ti seminari i da svi dobiju upute sta i kako treba raditi po novom zakonu.

    Nisam pisala imala sam ju na mailu kada sam slala odvjetnici koja mi ocito zeli izmusti pare jer mi je i ona mogla rec da samo to odnesem na finu.

  15. #15

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Požega
    Postovi
    61

    Početno

    ja sada nemam vremena, ali ako želite stavim vam ovdje na forum taj obrazac i napišem vam detaljnu uputu kako to ispuniti treba i jednostavno predati u finu, dakle ako želite javite pa vam ja sutra to stavim

  16. #16

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    53

    Početno

    Moze i puno hvala iako ja ujutro idem odma na finu ali ovi moji su ovdje malo zaostali pa vjerujem da nece imati pojma o cemu ja govorim. A di se uzme taj obrazac?

  17. #17

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    53

    Početno

    prelistala sam cijelu temu i nisam našla odgovor....već sam pisala o privremenoj mjeri, i ja sam po toj mjeri u lipnju prošle godine (2011), poslala prijedlog za ovrhu i prije par dana dobila rješenje o ovrsi. On nema ništa osim mirovine, pa me zanima na koji način će se naplatiti dug (a sad već iznosi oko 25 000 kn bez kamata), jer sam u prijedlogu tražila da se namiri dugovanje od listopada 2009. g., pa do namirenja budućih potraživanja (pišem po sjećanju) Međutim, od dana podnošenja prijedloga za ovrhu do dana donošenja rješenja o ovrsi, prošlo je više od godinu dana (tako da je dug narastao do gore navedenog iznosa). Ne znam kak to funkcionira pa me zanima može li mi tko pomoći! hvala!
    p. s. ako nekoga zanima, napisat ću i detalje iz rješenja, ali i prijedloga za ovrhu, da bih dobila konkretan odgovor..


    Moze li netko pomoci ovoj zeni?

  18. #18

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    53

    Početno

    Bila na Finu i dobila obrazac ali bas kako sam i ocekivala morati cu ici u St na Finu jer ovi nasi otocani to kao ne rade jer su mala poslovnica. Hvala sani1 na savjetu da nije bilo tebe dala bi 800,00 kn odvjetnici da mi pise novu tuzbu. Iako cekam tvoje upute da bi ispunila obrazac.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •