Pokazuje rezultate 1 do 25 od 25

Tema: kad prirodni sok?

  1. #1
    crnarupa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    135

    Početno kad prirodni sok?

    Smijem li kao prvu dohranu bebi od 6 mj.ponuditi cjeđenu mrkvu, jabuku i da li trebam razblažiti s vodom? Da li ce ga cjeđena jabuka ugristi za stomačić? Imam domaće pa bih htjela najbolje iskoristiti...i koju količinu da dam?

  2. #2
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    naribaj, manje muke i brze je

  3. #3
    ardnas avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    790

    Početno

    daj posebno jabuku par dana pa onda mrkvu... ne skupa za početak

  4. #4
    crnarupa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    135

    Početno

    imam dobar sokovnik Mislila sam prvo tjedan samo jabuku a onda skupa, mozda po 1 dcl svaki dan...treba li vode u to?

  5. #5
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Sokovnik nije najbolje rješenje jer se gube enzimi...
    Dijetetu se daje namirnica po namirnica i to žličica po žličicai to dan po dan
    Obrati pažnju na rijeć DOhrana, znači nikako ne glavna hrana,
    jedan dan pola-jedna žličice strugane jabuke, ako ne reagira svakim danom povećavaj ....
    Gledaj to sa druge strane, tvoje dijete se prvi puta susreće sa nečim takvim, to joj je nešto novo
    i sigurno neće biti oduševljena na prvu, počnite polako i sa ljubavlju, a glavna hrana je i dalje majčino mlijeko ili AD.
    Znači jedan tjedan jedna namirnica, drugi tjedan druga, treći tjedan treća, pa kombinacije istih....


    A što se tiče sokova..a gdje ćeš djetetu napuniti bušu sa dcl soka, zbog čega, ono i dalje dobiva sve
    potrebne vitamine preko mlijeka. Znači nije cilj djete najesti sa dohranom več POLAKO uvađati u neki novi svijet...

  6. #6
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    ps.
    kuda još i voda u sve to, voda ti netreba do daljnjega...a sol i šećer do prve godine života ne.
    Imaš ovdje negdje tablicu dohrane, dohrana tjedan po tjedan...

  7. #7
    crnarupa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    135

    Početno

    naravno da je dojenje glavna hrana, a i tablica dohrane kaze da se uvodi 1 obrok a ne zlicica, zar ne? meni se cini pametnije davati prirodni sok ili kasicu nego AD. I sta smeta sto se gube enzimi ako ionako ostatak vremena doji pa dobiva sve sto treba, nekako mi je logicnije krenuti sa sokom jer je slicne konzistencije kao mlijeko.
    A vodu sam mislila dodati da malo razrijedim jer ipak cjedjenja jabuka ima jako intezivan okus. Inace nisam u tablicama dohrane nigdje naisla na prirodne sokove.Za secer i sol vec znam

  8. #8
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    nisu svi klinci isti, pa tako zamjena odmah jednog obroka cesto zavrsi jednom zlicom.
    ja i dalje predlazem naribanu, ili pak nastruganu jabuku, jer dohrana je ucenje na okuse, na koezistenciju krute hrane i sl.
    no ti svakako trebas odluciti sta je po tebi najbolje i najjednostavnije. ako ostanes pri opciji sok, ja bi dala nerazrjedjeni i to jednu malu zicicu, pa vidjela kako ide.

  9. #9
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno

    Nisi nasla na sokove u tablicama dohrane jer im tamo nije niti mjesto
    Zbilja ne kuzim zasto zelis zapoceti dohranu sa sokom..
    Ako ces davati taj sok na bocicu, mislim da grijesis.. Steti zubicima, dijete ce se naviknuti na sokove i odbijati kasnije vodu ( to vidim stalno iz primjera prijateljica koje bi sad rado natrag na vodu, ali ne ide to tako lako), dijete nece sokom utaziti zeđ, a ni najesti se..sokovi po mom misljenju bas nicemu ne sluze..
    Ako si planirala dati sok na zlicicu, tek onda ne kuzim.. Pa zakaj ne napravis kasicu od tih domacih jabuka? Mozes i stapnim mikserom napravite pire ako mislis da ce tako ici lakse za pocetak

  10. #10
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Ne uvodi se obrok već jedna žlica i to zato jer se dijetetova crijeva privikavaju na nešto novo
    i nikako nije dobro da se odmah natovari cijeli obrok u bušu, a što ako odreagira na nešto?
    Ma ima o tome mnogo i to baš stručno objašnjeno kao npr ovdje http://www.roda.hr/article/read/dohrana

    Evo ti jedan pr. moje dijete je bilo intolerantno na mnoogo namirnica, imalo je problme saa kožom....
    uglavnom izbacivanjem namirnica da se crijeva oporave i vrate enzimi... i ponovnim uvođenjem po principu dohrane žličica po žličica,
    cura više nije intolerantna na to i puno manje ju boli buša i koža joj više uopće nema ekceme, hvala Bogu!
    Uglavnom, pitam ja doktoricu,' Zašto je tome tako pa bar sam uvodila namirnice polako, žlićicu po žličicu..'
    Kaže ona: 'A kako bi tek bilo da to niste radili?'

    Hoću ti samo predočiti da ako radiš kako treba možeš uvelike pomoći svom djetetu, ako trpaš odmah obroke može biti puno
    nekih problemčića u budućnosti, ali i ne mora. Na tebi je da doneseš odluke i nosiš se sa njima.

    Jabuke se daju čuvati duugo u hladnim prostorijama da ti traju što dulje...
    A ako dojiš Ad ti ne treba, a ako ne dojiš uvjek je prva hrana Ad, a ostalo dohrana.
    Posljednje uređivanje od oka : 01.10.2012. at 15:06

  11. #11
    crnarupa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    135

    Početno

    hvala na odgovoru
    ok, uvodit cu pomalo, nisam ni mislila odmah 1 dcl vec kad se navikne da mu to bude kao obrok...ne vidim samo sto je problem sok a kašica ne, meni je to sve isto ako je prirodno? čak mislim da je sok bolji jer se ne kuha a jabuke su 100% neprskane, ubrane sa stabla, svježe...mrkva također

  12. #12
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Sokovnici zbog miksanja, pasiranja...gube vitamine i enzime..također ima negdje stručno objašnjenje.
    Ako već svježi sok onda ocjeđeni.
    Neka dijete dobije u usta struganu jabuku, dijete se upoznaje sa hranom, tekućinu već pozna, vrijeme je za upoznavanje krute hrane.
    Mozak se razvija, dijete razmišlja o toj hrani, čak se ne preporučuje miksanje hrane nego gnječenje vilicom...
    Istražuj, svašta ćeš saznati, a prihvatit ćeš samo ono što je tebi prihvatljivo.

  13. #13
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ja nisam nikad davala sok. tekucina je, osim mm, bila voda.
    mislim da sok nije probala do druge godine. radje sam dala voce.

  14. #14
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj crnarupa prvotno napisa Vidi poruku
    hvala na odgovoru
    ok, uvodit cu pomalo, nisam ni mislila odmah 1 dcl vec kad se navikne da mu to bude kao obrok...ne vidim samo sto je problem sok a kašica ne, meni je to sve isto ako je prirodno? čak mislim da je sok bolji jer se ne kuha a jabuke su 100% neprskane, ubrane sa stabla, svježe...mrkva također
    kašica ne mora biti kuhana
    naribaš na sitno i to ti je kašica

    iako, ja sam davala cijelu jabuku, pa nek grize (ali moja je već imala dosta zubića)

    sok da ponekad, kad napravim starijoj, ali samo malo, da proba

  15. #15
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Sokove sam davala (i dajem) u starijoj dobi, a onu prvu hranu nastojim davati u što izvornijem obliku. Meni je iskreno ogavnan okus izmiksanih stvari.

    Danas smo počeli s dohranom, sa žličicom sam par puta prošla po kruški i to je to.

  16. #16
    crnarupa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    135

    Početno

    evo dala sam jutros zalogaj jabuke strugane kasikom mada je meni pedijatrica rekla da prvo dam sok razrijedjen vodom, uglavnom puno je razlicitih misljenja oko dohrane, ja sam takodjer protiv sokova ali ovdje je bitno razdvojiti kupovne zasladjene ili cak nezasladjene sokove od prirodnih, jos uvijek smatram da su prirodni sokovi pice dobro jednako kao i voda, moj stariji sin ne voli voce ali voli te prirodne sokove...cinilo mi se logicnim prvo ponuditi npr.sok od jabuke jer mu je konzistencija kao mlijeko slicna a onda dati jabuku kada mu vec bude poznat okus, ali evo ipak je vecina bila za struganu jabuku pa sam to i ucinila i tako cu i nastaviti pa cu kasnije krenuti na sokice mada bih voljela da se oko tih prirodnih sokova izjasni netko tko sudjeluje u stvaranju tablice dohrane???

  17. #17
    Totto avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    190

    Početno

    Citiraj oka prvotno napisa Vidi poruku
    ps.
    kuda još i voda u sve to, voda ti netreba do daljnjega...a sol i šećer do prve godine života ne.
    Imaš ovdje negdje tablicu dohrane, dohrana tjedan po tjedan...
    eto, sto mišljenja, sto odgovora, kad sam nedavno pitala za vodu, apricot je, ako me sjećanje ne vara, napisla da kad se počinje sa dohranom, počinje se i sa
    vodom

    oxlučila sam da joj za sad vodu ne dajem, mislim da je MM i voda u kojoj se npr povrće kuhalo sasvim dovoljna i da ima napretek vremena da počne piti vodu, a da joj voda apsolutno ništa korisno trenutno ne donosi osim tog "upoznavanja" sa novim

  18. #18
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Pa da, voda ne treba dok ne počne sa pravim obrocima, nisam rekla da ne treba do kraja prve godine.
    Do daljnjega nit je savjet niti odgovor, već vrlo općenito tako da ne objašnjavam, dok ona riješi svoj sok i prvi obrok tražit će savjete za vodu.

  19. #19
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Voda se mora piti. Ona je sastavni dio ljudskog tijela. Ponudi bebi vodu nakon jela, a ako neće, ne mora, ali svaki dan ponudi. Nakon što počne dohrana.

  20. #20
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    A ako beba ne želi jesti voćne kašice, jer i takvih beba ima, sok je dobra zamjena. Naročito od voća iz svog vrta. Nema razloga da se ne daje. Ako tako mami i bebi paše. Glavno da je od voća primjerenog za određenu dob bebe.

    edit, nije mi jasno kako su ispala dva posta, a ja mislila sve u jednom....
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 02.10.2012. at 23:56

  21. #21
    mirna26 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    922

    Početno

    voda je jako važna da se dijete hidrira(pogotovo ako počne dohrana)...meni je osobno bolje da se beba navikava na vodu nego stalno na neke sokiće ili tekućine sa okusom općenito...poslije ćete se namučiti da vam pije vodu....a ono neće htjeti..a zašto bi kad ima sokića.........okolo djeca piju samo čajeve i sokove koliko vidim..rijetko koje pije baš samo vodu, a ona je ipak najzdravija tekućina koja postoji na ovoj planeti...dobije dijete dovoljno vitamina iz mlijeka i odgovarajućih krućih obroka ako ih ima
    Posljednje uređivanje od mirna26 : 04.10.2012. at 12:31

  22. #22
    bublica3 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    ST
    Postovi
    2,361

    Početno

    Mi smo počeli s dohranom sa 6 mj. i onda sam počela nuditi i vodu nakon obroka. Jako malo pije evo do dan danas (ima 9 mj). Dajem joj 2 obroka, ujutro žitarice s voćem i predvečer žitarice/povrće ili žitarice/meso/povrće ili žitarice/riba/povrće. Ali još uvijek dosta puta dnevno sisa. Mene zanima, kada uvesti agrume? U komadu ili cijeđene? Čini mi se da sam čitala NE do 1.godine, zanima me zašto?

  23. #23

    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    Primorje <3
    Postovi
    1,258

    Početno

    Da li griješim ako djetetu od 20mj. svaki drugi dan dajem 2dcl čistog ocjeđenog soka iz sokovnika.

    Obično to bude miks jabuka, naranča , mrkva...nekada cikla, šta već imam.

    Već su mi dvije osobe rekle da je to malo prejako za nju....ali mala ga obožava pa mi je žao da joj ga razvodnim...nema nikakvih problema sa stolicom poslije njega.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    Primorje <3
    Postovi
    1,258

    Početno

    podižem

  25. #25
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno

    Mravak, ja mislim da ne griješiš..mi isto imamo sokovnik i često radimo upravo taj mix..fino je i zdravo i ne znam kaj bi tu bilo štetno

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •