Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 71 od 71

Tema: Alergija na grinje - koji madrac je najbolji?

  1. #51
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Evo i nas tu nakon tri godine borbe. Grinje i prasina potvrdene neki dan na srebrnjaku, pise 3. Ostali inhalacijski neg. Valjda nije visoko ali opet dovoljno da pola zime ne spavam. Ja sam sumnjala vec na to pa smo zavjese i tepihe izbacili, plisanci su ostali ali ih rotiramo po zamrzivacu. Dobila sam savjet od sestre gore da zamotam madrac u prozirnu foliju, to mi nema nekog smisla jer kako madrac onda dise pa sam u potrazi za navlakom, molim link ako tko ima. Nista smisleno nisam nasla na netu. Narucili smo usisavac sa vodenim filterom, isto na preporuku sa srebrnjaka.. I ne znam kaj da jos napravim. Koliko je koristan steamer u borbi protiv grinja? Cekamo jos neke pretrage jer se jadna toliko uplasila da kap krvi nakon dva pokusaja nisu dobili.

  2. #52
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj KrisZg prvotno napisa Vidi poruku
    Evo i nas tu nakon tri godine borbe. Grinje i prasina potvrdene neki dan na srebrnjaku, pise 3. Ostali inhalacijski neg. Valjda nije visoko ali opet dovoljno da pola zime ne spavam. Ja sam sumnjala vec na to pa smo zavjese i tepihe izbacili, plisanci su ostali ali ih rotiramo po zamrzivacu. Dobila sam savjet od sestre gore da zamotam madrac u prozirnu foliju, to mi nema nekog smisla jer kako madrac onda dise pa sam u potrazi za navlakom, molim link ako tko ima. Nista smisleno nisam nasla na netu. Narucili smo usisavac sa vodenim filterom, isto na preporuku sa srebrnjaka.. I ne znam kaj da jos napravim. Koliko je koristan steamer u borbi protiv grinja? Cekamo jos neke pretrage jer se jadna toliko uplasila da kap krvi nakon dva pokusaja nisu dobili.
    To ti je najbolja investicija. Znam iz iskustva - prošli smo sve to. Moj mlađi je astmatičar od rođenja.

    Nemam nikakve posebne madrace, dečki spavaju na običnim tapeciranim krevetima s bunkerom za odlaganje - ovako nešto: https://www.zondo.hr/jednostruki-kre...ganje-d-808548 (bitan mi je taj prostor za spremanje posteljine, a i lakše je održavati - ne moramo dizati i okretati madrac...)

    To mi je odlično, jer mogu usisati krevet s gornje i donje strane. Imam već godinama mali usisavač s vodenim filterom - ovako nešto: https://www.jeftinije.hr/Proizvod/26...avac-vck1802wf (ovo mi je treći, dva smo već doderali )
    Prije sam svaki tjedan najmanje jednom usisavala time, ali sad ga koristim ipak rjeđe, a sada za dnevno čišćenje koristimo baterijski suhi, sa hepa filterom, a veliki po potrebi - jednom u dva ili tri tjedna i tada potegnemo i krevete.

    Najmanje jednom mjesečno poparim krevete steamerom. Imam neku jeftinjaru iz Interspara - kupila na akciji za cca 250 kn prije par godina: https://www.jeftinije.hr/Proizvod/27...cistac-dr-2930
    Vidim na istoj web stranici i ovaj - još jeftiniji: https://www.zutiklik.hr/beper-parni-...m_content=pp_1
    Sve je to isto. Meni je to omiljeni kućanski aparat, jer s tim ne čistim samo krevete, nego i pvc stolariju i rolete, a naročito kuhinju (fuge, napu, sva ona mjesta u koja ne možeš krpom) i povremeno kupaonicu, jer skida kamenac s kugli jednoručnih slavina. Ali parim ja s tim i tepihe (nemamo velike).

    Deke i posteljinu perem redovito, zavjese imam tanke guste u sobi gdje dečki spavaju. Peglam ih, ali ako uzmem mrežaste koje se ne peglaju, propuštaju pelud.
    Još malo o grinjama - krevet nakon ustajanja treba ostaviti da se ohladi prije nego se pospremi. Treba pustiti da toplina i vlaga ispare, a tek onda spremiti posteljinu u bunker. Moj mlađi sin je godinama znao tako ostavljati svoj krevet do popodne, ne zato što je neuredan, nego se dizao zadnji tren da stigne u školu, a krevet se morao još hladiti.

    ***
    Slažem se s tobom u vezi plastike na madracu - to nije dobra ideja. Iako to nismo nikada koristili, znam da postoje namjenske plahte za alergičare (gusto tkane, od posebnog materijala). Probat ću naći link.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 25.03.2021. at 08:41

  3. #53
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Evo, ovdje je opisana antialergijska navlaka za madrac: https://www.mojaalergija.com/antiale...140x10-cm.html

    Piše da je od mikrovlakana. Ja bih to koristila ispod klasične plahte. Ne znam, nemam iskustva baš s ovim...

  4. #54
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Nisam se mogla sjetiti naziva materijala od kojeg su naše zavjese: markizet

    Išla sam tražiti gdje to imam zapisano - upute za kontrolu okoliša sa Srebrnjaka. Evo, nek se nađe:

    Upute za kontrolu okoliša - dječja bolnica Srebrnjak


    Astma je kronična upalna bolest dišnih putova koji su izrazito osjetljivi na podražaje iz okoline.

    Podražaje iz okoline uzrokuju tzv. "pokretači astme". Oni su mnogobrojni i raznovrsni:

    • kućna prašina, grinje - mogu se ukloniti na temperaturi iznad 60°C, treba ukloniti tepihe, tekstilne podne obloge, pokućstvo od tekstila, čupave igračke... prašinu brisati vlažnom krpom koja se može prati na visokoj temperaturi
    • najjači alergen je dlaka mačke, psa, hrčka i perje ptica - ne držati kućne ljubimce u prostoriji gdje se spava, biti na oprezu pri posjetu ZOO-u i sličnim mjestima gdje ima životinja
    • peludi: stabala, korova, trava - upoznajte se s kalendarom cvatnje, u vrijeme cvatnje izbjegavati boravak u prirodi, pri visokim koncentracijama peludi držati prozore zatvorene u stanu i/ili automobilu, koristiti guste zavjese koje sprječavaju prodor peludi i mogu se prati (muslin, markizet), zračiti stan navečer kad je koncentracija peludi najniža, svakodnevno prati kosu, pripaziti pri uzimanju meda
    • plijesan - nastaje na vlažnim mjestima, zidovima, u kupaonici i sl; ta mjesta redovno čistiti i dezinficirati
    • akutne infekcije dišnog sustava (izazvane virusima, bakterijama i sl.) - izbjegavati kontakt s bolesnicima, često prati ruke, zračiti prostorije, koristiti jednokratne maramice, uzimati lijekove
    • tjelesni napor vrlo često može biti pokretač napada astme - vodite "astma dnevnik", mjerite vrijednost vršnog protoka zraka, pitajte liječnika koji lijek treba uzeti da bi se spriječio napad
    • duhanski dim - izbjegavati kontakt
    • različite kemikalije: sredstva za čišćenje, kozmetička sredstva, parfemi dezodoransi u obliku raspršivača, boje, lakovi...
    • jake emocije: smijeh, plač, ljutnja
    • hrana: orasi, jagode, agrumi, čokolada, brašno mlijeko - ukoliko se utvrdi alergija, u potpunosti izbjegavati uzimanje tih namirnica


    Pridržavanjem uputa mogu se smanjiti jačine napada, te smanjiti potreba za uzimanjem lijekova. U kombinaciji s propisanim lijekovima postiže se cilj liječenja astme: kontrola bolesti i normalan život.

  5. #55
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    ja sam pred par godina kupila navlaku za madrac u Lidlu , klinac ima svileni poplun i navlaku.

  6. #56
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Peterlin srce si! Upute smo dobili, to imam. Osim grinja i prasine sve ostalo nam je negativno. Krajem godine nam dolazi maca, steamer imam onaj za robu ali se moze koristiti za namjestaj. Usisavac smo narucili karcher ds6 premium pa ce valjda i ta mjera smanjiti prasinu u stanu. Mislim da cu se okrenuti cescem pranju posteljine i bacanju svega kaj nije potrebno. Do sada smo prali na svaka 2 do tri tjedna pa cu staviti na tjedan dva kako se izrotira. Zavjese tak i tak ne zelim u sobi a u kuhinji imam one rolo a razmislit cu o tom parnom cistacu. Dobra ideja za slaganje kreveta. Imala sam praksu ujutro istrest posteljinu kroz prozor pogotovo za vrijeme suncanih dana ali nisam toliko razmisljala o samom madracu osim usisavanja tu i tamo. To sredivanje mikrookolisa koliko me stresira toliko i oslobađa xD

  7. #57
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Sad koliko je mačka dobra?

  8. #58
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Sad koliko je mačka dobra?
    Pa nisu nađene alergije na mačju dlaku.

  9. #59
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    To je znači da neće doći ako bude mačka unutra

  10. #60
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    To je znači da neće doći ako bude mačka unutra
    Slažem se. Vidjet će se je li mačka problem ili ne. Mi smo zbog dječjih alergija udomili papigu nimfu. Otišla je u dobre ruke.

  11. #61
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Eh. Macka nije bilo koja vec odredena pasmina macke na koju navodno nema reakcije. Godinu dana su me nagovarale i godinu dana cemo ju cekati. Zadnja prepreka jest bilo to testiranje. Jako ju obje zele a ja ne zelim bilo koju vec samo ta pasmina dolazi u obzir (za mene je savrsena) iako jako volim macke domacu macu ne bih. Kod bake ima macku, nikada problema, zivjela je sa psom, opet nikakvih problema. Nemamo inace u obitelji sklonost alergija prema zivotinjama pa se nadam da se nece niti razviti.

  12. #62
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se. Vidjet će se je li mačka problem ili ne. Mi smo zbog dječjih alergija udomili papigu nimfu. Otišla je u dobre ruke.
    Imali smo malu spasenu tigricu 6 godina, nikada nista nije reagirala. Postoji tocno odredeno razdoblje kada joj se pokazuju simptomi a to je kasna jesen zima kada nismo toliko vani i prozori nisu toliko otvoreni

  13. #63
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj KrisZg prvotno napisa Vidi poruku
    Imali smo malu spasenu tigricu 6 godina, nikada nista nije reagirala. Postoji tocno odredeno razdoblje kada joj se pokazuju simptomi a to je kasna jesen zima kada nismo toliko vani i prozori nisu toliko otvoreni
    Ovo je tipično za grinje. Njima pogoduje zimski period kad se manje lufta i rjeđe pere posteljina, a još radi i grijanje. Moj stariji je osjetljiv na to (nikad nije imao papire niti je testiran, ali vidim simptome). Mlađi je više problema imao s peludnim alergijama, iako i njemu smeta kućna prašina i grinje.

    Dobre vijesti - te alergije se s vremenom ublaže. Otkad su moji dečki prerasli dječje cipele, puno puuuuno je lakše. Nije da povremeno ne zatrebaju kapljice za nos i aerius (mlađi, u doba lijeske - to je sada već pri kraju, ali doći će breza...), nije usporedivo sa smetnjama u ranoj dječjoj dobi.

    Mačka - pa probajte. Često je dobrobit od kućnog ljubimca veća od eventualne štete. Sretno!

  14. #64
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo je tipično za grinje. Njima pogoduje zimski period kad se manje lufta i rjeđe pere posteljina, a još radi i grijanje. Moj stariji je osjetljiv na to (nikad nije imao papire niti je testiran, ali vidim simptome). Mlađi je više problema imao s peludnim alergijama, iako i njemu smeta kućna prašina i grinje.

    Dobre vijesti - te alergije se s vremenom ublaže. Otkad su moji dečki prerasli dječje cipele, puno puuuuno je lakše. Nije da povremeno ne zatrebaju kapljice za nos i aerius (mlađi, u doba lijeske - to je sada već pri kraju, ali doći će breza...), nije usporedivo sa smetnjama u ranoj dječjoj dobi.

    Mačka - pa probajte. Često je dobrobit od kućnog ljubimca veća od eventualne štete. Sretno!
    E o tome se radi.. O toj dobrobiti. Mozes misliti ako ju cekamo godinu dana a svaki dan njih dve a i mi veliki spominjemo tu macku koja jos nije niti dosla na svijet

  15. #65
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Ostavit cu tu komentar za usisavac. Ja sam mislila da imam dobar usisavac. Sve dok nisam upalila ovaj grinjama i prasini objavljujemo rat

  16. #66
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    U svezi slaganja kreveta,prvenstveno se misli na razotkrivanje površine spavanja,a ne vojnički slaganje na crtu

  17. #67
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    U svezi slaganja kreveta,prvenstveno se misli na razotkrivanje površine spavanja,a ne vojnički slaganje na crtu
    Znam

  18. #68
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj KrisZg prvotno napisa Vidi poruku
    Ostavit cu tu komentar za usisavac. Ja sam mislila da imam dobar usisavac. Sve dok nisam upalila ovaj grinjama i prasini objavljujemo rat
    Je, to je bio i moj dojam kad smo uzeli prvi usisivač s vodenim filterom, pomislila sam kak mi je kuća bila zmazana, a mi to nismo primjećivali...

  19. #69
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Ja sam tu saznala za njega. Ali sam uzela noviji model u bijeloj boji i kao noviji hepa filter jer ja jednostavno ne mogu proci preko te ruzne zute boje xD. To je nebo i zemlja razlike a prosli mi je imao sve A razine ucinkovitosti i redovito se usisavalo. A par kapi etericnog kada se stavi, uh milina. Mm citav dan spominje kako se uopce ne osjeti da se usisavalo. Ima 2.1 dugo crijevo plus teleskopska cijev pa ga doslovno trebam samo pomaknuti kada sam u drugoj prostoriji ali nije niti tezak koliko sam mislila da ce biti. Imam i stapni koji nakon kaj sam ocistila vanjske filtere sa ovime usisava kao prvi dan. Win win situacija

  20. #70
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Koji je to?

  21. #71
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno


Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •