Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 71

Tema: Alergija na grinje - koji madrac je najbolji?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    550

    Početno Alergija na grinje - koji madrac je najbolji?

    Dakle, imamo dijagnozu kao u naslovu. Izbacili smo sve plišance, tepihe i sl., slijedeći korak nam je novi madrac. Od silnih ponuda na tržištu vrti mi se glava. Da li ima netko iskustva u kupnji madraca za alergičare?

  2. #2
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    P: Alergija na grinje - koji madrac je najbolji?
    O: Čisti

  3. #3
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Od latexa, mi kupili jedan prije par godina, odličan!
    Firma počinje na M (vidi im reklamu na lokalnim televizijama).

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    550

    Početno

    Pa naravno da treba biti čisti zato i kupujemo novi madrac
    Nego u kakvom madracu se najmanje skupljaju grinje? U kojem madracu ne mogu grinje ni dospjeti? I koji se mogu čistiti najlakše? Za sada imamo onaj običan s đepičastim oprugama. Ja ga usisavam, ali čisto sumnjam da uspijem sve grinje posisati.
    I da li kupiti s navlakom koja se može prati ili s nadmadracem? Ili i jedno i drugo?

    Da li je latex najbolje rješenje za grinje? Da li treba i nadmadrac gore?
    Posljednje uređivanje od lunas : 03.10.2012. at 18:57

  5. #5
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    ja bi uzela s navlakom koja se može prati, bez nadmadraca

  6. #6
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Da, na latexu se ne skupljaju grinje. Naš ima skidivu i perivu presvlaku. Šaljem ti PP

  7. #7
    em_kay avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    zapadno od Zagreba, skoro pa u deželi...
    Postovi
    152

    Početno

    madrac od latexa, sa skidivom i perivom navlakom...
    najbolji su madraci od prirodnog latexa, ali i najskuplji... inače se prodaju madraci napravljeni od sintetskog latexa, te od mješavine prirodnog i sintetskog latexa...

    dobra antialergijska i antibakterijska svojstva imaju i madraci od visco-elastične (tzv. memory) pjene i gel-madraci - oni koji su kvalitetniji i nešto vrijede, cijenom su u rangu madraca od prirodnog latexa...

    gel i visco pjena se obično kombiniraju sa PU ili hladnim pjenama, te opugama - pa, oprez...

    http://www.wollbett.hr/clanci/latex.php
    http://www.perfecta.hr/dobar-san/cla...jski-materijal
    Posljednje uređivanje od em_kay : 03.10.2012. at 19:57

  8. #8
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    moje dijete ima alergijsku astmu, najveći postotak alergije je na grinje
    imamo najobičniji madrac koji dubinski usisavamo 1x tjedno

    najbolji madrac je čist madrac!!!!!

  9. #9
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    brane a koji imaš usisavač?

  10. #10
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Upravo sam u Lidlovom letku pročitala o zaštitnoj navlaci nepropusnoj za grinje, u prodaji od 11.10. Cijena za madrac 129.-, za jastuk 39,99.
    Piše: EVOLON-zaštitna barijera protiv grinja.

    Ovo je stranica EVOLONa
    http://www.evolon.com/

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    550

    Početno

    A da li je ok ako je pola memorijska pjena, pola spuzva?

  12. #12
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Upravo sam u Lidlovom letku pročitala o zaštitnoj navlaci nepropusnoj za grinje, u prodaji od 11.10. Cijena za madrac 129.-, za jastuk 39,99.
    Piše: EVOLON-zaštitna barijera protiv grinja.

    Ovo je stranica EVOLONa
    http://www.evolon.com/
    zakaj to ne mogu vidjet u katalogu?

  13. #13
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    evo našla danas u printanom katalogu tu zaštitu, sad me zanima ima li tko to od vas, i kak se pokazala?

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    43

    Početno

    Potpuno je nevažno kakav je madrac, jer u svakom će biti grinja, nažalost... Jedini način za eliminaciju je pranje na 60 stupljeva i iznad - naravno, nemoguće s madracima. Jedino rješenje su navlake nepropusne za grinje - tipa ovo iz Lidla mi se čini super i povoljno, ili Allergonova (čini mi se da se zove), ja sam nabavila neke slovenske proizvodnje dosta povoljno. Bitno je da imaju cif i da se kompletan madrac zamata u navlaku. Posteljinu prati na min 60, bar svakih tjedan dana, a zaštitne navlake se peru što rjeđe (recimo dvaput ili tri puta godišnje), da se ne uništi zaštitni sloj.

    Navlake i presvlake od nekih materijala u kojima se kakti grinje ne mnoze (latex, sintetika) ne djeluju i tvrdnje da u njima grinja nema su netočne (možda se množe malo sporije, ali opet će ih biti tone nakon nekog vremena).

    Btw mi imamo zaštitne navlake za pokrivače, jastuke i madrace, jer mi je sve to neizvedivo prati jednom tjedno na potrebnoj temperaturi.

  15. #15
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    kiki misliš da su onda te dobre.kolko često ti svoje pereš, i zanima me dal se isto pere prije prve upotrebe. tu piše da se može prat i na 95, a ne piše kolko puta, kak tebi piše
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 10.10.2012. at 20:01

  16. #16
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    43

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    kiki misliš da su onda te dobre.kolko često ti svoje pereš, i zanima me dal se isto pere prije prve upotrebe. tu piše da se može prat i na 95, a ne piše kolko puta, kak tebi piše
    Za ove iz Lidla mislim da su ok, nisam ih vidjela, ali tu na linku od kataloga vidim da imaju cif i da su nepropusne za grinje - to je ključno. Ovo za pranje prije prve upotrebe, može se oprat (ja svoje nisam, nije mi ni palo na pamet ), i da, i moje su deklarirane da se mogu prati na 95. A proizvođač mi je rekao da ne pretjerujem s pranjem jer to uništava materijal i onda to utječe na nepropusnost za grinje. Dakle, može se prati i puno pranja će izdržati, ali ako se pere jednom/dvaput tjedno ipak će se puno brže uništiti, a nema potrebe.

  18. #18
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    kolko često ti onda svoje pereš, i da koji je tvoj sastav

    ovoga je 70% poliester, 30% poliamid

  19. #19
    puljanka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    135

    Početno

    Ja sam alergična na grinje, nekad uspijem spavati cijelu noć, nekad me sve živo svrbi. Tako da sam od muke kupila onaj čistać na paru pa prije spavanja prvo s njim čistila- pomoglo je malo ali dovoljno. Jer kad odem u goste ili negdje gdje se samo sjedi na kauču počinje moja muka, ali onda uzmem tableticu protiv alergije i malo si to ublažim.

  20. #20
    LIMA avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    997

    Početno Alergija na grinje

    Baš sam htjela i ja otvoriti sličnu temu pa ću se malo ubaciti ovdje. Možda će neka pitanja biti glupa ali zbilja nemam nikakvog iskustva s borbom s grinjama.

    Mojoj L. je nedavno dijagnosticirana alergija na grinje (u nalazu piše stupanj +3. Doktorica mi nije rekla, a ja zaboravila pitati - koliko je uopće visok taj stupanj?) .

    - Ja nisam izbacila tepihe jer nam je jednostavno hladno u stanu bez njih ali se trudim često ih detaljno usisati. Nemam ih puno, 2 manje staze od špage, jedan mali tepih u dnevnoj sobi, u spavaćoj ništa ali u dječjoj sobi imaju onaj tepison (sintetički) s cestom. Izbacila bih ga ali ne mogu zamisliti da mi se igraju dolje na parketu. Kako vi to rješavate?

    - Kupila bih i usisavač na paru ali zar vlaga ne pogoduje razmnožavanju grinja???

    - Kupili smo im i nove madrace i one navlake s gumom (gore pamuk, dolje latex) što se stave na madrac. Madrace usisavam, a ako ne usisam znam preko plahte ponekad prijeći vrućim glačalom - ima li to kakve pomoći tj. ubija li ih to? Koliko često presvlačite posteljinu (ja imam osjećaj da sam u začaranom krugu pranja posteljine, lako je bilo ljetos ali sada mi se sve sporo suši)

    - kupili smo nedavno svakom od klinaca i nama deke od bambusa, pisalo je da između ostalog da su dobre za alergičare (a piše da se peru na 30 stupnjeva (?)). Isto tako kupili smo klincima jorgane, jedan od bambusa (pisalo je prirodni materijal - pogodno za alergičare) i drugi od umjetnih materijala s nekim srebrnim nitima - isto piše da je za alergičare.
    Meni tu sad uopće ništa nije jasno - dakle treba onda li za alergičare kupovati prirodne ili umjetne materijale?

    - Mi kod kuće pazimo ali djecu čuva baka i ne mogu tražiti da ona kod kuće sve radi kao ja, uz to upisali smo L. na vrtićki sport. Koliko ste djecu uopće "izolirali" od vanjskih utjecaja i kako se borite s tim?

    Ako možete opisati konkretno životnu rutinu i navike vezane uz život s alergijom na grinje.

    I koji su uopće simptomi alergije na grinje? Njoj je dijagnosticirana alergija u sklopu pretraga za AD (ima blagi oblik AD-a - samo u predjelu potkoljenica). Ne kašlje, ne kiše, ponekad joj se dogodi da joj pred jutro malo procuri nos ali imamo problem što se ona stalno otkriva dok spava tako da joj zna prestati curenje nosa i kada ju pokrijemo pa onda ne znam je li to od alergije ili zbog toga što je ozebla.

    (Ispričavam se na podugom postu.)

  21. #21
    LIMA avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    997

    Početno

    Puljanka, čitam sada ponovno tvoj post, ona se često češka (po trbuhu, pregibi ruku i nogu) ali ja sam mislila da joj je to već postao neki tik. Može li simptom biti samo taj svrbež bez kihanja, curenja nosa...?

  22. #22
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    LIMA, moja Ana isto ima alergiju na grinje koja je dokazna testiranjem iz krvi kad joj je bilo skoro 5 godina; prije toga su testovi bili negativni; alergija se isto manifestira kao blagi oblik AD. I da, simptomi mogu biti samo kožni, bez respiratornih, dok D. ima isto alergiju na grinje, ali se kod njega manifestirala kao alergijska astma (no srećom, pod dobrom kontrolom, nikad nije na Ventolinu, a i Flixotifde smo smanjili).

    Kad je on dobio dijagnozu (a odveli smo ga na testiranje nakon što je dobio dvaput napad kod jedne, pa druge bake u Slavoniji - tamo je hrpa tapeciranog namještaja), nismo odmah poizbacivali sve zavjese, nego smo probali s čestim pranjem do prve kontrole i to se pokazalo OK. Uglavnom, sad imamo samo mali tepih u dnevnoj, i jedan mali tepison kod A i M; to se pere otprilike jednom mjesečno. D. nema tepih u sobi, kad je bio manji imao je mali tepison, tako da ne bi sjedio na podu. Zavjese imamo, ali se peru jednom mjesečno.
    Sad smo kupili i ove navlake za madrac i jastuk iz Lidla, uglavnom mislim da nije toliko stvar tome da li je materijal prirodni ili umjetni, nego da je madrac potpuno zatvoren tako da grijnje ne mogu iz njega ni unutra (ako nije novi) ni van. On ima sintetički jastuk koji se povremeno cijeli pere.

    Grijnje se uništavaju na temp. mislim preko 60oC, a i smrzavanjem, tako da je čistač na paru OK.

    U dnevnoj imamo kutnu koja ima perivu presvlaku, pa se i to redovno pere, jedino da još mogu klince odviknuti od skakanja po njoj, jer i skakanjem sigurno pokoja grinja izlazi van..

  23. #23
    puljanka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    135

    Početno

    Citiraj LIMA prvotno napisa Vidi poruku
    Puljanka, čitam sada ponovno tvoj post, ona se često češka (po trbuhu, pregibi ruku i nogu) ali ja sam mislila da joj je to već postao neki tik. Može li simptom biti samo taj svrbež bez kihanja, curenja nosa...?
    Može, ja ne curim iz nosa i ne kušem često ali ima večeri kad legnem u krevet i tik prije nego ću zaspati, valjda kad se krevet ugrije, ja se počnem sva drapati. Svrbe noge, lađa, trbuh.
    Onda prođem čistačem na paru, pa u toplu kadu na pola sta, dobro se poerem, i probam ponovno. Nekada je ok, a nekada ni to ne pomaže. Onda izludim.

  24. #24
    LIMA avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    997

    Početno

    Joj to isto se njoj nekada događa, ja sam mislila da pretjeruje s tim svrbežom . Stalno ju opominjem da se ne češka. A najbolje mi je kada kaže: ma ne češkam se ja, ja to samo dlagam (dragam)!

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    550

    Početno

    Meni se isto čini da smo u začaranom krugu čiščenja i pranja otkako smo otkrili tu alergiju. Nikad nisam ovoliko čistila. MM me gleda kako sam luda, jer nisu tako strašni simptomi. Ali meni se čini da ako prestanem cjepidlačiti s čiščenjem, da će se ponovo vratiti.

    Nama se alergija manifestira na očima. Pojavi se neka sluz koja iziritira oko ako se ne ukloni odmah. I nosić curka. BTW do koliko godina ste klincima čistili nos s aspiratorom? Mi smo prestali s 3-4 g. ali čula sam da neki i do 10.g. Kad mogu klinci kvalitetno ispuhati nos?

    Mi smo pobacali sve tepihe. Kako dolazi zima, ipak smo odlučili kupiti novi tepih, ali antialergijski.

  26. #26
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    čistiš detetu nos dok dovoljno dobro sam ne može ispuhati nos, tj. to je oko 3-4 godine, a kasnije možeš samo po potrebi ako je jako začepljen i neide drugačije.

    Mi nikad nismo imali tepihe od kad živimo sami, bilo je komentara od svekrve najviše ( tad nismo imali aleričare, ali je to bila moja odluka), imamo tek kuju malu zavjesicu doma, skroz sve minimalističko.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    550

    Početno

    A da li ima koristi ako mu npr. sa 10.g. čistim nos s aspiratorom? Da li bi tako bolje očistili nos nego što ga sam može ispuhati?

  28. #28
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    tak veliki bi moral to sam raditi,jedino ak nije jako velika frka pa pokoji put u 3 mjeseca ga odštopaš

    bolje ak je riječ o tak velikom da kupiš Rhinohorn, pa nek se čisti sam http://www.yogaprosess.com/croatia/userguide.html. tak veliki bi moral to sam raditi

  29. #29
    puljanka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    135

    Početno

    Kad se jako svrbe, ako nisu alergični, okupajte ih s mirisnom pjenom za kupanje, poslije pospite s mirisnom puderom, to odbija grinje, barem neko vrijeme, a čišćenje se isplati ako ih ubijete s čistaćem na paru, jer one ostaju u prašini koja se nikada ne očisti do kraja. I djeca vam ne pretjeruju jer to je strašno kako svrbi. NPR jutros od 5 nisam spavala. Jer me svrabež nije napuštao.

  30. #30
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    kaj je to tebi mirisno?

  31. #31

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    43

    Početno

    Moja malecka od malena ima atopijski, koji se oko godinu dana razvio u alergijsku astmu. Ima dosta alergija, od kojih je na grinje dosta jaka, i kad je to konacno dijagnosticirano, kompletno smo stan pregrupirali (a i stan od moje mame, koja ju cuva). Nije kod nje samo češanje bilo (iako je bilo i svrbilo je jako, ne pretjeruju dječica, grozno je to), nego opstrukcije sa hospitalizacijama, pa se nisam uopće dvoumila...

    Izbacili smo tepihe kompletno (napominjem da ako vam se čini problem ostaviti goli parket, mogu se koristiti one tatami strunjače ili nešto slično gumeno/plastično), zavjese isto, kauč smo pretapecirali u umjetnu kožu, koja je nepropusna za grinje, izbacili jastučiće, vunene deke zamijenili tankim frotirastim koje se mogu često prati i brzo se suše, madrace, poplune i jastuke sve stavilil u zaštitne nepropusne navlake. Izbacili smo skoro sve plišance, osim nekim malih koji se isto mogu često oprati u mašini (pisalo je već, minimum je 60 stupnjeva za pranje), robicu se trudim sve prati isto na toj temp. Hrpu knjiga sa polica koje skupljaju prašinu smo premjestili isto, na sreću imamo tu mogućnost. Kupili smo usisavač sa HEPA filterom, koji filtrira čestice i ne vraća prašinu u prostor kad se usisava (ne znam kako je s parnim čistačima, mislim da je to ok, možda još i bolje). Imamo i putnu nepropusnu navlaku za madrac koju nosimo uvijek sa sobom.

    Sada kad počinje zima nikad ne grijemo stan na iznad 21.5 stupanj, jer smo skužili da joj koža jako reagira, crveni se i svrbi kad je toplo. Kupamo isto u ne pretoploj vodi, sredstva hipoalergena bez sapuna i tako to (ovo sad već nema veze s grinjama, ali eto, to nam je rutina), trudimo se ne pretjerivati s pranjem.

    Micici se jako stanje poboljšalo nakon ovog svega, atopijski se stvarno zamjetno povukao. A definitivno se vidi reakcija kada odemo negdje s puno tapeciranog/tepiha, reagira koža i počinje kašalj. Ona je sada na preventivi sa Singulairom i Flixotidom (sam Flix joj nije bio dovoljan), i sad se nadamo da neće biti ove zime opstrukcija (imali smo dvije hospitalizacije u 6. mjesecu). Inače se uz terapiju još i inhalira sa fiziološkom i sad kad je sezona viroza špricamo fiziološku u nosić.

    E, i da odgovorim na jelenino pitanje: navlake perem dva do tri puta godišnje, za sastav fakat pojma nemam, ali mogu pogledat. Btw, ove iz Lidla su stvarno jako povoljne, tako da kome treba svakako razmislite.

  32. #32
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    ja kupila ovaj iz lidla, sad ne vidim još neku drastičnu razliku, oprala sam ga pod 95.

    koji usisavač imaš?

  33. #33
    puljanka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    135

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    kaj je to tebi mirisno?

    Sve što miriše, i zadržava se miris dulje vrijeme, ja koristim od Bekutena, za mene, meni paše, samo da ima miris.

  34. #34
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    onda je to isto da se okupaš u običnoj vodi i staviš malo u nju lavande?

  35. #35
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    malo dižem temu. danas dijagnosticirano alergija na grinje, mačku i mlijeko!
    krenut ću za vikend s čišćenjem svega i sklanjanjem potnecijalih skupljača prašine. razmišljam o vodenom usisavaču.

    imate nešto za preporučiti?

  36. #36
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj kudri prvotno napisa Vidi poruku
    malo dižem temu. danas dijagnosticirano alergija na grinje, mačku i mlijeko!
    krenut ću za vikend s čišćenjem svega i sklanjanjem potnecijalih skupljača prašine. razmišljam o vodenom usisavaču.

    imate nešto za preporučiti?
    Jesi li dobila smjernice za kontrolu okoliša? Pisala sam ja to već (prepisala papir sa Sreebrnjaka). Imaš to na topicu o alergičarima. Teško mi je s tableta, ali naći ću ti to kad se dokopam računala.

  37. #37
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    Koji razred je mlijeko? Moji klinci imaju navlake protiv grinja, to sam kupila u lidlu

  38. #38
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj kudri prvotno napisa Vidi poruku
    malo dižem temu. danas dijagnosticirano alergija na grinje, mačku i mlijeko!
    krenut ću za vikend s čišćenjem svega i sklanjanjem potnecijalih skupljača prašine. razmišljam o vodenom usisavaču.

    imate nešto za preporučiti?
    Evo, našla ja stari topic.

    Da se ne patiš sa iščitavanjem svega (iako nije loše to malo preletjeti) evo izdvajam smjernice za kontrolu okoliša:http://forum.roda.hr/archive/index.p...4459-p-15.html

    KONTROLA OKOLIŠA
    Astma je kronična upalna bolest dišnih puteva koji su izrazito osjetljivi na podražaje iz okoline.

    Podražaje iz okoline uzrokuju tzv. "pokretači astme"". Oni su mnogobrojni i raznovrsni:
    - kućna prašina, grinje - mogu se ukloniti na temp. iznad 60oC, treba ukloniti tepihe, tapisone, pokućstvo od tekstila, čupave igračke... prašinu brisati vlažnom krpom koja se može prati na visokoj temperaturi
    - najjači alergen je dlaka mačke, psa, hrčka - ne držati kućne ljubimce u prostoriji gdje se spava, biti na oprezu pri posjetu ZOO-u i sličnim mjestima gdje ima životinja

    - peludi: stabala, korova, trava - upoznajte se s kalendarom cvatnje, u vrijeme cvatnje izbjegavati boravak u prirodi, pri visokim koncentracijama peludi držati prozore zatvorene u stanu i/ili automobilu, zračiti stan navečer kad je koncentracija peludi najniža, svakodnevno prati kosu, pripaziti pri uzimanju meda

    - plijesan - nastaje na vlažnim mjestima, zidovima, u kupaonici i sl; ta mjesta redovno čistiti i dezinficirati

    - akutne infekcije dišnog sustava (izazvane virusima, bakterijama i sl.) - izbjetavati kontakt s bolesnicima, često prati ruke, zračiti prostorije, koristiti jednokratne maramice, uzimati lijekove

    - tjelesni napor vrlo često može biti pokretač napada astme - vodite "astma dnevnik", mjerite vrijednost vršnog protoka zraka, pitajte liječnika koji lijek treba uzeti da bi se spriječio napad

    - duhanski dim - izbjegavati kontakt

    - različite kemikalije: sredstva za čišćenje, kozmetička sredstva, boje, lakovi...

    - jake emocije: smijeh, plač, ljutnja

    - hrana: orasi, jagode, agrumi, čokolada, brašno mlijeko - ukoliko se utvrdi alergija, u potpunosti iizbjegavati uzimanje tih namirnica

    Pridržavanjem uputa mogu se smanjiti jačine napada, te smanjiti potreba za uzimanjem lijekova. U kombinaciji s propisanim lijekovima postiže se cilj liječenja astme: kontrola bolesti i normalan život

    Dječja bolnica Srebrnjak - Referentni centar zaakliničku alergologiju djece http://www.bolnica-srebrnjak.hr/

  39. #39
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    cure hvala! tek idemo na test iz krvi da vidimo koliko je jako.
    ali mačka nikako ne želimo dati jer je naš član, punopravni i voljeni! griješim li?

  40. #40
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj kudri prvotno napisa Vidi poruku
    cure hvala! tek idemo na test iz krvi da vidimo koliko je jako.
    ali mačka nikako ne želimo dati jer je naš član, punopravni i voljeni! griješim li?
    Teško je to reći. Vjerojatno se može to pomiriti, ali vodi računa o ovome što sam gore podcrtala - ne smije biti u spavaćoj sobi. Ograniči prostor u koji mačak ima pristup (ne smije na krevet u kojem se spava NIKADA) i sve će biti u redu.

  41. #41
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    a da, morat ćemo mijenjati pravila i malo se reorganizirati. nedavno smo dobili bebu i onemogućili pristup mačku u našu spavaću, pa se prebacio kod kćeri. sad kod nje ova alergija, pa smo noćas zatvorili i njezinu sobu, jadan mačak skroz bio izbezumljen što sad i jako je plakao u jutro, ali šta sad...

  42. #42
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    J. ima alergiju na grinje i prašinu razred 6 - RAST iz krvi a kad joj rade prick na tom mjestu dobije urtikariju, dakle poprilično jaka alergija.
    Mi smo 6 mjeseci nakon testiranja preuređivali stan - potpuno. Zimu prije toga je imala stalno napadaje astme. Preuređenje je bilo već prije planirano jer je stan bio u jako lošem stanju, kaučevi su bili po 15g stari. Od tada je bilo puno lakše. Tepihe i zavjese nemamo, plišance smo sve izbacili osim njih par koje onda perem u mašini.
    Ona zbog tih grinja ima cjelogodišnji alergijski rinitis i to jaki, baš se s tim mučimo. Najgore je što ta sluz lupa na bubnjiče pa je često gluha ko top zato u četvrtak idemo kod Baudoina da vidimo šta ćemo.

    Posteljinu nisam nabavila a možda ne bu bilo loše. U našem stanu je ogromna količina te prašine. Stalno čistim ali sutra već mogu prstom povući koliko je ima. Meni je to borba s vjetrenjačama. Može se umanjiti, ali ne potpuno ukloniti a kod moje J. kod koje je tako velika alergija i mala količina smeta.

  43. #43
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Najbolje mi je kad mi netko kaže da ako djetetu curi nos da ne bi trebalo u vrtić. J. onda ne bi nikada ni išla.

  44. #44
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    je i ja to vidim stalno se nakupi prašina, bez obzira kolko često i dobro čistiš, možda ima neka caka da se to smanji?


    ja sam mislila da je kod malca nađena alergija, a sad pišeš da je ipak kod curke, mislim da ti je bolje potražiti neki smještaj izvan stana
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 24.01.2017. at 13:33

  45. #45
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    Peterlin od kojeg materijala imaš navlaku za kauč?

  46. #46
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    ma i mali ima, sigurna sam jer se cijeli češka i isto ima lišajeve po tijelu, ali dr kaže da nema smisla testirati ovako malene. za sada držimo pod kontrolom s medicinskim kremicama. la roche posey nam se kao najbolja pokazala

  47. #47
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    nije mali, zakaj ne vidite kaj mu smeta?

    a mlijeko ima isto klinka? koji razred

  48. #48
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    J. iU našem stanu je ogromna količina te prašine. Stalno čistim ali sutra već mogu prstom povući koliko je ima. Meni je to borba s vjetrenjačama. Može se umanjiti, ali ne potpuno ukloniti a kod moje J. kod koje je tako velika alergija i mala količina smeta.
    razumijem da je boraba s vetrenjacama, ali kolicinu prasine smo smanjili susilicom i peracima zraka.
    ja imam alergicara doma, ali ne na prasinu i grinje, pa nisam ni sigurna da li bi to uopce pomoglo.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 24.01.2017. at 14:02

  49. #49
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    mi smo imali u upotrebi perač zraka, tada nisam vidjela promjenu.

    sušilica misliš na vešsušilicu?

  50. #50
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin od kojeg materijala imaš navlaku za kauč?
    Od pamuka. Niš specijalno. Gusto tkano platno.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •