Pokazuje rezultate 1 do 46 od 46

Tema: Ugovor o najmu stana

  1. #1
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno Ugovor o najmu stana

    Počinjem iznajmljivati garsonjeru u ZG pa molim savjete iskusnih iznajmljivača (na webu ima more toga pa da ne lutam) o:
    - ugovoru o iznajmljivanju (ako netko ima svoju šprancu da mi pošalje ili je dovoljna ona iz NN)
    - da li unosite neke dodatne odredbe u ugovor npr. troškove krečenja i čišćenja stana nakon što najmoprimac izađe van
    - što sve moram imati za prijavu na poreznu
    - da li mora plaćanje biti u kn na žiro račun ili može na ruke (EUR ili kn?)

    Svaki drugi tips&tricks je dobrodošao!
    I ako ima netko iz porezne tko zna točno ovo oko prijave please pomognite posebno ovaj dio oko plaćanja stanarine na žiro/ruke i kn/€. (znam da je kn zakonsko sredstvo plaćanja ali teorija je jedno realnost drugo).
    Hvala!

  2. #2
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    ako ti išta znači, mi smo najmoprimci s ugovorom, plaćamo u kunama i na ruke.

  3. #3
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    Citiraj klaudija prvotno napisa Vidi poruku
    ako ti išta znači, mi smo najmoprimci s ugovorom, plaćamo u kunama i na ruke.
    znači, mislila sam da kad ide prijava na poreznu plaćanje mora ići preko žiro rč.; ili ste samo sa ugovorom bez porezne?

  4. #4
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    U to moram priznat nisam sigurna, ali mislim da plaćaju porez jer se ne žele zafrkavat s tim. Inače ugovor ne bi imao smisla, zar ne?

  5. #5
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    istina

  6. #6
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    u ugovoru pise samo iznos ne nuzno i nacin placanja i naravno u kunama. poreznu uopce nije briga da li najmoprimac placa i na koji nacin to radi njima je samo bitan iznos kako bi utvrdili porez. na poreznu moras odnijeti originalni primjerak ugovora i to je to.

  7. #7
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    Da li ugovor mora biti ovjeren kod javnog bilježnika?
    Jedan primjerak ugovora za poreznu ili više?

  8. #8
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    Naš nije ovjeren, mislim da na njemu piše da ne mora biti. provjerit ću.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    798

    Početno

    ja sam najmodavac, ugovor mora biti ovjeren za poreznu, tamo nosis ugovor (jedan) i mozda treba osobna, placanje moze na ruke, i ja sam mislila da treba ziro racun al su mi na poreznoj rekli da netreba

  10. #10
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    hvala! znaš možda koliko košta ovjera ugovora? (znači, 3 primjerka: podstanar, porezna i ja)

  11. #11
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    stotinjak kuna
    ovjeravaš samo potpise
    osobna ti ne treba na poreznoj niti ugovor moraš dostaviti osobno
    osobna ti treba samo da te puste u poreznu

  12. #12
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    ovjeravaju se obadva potpisa i najmoprmca i najmodavca? Da li je isti postupak kod iznajmljenja poslovnog prostora?

  13. #13
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    U javnobiljeznickom su rekli da je za poreznu dovoljna ovjera potpisa najmodavca. Ali vjerojatno cu napraviti ovjeru oba potpisa zbog drugih stavki u ugovoru - placanja rezija i sl.

  14. #14
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,503

    Početno

    Citiraj ivano2 prvotno napisa Vidi poruku
    U javnobiljeznickom su rekli da je za poreznu dovoljna ovjera potpisa najmodavca. Ali vjerojatno cu napraviti ovjeru oba potpisa zbog drugih stavki u ugovoru - placanja rezija i sl.
    nije uopće potrebna ovjera kod javnog bilježnika

  15. #15
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Sve što je propisano zakonom nije potrebno posebno naglašavati u ugovoru. Ugovor, dakle, treba sadržavati ono što je specifično. Primjerice, zakonski otkazni rok iznosi 90 dana, čini mi se. Ako je otkazni rok veći/manji, treba to naglasiti u ugovoru. Ostalo možete, ali ne morate jer se, dakle, podrazumijeva da je po zakonu.

    Kod javnog bilježnika vam neće provjeravati sadržaj, zakonitost i logičnost ugovora, već će vas samo identificirati. Da, to ste vi; da, to ste potipisali. I amen.

    Nije pitanje, ali bih kao dugogodišnji najmoprimac voljela naglasiti, trenutkom potpisivanja ugovora, odn. iznajmljivanja prostora, najmodavac nema više apsolutno nikakva prava ulaziti u iznajmljeni prostor. Mislim da zdravi i razumni ljudi to mogu razumjeti, no kod nas još vlada neki čudan običaj da gazde dolaze pogledati kako stan izgleda, čak i kad nikoga nema u stanu. Samo bih htjela napomenuti da ih najmoprimac ima pravo prijaviti policiji za to. Ugovor o najmu služi upravo zaštiti i jednih i drugih - vi nas pustite na miru, a ako vam mi uništimo stan, platit ćemo onako kako smo se ugovorom dogovorili.
    Jednom prilikom nam je ponuđen ugovor u kojem stoji da gazda može doći kad god, uz sat vremena najave. I da on očitava struju. I da ne smijemo premještati namještaj.
    Posljednje uređivanje od mishekica : 07.10.2012. at 22:17

  16. #16
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    kao i uvijek medalja ima dvije strane
    nema šanse da bi ja kao najmodavac ikome dao stan bez ikakve mogućnosti da u njega povremeno uđem
    u mojim ugovorima uredno stoji obaveza najmoprimca da jednom mjesečno uz najavu mora pustiti najmodavca u stan
    molim te da citiraš zakon po kojem imaš pravo prijaviti policiji najmodavca koji ulazi u svoje vlasništvo, sa ili bez najave
    ne kažem da najmodavac na to ima pravo (to smatram krajnje nekulturnim) nego mislim da ne postoji zakonska osnova

  17. #17
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Pronaći ću to u zakonu pa ću napisati kasnije.

    A zamisli ovo - iznajmiš prostor liječniku za njegovu privatnu ordinaciju. I šta onda? Dolazit ćeš mu kad se sjetiš da vidiš koliko je uredan? Ili ćeš mu dolaziti kad ga nema pa mu kopati po kartonima pacijenata? A zamisli kako bi tebi bilo da ti netko ulazi u stan dok te nema. OK, ti kažeš da dolaziš uz najavu, što je svakako manje zlo od ovog o čemu ja govorim, ali ipak...

    Živim za dan kad će u Hrvatskoj agencije iznajmljivati stanove i kad gazdu nećeš nikad ni vidjeti.

  18. #18
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    Evo ja upravo popunjavam ugovor i u postoji članak XI u kojem piše da najmodavac ima pravo pregledati stan _______________ radi utvrđivanja oštećenja ili sprečavanja istih. Na praznu crtu sam stavila jednom mjesečno jer ću dolaziti po stanarinu pa taj dolazak smatram i provjerom - naravno neću razgledavati stan detaljno niti dirati stvari ali dovoljan je pogled naokolo (sa vrata - mali stan je) da primjetiš veća oštećenja... A što se tiče nenajavljenog dolaska to ne radim nikom pa neću ni podstanaru

  19. #19
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pretpostavljam da se u situacijama kad najmodavac uopće ne ulazi u stan podrazumijeva polog od nekoliko mjesečnih stanarina, i koliko znam stanovi se "vani" gdje ih iznajmljuju agencije iznajmljuju upravo uz polog.

  20. #20
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Ispričavam se na netočnoj informaciji. Nisam bila u pravu. U Zakonu o najmu stanova stoji da najmodavac smije ući u stan u nekim tamo nabrojanim slučajevima.

    Neću sad više ulaziti u rasprave oko (be)smisla tih stvari. Ipak je ova tema otvorena za neka druga pitanja.

    @Mima: Većina najmodavaca traži polog od nekoliko stanarina pa i dalje dolaze kad i kako se sjete. Čast iznimkama. Moji su među njima.

  21. #21
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    Citiraj mishekica prvotno napisa Vidi poruku
    Ispričavam se na netočnoj informaciji. Nisam bila u pravu. U Zakonu o najmu stanova stoji da najmodavac smije ući u stan u nekim tamo nabrojanim slučajevima.
    a taman sam htjela reagirat na ovo

  22. #22
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj mishekica prvotno napisa Vidi poruku

    @Mima: Većina najmodavaca traži polog od nekoliko stanarina pa i dalje dolaze kad i kako se sjete. Čast iznimkama. Moji su među njima.
    Nisam znala da je to kod nas običaj. Ja sam isto najmodavac, i nismo tražili nikakav polog.

  23. #23
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    hmmmm... i mi tražili polog i od bivših i od sadašnjih podstanara u iznosu 1,5 mjesečne najamnine

  24. #24
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj ivano2 prvotno napisa Vidi poruku
    Počinjem iznajmljivati garsonjeru u ZG pa molim savjete iskusnih iznajmljivača (na webu ima more toga pa da ne lutam) o:
    - ugovoru o iznajmljivanju (ako netko ima svoju šprancu da mi pošalje ili je dovoljna ona iz NN)
    - da li unosite neke dodatne odredbe u ugovor npr. troškove krečenja i čišćenja stana nakon što najmoprimac izađe van
    - što sve moram imati za prijavu na poreznu
    - da li mora plaćanje biti u kn na žiro račun ili može na ruke (EUR ili kn?)

    Svaki drugi tips&tricks je dobrodošao!
    I ako ima netko iz porezne tko zna točno ovo oko prijave please pomognite posebno ovaj dio oko plaćanja stanarine na žiro/ruke i kn/€. (znam da je kn zakonsko sredstvo plaćanja ali teorija je jedno realnost drugo).
    Hvala!
    Dovoljan ti je ugovor o najmu stana iz NN. Pises ga u dva promjerka (originala), potpisujete ga ti i najmoprimac, i onda oba primjerka nosis kod javnog biljeznika. Racunaj da jedan primjerak ide tebi, jedan najmoprimcu, jedan poreznoj upravi, jedan javnom biljezniku, a ako najmoprimac mijenja mjesto prebivalista i treba mu ugovor da promijeni adresu, jedan ide i na MUP. Tako da kod javnog biljeznika moras napraviti kopije (2-3). Javni biljeznik ovjerava tvoj potpis kao najmodavca. Moj npr. cita ugovore da vidi da li su istovjetni, ali u principu se ovjerava samo tvoj potpis, znaci trebaju ti obje kopije ugovora + tvoja osobna iskaznica + placanje, cca 100 Kn (cijena se dize ako ti treba vise kopija).

    S ugovorima ides na Poreznu upravu. Obicno ponesem sve kopije koje imam i na sve mi stave pecat da su zaprimili ugovor, a sebi zadrze jednu kopiju. Na Poreznoj upravi sam dobila podatak da ugovor ne mora biti ovjeren kod javnog biljeznika, ali da je bolje da jest (radi eventualnih kasnijih problema ako zelis najmoprimca za nesto tuziti).
    Na temelju ugovora nakon cca mjesec dana dobijes porezno rjesenje, i pocnu stizati uplatnice za placanje poreza na dohodak od najamnine.
    Dohodak trebas prikazati i u poreznoj prijavi (racunaj da ti i za to treba jedna kopija ugovora, iako Porezna uprava daje prije nego sto predas poreznu prijavu obracun primljenog dohotka i placenih poreza).

    Sto se tice samog ugovora, dovoljan je onaj iz NN-a, a sastavis ga onako kako najbolje odgovora tebi i najmoprimcu.
    Navedes koje sve troskove placa, koliko iznosi sigurnosni depozit (za ostecenja u stanu), u kojim situacijama ga ne vracas ili ga vracas samo u djelomicnom iznosu (naravno, ako ti vrati stan u stanju u kojemu si ga ti dala njemu, vraca se puni depozit), kakvo je placanje i na koji dan.
    Moze ti uplatiti i na tekuci racun, bitno je samo da je nacin i iznos placanja naveden u ugovoru.
    Zadnja strana ima prostor gdje mozes upisati dodatne napomene koje ste dogovorili.
    I bitno je da ugovor zajedno prodjes sa najmoprimcem prije potpisivanja, da se o svemu slozite (cist racun - duga ljubav).

  25. #25

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    798

    Početno

    Citiraj Elly prvotno napisa Vidi poruku
    Dohodak trebas prikazati i u poreznoj prijavi (racunaj da ti i za to treba jedna kopija ugovora, iako Porezna uprava daje prije nego sto predas poreznu prijavu obracun primljenog dohotka i placenih poreza).
    imam jedno pitanje, ako netko zna, da ne otvaram novu temu a isto je povezano: ako imam prijavljen dohodak od iznajmljivanja, jel mi se to broji onda za djecji?

  26. #26
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Dodajem jos dvije stvari:
    - u slucaju da ugovor bilo ti bilo najmoprimac raskinete prije nego sto istekne, najmoprimac ti mora predati Raskid ugovora o najmu stana, i tada jedan primjerak nosis na Poreznu upravu. Na temelju njega ti prethodno porezno rjesenje prestaje vaziti, i prestaju slati uplatnice za uplatu poreza.
    - ugovor koji ispunjavas rukom (npr. onaj iz NN) - nikako greske ne brisati korektorom, nece ti ga priznati javni biljeznik.


    Majola, nazalost ne znam odgovor na tvoje pitanje.

  27. #27
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam znala da je to kod nas običaj. Ja sam isto najmodavac, i nismo tražili nikakav polog.
    možda bi trebala
    moju poznanicu je ovo ljeto zeznula žena s djetetom. nije platila 2 stanarine niti režije + uništila stan. morali su je doslovno tjerati iz stana 3. mjesec
    sad i oni traže polog i sve potvrde o plaćenim računima. 1 mjesečno se najave da vide u kakvom je stanju stan

  28. #28
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Mima, slazem se sa Zarom1, mislim da si tako sigurnija.
    A to ti je i jedan od pokazatelja koliko je pouzdan potencijalni najmoprimac i koliko ce se i u buducnosti pridrzavati ugovora i placanja.
    Ako vidis da mu je davanje pologa problem, mozes odmah pretpostaviti i da ti nece (moci) uredno placati rezije.

  29. #29
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Citiraj majola prvotno napisa Vidi poruku
    imam jedno pitanje, ako netko zna, da ne otvaram novu temu a isto je povezano: ako imam prijavljen dohodak od iznajmljivanja, jel mi se to broji onda za djecji?
    da jel je prihod, ali mislim da imaš pravo tu nekaj odbit onih nekih 30% hajde nazovi 0800669933

  30. #30
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    Citiraj Elly prvotno napisa Vidi poruku
    Dovoljan ti je ugovor o najmu stana iz NN. Pises ga u dva promjerka (originala), potpisujete ga ti i najmoprimac, i onda oba primjerka nosis kod javnog biljeznika. Racunaj da jedan primjerak ide tebi, jedan najmoprimcu, jedan poreznoj upravi, jedan javnom biljezniku, a ako najmoprimac mijenja mjesto prebivalista i treba mu ugovor da promijeni adresu, jedan ide i na MUP. Tako da kod javnog biljeznika moras napraviti kopije (2-3). Javni biljeznik ovjerava tvoj potpis kao najmodavca. Moj npr. cita ugovore da vidi da li su istovjetni, ali u principu se ovjerava samo tvoj potpis, znaci trebaju ti obje kopije ugovora + tvoja osobna iskaznica + placanje, cca 100 Kn (cijena se dize ako ti treba vise kopija).

    S ugovorima ides na Poreznu upravu. Obicno ponesem sve kopije koje imam i na sve mi stave pecat da su zaprimili ugovor, a sebi zadrze jednu kopiju. Na Poreznoj upravi sam dobila podatak da ugovor ne mora biti ovjeren kod javnog biljeznika, ali da je bolje da jest (radi eventualnih kasnijih problema ako zelis najmoprimca za nesto tuziti).
    Na temelju ugovora nakon cca mjesec dana dobijes porezno rjesenje, i pocnu stizati uplatnice za placanje poreza na dohodak od najamnine.
    Dohodak trebas prikazati i u poreznoj prijavi (racunaj da ti i za to treba jedna kopija ugovora, iako Porezna uprava daje prije nego sto predas poreznu prijavu obracun primljenog dohotka i placenih poreza).

    Sto se tice samog ugovora, dovoljan je onaj iz NN-a, a sastavis ga onako kako najbolje odgovora tebi i najmoprimcu.
    Navedes koje sve troskove placa, koliko iznosi sigurnosni depozit (za ostecenja u stanu), u kojim situacijama ga ne vracas ili ga vracas samo u djelomicnom iznosu (naravno, ako ti vrati stan u stanju u kojemu si ga ti dala njemu, vraca se puni depozit), kakvo je placanje i na koji dan.
    Moze ti uplatiti i na tekuci racun, bitno je samo da je nacin i iznos placanja naveden u ugovoru.
    Zadnja strana ima prostor gdje mozes upisati dodatne napomene koje ste dogovorili.
    I bitno je da ugovor zajedno prodjes sa najmoprimcem prije potpisivanja, da se o svemu slozite (cist racun - duga ljubav).
    hvala! Jučer su mi u poreznoj rekli da ne treba biti ovjeren kod bilježnika, tako da ga neću ovjeravati.

  31. #31
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    A po kojoj stopi se plaća taj porez?

  32. #32
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj ivano2 prvotno napisa Vidi poruku
    hvala! Jučer su mi u poreznoj rekli da ne treba biti ovjeren kod bilježnika, tako da ga neću ovjeravati.
    Ja bih, na tvom mjestu. Razlika je samo 100 Kn, a bolje si zasticena. Nikad se, nazalost, ne zna....

  33. #33
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    A ima i tu nesto. Samo moj potpis?

  34. #34
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Da.

  35. #35
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    A sad glupo pitanje : potpisujem kod biljeznika ili mogu i prije pa doci sa potpisanim ugovorima??

  36. #36
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Potpisujes kad sklapas ugovor, u trenutku kad potpisuje i tvoj najmoprimac.
    I dolazis kod javnog biljeznika sa takvim ugovorom. Kod njega samo potpisujes u knjizi gdje biljeze predmete, i taj potpis mora biti istovjetan potpisu na ugovoru i tvom potpisu na osobnoj iskaznici.

  37. #37
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    Hvala!

  38. #38

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Za Poreznu u ZG-u ne mora biti ovjeren, ali mora biti potpisan plavom kemijskom, a ne crnom. Tako su meni rekli u 7mj. Bolje bi ti bilo da ovjeris oba potpisa, nije ti skupo, oko 150 kn za cetiri kopije, a stiti te u slucaju da ti moras tuziti najmoprimca. Ako ovjeris samo svoj potpis, nisam sigurna da ga mozes tuzit jer njegov potpis nije ovjeren.

  39. #39
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    annie84, moj javni biljeznik kaze da se eventualno moze tuziti i kad je ovjeren samo najmodavcev potpis.

  40. #40
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Citiraj Elly prvotno napisa Vidi poruku
    Ako vidis da mu je davanje pologa problem, mozes odmah pretpostaviti i da ti nece (moci) uredno placati rezije.
    Oprosti, ali s ovim se nikako ne mogu složiti. Ako mi je stanarina 300 €, a traže tri mjesečne stanarine za polog, to je 300 za aktualnu stanarinu + 3x300 za polog, što iznosi 1200 €, a ja toliko ne mogu dati "odmah sada odmah" bez odlaženja u minuse i sl.
    S druge pak strane, nikad nisam ni dana kasnila s plaćanjem stanarine, niti ijedne režije, tako da tvoj komentar ne stoji. Nije stvar u spremnosti da se plati, već je pitanje imaš li taj novac i otkud ga nabaviti.

  41. #41
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa i meni se tako čini, mislim da nikome kod nas nije lako izdvojiti nekoliko stanarina odjednom za polog, zato i nisam tako nešto tražila. Naravno, ako iznajmljuješ atraktivnu nekretninu na dobroj lokaciji, onda možeš postavljati uvjete, no moja nekretnina baš i nije takva, tako da je i meni u interesu privući podstanare.

  42. #42
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj mishekica prvotno napisa Vidi poruku
    Oprosti, ali s ovim se nikako ne mogu složiti. Ako mi je stanarina 300 €, a traže tri mjesečne stanarine za polog, to je 300 za aktualnu stanarinu + 3x300 za polog, što iznosi 1200 €, a ja toliko ne mogu dati "odmah sada odmah" bez odlaženja u minuse i sl.
    S druge pak strane, nikad nisam ni dana kasnila s plaćanjem stanarine, niti ijedne režije, tako da tvoj komentar ne stoji. Nije stvar u spremnosti da se plati, već je pitanje imaš li taj novac i otkud ga nabaviti.
    Ne znam tko trazi 3 mjesecne najamnine za polog, ja trazim jednu (+ redovitu najamninu). Pa ako netko nema 2x600.... Ne znam, no gledam da uvijek imam nekoga kome polog nije problem.
    Posljednje uređivanje od Elly : 11.10.2012. at 14:10 Razlog: dodala u tekst

  43. #43
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj Elly prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ako netko nema 2x600....
    Ups, pardon, zaboravih ispraviti broj... 2x300 .

  44. #44
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Citiraj Elly prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam tko trazi 3 mjesecne najamnine za polog, ja trazim jednu (+ redovitu najamninu). Pa ako netko nema 2x600.... Ne znam, no gledam da uvijek imam nekoga kome polog nije problem.
    Ma ti imaš apsolutno pravo na to, ja samo kažem da spremnost plaćanja pologa ne znači nužno i spremnost plaćanja stanarine i režija.

    Jasno je da ima svakakvih ljudi i da se i s jedne i s druge strane može svašta doživjeti i da bi se čovjek trebao zaštiti. Upravo tome služi ugovor, ali ga, nažalost, još uvijek veliki broj najmodavaca ne želi potpisati ni pod koju cijenu...
    Ja sa svim svojim gazdama imam super iskustva (a i oni su zadovoljni mnome ). Možda zato što sam sve dosadašnje stanove našla preko preporuke, a ne oglasa...
    Posljednje uređivanje od mishekica : 11.10.2012. at 16:12

  45. #45
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj mishekica prvotno napisa Vidi poruku
    spremnost plaćanja pologa ne znači nužno i spremnost plaćanja stanarine i režija.
    Iz osobnog iskustva, upravo spominjanje obveze placanja pologa mi se pokazalo kao odlican pokazatelj. Dogodilo mi se par puta sa zainteresiranima da su odbili sklopiti ugovor ako moraju platiti polog, ili (kao) ne razumiju koncept, ili kazu da nemaju toliko....

    Ovdje (u Italiji) je sigurnosni polog normalna stavka ugovora i iznosi nekoliko stanarina odjednom.

    Naravno da se nadje svakakvih i najmoprimaca i najmodavaca... i da podstanarstvo moze ici na obostranu korist i zadovoljstvo... ali nekad i ne mora.
    Posljednje uređivanje od Elly : 11.10.2012. at 17:02

  46. #46
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Ali ljudi fakat nemaju toliko.
    Da mogu dati 1200 (ili više) eura ko od šale, ne bih ni bila podstanar.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •