Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 63

Tema: preparati za jačanje imuniteta

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno preparati za jačanje imuniteta

    što dajete djeci za jačanje imuniteta?
    dajete li išta uopće?
    krenuli smo u vrtić, sve nas napada
    imate li kakvo pozitivno iskustvo sa propolisom, matičnom mliječi...nečim trećim
    što da uzmem u ovoj šumi proizvoda, na šta da se baziram

  2. #2
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Citiraj ZO prvotno napisa Vidi poruku
    što dajete djeci za jačanje imuniteta?
    dajete li išta uopće?
    krenuli smo u vrtić, sve nas napada
    imate li kakvo pozitivno iskustvo sa propolisom, matičnom mliječi...nečim trećim
    što da uzmem u ovoj šumi proizvoda, na šta da se baziram
    Draga Zo,

    odgovor na ovo pitanje nije jednostavan i ovisi o onome što ti želiš čuti i tko ti odgovor daje.

    Tako će se odgovor kolegice na netu, djetetovog pedijatra i farmaceuta, najčešće, razlikovati.

    Moje osobno iskustvo i ono što bi ti ja odgovorila - ništa.

    C vitamini, imunoglukani, matične mliječi itd.... otprilike su ti kao macina marulja za liječenje neplodnost. Ako je za tvoj roditeljski osjećaj potrebno da im nešto daješ - go ahead.

    Kod nas se svelo na to da tipa joj dam vremena da se rekupera između boleština, da utvrdimo ispravne dijagnoze (kod moje male astma i pogođena terapija, onda vađenje mandula) i da je cijepimo protiv čega se cijepit da (gripa zbog astme, varičele zbog cijele njene situacije). Nije niti sad baš-čelik, ipak mi se čini da je nešto lakše kad raste.

    Nema ti tu black-white odgovora.

    Ovi roditelji čija djeca isplivaju s nekom dg. najvjerojatnije će ti reći da su "ojačali imunitet" uporabom lijekova za menadžment primarne bolesti (flixotide singulair).

    Oni kod kojih ne ispliva ništa, će ti davat razne savjete.

    Bottomline - istine tu nema... nema dokazanog pripravka koji nešto radi, premda se sve pokušava marketirat, od slanih soba po Splitu (ionako žive na moru), do kao jogurta koji sprječava astmu.

    Ono što sam istraživanjem kao fakt potvrdila jer sam našla ped mišljenje - svejedno je bila djeca u kolektivu sat vremena ili 10 sati, OSIM ako se radi o upalama uha, onda je bitno da su manje jer se čišćenjem nosa to kao može spriječit.

    Za sve druge infekte - svejedno je.

    Kod recidivirajućih respirativaca često se nađe i neka alergijica/astmica pa su djeca neko vrijeme na antiupalnoj terapiji (flixotide i singulair) da svaka baja koja u zraku leti nailazi na već upaljeni respiratorni trakt.

    Sretno!
    Posljednje uređivanje od ina33 : 09.10.2012. at 16:58

  3. #3
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    I da, ako u svojoj okolini slučajno možeš naći neku ženu koja čuva nešto djece, tipa maks do 10 (to je nama pedijatar stavio kao limit) onda ti je to za "jačanje imuniteta" dobro.

    Što se mene tiči - "jačanje imuniteta" je filozofski pojam, imunitet je vrlo kompleksna stvar i ne može se njime ne znam kako dobro upravljati.

  4. #4
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    I neki pedijatri savjetuju špricanje fiziološke prije i poslije vrtića, kao vlaženje sluznice. To mi je najzdravorazumskije od svih matičnih mliječi i jogurta.. .iako... ne očekuj od toga neke domete, barem se meni čini.

  5. #5
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Jedan topic na tu temu "jačanje imuniteta jasličara":

    http://forum.roda.hr/archive/index.php/t-74817.html

  6. #6
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Nama su i pedijatrica i otorinac za podizanje imuniteta rekli uredan ritam, dovoljno sna, raznovrsna zdrava i redovna prehrana (puno kuhanih i voćnih malih obroka), redovna stolica, revno pranje ruku, zubi i ispiranje nosa, što više boravka na svježem zraku i što manje kolektiva i zatvorenih prostora s gužvama, bazeni i dvoranski sportovi su isto out. Otorinac je čak rekao, kad sam rekla da joj fali društvo iz boravka i da mi ju je žao ispisati, da bumo se o njezinom društvenom životu brinuli tek ako ne bude imala društvo za izlaske u gimnazji, dotad je najvažnije da ne pije antibiotik jednom mjesečno. Na sreću i društvo i svjež zrak našli smo na klizanju.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    probiotici, mojoj frajli pomogli

    u njenih 3 godine vrtića jedan dan povraćala.. stalno je u vrtiću..a klinci oko nje svako malo rigaju...

  8. #8
    cvijetak avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Antunovac
    Postovi
    1,132

    Početno

    Kako je već rekla ina33, svatko će napisati nešto svoje. Svojim malcima dajem propolis, med i u slučaju bolesti Citrofit. Dosad nijedno nije pilo antibiotik (mala je upravo krenula u školu, a malog vrtić tek čeka). Sasvim sigurno smo imali i sreće . Ne znam je li to utjecalo na rezlutat, ali kod svake sam se bolesti trudila držati savjeta naše pedijatrice da dijete treba ostati kod kuće nakon bolesti (znači, kad ga već smatramo zdravim) barem još toliko dana koliko je bolovalo. To, nažalost, većini roditelja nije izvedivo . Također mislim da organizmu treba neko vrijeme u grupi da bi razvio određeni imunitet.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    klinci, čim zahladi, piju čaj od sljeza (jer curku ubija kašalj kod promjena vlažno-suhi zrak), obavezno med,
    i sada piju neki sirup s ehinaceom.
    fiziološka skoro stalno, inhaliranje po potrebi.
    i ne trčimo za svako kihanje u ambulantu, da ne pokupe štogod gore (ima jako puno roditelja koji upravo ovo rade).
    i da, zimi ne idemo po shoping centrima i zgužvanim, zatvorenim prostorima.
    (jednom prilikom kad smo učinili izuzetak sreli smo frendicu s klinkama i kaže ona meni kako joj je mala bolesna pa nisu išli van
    već došli u shoping!!??!!!)

    inače, i kad su bolesni (kad ne kure jako) šetamo na svježem zraku.

  10. #10
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    ja ću prekopirati odgovor sa prošle teme koju je ina linkala

    najbolje je rekao naš pedijatar,
    na moje pitanje što da dajem stalno bolesnom djetetu za imunitet,
    on je odgovorio mineralnu vodu, jeftinije je od svih pripravaka a djelovanje je isto.
    da sam ga barem poslušala, mogla sam skupiti dobru lovu.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    883

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Draga Zo,

    odgovor na ovo pitanje nije jednostavan i ovisi o onome što ti želiš čuti i tko ti odgovor daje.

    Tako će se odgovor kolegice na netu, djetetovog pedijatra i farmaceuta, najčešće, razlikovati.

    Moje osobno iskustvo i ono što bi ti ja odgovorila - ništa.

    C vitamini, imunoglukani, matične mliječi itd.... otprilike su ti kao macina marulja za liječenje neplodnost. Ako je za tvoj roditeljski osjećaj potrebno da im nešto daješ - go ahead.

    Kod nas se svelo na to da tipa joj dam vremena da se rekupera između boleština, da utvrdimo ispravne dijagnoze (kod moje male astma i pogođena terapija, onda vađenje mandula) i da je cijepimo protiv čega se cijepit da (gripa zbog astme, varičele zbog cijele njene situacije). Nije niti sad baš-čelik, ipak mi se čini da je nešto lakše kad raste.

    Nema ti tu black-white odgovora.

    Ovi roditelji čija djeca isplivaju s nekom dg. najvjerojatnije će ti reći da su "ojačali imunitet" uporabom lijekova za menadžment primarne bolesti (flixotide singulair).

    Oni kod kojih ne ispliva ništa, će ti davat razne savjete.

    Bottomline - istine tu nema... nema dokazanog pripravka koji nešto radi, premda se sve pokušava marketirat, od slanih soba po Splitu (ionako žive na moru), do kao jogurta koji sprječava astmu.

    Ono što sam istraživanjem kao fakt potvrdila jer sam našla ped mišljenje - svejedno je bila djeca u kolektivu sat vremena ili 10 sati, OSIM ako se radi o upalama uha, onda je bitno da su manje jer se čišćenjem nosa to kao može spriječit.

    Za sve druge infekte - svejedno je.

    Kod recidivirajućih respirativaca često se nađe i neka alergijica/astmica pa su djeca neko vrijeme na antiupalnoj terapiji (flixotide i singulair) da svaka baja koja u zraku leti nailazi na već upaljeni respiratorni trakt.

    Sretno!
    Podpis debeli

  12. #12
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    I još jedan savjet i benchmark - ako ti djeca piju više od 5 antibiotika godišnje zbog upala uha/grla, vrijeme je za konzultaciju s otorincom i eventualno vađenje mandula.

    Probiotik meni (po mom isukstvu) isto spada u "prospan-like šećernu vodicu", on je, koliko shvaćam, jedino stvarno indiciran kad se pije antibiotik pa parelelno s njim da dijete ne dobije proljev.

    Vezano za kolektive i dvoranske sportove, isto nam je savjetovano kao što je i gore rečeno.

    Druga sad stvar što ja nisam našla na vrtić do 10 djece u cijelom vrtiću ili takvu čuvalicu, pa dijete ipak pohađa kolektiv... dok je zdravo, kad je bolesno čuva baka, prihvatila sam da je zimski default da je stalno bolesna, vadim u periodu infekata, ako to mogu organizirat (a organizirala sam se tako), znači od prosinca do travnja je, barem dosad, bila izvan kolektiva.

    Bottomline je da postoji uistinu nemali broj djece koja nisu za vrtićke kolektive, pogotovo ove današnje koji su veličine školskih razreda, ma koliko vrtići šutjeli o tome i ma kako se tete iščuđavale... i ma koliko neki nabacivali savjete "a da malo ojačaš imunitet"? To ti je doslovno, bez pretjerivanja, ranga "opustite se pa ćete zatrudnjeti".

    Vidi kako će im ići pa se probaj u hodu prilagodit, nikad ne znaš.

    Sretno!

  13. #13

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Mora da se farmaceutima diže kosa na glavi od ovih odgovora.
    I slažem se sa inom 33 u većini stajališta.

    Makar ja sebe šopam medom i zelenim čajem, da malcima ne donesem doma kakvu boleštinu.

  14. #14
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    I da, isto se odnosi na shopping centre u razdoblju infekata (to je u biti cijela zima, tj. ovo kad i jesu shopping centri najzanimljivij, znači nikakve igraonice di cirkulira masa).

    Mislim, ima to svoju cijenu, ali jednom se uvidi da se ne može, za neku djecu, neko vrijeme (nije to zapisano za vijeke vjekova) i jare i pare.

    Pa onda raspolažeš resursima ovisno što možeš - ili ideš stalno na bolovanje, ili, ako ne možeš, organiziraš neku stalnu alternativu kolektivu, a sve dolazi s cijenom, bilo bi bolje da nije tako osjetljivo, ali po mojoj procjeni sigurno jedna petina, ako ne i više, malih kolektiv-goera je takva, barem neko vrijeme (tipa godina-dvije) nije to ono totalno čudo i muka neočekivana.

    Iako, i meni je to bilo tako teško prihvatit i mislila sam zašto baš meni... ako si na početku tvoje kolektiv-karijere možda sada za ovako "direkt u glavu" ,ne budeš prijemčiva za primanje ove poruke. Uvijek možeš lupati onda po nečem standardnom iz asortimana imunoglukan-matična mliječ-slana soba-fiziološka, ako ti to štima - znači da u biti i nisu osjetljivci.

    Ako dulje potraje kašalj ili upale uha/grla, onda traži alergologa ili otorinca da se vidi može li se pobljšat stanje uvođenjem flixotida i singulaira za respiratorne infekte ili "cepanjem" mandula za upale grla/uha.

    I to ti je to... bojim se.

  15. #15
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Znam da neki roditelji, kao preventivu, nakon kolektiva peru ruke plivaseptom, daju čaj i fiziološku u nos... ali mislim da i to nije "make/break", tj. da bi ta djeca bila zdrava i bez tih metoda, a boležljivima to ziher neće napravit značajnu razliku, iako za fiziolšku dosta pozitivno i pedijatri pišu da je bitno održavat sluznicu nosa vlažnom.

  16. #16
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Nekako ti je moja poruka da vidiš kako će to ići i onda da prihvatiš situaciju, ona dolazi s mnogo stvari koje nisu ugodne, ali, što reče pikula, iz perspektive 10 godina od ovog dana bit će smiješne (tipa ja sam jako reducirala broj dječjih rođendana, svaki rođendan mi je bio gotovo sigurna bolest i antibiotik itd.). Ako uspije odradit neki da se ne razboli - ja oduševljena. Svaki dan u vrtiću bez temperature je jedan veliki smajli.

    Sve se to nadoknadi i dođe to na svoje, probaj tu kormilarit kako najbolje budeš mogla, uz svijest da ali ono stvarno nikako nisi sama i nisu to jedino tvoja djeca, to je jedna velika nevidljiva masa (nevidljiva jer ne cirkulira nego stoji, barem do škole, negdje u manjim grupicama). Do škole, dosta njih kaže, dođe to nekako na svoje.

  17. #17
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    I još jedan savjet i benchmark - ako ti djeca piju više od 5 antibiotika godišnje zbog upala uha/grla, vrijeme je za konzultaciju s otorincom i eventualno vađenje mandula.
    Bottomline je da postoji uistinu nemali broj djece koja nisu za vrtićke kolektive, pogotovo ove današnje koji su veličine školskih razreda, ma koliko vrtići šutjeli o tome i ma kako se tete iščuđavale... i ma koliko neki nabacivali savjete "a da malo ojačaš imunitet"? To ti je doslovno, bez pretjerivanja, ranga "opustite se pa ćete zatrudnjeti".

    Vidi kako će im ići pa se probaj u hodu prilagodit, nikad ne znaš.

    Sretno!
    mislim da ovo vrijedi ponoviti
    Richter je na par mjesta na cybermedu napisao doslovno : mame, okanite se raznih pripravaka pa će djeca kašljati samo kad su prehlađena i/ili imaju alergiju.
    Po mojem iskustvu to je točno. Ja sam svoje prvo dijete skoro udavila medovima, sirupima, ehinaceom i koječim - sve su to osim što su vrlo upitnog djelovanja iritansi koji itekako mogu izazvati iritaciju pa time i stalno cijeđenje nosa i nadražajni ili suhi kašalj.
    Posljednje uređivanje od pikula : 10.10.2012. at 12:00

  18. #18
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    u to naravno i pogotovo spadaju i eterična ulja

  19. #19
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    u to naravno i pogotovo spadaju i eterična ulja
    Of kors. Jednako kao i kozja mlijeka, ako je alergija na mlijeko, čudotvoran petrovićev med po meni itd.

    Richter je genijalac, za neke stvari je zabrijao, ali je u drugim područjima kristalno jasan.

    Nema tu velike filozofije, ja se spasila, ma kako to čudno zvuči, dijagnozom astme, kad smo ostali na flixotideu i singulairu i ventolinu, po potrebi, a pobacali cijelu jednu policu "šećernih vodica" - sirup za protiv kašlja, sirup za iskašljavanje i ono... dvije godine čuđenja u svijetu "kako to da kašlje, zašto... čemu..., a da probamo ovo, a možda ono... mistika totalna" itd.

    Sretna sam da joj ovo djeluje, znam da ima i da ne djeluje.

    Ali, što ću o tome razmišljat, kad pomoći u uljima i ostalome - nema.

    Iz dana u dan, koliko shvaćam, i ovi "nedetektirani potencijalni eterična ulja astmatičari" i ovi na ful farmi, dolaskom u školu.. uglavnom je lakše, čistim rastom djeteta i ono... veći su ti organi.. valjda.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 10.10.2012. at 12:10

  20. #20
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Moj "doktorski" poučak: Bottomline - ja bih se držala klasičara, ovi moderni samo izlude i utjeraju u nepotreban trošak (to je moj stav).

    Kako i zašto je alergično... meni je to, neka se niko ne ljuti, domena filozofije "kamo ide ovaj svijet" i nikakav value add od toga nemam, niti se to može short-term, mid-term i long term u životu jednog čovjeka promijenit... ako ti nije rješenje totalni separatizam i ono... život na planini (a meni nije).
    Posljednje uređivanje od ina33 : 10.10.2012. at 12:14

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    e, nekako se ne mogu baš sa svime složiti. npr. imam troje djece, od kojih samo jedno reagira suhim kašljem, i ne, nije astmatičar.
    i sljez joj pomaže, smiruje, radimo domaći sirup, vrlo jednostavan za pripravit, znači nema kemijskih iritansa. i ona je bolje otkad funkcioniramo na taj način.
    i jedemo domaći med-tek od prošle godine neki za koji sam 100% sigurna da nije šećer i sl.
    povremeno kupim i neki sirup, najviše iz razloga što najmanja ne jede voće pa se tješim da joj ubacim, na taj način, barem nešto u organizam.

  22. #22
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Citiraj Val prvotno napisa Vidi poruku
    e, nekako se ne mogu baš sa svime složiti. npr. imam troje djece, od kojih samo jedno reagira suhim kašljem, i ne, nije astmatičar.
    i sljez joj pomaže, smiruje, radimo domaći sirup, vrlo jednostavan za pripravit, znači nema kemijskih iritansa. i ona je bolje otkad funkcioniramo na taj način.
    i jedemo domaći med-tek od prošle godine neki za koji sam 100% sigurna da nije šećer i sl.
    povremeno kupim i neki sirup, najviše iz razloga što najmanja ne jede voće pa se tješim da joj ubacim, na taj način, barem nešto u organizam.
    Super. Ne kažem da je svaki dugotrajni suhokašljač astmatičar (jeste li bili na alergo testu?), nego da ovi koji jesu - njima neće proći bez lijekova, ovi koji nisu - njima će bit bolje svejedno što konzumirali - sljez, slanu sobu, petrovićev med itd. Oni će se izboriti, a sljez itd. neće napraviti bitnu razliku.

    Ali, ovo je forum, nisam ja likar - go ahead s mišljenjima. Samo pokušavam dati malo drugačiji pogled na pitanje "jačanja imuniteta", ovo tvoje mišljenje, Val, je mainstreamovsko, većina mama ima neki preparat u koji se "kune", pa da Zo čuje i drugačija iskustva (da ne pomaže ništa, tj. kako su završavale naše, non-mainstream paradigme).
    Posljednje uređivanje od ina33 : 10.10.2012. at 12:36

  23. #23
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Super. Ne kažem da je svaki dugotrajni suhokašljač astmatičar (jeste li bili na alergo testu?), nego da ovi koji jesu - njima neće proći bez lijekova, ovi koji nisu - njima će bit bolje svejedno što konzumirali - sljez, slanu sobu, petrovićev med itd. Oni će se izboriti, a sljez itd. neće napraviti bitnu razliku.
    I da, ovdje imam backup Richtera, vrhunskog (klasičnog, pedijatar - alergolog) autoriteta.

    Opet, u današnje doba svaka skupina, svoji autoriteti... pa neko "vjeruje u Petrovićev med" itd.

    Ja samo malo zastupam drugu stranu - većina vjeruje u neki takav proizvod, barem mi se tako čini.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 10.10.2012. at 12:38

  24. #24
    lukab avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,125

    Početno

    neću se petljat u raspravu oko imuniteta samo ću napisat svoje iskustvo:
    c-vitamin...
    ne kunem se u njega ali znam da ti treba za imunitet i ako nisi sigurna da ti ga dijete dovoljno unosi, ili je povećana potreba za njim - slobodno daj... ne može se predozirati...
    dal će pomoć - ne znam... ja ga dajem svim ukućanima od kad krene školska godina pa do proljeća...

  25. #25
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Citiraj lukab prvotno napisa Vidi poruku
    - slobodno daj... ne može se predozirati...
    Anegdota iz stvarnog života - suprugova baba, na tragu čitanja knjige Linusa Paulinga, se jako predozirala, ali jedina nuspojava je bila proljev . Malo šale.

    I ja dajem C vitamin (to i nepretovićev med, jer tako lakše proguta prah za astmu)... ali ono... to je kao zbog mene i mog placeba, ništa se kod moje nije ključno dogodilo sa i bez C-a - njoj je ključna promjena bila, kako ja to vidim, odrastanje + astma terapija + vađenje mandula.

    I dajem probiotik kad pije antibiotik.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 10.10.2012. at 12:50

  26. #26
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    ja sam odgojena nekako tako...da se imunitet jača, čeliči...obnavlja...slabi...i da mi bome imamo utjecaja na njega..
    e sad...kako i čime...koliko je tu sreće...kako to procijeniti? ne znam.
    u zadnje sam vrijeme od puno toga odustala...i istina, većina jednostavno prođe.
    e sad...jedino od čega nisam odustala jesu prirodni čajevi, med i medni pripravci.
    i ja vidim da nam nekako pomažu.
    a sad...da li moja djeca jednostavno nisu boležljiva...do sada nikad popila antibiotik...ne znam.
    sad smo krenuli u vrtić pa ćemo vidjeti na čemu smo.

  27. #27
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Citiraj blackberry prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam odgojena nekako tako...da se imunitet jača, čeliči...obnavlja...slabi...i da mi bome imamo utjecaja na njega..
    e sad...kako i čime...koliko je tu sreće...kako to procijeniti? ne znam.
    u zadnje sam vrijeme od puno toga odustala...i istina, većina jednostavno prođe.
    e sad...jedino od čega nisam odustala jesu prirodni čajevi, med i medni pripravci.
    i ja vidim da nam nekako pomažu.
    a sad...da li moja djeca jednostavno nisu boležljiva...do sada nikad popila antibiotik...ne znam.
    sad smo krenuli u vrtić pa ćemo vidjeti na čemu smo.
    Nisu boležljiva, tj. vrtić će bit veliki lakmus-papir kako će im bit.

    Čajevi itd. - mislim, ok je meni to, ali ništa puno od toga, bolest koju čaj liječi prošla bi i sama.

    Troje djece i jedno boležljivo - imam i primjer iz prijateljskog kruga - prvi normalno vrtićarac, niakkvih problema, srednje dijete (bez ikakve specijalne alergološko-astmatske-mandule podloge, jednostavno pohađanje vrtića nemoguće, stalno bolesna), najmlađe dijete kao i prvo - normalno vrtićarac.

    I ta mama je na raspolaganju imala sav zdravorazumski set alata za "ojačavanje imuniteta", prirodni je đir i ne radi, znači i vremena i interesa za "jačanje imuniteta" napretek, a i tako ju je, vjerujem, odgajalo, u više navrata tipa s godinama pauze pokušavali uključivat u vrtić, ali nije uspilo - prije nego se imunitet sam posložio (tipa 2.-3. osnovne, ali i dalje ostaje prvo koje će zakačit neki infekt).

    Jačanje imuniteta je "pad graha", osim ako nema ispod toga neke dijagnoze.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 10.10.2012. at 12:59

  28. #28

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    Citiraj blackberry prvotno napisa Vidi poruku
    a sad...da li moja djeca jednostavno nisu boležljiva...do sada nikad popila antibiotik...ne znam.
    sad smo krenuli u vrtić pa ćemo vidjeti na čemu smo.
    eto tako je bilo i kod nas do prije koji tjedan kad su krenuli u vrtić
    nikada ništa
    iako sam i sama realna i znam da imunitet nije nešto jednostavno što možeš nekim vanjskim faktorom potaknuti da se obrani od svega i svačega nekako onako sama sebi želim reći da sam pokušala sa nečim, pa možda je pripomoglo njihovom zdravlju jer se ipak nadam da nećemo svako malo biti bolesni ( ah, vidjet ćemo )
    vraćam se na posao nakon 3 godine izbivanja i nije mi jednostavno reć - od ponedjeljka sam na bolovanju ( ma mislim, znam da nikad to nije lako reći )
    oduvijek se hranimo zdravo ( koliko je to moguće danas reći ), super jedu sve što pripremim, super spavaju, nema dana da nismo vani, imaju barem 2 obroka voća na dan, ne jedemo nikakve gluposti...
    što se toga tiče, baš sam mislila kako su dobro " pripremljeni "
    jedino će vrijeme pokazati na čemu smo stvarno i da li nam je " grah dobro pao "

  29. #29
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    ZO, veliki zagrljaj i držim palčeve, to je tek početak, iskristalizirat će se već, krajem ove školske godine ćeš skužit koji su đir. U međuvremenu, ako ikako možeš organizirat neku pomoć u smislu čuvalačke logistike - probaj to napravit.

    Da se poslužim "Rodinom porodnom terminologijom", stvarno jest teško prihvatit da se ne može ništa napravit, nego stat sa strane i čekat rasplet, a sve će se već nekako posložiti.

    Ako ti je lakše, tebe i susjedstva radi, koristiti nešto (i meni je to bio argument, ajde, davat ću C vitamin i med, čisto da kažem "je, je, dajem nešto za imunitet) - navali, široka je tu paleta proizvoda.

    Od toga ti nema štete (osim financijske) - imunoglukani, medovi itd. I ako baš upikneš nešto na što je dijete alergično, a to ne znaš (ali nećemo odmah tako).

    Morat ćeš jednostavno - pričekati razvoj situacije da vidiš kako ti je grah pao i kako ćeš se s tim nositi (logistički).
    Posljednje uređivanje od ina33 : 10.10.2012. at 13:55

  30. #30
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    a kad postaje jasno kako napredujemo ?
    nakon koliko vremena u vrtiću....mjesec...dva...tri..

  31. #31
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Citiraj blackberry prvotno napisa Vidi poruku
    a kad postaje jasno kako napredujemo ?
    nakon koliko vremena u vrtiću....mjesec...dva...tri..
    Ja bih rekla nakon prve vrtićke godine se shvati ima li smisla "klin se klinom" pa ono bolest-oporavak-vraćanje ili to nema smisla, pa je potrebno drugačije se organizirat. Znači, "obrtni moment spoznaje" ne može bit manje od pola godine, idealno godina dana - onda se već - zna.

    Realno bi bilo, ako je ikako moguće, ili se pomirit s bolovanjima kontinuiranim pa imat dogovor muž i žena da je makar neko svaka druga bolest, ili odmah naći alternativu, jer je pobol u prvoj godini OK.

    Struka (Jovančević) kaže da se imunitet kao stekne unutar 3 godine kolektiva, a ko može toliko čekat.

    Ako je dijete "srknulo" preko 5 antibiotika u školskoj godini, vrijeme je da se dobro razmisli "strategija čajeva" i porazgovara s pedijatrom plus eventualno, po potrebi, otorincem ili alergologom (po meni).

    Ovako je išlo kod nas
    - upisana s 18. mjeseci, izvadili u svibnju (hospitalizacija zbog bronhoopstrukcije pa rota pa upala pluća), prva 3-4 mjeseca bilo OK;
    - u 2. godini držali kao godinu dana izvan kolektiva "neka se malo oporavi/"imunitet ojača", nikako shopping centri, aktivnosti isključivo u grupama manje od 10 djece, sa rođendanima i igranicama u zatvorenome vrlo šparno;
    - u 3. godini probali opet, prva 3-4 mjeseca OK, onda opet opreblemi, bronhoopstrukcije i upale grla - događa se eureka moment (dijagnoza astme i vađenje mandula);
    - u razgovoru s brojnima, uključivo mame više djece, a jedan osjetljiv, prihvaćam i shvaćam da nema "jačanja imuniteta" i da mi je tako pao grah ;
    - opet pokušavamo.... kontam da je svaki dan uspjeh.

    I tako dalje.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 10.10.2012. at 14:16

  32. #32
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Struka 2 (Richter) kaže da "ako želiš imat zdravo dijete, ne upisuj u vrtić prije 3. - za sve, osjetljive ili neosjetljive.

  33. #33
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Samo da se krivo ne shvati - neće "neupisivanje u kolektiv" spriječit astmu itd. Nego, ovi iznad 3 se, prosječno, lakše nose s kolektivom.

    Kolektiv je pravi lakmus papir kako će ko proći, a opet, i to je dinamički, neko se dobro drži, dobije kozice pa oporavak imuniteta od kozica može trajat i po pola godine itd.

    Sve su to neki... ciklusi.

    Nemojte krivo shvatit - ima i onih totalno tough ili normalno bolesnih, ali nemali je broj ovih kojima je, realno gledano, vrtić, uvjetno rečeno, besmislen (u smislu da se stvarno može računat na to da ti ono, kao radiš, i dijete ti je u vrtiću, jer to doslovno može biti svaki mjesec 15 dana bolovanja, tj. pola godine bolovanja).

    Tj. ode u vrtić, pa zakuri u petak, pa je deset dana doma, pa ide od pon-petak, pa opet zakuri petak i tako replay cijela godina dana do tri.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 10.10.2012. at 14:21

  34. #34
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    To su ovi kojima ped savjetuju ne u kolektiv prije škole - moja mala je takva, a svojedobno sam u očaju... razgovorm... saznala da postoji cijeli jedan svijet takvih, "nevidljivih", i da to nije ništa spešl, premda jest logistički (i emotivno, dok se ne prihvati) izazovno.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 10.10.2012. at 14:24

  35. #35
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Ako si u većem gradu, probaj naći ima li neki privat vrtić s malim grupama, ali ne samo da moraju bit male grupe, nego sve skupa malo djece.... jedino je tu cost-benefit takav da je veliki rizik da dijete niti to imunološki ne progrmi, a imaš trošak privatnog vrtića i nepotrebno "talasanje".

  36. #36
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    moj mali ima 4 godine...i tek sad je krenuo u vrtić.
    do sada nismo ništa izbjegavali...od toga što nabrajaš...nekako namjerno...htjela sam vidjet jel se kači to tek tako...ili ne. radionice, rođendane, centre..pa i one igraonice u centrima...
    i eto...pljuc...pljuc...imali smo sreće do sada...

    sad su nas na upisima kakti isprepadali...
    da se ne brinem kad krenu bolesti...da je to normalno....svaki mjesec nešto...
    a meni je to brrrrrr....za sada mi nije normalno, i ne bi voljela da postane....

    a doma mi je mala...pa si kontam...ako bude nosio...pa svi u krug...pa brrrrr...

    ja bi neko jačanje, ekspresno

  37. #37
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Citiraj blackberry prvotno napisa Vidi poruku
    moj mali ima 4 godine...i tek sad je krenuo u vrtić.
    do sada nismo ništa izbjegavali...od toga što nabrajaš...nekako namjerno...htjela sam vidjet jel se kači to tek tako...ili ne. radionice, rođendane, centre..pa i one igraonice u centrima...
    i eto...pljuc...pljuc...imali smo sreće do sada...

    sad su nas na upisima kakti isprepadali...
    da se ne brinem kad krenu bolesti...da je to normalno....svaki mjesec nešto...
    a meni je to brrrrrr....za sada mi nije normalno, i ne bi voljela da postane....

    a doma mi je mala...pa si kontam...ako bude nosio...pa svi u krug...pa brrrrr...

    ja bi neko jačanje, ekspresno
    Ma, uzmi svaki dan matičnu mliječ i da vidiš... ili ko ono za svinjsku... o čemu kao farmaceuti šute - samo fiziološku i čaj, kakav tamiflu i cijepljenje. Zezam se.

    Ako si fakat s malim brijala tipa cijelu zimu po igraonicama nekog od big mallova tipa jednom tjedno u razdobolju studeni-travanj a djetetu ništa, ili 10+djecnim rođendanima meni bi i to već bio neki (pozitivni) indikator.

    Svakomjesečno razbolijevanje u početku je relativno normalno... ako traje više od godine dana, onda je potreban reset.

    Sve ćeš vidit.

    Ova moja prijateljica s troje djece, srednje turboosjetljivo, majka prirodni đir i još doma, ništa nije pomagalo, dijete su ispisivali zbog najmlađeg (beba)... onda kad je beba poodrasla do tri godine, ona je išla, a srednje još uvijek ne. Mislim da je mama svo troje dojila i sve prirodno radila, ono turbo natur đir, a ziher su svaki dan i izlazili itd.

    There's nothing you can realistically do, do na zdravorazumske stvari koje 90% ekipe s Rode radi, nego čekat. Sretno!
    Posljednje uređivanje od ina33 : 10.10.2012. at 15:59

  38. #38

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    pa nisam ja ni govorila da djeci s dijagnozom pomaže čaj, tu bi bilo suludo pokušavat i pravit se da pomaže.
    govorim o običnim bolestima, prehladama, kašljanju-i ne toliko o imunitetu već kako lakše prehodat, prizdravit u tim situacijama.
    već i ptice na grani znaju da se tekućinom razrjeđuje sluz, navodno na Srebrnjaku klince "šopaju" vodom...zbog čega onda ne bi pomagao čaj,
    u smirivanju kašlja...ne kužim zašto tako strogo NE.
    i ne doživljavam sebe mainstreamovski, prilično sam realna-npr. nisam zagovornik eter.ulja-probala (već iz očaja) i za kožu mi ne pomaže, čak obrnuto, ali
    čajevac mi je super.
    ne koristim petrovićev med (nikad mi nije palo na pamet da je spešl), već naših frendova i da, jako volim propolis-prilično pomaže kod afti.
    e, sad, pomaže meni i preporučit ću, ali to ne znači da će pomoći svima, i mari, i bari, i štefu. (primjera radi kako ne funkcionira sve kod svakog
    je i moj sin, Ina upoznata si, koji je imao treću mandulu, ogromne druge dvije, a nikad nije imao gnojnu anginu ili upalu uha-a svi će se zaklet da i jedno i drugo dolazi od toga).

    i kad već spominjete shoping centre-ne idemo iz razloga kašljanja i velikih i malih, sline svi okolo, zdravije nam je prošetat Maksimirom.
    a tko zna, možda iz tog razloga, naša pedica nama čestita na rijetkim dolascima.

    da se zbrojim, neka svatko koristi što mu pomaže ili što misli da mu pomaže.

  39. #39
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Citiraj Val prvotno napisa Vidi poruku
    da se zbrojim, neka svatko koristi što mu pomaže ili što misli da mu pomaže.
    Mala korekcija - što u nekom trenutku misli da mu pomaže, vidiš da se tashunica sa žaljenjem osvrnula na pare ostavljene na imunopreparatima .

    Zo je pitala za naša iskustva - eto moga. Moje dijete je pacijent Srebrenjaka, ne sjećam se te vode, tu se svodi na ispitivanje je li netko ima astmu ili ne i onda odgovarajući tretman. Ne sjećam se točno dg. tvoga djeteta vezano za mandule itd. - neka procjenjuje doktor.

    Pacijenti su ovi koji kažu - ti radi ono što ti vjeruješ. Ali, to nije objektivno niti znanstveno utemeljeno (da će od toga nešto bolje bit), a neka svako, uključivo Zo procijeni sama sebe - jel' bi benefitirala od placeba ili ne. Na to se svodi.

    Nije uopće neko ne - neka piju čajeve, ali ono.. .ja ne mogu potpisat te koji tvrde da je u tome spas... nego jednostavno ima tvrdokorno osjetljivijih i činjenica je da se ne može puno na tu temu napravit.

    Meni je osobno to bilo utješno i otrežnjujuće u smislu prihvaćanja realnosti i prilagodbe realnosti, a ne traženje x-tog preparata koji će možda pomoći, pa se nadam da ću kome pomoći iskustvom.

    Mame ovih stvarno osjetljivih će me skužit, vjerujem.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 10.10.2012. at 16:19

  40. #40

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    ne znam za tashunicu, ali ne mogu se požalit na iznose koje smo mi ostavljali.
    med ionako koristimo, čaj isto, eter. ulje čajavca me sigurno fin. neće dotući.
    e, da i fiziološka nije neki trošak.

    samo si potvrdila ono što sam napisala-ne pomaže svima sve, naravno da neće čaj pomoći astmašu, ali
    mojima pomaže-i sumnjam da je placebo jer, eto, nos joj je koma, ali zakašljala nije-kuc-kuc!

    i gle, ne želim uspoređivati tvoje dijete koje, očito, ima popriličan problem s nekim problemom poput prehlade. nije isto, jednostavno nije. i vjerujem da je tebi bilo olakšanje
    kada ste pronašli ono što joj pomaže-bio to ventolin ili štoveć.


    e, i sad se sjetih, mlađa je imala jako problema s kakanjem, jaaaaakoooooo, toliko da je imala i 2 urinoinfekta zbog toga. i sad na red dolaze probiotici koje je preporučila nefrologica-ne Bioaktiv i sl. iz običnog dućana, i njoj je pomoglo, i to u kratkom roku, urinoinfekt se nije ponovio, stolica postala redovita. placebo? sumnjam. da li bi pomoglo i drugom djetetu u sličnoj situaciji stvarno ne znam, ali meni je drago da njoj je.

  41. #41
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Val prvotno napisa Vidi poruku
    pa nisam ja ni govorila da djeci s dijagnozom pomaže čaj, tu bi bilo suludo pokušavat i pravit se da pomaže.
    govorim o običnim bolestima, prehladama, kašljanju-i ne toliko o imunitetu već kako lakše prehodat, prizdravit u tim situacijama.
    I -prehlada- je dijagnoza. To je bolest.
    A ako je jak imunitet, nema bolesti. Ni slabije, ni jače.
    I ne radi se o prehodavanju bolesti, nego o nedobivanju bolesti.

    A dijete će biti otpornije prema dobivanju bolesti ako zdravo živi, zdravo jede i ako je prirodno otporno. Čajevi, probiotici, med i sl. ne trebaju unaprijed. Nego ako oboli. Kao lijek da, kao preventiva nemaju učinka. To i ina piše.

  42. #42
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    I -prehlada- je dijagnoza. To je bolest.
    A ako je jak imunitet, nema bolesti. Ni slabije, ni jače.
    I ne radi se o prehodavanju bolesti, nego o nedobivanju bolesti.

    A dijete će biti otpornije prema dobivanju bolesti ako zdravo živi, zdravo jede i ako je prirodno otporno. Čajevi, probiotici, med i sl. ne trebaju unaprijed. Nego ako oboli. Kao lijek da, kao preventiva nemaju učinka. To i ina piše.
    X.

    Val, ti nemaš osjetljivo dijete. Moje nema nekakve "posebne probleme", to jest ima, ali ima ih i masu njih, po meni, barem petina vrtićkih generacija (ovi koji su upisani, ali, eto... ne dolaze, jer "nikako da ojačaju imunitet"). To jest... nije to ono tako rijetko. I, zapravo, ne možeš ništa na pravit.

    I nema to veze s onim "bravo, mamice", niti "auu mamice". To je beyond control. Pao takav grah. Kad malo popričaš s ljudima, u očaju... jer nikako da dobiješ od doktora "bravo, mamice, kako ste vi lijepo ojačali imunitet" (šalim se malo), skužiš da je u svakoj vrtićkoj grupi još barem 2-3 takvih koji do škole, zapravo, ne idu u vrtić.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 11.10.2012. at 09:09

  43. #43
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    I da, topic nije "kako lakše prizdraviti prehladu" ili tako nešto - topic je preparati za jačanje imuniteta. Ja tvrdim da toga, zapravo, nema. I da žena ne troši pare na to, osim isključivo zbog svog "feel good" osjećaja "napravila sam sve", to jest OK iz emotivnih razloga, a racionalna računica tu ne štima.

  44. #44
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ma, uzmi svaki dan matičnu mliječ i da vidiš... ili ko ono za svinjsku... o čemu kao farmaceuti šute - samo fiziološku i čaj, kakav tamiflu i cijepljenje. Zezam se.

    Ako si fakat s malim brijala tipa cijelu zimu po igraonicama nekog od big mallova tipa jednom tjedno u razdobolju studeni-travanj a djetetu ništa, ili 10+djecnim rođendanima meni bi i to već bio neki (pozitivni) indikator.

    Svakomjesečno razbolijevanje u početku je relativno normalno... ako traje više od godine dana, onda je potreban reset.

    Sve ćeš vidit.

    Ova moja prijateljica s troje djece, srednje turboosjetljivo, majka prirodni đir i još doma, ništa nije pomagalo, dijete su ispisivali zbog najmlađeg (beba)... onda kad je beba poodrasla do tri godine, ona je išla, a srednje još uvijek ne. Mislim da je mama svo troje dojila i sve prirodno radila, ono turbo natur đir, a ziher su svaki dan i izlazili itd.

    There's nothing you can realistically do, do na zdravorazumske stvari koje 90% ekipe s Rode radi, nego čekat. Sretno!
    tvoja prijateljica s troje djece me zamislila da....
    neću razbijat glavu....
    kako bude bude. nadam se da će bit ok.

    hvala!

  45. #45
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Citiraj blackberry prvotno napisa Vidi poruku
    tvoja prijateljica s troje djece me zamislila da....
    neću razbijat glavu....
    kako bude bude. nadam se da će bit ok.

    hvala!
    To ti je stav. Meni je ona jako pomogla prihvatit stanje i pozicionirat se u svemu tome, iako sam prve dvije godine ojačavala jer "nikako joj ojačat imunitet" i ono "what am I doing wrong". Ona je to sve nazvala svojim imenom i pomogla mi prihvatit to, baš ko prava doula za "imuno-neojačane" , jer nije govorila napamet, jer je znala o čemu priča, i jer nema jedno, nego troje, od kojih je jedno totalno drugačije od drugo dvoje, ma što ona radila/neradila na temu "jačanja imuniteta". Da je imala samo dvoje, normalnih happy vrtićaraca, mislila bi da ove druge palamude i da se dovoljno ne trude, garant.

    To "jačanje imuniteta" se svodilo na praćenje djeteta (što može, a što nema smisla, mislim da je na kraju bilo samo uključeno u onu pripremu za školu vrtićku, ali i to s puno muka i bolesti).

    I nije se bedirala, na kraju, jer nije dobila "bravo, mamice" za to jedno dijete, niti se dala u vrzina kola savjeta a možda matična mliječ, a možda crna rotkva, a možda crni kim, a možda imunoglukan, pa od a do z svih preparata na alternativnom i klasičnom tržištu, jer je jednostavno prošla sve i ništa pomoglo nije. Slušala je savjete pedijatra koji je to isto nazvao svojim imenom, a nije nudio pilule za lilule - to je takvo dijete.

    I meni su rekli - to je takvo dijete, bit će bolje do škole, držite na vašoj terapiji, nema čarobnih preparata (osim cijepljenja za određene bolesti (gripa, kozice, pneumokok), ali to ne pokriva 99% svih infekata koji se vrte u vrtiću.

    Realno, to nije dijete za vrtić (ovakav kolektiv ono s masu djece i velikim grupama), ali na tržištu nema ovo do 10 djece, pa mi nismo ispisali iz vrtića, ali računam da je njen zimski "default" da ne može ići u vrtić, a izletima u vrtić se jako veselimo.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 11.10.2012. at 09:46

  46. #46
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Tj. nema ponude za vrtić do 10 djece bez da dođe, za, po mene "neželjenim emisijama" u vidu posebnih programa (Waldorf, religija), pa mi nismo ispisali iz državnog vrtića, ali računam da je njen jesensko-zimski "default" da ne može ići u vrtić, a izletima u vrtić se jako veselimo... ona sad već spoji i mjesec dana u vrijeme kad nije sezona infekata (znači rana jesen i kasno proljeće) da ide u vrtić u kontinuitetu i ja sretna zbog tog postignuća, nama je to stvarno - milestone.

    Uvjerena sam da će čuvalice za djecu, ovaj program koji se sad aktivira, pa kao mogu do 6 djece čuvati, definitivno naći svoju tržišnu nišu kod mama osjetljivih, to je upravo taj susret potražnje i ponude, ali to će biti kad moja bude u školi, to je možda nešto za tebe, blackberry, ako se, ne daj Bože, pokaže potrebnim.

    Inače je po 2 mjeseca na morskom zraku itd. Ne "ližemo" šoping centre, daleko od toga. Jednostavno - to je tako.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 11.10.2012. at 09:50

  47. #47

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Ja sam prvu godinu vrtića bila potpuno u šoku i neverici da mi je dete toliko bolesno (nos stalno začepljen, svako malo upale ušiju...). Radili smo sve "idealno". Pošla u vrtić sa 3.5, dojena do 4.5, zdravo se hranimo, voće, povrće, svakog leta i more i planina, sve po redu. Još je i bila na ribljem ulju (davala sam joj da pije zbog drematitisa po preporuci dermatologa).
    U svakom slučaju, trajalo je cele godine, popila je 5-6 tura antibiotika i već smo bili na korak od ispisvanja (trebalo je vaditi krajnike, ugrađivati cevčice). Onda smo pronašli orl doktorku koja nam je objasnila da postoje virusne upale uha, da ne mora antibiotik svaki put... Pa smo oslučili da probamo još jednu godinu. Vadila sam je iz vrtića na svaki šmrkav nos, čistili, ispirali. Pila je riblje ulje i dalje, i vitamin C u bolestima. A ta orl doktorka me ubedila da počnem da joj dajem i ehinaceu. Mnogo je bolja bila ta vrtićka godina, bila je tu i tamo slinava, van vrtića, ali ni jedan antibiotik nije popila. E sad od čega je, ne znam.
    Ja i dalje nisam neki fan tih preparata za jačanje imuniteta, ove jeseni ne pije ništa pa ćemo videti.

  48. #48
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    I da, topic nije "kako lakše prizdraviti prehladu" ili tako nešto - topic je preparati za jačanje imuniteta. Ja tvrdim da toga, zapravo, nema. I da žena ne troši pare na to, osim isključivo zbog svog "feel good" osjećaja "napravila sam sve", to jest OK iz emotivnih razloga, a racionalna računica tu ne štima.
    eto ina je sažela sve u dvije rečenice.
    a ja ću reći manite se kupovanja revite, imunoglukana, raznih matičnih mliječi i ovakvih i onakvih medova i sirupa,
    radije ubacite djetetu u stambenu štednju, bar će imati koristi.

  49. #49
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Citiraj vissnja prvotno napisa Vidi poruku
    U svakom slučaju, trajalo je cele godine, popila je 5-6 tura antibiotika i već smo bili na korak od ispisvanja (trebalo je vaditi krajnike, ugrađivati cevčice). Onda smo pronašli orl doktorku koja nam je objasnila da postoje virusne upale uha, da ne mora antibiotik svaki put... Pa smo oslučili da probamo još jednu godinu. Vadila sam je iz vrtića na svaki šmrkav nos, čistili, ispirali. Pila je riblje ulje i dalje, i vitamin C u bolestima. A ta orl doktorka me ubedila da počnem da joj dajem i ehinaceu. Mnogo je bolja bila ta vrtićka godina, bila je tu i tamo slinava, van vrtića, ali ni jedan antibiotik nije popila. E sad od čega je, ne znam.
    Ja i dalje nisam neki fan tih preparata za jačanje imuniteta, ove jeseni ne pije ništa pa ćemo videti.
    Jeste li išli na operaciju (nisam te shvatila?). Ili niste, nego ste vadili na svaki šmrkav nos? Po Jovančeviću (neki naš tu pedijatar koji slovi kao) jedina indikacija di je skraćivanje boravka u vrtiću smisleno (tipa da ne bude 10 sati, nego 5 ili manje) je kod tih upala uha jer tete ne stižu bavit se nosom i ispuhivat ga.

    Ako ste tako radili (vadili na šmrklje i ispuhivali nos), ja brijem da je prije od toga, nego od ehinacee. Naime, naišla sam stvarno na masu ljudi koji uvode djetetu terapiju za astmu... ali su skloni, primjerice, prepisat to što je djetetu bolje jer su uveli, uz to, i crni kim ili tako nešto.

  50. #50

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Nismo išli na operaciju, samo smo je držali kod kuće čim nos procuri i čistili stalno. Ali mislim da čak ni do toga nije toliko već je ona (od muke) naučila jaaaaaaako dobro da duva nos!

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •