Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 191

Tema: (izgubljene) godine ženske plodnosti

  1. #1
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno (izgubljene) godine ženske plodnosti

    https://www.cdc.gov/art/pdf/2016-rep...rt.pdf#page=15
    http://apps.nccd.cdc.gov/art/Apps/Marquee.aspx


    Ženska plodnost opada sa dobi žene, taj pad plodnosti osobito je izražen nakon 35. godine žene. Mi koje prolazimo ili smo prolazili mpo postupke toga smo duboko svijesne.
    Ovdje je izvadak iz Izvještaja američkog CDC za 2010. godinu iz 443 američke klinike koje se bave MPO, zorno pokazuje rapidno opadanje uspješnosti MPO sa porastom dobi žene.

    Postotak ciklusa koji rezultiraju rođenjem živog djeteta. (Percentage of cycles resulting in live births)
    dob žene:
    -manje od 35 godina: 41.5%
    -35-37 godina: 31.9%
    -38-40 godina: 22.1%
    -40-42 godine: 12.4%
    -43-44 godine: 5.0%


    Molim vas odvojite malo vremena i da odgovorite na ova pitanja kako bismo možda pomogli ne:

    1. Koliko dugo ste pokušavali ostvariti spontanu trudnoću prije nego ste se obratili liječniku (ginekologu) za pomoć?
    2. Koliko vremena je prošlo od prvog obraćanja primarnom ginekologu do prvog postupka MPO?
    3. Koliko ste godina imali kad ste krenuli u prvi MPO postupak?
    4. Koliko godina ste u ukupno u MPO?
    5. Kakav je rezultat vašeg MPO puta?
    6. Smatrate li da ste izgubili određeni broj godina i da ste ranije trebali krenuti na MPO postupke?

    Nadam se da će vaši odgovori na ovoj temi pomoći nekim novim parovima koji se sad prvi put susreću ili će se susresti sa problemom neplodnosti.
    Posljednje uređivanje od Inesz : 02.01.2020. at 15:58 Razlog: osvježavanje linka

  2. #2
    TrudyC avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    506

    Početno

    Hej Inesz. Koliko se sjećam bilo je već ovakvih anketa i nije baš bilo nit odaziva nit rezultata. Bez ljutnje, molim.

    Ja volim ankete, maratonka sam, pa ću ti odgovoriti

    1.18 mjeseci
    2.skoro 2 godine
    3. s 34 godine mi je bio 1. IVF (inseminacije ne računam, ali može se reći s 33)
    4. 5 i pol
    5. 1 spontani i puno, puno, puno IVF-ova
    6. Možda. Udala sam se s 31 pa nisam prije ništa ni mogla učiniti

  3. #3
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Hvala TrudyC. Tako je to kad ne znam pretraživati forum. Ipak se nadam da će biti koji post na ovoj temi.

    Ipak, uočavam previše parova koji su već zašli u godine, žele djecu, a nisu ni pomišljali na neke stvari poput neplodnosti i tako potrošili na neki način puno godina.
    Posljednje uređivanje od Inesz : 11.10.2012. at 14:24

  4. #4
    laky avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    vječita lutalica......na samom jugu ,srcem u Slavoniji
    Postovi
    3,564

    Početno

    ajmeeeeeeeeeeee sad bi plakala kad znam da moram čekati 3-6 mjeseci nakon lpsc za postupak
    1. Koliko dugo ste pokušavali ostvariti spontanu trudnoću prije nego ste se obratili liječniku (ginekologu) za pomoć?2 godine
    2. Koliko vremena je prošlo od prvog obraćanja primarnom ginekologu do prvog postupka MPO?4
    3. Koliko ste godina imali kad ste krenuli u prvi MPO postupak?30
    4. Koliko godina ste u ukupno u MPO?8
    5. Kakav je rezultat vašeg MPO puta?jedno dijete
    6. Smatrate li da ste izgubili određeni broj godina i da ste ranije trebali krenuti na MPO postupke?da ali je čekanje dugo

    Nadam se da će vaši odgovori na ovoj temi pomoći nekim novim parovima koji se sad prvi put susreću ili će se susresti sa problemom neplodnosti-ne samo za prvi put nego i za trudilice za drugu bebu jer godine ne idu nego lete


  5. #5
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Nadam se samo da nitko, u dobi 35+, a pogotovo u dobi 38+, ne čeka na postupak godinu dana, pa bio liječnik / liječnica na koju čeka the Bog Bogova IVF-a i menažmenta neplodnosti i ono čarobnjak života himself (naravno, ako to može presjeć' plaćanjem).

    To je put u donaciju jajne stanice, ne znam više koliko je danas realno to izvući preko HZZO-a ili se opet svodi na plaćanje.

    Ako je situacija 38 godina i čekanje na postupak godina dana, moj je topli savjet nekako posudite novce (bez ikakvih garancija uspjeha, dob 38 je sama po sebi izazovna) odmah sad.

    To jest - da je svima jasno na forumu da je potpis "ja, 38, OK", ako se radi o ženi - totalno fulano i da je to 38 - upravo dijagnoza.

    Godine jesu problem, kvaliteta jajnih stanica starenjem opada i sve postaje puno teže - za ogromnu većinu, svaka čast sretnicima koji su iznimka iz pravila.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 11.10.2012. at 14:27

  6. #6
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    I muški su izuzeti uglavnom iz te jednadžbe, kao isto pada plodnost i moguće su kromosomske nepravilnosti, ali nije to ovako u direktnoj i radpidnoj uzročno-posljedičnoj vezi kao kod žene.

    I to je pogotovo točno za prvorotke, lakše je zanositi i rađati 2. ili 3. u 38+, nego prvo... kad ni ne znaš imaš li problema ili ne, i kad su već same godine problem.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 11.10.2012. at 14:29

  7. #7
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Nadam se samo da nitko, u dobi 35+, a pogotovo u dobi 38+, ne čeka na postupak godinu dana, pa bio liječnik / liječnica na koju čeka the Bog Bogova IVF-a i menažmenta neplodnosti i ono čarobnjak života himself (naravno, ako to može presjeć' plaćanjem).
    Da objasnim ovo pobliže, jer početnicima možda nije tako samorazumljivo:

    U dobi 35+, a pogotovo 38+, puno više će žena izgubit načekavanjem postupka i posljedičnim propadanjem stanica koje u to doba idu brže, nego što će neki majstorluk tog nekog the IVF tata-mate donijeti benefita, njoj, starijoj godine dana. I to ono... debelo više će bit negativnog costa starenja, nego pozitivnog benefita doktorskog majstorluka pa da se na baš toga i toga čeka jer je "dobar".

    Onda je puno bolje ići kod jednog od 5-10-20 koji se u državi time bave (ne mislim opću gino praksu, nego baš reproduktivce), nego čekat tog the one and only.

    Iako... dovumim se je li i to skroz točno ili bi neke državne IVF centre kompletno u toj dobi trebalo skroz zaobići, barem kako je nedavno stajalo, (krajnji istok i jug), govorim za državni IVF.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 11.10.2012. at 14:35

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    međimurje
    Postovi
    703

    Početno

    Evo i mojih odgovora :
    1. oko 2 godine
    2. oko 3 godine
    3. ako računamo AIH 28, IVF 29 godina
    4. 3 i pol godine
    5. 4 inseminacije - od toga 2 biokemijske i 2 IVF od toga 1 kiretaža , u 11 mjesecu krećemo u 3 IVF
    6. smatram da me je moj primarni ginekolog trebao prije uputiti u MPO vode, jer sam kao djevojka imala stalne probleme s izostankom menstruacija. mislim da je on trebao na neku ruku biti pametniji od nas i vidjeti da se mi trudimo dugo i da nam neide te nas poslati u ZG

  9. #9
    Brunaa avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    571

    Početno

    1. Koliko dugo ste pokušavali ostvariti spontanu trudnoću prije nego ste se obratili liječniku (ginekologu) za pomoć? 1 godina
    2. Koliko vremena je prošlo od prvog obraćanja primarnom ginekologu do prvog postupka MPO? 2 godine (1 godina od toga je čekanje na red u MB)
    3. Koliko ste godina imali kad ste krenuli u prvi MPO postupak? 29 godina
    4. Koliko godina ste u ukupno u MPO? 2,5 godine
    5. Kakav je rezultat vašeg MPO puta?
    6. Smatrate li da ste izgubili određeni broj godina i da ste ranije trebali krenuti na MPO postupke? Ne

  10. #10
    anddu avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    1,089

    Početno

    Ja stvarno ne razumijem žene koje na postupke u bilo kojoj životnoj dobi čekaju godinu dana, jer misle da je ta klinika 'the one and only'.
    Nakon 6 mjeseci pokušavanja spontane trudnoće u svojoj 30. godini života počela sam sumnjati kako nešto nije u redu. Otišla k soc. ginekologu koji mi je rekao da nije zabrinjavajuće dok ne prođu dvije godine i poslao me doma, što me razljutilo i nije mi bilo normalno, pa sam kasnije lagala kako pokušavam već godinu i pol dana.
    Tad je počelo zavlačenje - u siječnju sam pošla na prvi pregled, u travnju dobili katastrofalan nalaz spermiograma, da bi nas mrcvario s folikulometrijama u plodnim danima, tek u prosincu stižemo konačno na VV. I tamo su nas zavlačili pa je do prvog postupka prošlo 10 mjeseci, a prošlo bi i daleko više da smo pristali na operaciju varikokele čije bi 'rezulate' morali čekati godinu dana. Kad sam rekla da mi je to previše čekanja i da želim odmah na IVF androlog nas je proglasio previše živčanim parom!??? Sad žalim što mu nisam svašta izgovorila. Srećom, njegov savjet o čekanju nisu podržali nalazi pa smo krenuli na svoj MPO put. Dug sve skupa, od prvog pregleda do sad, 5 godina. Zato mislim da nitko ne bi trebao trošiti svoje dragocjeno reproduktivno vrijeme. Pogotovo ne iz razloga što je neka klinika u banani pa se na lijekove čeka godinu dana! Ima i drugih dobrih klinika i liječnika.
    A nema tog liječnika koji će nam vratiti potrošeno predragocjeno vrijeme provedeno u čekanju iz neopravdanih razloga.

  11. #11
    kitty avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    1,002

    Početno

    1. cca 6 mjeseci, ali moja dg je pco za koji sam znala od ranije
    2. oko godinu dana
    3. 28 i pol godina
    4. 2 i pol godine
    5. trudnoća iz 2. postupka IVF, danas 21+4 tt
    6. ne

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    1. Koliko dugo ste pokušavali ostvariti spontanu trudnoću prije nego ste se obratili liječniku (ginekologu) za pomoć? - Godinu dana
    2. Koliko vremena je prošlo od prvog obraćanja primarnom ginekologu do prvog postupka MPO? - nekih 6 mjeseci
    3. Koliko ste godina imali kad ste krenuli u prvi MPO postupak? - 28
    4. Koliko godina ste u ukupno u MPO? - oko godinu dana od saznanja da nam je MPO potreban do ostvarene trudnoće
    5. Kakav je rezultat vašeg MPO puta? - Jedan postupak biokemijska trudnoća, drugi postupak blizanačka trudnoća (dva dečka od 9 mjeseci su doma)
    6. Smatrate li da ste izgubili određeni broj godina i da ste ranije trebali krenuti na MPO postupke? Da se mene pitalo, djeca bi već bila u vrtiću. Tko mi je kriv što sam se udala za Petra Pana :zubo:

    Edit: Imali smo više sreće nego pameti, tj. ovi ekspresni rokovi ostvarenja trudnoće i rođenja beba bili su puka sreća. Mogli smo se još uvijek boriti s neplodnošću da se zvijezde nisu tako lijepo poklopile

  13. #13
    andrejaaa avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    685

    Početno

    1
    Posljednje uređivanje od andrejaaa : 11.10.2012. at 15:12

  14. #14
    mare157 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    559

    Početno

    Evo da se i ja uključim. Volim te ankete!!
    1. Pokušavali čak punih 6mj!! (suprug obavio sgram i radi operacije bruha sa 2mj starosti i nespuštenih testisa sa čak 10 godina shvatili da čekanje neće pomoći već odmoći i krenuli po doktorima uz laganje da se "ne pazimo" već 14 mjeseci!)
    2. Prošlo 6 mjeseci do 1.postupka (super primarni gine!)
    3. Imala sam 32
    4. Bili u mpo 1 godinu jer je 4.postupak doveo do trudnoće. Za godinu dana, ako se ne dogodi čudo krečemo po seku ili brata ili oboje
    5. Rezultat mpo-a ima 11 mjeseci i spava u krevetiču
    6. Ne. Nisam se dala smesti savjetima doktora da suprug treba bar 3 nalaza s grama,da se moramo opustiti i da treba bar 6 mjeseci pauze između postupaka (odradila 4 u godinu dana)

    Savjet novim parovima: Lažite ako treba, informirajte se iz svih mogučih izvora o mpo, znajte šta želite i koja su vaša prava, imajte zajednički cilj sa partnerom, nedajte se smesti kad vas "savjetuju" i uvjeravaju u razne stvari koje nemaju veze s zdravom pameti i mjenjajte doktora ili kliniku ukoliko ne osjećate da bi sa svojim mpo doktorom mogli provesti bar 24 sata na pustom otoku bez da se poubijate.
    Posljednje uređivanje od mare157 : 11.10.2012. at 15:28

  15. #15
    linalena avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    2,401

    Početno

    1. Koliko dugo ste pokušavali ostvariti spontanu trudnoću prije nego ste se obratili liječniku (ginekologu) za pomoć? 1 god (nakon 4 mj truda meni utvrđeno da je sve OK (uz operaciju mioma), sljedeće vrijeme čekamo i kad dobijemo spermio odmah krećemo)
    2. Koliko vremena je prošlo od prvog obraćanja primarnom ginekologu do prvog postupka MPO? problemi na VV nas gore zadržavaju skoro pa godinu dana, prelazimo na SD i za 2 mj postupak
    3. Koliko ste godina imali kad ste krenuli u prvi MPO postupak? 38
    4. Koliko godina ste u ukupno u MPO? 2 godina, po 2 postupka svake godine
    5. Kakav je rezultat vašeg MPO puta? čekamo čekamo
    6. Smatrate li da ste izgubili određeni broj godina i da ste ranije trebali krenuti na MPO postupke? nameće mi se pitanje da li bi ta izgubljena godina na VV uopće bila kakva rzlik



    eto baš sada na transferu mi je drB rekao sudeći prema stopi oplodnje jajnih stanica i spermiogramu da teško da mi možemo spontano začeti. Vidite sve u mojem potpisu

    muž i ja se toliko dobro slažemo da smo već i prije znali reći kako to da se nismo ranije sreli, a ne tek u 35-oj

    i tako ja sam opet upozorenje ženama oko sebe, kao kad mi je nađen miom koji se razvio za 2 godine u koje ja naravno nisam išla ginici skoro pa sve kolegice i frendice su jurile svojima
    danas otvoreno pričam o borbi s neplodnosti i one koji kažu "a mi nemamo problema" upozoriti da samo ništa ne prepuštaju vremenu/sudbini a mene će moja dočekati tu iza ugla

  16. #16
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    1. Koliko dugo ste pokušavali ostvariti spontanu trudnoću prije nego ste se obratili liječniku (ginekologu) za pomoć?
    O: Oko dvije godine. Da sam tad znala što sad znam, prvo bi dragog poslala na spermiogram, da znamo da se bar s njegove strane ne trudimo uzalud. Hormone sam na preporuku ginekologice bila vadila, nažalost samo FSH i LH. To je bilo ok.

    2. Koliko vremena je prošlo od prvog obraćanja primarnom ginekologu do prvog postupka MPO?
    O: Nisam se uopće obratila primarnom ginekologu, odmah sam se obratila MPO-ovcu. I našla ovaj forum. I čitala i slušala što iskusne cure govore. Forumske kave i kave kluba 39+ su mi bile mjesto informiranja, mjesto opuštanja, mjesto psihoterapije... sve su mi bile.

    3. Koliko ste godina imali kad ste krenuli u prvi MPO postupak?
    O: 39 i pol

    4. Koliko godina ste u ukupno u MPO?
    O: Od Ljeta 2010. I mislim da tko jednom uđe, iako prestane, nikad srcem ne izađe.

    5. Kakav je rezultat vašeg MPO puta?
    O: Nevjerovatno kratak i uspješan, prvi postupak je uspio. Njemu su prethodile konzultacije kod više MPO-ovaca, pomno biranje liječnika i laba na osnovu dojmova s konzultacija. Napravljen je i plan MPO puta za slijedeće dvije godine, ali eto jedna blastica štreberica nas iznenadila.
    Proučila sam sve klinike u HR, SLO i Austriji i Češkoj i u skladu s financijskim mogućnostima izabrala jednu kliniku za prvi pokušaj, a pri tome sam se vodila savjetom slavnog embriologa Hlinke iz PFC-a koji kaže "prema svakom ciklusu liječenja (IVF)se odnosite kao da je jedini i posljednji . Odmah u prvom pokušaju uradite maksimum za postizanje uspjeha."

    6. Smatrate li da ste izgubili određeni broj godina i da ste ranije trebali krenuti na MPO postupke?
    O: Naravno. Trebali smo odmah nakon 6 mjeseci kućne radinosti potražiti mišljenje prvog dostupnog MPO liječnika, a ne "ginekologa opće prakse".
    I... nekako sam uvijek znala/osjećala da će MPO put biti moj put... jer sam stalno imala ginekoloških problema, sve nešto "u sitno" upalica ovakva, upalica onakva, pa cista, pa polip, pa eritroplakija, pa HPV, pa jedna bakterija, pa druga... i baš zbog toga sam trebala prije izvršiti pritisak na MD-a i krenuti.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    I mislim da tko jednom uđe, iako prestane, nikad srcem ne izađe.
    Debeli potpis. Još nosim bedž "I ja želim zagrliti svoje dijete"
    Pratim sve vijesti i novosti u vezi MPO-a. I dalje mi je srce u tome. Mislim da nikad neće prestat

  18. #18

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,465

    Početno

    evo da se i ja predstavim sa svojom pričom:
    mi smo početnici u MPO priči.. Pokušavali smo spontano zanijeti 4-5 mjeseci i pretpostavila sam da nešto ne štima i odmah otišla kod gin.na pregled i folikulometrije..i čim sam došla ona mi je svajetovala da dragi napravi sgam jer kod mene nema prepreke za trudnoću..dragi je u roku odmah napravio sgam i nalaz dosta loš..odmah smo se upisali za konzultacije u Petrovu i upisali na listu..to je sve bilo u 3 mj.ove godine,a u postupku smo sad za koji dan..Najduže je zapravo,u našem slučaju,ta lista čekanja..
    Mislim da smo relativno brzo se dogovorili i ušli u MPO priču..
    e sad vidjet ćemo hoće li nam se dogoditi "početnička sreća"..Mi se nadamo da hoće..

    Nema smisla odugovlačiti i slušati raznorazne savjete tipa morate se opustiti,sve je u glavi i to...treba djelovati,odnosno za početak partner napraviti sgam i ženska strana pregled kod gina-ništa ne košta a znati ćete na čemu ste veoma brzo..

    e da,a ovaj forum mi je pomogao kao niti jedan jedini doktor..presretna sam što sam član

  19. #19
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj anddu prvotno napisa Vidi poruku
    Ja stvarno ne razumijem žene koje na postupke u bilo kojoj životnoj dobi čekaju godinu dana, jer misle da je ta klinika 'the one and only'.

    xxx

    nema tog liječnika koji će nam vratiti potrošeno predragocjeno vrijeme provedeno u čekanju iz neopravdanih razloga.
    Ja ovo prvo apsolutno razumijem - em se teško suočit s problemom, plus, cijela štampa, svi mediji poručuju "30 su nove 20, 40 su nove 30 itd.". Plus... nekako je u našem mentalitetu isto to - nesuočavanje, s jedne strane, s druge strane "guruuovsko slijeđenje onih najboljih", bez obzira što ni najbolji ne može ono nemoguće. Prvo svi počinjemo - a koji je za to dobar. Svi. Bez razlike. I to je OK, jedino nas onda zeza ovaj prvi dio jednadžbe - da ni najboljli ne može nemoguće, ne može vratit godine.

    Ali cure, ovo na kraju apsolutni potpis - nema takvoga, jer niko nema "eliskir mladosti", a za ženinu plodnost ovo je fakat resurs No. 1 za roditeljstvo, spontano ili MPO.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 11.10.2012. at 16:38

  20. #20
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Mislim... Mentalitet nesuočavanja je i prisutan na ovom forumu (misli pozitivno, sve ćemo biti majke, nikad ne odsustajte) i zadnja ću bit onda nekog prozivat zbog toga... jedino mi žao iluzije - jer dob je stvarna prepreka. Topic "izlazne strategije" jedva preživljava, bez da svi to ne shvate kao napad... i jako tužno ako neko odustaje. Čemu dalje onda trošiti riječi, ima stvari koje se žele čuti i koje se žele čuti, ima faza i faza, i to je OK.

    Moja je poruka ovima od 35+ i 38+ koje su spremne čuti, ima i takvih, malo ih je, ali ih ima.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 11.10.2012. at 16:40

  21. #21
    rozalija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    MOSTAR
    Postovi
    2,410

    Početno

    Evo i mojih odgovora:

    1. Koliko dugo ste pokušavali ostvariti spontanu trudnoću prije nego ste se obratili liječniku (ginekologu) za pomoć? 2 godine
    2. Koliko vremena je prošlo od prvog obraćanja primarnom ginekologu do prvog postupka MPO? 1 godina
    3. Koliko ste godina imali kad ste krenuli u prvi MPO postupak? ne računajući AIH prvi stimulirani je bio 35,5 godina a ako uključimo AIH onda je sve krenulo 34,5 godine.
    4. Koliko godina ste u ukupno u MPO? 7 godina
    5. Kakav je rezultat vašeg MPO puta? jedna mala princeza
    6. Smatrate li da ste izgubili određeni broj godina i da ste ranije trebali krenuti na MPO postupke? Smatram ali ja sam se malo kasnije i udala sa 32 godine, možda sam mogla to malo pomjeriti jer bih dobila na vremenu i možda danas imala još koju princezu.

    Zato cure drage koje tek sada krećete u svoje borbe, kada vidite da u roku od 1-1,5 godine nezaštićenih odnosa nema trudnoće, idite, pitajte, radite nalaze, jer vrijeme u MPO tako brzo leti a niko vam ne garantira da je 1+1=2.
    Uvijek se sjetim svog prvog postupka, ajme pa meni niko nije mogao reći da neću biti trudna tada, ja sam sve već bila isplanirala. Hvala Bogu drugi stimulirani nam je uspio pa iza sebe imamo relativno kraku brojku postupaka.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    146

    Početno

    1. Koliko dugo ste pokušavali ostvariti spontanu trudnoću prije nego ste se obratili liječniku (ginekologu) za pomoć?
    - 2mjeseca

    2. Koliko vremena je prošlo od prvog obraćanja primarnom ginekologu do prvog postupka MPO?
    - 2 ipo godine

    3. Koliko ste godina imali kad ste krenuli u prvi MPO postupak?
    - 28 godina

    4. Koliko godina ste u ukupno u MPO?
    - malo manje od 1

    5. Kakav je rezultat vašeg MPO puta?
    - 3 negativne bete

    6. Smatrate li da ste izgubili određeni broj godina i da ste ranije trebali krenuti na MPO postupke?
    - pa eto, izgubila sam godinu na cajeve i gluposti, a godinu na cekanje mpo i aljkave doktore
    Posljednje uređivanje od PapigaCapo : 11.10.2012. at 17:05

  23. #23
    patuljchica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    zg
    Postovi
    292

    Početno

    1. Koliko dugo ste pokušavali ostvariti spontanu trudnoću prije nego ste se obratili liječniku (ginekologu) za pomoć?
    Oko 1 godine. Ali u tom razdoblju smo imali 2 biokemijske... Nakon druge smo se ozbiljnije zabrinuli.
    2. Koliko vremena je prošlo od prvog obraćanja primarnom ginekologu do prvog postupka MPO?
    Odmah nakon 2. biokemijske doktorica me je uputila kod kolegice koja se bavi MPO-om, da ona "malo pogleda"
    3. Koliko ste godina imali kad ste krenuli u prvi MPO postupak?
    31
    4. Koliko godina ste u ukupno u MPO?
    3 godine
    5. Kakav je rezultat vašeg MPO puta?
    naše malo 9-mjesečno čudo
    6. Smatrate li da ste izgubili određeni broj godina i da ste ranije trebali krenuti na MPO postupke?
    Da! Ali kad čovjek čeka da se sve drugo sredi i posloži... pa tek onda planira bebu...

    Iz sadašnje perspektive, moj savijet "friškima" - odmah čim se posumnja da nešto nije u redu krenuti "u akciju"! Rađe da vas doktori proglase paranoičnom nego da pokušavate uzalud i gubite dragocjeno vrijeme!

  24. #24
    Sonja29 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na krilima vjetra...
    Postovi
    2,303

    Početno

    1. Koliko dugo ste pokušavali ostvariti spontanu trudnoću prije nego ste se obratili liječniku (ginekologu) za pomoć? kako sam ranije znala dijagnozu nismo gubili vrijeme
    2. Koliko vremena je prošlo od prvog obraćanja primarnom ginekologu do prvog postupka MPO? mjesec dana
    3. Koliko ste godina imali kad ste krenuli u prvi MPO postupak? 25
    4. Koliko godina ste u ukupno u MPO? 12,5 godina
    5. Kakav je rezultat vašeg MPO puta? naša mala Marija (45 dana)
    6. Smatrate li da ste izgubili određeni broj godina i da ste ranije trebali krenuti na MPO postupke? ne

  25. #25
    Snekica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ISTRA
    Postovi
    5,593

    Početno

    1. Koliko dugo ste pokušavali ostvariti spontanu trudnoću prije nego ste se obratili liječniku (ginekologu) za pomoć? 4g.+3g. zbog zdr.problema
    2. Koliko vremena je prošlo od prvog obraćanja primarnom ginekologu do prvog postupka MPO? 1.mj.
    3. Koliko ste godina imali kad ste krenuli u prvi MPO postupak? 30
    4. Koliko godina ste u ukupno u MPO? 4
    5. Kakav je rezultat vašeg MPO puta? 3 prir.IVF =0, 6 IVF/ICSI =0, 1 sec. ICSI bez transfera =0, 1 AIH =0, trenutno čekamo ß iz prirodnog ciklusa
    6. Smatrate li da ste izgubili određeni broj godina i da ste ranije trebali krenuti na MPO postupke? Da, trebali smo prije 10g. biti upozoreni na problem s obje strane, umjesto da su nas tješili da imam "samo" cistu" - bila je već tad endometrioza, ali to sad znam, onda nisam

  26. #26
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Izgubljene godine? Mislim da nisu izgubljene. Životni izbori donose posljedice, rizika smo svi svjesni. Koliko vremena treba za prevaliti put od nesvjesnosti do prihvaćanja i onda još do aktivne borbe, a koliko do (mogućeg) odustanka od nje, vrlo je individualno. Ne krivim nikoga za svoje sadašnje stanje, pa ni sebe. Sve što sam prošla mi je trebalo da jednog dana budem super mama.

  27. #27
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Konfuzija prvotno napisa Vidi poruku
    Izgubljene godine? Mislim da nisu izgubljene. Životni izbori donose posljedice, rizika smo svi svjesni. Koliko vremena treba za prevaliti put od nesvjesnosti do prihvaćanja i onda još do aktivne borbe, a koliko do (mogućeg) odustanka od nje, vrlo je individualno. Ne krivim nikoga za svoje sadašnje stanje, pa ni sebe. Sve što sam prošla mi je trebalo da jednog dana budem super mama.
    Djelomično se slažem, ali ipak moram dodati, ali često naši izbori nisu dovoljno informirani pa zbog njih donosimo odluke koje nas navedu na krivi put...
    Često su nam izbori nametnuti, kao npr. duge liste čekanja... često odlučimo za baš određenu kliniku i gubimo vrijeme čekajući ili ponavljajući bez dodatnih pretraga... a ako nismo informirani, a nažalost u neplodnosti moramo biti, često stvari mogu otići krivim putem.

  28. #28
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Mojca, ali opet postoji razlog zašto ljudi baš tako postupaju baš u tom trenutku. Zašto neki nisu informirani? Zato što ne žele biti. Zašto čekaju godinu dana? Zato što nisu spremni učiniti sljedeći korak, možda im to čekanje dođe kao neki time-out. U retrospektivi si vjerojatno neki govore "trebala sam ovo ili ono", ali u presudnom trenutku učine baš i samo ono na što su emocionalno spremni. Nije ljudima uvijek jednostavno ni sam sa sobom se dogovoriti, a kamoli poslušati tuđi savjet, kako god dobronamjeran bio.

  29. #29
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Razumijem što želiš reći... generalno i ja vjerujem da za sve postoji razlog... pa i zato što smo MD i ja koji smo od moje 28. zajedno, tek u mojoj 37. odlučili na dijete, ali nisam o tome govorila. I to mi je više za filozofski kutak nego za ovaj topic.

    Kad sam kretala u MPO mislila sam to je lako, vjeruješ liječniku i činiš kako on/ona kaže. Da sad ne duljim s pričom, nekoliko puta je ispričana, na prvim MPO konzultacijama predložene su nam nebuloze... srećom imala sam osjećaj da nešto ne valja i da nam, po domaće, žele maznuti lovu. I tad sam shvatila da se moram informirati i da moram naučiti sve ono o čemu dan ranije nisam željela znati ništa.
    Shvatila sam da je MPO nekome biznis, nekome politika, da je nečiji ego trip, nečiji doktorat... da jedan liječnik ima jednu praksu drugi neku drugu. I da su sve to faktori koje treba uzeti u obzir kad se bira kuda, kad i kako u MPO.

  30. #30
    vesnare avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,089

    Početno

    1. Koliko dugo ste pokušavali ostvariti spontanu trudnoću prije nego ste se obratili liječniku (ginekologu) za pomoć? nekoliko mjeseci, ali isti je smatrao da je kod mene sve ok, a za spermiogram nitko nije spominjao (1996.godina)
    2. Koliko vremena je prošlo od prvog obraćanja primarnom ginekologu do prvog postupka MPO?
    4 godine, jer me nitko nije znao uputiti, već čitala časopis Doktor u kući i tamo pronađem članak o potpomognutoj oplodnji u Petrovoj i sama tražila uputnicu, ali smo tada znali i da sa suprugovim spermiogramom nešto ne štima, ali nismo imali pravu dijagnozu - da nadodam, da nisam imala pojma o drugim klinikama, pa smo nakon prvog IVF-a u Petrovoj, gdje sam doživjela gadnu HS i masu drugih neugodnosti, tipa da sam kriva za HS, da nam treba 7-9 postupaka do uspjeha i sl., nagovaranje na privatni odlazak i tako, pauzirala 2 godine, dok nismo saznali za VV
    3. Koliko ste godina imali kad ste krenuli u prvi MPO postupak?
    27 godina
    4. Koliko godina ste u ukupno u MPO?
    12 godina
    5. Kakav je rezultat vašeg MPO puta?
    nakon 4 godine ostvarili prvu trudnoću, godinu dana nakon rođenja prvog djeteta krenuli po drugo, a dobili ga nakon 6 godina (za oba puta nam je trebalo 5 postupaka) i trenutno smo u fazi za treće
    6. Smatrate li da ste izgubili određeni broj godina i da ste ranije trebali krenuti na MPO postupke?
    da

  31. #31
    arlena avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    505

    Početno

    1. Koliko dugo ste pokušavali ostvariti spontanu trudnoću prije nego ste se obratili liječniku (ginekologu) za pomoć?
    -godinu i pol
    2. Koliko vremena je prošlo od prvog obraćanja primarnom ginekologu do prvog postupka MPO?
    - opet 1 godina , ali tek AIH
    3. Koliko ste godina imali kad ste krenuli u prvi MPO postupak?
    -27
    4. Koliko godina ste u ukupno u MPO?
    - 1 god
    5. Kakav je rezultat vašeg MPO puta?
    - tek smo krenuli
    6. Smatrate li da ste izgubili određeni broj godina i da ste ranije trebali krenuti na MPO postupke?
    - ne , ali samo svojom upornošči i tvrdoglavošču - moram napomenuti da je reakcija soc gin, dr na VV, okoline gdje živimo - GDJE ŽURITE?????? pa mislim ono, imam 27 ,mm 28 , sređen život i prirodno je da sad želimo postat roditelji a oni svi nama da imamo vremena . mladi smo, nek ne žurimo. i to nam je od početka smetalo-gdje god da smo došli- da nas nisu ozbiljno shvaćali.od kad su godine kriterij dal netko treba biti roditelj il ne!!

  32. #32
    Mia Lilly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    908

    Početno

    1. Koliko dugo ste pokušavali ostvariti spontanu trudnoću prije nego ste se obratili liječniku (ginekologu) za pomoć? 3 godine
    2. Koliko vremena je prošlo od prvog obraćanja primarnom ginekologu do prvog postupka MPO? 1 godina
    3. Koliko ste godina imali kad ste krenuli u prvi MPO postupak? 28 godina
    4. Koliko godina ste u ukupno u MPO? 4 godine
    5. Kakav je rezultat vašeg MPO puta? jedna beba
    6. Smatrate li da ste izgubili određeni broj godina i da ste ranije trebali krenuti na MPO postupke? ne


  33. #33
    Šiškica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,688

    Početno

    1. Koliko dugo ste pokušavali ostvariti spontanu trudnoću prije nego ste se obratili liječniku (ginekologu) za pomoć?
    godinu dana
    2. Koliko vremena je prošlo od prvog obraćanja primarnom ginekologu do prvog postupka MPO?
    oko 8 mjeseci
    3. Koliko ste godina imali kad ste krenuli u prvi MPO postupak?
    29 godina
    4. Koliko godina ste u ukupno u MPO?
    3 godine
    5. Kakav je rezultat vašeg MPO puta?
    curica (8 i pol mjeseci) i nuspojave punkcija ..
    6. Smatrate li da ste izgubili određeni broj godina i da ste ranije trebali krenuti na MPO postupke?
    ne

  34. #34
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    1. Koliko dugo ste pokušavali ostvariti spontanu trudnoću prije nego ste se obratili liječniku (ginekologu) za pomoć?
    Četiri mjeseca (valjda sam rekorder
    2. Koliko vremena je prošlo od prvog obraćanja primarnom ginekologu do prvog postupka MPO?
    Isto toliko otprilike.
    3. Koliko ste godina imali kad ste krenuli u prvi MPO postupak?
    37 godina
    4. Koliko godina ste u ukupno u MPO?
    3 godine
    5. Kakav je rezultat vašeg MPO puta?
    Curka i dečko.
    6. Smatrate li da ste izgubili određeni broj godina i da ste ranije trebali krenuti na MPO postupke?
    Ne

  35. #35
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Citiraj Inesz prvotno napisa Vidi poruku
    http://apps.nccd.cdc.gov/art/Apps/Marquee.aspx

    Ženska plodnost opada sa dobi žene, taj pad plodnosti osobito je izražen nakon 35. godine žene. Mi koje prolazimo ili smo prolazili mpo postupke toga smo duboko svijesne.
    Ovdje je izvadak iz Izvještaja američkog CDC za 2010. godinu iz 443 američke klinike koje se bave MPO, zorno pokazuje rapidno opadanje uspješnosti MPO sa porastom dobi žene.

    Postotak ciklusa koji rezultiraju rođenjem živog djeteta. (Percentage of cycles resulting in live births)
    dob žene:
    -manje od 35 godina: 41.5%
    -35-37 godina: 31.9%
    -38-40 godina: 22.1%
    -40-42 godine: 12.4%
    -43-44 godine: 5.0%
    Naglasak ove teme je na uvodu. Ovakvih tema, uz anketu, nije bilo na forumu, a ja sam tu od 2009.
    Dalje, vrijedni podaci će biti i od skupine do 35.-te godine, mene tu osobno zanima koliko brzo/lako primarni ginekolozi znaju uputiti pacijente specijalistu humane reprodukcije, bez nepotrebnog zadržavaju mjesecima kod sebe u ambulanti. U skupini nakon 35.-te godine, a pogotovo nakon 38.-e godine, kako je otvaračica teme navela u uvodu, plodnost se drastično smanjuje, tj. slabija je kvaliteta i broj jajnih stanica. Upravo se toj grupi obraćamo mi koje smo to prošle, s upozorenjem da se nema vremena čekati.Ja osobno upozoravam jer sam to prošla i jer mi niko od 38.-e godine, kad sam se prvi put obratila ginekologu zbog nezatrudnjivanja nakon 6 mjeseci pokušavanja, nije to rekao. Nije ovdje cilj bilo kome u skupini do 35 (38) godina poručiti da ubrza svoj odlazak MPO doktoru, naravno da svatko ima svoj put sazrijevanja, promišljanja što mu se to zaporavo događa, i odluke da se radi o bolesti neplodnosti i da je rezultat te odluke liječenje neplodnosti. Obraćam(o) se onima koji nas (neregistrirani) čitaju, a kojima biološki sat otkucava. Naravno da ima dosta trudnoća nakon 39.-te (klub 39+), a osobno poznam i spontanih trudnoća s 42, 43, 44, al ih je manje u odnosu na mlađu dob. I naravno da ima onih koje je u pokušavanju vrijeme pregazilo i koji su odustali.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    296

    Početno

    1. Koliko dugo ste pokušavali ostvariti spontanu trudnoću prije nego ste se obratili liječniku (ginekologu) za pomoć?
    odmah smo krenuli u MPO jer sam i prije braka znala dijagnozu
    2. Koliko vremena je prošlo od prvog obraćanja primarnom ginekologu do prvog postupka MPO?
    2mj
    3. Koliko ste godina imali kad ste krenuli u prvi MPO postupak?
    26
    4. Koliko godina ste u ukupno u MPO?
    2
    5. Kakav je rezultat vašeg MPO puta?
    bez rezultata
    6. Smatrate li da ste izgubili određeni broj godina i da ste ranije trebali krenuti na MPO postupke?
    Ne
    Posljednje uređivanje od dea84 : 12.10.2012. at 10:25

  37. #37
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj mare41 prvotno napisa Vidi poruku
    Dalje, vrijedni podaci će biti i od skupine do 35.-te godine, mene tu osobno zanima koliko brzo/lako primarni ginekolozi znaju uputiti pacijente specijalistu humane reprodukcije, bez nepotrebnog zadržavaju mjesecima kod sebe u ambulanti. U skupini nakon 35.-te godine, a pogotovo nakon 38.-e godine, kako je otvaračica teme navela u uvodu, plodnost se drastično smanjuje, tj. slabija je kvaliteta i broj jajnih stanica. Upravo se toj grupi obraćamo mi koje smo to prošle, s upozorenjem da se nema vremena čekati.Ja osobno upozoravam jer sam to prošla i jer mi niko od 38.-e godine, kad sam se prvi put obratila ginekologu zbog nezatrudnjivanja nakon 6 mjeseci pokušavanja, nije to rekao. Nije ovdje cilj bilo kome u skupini do 35 (38) godina poručiti da ubrza svoj odlazak MPO doktoru, naravno da svatko ima svoj put sazrijevanja, promišljanja što mu se to zaporavo događa, i odluke da se radi o bolesti neplodnosti i da je rezultat te odluke liječenje neplodnosti. Obraćam(o) se onima koji nas (neregistrirani) čitaju, a kojima biološki sat otkucava. Naravno da ima dosta trudnoća nakon 39.-te (klub 39+), a osobno poznam i spontanih trudnoća s 42, 43, 44, al ih je manje u odnosu na mlađu dob. I naravno da ima onih koje je u pokušavanju vrijeme pregazilo i koji su odustali.
    Potpis.

    Konfuzija je dala validan post.

    Ali, ja sam uvjerena da ima dobar broj ljudi koji stvarno aktivno pati čekajući na "genijalca xy u centru tom i tom", kad je to već totalno beyond the point, jer će manje benefitirat od njegove genijalštine, nego od ubrzanja cijele priče.

    Također, svaki primarac bi se trebao držati jednostavnog:

    - godina dana nezaštićenih odnosa prije ženine 35 - pravac reproduktivni ginić;
    - pola godine dana nezaštićenih odnosa nakon ženine 35 - pravac reproduktivni ginić.

    I batalit opuštanje spiku, with all due respect, primarni ginići nisu psiholozi, a psiholozi pak nisu i nikad neće bit reproduktivni ginekolozi i ne moraju se u njihove domene pačat, za sve ima dovoljno posla.

    Na prvi postupak i dijagnostiku žena ne bi trebala čekat više od 6 mjeseci.

    Ako čeka više, ne čeka jer "doktori nisu ocijenili da je panika". Čeka zbog logistike i neka toga bude svjesna i neka si pomogne, ako ikako može - traženjem doktora koji je može primit i obradit ranije.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 12.10.2012. at 10:31

  38. #38
    dino84 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    593

    Početno

    1. Koliko dugo ste pokušavali ostvariti spontanu trudnoću prije nego ste se obratili liječniku (ginekologu) za pomoć?
    Oko godinu dana.
    2. Koliko vremena je prošlo od prvog obraćanja primarnom ginekologu do prvog postupka MPO?
    3 mjeseca
    3. Koliko ste godina imali kad ste krenuli u prvi MPO postupak?
    28 godina
    4. Koliko godina ste u ukupno u MPO?
    Oko godinu dana
    5. Kakav je rezultat vašeg MPO puta?
    Za sada nema rezultata
    6. Smatrate li da ste izgubili određeni broj godina i da ste ranije trebali krenuti na MPO postupke?
    Ne

  39. #39
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Čeka zbog logistike i neka toga bude svjesna i neka si pomogne, ako ikako može - traženjem doktora koji je može primit i obradit ranije.
    Kad kažem logistika, mislim na ovaj dio kad je primarac već referirao reproduktivcu ili dijagnostičaru, pa se čeka jer se ne mogu svi obradit.

    Ovaj dio di primarci zatežu, to je, a sori, ali neznanje (koje je jako rašireno, jer cijelo društvo boluje od "misli pozitivno/samo se opusti" bug-a).

    Žena od 35+ bi trebala znati ovo:

    - da nema smisla "brijačina" o spermiogramu njenog muža (VV je bio notoran jer su neki parovi visili kod androloških stvari tipa godinu dana, a ono ženi skoro 40, pa je sve skupa besmisleno). Općenito, pitanja spermiograma (dobar dio njih) jednostavno se zaobilaze IVF-om, pa nema smisla u ženinoj dobi 35+, iako je "sve u redu" (to se ne može znati jer ženu je teže dijagnosticirat, i tek kad zavrtiš IVF onda znaš neke stvari), uopće dulje od 3 mjeseca brijat po spermiogramu, pitanja varikokele - to su neke metode "zbrinjavanja pacijenata" stila da im se ipak nešto ponudi, dok čekaju godinu dana na IVF. Dakle - to je placebo/utješno liječenje, jer sustav jednostavno nema para za svih za the real thing - IVF. U tom smislu se moraju progurnut onda same nekako;
    - da nema smisla dugotrajna dijagnostika - pa ako u bolnilci XY čeka 6 mjeseci za HSG, da potraži drugu (bio je notorni primjer svojedobno s KB Rijeka koja bi pacijentima radila HSG-ove s obrtnim momentom tipa i godina dana, pa naprave prvo UZV HSG, pa ipak traže rtg HSG, pa onda nema kontrasta ili radiolog ne radi, pa radi rtg HSG kod Milnovića u Gospiću).

    Sve ovo je bilo prije "milijun jajničkih godina", ali čisto sumnjam da je sustav doživio sad kvantni skok pa takvih stvari više nema - treba pronjušit di ih ima, i di su nova "uska grla".

    Itd. itd. itd.

    Znači, onaj ko je već u sustavu, mora se informiravat jer "misteriozni su putovi IVF-a" u Hrvatskoj, jako politizirani, pa nije sve face value itd. Ono... naprno je, treba ti ko za poreze ili pravo neki tvoj savjetnik u toj šumi.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 12.10.2012. at 10:49

  40. #40
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Opet, naporno je i ako se u svemu tome zezneš, i to košta. Informiranje košta živaca i energije, a neinformiranje godina, pa opet živaca.

  41. #41
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    I informirat se moraju ovi di su žene preko 35+. Nepravedno je, ali je tako. Ekipa ispod 30 mislim da se može "prepustit likarima", ekipa 30-35 još neko vrijeme može.

    To sam naučila na svojoj koži i na svojim greškama (nisu ni izdaleka bile sve liječničke, i meni su trebale pauze, koji put dobrodošla odugovlačenja, nije sve crno-bijelo, ko što Konfuzija kaže).
    Posljednje uređivanje od ina33 : 12.10.2012. at 10:53

  42. #42

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    split
    Postovi
    166

    Početno

    1. Koliko dugo ste pokušavali ostvariti spontanu trudnoću prije nego ste se obratili liječniku (ginekologu) za pomoć?
    oko godinu dana
    2. Koliko vremena je prošlo od prvog obraćanja primarnom ginekologu do prvog postupka MPO?
    6 mjeseci
    3. Koliko ste godina imali kad ste krenuli u prvi MPO postupak?
    27 godina
    4. Koliko godina ste u ukupno u MPO?
    3 godine
    5. Kakav je rezultat vašeg MPO puta?
    6 postupaka,1 spontani
    6. Smatrate li da ste izgubili određeni broj godina i da ste ranije trebali krenuti na MPO postupke?
    ne
    Posljednje uređivanje od rose : 12.10.2012. at 10:59

  43. #43
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku

    To sam naučila na svojoj koži i na svojim greškama (nisu ni izdaleka bile sve liječničke, i meni su trebale pauze, koji put dobrodošla odugovlačenja, nije sve crno-bijelo, ko što Konfuzija kaže).
    X

    nije, i djaba bi meni bilo da sam čitala na forumu-POŽURI SE, kad sam bila u fazi da mi se povraćalo na pomisao na još jedan postupak, treba to leći/sjesti, treba probavit, treba imat želju/volju, al treba biti svjestan te odluke i imat sve informacije, o tome pričamo, a svatko odlučuje sam.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Postovi
    147

    Početno

    1. Koliko dugo ste pokušavali ostvariti spontanu trudnoću prije nego ste se obratili liječniku (ginekologu) za pomoć? NULA, IMALA VANMATERNIČNU S 21
    2. Koliko vremena je prošlo od prvog obraćanja primarnom ginekologu do prvog postupka MPO? 12 GODINA, U BRAKU 13
    3. Koliko ste godina imali kad ste krenuli u prvi MPO postupak? 34
    4. Koliko godina ste u ukupno u MPO? SA 22 GODINE JEDNU GODINU i SADA PROŠLA 1 GODINA
    5. Kakav je rezultat vašeg MPO puta? TRUDNOĆA IZ 2.ICSI i jednog postupka sa smrznutima
    6. Smatrate li da ste izgubili određeni broj godina i da ste ranije trebali krenuti na MPO postupke? NE, BILA SAM NEDORASLA PSIHIČKI I FINANCIJSKI

  45. #45
    ljube avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    1,498

    Početno

    Citiraj Konfuzija prvotno napisa Vidi poruku
    Izgubljene godine? Mislim da nisu izgubljene. Životni izbori donose posljedice, rizika smo svi svjesni. Koliko vremena treba za prevaliti put od nesvjesnosti do prihvaćanja i onda još do aktivne borbe, a koliko do (mogućeg) odustanka od nje, vrlo je individualno. Ne krivim nikoga za svoje sadašnje stanje, pa ni sebe. Sve što sam prošla mi je trebalo da jednog dana budem super mama.
    S ovime bih se složila,uz napomenu da na tom mpo putu ponekad dođu ozljede koje treba dugotrajno sanirati,dođu neke kronične bolesti koje treba dobro provjeriti i nastojati držati pod kontrolom prije kretanja u novi postupak i zaista nije sve crno-bijelo i nije uvijek problem u nečijem odugovlačenju.

  46. #46
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    ljube, koje si godište? rado bi da mi je sad 38 i sadašnja pamet ( i da me neko s 38 šutnuo u mpo), al prebrzo se godine okrenu-nekom u liječenju infekcija, nekom u polipima, neko ima biokemijske, neko spontani...neko HS, nekom se začahuri trombofilija...a vrijeme ode

  47. #47
    ljube avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    1,498

    Početno

    mare,a nekome se dogodi ozljeda kralježnice pa ne može 5 i više godina niti razmišljati o mpo-u pa ti ponekad ni svjesnost o reprodukcijskom problemu u 27. tu puno ne pomaže

  48. #48

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    zapad
    Postovi
    1,076

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku

    I to je pogotovo točno za prvorotke, lakše je zanositi i rađati 2. ili 3. u 38+, nego prvo... kad ni ne znaš imaš li problema ili ne, i kad su već same godine problem.
    Neznam, ja sam nekad negdje naišla na podatak da ovo opadnje plodnosti i nije baš tako drastično s godinama ukoliko je u mladosti sve ok.
    odnosno "savšeno" plodni par će i sa 40 zatrudniti prilično brzo. (probat ću naći tu studiju).

    Što se tiće 2. i 3. T u 38. mislim da je to nedovoljno istražen problem. U svojoj okolini znam dosta parova koji nisu mogli ostvariti 2. ili 3. trudnoću
    čak dosta prije 38. a 2-3 godine prije su je ostvarili bez problema.

    Na žalost malo ljudi danas ima veliku želju za 3. pa da budu neki uzorak koji bi se mogao istraživati,
    a i liječnici često banaliziraju problem - ako je uspjelo 1 ili 2 puta zašto nebi opet.

    mislim da je svaka nova neostvarena trudnoća problem za sebe

  49. #49

    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Postovi
    152

    Početno

    1. Koliko dugo ste pokušavali ostvariti spontanu trudnoću prije nego ste se obratili liječniku (ginekologu) za pomoć?
    oko 6 mjeseci
    2. Koliko vremena je prošlo od prvog obraćanja primarnom ginekologu do prvog postupka MPO?
    oko 6 mjeseci s tim da smo imali nekoliko ciljanih odnosa uz folikulometriju kod primarnog gin.
    3. Koliko ste godina imali kad ste krenuli u prvi MPO postupak?
    28 godina, prvo godinu dana AIH i ciljanih pretraga zatim IVF
    4. Koliko godina ste u ukupno u MPO?
    4 godine
    5. Kakav je rezultat vašeg MPO puta?
    4 AIH, 1 prirodni IVF, 2 polustimulirana, 4 stimulirana, 3 kryo ET = 10 negativnih beta
    6. Smatrate li da ste izgubili određeni broj godina i da ste ranije trebali krenuti na MPO postupke?
    ma ne znam..., možda samo koji mjesec ranije, ali nisam sigurna ni sama....

  50. #50
    amyx avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    2,197

    Početno

    1. Koliko dugo ste pokušavali ostvariti spontanu trudnoću prije nego ste se obratili liječniku (ginekologu) za pomoć? 2 godine
    2. Koliko vremena je prošlo od prvog obraćanja primarnom ginekologu do prvog postupka MPO? 1 godina
    3. Koliko ste godina imali kad ste krenuli u prvi MPO postupak? 29
    4. Koliko godina ste u ukupno u MPO? 6
    5. Kakav je rezultat vašeg MPO puta? trenutno smo u 25 tt i nosim blizance - curica i dečko
    6. Smatrate li da ste izgubili određeni broj godina i da ste ranije trebali krenuti na MPO postupke? ne
    Posljednje uređivanje od amyx : 12.10.2012. at 13:24

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •