Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 124 od 124

Tema: Večera i spavanje: što se preporuča, a što ne davati bebama za večeru

  1. #101
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Citiraj malibebac prvotno napisa Vidi poruku
    nego kazem da neka su djeca naprednija cvrsca,bolja od neke djece
    I sve to je, naravno, tvoje dijete

    Malibebac, nitko ne kaže da naše mame i bake ništa ne znaju. Ali znanost svakim danom napreduje, svakim danom otkriva nove činjenice, pa tako i o prehrani djece. Ovo što mi sada imamo u znanosti je trenutačno najbolje za našu djecu i zato treba odbaciti savjete o dohrani naših mama i baka.
    To što ti naizgled ne vidiš posljedice prehrane svog djeteta, ne znači da njih nema i da ih neće biti. Alergije, astme, pretilost, razni dermatitisi, oštećenja probavnog sustava... sve su to posljedice koje se mogu javiti prije ili kasnije radi takve prehrane.

    Hranjenje bebe po tablicama nije niti nemoguće niti teško, moguće je isto koliko i hranjenje bebe kravljim mlijekom, sarmama i sličnim. To je ono što je najbolje za zdravlje apsolutno svake bebe i nema nikakve veze sa naprednošću pojedinog djeteta.

  2. #102
    crnarupa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    135

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    radije bih da mi dijete prducka cijelu noć, nego da jede čokolino
    :D

  3. #103
    giussepe avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    980

    Početno

    Evo ovdje je tema vecera pa da pitam...
    Moj mali nije bas od jela, ima 9 mj i doji! Kruta hrana na dane! Par dana lijepo jede, a onda par dana nista!
    Jedino doba dana kad kako tako hoce jest je vecer, a primjetila sam da je od kad je poceo jest te vecernje obroke nocu poceo dosta prduckati pa sumnjam da je od hrane!
    Bojim se da mu je pretesko zitarice i povrce, a ponekad i meso!
    Ne znam sto da radim?!?
    Jel moguce da mu je to sve od hrane? Da mu tesko pada?

    Sad sam mu htjela dat malo meseka i povrca, a bojim se kako ce reagirati?!
    Dajete li kada meso i povrce za veceru?!

    Ustvari je bilo najljepse i najlakse kad je samo dojio!

  4. #104
    Jainina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    365

    Početno

    Ja sam svojoj s toliko mjeseci za veceru davala vecinom palentu sa kuhano jabukom ili proso, nikada povrce i meso, meni to nekako nije za veceru.

  5. #105
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Giussepe, ovisi kakvo povrće! Ne probavlja se sve jednako. Ako si mu, kao ja onomad mojoj, za večeru dala karfiol, onda to svakako nemoj ponavljati, karfiol je stvarno težak za probavu. Ali tikvice, brokula i sl. lakše su probavljivi i s njima ne bi trebao imati problema, ni kuhano na komade, ni u juhama.
    Meso ne bi trebalo biti teško probavljivo, ali njihov se probavni sustav još navikava na dohranu pa ako primijetiš da mu teško padaju neki obroci, pričekaj.

    U vrijeme otvaranja ovog topica moja je imala skoro 11 mjeseci pa sam poslušala cure i uvela mliječno-žitne obroke kojih sam se, uz manje iznimke, držala nekoliko mjeseci (jogurti, griz na mlijeku, palenta sa sirom ili jogurtom itd, ali najčešće je jela griz na mlijeku sa cimetom ili bez jer je to neko vrijeme baš voljela) i imala je puno manje tegoba na spavanju (što ne znači da je i spavala, hehe).

    Ti bi mogla recimo raditi griz na vodi pa ga pomiješati sa zgnječenom kruškom, to je lagano, a zasitno...Palentu i neko lagano povrće...
    Zapravo, pročitaj si (ako nisi) prve dvije stranice topica, ima stvarno ok savjeta.

  6. #106
    giussepe avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    980

    Početno

    Hvala puno!
    Procitala sam sve pa svi uglavnom daju zitarice i voce ili jogurt ili tako nesto!
    A nama jos nije vrijeme za jogurt, voce nikako nece! Povrce sa zitaricama kako tako pojede!
    A problem mi je sto smo na samo tom jednom obroku i tih par zlicica
    Jede povrce koje po rodinoj tablici do sada moze! Istina dala sam mu i karfiol par puta! Griz mu jos nisam dala jer mi je griz nezamisliv na vodi, a mi ne konzumiramo zobena i ostala mlijeka! Al mozda bih mogla probat!
    Joj vise ni sama ne znam! Jedva cekam drugo dijete, onda cu kakti sve znat valjda!

  7. #107
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Slobodno skuhaj griz na vodi! I ja sam bila sumnjičava, ali ok je! Kuhala sam griz na vodi barem dva mjeseca, ako ga pomiješaš sa kruškicom, bude jako fin, sladak, možeš ga i ti pojesti ako on neće. Nakon godine dana, griz sam joj kuhala na pola vode, pola mlijeka, a kad sam vidjela da je sve ok, nastavila na mlijeku. Ali i dan danas znam skuhati na vodi pa pomiješam s kruškom jer tu kombinaciju baš voli.

  8. #108
    giussepe avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    980

    Početno

    Bas cu sutra probat!
    Onaj obican instant griz?! Kao palenta?

  9. #109
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Ma da, instant. Ajd, pa javi kako je prošlo

  10. #110
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    može se samljeti riža pa isto napraviti s rižom, ili skuhati rižu obično pa dodati još malo juhe i zmiksati

  11. #111
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Zuska mislim da brokula baš nije lako probavljiva?
    mene ona strašno nadme, tako da je ne dajem bebi pogotovo navečer
    najbolje palenta, proso, griz još nisam kuhala ali ga jučer kupila pa hoću
    uz to bih za navečer dala jogurt, sir ili ovo s kruškom mi se čini isto ok.

    meso i povrće meni ne ide prije spavanja

  12. #112
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Evo, google izbacuje hrpu linkova o tome kako je brokula lako probavljiva.

    Npr:http://www.fitness.com.hr/prehrana/n...m/Brokula.aspx

    "Ovo povrće olakšava probavu. Jedan jedini obrok brokule sadrži 3,6 miligrama vlakana, a ona su vrlo važna za dobru probavu. Pomaže i dijabetičarima. Jedno istraživanje pokazalo je da 140 grama brokule sadrži 22 mikrograma kroma, deset puta više nego bilo koja druga namirnica. To je gotovo puna dnevno preporučena doza, koja inače iznosi 25 mikrograma. Krom pomaže pri regulaciji šećera u krvi, pa ako imate dijabetes tipa II nije na odmet uključiti brokulu u prehranu. Uz to potiče i spolnu želju. Selen u brokuli potiče libido i plodnost." itd.

  13. #113
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    ma može gugl reći što hoće
    moj želudac zna bolje

    nego općenito ne volim davati meso i povrće za večeru
    ove kašaste varijante su mi nekako prihvatljivije
    ja to sve naravno po sebi sudim...

  14. #114
    giussepe avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    980

    Početno

    Griz - 0 bodova

    Al moram priznat da na vodi opce nije tako los kako sam mislila!
    Sutra cu pokusati ponovo!
    Iako mislim da smo opet u fazi rasta zubica i da zato nista nece!

    Ja sam isto tip laganije vecere, ali problem je u tome sto on ima samo jedan obrok i to taj vecernji!
    Malo mi blesavo da mu se onda taj jedan obrok svodi samo na zitarice

  15. #115
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Gle, meso je bolje davati navečer od, recimo, tjestenine. To je tako odraslima, valjda je i djeci.
    Ali opet, bebe su drugo, navikavaju se na različite namirnice, probava se prilagođava, nemaju dovoljno zubi itd.

    Mi dajemo zadnja 2-3 mjeseca za večeru razne varijante, pa tako ponekad i meso, i tjesteninu, i povrće (ne karfiol ) Probava joj stvarno više ovisi o tome koliko to sve uspije žvakati sa svojih jadnih 5 zuba...zato mi se čini da njoj i dalje najviše za večeru pašu grizevi i slično. Ali samo zbog toga.

    Svatko ima neke namirnice koje mu ne pašu i koje mu super pašu. Moja je brokulu tamanila, doslovno ju je za večeru znala pojesti hrpu...i sve ok.

    Edit: odgovor flopici
    Posljednje uređivanje od Zuska : 31.03.2013. at 21:15

  16. #116
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Idi s laganijim povrćem, kasnije i s drugim. Ako ne probaš nećeš znati.
    Griz ... polako, navikavaš ga... Ako mu se sad ne sviđa, možda mu se svidi sutra ili za tjedan dana.

    Edit: odgovor giussepeu
    Posljednje uređivanje od Zuska : 31.03.2013. at 21:15

  17. #117
    giussepe avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    980

    Početno

    Ma cak nije da je imao facu da mu se ne svidja! Ono ok, pojeo je ujutro dvije zlicice i sad navece recimo pet
    Ali nije to jelo s obzirom da znam da moze fino pojest kad hoce!

    Uglavnom sad cemo 4 dana svakako jest griz jer nam je niva namirnica! Jedva cekam jogurt da uvedemo, imam neki osjecaj da ce to voljet (mos mislit, jedino da mi iz cice jogurt curi pojeo bi ga (mozda) )

  18. #118
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Zuska slažem se s tobom
    treba isprobavati da bi se saznalo što ide a što ne
    meni je recimo tjestenina uvijek prije mesa
    ¸to mogu i u 10 navečer
    meso mi teže legne

    daj mi reci kako joj spremaš brokulu
    u kombinaciji s drugim povrćem ili solo?

    giussepe tvoj malac očito malo slabije prihvaća
    nemoj očajavati i forsurati
    isprobavaj raznorazne kombinacije pa ćete već pronaći ono što vama paše

  19. #119
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Flopice:
    Brokulu smo počeli jesti tako da bi je skuhala, narezala na velike komade i dala joj da jede (u počecima dohrane). To je super kombinacija jer nije gnjecava ko tikvica, a nije ni tvrda ko mrkva, idealna tekstura za samohranjenje. Uglavnom, to je trpala u usta i nije mogla stati. Pojela je na kile brokule... Tako i s mahunama. Išli smo tako i s karfiolom, njega je manje voljela od brokule, ali svejedno ga je jela. I sa mrkvom itd.

    Dakle, svaki put kad je njoj dano da jede sama, to je bilo uspješno (uz, naravno, dosta posla kasnije, lol). Danas joj više ne dam samo brokulu jesti, ali je još uvijek znam staviti pred nju da sama jede, dok joj ja dajem jaje i svježi sir ili neku drugu kombinaciju, npr. više povrća skuhanog skupa (pa maslinovo preko) pa pored malo sira ili jaja ili mesa (s tim da moja ne voli baš okus mesa pa ga moram sakrivati među povrće, ali često otkrije ). Brokula, naravno, ide i u juhe i baš voli krem juhu od brokule i karfiola (i drugog povrća). S da, naravno, ta juha ide za ručak

    Dok sam se lani pripremala za dohranu, gledala sam neki filmić na jubitu kako šestomjesečno dijete halapljivo jede brokulu, presmiješno, to joj se toliko svidjelo da nije mogla stati, kao da je oduvijek htjela jesti brokulu. E tako je poslije s nama bilo, s brokulama i mahunama. Čak smo znali biti i zabrinuti za količine


    Giussepe: pa dobro je, nije odbio griz, nije ispljunuo i okrenuo glavu! Samo je oprezan. Najprije 2 žlice, pa 4, bit će sve više. Pusti dijete da te vodi, ne brini, neće biti gladno

  20. #120
    giussepe avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    980

    Početno

    Zuska, znas sto je nevjerovatno! Cesto mu na prevaru pokusam uvaliti koju zlicicu, on otvori usta za popit mali vode, a ja brzo zlicicu hrane! I on to pojede!!! On jao da je lijen jest?!?
    Ne radim to cesto, jer shvacam da nikaka korist is takvog jela! Danas sam mu dala griz s bananom i pojeo je par zlicica... Al nista je to

    Ne mogu shvatit na koga se uvrnuo!!! Ja tako volim jest!!!

  21. #121
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Čuj, ima djece koja u počecima dohrane jedu malo, i sama to možeš vidjeti na forumu. Pretpostavljam da će u nekom trenutku dohrana krenuti s većim količinama, daj mu vremena.
    Ako i dalje cica, ja se do godinu dana na tvom mjestu ne bih brinula - cica + upoznavanje sa svijetom hrane (pa ga time DOhranjuješ), to je poanta prve godine. Nekome se omili prije, nekome kasnije, netko jede manje, netko više. Ni mi odrasli nismo svi isti.

    Gle, moja je odlično prihvatila dohranu, ali nije 15 mjeseci nikako spavala, sad malo bolje, trenutno priča manje od nekoliko curica s kojima je vršnjakinja, ali razumije više, motorički je napredna. Tebe je zapala druga kombinacija.
    Kad budu imali, šta ja znam, 4 godine, velika većina će otprilike isto spavati, jesti, pričati i trčati

    Mali p.s.
    U parku sam danas gledala jednu majku kako hoda za svojom jednogodišnjakinjom koja je tek prohodala, s komadom pizza cuta na kartonu iz obližnje pekare, dakle, miješana pizza s gljivama, to sam uspjela vidjeti kad su došle do nas... Uzrujala sam se onako u sebi i sjetila se ovog i sličnih topica na ovom forumu, ono, mi tu važemo hoćemo li ovakvu ili onakvu brokulu, što je bolje za večeru, mliječno-žitno ili povrće-meso itd., brojimo žlice i ml, a neke majke svoje bebe hrane fast foodom

  22. #122
    giussepe avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    980

    Početno

    Znam sve! I slazem se s tobom u potpunosti! Sjecam se da si mi medju prvima objasnjavala bas to da ne moram brinut i hvala ti pocet ce on kako treba jest kad tad!
    Stvarno sam to prihvatila osim sto se malko priznajem iznerviram jer tako se potrudim da mu to sve fino slozim, skuham, ne dajem kupovne kasice... I onda on nece!! Grrrrrrr...

    Nego u zadnje vrijeme je nocu poceo s tim prduckanjem pa si mislim da mu nije od hrane! Sad cu vidjet par dana ovih s grizom kako ce bit!

    A sto se tice pizze i ostalog junka mogu samo reci da sva sreca da postoji ovaj forum pa covjek nadje ljude koji razmisljaju slicno i dobije prave upute! Jer da sam slusala okolinu dijete bi mi odavno bilo na keksima i kojecemu.... Ono sto sam primjetila je da sam na takve stvari pocela obracat paznju tek od kad sam postala mama, tako da nekome tko nije roditelj cak i ne zamjeram jer taj ni ne zna... Ali mlade mame koje trpaju tako malu djecicu junkom i secerima stvarno ne mogu shvatit. I tocno znam sto si osjetila kad si vidjela tu curicu jer ja se tako osjecam kad mi krenu pricat o slabom ili jakom mlijeku!!! Grrrrr...

  23. #123
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Razumijem tvoju frustraciju jer i mi imamo dana kad moram baciti ono što sam pripremala, više puta.
    Ali nekoliko žlica nemoj gledati kao neuspjeh. Probao je griz, sad mu je to nova namirnica u životu, naučio je i probao nešto novo

  24. #124
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Mali p.s.
    U parku sam danas gledala jednu majku kako hoda za svojom jednogodišnjakinjom koja je tek prohodala, s komadom pizza cuta na kartonu iz obližnje pekare, dakle, miješana pizza s gljivama, to sam uspjela vidjeti kad su došle do nas... Uzrujala sam se onako u sebi i sjetila se ovog i sličnih topica na ovom forumu, ono, mi tu važemo hoćemo li ovakvu ili onakvu brokulu, što je bolje za večeru, mliječno-žitno ili povrće-meso itd., brojimo žlice i ml, a neke majke svoje bebe hrane fast foodom
    ma daj me nemoj ??? kad vidim takve mame, jaaako teško mi padne kad se moram ugristi za jezik i ne reći ništa i uvjeravati se da me se to ne tiče.

    a ovo s grizom na vodi je i meni novost i probat ću .
    sin mi nikako nije prihvatio griz i ni danas (6 god.) ga ne voli, a mi se svi davimo u grizu....

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •