Pokazuje rezultate 1 do 7 od 7

Tema: Kratka i jasna pitanja :-)

  1. #1
    mimi 25 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    ....na moru....
    Postovi
    1,103

    Početno Kratka i jasna pitanja :-)

    Evo, pece mi se kolac, biskvit s vocem i bas malo razmisljam

    Vadi li se biskvit odmah iz pecnice kada je pecen ili se pecnica ugasi i biskvit se jos malo pusti unutra?

    Ja uvijek napravim ovo drugo ( na znam zasto, navika) i kolac bude ok, ali mozda radim potpuno pogresno
    I jos nesto,

    kada je kolac s kremom, ide li topla krema na topli biskvit, hladna krema na topli biskvit, topla krema na hladni biskvit...( nastavi niz )?

  2. #2
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ja sam ga par puta ozvadila iz pecnice dok je jos bio vruc, ali ga nisam iz pleha.
    taj biskvit je, kad se ohladio bio za nis. iskazapila sam ga nozem pokusavajuci ga odljepiti.
    divim ti se da ti uspjevas.

    na greskama sam naucila.

  3. #3
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Volim biskvit odmah izvaditi, ali prekrijem krpom, dok se ohladi. Kako je ispravno, ne znam.

    Pitanje s biskvitom i kremom ovisi o vrsti kolača.

    Obično ide hladno na hladno, ako krema kolač ne zahtijeva drugačije.

    Npr. radimo neki kolač od kokosa.
    Dolje je žuti biskvit, a krema je otprilike otopljena čokolada i kokos, to mora ići vruce na vruce, jer bi se inače krema stvrdnula i nema šanse da je staviš gore.

    Kuhane kreme od jaja, ili pudinga, gustina,... u koje ide na kraju margarin/maslac idu hladno na hladno.

  4. #4
    kokolo avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    156

    Početno

    Do sada nisam uopće razmišljala o tome kako je ispravno-uvijek sam vadila biskvit vani čim je pečen jer sam uglavnom radila još koji kolač pa mi je pećnica trebala. Nikada mi se nije zalijepio-i kad bih ga odmah istresla na rešetku ili ostavila jer stavim malo ulja pa pospem malo brašna,tek toliko da se vidi da nije samo ulje. I stvarno djeluje. A za kreme,kako je anemona napisala,one u koje ide maslo ili margarin ohladim-ali nikad do kraja jer sam previše lijena da lupam maslo posebno,stavim ga u mlaku kremu pa se sam otopi ali opet-treba pogoditi temperaturu kreme da se maslo ne "razvodni" pa krema bude tekuća. ALI-u zadnje vrijeme radim po receptima sa coolinarke i mogu reći da mi ni jedan kolač ili torta pa čak ni pecivo nije propalo odnosno da nije uspjelo. Recepti su detaljni,najčešće imaju i slike,navedeno je u nekima i kad se biskvit vadi i kad i kakva krema ide na njega. Nadam se da ovo neće bit shvaćeno kao reklama ali toplo preporučam tu stranicu svima. I maherima za kolače i totalnim početnicima.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    vadim odmah, uglavnom pečem na papiru pa se ne zalijepi.
    papir skidam odmah, hladim na rešetki.
    krema koja ide na biskvit obično je hladna, znači, hladna krema, hladni biskvit.

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj gita75 prvotno napisa Vidi poruku
    vadim odmah, uglavnom pečem na papiru pa se ne zalijepi.
    papir skidam odmah, hladim na rešetki.
    krema koja ide na biskvit obično je hladna, znači, hladna krema, hladni biskvit.
    Eh, draga... kratka i jasna pitanja... kako da ne??!!!

    Kuhanje ti nije egzaktna znanost...

    Nije svejedno da li je u pitanju vodeni biskvit (u koji idu samo jaja tj. žumanjci i snijeg) jer taj je sklon sjedanju ako ga naglo izvadiš na hladno. Biskvitna tijesta u koja ide ulje i prašak za pecivo nisu tako rizična - možeš raditi kako ti odgovara.

    Već je Anemona rekla - ima stvari kod kojih radiš vruće na vruće (i ja pečem taj biskvit s kokosom i čokoladom koji je opisala i tu se mora raditi s vrućim).

    Ako radiš voćne stvari gdje voće ostaje sirovo - tu radiš s relativno hladnom kremom.

    Ima još tih primjera. Ako radiš roladu od biskvita, moraš ju ODMAH istog trena izvaditi iz pećnice skupa sa papirom na kojem se pekla, odvojiti od papira hitro i brzo dok je još topla i mekana, frknuti na vlažnu krpu i zarolati skupa s njom, pa pustiti da se ohladi - ne mora ni do kraja nego do temperature tijela... Kremu za to trebaš već imati spremnu. Nije dobro da se rolada ohladi skroz do kraja jer je sklona pucanju itd.

    Eto, tako da se moraš recepta pridržavati "ko pijan plota" barem prvi put. Zbog toga ne volim "amaterske" recepte u kojima samo piše koliko čega, ali ne i postupak.

    Uostalom, s iskustvom ćeš steći osjećaj što i kako.... Sretno!

  7. #7
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno

    sve vadim odmah, ako želim da omekša sve pokrijem krpom, ako želim da bude hrskavo ne pokrivam krpom

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •