Pokazuje rezultate 1 do 25 od 25

Tema: Učestalost dojenja u Hrvatskoj i svijetu

  1. #1
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno Učestalost dojenja u Hrvatskoj i svijetu

    Ovdje bi bilo zanimljivo svake godine ili nakon svakog novog izvješća o postocima dojenja u RH (cijela država, gradovi, županije itd. i svijeta, kontineti,države- razvijene, ne razvijene itd.) stavljati postotke, pa da pratimo napredak

    U Hrvatskoj je prema statistikama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo iz 2009. godine do 2 mjeseca života isključivo dojeno 64,5% djece. Od 3. do 5. mjeseca života isključivo je dojeno 44,7% djece, a samo 16,6% između 6-11 mjeseci.Prema podatcima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo za 2010. godinu, postotak isključivo dojene djece u dobi od rođenja do 2 mjeseca života bio je 66,3%, a 15,9% isključivo je dojeno do 6 mjeseci života, što znači da se postotak isključivo dojene djece smanjuje s povećanjem dobi djece.[1]UNICEF-ovo istraživanje koje je provedeno u 22 pedijatrijske ambulante diljem Hrvatske 2007. godine dalo je poražavajuće rezultate. U Hrvatskoj 50% majki odustaje od isključivog dojenja već u prvim mjesecima djetetovog života, dulje od 3 mjeseca doji 29,6%, a tek 13,4% majki isključivo doji do 6. mjeseca djetetovog života. 50% roditelja smatra korisnim započeti s nadomjesnom hranom sa 6 mjeseci djetetovog života. Rezultati polučeni istraživanjem N. Berković govore o bitnom utjecaju sociodemografskih karakteristika majki na dojenje u Hrvatskoj. Njezino istraživanje pokazuje da u Republici Hrvatskoj starije, bolje obrazovane majke koje ne konzumiraju duhanske proizvode, češće i dulje doje svoju djecu od mlađih, slabije obrazovanih majki koje puše. Istraživanje o pretilosti djece u Hrvatskoj provedeno na uzorku od 88 majki pokazalo je da djeca hranjena formulom do godinu dana imaju veću težinu od isključivo dojene djece.[2]Državni zavod za statistiku potvrdio mi je da službenih statistika za Hrvatsku nema niti su ikada rađene od njihove strane. http://www.unicef.hr/show.jsp?newsco...enewsid=185946



    Analiza stanja prava djece i žena u Hrvatskoj, Ured UNICEF-a za Hrvatsku , CIP zapis dostupan u računalnome katalogu Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu pod brojem 803060 ISBN 978-953-7702-15-1 (Berković, N(Utjecaj socio-demografskih značajki majki na dojenje u Hrvatskoj: anketa). Hrvatski medicinski časopis, 44(5), 2003., str. 596-600.),Pećnik, N., Istraživanje ponašanja, stavova i iskustva roditelja djece stare od 1 do 12 mjeseci, izvješće, Zagreb, UNICEF, 2008. ,Hraničar, B., Mandić, Z. i Pavić, R., (Isključivo dojenje i rast hrvatske dojenčadi – usporedba sa standardima rasta djece SZO-e i sa referentnim vrijednostima za rast Nacionalnog centra za zdravstvenu statistiku), Collegium Antropologicum, 33(3), 2009., str. 735-741.
    http://www.unicef.hr/show.jsp?newsco...enewsid=185946

  2. #2
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    Prema UNICEF-ovom Izvještaju o stanju djece u svijetu za 2011. godinu samo 32,6% djece isključivo se doji do 6 mjeseci života, što bi značilo da se od 136,7 milijuna novorođene djece isključivo doji samo njih 44,56 milijuna.

    http://www.childinfo.org/breastfeeding_progress.html
    http://kellymom.com/blog-post/maternity-leave-bf-rates/
    http://kellymom.com/fun/trivia/bf-rates-2004/

  3. #3

  4. #4
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    tužno je zapravo to koliko je malo dojene djece...

  5. #5
    a72 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,519

    Početno

    ja sam u cg, nedavno su iznijeli podatak o 19% iskljucivo dojene djece do 6.mj.

  6. #6

  7. #7
    lulu-mama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Belgija
    Postovi
    1,505

    Početno

    Ima li novih podataka o dojenju u hr?

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jan 2017
    Postovi
    29

    Početno

    Žalosno je da sve manje i manje matera doju svoju dicu. Vi koje ste rodile ka i ja znate kako je jača veza s diteton kad ga dojiš nego kad mu dadeš bočicu i zamišaš mliko u prahu. Triba poticati žene pogotovo one kojima je prvo dite da doje.

  9. #9
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Triba obrazovati medicinske sestre. One igraju važnu ulogu, a mnoge nisu prodojeće.

  10. #10
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj tetamande prvotno napisa Vidi poruku
    Žalosno je da sve manje i manje matera doju svoju dicu. Vi koje ste rodile ka i ja znate kako je jača veza s diteton kad ga dojiš nego kad mu dadeš bočicu i zamišaš mliko u prahu. Triba poticati žene pogotovo one kojima je prvo dite da doje.

    Mi koje smo ga rodile kao i ti, mislimo da dojenje nema nikakvog utjecaja na vezu sa djetetom. I da mi koje smo mijesale mlijeko u prahu smo jednako povezane sa djetetom kao i dojilje.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jan 2017
    Postovi
    29

    Početno

    E bome nije. Dabome da ti voliš svoje dite al ne more bit jača veza sa diteton koje je na boci jol na cici. To mi niko ne more reći jer ja san dojila svi četvero. A sad ću van kazat. Ja iman koze i jarići cicaju u svoji matera i bome su jaki i zdravi. A ima kod nas jedan šta ima farmu pa oće da mu jarići budu jači i veći za prodaju pa in daje umitno mliko. I bome jesu oni veći al nema j njima životu i meso in nema ukusa ki kad ja zakoljen svoje. Eto kako beštije znadu šta valja a mi žene ne znamo

  12. #12
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Svaka čast, tetamande, ali ovo jednostavno nije takva vrst foruma.
    Ako baš moraš, pa daj, zezaj i dalje. Ali, ima, vjerojatno, i boljih mjesta na internetu za to.

  13. #13
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Želiš li reći da su dojena djeca ukusnija?

  14. #14
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Želiš li reći da su dojena djeca ukusnija?

  15. #15
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    A kako znas da se ne mozes povezati sa nedojenim djeteom, kad si sve dojila?

  16. #16
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Ignorirajte tu osobu, vidim da vec na nekoliko tema udara kontru svima. A nekako mi se cini i da je stil pisanja, tj izrazi i "govor" prenapuhan. Mislim, i ja sam iz Dalmacije, 11 god sam zivila u Splitu, al ipak kad pisem pokusavam pisat knjizevno, da me svi razumiju. Kao da pokušava prenaglasit neki ruralni dijalekt. Ugl najpametnje ignore mode.

  17. #17

  18. #18
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    A, to je neka satiricna stranica?

  19. #19
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Jest.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jan 2017
    Postovi
    29

    Početno

    Ka prvo ponosna san šta san Dalmatinka i vlajina. Ka drugo ponosna san šta iman četvero dice i šta san ih sve dojila. I zadnje ponosna san na svoje godine. Nažalost nisan imala prilike školovati se. Završila san par razreda osnovne škole jer su moji bili siromašni, nisu me imali čime školovat i morala san rano radit u poduzeću. Ja san drugačija od većine vas očito al nisan zato ode da me iko mrzi il da ja mrzin koga nego da rečemo mišljenja iako su različita. Eto tako. A ja odma drugi dan dobila opomenu od rode. Zašto?

  21. #21
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Prilicno je uobicajeno i korisno kad se dode u neciju kucu postovati njegova pravila.
    Ovo su pravila ovog foruma, obicno se procitaju prije registracije. http://forum.roda.hr/threads/54572-Pravila-ovog-foruma

  22. #22
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Zar neki ljudi imaju toliko slobodnog vremena da dolaze trollat na ovako "specijalizirane" forume? Kako se toj osobi da bavit se ovakvim stvarima? Ako je admin ne blokiraku, mi bi ostali trebali ignorirat potpuno. I da poslusam vlastiti savjet, više neću o ovome ni slova.
    Posljednje uređivanje od VeraM : 24.01.2017. at 22:49

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jan 2017
    Postovi
    29

    Početno

    Sad san vidila tu Božicu Jurić. Fina neka žena sl bome piše gore od mene. Kako se može otvorit ova stranica tako da ja metnen svoje slike? Kad me ode niko ne šljivi. A šta mi onda svski put piše dobro došla tetamande kad otvorin stranicu?

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jan 2017
    Postovi
    29

    Početno

    Sad san ja trazila od neviste Đele prijateljicu pa san otvorla stranicu priko njenog fejsabuka. Morete me tamo naći Teta Mande tražite

  25. #25

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    728

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Triba obrazovati medicinske sestre. One igraju važnu ulogu, a mnoge nisu prodojeće.
    Med.sestre,patronazne,pedijatre,i osnazivati mame i osobito njih educirati.da se ne dogodi da se cude jer im iz dojke ide voda i kako ce beba biti sita od toga jer to nije mlijeko,do gluposti da piju pivu za mlijeko,daju bebi vodu jer je zedna ili ako imaju uvucene i plosnate bradavice da ne mogu dojiti.
    Mogla bi nabrajati do sutra sad nebuloze.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •