Pokazuje rezultate 1 do 17 od 17

Tema: proso sa mogućim tragovima glutena i ostalog?

  1. #1
    mirna26 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    922

    Početno proso sa mogućim tragovima glutena i ostalog?

    Ako tema vec postoji, molim da se obriše. Do tada bih pitala jer nisam naišla, da li bi štetilo ako u buduće bebi dam proso nakon ,6.tog mjeseca koji sam kupila u dm-u, a na njemu piše da može sadržavati u tragovima gluten, lješnjak,orah,badem, soju i sezam.Da li to može štetiti?Pitam se da li drugi proizvođači isto imaju primjesa istih,a li to ne navode na pakiranju?Proizvođač počinje sa "A".Ekoproizvod je.Hvala puno

  2. #2
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Postavila sam isto pitanje na početku dohrane, a odgovor je bio - dobro ga operi, a napomena je jer je zakonski moraju staviti, jer s valjda i ostale namirnice pune u istom pogonu.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13

    Početno

    Citiraj mirna26 prvotno napisa Vidi poruku
    Ako tema vec postoji, molim da se obriše. Do tada bih pitala jer nisam naišla, da li bi štetilo ako u buduće bebi dam proso nakon ,6.tog mjeseca koji sam kupila u dm-u, a na njemu piše da može sadržavati u tragovima gluten, lješnjak,orah,badem, soju i sezam.Da li to može štetiti?Pitam se da li drugi proizvođači isto imaju primjesa istih,a li to ne navode na pakiranju?Proizvođač počinje sa "A".Ekoproizvod je.Hvala puno
    Gluten ne sadrži samo soja,riža i kukuruz.Ako ti dijete ne smije gluten onda ga nemoj koristiti.

  4. #4
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Zdravoj bebi neće štetiti. Pogotovo ako je proso hrana koju i ti jedeš, pa je uobičajena u vašoj prehrani ili će postati uobičajena.
    Ja proso ne jedem, niti bih ga djetetu dala. Dohranu sam uvijek prilagođavala vlastitoj obitelji. Ali, to sam ja.

  5. #5
    mirna26 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    922

    Početno

    evo nisam nikad koristila...ali mi je bila želja...probat cemo..ali ne znam da li cemo nastaviti s istim..

    i ja sam pretpostavila da pune sve u istim pogonima pa je to razlog tragova i da ne može štetiti u tako malim tragovima pa da upravo i jest alergičan na recimo lježnjak..
    bibba..nisi shvatila moje pitanje...bebi se ne daje gluten na početku dohrane već kasnije...ali proso kao namirnica koja inače ne sadrži gluten...u ovom slučaju sadrži u tragovima zbog pogona u tvornici...

  6. #6

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13

    Početno

    Moje dijete je imalo samo alergiju na mlijeko pa nam je dr.rekla da s obzirom da je alergičar,ne smijemo davati gluten do 8 mjeseci jer bi se vrlo lako mogla pojaviti alergija na gluten.Rekla je da smijemo jesti samo soju,rižu i kukuruz.Nije spomenula proso,ne znam iz kojeg razloga.

    Slažem se s Beti,zdravom djetetu neće štetiti.Jer kad pogledaš na police u dućanu,skoro sva hrana,počevši od one za najraniju dob piše da sadrži gluten.Starije dijete se normalno hranilo i sve je u redu

  7. #7
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Beti3, ali zašto ne probati.
    Ja sam baš uz dijete počela jesti proso, sad mi je na svakotjednom meniju.

  8. #8
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Zato sam i napisala "ako će postati uobičajena". Ma, meni ta ptičja hrana i nije nešto, sorry, te sjemenke.
    Ali, zašto ne probati. Samo, ja ne kuham ono što ne volim, jer mi nekako ne ispadne fino, kao preko volje to kuham.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Mi smo probali proso i dečki su OK prihvatili, ali je moja logika slična Bettinoj, pa sam batalila tu ptičju hranu.
    Sad tamanimo zobene pahuljice, to nam je hit. I griz.
    I inače, bilo dijete zdravo ili ne, glutenske žitarice idu s 8 mjeseci. Osim ako kao ja ne zabrijete, pa date bebama pšenični griz sa 7 mjeseci.

  10. #10
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Proso je baš jako fino za dohranu, ima neki recept kod JBP da se skuha na mekano sa dvije vrste povrća - to je mojoj curki bio omiljeni obrok dohrane. Mi ga doduše i inače jedemo.

  11. #11
    anasti avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    614

    Početno

    Citiraj mirna26 prvotno napisa Vidi poruku
    Ako tema vec postoji, molim da se obriše. Do tada bih pitala jer nisam naišla, da li bi štetilo ako u buduće bebi dam proso nakon ,6.tog mjeseca koji sam kupila u dm-u, a na njemu piše da može sadržavati u tragovima gluten, lješnjak,orah,badem, soju i sezam.Da li to može štetiti?Pitam se da li drugi proizvođači isto imaju primjesa istih,a li to ne navode na pakiranju?Proizvođač počinje sa "A".Ekoproizvod je.Hvala puno
    mi koristimo baš taj proso od početka dohrane, i nije bilo problema.. sad to vjerovatno ovisi o djetetu..
    s obzirom da se, kolko ja znam, gluten kod dojene djece može i ranije uvesti, nisam se opterećivala tim mikročesticama kojih možda ni nema.. da je što bilo, izbacili bi ga i ok!
    probaj pa vidi!
    i meni je fin, pogotovo s jabukom ili kruškom!

  12. #12
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    U poliranju zrnja se koristi pšenično brašno. U principu bi trebalo biti sasvim dovoljno zrnje isprati, ali ne samo natočiti vodu nego miješati i promijeniti par voda dok iz zrnja idu "oblaci".

  13. #13
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Citiraj Sumskovoce prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo probali proso i dečki su OK prihvatili, ali je moja logika slična Bettinoj, pa sam batalila tu ptičju hranu.
    Sad tamanimo zobene pahuljice, to nam je hit. I griz.
    I inače, bilo dijete zdravo ili ne, glutenske žitarice idu s 8 mjeseci. Osim ako kao ja ne zabrijete, pa date bebama pšenični griz sa 7 mjeseci.
    puno ima o glutenu na forumu,
    preporuke su za gluten i ranije od 8. mjeseca starosti ako je beba dojena

  14. #14

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Inesz - moji su dojeni malo više od mjesec dana pa ih smatram načelno nedojenima (tješim se da su se bar kolostruma nadojili) i tako s njima postupam što se tiče dohrane

  15. #15
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Zato sam i napisala "ako će postati uobičajena". Ma, meni ta ptičja hrana i nije nešto, sorry, te sjemenke.
    Ali, zašto ne probati. Samo, ja ne kuham ono što ne volim, jer mi nekako ne ispadne fino, kao preko volje to kuham.
    Ja ko Beti. Ako se meni ne svidja, uopce ne kuham. Pa mi se svi cude sto mu ne dajem palentu. Fuj, fuj

  16. #16
    mirna26 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    922

    Početno

    evo samo da ažuriram....probali smo proso i mogu vam reći da je moja beba oduševljena..probala i ja....meni je to okusa slično kao riža....sviđa mi se što je vrlo brzo gotovo..svega 5 minuta se kuha i pusti nakon toga da malo nabubri sa istom vodom u kojoj se kuhalo...bebač je oduševljen..znači bio je pun pogodak i nastavljamo sa prosom do daljnjega..a što se tiče ispiranja..isperem nekoliko puta u vreloj vodi iz špine....jedno 4-5 puta i to je to...moj je dojen svega dva mjeseca...jednostavno velika beba sa velikim potrebama....imala sam dosta mlijeka ali toliko dosta ne baš..(svakih dva sata po 120ml bebi od 2 mj) morala sam vrlo brzo uvesti adaptirano jer sam inače slušala pjesmu svakih sat vremena koja je postajala sve češća i češća....pjesmu o gladi

  17. #17
    mirna26 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    922

    Početno

    i samo da nadovežem...moja beba je zaista velika..nije debela....to je jedan od rijetkih slučajeva eto ...teško je to nekome shvatiti ..i meni je bilo na početku ali sam se navikla...šta ćete....
    ps.u proso dodam voće ili povrće
    Posljednje uređivanje od mirna26 : 11.11.2012. at 10:20

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •