Pokazuje rezultate 1 do 45 od 45

Tema: Halloween

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    111

    Početno Halloween

    Za one koje zanima pišem što znam prigodno

    Kada padne mrak i odu posljednji posjetitelji, Zoološki vrt se pretvara u čarobno mjesto kojim vladaju vještice, vile, čarobnjaci i svakojaka mitska bića. Tada počinje Abrakadabra Zoo - jedna od najstrašnijih ali i najzabavnijih noći u zagrebačkom Zoološkom vrtu u kojoj, uz životinje, upoznajemo razne likove koji su dio bogate hrvatske povijesti, legenda i mitova. S likovima koji u nama i danas bude znatiželju, ali i određeni strah, upoznaje nas naša draga i poznata domaćica Maksimirska coprnica.

    TRAJANJE PROGRAMA: od 15.10. do 31. 10. 2012.

    VRIJEME:
    1. grupa - od 18:00 do 21:00 sat,
    2. grupa - od 20:00 do 23:00 sata.

    Namijenjeno obitelji sa djecom starijom od 5 godina.
    (djeca do 10 godina obavezno moraju imati pratnju odrasle osobe)

    GRUPA: do 24 ljudi

    PROGRAM:
    - noćna šetnja zoološkim vrtom sa ručnim svjetiljkama uz vodstvo Maksimirske coprnice i drugih likova iz hrvatskih bajki, legenda i mitova (kostimiranih edukatora)
    - obilazak paviljona zoološkog vrta koji su posebno uređeni za ovaj program
    - upoznavanje životinja koje su budne noću te kako su povezane s fantastičnim pričama i vjerovanjima starih Hrvata, a čije je vjerovanje prisutno i danas
    - roštilj (hrenovka, pecivo)
    - topli napitak (čaj)
    - kreativna radionica – dubljenje bundeva (svaki posjetitelj dobiva jednu bundevu i svijećicu)
    Svake godine upoznajemo druge i nove likove iz hrvatskih bajki legendi te se unatoč sličnom konceptu program se razlikuje od prethodnih godina.

    PRODAJA ULAZNICA:
    Ulaznice za program "Abrakadabra Zoo" se mogu kupiti u uredu edukatora radnim danom od 8:00 do 16:00 sati ili subotom od 10:00 do 14:00 sati.
    Napomena: u ponedjeljak, 8.10., neće biti prodaje ulaznica.
    Preporučujemo što prije kupiti ulaznice zbog ograničenog broja.
    Ulaznice su u prodaji od srijede, 3.10.2012.
    Rezervacija: Ulaznice se mogu rezervirati (od 3.10.) na 24 sata. Ukoliko se ulaznice ne podignu unutar 24 sata rezervacije se brišu i ulaznice se vraćaju u slobodnu prodaju. Rezervirati se može telefonski u uredu edukatora.
    Akontacija: Nema akontacije. Sudjelovanje u programu se osigurava kupnjom ulaznice. U slučaju otkazivanja dolaska novac od kupljenih ulaznica se ne vraća.

    CIJENA: 35 kn (djeca od 5 do 14 godina), 60 kn (odrasli).

    ULAZ I IZLAZ:
    Okupljanje 10 min prije početka programa pred stražnjim (istočnim) ulazom Zoološkog vrta (ulica Fakultetsko dobro) gdje Vas dočekuju edukatori. Izlaz je na istom mjestu.
    Kod stražnjeg ulaza raspoloživa su parkirna mjesta.

    POSEBNE NAPOMENE:
    ! Molimo sve da ne kasne na program jer nakon početka nije moguće naknadno se priključiti programu (ulazna vrata se zaključavaju).
    ! U programu mogu sudjelovati samo posjetitelji s kupljenom ulaznicom koju je potrebno predočiti prije početka programa.
    ! Ulaznice se ne mogu kupiti na dan programa, već se moraju kupiti u unaprijed, najkasnije dan prije željenog termina.
    ! Program se NE odgađa u slučaju kiše (dovoljno je ponijeti kišobran ili kabanicu i toplo se obući).
    ! Program je kazališnog karaktera. Posjetitelje vode izmišljeni likovi iz hrvatskih bajki, legenda i mitova (kostimirani edukatori).
    ! Bundeve mogu dubiti samo odrasle osobe ili djeca uz odobrenje i prisutnost odrasle osobe.

    KONTAKT:
    Ured edukatora
    01 2302 198 / 3

  2. #2
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Hm, misliš li da još ima karata? Mi smo bili prvi dan i jedva smo dobili karte, i to nije bilo za termin koji smo željeli.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    111

    Početno

    Kreativna radionic Halloween, subota 27.10, 16.30-18.00 TAN TAN Pantovčak 101, www.tantan-kutak.com

    Ove subote igrat ćemo se s vunom i kartonom. Spretne će rukice isplesti paukovu mrežu i njenog najbitnijeg stanovnika- pauka!

    Bijelom ćemo bojom od kartona izraditi malog dobrog duha, a s obzirom da već i vrapci na grani znaju kako halloween ne može

    proći bez bundeve poigrat ćemo se i narančastom bojom.

    Na kraju radionice slijedi slatko iznenađenje za sve male kreativce!
    Gdje? TAN-TAN scena
    Za koji uzrast? 4+ ( za djecu ispod 4 godine potrebno prisustvo jednog roditelja na radionici)
    Koliko traje? 90min.
    Predviđeni broj polaznika? Max. 12
    Voditeljica? Marija Vučemilović Grgić, waldorfska odgojiteljica, uvijek spremna za dječije radosti i osmjehe, za smišljanje kako ih razveseliti ali prije svega nešto ih i naučiti, naravno kroz igru

    Cijena? 50 kn
    Napomena: Zbog ograničenog broja polaznika potrebno je unaprijed predbilježiti se za sudjelovanje na radionici
    Na kraju radionice djeca nose kući sve svoje uratke!

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    111

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Hm, misliš li da još ima karata? Mi smo bili prvi dan i jedva smo dobili karte, i to nije bilo za termin koji smo željeli.
    Šteta, ali tako je to s odličnimm događanjima

  5. #5

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Hm, misliš li da još ima karata? Mi smo bili prvi dan i jedva smo dobili karte, i to nije bilo za termin koji smo željeli.
    Nema više, sigurno. Vrlo brzo su planule (mi ostali bez karata ovaj put, ali preživjet ćemo).

  6. #6

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,261

    Početno

    mi kupili karte, ali nažalost izdržali samo 15 minuta, bilo ju je strah

  7. #7

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj jgrizan prvotno napisa Vidi poruku
    Kreativna radionic Halloween, subota 27.10, 16.30-18.00 TAN TAN Pantovčak 101, www.tantan-kutak.com
    Mi ćemo nažalost zbog bolesti morati propustiti ovu radionicu Inače su mi njihove radionice izvrsne, dobro utrošeno vrijeme i za mamu

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    90

    Početno

    Zna li tko gdje se mogu kupiti dječji kostimi za sutrašnji Halloween? U jednom dućanu kupila sam kostim, no premali je, maska malome mu ne ide na glavu, nemaju veći i ništa od toga - vratit će mi novac, ali doisat ne znam gdje sad iznova tražiti kostim.

  9. #9
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj majeczka prvotno napisa Vidi poruku
    Zna li tko gdje se mogu kupiti dječji kostimi za sutrašnji Halloween? U jednom dućanu kupila sam kostim, no premali je, maska malome mu ne ide na glavu, nemaju veći i ništa od toga - vratit će mi novac, ali doisat ne znam gdje sad iznova tražiti kostim.
    Vidjela sam u Mulleru.

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Vidjela sam u Mulleru.
    I ja, cc1 east

    Mi se ne kanimo maskirati, ali bundeva već čeka rezbarenje !
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 30.10.2012. at 13:45

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    90

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Vidjela sam u Mulleru.
    Da, ali je većina, nažalost, već rasprodana.
    tnx.

  12. #12
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Nemoj trošiti novac na kostim, improviziraj nešto - plašt je sasvim dovoljan (bilo kakav crni rubac), a šešir napravi. Komad hamera dimenzija A1 ili A0 košta 8kn u knjižari.

    Evo kako se napravi šešir: http://www.firstpalette.com/Craft_th...wizardhat.html

    Ne znam kak je kod vas ostalih, ali moji su klinci uvijek više cijenili proces izrade maski doma nego bilo kakve kupljene stvari.

    Danas popodne moj mlađi reže bundevu (prvi put će probati sam, ako ne bude pretvrda) a sinoć smo ispekli vještičje prste:

    VJEŠTIČJI PRSTI

    250 g oštrog brašna + na vrh noža praška za pecivo
    125 g maslaca ili margarina (može i mast, ali treba smanjiti količinu na 100 g)
    125 g šećera
    1 jaje
    1-2 žlice kiselog vrhnja, po potrebi
    malo ekstrakta gorkih badema ili vanilije ili već nečega po želji
    malo cimeta za posipavanje (nije obavezno)

    šaka oguljenih badema - frknuti ih u kipuću vodu, oguliti i raskoliti

    Tijesto zamijesiti, podijeliti na 30 dijelova (zarolati u dugačku kobasu i razrezati) pa formirati prste, staviti nokte (može se ispod staviti malo džema, ali i ne mora), još malo nareckati za ukras i poslagati u pleh obložen pek-papirom.

    Peći na 200oC dok lagano ne porumeni.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 31.10.2012. at 14:45

  13. #13

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    372

    Početno

    Peterlin, super ideje, memorit ću za next halloween, hvala

  14. #14
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Peterlin, baš ti hvala, omogućila si nam nezaboravan provod !!!

  15. #15
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Citiraj jgrizan prvotno napisa Vidi poruku
    Kreativna radionic Halloween, subota 27.10, 16.30-18.00 TAN TAN Pantovčak 101, www.tantan-kutak.com

    Ove subote igrat ćemo se s vunom i kartonom. Spretne će rukice isplesti paukovu mrežu i njenog najbitnijeg stanovnika- pauka!

    Bijelom ćemo bojom od kartona izraditi malog dobrog duha, a s obzirom da već i vrapci na grani znaju kako halloween ne može

    proći bez bundeve poigrat ćemo se i narančastom bojom.

    Na kraju radionice slijedi slatko iznenađenje za sve male kreativce!
    Gdje? TAN-TAN scena
    Za koji uzrast? 4+ ( za djecu ispod 4 godine potrebno prisustvo jednog roditelja na radionici)
    Koliko traje? 90min.
    Predviđeni broj polaznika? Max. 12
    Voditeljica? Marija Vučemilović Grgić, waldorfska odgojiteljica, uvijek spremna za dječije radosti i osmjehe, za smišljanje kako ih razveseliti ali prije svega nešto ih i naučiti, naravno kroz igru

    Cijena? 50 kn
    Napomena: Zbog ograničenog broja polaznika potrebno je unaprijed predbilježiti se za sudjelovanje na radionici
    Na kraju radionice djeca nose kući sve svoje uratke!
    Ove cure su bile nama na proslaci rođendana nedavno i bile su super, svaka čast curama! Klinci su bili oduševljeni, a mama i tata su imali sobodne ruke...i glavu


    Baš mi je krivo da nisma na vrijeme vidjela ovo za ZOO...nagodinu! Zvuči baš jako zanimljivo.

  16. #16
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, baš ti hvala, omogućila si nam nezaboravan provod !!!
    Drago mi je!

    Naši vještičji prsti bili su pojedeni (ostala samo dva) prije nego smo bundevu uopće izrezali jer je mlađi sin doveo prijatelja, a trojica su sasvim dovoljna ekipa za slistit kekse... Posljedica: morala sam peći još kolača.

    Bundeva je ipak bila jako tvrda. Komentira moj sin: "Svake godine slomimo barem jedan nož na bundevi!!" Ova godina nije bila iznimka. Nož je rekao "krc" (jeftino smeće s placa, ostele mi je šteta, ne usudim se ni zarezati) ali je bundeva dobila lice zločestog mačka s kosim očima i svijetlila je cijelu večer. Nisam nažalost našla uljnu buču jer nisam stigla do Trešnjevačkog placa, inače bi ispržila i sjemenke golice. Bit će iduće godine...

  17. #17
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ja sam spremila ovo:
    http://kitchentablescraps.com/cheap-...i-panna-cotta/
    Jednostavnije je nego sto djeluje na prvi pogled, a jaaaako fino.

  18. #18
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    I prsti su bili, njih imamo svake godine. I cupcakes ala minimozak.

  19. #19
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Joooj, mene je mlađi sin udavio s tim očima, ali nisam imala živaca. Dobro da me nagovorio i prste...

    marta, ove tvoje oči su prekrasne. Ja sam pristalica jednostavnije varijante (sa džemom od drijenka). Inače ide to ovako nekako http://www.coolinarika.com/recept/krvave-vjesticje-oci/ ali ako nema kalupa/košarica za muffine, radi se to i sa medenjacima ili onim gotovim Lidlovim kolačićima (mini piškotama).

    Eh, da... ima recept za to u knjizi Vještičja kuharica. Da nije bilo te knjige, moji dečki se nikad ne bi upustili u kuharske eksperimente.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 01.11.2012. at 21:04

  20. #20
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ove oci smo mi posrkali, jer je kombinacija kokosa i preljeva od maline bila bozanstvena.

  21. #21
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Krivo sam napisala... Ovo je ta knjiga: http://www.superknjizara.hr/index.ph...jiga=100002997

    Iz nje pečemo vještičje kućice (i božićne isto), zlato starog čarobnjaka, čarobne štapiće, plačuće oči...

    Sin me nagovara da napravim krvareća srca i zmajev rep. MOžda budem, iduće godine, ako se bolje poklopi dan da možemo raditi tulum (ove godine je popodne pojela glazbena škola).
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 01.11.2012. at 21:08

  22. #22
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    meni osobno halloween nije nešto napet, ali mojoj V se sviđa izdubljena bundeva,pa joj MM dubi
    ove godine ga je nažicala da izdubi jednu za školu
    ja nekako nisam bila da se to nosi, jer sam mirisala problem, ali V je zapela, pitala učiteljicu, ona je rekla da smije donjeti
    MM se potrudio, ona sva sretna odnjela tu bundevu
    jedna curica se zgrozila što će biti ako časna to vidi i svoj djeci koja idu na vjeronauk slala papirić s porukom da vjernici ne slave halloween

    znam da ova tema nije tako zamišljena, ali malo sam se morala negdje požaliti

  23. #23

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku

    Nisam nažalost našla uljnu buču jer nisam stigla do Trešnjevačkog placa, inače bi ispržila i sjemenke golice. Bit će iduće godine...
    Ja sam našu uljnu buču ove godine kupila na Dolcu, bilo ih je i tamo, i to baš lijep izbor. Na Trešnjevci sam bila jučer, baš i nisam vidjela prevelik izbor bundeva (ali nisam ih ni tražila).
    To pišem tek toliko da ti ne bude žao što nisi stigla do Trešnjevačkog placa

  24. #24
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    meni osobno halloween nije nešto napet, ali mojoj V se sviđa izdubljena bundeva,pa joj MM dubi
    ove godine ga je nažicala da izdubi jednu za školu
    ja nekako nisam bila da se to nosi, jer sam mirisala problem, ali V je zapela, pitala učiteljicu, ona je rekla da smije donjeti
    MM se potrudio, ona sva sretna odnjela tu bundevu
    jedna curica se zgrozila što će biti ako časna to vidi i svoj djeci koja idu na vjeronauk slala papirić s porukom da vjernici ne slave halloween

    znam da ova tema nije tako zamišljena, ali malo sam se morala negdje požaliti
    Pa s razlogom se žališ... Moji su uredno nosili bundeve dok su bili te dobi (do kraja boravka) ali male, koje su mogli sami nositi. Obično bih im izbušila one male hokaido tikve. Čak sam im i priču o tome jednom prevodila, baš za boravak. Nitko nije rekao ništa. Moji dečki imaju različite vjeroučiteljice, ali ni jedna nije pravila problem, kao ni druga djeca. Njima je to bila zafrkancija.

    Uostalom, ako ćeš se pravdati, to je nasljeđe indoeuropske tradicije. Imam negdje to zapisano, cijelu litaniju...ali po Murphy-jevom zakonu sad ne mogu to naći. Sjetit ću se, to je dobar tekst za ušutkavanje ovakvih većih vjernika od pape.

  25. #25
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam našu uljnu buču ove godine kupila na Dolcu, bilo ih je i tamo, i to baš lijep izbor. Na Trešnjevci sam bila jučer, baš i nisam vidjela prevelik izbor bundeva (ali nisam ih ni tražila).
    To pišem tek toliko da ti ne bude žao što nisi stigla do Trešnjevačkog placa
    Znao je biti namjenski štand samo s bundevama svih vrsta - ne na samoj tržnici nego ispred, kod zebre prema staroj Nami. Dolac mi je problematičan jer ne mogu blizu autom, a bundevu mi je teško nositi daleko. Zna biti i na Kvatriću, ali eto - ove godine baš nisam stigla. Znala sam uljnu buču dovući iz Koprivnice i mislim da ću je ovih dana tamo spasiti, ne za rezanje nego za koštice - mljac!

  26. #26
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Peterlin, hvala
    nemam se namjeru pravdati ni objašnjavati ni sa kim
    možda da je vjeroučiteljica uzela V na red onda
    ovako ne mogu i ne želim reagirati na reakciju jednog djeteta
    ali žao mi je da mi se dijete bez potrebe ražalostilo

  27. #27
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,244

    Početno

    to je i meni mala sestrična baš jučer rekla.
    Došli smo kod njiih i vidim bundevu kod prozora ali nije izrezana.
    Pa velimzakaj nisu rezali
    I veli ona, ima 8,5 godina, da je vjeroučiteljica rekla da vjernici ne slave halloween.
    Onda ju nisu rezbarili.
    Iskreno to mi je koma kad na vjeronauku komentiraju tako neke stvari a bilo je još primjera

  28. #28
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, hvala
    nemam se namjeru pravdati ni objašnjavati ni sa kim
    možda da je vjeroučiteljica uzela V na red onda
    ovako ne mogu i ne želim reagirati na reakciju jednog djeteta
    ali žao mi je da mi se dijete bez potrebe ražalostilo
    Pametno si odlučila, svaka čast! Uostalom, dijete će se često naći u situaciji da joj drugi klinci (i ne samo klinci) govore bolne stvari zbog štajaznam odjeće, frizure ili koječega - to je u biti ista stvar...

    A sad da se vratim bundevi - preorala sam cijeli stari hd prije nego sam uspjela naći materijal koji sam skupljala kad su moja djeca još bila u vrtiću ili tek krenula u školu. Evo, ako nekoga slučajno zanima kako je to krenulo s bundevom:

    DREVNI KORIJENI NOĆI VJEŠTICA

    Irci nisu jedini narod koji u svojim drevnim korijenima nosi magiju kraja listopada. Brojnim europskim mitologijama, ali i u indijskoj mitologiji pojavljuju se slični običaji. U Indijskoj tradiciji postoji Moksha ili Mukti, boginja plodnosti, životnog ciklusa od rođenja do smrti i ponovnog rođenja, kao i zemaljskog života sa svim ograničenjima koje on ima. Više o tome na http://en.wikipedia.org/wiki/Moksha.

    Stari Slaveni također su u svojoj mitologiji štovali boginju plodnosti i cjelogodišnjeg životnog ciklusa. Njeno ime je MOKOŠ (MOKOSH) i zaštitnica je žene, rađanja, doma, obrađene zemlje i sudbine. Mokoš se povezuje s uobičajenim kućnim/ženskim poslovima, posebno predenjem. U ruskoj mitologiji naziva se i Mati-Syra-Zemlya. U Slavoniji i danas velike žute bundeve zovu “misirača”.
    Mokoš luta maskirana kao nepoznata žena, te posjećuje kuće i pomaže ženama obavljati kućne poslove. Mokoš je tamna kao plodna zemlja. Stanuje u glibovima i močvarama koje se zimi nikada ne smrzavaju, a tijekom zime zadužena je da brine o suncu u periodu dok je ono još nejako (od kraja listopada do zimskog solsticija). Njen dan u tjednu je petak, a svetkovina u vremenu od 25.listopada do 1.studenog. Mokoš se u kuću može primamiti ostavljanjem pramena vune ili pređe u prozoru ili pored ognjišta, a u periodu njene svetkovine nudi joj se i povrće, posebno bundeve, koje se mogu ukrasiti strašnim licem, čija je svrha zaštita ukućana od zlih duhova mraka i zime. Osvijetljena plamenom svijeće iznutra, bundeva dobiva pravo lice Mokoši koja na taj način štiti dom u periodu kad zima smjenjuje ljeto.

    Više o tome na web stranicama:
    http://hr.wikipedia.org/wiki/Moko%C5%A1
    http://en.wikipedia.org/wiki/Mokosh

    U hrvatskoj literaturi Mokoš se pojavljuje u priči Sunce djever i Neva Nevičica (Ivana Brlić Mažuranić: Priče iz davnine http://dzs.ffzg.hr/html/Brli2.htm)

    I u našim krajevima (sjeverni dio Hrvatske, posebno Podravina) postoji tradicija izrezivanja bundeva u strašna lica u periodu kraja listopada. Bundeva bi se ispraznila, izrezala u oblik lica, a u njenu unutrašnjost postavila bi se svijeća. Takve bundeve stavljale su se na kolac i nosile kroz selo uz strašnu buku koja je trebala obeshrabriti zle duhove zime. U današnje vrijeme (i to ne samo u zadnjih nekoliko godina, otkad su popularizirane proslave putem škola stranih jezika i na druge načine) bundeve se mogu vidjeti na ogradama i u dvorištima podravskih sela.

    Dakle, proslava kraja ljeta i ubiranja ljetine nipošto nije ograničena na Ameriku, Irsku ili bilo koju drugu zemlju. To je naše zajedničko nasljeđe koje je u različitim krajevima poprimilo nešto drugačije oblike, ali uz istu univerzalnu svrhu. Pridružimo se svetkovini!

    UPUTE ZA IZREZIVANJE BUNDEVE:

    Bundeva treba biti dobro zrela (kad je kucnete, mora odjekivati, što znači da je iznutra šuplja jer su se već formirale koštice) i lijepe žutonarančaste boje.
    Odabranu bundevu koja ima ravno dno da može stajati otvorite i ispraznite od sjemenki. Ovo možete učiniti na dva načina: može se odrezati poklopac (cca 3-4 prsta ispod peteljke – bolje nazubljenim rezom kako bi poklopac kasnije dobro stajao na mjestu) ili se na stražnjoj strani tj. potiljku izrežu “vrata” koja se također kasnije vraćaju na mjesto i učvrste čačkalicom. Način otvaranja bundeve bit će određen njenim oblikom. Za uske visoke plodove bolje odgovara poklopac, dok će plosnatijima biti lakše izrezati vrata na potiljku.
    Kad ste bundevu otvorili, ispraznite koštice i očistite je od vlakana na kojima se one drže, kako bi spriječili truljenje. Kemijskom olovkom skicirajte lice (trokutaste oči, zupčasta usta) i oštrim nožem za čišćenje povrća zarežite. Ako stijenka nije jako debela, okrugle oblike (oči ili nos) možete izrezati kalupom.
    Kad oblikujete oči i usta, uvijek vodite računa da režete u oblik piramide (zarežite tako da dobijete svojevrstan “klin” koji je najširi na samoj kori, tako da se lakše može izvaditi). Dok to činite, zaposlite djecu da iz utrobe bundeve izdvajaju koštice od vlakana. Koštice kasnije možete posoliti morskom soli (većih kristala) i malo prepeći u pećnici.
    Kad je izrezivanje lica završeno, pričekajte prvi mrak i u bundevu ubacite svijeću. Najbolje su lučice (kao za mirisnu lampu) jer najdulje gore, a ne prolijevaju vosak. Djeca će se oduševiti. Ako se boje, objasnite im kako bundeva njih štiti i brani od svih strašnih stvari i da tjera njihove ružne snove.
    Napomena: za djecu predškolske dobi nije dovoljan jedan dan za paljenje svjećice. Izradite je, dakle, nekoliko dana ranije i svetkujte cijelu svetkovinu Mokoši u zadnjem tjednu listopada. Dobru zabavu!

    Za grupe s pojačanim programom na engleskom jeziku:

    Jack-o-Lantern
    Jack-o-lantern, Jack-o-lantern,
    You are such a funny sight.
    As you sit there by the window,
    Looking out into the night.
    You were once a sturdy pumpkin,
    growing on a curly vine.
    Now you are a Jack-o-lantern,
    See your night lights shine.

    Literatura: The Larousse Encyclopedia of Mythology; Internet (Wikipedia)
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 05.11.2012. at 08:04

  29. #29
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Dodatak:

    Sama riječ, "Halloween," zapravo je svoj izvor našla u katoličkoj crkvi. Ona dolazi iz sažetka All Hallows Eve - večer uoči katoličkog blagdana Svih svetih (All Saints Day), a koji se obilježava 1.studenog.

    Prema brojnim izvorima, podrijetlo ovog blagdana starije je od kršćanstva i nalazi se u keltskoj Irskoj, gdje su ga kasnije preuzeli kršćani. Običaj Noći vještica je doveden u Ameriku 1840-ih sa irskim useljenicima koji su iz svoje zemlje bježali zbog gladi i neimaštine. Dakle... počeci Halloweena nemaju veze s Amerikom. Amerika je taj praznik, kao i Božic, komercijalizirala do krajnjih granica i svjetlosnim godinama se udaljila od njegovog smisla. Ipak, kako smo mi narod sklon tome da svašta uvodimo, i kod nas se polako taj, izvorno keltski, praznik svake godine sve više slavi...
    (Autor:Martin Gašparić – cjelokupan tekst na http://www.angelfire.com/ult/halloween-31.10/)

  30. #30
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Evo, sezona je bundeva, podsjetili su me na to na kuharskoj temi, pa samo da podignem i ovo....

    Moram nabaviti veeeeliku bundevu za balkon.

    Jučer sam sinu kupovala pidžamu u H&M pa sam vidjela gomilu prigodnih koještarija - male torbice u obliku šišmiša, kape, rajfove, pa čak i kompletna odijela s temom šišmiša.

  31. #31
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    i ja sam baš mislila na ovo
    lani sam radila vještičje prste i punjena jaja s paukom, i to je bilo baš odlično, imali smo neke goste i ispala je super zezancija
    ima netko još neki recept za prigodne grickalice?
    jeste li vidile negdi da ima kupit kalupa za keksiće u obliku duhova ili šišmiša?

  32. #32
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    i ja sam baš mislila na ovo
    lani sam radila vještičje prste i punjena jaja s paukom, i to je bilo baš odlično, imali smo neke goste i ispala je super zezancija
    ima netko još neki recept za prigodne grickalice?
    jeste li vidile negdi da ima kupit kalupa za keksiće u obliku duhova ili šišmiša?
    Moj E. je jedne godine od običnih okruglih keksa radio bundeve i baš su bile dobre, ali mislim da nemam slike... Evo malo tuđe pameti: http://vojvodjanskakuhinja.blogspot....eva-keksi.html
    Moj sin nije tako radio, nego je izrezivao oči nekim trokutastim oblikom (mislim da je bila kapica od nekog flomastera) a usta bundeve je bio samo red rupica izbušenih ne čačkalicom nego šibicom.

    Inače, u to tijesto ne smiješ staviti baš puno maslaca ni praška za pecivo, jer se inače jako razobliči. Imam negdje recept za zlato starog čarobnjaka i tiffani kekse, to je isto. Potražit ću i prilijepiti.

  33. #33
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    postoji li neki dječji program ove godine za halloween u zg?
    ela se zainteresirala a ja ne znam gdje bi tražila

  34. #34
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Nama je bilo suoer na abrakadabri u ZOO. Mi smo bili prije dvije godine. Al.mislim da imaju i ove.

  35. #35
    cowgirl avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Prečko
    Postovi
    275

    Početno

    Moja ide na ovo http://www.djecji-dogadjaji.com/igra...akkoween-djeca
    Za Abrakadabra je trebalo uzeti karte prije mjesec dana, bila joj je prijateljica. Ona ne zeli ici, prestrasno joj je. I kako sam cula od te prijateljice, za moju to jos definitivno nije .

  36. #36
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj cowgirl prvotno napisa Vidi poruku
    Moja ide na ovo http://www.djecji-dogadjaji.com/igra...akkoween-djeca
    Za Abrakadabra je trebalo uzeti karte prije mjesec dana, bila joj je prijateljica. Ona ne zeli ici, prestrasno joj je. I kako sam cula od te prijateljice, za moju to jos definitivno nije .

    http://www.djecji-dogadjaji.com/igra...akkoween-djeca

  37. #37
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Naša bundeva je izrezana i sada svijetli na rubu balkona, a koštice su ispečene i hlade se.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,405

    Početno

    Sinoc smo imali neke goste i tako sam ja razmisljajuci cime ih posluzit odlucila pripremiti im "Halloween party".

    Kako godinama pratim ovaj forum ostali su mi je u sjecanju "vjesticji prsti" i od tuda sam krenula. Posto sam nasla ovdje dva recepta, za slane i slatke, napravila sam i jedne i druge.

    Pretrazujuci dalje internet na tu temu naisla sam na Dolcela Muffins s bundevom sto mi se ucinilo brzo i lako za pripremu pa i njih napravila (odlicni su, vrijedi probati!). Muffine sam ukrasila kupljenom gotovom glazurom, na koju smo crtali paukovu mrezu i zabili u njih male crne sismise, koje smo sami napravili od kartona, usput sam umotala bocu vina u mumiju, napravila par vjesticjih metli, juhu od bundeve i naravno, izdubili smo i samu bundevu.

    I tako smo imali pravu tematsku vecer u kojoj smo uzivali mi odrasli, iako je sve nastalo prvenstveno zbog djeteta.

  39. #39
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    Moram priznati da mi se metle posebno sviđaju ali mumiju nisam mogla ucitati

  40. #40

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,405

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Moram priznati da mi se metle posebno sviđaju ali mumiju nisam mogla ucitati
    Meni se link normalno otvara, ne znam u cemu je problem. Evo jos jedan, samo na sliku (gore je na cijeli postupak izrade): http://2enjntwh10m1kwrx027kgzqj.wpen...my-768x432.jpg

  41. #41
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    aurora, zvuči fantastično sve!
    ove metle, to je sir, štapić i s čime si ih vezala? odlične su! sviđaju mi se te tematske koje nisu previše odvratne (vještičji prsti s dodatkom kao krvi su mi jednostavno preodvratni, taj sam dio preskočila), pauci, šišmiši, to mi je ok
    Meni se ove godine nije dalo ništa, ali lani sam radila, isto za odrasle, ispala je vrlo zabavna igra

  42. #42
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    aurora, svaka čast!

  43. #43
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,088

    Početno

    Bravo, Aurora!

  44. #44

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,405

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    ove metle, to je sir, štapić i s čime si ih vezala? odlične su!
    Vezala sam s biljkom vlasac tako da je cak i vezica jestiva i aromaticna.

  45. #45
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    fenomenalno! super je ideja za ovu bocu-mumiju!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •