Pokazuje rezultate 1 do 30 od 30

Tema: mediapan/iveral

  1. #1
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno mediapan/iveral

    Uskoro ću raditi kuhinju, i dvoumim se od kojeg materijala da ju radim.

    Jučer sam bila u jednom salonu i napravili su mi ponudu, mediapan je oko 30% skuplji od iverala, to se odnosi na mat mediapan. High gloss mi se ne sviđa i to odbacujem u startu.

    Sad se dvoumim između ova dva materijala, pa bih bila zahvalna da podijelite sa mnom iskustva i saznanja.

    Btw. zaboravila sam tamo pitati a sad sam skužila da to uopće ne znam - pa od čega se radi korpus kuhinje? Jel se ovo mediapan/iveral odnosi samo na vrata?

  2. #2
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    korpus svakako od iverala, nema smisla trošiti novac na nešto što se ne vidi.
    mediapan jest kvalitetniji, a ja ga volim zato što se može odabrati boja koju zamisliš.
    iveral uzimaš iz ponude proizvođača (iako je sada i njihova paleta jako široka)
    mediapan je bolji za kupaonice jer podnosi više vlage...

    ma, na kraju ipak ispadne da biraš boju koja ti se sviđa 8)

  3. #3
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ajme ja stvarno nemam pojma, pa normalno da su samo vrata. Zvala sam već i salon da ih pitam. To sa bojama me može samo zbuniti, već ionako ne znam kakvu bi kuhinju.

  4. #4
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Ja sam s početka bila za mediapan (muž rekao da je kvalitetniji i trajniji)jer nisam znala da se on može dobiti samo u homogenoj boji, a ja sam htjela drveni uzorak koj ide samo kod iverala. E sad iverali se sa strane dobivaju sa odgovarajućim kantom, što je laički rečeno traka kojom se pokriva rezna površina. Nju smatraju veoma nepouzdanom u slučajevima visoke vlage jer ako je loše urađena, počinje se skidati i otkrivati reznu površinu. Tu smo se mi, na savjet izvrsnog majstora koji nam je radio kuhinju odlučili na aluminijske kantove austrijskog proizvođača Šahermajer (ne znam kako se piše ). Kuhinja izgleda super, kantovi nema šanse da mrdnu igdje, ja sam dobila svoj drveni uzorak, a jedna vrata ovako urađena dođu jeftinije nego ista takva urađena u mediapanu. Ako te interesuje kako to izgleda javi mi se na pp da ti pošaljem sliku. Nije da se hvalim, ali i meni je značilo šta god sam imala priliku da vidim u živo kako izgleda.

  5. #5
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Super Strawberry, poslat ću ti sad mail na PP.

    Ja znam da se mediapan smatra kvalitetnijim, ali me zanimalo po čemu - ovo sa kantom je dobar argument.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    54

    Početno Re: mediapan/iveral

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Uskoro ću raditi kuhinju, i dvoumim se od kojeg materijala da ju radim.

    Jučer sam bila u jednom salonu i napravili su mi ponudu, mediapan je oko 30% skuplji od iverala, to se odnosi na mat mediapan. High gloss mi se ne sviđa i to odbacujem u startu.

    Sad se dvoumim između ova dva materijala, pa bih bila zahvalna da podijelite sa mnom iskustva i saznanja.

    Btw. zaboravila sam tamo pitati a sad sam skužila da to uopće ne znam - pa od čega se radi korpus kuhinje? Jel se ovo mediapan/iveral odnosi samo na vrata?
    definitivno uzmi mediapan jer je puno kvalitetniji od iverala i trajat ce puno duze.
    Korpus sde u pravilu tj. u 99% slucajeva radi od iverala.

    BTW: sjajni medijapan se puno lakse cisti od ovoga mat

  7. #7
    Maruška avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,926

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    mediapan je bolji za kupaonice jer podnosi više vlage...
    Bi li za kupaonicu preporučila i korpus od mediapana (ormarić ispod umivaonika)?
    Znaš li možda tko se u Splitu kvalitetno bavi mediapanom?

  8. #8
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Išla sam u šetnju Velesajmom umjesto gableca. Dakle, sam sam iskristalizirala jednu vizualnu razliku između mediapana i iverala (čini mi se) - iveral je ravan i ravno rezan a mediapan vrata imaju nekakav volumen, 'bublasta' su. E to mi se više sviđa, ove ravne kuhinje su mi kao kutije. Drugo, ovako naizgled čini mi se da svi imaju iste cijene.

  9. #9
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Kod iverala ti se režu ploče, a rezne površine se pokrivaju kantom tako da dobijaš "oštre" ivice i prekid u površinskom sloju. Mediapan ploča se izreže na dimenziju i tek onda se lakira tako da dobiješ sve homogeno ofarbano i zaobljene ivice bez prekida u boji.

  10. #10
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    bublasta...super ti je objašnjenje. To je zato što se medijapan ne kantira, pa ni nema oštrih rezova po bridu. Inače možeš birati i "završetak" (brid) medijapana, može biti više ili manje bublast.
    Mene kod iverala jako smeta što se napr. na kantu bijele verzije jako vidi prašina i prljavština. Kuhinja će mi ići od mat bijelog medijapana da mi se ne rascvjeta prije vremena, ali 5 metarski sistem polica, ladica i ormarića u dnevnoj morat ću raditi od iverala, pa već vidim te rubove na ormarićima (ne, uopće nisam fan bijele boje ...)

  11. #11
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ah, vidim da sve to treba dobro prostudirati a baš sam se to nadala izbjeći

    Dakle, vidjela sam baš bijelu mediapan mat kuhinju bublastu u salonu D&D i jako mi se svidjela, ali mislim da ja neću raditi bijelu kuhinju nego sunčano žutu. Vidjela sam i takvu na istom mjestu ali od iverala.
    I meni se sviđa bijeli namještaj ali mislim da ću se ipak odlučiti na svijetlo drvo. Petmetarski sistem polica i ladica :shock: omg - ja listam Ikea kataloge Za sada sam za stan našla samo stol, ali bez auta sam pa ne mogu do Kike i Soliduma, tako da se nadam boljem uspjehu kad se motoriziram.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    158

    Početno

    Pošto se radi o kuhinji ... ja bih izabrala mediapan ... jest sukplje ali i kvalitetnije ... pa ipak si u kuhinji svaki dan ... da ne kažem stalno!

  13. #13

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    160

    Početno

    Mislim da je mediapan skuplji zbog drugačije obrade materijala ali i iveral od 18mm može jaaaako dugo izdržat. Što se kantiranja tiče, tu postoje ABS trake koje su puno kvalitetnije od melaminskih i ne odljepljuju se.

    Korpusi se u pravilu rade od iverala, bez obzira dal su fronte od medijapana ili ne.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    835

    Početno

    Ja bih samo nešto dodala apropo mat medijapana. Ja imam takvu tamnocrvenu kuhinju i održavanje fronti je blagi užas. Bio je već topic o tome, iz kojega doduše nisam uspjela zaključiti je li problem u toj specifičnoj boji ili općenito u održavanju mat medijapana, ali eto čisto da znaš...
    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...=mat+medijapan

  15. #15

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    1,228

    Početno

    Ja bi samo dodala da prilikom kupnje kuhinje pripazite da donji elementi budu na plastičnim nogicama da vam ne bi prodali elementiće gdje iverica ide drito na pod (ko našim prijateljima) i još na donjim rezovima nisu ni trakicu naljepili.

  16. #16
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,968

    Početno

    Imam mat mediapan u boji vanilije. Nema frke s održavanjem.

  17. #17
    kasiopeja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    861

    Početno

    mat bijelo gore - super
    mat čokolada dolje - katastrofa
    Ne bi više nikad mat. Razmišljam o promjeni donjih fronti iako mi kuhinja nema ni godinu dana....

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    66

    Početno

    Kod mene je kopus od iverala i gore i dole.
    Donji elementi tj.fronte su iveral a gore mat medijapan.
    Dole nije medijapan jer nisam mogla dobiti boju bijelog hrasta.
    Gornje fronte su bijele i nema problema sa čišćenjem.
    Ovo sa pola pola mi je pojeftinilo kuhinju a izgleda mrak.

  19. #19
    aurora8 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    središnja Hr
    Postovi
    137

    Početno

    imam kuhinju od iverala u boji koju sam željela, s ručkama koje sam željela, i danas nakon 3 godine opet bih izabrala istu.
    izgleda jednako kao i prvog dana, kao nova je, kantovi su nepromijenjeni.
    mediapan mi je bio preskup tada, ali mi se srećom nije niti sviđao zbog te glatkoće i sjaja, danas mi se još manje sviđa.
    to je moje mišljenje...

  20. #20

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Italija
    Postovi
    198

    Početno

    i medijapan i iverica su drvene ploce. razlika je u tome sto se iverica radi presanjem iverja koja su veca, dok je medijapan -vlaknatica, odnosno dobiva se presanjem vlakanaca (puno sitniji). Posljedica toga je njihova razlicita gustoca. Medijapan je puno gusci, ajmo reci zbitiji i zbog toga se moze obradjivati glodalicom (zaobljeni rubovi). Iverica se pri takvim operacijama sipa i kida.

    Zbog svoje vece gustoce i pritom cvrstoce medijapan je kvalitetnija ploca. Zatim, medijapan se moze bas zbog te svoje gustoce oplemeniti lakovima, dok se na ivericu stavljaju laminati, folije ili furnir.

    Medijapan je zbog svega toga i skuplji materijal. Stavlja se samo na vrata (ima kvalitetniji spoj sa okovom za raziku od iverice). Ukoliko kupac zeli moze raditi cijelu kuhinju od medijapana, ali ce time samo povecati cijenu. Korpus elemenata se najcesce radi od iverice.

    Mat lakove je tesko odrzavat - packe se vide i tesko ciste. Visoki sjaj - packe se lako naprave ali ih je lako i uklonit.

    Sto se tice obrade rubova, medijapan se lakira i tako se obradjuju i rubovi. Iverica se ne lakira te se moraju lijepiti trake (ABS traka je najdeblja i mala je vjerojatnost da ce doci do pucanja).

    Medijapan i iverica su isto osjetljive na vlaznost, samo sto je medijapan bas zbog zavrsne obrade zasticeniji.

    Noge kuhinje su obicno od plastike i ne znam koji bi ti proizvodjac danas stavio drvenu plocu u doticaj sa podom.

    Moj savjet - korpus iverica, vrata medijapan - vidi odrzavanje.

    Kod furniranih vratiju najcesce se koristi iverica (pod cijenu medijapana )mozes uvijek traziti prepiljeni uzorak i lako vidjeti razliku iverice i medijapana.

    nadam se da sam ti malo olaksala a ne zakomplicirala

  21. #21

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Italija
    Postovi
    198

    Početno

    jos jedna mala info... danas se cesto prodaje folija pod furnir jer folije sve bolje kopiraju teksturu i izgled drveta a cesto ljudi ne znaju vidjet razliku.
    ne znam di kupujes, al za to sam cula kod nekih privatnika

  22. #22
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Hm, već sam se definitivno odlučila za mediapan ali me sad me baš brine to održavanje :/ Nisam sklona čišćenju, dapače vrlo sam lijena i zmazana domaćica.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    mi imamo korpuse od iverala (tamnog) i sad smo naručili fronte od mediapana - visoki sjaj
    ja sam isto neuredna domaćica, s tim da su moji ukućani još gori od mene tak da bum ti za koji mjesec mogla iz prve ruke reći za i protiv

  24. #24
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    pitanjce. cula sam da su navodno mediapan i iverica lijepljeni fomaldehidom koji je navodno kancerogen - jeste li culi za to, ima li istine?

  25. #25
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ne znam čime su lijepljeni, ali ja se time ne opterećujem.
    pretpostavljam da bi svi oni koji rade taj posao, imali neko oboljenje, a nije to baš tako.

    osim toga, alternativa je puno drvo...

    ma ne provodiš u kuhinji 8 sati dnevno, nosom nalijepljenim na fronte.

  26. #26
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Evo da vas obavijestim da sam se odlučila za mat mediapan, i to bijeli, i inox ploču za kuhanje i pećnicu - sve št sam čula da je najgore za održavanje.
    Gud help me

  27. #27
    Moe avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    865

    Početno

    Dižem temu iz prašine. Imam kuhinju u mat medijapanu. Gornji elementi su crni. I mrzim ih. Vječito flekavi, teško za održavanje
    Zna li netko može li se mat medijapan naknadno pretvoriti u sjajni?

  28. #28
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Moe, bojim se da bi time dobila još goru stvar za održavanje. Ja imam neke komade namještaja (iveral doduše) u crnoj boji visoki sjaj i moram ih svaki dan prebrisati od prašine, a vjeruj mi da nisam neka čistunka. Jednostavno se sve vidi, sve. Za kuhinju je to stvarno gadan izbor...

  29. #29
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Citiraj Moe prvotno napisa Vidi poruku
    Dižem temu iz prašine. Imam kuhinju u mat medijapanu. Gornji elementi su crni. I mrzim ih. Vječito flekavi, teško za održavanje
    Zna li netko može li se mat medijapan naknadno pretvoriti u sjajni?
    Može. Daš majstoru da ti polakira fronte,no onda možeš birati u koju god boju želiš,ne mora biti crna (kad se već pokazala nezgodnom za održavanje).

  30. #30
    Moe avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    865

    Početno

    Citiraj rosa prvotno napisa Vidi poruku
    Može. Daš majstoru da ti polakira fronte,no onda možeš birati u koju god boju želiš,ne mora biti crna (kad se već pokazala nezgodnom za održavanje).
    Ovo je super info, hvala!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •