Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 74

Tema: Birgerova bolest

  1. #1
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno Birgerova bolest

    Prije 2 dana mi je dijagnosticirana Birgerova bolest - radi se o autoimunoj bolesti kojoj je uzrok pušenje, tj. alergija na duhan. Formiraju se trombovi i dolazi do začepljenja arterija u ektremitetima. Kod mene je problem desna noga u kojoj je jedna arterija skroz začepljena i njenu funkciju je preuzela druga jedna, koja nije dostatna za normalnu opskrbu ispodkoljenice.
    Dobila sam terapiju plavix i aspirin.

    Moje stanje se neće popraviti. U naj,naj,najboljem slučaju može ostati ovako, u najgorem - amputacija dijelova ispodkoljenice (prsti itd).

    Zanima me, da li se neko susreo s ovom bolešću? Da li me neko može "spojiti" s nekim ko je obolio od ove bolesti.

    Samo da napomenem da bolest napada najviše muškarce između 20-45 godina, sve više žene sad, obavezno pušače.

  2. #2
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Nemam iskustva, samo da ti zazelim da se drzis!

  3. #3
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Baš mi je žao, nemam iskustva, ali želim ti što blaži razvoj bolesti.

  4. #4
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Maslačkica

  5. #5
    tua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    910

    Početno

    Koje si simptome imala, kako si dosla do dijagnoze?
    Nadam se da bolest nece dalje napredovati!

  6. #6
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    uh, zao mi je draga.

    nemam iskustva samo sam te dosla

  7. #7
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno

    Kad je već imaš - uh! - neka ostane u naj,naj,najblažem obliku !

    Kako stojiš s pušenjem, možeš li prestati?

    (Znam da nije lako ako si dugogodišnji pušač.)
    Posljednje uređivanje od Teica : 27.10.2012. at 15:34

  8. #8
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Joj, Maslackica, uzas. :hug: Drz' se. Nadam se da ce sve skupa ostati u najblazem mogucem obliku.

  9. #9
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    baš mi je žao maslačkica, nadam se da će biti najblaži oblik

  10. #10
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Hvala žene.

    Pušiti sam prestala i ne pušim već 2 dana. Dosta bolesnika nastavlja pušiti, nadam se da mi neće biti problem. Ono što jeste problem je nemogućnost boravka u zadimljenom prostoru. Pitala sam dr. da li to znači da ne smijem otići u "disko" 1x mjesečno i rekao je da to znači baš to - cijeli život ne smijem biti u zadimljenom ili povući 1 dim, jer sam alergična na duhan...
    smiješno! Uživala u njemu, a alergična. I kaže... puši jako puno ljudi, ali eto, alergija ta napadne neke i sistem se okrene sam protiv sebe.

    Nakon 2 dana plakanja sam skontala da sam oduvijek htjela biti posebna, pa mi eto sad ... sad sam posebna, ja sam birgerašica (ovo pričam u totalno pozitivnom tonu i na šaljiv način). I naravno, potajno se nadam da ću ja biti prva u... oporavku ili nečemu.

    Ono što mi je užas jeste da sam dobila tablete za razrijeđivanje krvi i totalno su mi .. užas za piti. Nisam još počela piti, jer moram ih uzimati uvijek u isto vrijeme - odabrala sam podne, ali imam toliku odbojnost prema njima... užas!

    I mislila sam da ću zauvijek biti zdrava...
    Ništa, ako čujete nekoga ko ima bolest rado bi da popričam s tom osobom da vidim šta me čeka

  11. #11
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Malo sam pretraživala internet jer me je zanimala ova druga vrsta osim asipirina . Zanimalo me jer je E. skoro od rođenja na antikoagulansnoj terapiji , ali pije warfarinum (martefarin) uz kućnu kontrolu INR-a (koji mora biti između 2-3) vađenjem krvi iz prsta. Ona ih podnosi bez problema, i najčešće ih uzima u isto vrijeme (ali nikako nije potrebno biti strog na sat jer njezin ima produženo djelovanje, ako i zaboravima dati navećer - damo ujutro ) . Evo mala podrška barem što se terapije tiče.

  12. #12
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Moja je mama već duže vrijeme na tim tabletama za razrijeđivanje krvi.
    Moraš znati da je to dugotrajna terapija, možda i doživotna. Zavisi o dijagnozi. I drži se uputa liječnika. U početku ćeš jako često na kontrole, a s vremenom jednom mjesečno. Moraju otkriti koja doza je za tvoj organizam optimalna.
    Ni meni nije bilo lako kad sam u 35toj shvatila da ću doživotno (ili dok ne izmisle nešto novo) morati piti lijekove za hipertenziju. Navikneš se, iako ih mrziiim.
    I lijekovi imaju nuspojave, svi. Tako da se pripremi i na to. Nadam se da će tvoje biti zanemarive.

    Pokušaj živjeti normalno, svjesna da nisi 100% zdrava, ali nisi jedina. Ako ništa, imaš "posebnu" bolest. A ne ko moja hipertenzija, svaki drugi ju ima...Ah, moramo se malo i šaliti.
    S vremenom, kad se navikneš, prihvati se ta količina zdravlja koju imaš i ideš dalje.( Ja sam i rodila nakon dijagnoze.)

  13. #13
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Ne znam nikoga s ovom bolesti, ali kao laik bih rekla da moj tata ima nešto slično, barem po simptomima. Samo što on nikada nije bio pušač i to liječnike zapravo iznenađuje u njegovom slučaju. Uglavnom, u protekle dvije i pol godine imao je jedno ozbiljno začepljenje na desnoj nozi, kad se nije znalo hoće li mu moći spasiti nogu (ali jesu, pomoću nekoliko bypassa duž cijele noge), jednu preventivnu operaciju druge noge, i još dva "odštopavanja" bypassa. Upravo sad leži u bolnici nakon ovog zadnjeg.
    Iz njegovog iskustva rekla bih ti da su antikoagulansi iznimno važni za kakvo-takvo održavanje statusa quo. On je na njima tek od nedavno (to ni nama nije jasno zašto nije bio odmah); još mu zapravo nije ni određena prava doza, a već se opet dogodilo začepljenje.

    Inače, uz antikoagulanse bi bilo dobro smanjiti unos hrane s vitaminom K (uglavnom sve zeleno povrće, borovnice), jer on ima suprotan učinak, i povećati unos Omega masnih kiselina. To kod nas liječnici često zaborave napomenuti.

    I, bude li trebalo, a nadam se da neće, svaka preporuka za vaskularnu kirurgiju u Vinogradskoj.

    Drži se.

  14. #14
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Ah, sad vidim lokaciju. No, dobro, možda posluži kome drugome.

  15. #15
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Jesi mi možda vidjela ovo (išla sam malo čeprkati jer me zanimalo više):

    Poslednjih dvadesetak godina u terapiju je uvedena metoda lečenja kiseonikom pod povišenim pritiskom - hiperbarična oksigenacija. Važno je početi lečenje što pre, već pri pojavi prvih simptoma.Tako ćemo sprečiti početak zapaljenske reakcije i sledstvenu trombozu malog krvnog suda i nervnih završetaka.

  16. #16
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Freja, navodno ovdje bajpas ne fercera, baloni i ostalo, jer to nisu samo trombi nego tkivo koje se nakuplja, granulacije - ma pojma nemam o čemu mi priča. Ja sam samo vidjela sliku da u moju desnu nogu ispod koljena nema protoka kroz glavnu arteriju, ali ima protok kroz jednu malecku koja nije dovoljna, ali eto, fercera. E, ako se ona začepi, onda sam najebala.

    Za hiperbaričnu komoru sam vidjela, i pitala dr. kaže da nije baš upoznat za to, tj. da se radi kad se rane pojave, ali baš u tekstu piše o samim počecima. Počela sam se već raspitivati za to. Hvala

    Beti3, Sirius i Freja, a koje su se pojavile nuspojave? Mene malo brinu, ali opet, ako je beba na njima i kao curica sada mala, šta imam ja da "paničarim" i "pravim problem" oko njih?

  17. #17

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    12

    Početno

    maslačkice, ako možeš, stavi ovjde svoj mejl.

    moj djed je pola života bolovao od birgera pa da ti ispričam njegovo iskustvo.
    u svakom slučaju, situacija može ići puno na bolje, a i na gore.

  18. #18
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    E. nema apsolutno nikakve nuspojave , samo ima gnjavažu oko kontrole krvi (to radimo doma svakih par dana). Modrice joj duže ostaju, ali to ne smatram nekom važnom nuspojavom. Jedino se mora paziti na doziranje lijeka kad ima viroze, povraćanje i sl. jer joj tada naglo skoći vrijednost (tada obavezno vadimo krv prije svake doze da ne bi vrijednost bila previsoka, i prema tome prilagođavamo dozu).
    Njezina vrsta antikoagulansa kardiolozi smatraju nasigurnijim antikoagulansima sa najmanje nuspojava , a najviše učinka. Uglavnom , tvoji su drugačiji, tako da ne bih znala baš točno koja je razlika detaljno,
    ali mi nemamo iskustvo sa nikakvim nuspojavama sa vafarinom.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Maslačkice ne brini za lekove za rezređivanje. Moja baka ih je pila 30 godina, od 50 i neke pa do 86. kad je umrla (od sasvim druge bolesti). Mora se kontrolirati INR u početku malo češće, ali videćeš već.
    I evo ti jedan za što sporiji razvoj bolesti.

  20. #20
    MoMo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,346

    Početno

    zao mi je Maslackica i sigurna sam da ce te tvoj stav doveseti do toga da budes prva u oporavku

  21. #21
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Moj tata je prekratko na antikoagulansima pa ne možemo govoriti o nuspojavama. U ovo kratko vrijeme ih nije bilo.

    Ja sam samo vidjela sliku da u moju desnu nogu ispod koljena nema protoka kroz glavnu arteriju, ali ima protok kroz jednu malecku koja nije dovoljna.
    Ovo je trenutačno slučaj s mojim tatom. Prema nalazima je glavna arterija začepljena, ali smatraju da su nastale male žilice (čak nevidljive na ct-u) koje dovode taman dovoljno krvi u stopalo da je trenutačno noga prokrvljena i razmjerno dobro.

    I nešto što mi pada na pamet, ali zaista ne znam podrobnije ništa o tome pa bi trebalo ispitati i provjeriti - kažu da upalni procesi u žilama nastaju uslijed prehrane hranom bogatom šećerima (uključujući i sva bijela brašna, prema nekima i sve žitarice općenito). Možda ne bi bilo na odmet promijeniti prehranu i vidjeti možeš li si i tako preventivno pomoći (proguglaj LCHF).

  22. #22

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    12

    Početno

    ovdje se ne radi o koagulaciji i antikoagulansi ne pomažu previše. radi se o propadanju krvnih žila - one postaju mrtiv ožiljak, vezivno tkivo.
    na žalost, ni prehrana ne pomaže. treba ostaviti cigarete i jako se čuvati hladnoće, ozeblina.
    barokomora pomaže u svakom stadiju bolesti jer pomaže stvaranju novih krvnih žila.

  23. #23
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    u prolazu napisi vise o toj bolesti, nek ostane pisani trag.
    maslačkica nedostajao mi je tvoj duh na forumu

  24. #24
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Maslačkice, drži se! Možda se ipak popravi stanje, naša tijela su čudesna... Sretno!

  25. #25
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Maslačkica, drži se.
    I nemoj žaliti za cigaretama, a ako možeš doći do knjige (mislim da semože naći i na netu), svakako pročitaj Lako je prestati pušiti od Alana Carra, nije tipičan self-help i može ti jako pomoći, pogotovo ako ćeš imati krize zbog prestanka pušenja.

  26. #26
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    @u prolazu moj mail je: suncokretic@gmail.com ja ću rado pročitati priču tvog dede, ali mislim da bi bilo dobro da ostaviš svoju priču vidiljivom, tj. njegovu priču. Mislim da je baš jako zeznuta bolest i nadam se da je to kada se ne paziš, ali kada se pridržavaš uputa da onda bude sve ok. Ako ne pušim, i ne budem u zadimljenom prostoru da će to biti sve ok. Jooj, je li griješim? Šalji priču što prije, hvala

    Npr. večeras su svi slavili u restoranu s muzikom, a ja sam bila u sobi u hotelu. Nakon što su svi ostali, moja sestra i njen dečko su sve izračili i zadržali muziku tako da ja mogu sići. Sišla sam.. .super se provela, oni pušili na balkonu, ma ono, baš se potrudili da ne puše dok sam ja tu. Mislim, može se... prijateljica hoće da dođe s mužem i djetetom u Sarajevo da me tješe , druga opet kaže da ćemo naći nešto drugo za raditi umjesto opijati se u kafanama, što nam je bila omiljena znimacija. Tako da ustvari, ako imaš podršku priljatelja i obitelji mislim da se sve to može.

    Ono što mene zabrinjava jeste da svi pričate o tome da se mora kontrolirati NEŠTO kad se uspostave lijekovi za razrijeđivanje krvi, ali meni su samo dali tablete i rekli 75 mg. Nikakve kontrole, ništa.... naručili me za 3-4 mjeseca.
    Posljednje uređivanje od Maslačkica : 28.10.2012. at 00:51

  27. #27
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Koje tablete su ti dali?
    Moja mama uzima Marivarin i na brzinu sam našla uputstva iz Dubrovačke bolnice:
    http://www.bolnica-du.hr/clanak2.php?id=212

    Možda je kod tebe neki drugi sistem.

  28. #28
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    plavix 75 mg

  29. #29
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    @tua, izvini, nisam ti odgovorila. Simptomi bolesti su bili da mi se pri vježbanju, pa onda pri hodu počeli grčiti mišići desne noge. Sada znam da su se grčili na jedan specifičan način. Bol je neopisiva, hendikepirajuća. Otišla kod ortopeda koji je rekao da to nije do mišića i poslao me stručnjaku za vene i kardiovaskularnom hirurgu. Ipak, uz sestrinu pomoć, otiđoh direktno do kardiovaskularnog koji je odmah posumnjao u bolest čim sam čarape skinula (radi drugačije boje stopala koje ja nisam ni primjetila - nisam ni gledala), a onda me je pitao da da li znam da nemam puls u desnoj nozi. I odmah mi je tu rekao da je to birgerova bolest, jer jedino kod mladih ljudi nju susreće. Danas mi je rekao da samo 1% osoba s birgerovom prestaje pušiti i to me, malo je reći, iznenadilo, ali i obeshrabrilo itd.

    Nakon njegove "teoretske dijagnoze" poslao me na collor dopler koji je pokazao suženje i u jednom dijelu prekid. Onda su me poslali na CT angiogram koji je bio .. hmmmm.. ne toliko strašan, ali opet, dovoljno strašan i ozračujući da ne bi ga voljela ponoviti, osim da dokažem da mi je ponovo uspostavljena funkcija krvotoka u desnu nogu (a sve se bojim da neće biti da moram ići da test napravim za lijevu koji će potvrditi začepljenje žila).

    Ne znam, dr. kaže da su birgeraši posebno ovisni o nikotinu + čula sam ipak da misli da on misli da će sve oiti ok samnom i da ću se pridržavati uputa.

    Hajte, pričajte svoje priče - nadam se da će mi se više ljudi javiti sa svojim iskustvima - ono što mene zanima jeste -da li ako prestanem pušiti da li to znači da će se zadržati na ovome - šta mene ustvari očekuje? Sigurna amputacija ili?

  30. #30
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Maslačkica prvotno napisa Vidi poruku
    da li ako prestanem pušiti da li to znači da će se zadržati na ovome - šta mene ustvari očekuje? Sigurna amputacija ili?
    Ti još razmišljaš da li da prestaneš pušiti?? Sorry, ali ovo mi je potpuno neshvatljivo.

  31. #31
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Nisam znala sto je Buerger's pa sam malo googlala i natrcala na ovo: http://www.mayoclinic.com/health/bue...isease/DS00807 plus jos brdo drugih linkova. Sve u svemu, nigdje nisam nasla podatak da je rijec o alergiji, vec posljedici koristenja duhana. Sudeci prema clancima, ne cini mi se bas da je povremeno izlaganje second-hand dimu bas toliko prestrasno, mada svakako treba izbjegavati.

  32. #32
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Ti još razmišljaš da li da prestaneš pušiti?? Sorry, ali ovo mi je potpuno neshvatljivo.
    Hmmmm... a ja bih opet rekla da me ne čitaš pozorno ili sam se ja pogrešno izrazila. Pročitaj 1. rečenicu mog drugog posta na ovoj temi
    Ja sam tu u svojoj rečenici izražavala svoj strah pitajući se da li uprkos prestanku pušenja će bolest napredovati.

  33. #33
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Kaae, meni dr. reče da je to definitivno bolest kojoj je uzrok duhan, ali kaže on da milion ljudi puši, a nemaju ovu bolest nego navodno alergija bude trigger za autoimunu bolest. E sada, ja sam našla ovo: http://www.karabeg.com/operacije/28/18.html tu se spominje alergija.
    U svakom slučaju je od duhana i ona je tu kod mene sad (još ne mogu vjerovati, sve mislim da ću sutra biti ok).

    Što se tiče second hand smoke evo šta mayo clinic kaže: "Although secondhand smoke isn't thought to be a major risk factor for Buerger's disease, if you're diagnosed, you should stay away from people who are smoking. Secondhand smoke could worsen your condition." Ma ne bi da rizikujem.

    Ja sam sad u 2. fazi bolesti, tj. noga me boli pri hodanju, 3. faza je bol u mirovanju i STVARNO se nadam da mogu to izbjeći, jer je bol neizdrživa pri kretanju. Ako tako stalno bude i pri mirovanju A niko mi ne govori da li moram ući u 3. fazu.

  34. #34
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Maslačkica prvotno napisa Vidi poruku
    plavix 75 mg
    koliko sam ja shvatila tvoja vrsta antikoagulansa ne zahtjeva kontrolu INR-a , to treba samo za vafarin (lijek pod nazivom Marivarin, Martefarin u Hrvatskoj).
    Posljednje uređivanje od sirius : 28.10.2012. at 13:00

  35. #35
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Hvala Sirius!

  36. #36

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    12

    Početno

    si dobila moj mail?

    na žalost, o liječenju bolesti ne znam puno više nego što se može naći na internetu, a priča mojeg djeda je može biti samo ohrabrenje jer je on dugo poživio unatoč toj i drugim pušačkim bolestima ne prestajanju pušenja. ako se maslačkica bude pridržavala uputa, vjerujem da će se birger pritajiti dovoljno da vodi normalan i bezbolan život.

  37. #37
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Maslačkice, baci malo pogled na iskustva koja drugi ljudi navode s alternativnim liječenjem, možda da ti posluži kao dopuna terapije koju si dobila:

    http://www.alternativa-forum.com/bol...va-bolest.html

  38. #38
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    maslačkica

    može pitanje: kako su baš došli do te dijagnoze? jesu radili neke posebne pretrage?

    naime, moj tata je prošlog ljeta počeo osjećati užasnu bol u nozi (iza koljena). Imao je kao neku bolnu kvrgu koja nije prolazila tjednima. Naručili ga na uzv, ali je morao čekati 4 mjeseca pa je otišao privatno. Čim su bacili pogled, poslali su ga u bolnicu. Imao je punu nogu krvi
    Nakon toga je počeo pakao. Našli su mu aneurizme svugdje. Proveo je skoro godinu dana u bolnici (uz pauze za oporavak od jedne do druge treće...ente operacije). Puši 2 kutije dnevno. Malo je kao smanjio, ali i dalje puši više od 1 kutije, sigurno. Na terapiji je antikoagulansima, i statinima (crestor)
    Prvo su mu operirali trbušnu aortu - bilo je čupavo ali je dobro prošlo. Onda desnu nogu (imao je aneurizmu od 14cm ). Sve dobro. Onda kad je došao na operaciju i lijeve noge, dogodilo se s.nje. Pukla aneurizma čim je ušao u bolnicu. Jedva, jedva jedvice su mu spasili nogu Imao je nakon toga još hrpu operacija na toj nozi. Odstranili su mu prednji goljenični mišić, pa sad ne može dobro hodati (jer mu stopalo visi), pa komad lista, pa nekoliko članaka nekih prstiju...i tako. Sada, 8 mjeseci nakon prsnuća, i dalje se muči. Nije se oporavio do kraja (teško da ikad i hoće) ali stvari idu na bolje. ALI, ima još hrpu aneurizama svugdje (iduće operacije su mu karotide)
    nitko ne zna zbog čega nastaju pa si mi sada dala malo misliti

    ja bih ti savjetovala da se strogo držiš terapije, dok si još mlada i zdrava, i da ne dopustiš da ti se dogodi kuršlus. Imaš sreće da si otkrila na vrijeme
    drži se draga

  39. #39
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    i da, maslačkica, promijeni prehranu, to ti je (osim suzdržavanja od pušenje) najbolje što možeš napravit za sebe

    http://istineilaziohrani.blogspot.co...vdje-radi.html

  40. #40
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    maslačkica

    može pitanje: kako su baš došli do te dijagnoze? jesu radili neke posebne pretrage?

    naime, moj tata je prošlog ljeta počeo osjećati užasnu bol u nozi (iza koljena). Imao je kao neku bolnu kvrgu koja nije prolazila tjednima. Naručili ga na uzv, ali je morao čekati 4 mjeseca pa je otišao privatno. Čim su bacili pogled, poslali su ga u bolnicu. Imao je punu nogu krvi
    Nakon toga je počeo pakao. Našli su mu aneurizme svugdje. Proveo je skoro godinu dana u bolnici (uz pauze za oporavak od jedne do druge treće...ente operacije). Puši 2 kutije dnevno. Malo je kao smanjio, ali i dalje puši više od 1 kutije, sigurno. Na terapiji je antikoagulansima, i statinima (crestor)
    Prvo su mu operirali trbušnu aortu - bilo je čupavo ali je dobro prošlo. Onda desnu nogu (imao je aneurizmu od 14cm ). Sve dobro. Onda kad je došao na operaciju i lijeve noge, dogodilo se s.nje. Pukla aneurizma čim je ušao u bolnicu. Jedva, jedva jedvice su mu spasili nogu Imao je nakon toga još hrpu operacija na toj nozi. Odstranili su mu prednji goljenični mišić, pa sad ne može dobro hodati (jer mu stopalo visi), pa komad lista, pa nekoliko članaka nekih prstiju...i tako. Sada, 8 mjeseci nakon prsnuća, i dalje se muči. Nije se oporavio do kraja (teško da ikad i hoće) ali stvari idu na bolje. ALI, ima još hrpu aneurizama svugdje (iduće operacije su mu karotide)
    nitko ne zna zbog čega nastaju pa si mi sada dala malo misliti

    ja bih ti savjetovala da se strogo držiš terapije, dok si još mlada i zdrava, i da ne dopustiš da ti se dogodi kuršlus. Imaš sreće da si otkrila na vrijeme
    drži se draga

    Jao, ovo je skoro kao kod nas - osim što moj nikad nije bio pušač, što liječnike totalno zbunjuje (jer bi po njima morao biti ili pušač ili dijabetičar, s obzirom na simptome, a nije ni jedno).
    Kod mojeg je već operirana aneurizma tik do karotide. Bilo je škakljivo, ali taj dio je sad super. Trbušna se promatra, nije još za operaciju, ako bude, bit će opet škakljivo. A joj.

    Moram priznati da nisam pojma imala koliko su zeznute te bolesti krvnih žila. Ali ono što smo naučili je da treba ići na redovite kontrole i javiti se liječniku i na najmanji znak novih, ponovnih bolova.

  41. #41
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Da li si kod ovog liječnika?
    http://www.karabeg.com/operacije/28/18.html

    Da, za Plavix nisu potrebne tolike kontrole, ali moraš paziti na krvarenja. To su ti vjerojatno i rekli. I zubaru i ginekologu napomeni da si na terapiji Plavixom.
    Upiši u Google : nuspojave Plavixa, pa prouči. Nije ništa loše, samo ono što moraš imati na umu.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    http://www.ilustrovana.com/2001/2236/8.htm
    pogledaj malo ovde, zadnji, treći članak, na dnu stranice

  43. #43
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    @u prolazu - jesam i odgovorila ti, a vidim i ti meni Hvala ti punoooooo!!!!!!!

    @Peterlin - hvala ti. Vidjela sam jedino tu alternativni način liječenja i to koprivom - morat ću probati. Ma mislim, sad ću sve da probam. Rekla sam da ću sigurno hodati s magnetom oko koljena, jer je tamo začepljenje, žvakat ću koprivu, imat ću oko vrata bijeli luk, i ko zna šta ne Eh, a kad se sjetim da sam se prije brinula samo za celulit. A sad se jadna moram I za postojeći celulit i da u budućnosti imam šta na čemu bi se taj celulit taložio :D (šta ću, volim crni humor - slobodno i vi dajte sebi oduška, ukoliko želite :D)

    @Puntica, nako, laički, kao neko ko ima bolest 3 dana i kao osoba koja je istražuje, rekla bih da tvoj tata nema istu bolest kao ja. Prvo, ova bolest napada udove, skoro nikad druge dijelove tijela - pretpostavljam da ukoliko izaziva smrt, što je kod ove bolesti rijetko (ova je očito pravo fina bolest, jer te samo osakati, a ne ubije te.
    Dijagnosticirali su mi je pregledom - sumnja je odmah pala na tu bolest kad mi je kardiovaskularni hirurg pregledao nogu, i opipao puls u nogama, kojeg nemam u desnoj nozi. Nakon toga su me poslali na color doppler, i na kraju na CT angiogram (CT s kontrastom). CT je pokazao da je moja arterija na jednom mjestu kao "prekinuta" tj. na jednom dijelu jednostavno nema protoka. Druga manja arterija preuzima njenu funkciju i to tako baš jadno izgleda.
    Meni rekoše da prehrana nema veze s ovom bolešću, tj. da kod nas ne pravi nikakvu razliku, ali mi je rekao da moram smršati radi mogućnosti operacije tako da bi bila lakša. NEki dan sam baš malo prelistala ovaj blog, puntice - jesi li ti počela s ovom prehranom i kakvi su rezultati?

    @Višnja, jaoooo.. .usrala sam se kad sam pročitala članak. To je ono što me baš zanima - da li je obavezan tok bolesti? Da li baš mora napasti i drugu nogu, pa ruku, pa drugu ruku


    @ sve - hvala vam svima! Puno mi znači što ste se uključile na ovu temu!

  44. #44
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    @Višnja, iako sam POMNO pročitala članak od straha sam zaboravila sve dobro što piše i koncentrirala se na najgore zato sad čitam članke po 2-3 puta i onda uočim da "prečitam" neke stvari, jer su u strahu velike oči, ustvari :D

    Barokomora znači! Odoh to da istražujem još malo

    Ako slučajno zna nekoga ko radi s barokomorom bilo bi lijepo ako ih možete pitati za tretman ili da ih mogu mailom kontaktirati ili nešto. Hvala!

  45. #45
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Maslačkica prvotno napisa Vidi poruku
    Ako slučajno zna nekoga ko radi s barokomorom bilo bi lijepo ako ih možete pitati za tretman ili da ih mogu mailom kontaktirati ili nešto. Hvala!
    moj tata je bio u KB Dubrava, tamo imaju te tretmane. Zovi i pitaj

  46. #46
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Mora biti i u KCU Sarajevo barokomora. Služi inače za liječenje Ulcus crurisa. Kod nas ima na više mjesta. Naročito uz more, jer služi za liječenje dekompresijske bolesti ronilaca.

  47. #47
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Mora biti i u KCU Sarajevo barokomora. Služi inače za liječenje Ulcus crurisa. Kod nas ima na više mjesta. Naročito uz more, jer služi za liječenje dekompresijske bolesti ronilaca.
    ma ima barokomora svugdje, ali ih ne koriste svugdje za sve, npr. za ovu terapiju. ako u sarajevu nemaju iskustva s tim, nek onda kontaktira neke koji imaju, zar ne?

  48. #48
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Vjerujem da znaju, dovoljno je da imaju barokomoru, a liječnici će se lako konzultirati ako nemaju iskustva.

    Mislim da je ipak jednostavnije ako se ne mora putovati i ako socijalno plaća liječenje.
    Samo neka Maslačkici bude dobro, i neka otkriju što prije i bolji lijek za tu bolest.

  49. #49

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Ja koliko znam u Beogradu ima u puno privatnih klinika barokomora. Mogu da se raspitam ako hoćeš. Vidi ovaj sajt
    http://intertim.net/kontakt/
    u toj privatnoj klinici radi ovaj vaskularni hirurg potpisan ispod onog članka. Moja tetka je išla kod njega i hvali ga. Mnogi ga hvale. Koliko znam on radi i na VMA. Ako mogu nešto da ti se raspitam daj reci, pošalji PM ovde ili na fejsu, tu sam šta god treba.

  50. #50

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Maslačkica prvotno napisa Vidi poruku
    plavix 75 mg
    Ovo o čemu cure pričaju, učestale kontrole, to je terapija varfarinom (Marivarin, Martefarin). Sasvim drukčiji lijek od Plavixa. Kod Plavixa je doza uglavnom svima ista, i nema potrebe za tako čestim kontrolama,

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •