Pokazuje rezultate 1 do 27 od 27

Tema: Koliko jaja tjedno za dvogodišnjaka i što umjesto mliječnih proizvoda?

  1. #1
    Neli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    535

    Početno Koliko jaja tjedno za dvogodišnjaka i što umjesto mliječnih proizvoda?

    Dakle - koliko jaja tjedno potrebno dvogodišnjaku u smislu zadovoljenja prehrambenih potreba?
    Ili još bolje - ima li neko ograničenje koliko ih smije pojesti?
    Naime, mladiću se jaja jako sviđaju (otkrio kajganu), no do sada smo konzumirali max 1 jaje tjedno, a kako nigdje nisam uspjela zguglati neko ograničenje ili preporuku za ovu dob, bila bih zahvalna za svaku provjerenu informaciju.

    Nadalje - na bezmliječnoj dijeti smo jer smo još uvijek u fazi dokazivanja alergije ili intolerancije na isto. To sad traje već jedno 5 mjeseci i brine me manjak kalcija koji mu se potencijalno javlja u prehrani u fazi tako intezivnog rasta. Naime, trošimo Pregomin, ali to je u minimalnim količinama, do max. 1,5-2 dcl dnevno, isključivo u nekim kombinacijama žitarica i voća. Popio ga ne bi ni za lijek (ne mogu mu zamjeriti obzirom kakav okus ima)...

    Što mu dati kako bi nadoknadio taj manjak kalcija iz mliječnih proizvoda?

  2. #2
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    I mene zanima to s jajima, ima li razloga ogranicavati ih djeci? Moje cure ih jako vole jesti.

    Kalcija ima u zelenom povrcu, u ribi...

  3. #3

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    268

    Početno

    Svako jutro jedno jaje organizmu snagu daje
    Šalim se, iako mislim da nije previše ako izuzmemo jaja u ostalim namirnicama.

  4. #4
    Neli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    535

    Početno

    Ma kroz ostale namirnice ne konzumiramo baš jaja jer industrijski preređene proizvode osim tjestenine (bez jaja) baš i ne konzmiramo... Tako da razmišljam o nekoj količini od recimo kajgana od 2 jaja s povrćem za jedan obrok, je li to puno, da li bi mu moglo smetati, biti preteško? Previše?

    Pa još jedno recimo kuhano u tijeku tjedna u nekoj kombinaciji s tjesteninom?

  5. #5
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Ja si nekako mislim da su jaja po sastavu vrhunska namirnica, od jednog jajeta se izgradi cijelo pile. Možda nisu baš najzdravija u većim količinama za nekog tko ima problema s kolesterolom ili pretilošću, ali dva-tri jajeta kroz tjedan za dijete koje se razvija mi se čini skroz ok. Meni je moj sinko kad sam zadnji put radila špinat i jaja rekao da bi on još jedno, pa onda još jedno jaje... malac je mrknuo tri jaja u jednom obroku, ali od ljeta je narastao sigurno 4-5 cm, valjda mu to organizam traži.

  6. #6
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    i moja mala je najviše Pregomin jela uz nekaj najviše pahuljice, ali da detetu daškoji obrok više od karfiola, brokule, blitve i sličnog ne bi mu bilo manjka

  7. #7

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    759

    Početno

    Ja imam domaća jaja, pa dajem skoro pa svaki dan. Ne uvijek kao samostalan obrok, već u palačinkama, kolačima, nabujcima... tako da ispada oko jedno jaje dnevno.
    vjerujem da djeca smiju pojesti jedno jaje na dan, a što se tiče kalcija, njega se iz obrađenog mlijeka ionako ne može iskoristiti.
    Ima ga u srdelicama, ali samo ako se jedu i kosti, pa ja često napravim paštetu od srdela iz konzerve, izmiksam sa štapnim da se se osjete kosti. Ne dodajem ništa osim ponekad malo maslinovog ulja i dijete to rado pojede.
    Kalcija ima puno i u sezamu, ali se mora zdrobiti, inače sjemenka izađe cijela kakva je i ušla. Zato ja sezam malo prepržim na tavici da pozlati, pa izmiksam štapnim. Dodam malo ulja (maslinovog) da se lakše miksa, ostavim neko vrijeme da se sezam slegne, a ulje se digne na površinu, pa ga odlijem i koristim za salate, preljeve i bla bla svašta. To sam pročitala kod Davora u jednom postu i super je. Onda taj sezam pomiješam sa medom i mažem djetetu na kruh za doručak. Fino je i sa maslacem, ali moja curka ne voli maslac u vidljivom obliku.

  8. #8
    Neli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    535

    Početno

    brokula i cvjetača su jednom-dva puta tjedno u obroku, blitva isto tako...
    svaki tjedan je i varivo ili kelj ili zelje ili poriluk, gledam to zelenje trpat u njega pojačano, ali uvijek dvojim o prehrambenoj iskoristivosti istog nakon termičke obrade...

  9. #9
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Dok se ne javi koja nutricionistica, evo moga znanja.
    Prošlo je vrijeme kada se govorilo: svako jutro jedno jaje, organizmu snagu daje i kad su nas hranili tučenim jajima.
    Danas je optimalna količina 4 jaja tjedno (uključujući i ona u hrani) Maksimalna količina je 7 komada tjedno, ali ako se radi o odraslom čovjeku, djetetu je onih 4 dovoljno. A može i manje.

    Povrće gubi jako puno minerala i vitamina pripremom. Zato bi ga trebalo rezati tik prije kuhanja i prati na brzinu pod mlazom vode. namakanjem se gubi skoro sve. Isto vrijedi i za voće.

    Današnje povrće i voće u odnosu na prije pedesetak godina ima sve manje vitamina (rađene su studije na količinama B6 u bananama i pala je ta količina za nekih 90%). Uzroci su u načinu uzgoja, u osiromašenoj zemlji i mnogo čemu. Moramo jesti više voća za istu količinu minerala i vitamina.

    Kalcija ima u bademima i lososu, ako to dijete voli jesti. Tamnozeleno lisnato povrće ima isto, ali teže iskoristivo. Da bi se uspješno apsorbirao kalcij iz hrane, u tijelu mora biti dovoljno vitamina D (i HCl u želucu). Teško je apsorbirat ako se jede masna hrana, ali to za dvogodišnjaka nije slučaj.

    Osim kelja, druga povrća ne daju dovoljno Ca, a i njemu je slaba iskoristivost, oko 30%. Vegani koriste i lješnjake, suhe smokve, brazilske oraščiće.

    Djetetu se može nadoknaditi kalcij sa pripravcima kalcijevog citrata za djecu. Ne znam da li se smiju davati bez preporuke liječnika. Evo ih nekoliko:
    http://www.google.hr/#hl=en&gs_nf=3&...w=1440&bih=770

    I još da napišem da ne bi trebalo pržiti na maslinovom ulju, njega se dodaje neprerađenog.

  10. #10
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Dok se ne javi koja nutricionistica, evo moga znanja.
    Prošlo je vrijeme kada se govorilo: svako jutro jedno jaje, organizmu snagu daje i kad su nas hranili tučenim jajima.
    Danas je optimalna količina 4 jaja tjedno (uključujući i ona u hrani) Maksimalna količina je 7 komada tjedno, ali ako se radi o odraslom čovjeku, djetetu je onih 4 dovoljno. A može i manje.
    zašto? nije valjda zbog sveameričke fame zvane opasni kolesterol?

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    I još da napišem da ne bi trebalo pržiti na maslinovom ulju, njega se dodaje neprerađenog.
    odakle to?

  11. #11
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Nezasićene masne kiseline su jako osjetljive na povišenu temperaturu. Možete pržiti na maslinovom ulju, nećete se ni otrovati, ni pokvariti želudac, ali nećete ni dobiti ono zbog čega koristimo maslinovo ulje. Najbolje ga je koristiti nakon kuhanja. No, svakome prema želji.

    Te činjenice se mogu naći u:
    - Najzdravije namirnice svijeta, George Mateljan
    - Procesi pripreme hrane, prof. dr.sc. Vesne Lelas
    - čuti na predavanjima iz toksikologije prof.dr.sc. Jasne Kniewald, PBF
    - na portalu www.7maslina.net

  12. #12
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Vidim da si mi postavila još jedno pitanje. Nas su učili da je to zbog žuči, da sad ne ulazim u fiziologiju. Jetri će biti ljepši život ako jedemo manje jaja. A ni kolesterol nije za zanemariti.

  13. #13
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    A tu je i odgovor nutricionistkinje
    http://forum.roda.hr/threads/76851-A...91#post2259391

  14. #14
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Nezasićene masne kiseline su jako osjetljive na povišenu temperaturu. Možete pržiti na maslinovom ulju, nećete se ni otrovati, ni pokvariti želudac, ali nećete ni dobiti ono zbog čega koristimo maslinovo ulje. Najbolje ga je koristiti nakon kuhanja. No, svakome prema želji.
    istina, no misliš li da je suncokretovo ili palmino ulje korisno prženo?


    što se tiče izvora, kod Kniewaldice sam položila toksikologiju hrane i niti jednom nije spomenula štetnost maslinovog ulja pri prženju

  15. #15
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Nezasićene masne kiseline su jako osjetljive na povišenu temperaturu. Možete pržiti na maslinovom ulju, nećete se ni otrovati, ni pokvariti želudac, ali nećete ni dobiti ono zbog čega koristimo maslinovo ulje. Najbolje ga je koristiti nakon kuhanja. No, svakome prema želji.

    Te činjenice se mogu naći u:
    - Najzdravije namirnice svijeta, George Mateljan
    - Procesi pripreme hrane, prof. dr.sc. Vesne Lelas
    - čuti na predavanjima iz toksikologije prof.dr.sc. Jasne Kniewald, PBF
    - na portalu www.7maslina.net
    Beti jesi ti to posjecivala PBF kad spominjes Hegedusic i Kniewald?

  16. #16
    Neli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    535

    Početno

    hvala, Beti3, to je ono što me zanimalo i potkrijepljeno mišljenjem ipak stručnjaka i literature, a ne samo našim subjektivnim stavom jer sam to imala i sama...

    koliko god me zanimalo ograničenje u konzumaciji jaja (a sigurna sam da ga treba biti zbog opterećenja organizma - žuči, kolesterol me kod 2godišnjaka ne brine), toliko sam više zabrinuta zbog potencijalnog manjka kalcija u prehrani... svakako ću se konzultirati s pedijatrom oko dodataka prehrani u obliku nekog kalcij citrata...

    što se maslinovog ulja tiče, nema nikakve štetnosti niti toksičnosti njegovom izlaganju termičkoj obradi, već samo gubitak nekih nutrijenata koji se u ulju koje se dodaje na kraju kuhanja mogu bolje iskoristiti

    dakle - maslinovo ulje je uvijek najbolji izbor, samo u nekom slučaju malo bolji nego u drugom

  17. #17
    lady.x avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    813

    Početno

    Prema mom pedijatru - dva jaja sedmicno (kad jede samo jaje za dorucak recimo + eventualno jos ako ga ima u nekom jelu - musaki i sl.). Veca kolicina se izbegava zbog opterecenja organizma proteinima.

    Maslinovo ulje - ono hladno cedjeno je jako stetno ukoliko se na njemu przi. Nije u pitanju samo gubljenje nekih nutrijenata, vec i nastajanje stetnih jedinjenja. Sto se pzenja tice, palmino ulje je bez premca, a cak i svinjska mast je zdravija od maslinovog ulja.
    Posljednje uređivanje od lady.x : 30.10.2012. at 13:03

  18. #18
    Neli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    535

    Početno

    Citiraj lady.x prvotno napisa Vidi poruku

    Maslinovo ulje - ono hladno cedjeno je jako stetno ukoliko se na njemu przi. Nije u pitanju samo gubljenje nekih nutrijenata, vec i nastajanje stetnih jedinjenja. Sto se pzenja tice, palmino ulje je bez premca, a cak i svinjska mast je zdravija od maslinovog ulja.
    Jasna Ćerić, magistra nutricionizma:
    "Maslinovo ulje je zbog svog povoljnog sastava jedno od najstabilnijih ulja pri povišenim temperaturama, stoga je pogodno i kod termičke obrade namirnica, pri čemu se namirnica dodatno obogaćuje vrijednim sastojcima."
    http://magazin.net.hr/zdravlje/net-o...aslinovog-ulja

    I ovo je s neta, nije moja umotvorina:
    Većina maslinovih ulja su vrlo stabilni do temperature od 180 stupnjeva celzijusa, s time da sve do 220 ne dolazi do naglije degradacije. U pravilu, temperature iznad 230, uz duljinu trajanja od dva-tri sata izazivaju nagliju degradaciju. Navedene temperature su ponešto ovisne o samom ulju.
    Prilikom degradacije dio masti iz cis-izomera prelazi u trans-izomere (dobivamo trans-masti). Okus koji je pritom prisutan je onaj po užegnutosti (okus starog ulja), naravno kad se ohladi.

    U maslinovom ulju uglavnom degradiraju višestruko-nezasićene masti kojih maslinovo ulje sadrži u umjerenim količinama, a u manjoj mjeri, u ovisnosti o temperaturi, degradira i jednostruko-nezasićena oleinska kiselina koje maslinovo ulje sadrži najviše.

    Višestruko nezasićene masti u maslinovom ulju nisu stabilne. Međutim, njih je relativno malo u odnosu na oleinsku kiselinu. Prema tome, ne bi se uopće smjelo pržiti ništa, budući da je suncokretovo ulje puno više puno višestruko nezasićenim mastima. Jasno je da se na visokim temperaturama gube osjetljivi spojevi u maslinovom ulju, međutim njih je tako i tako vrlo malo. Samo ulje nema veliku nutritivnu vrijednost osim kao izvor kvalitetnih masti.
    Naravno, ako biste izlagali maslinovo ulje dulje vremena vatri, tada bi došlo do degradacije. To je problem u nekim ugostiteljskim objektima, gdje se ulje često "reciklira" da bi se uštedjelo. Time naravno rade nauštrb zdravlja gostiju.
    Prilikom normalnog kuhanja i kratkog prženja sigurno neće doći do degradacije samih ulja, barem ne u količini koja bi bila zamjetljiva. Prilikom prženja jaja temperatura samog ulja jedva da pređe 150 celzija i to nakratko. To definitivno nije zabrinjavajuće. Loše je ako se ostavi ulje na vatri bez prženja jaja, tj. ako se zaboravi na ulje. Tada temperature mogu prijeći i 250 celzija i više i onda dolazi do ubrzane degradacije.

    ovo je forum s kojeg sam to skinula:
    http://ce-4.forumotion.com/t4020-hid...rana-ulja-mast

  19. #19
    lady.x avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    813

    Početno

    Samo da napomenem, ja o ovome ne pricam kao laik. Mada nije ni vazno - jednostavno osecam potrebu da kazem ono sto znam
    Druga stvar - pise "vecina maslinovih ulja" - upravo se misli na hladno cedjena da se na njima nikako ne sme prziti. To su salatna ulja i imaju dosta propratnih supstanci (kao sto je hlorofil) koje ubrzavaju neke oksidacione procese tokom termicke obrade. Jednostavno nije svako ulje za sve. Maslinovo jeste zdravo ukoliko se jede u salatama, ali bolje da ga ni ne konzumirate ako ga uzimate przeno

  20. #20
    suma avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Lokacija
    u sumi
    Postovi
    193

    Početno

    Moze pomoc? Koliko jaja smije pojesti trogodisnjakinja u jednom obroku? Kao obrok (uz povrce) su cca jednom tjedno (imamo svoje koke). Voli ih u svim verzijama a na oko ih obozava. Dajemo joj max dva ali ona place da hoce jos.

  21. #21
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Piše ti u postovima iznad.
    Iako, po meni nema potrebe ograničavati. Jaja su protein.
    Svojima pečem na maslacu. Maslinovo koristimo za salate.

  22. #22
    suma avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Lokacija
    u sumi
    Postovi
    193

    Početno

    Pa da li su dva jaja na oko previse u jednom obroku za djete od tri godine?

    Edit: To ne mogu iscitati iz gornjih postova.
    Posljednje uređivanje od suma : 14.05.2017. at 23:03

  23. #23
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Možeš. Piše da su četiri jaja na tjedan optimalna. U temi u kojoj je nutricionistkinja odgovarala piše da
    Jaja u jednom obroku ja ne bih išla više od 1, jer pretpostavljam da za ovu dob ne pržiš jaja, već su to tvrdo kuhana jaja koja nisu baš lako probavljiva. Teško je reći koliko je optimalno tjedno, vidi kako dijete reagira, da li mu paše, ali 3-4 mi se čini razumna količina.
    Mojoj od prije godine dana serviram kajganu od dva jaja + vrhnje, na maslacu prženo. Smatram to zdravim obrokom jer djeci trebaju masti i proteini.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 14.05.2017. at 23:22

  24. #24
    suma avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Lokacija
    u sumi
    Postovi
    193

    Početno

    Super. Mi jaja jedemo sezonski. Kad koke nose jedemo ih vise, a po zimi manje.
    Moja curica je imala problema s zeljezom i od tada pazim s mjesanjem mlijecnih proizvoda i ne dajem joj ih uz jaja, meso. I sad je zeljezo super.
    Voljela bih znati vise o toj iskoristivosti hranjiva s mjesanjem namirnica u obroku. Ali ne znam gdje saznati.

  25. #25
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Uz obroke od mesa servirati C vitamin. Paziti na fitinsku kiselinu (namakati žitarice i orašaste plodove). http://media.antioksidans.com/2015/11/klice_krug.jpg
    http://antioksidans.com/pozitiva/klice-kao-superhrana/

  26. #26
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Vrhnje spada u masti,

  27. #27
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Da. Zato ga stavim.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •