Stranica 7 od 7 PrviPrvi ... 567
Pokazuje rezultate 301 do 330 od 330

Tema: Radimo li previše za svoju već prilično veliku djecu?

  1. #301
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Pa seni nisam mislila doslovno, ako ribaš kamenac, bit ćeš empatičan, stvarno se čudim da si me tako shvatila.

    I opet, naravno da ne voliš takve poslove, ne volim ih ni ja, a kladim se da ih ni većina ljudi ne voli. Poanta je upravo o tome da su ti poslovi nužno zlo i da je onda najpoštenije da se podijele (ili delegiraju na plaćenu radnu snagu ako već možete). A možemo se i praviti da kućanski poslovi zapravo ne postoje nego su fantazija dokonih stepfordskih supruga, ako vam je tako draže, pa ajmo sad opet kako vi zapravo ne obavljate kućanske poslove jer radije planinarite ili čitate šekspirove sonete itd.

  2. #302
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    a sto se tice djece, mislim da se zaista moras dovesti u onu situaciju roditelja iz linka na prvoj stranici.
    i iskreno receno, ne znam kako su se doveli u tu situaciju.

    ja zaista nisam o tim kucanskim poslovima i djeci nesto previse dumala, ali ako iz tebe zraci da nisi sluzavka, onda se stvari razviju same od sebe.
    ja se recimo uopce ne sjecam, da sam joj ikad rekla, kad dodemo sputa s puno kofera, uzmi i odnesi do lifta. samo sam odjednom vidjela kod je ocito fizicki dorasla, da je zgrabila dva kofera i odnjela.
    mi kao i anci nemamo neku striktnu podjelu, osim da ja u vecini slucajeva kuham i nabavljam (recimo plac u subotu, jer sam ranoranioc i to volim) i muz nosi smece - to mrzim.
    ostalo, kako tko stigne.
    no to nismo razvili kao neku specijalnu strategiju...
    i sasvim nam dobro ide.

    a inace kad je djetetu guzva u skoli i okolo, uopce me ne brine sto onda smanji one uobicajne stvari tipa potpaj sude u perilicu, postavi stol...
    jezici, glazba, sport uz skolu, to je meni puno vaznije.
    jasno mi je i slazem se potpuno da jedno ne iskljucuje drugo, no kad joj je raspored prepun, uopce se ne uzbudujem sto joj je soba neurednija. i sto kaze da ako ne mora, ne bi radila dresing za salatu, jer jos nije zavrsila sastav iz engleskog.

    vise razmisljam o onome sto je petrelin pisala - kako razviti financijsku pismenost kod djeteta.
    peglat kosulju, ili oprat umivonik zaista nije nesto sto zahtjeva posebne sposobnosti.

  3. #303
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    Pa seni nisam mislila doslovno, ako ribaš kamenac, bit ćeš empatičan, stvarno se čudim da si me tako shvatila.

    I opet, naravno da ne voliš takve poslove, ne volim ih ni ja, a kladim se da ih ni većina ljudi ne voli. Poanta je upravo o tome da su ti poslovi nužno zlo i da je onda najpoštenije da se podijele (ili delegiraju na plaćenu radnu snagu ako već možete). A možemo se i praviti da kućanski poslovi zapravo ne postoje nego su fantazija dokonih stepfordskih supruga, ako vam je tako draže, pa ajmo sad opet kako vi zapravo ne obavljate kućanske poslove jer radije planinarite ili čitate šekspirove sonete itd.
    pa ne pravim se ja da ne postoje. i ovo sto je ostalo uz cistilicu, mi je preko glave.
    moj na zalost nerealizirani san je ono sto ovdje zovu- haushälterin - netko tko lijepo preuzme kompletnu brigu o kucanstvu.

    ali vidis, da svatko razvije neku svoju strategiju.

  4. #304
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Da, bilo bi sjajno imat domacicu. I prepustit se, ah.
    Jenifer, nije stvar u tome da ne cistim, nego cu opet ponoviti, ja ne mislim o tome. Ako nesto treba sredit, ako mi da, sredim, ako mi se ne da, pokusam delegirati, pa nekad bude a nekad ne bude. I opet dobro.
    Previse sam se ( u obitelji ) naslusala toga "sto sam jaaa danas puno raaadila".

  5. #305
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ne slažem se da održavanje kućanstva ne zahtjeva posebne sposobnosti dok toliki broj nas sanja da ne mora to raditi, a taj san se ne realizira baš tako jednostavno

    Svatko nađe svoj modus, naravno, ali održavanje bilo čega zahtijeva određeni nivo discipline i rada.

  6. #306

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pa daj im đeparac dovoljno velik da ako pametni i strpljivo raspolažu nakon nekog vremena mogu nešto suvislo ostvarit... I onda to nagradi, financjski i emocionalno. Npr. daj nove mjesečno i reci da ako do kraja školske godine skupe za hranu, ti plaćaš školu jezika u Londonu ili gdjegod, polupansion i smještaj. Ili im nađi vikend posao u kakvom skladištu. Mislim, financijsku pismenost najbolje učimo na vlastitim novcima. A dresing za salatu, vjerujem, mogu uvijek napraviti, osim ukoliko baš spremaju obranu doktorskog.

  7. #307
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Ja to gledam u malo širem kontekstu - a to je da trebamo djecu naučiti da se život ne sastoji samo od stvari koje su nam zabavne, da postoje stvari koje treba napraviti iako nam u tom trenutku nije ćeif, bilo to pranje kupaone ili vježbanje matematike, ili odlaska kod zubara, ili logopedske vježbe, ili kako god hoćeš. Ovo što pišem nije plod znanstvenog istraživanja niti pretendira na apsolutnu uzročnost, nego su samo moja neka životna opažanja koja mogu biti manje ili više istinita.
    Ono što sam JA primijetila je da su oni ljudi iz moje okoline koji su imali neka zaduženja kod kuće u pravilu spremniji ponuditi se za pomoć kada je to potrebno kod npr nekih zajedničkih akcija, dok sam isto tako primijetila da ljudi za koje znam da recimo nisu ogulili krumpir do 25-te godine ne pokazuju nekakvu odgovornost za zajednički prostor, suživot, djelovanje itd. Ne zato što su po prirodi neempatični ili sebični, nego zato što stvarno nisu svjesni da bi to bilo poželjno, potrebno, lijepo itd. jednostavno im nije usađena svijest o takvom promišljanju.

  8. #308
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Tek sad sam skuzila o cemu ti zapravo pises i slazem se s tim.

  9. #309
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    jen s tim se slazem. samo sto ja mislim da svakodnevni zivot nase djece nudi dovoljno mugucnosti i preko kucanskih poslova, da nauce i shvate da zivot nije samo zabava.

    vjerujem tvojim iskustvima, ne znam kakva su moja, jer sad nisam bas pazila ili usporedivala to na takav nacin.
    ali imam u obitelji primjer dvoje djece - ni prstom mrdnuli u kuci - pa je jedno fakat organizirano i uredno bice... a drugo dijete je kao odrasla osoba sasvim suprotno. pa sad bas ne znam da li je to bas tako povezano danas, kada zivot obitelji nije tako fokusiran na 4 zida vlastite kuce, kao u prijasnjim generacijama.

  10. #310
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    kuzim sto hoces reci, ja sam zadnja osoba koja bi zastupala misljenje da dijecu treba zasticivati od zivota, te da oni trebaju zivjeti u nekom balonu odvojeni od zivota koji zive drugi clanovi obitelji.
    ja tu govorim iskljucivo o kucanskim poslovima, u smislu da je njihovo hendlanje ili ne hendlanje, ovisno o tom kako koja familija to poslozi.

  11. #311
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Ja ne zelim uopce razmisljati jel volim ili me volim cistiti jer se to svakako mora napraviti.
    A trenutno sam misljenja (mozda ga promijenim) da ne zelim placati ciscenje jer mi to stignemo i mozemo. Nemamo neku vilu nego stan koji udruzeni spremimo u trenu, a novac koji bismo dali cistilici stedimo za druge radosti (putovanja, kazaliste) jer rijetki su koji si mogu priustiti sve.
    Djeca polako uce vrijednost novca i na taj nacin. Ja se bojim da bismo se svi ulijenili kad bi mi netko dolazio spremati. A ako jedan dan duze spremam pa krace citam knjigu ili vjezbam, ne zelim se uopce zamarati razmisljanjima sbbkbb da sam platila cistilicu i dobila na kvaliteti zivota
    .
    Ovo zaista ne ide nikoga, to je samo moje razmisljanje.

  12. #312
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    mozda ne bi dobila nista na kvaliteti zivota.
    svi smo i slicni i razliciti, poanta je da si poslozimo onako kako nam najbolje odgovara.
    nije da nisam i ja tu i tamo razmislila, da li taj novac mozemo bolje uloziti..

  13. #313
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    ma casa, to s deparcom mi je jasno... ali nije to isto.
    deparac je ono sto bi se reklo, za sitne radosti.

    nego bas ono, sto peterlin kaze: toliko imas na mjesec i s tim treba platiti jelo, struju, vodu....
    ja se zapravo uopce ne sjecam, kako sam ja to kad sam dosla u zagreb. ali dosla sam kod sestre koja je vectu studirala, pa sam to valjda nekako naucila u hodu.

  14. #314

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pa. zato sam napisala da džeparac mora biti dovoljno velik da pametno raspoređen može donijeti neku smislenu nagradu. Ono, ako daš 50 kuna tjedno i dijete od toga kupuje užinu, šanse da na kraju godine kupi gitaru ili plati dio ljetovanja su vrlo vrlo male. Ako daš 300 kuna tjedno, šanse su veće. Ako ne možeš dati toliki džeparac, možda možeš pronaći kakav gldupi, repetitivni vikend posao kojim mogu zaradit dovoljno za nešto značajnije. Govorim iz vlastitog primjera gdje sam svake školske godine radila na lijepljenju deklaracija u jednom skladišt za neku siću koju sam skuuupljala i onda bi mi tata dodao za spavanje i školu u Italiji, a ja sam te zarađene i teškom mukom skupljene novce trošila za jelo i piće u italiji.

  15. #315
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    jel mi zivimo isti zivot?

    Kad ćemo mi ofarbat te stolove? Ja ću gornju plohu na mom u svjetliju tirkiznu.

  16. #316
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Slažem se s casom, da bi naučili raspolagat v+novcem, treba im neka suvisla količina. Ja trenutno ni mini džeparac ne dajem.

  17. #317
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    Ja uopce ne koristim stolnjake, ne vidim svrhu, stol obrisem prije i poslije jela. Moja mama je inzistirala da mi kupi stolnjak tako da imam jedan stolnjak koji stavljam za "svecane" prigode, odnosno kad mi dolazi svekrva
    ahahaha,ja ne posjedujem nijedan,a ovaj su Bozic svi bili kod mene na objedu....pa me ovaj post podsjetio na pogled moje sveki na "svecani" blagdanski stol bez stolnjaka
    (a u nje je tih dana neki special + krpene salvete,sve savrseno popeglano....)

    stol mi ne izgleda najbolje, taman je (skoro pa crn) a ja sam nedavno za njim skidala lak za nokte pa je malo pokapalo acetona po stolu i skinulo lak...onda je mala lupanjem (sto priborom sto igrackama) napravila puno sitnih udubina...preslajfat cemo ga i prepiturat za X godina....a sad izgleda onako...rustikalno....

    sve je puno lakse (i brze) odrzavat kad su povrsine ciste,ja u kupaonici nemam skoro nijednu bocicu vani (sve je u zatvorenim ormaricima),onda se za cas sve prebrise a najcesce to radim dok perem zube..u jednoj ruci cetkica a u drugoj spuzva i udri...pa wc papirom prebrisat ogledalo od kapljica kalodonta....opet cas posla...
    neki sam dan ribala kadu dok sam cekala da prodje 7 min za ispiranje maske s kose (da,bas su napisali da se drzi 7 minuta LOL)
    u kuhinji isto tako,apsolutno nista ne stoji vani na radnim povrsinama,pa ko' bi brisao masnocu i prasinu sa nekih zacinskih bocica,kuhaca koje stoje vani itd...naravno,na zidu je staklo....

    on topic,od djetinjstva sam sa sestrom imala dosta kucanskih zaduzenja i planiram isto uvesti i svojoj maloj sukladno godinama/sposobnostima...
    bile smo odlikasice,nije mi to izlika i argument za nesudjelovanje, moze se imati vremena za sve s dobrom organizacijom...

    prijateljica mi govori da je skoro pa jedina koja danas svoju prvasicu navikava da ide sama pjeske u skolu,nisu to neke udaljenosti (15-20min pjeske) a glavnina djecu bez potrebe razvaza...kao,sto ce jadan hodat kad ga ja mogu odvest...
    Posljednje uređivanje od zasad skulirana : 15.01.2015. at 20:15

  18. #318
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Skulirana, tvoja kuhinja i kupaona su moja zelja
    Sve zatvoreno i skriveno od pogleda! Ideal!
    Gdje drzis utege? :D

    Apropo stoljnjaka, ne koristim ih na dnevnoj bazi nikad. No za blagdane i rodjendanske ruckove izvadim one stare slavonske koje mi je moja baka svojom rukom vezla
    Onda ih operem, ispeglam i spremim do sljedece prilike.

  19. #319
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Ja imam stolnjak koji je platneni ali ima neki premaz protiv mrlja. Davno sam ih kupila, normalno se peru, ako se nešto prolije ne dođe do stola.
    Istina bili su skupi ali vrijede svake kune. I puno su ljepši od plastičnih. Ako ne znaš uopće ne skužiš.

  20. #320
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    ha ha,meni je mama nudila za dotu neke kackane stoljnake isl....samo sam joj rekla: ma ko da jesi,hvala ti velika...LOL....
    zavjese sam pristala objesit u DB na nagovor MM-a proslu zimu...jutene su i cijele nekako zguzvane...to bi kao trebalo oprat ponekad?hmmmm....
    cupavi tapit sam imala i digla ga nakon 1 zimu, koliko se unutra smeca nabije,strasno....

    Anci LOL, do nedavno su mi stali po podu radnoj sobi/vjezbaoni i bas me nerviralo kako se oko njih skuplja prasina pa sam nasla neku veliku pletenu korpu sa poklopcem i sad sam ih svih unutra potrpala! Neki mi komentiraju da mi kuhinja izgleda sterilno i ko' da se tu nista ne kuha...(ono,ko one iz casopisa,nigdje traga "zivota")...

  21. #321

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj zasad skulirana prvotno napisa Vidi poruku
    prijateljica mi govori da je skoro pa jedina koja danas svoju prvasicu navikava da ide sama pjeske u skolu,nisu to neke udaljenosti (15-20min pjeske) a glavnina djecu bez potrebe razvaza...kao,sto ce jadan hodat kad ga ja mogu odvest...
    A kaj bi tek mislila da nas vidis
    Mi svoju još uvijek vozimo kad god možemo iz vise razloga. Torba je užasno teška a ona je mrvica. A u zimsko vrijeme već je noć kad se vraća iz popodnevne smjene ili ako ide na neku aktivnost po mraku i tada ju vozimo ili se prošecemo zajedno.

  22. #322
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,475

    Početno

    Larmama pa dobro koliko joj je daleko skola?
    Jel se boji mraka ona ili vi ili onog sto mrak moze nosit ha ha

    Koliko vam je staro dijete?

    Ja si nekako racunam da cu svoju prvasicu otpocetka od rujna navikavat pomalo da se osamostaljuje i ide sama.Ne odmah dok se uhodamo.

  23. #323
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,475

    Početno

    Ako je bas mrvica a torba teska pa postoje torbe na kotace.Ovako se dijete ipak proseta a s autom opet u poziciju sjedenja kao i cijeli dan u skoli.

  24. #324

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Imala je ona kotačiće, no sad u višim razredima sele se iz jedne u drugu učionu, iz prizemlja na kat pa ih ne želi više. Do skole ima malo više od 10 minuta, do pola ima društvo no dalje mora sama. S vožnjom uskačemo kad možemo a svima nam tako paše.
    Inače ona recimo samostalno ide javnim prijevozom u muzičku, i to kombinira i bus i tramvaj. Isto tako zna direktno iz muzičke ići na atletiku pa ide skroz drugom rutom . Ljetos je išla recimo na Divlje ljeto u Maksimir i ona i frendica su se vraćale same skroz na drugi dio grada. Tako da samostalnost nije upitna.

  25. #325

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ako je bas mrvica a torba teska pa postoje torbe na kotace.Ovako se dijete ipak proseta a s autom opet u poziciju sjedenja kao i cijeli dan u skoli.
    Svako jutro gledam pun kvart djece koja vuku te torbe na kotače, ne znam, meni to izgleda užasno nezdravo za kralješnicu, gore nego da nosi teret na leđima. Ta djeca se sva iskrive u jednu stranu vukući torbu, pa su tu rubnjaci, pa pseća kakica na putu, te torbe koje se vuku u razini tla izgledaju mi kronično i vječno prljave... uopće mi se to ne sviđa, ni iz higijenskih ni iz anatomskih razloga.
    Mojem je škola blizu i ne mora daleko nositi torbu, ali da je vrlo teška - jest. S tim da je moj sin od malih nogu navikao nositi ruksak na planinarenjima, nije mu teško nositi, ali školska torba je još teža. Da živimo dalje od škole, mislim da bih i ja radije pribjegla vožnji djeteta umjesto torbe na kotače.

  26. #326
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    meni je ta torba idilicno izgledala dok nisu moji krenuli, a onda sam shvatila da su neprakticne. prvo nasa skola ima stepenice, a i kad ih voze po ravnom koma to izgleda, izvrce im se. a te torbe su nezgodnije za nosenje na ledjima.
    moj ide sam u i iz skole, do 3 je bio vozen iz skole, a u skolu je isao s ocem cesto pjesice. ima od skole do doma cca 15 min.
    i sa svim ostalim se slazem s tanjom, zapravo je vrlo slikovito opisala i moje misljenje.

  27. #327
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ja sam neki dan jedva digla Lovrinu torbu. Nisam očekivala da će biti tako teška. To je sve suludo i ne daje naznake da će se unormaliti.

  28. #328
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Mi smo ove godine kupili torbu sa kotačićima, i moja kći je jako zadovoljna.

  29. #329
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam neki dan jedva digla Lovrinu torbu. Nisam očekivala da će biti tako teška. To je sve suludo i ne daje naznake da će se unormaliti.
    Strašno su im teške torbe, stvarno ne razumijem zašto. Svaka knjiga za sebe djeluje jadno i tanko i raspadne se vrlo brzo.

  30. #330
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Moj E. je imao torbu s kotačićima u četvrtom razredu jer tada stvarno nije fizički mogao nositi na leđima. Kasnije je bilo bolje.

    Olakšavajuća okolnost - do škole njemu nije daleko, možda 200 metara, sve je asfaltirano i nije bilo problema, ali nije mu baš nešto bila spretna ta torba.

    Ja nisam svojima dala da u torbe guraju tenisice, pribor za likovni i pribor za tehnički, pa su tako imali teret raspoređen na pametniji način, ali sad su klipani veliki i rade što žele pa guraju u torbe što i kako stignu. Knjige oguljene, torbe isto, ma bolje da ne gledam u tom smjeru.

Stranica 7 od 7 PrviPrvi ... 567

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •