Pokazuje rezultate 1 do 29 od 29

Tema: Pečeni kesteni

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    187

    Početno Pečeni kesteni

    Kako ih ispeći u pećnici, a da budu fini, sočni i taman pečeni???????

  2. #2
    Dodirko avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,405

    Početno

    Peci ih u staroj tavi.

  3. #3
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,230

    Početno

    ja ih bacim na dno pećnice na 200 s donjim grijačem i ventilatorom. Prije nego ih stavim u pećnicu provrtim ih u nekih 1,5 vode i s tom vodom ubacim.
    jednom dvaput ih promješam i za nekih 15-ak min su gotovi.
    Probala sam i ja višoj temp, ali su mi bili presuhi

  4. #4

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    187

    Početno

    Citiraj rossa prvotno napisa Vidi poruku
    ja ih bacim na dno pećnice na 200 s donjim grijačem i ventilatorom. Prije nego ih stavim u pećnicu provrtim ih u nekih 1,5 vode i s tom vodom ubacim.
    jednom dvaput ih promješam i za nekih 15-ak min su gotovi.
    Probala sam i ja višoj temp, ali su mi bili presuhi
    Ništa te nisam skužila - jel se onda kesteni peku u vodi, pa ta voda ishlapi ili???

  5. #5
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,230

    Početno

    ishlapi ta voda
    1,5 decilitar (vidm da nisam mjeru stavila)
    Posljednje uređivanje od rossa : 06.11.2012. at 11:55

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj Neve prvotno napisa Vidi poruku
    Kako ih ispeći u pećnici, a da budu fini, sočni i taman pečeni???????
    Ja to radim sasvim jednostavno (naravno, kesteni prije pečenja trebaju odstajati dan-dva, da postanu slatki, ne valjaju odmah iz šume... Oni s placa većinom se mogu peći odmah.)

    Daklem, kestene operem u vodi, ocijedim i svaki zarežem u križ (samo gornju ljusku) oštrim nožem. Poredam na tavu (ne nužno staru) na pek papir. Frknem u pećnicu na jaku vatru, nekih 250oC i pečem štajaznam 15-20 min, možda i dulje. Kad se ljuska počne rastvarati, treba izvaditi jedan i probati (piknuti nožem). Ako je unutra tvrd, vratiti na daljnje pečenje.

    Kad su gotovi, stavim ih u keramičku zdjelu i pokrijem krpom i tak ostavim da se ohlade na temperaturu da se mogu guliti. Ispod krpe će se lijepo upariti. Nema šanse da budu suhi.

    Dobar tek!

  7. #7
    MoMo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,346

    Početno

    a kako ih mogu cuvati ...nasla sam bas fine kestene i sa bih kupila par kg da imamo kad nam se jude. Prosli put su mi se nakon 7 daa u kestenima pojavili crvi drzim ih u paprinoj vrecici onoj tanjoj

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    U hladnjaku kraće vrijeme, zalediš ako hoćeš dulje čuvati. Dugo to nisam radila (imam premalo mjesta u škrinji) ali može se. Kad ih poželiš peći, treba ih izvaditi nekoliko sati ili dan ranije.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 06.11.2012. at 12:03

  9. #9
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Na pol pecenja ih zalijem s 1dl vode i onda ih ostavim u zdjeli ovako kako je Peterlin napisala.

  10. #10
    MoMo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,346

    Početno

    hvala, Peterlin

  11. #11

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    187

    Početno

    Sinoć sam pekla, na 220, najprije poklopljeno, pa otklopljeno, ispekli su se super, e da i dodala sam malo vode. Ali sam se nagulila, na kraju sam dio i bacila , jer sam se totalno izneervirala odvajajući ljuske. Večeraas imam pokušaj br. 2 - samo ću ih malo zarezati, možda sam pretjerala sinoć dok sam zamišljala da su moja šefica

  12. #12
    BP avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    863

    Početno

    samo da se na kratko ubacim.. velika je razlika izmedju maruna i kestena (oblik, okus i sl) ali po meni je najveca sto se peceni maruni ciste bez ikakvog problema dok se kesten pocne mrviti ne moze se odvojiti od kore i sav se raspadne.
    Mi ih isto pecemo u pecnici na 220 klasicno, jednom ih preokrenemo cca 40 min. pecene pokrijemo krpom. nisu suhi jako su fini.
    Inace kestene je idealno peci na klasicnoj peci na drva (tako radi moja mama) stave se direktno na plocu, i jednom okrenu.

  13. #13
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,230

    Početno

    jel zna netko koliko svježeg kestena treba za 1 kg kesten pirea (znam da ovisi o veličini, ali onako otprilike)
    Posljednje uređivanje od rossa : 12.10.2013. at 22:24

  14. #14
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,205

    Početno

    Često radim kesten pire, no nikad nisam mjerila gotov pire. Zašto ti mora biti točna težina?

    No, otprilike trećina težine ide na vanjske i unutarnje kore, ali zato dodaš putar, šećer, mlijeko i rum po želji, tako da ti treba malo više od kile kestena da bi imala točno kilo kesten pirea. Mljac za kestene!

  15. #15
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,230

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Često radim kesten pire, no nikad nisam mjerila gotov pire. Zašto ti mora biti točna težina?

    No, otprilike trećina težine ide na vanjske i unutarnje kore, ali zato dodaš putar, šećer, mlijeko i rum po želji, tako da ti treba malo više od kile kestena da bi imala točno kilo kesten pirea. Mljac za kestene!

    nisam mislila na gotov kesten pire nego samo na pasirani kesten bez dodataka. dakle 1/3 je višak?
    treba mi da znam ima li smisla zafrkavati se sa čišćenjem hrpe kestena ili mi je lakše ove pojesti, a gotovi pasirani kupiti.

  16. #16
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj rossa prvotno napisa Vidi poruku
    jel zna netko koliko svježeg kestena treba za 1 kg kesten pirea (znam da ovisi o veličini, ali onako otprilike)
    Evo današnjeg iskustva (ovaj čas sam vagnula očišćene): od kile sirovih ispalo je ravno pol kile očišćenih. Vagnula sam da znam koliko mi bude išlo u kolače. Ja ih skuham u ekspres loncu, prerežem po pola i samo svaki istisnem kao pastu za zube, pazeći da mi uleti što manje "pregrada".

    Napomena: ako ima puno crvljivih (a u ovim današnjim gotovo ih nije bilo) omjer nije nužno isti.

  17. #17
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,230

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Evo današnjeg iskustva (ovaj čas sam vagnula očišćene): od kile sirovih ispalo je ravno pol kile očišćenih. Vagnula sam da znam koliko mi bude išlo u kolače. Ja ih skuham u ekspres loncu, prerežem po pola i samo svaki istisnem kao pastu za zube, pazeći da mi uleti što manje "pregrada".

    Napomena: ako ima puno crvljivih (a u ovim današnjim gotovo ih nije bilo) omjer nije nužno isti.
    hvala.

  18. #18
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,205

    Početno

    Ja svakom kestenu ogulim vanjsku koru i skuham ih u unutarnjoj. Tada pažljivo očistim, tako da oni cijeli ostanu. No, ja koristim marune, ipak je Učka tu , a njih je lakše guliti.
    A razlika u okusu kupljenog pirea i onog što ga sama napravim je neusporediva. Vrijedi svih sati pripreme! Odoh ja na Marunadu!!

  19. #19
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,230

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja svakom kestenu ogulim vanjsku koru i skuham ih u unutarnjoj. Tada pažljivo očistim, tako da oni cijeli ostanu. No, ja koristim marune, ipak je Učka tu , a njih je lakše guliti.
    A razlika u okusu kupljenog pirea i onog što ga sama napravim je neusporediva. Vrijedi svih sati pripreme! Odoh ja na Marunadu!!
    uživaj. a maruni su zaista lakši za čišćenje

  20. #20
    Teta Eta avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    471

    Početno

    Ja ih pecem direktno na strujnoj na tabli. Imam metalni prsten koji stavim oko table (napravljen bas za tu svrhu), poklopim, promijesam par puta, i nakon 10-15 minuta su gotovi. Nakon toga idu u posudu i pokriju se krpom par minuta, pa otpuste i lakse ih je guliti.

  21. #21
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,641

    Početno

    koja filozofija oko pečenih kestena. ja ih pečem isto direktno na štednjaku u tavi na rupe. Dok nisam imala tu tavu (košta 20 kn) tata je izbušio stari lonac koji je tome služio.

    Kestenjar mi je otkrio da se kesteni zarezuju (ja to radim skalperom) na trbušastoj strani i ta se strana prva stavi peći - stavim samo kratko i onfda miješa dok se ne speku.

    mi smo se jučer vratili s 21 kg kestena - 1,5 sata branja s tim da su djeca i MM malo "štrajkala2 u branju

    nakon pečenja stavim ih u lonac, pokrijem krpom i stavim poklopac. tako kratko dostoje i čiste se jako lagano - samo su ruke poslije crne- pomaže limun
    Posljednje uređivanje od NanoiBeba : 14.10.2013. at 13:43

  22. #22
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,470

    Početno

    a gdi ste brali, puno ste nabrali?

  23. #23
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,641

    Početno

    Okolica Karlovca. Ima ih jako puno, samo moji nisu strpljivi berači. Brzo im je dosadilo.

  24. #24
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,205

    Početno

    A maruna nema još, strpljenja...Bili su samo kesteni.

  25. #25
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Do sada smo ih uvijek pekli na storm štednjaku na drva na tavici s rupama. Cijeli život sam slušala da je to jedini ispravni način. Dana sam napravila ovako. I nema im se što prigovoriti. Dapače, brzo je i jednostavno, a i ruke nisu crne.

  26. #26
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,230

    Početno

    Mi smo bili kod Gline

  27. #27
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Freja prvotno napisa Vidi poruku
    Do sada smo ih uvijek pekli na storm štednjaku na drva na tavici s rupama. Cijeli život sam slušala da je to jedini ispravni način. Dana sam napravila ovako. I nema im se što prigovoriti. Dapače, brzo je i jednostavno, a i ruke nisu crne.
    podižem
    i ja upravo sad radim na taj način, stvarno je jednostavno
    vidjet ću kako će ispasti

  28. #28
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    potvrđujem da su super

  29. #29
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,612

    Početno

    Mi ih samo potopimo u vodi pa u pecnicu. Isto budu odlicni

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •