Pokazuje rezultate 1 do 11 od 11

Tema: Zamrzavanje jajnih stanica

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    5

    Početno Zamrzavanje jajnih stanica

    Zanima me je li moguce da osoba koja si zeli ostaviti mogucnost dobijanja bioloskog potomstva zamrzne jajne stanice u Hrvatskoj koje bi onda kasnije mogle biti oplodjene? Znaci, je li to IKAKO moguce ili se mora odmah i oploditi, tj. nema "cekanja"? Koliko kuzim, prema onom novom zakonu, cl.10.2. moze dakle i osoba koja nije u braku ali se spominje lijecenje neplodnosti. Sto ako nema toga - neplodnosti, niti braka, niti zelje za oplodnjom odmah, vec samo zelim ostaviti jajne stanice za kasnije, posto ih kasnije necu moci koristiti, a poslije ih cak mozda ne bude ni bilo vise. Je li to nesto sto mogu pitati svoju dr.opce prakse ili kako? I ako je moguce, pokriva li to HZZO/dopunsko? Ako ne, gdje se mogu naci cijene?

    Takodjer, u Zagrebu, ima li neko jedinstveno mjesto gdje se radi to zamrzavanje, ili to ima u svim bolnicama? Ako da, je li neka na glasu kao najbolja mozda?

    Hvala svima unaprijed na odgovorima, stvarno se nadam da je ovo ipak moguce i da cu mozda jednog dana imati i dijete koje je i genetski moje

  2. #2
    Osoblje foruma Kadauna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7,419

    Početno

    Jutro OkyDoky,

    pokušat ću najbolje što mogu odgovoriti na tvoja pitanja............
    Ovaj zakon određuje da je mogućnost medicinski potpomognute oplodnje u prvom redu predviđen za liječenje neplodnosti.. pa tako zakon kaže:
    (1) Medicinski pomognuta oplodnja jest postupak koji se provodi tek kada je dotadašnje liječenje neplodnosti bezuspješno ili bezizgledno, te radi izbjegavanja prijenosa teške nasljedne bolesti na dijete kod prirodnog začeća.
    Dakle, ako si žena bez partnera i ako nema dokazane neplodnosti u Hrvatskoj nema mogućnosti da žena ide na MPO, pa čak ne može niti parcijalno:

    Hrvatska je trenutno rekla bih daleko od mogućnosti očuvanja biološkog potencijala, odnosno pohranjivanja jajnih stanica te kasnijeg korištenja i to isključivo zbog očuvanja plodnosti u nekim kasnijim ženinim godinama. Evo ovdje jedan članak na tu temu na engleskom, vani se to radi ali je užasno skupo:
    http://www.conceiveonline.com/articl...cal-clock-hold


    Ono što zakon je predvidio zakon jest "prijeteća" neplodnost, odnosno zloćudne, onkološke bolesti, pa tako zakon kaže:
    (1) Muškarac i žena kojima prema spoznajama medicinske znanosti prijeti opasnost da će zbog zdravstvenih razloga postati neplodni, mogu u ovlaštenoj zdravstvenoj ustanovi uz slobodan ovjereni pisani pristanak pohraniti svoje spolne stanice, spolna tkiva ili zametke za vlastito korištenje kasnije.

    (2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka pravo na pohranjivanje spolnih stanica i spolnih tkiva ima i maloljetna osoba za koju postoji opasnost da će zbog bolesti postati trajno neplodna. Spolne stanice i tkiva maloljetne osobe čuvaju se do navršene 42. godine života (žena), odnosno do navršene 50. godine života (muškarac).


  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    5

    Početno

    Hvala puno na odgovoru.

    E sad, ne znam je li prijeteca neplodnost ako osoba uzima ili ce uzimati hormonsku terapiju zbog koje uglavnom dodje do neplodnosti (u mom i jos jednom slucaju, radi se o testosteronu), a takodjer bismo kasnije VADILI sve te organe (jajnici, maternica i sve to), tako da je tada neplodnost garantirana - valjda bi prije takve procedure bilo opravdano zalediti js. Dobro, pretpostavljam da nitko ovdje nema takve konkretne slucajeve, no zanima me bar gdje bih mogao saznati odgovore, tj. koja bi bila procedura da se to trazi? Ako to ne uspije, upravo buduci da su postupci zamrzavanja vani iznimno skupi, ostaje mi usvajanje i/ili dijete koje je genetski od zene, ali ne i moje.

  4. #4
    Osoblje foruma Kadauna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7,419

    Početno

    sad već postaje mnogo kompleksnije......

    Prijeteća neplodnost ako se radi o promjeni spola - žena postaje terapijom i operacijama muškarac? A tko bi iznio tu trudnoću ako će joj biti izvađena i maternica?

    Svakako bih Vas zamolila da se obratite nadležnom Ministarstvu gdje je zakon u kojem je zakon i kreiran i pisan. Vjerujem da će znati odgovore na Vaša pitanja, ali vjerujem da su mislili pod prijeteća neplodnost ipak više na onkološke bolesnike.
    Posljednje uređivanje od Kadauna : 08.11.2012. at 11:23

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    5

    Početno

    Da, znam da je to kompleksno. No, kad mi vec priroda nije podarila mogucnost da postanem otac na uobicajeni nacin, volio bih da mi zena moze roditi dijete bar na ovaj nacin onda. Je da ne mozemo imati djecu koja su genetski i njena i moja, nazalost, ali ovo je bar blizu, i za mene jedini nacin da imam vlastitu djecu (tj. mojih gena). Po meni buduci da nije definirano/specificirano sto obuhvaca "prijeteca neplodnost" trebalo bi i ovo biti ukljuceno, jer testosteron vremenom povecava neplodnost, u krajnjem slucaju apsolutno, a operacija bi naravno onda definitivno znacila apsolutnu neplodnost. No, vidjet cu da ipak tu informaciju doznam od Ministarstva, mozda ako vec nisu imali takvih upita, moze se pisati molba/pismo i obrazloziti situaciju. Hvala na pomoci/savjetima.

  6. #6
    frka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    3,141

    Početno

    OkyDoky, nemoj me držati za riječ, ali mislim da zakon ne omogućava transfer embrija dobivenog od tvoje jajne stanice u maternicu tvoje partnerice - to bi bilo nešto poput surogatstva koje prema hrvatskom zakonu nije dozvoljeno. omogućeno je posvajanje embrija i donacija sjemena ili jajnih stanica, ali isključivo u svrhu liječenja neplodnosti - niti single žena koja nije neplodna ne može u postupak. e sad, ako tvoja partnerica nije neplodna, a ti kao njezin partner jesi, jedino logično je da vam se omogući donacija sjemena. u kontekstu ženske neplodnosti omogućena je donacija jajnih stanica i zamrzavanje istih u slučaju prijeteće neplodnosti, ali ne i mogućnost da druga žena iznese trudnoću - to bi bilo surogat majčinstvo koje je zabranjano. neka me netko ispravi ako griješim...

  7. #7
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    frka i ja mislim da to neće biti izvedivo, bar ne u Hrvatskoj! Osim toga oplodnja sa zamrznutim jajnim stanicama daje najslabije rezultate za uspješnu trudnoću, tako da neznam koliko vam se ta solucija isplati (ako ćete ići npr. u inozemstvo)

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    5

    Početno

    Citiraj frka prvotno napisa Vidi poruku
    u kontekstu ženske neplodnosti omogućena je donacija jajnih stanica i zamrzavanje istih u slučaju prijeteće neplodnosti, ali ne i mogućnost da druga žena iznese trudnoću - to bi bilo surogat majčinstvo koje je zabranjano. neka me netko ispravi ako griješim...
    A npr. ako zena zbog prijetece neplodnosti zamrzne jajne stanice za "kasnije", te zbog te prijetnje na koncu mora i izvaditi maternicu, zbog cega nije u mogucnosti ta svoja jajasca nakon oplodnje nositi u sebi, cak ni tada nije moguce surogatstvo? Okrutno. Diskriminatorno. No, ako je tako, sto ja tu mogu.

    A Mimi, da, i meni se cini da nista od toga ovdje. I mislio sam si davno da to bas i nije ovdje izvedivo (negdje citao kako samo bracni parovi mogu to - no mislim da je to onaj zakon iz 2009), no onda me jos jedan mladi decko s istim problemom kao ja potaknuo na razmisljanje kad je rekao kako zeli zamrznuti jajne stanice prije nego krene s hormonskom terapijom kako bi kasnije on ili ako bude imao zenu, ona, pokusali roditi njegovo dijete.

    A definitivno se ne isplati to raditi negdje vani (s obzirom na stopu (ne)uspjesnosti postupka), gledao sam cifre jos mozda prije pola godine-godinu, i to me zaprepastilo pa sam se tad pomirio s tim da mozda nikad necu imati genetski svoju djecu i odlucio da je onda vrijeme za krenuti s testosteronom. Ako nista, mozda jednog dana budem financijski mogao priustiti da direktno uzmu "fresh" jajne stanice iz mene, oplode ih, te "ubace" u zenu da ona zatrudni. No, to isto ima svoju cijenu, pitanje je koja bi klinika htjela takvo sto raditi, i zahtijeva da ja puno prije stanem s hormonskom terapijom tako da mi se nivoi hormona vrate skroz u onu "zensku normalu". I tad je upitno koliko bi valjale te jajne stanice - hormoni ipak ucine svoje, a i posebice kako starim (sad mi je tek 26, tako da bi sad bilo i ok, ali jos ne znam kad bih to radio - najvise zbog financija, tako da...vidjet cemo).

  9. #9
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Dižem malo temu iz mrtvih... Ima li netko noviji info o ovoj mogućnosti? Ukratko. Imam dijagnozu, nemam partnera.

  10. #10
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Rivendell,
    upratila sam tvoju dijagnozu.

    Ovdje je link o povezanosti broja zamrznutih jajni stanica i izgledima za živorođenje djeteta.

    Ako pLaniraš pokušati zamrznuti oocite, najbolje da odeš na konzultacije kod reproduktivca jer je zakon prilično neodređen, plus tvoja dijagnoza koja daje male izglede za dobivanje (većeg broja) jajnih stanica za kriopohranu.

    Sretno!
    Posljednje uređivanje od Inesz : 22.03.2018. at 23:00

  11. #11
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Citiraj Inesz prvotno napisa Vidi poruku
    Rivendell,
    upratila sam tvoju dijagnozu.

    Ovdje je link o povezanosti broja zamrznutih jajni stanica i izgledima za živorođenje djeteta.

    Ako pLaniraš pokušati zamrznuti oocite, najbolje da odeš na konzultacije kod reproduktivca jer je zakon prilično neodređen, plus tvoja dijagnoza koja daje male izglede za dobivanje (većeg broja) jajnih stanica za kriopohranu.

    Sretno!
    Hvala ti draga. Nisam se ništa još informirala, ali treba vidjeti obzirom i ovo malo stanica koje imam rapidno gubim.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •