Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345
Pokazuje rezultate 201 do 236 od 236

Tema: Početnica u dojenju

  1. #201
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    Ja sam mahnito trcala pedijatrici kad je proslo 7 Dana, ko blesava sam utrcala U ambulantu, uvjerena da nesto nije U redu s njim, a kad Ono mekan trbuh, sve super! Tako da je stvarno od bebe do bebe

  2. #202
    marija1411 avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    181

    Početno

    Citiraj Mimah prvotno napisa Vidi poruku
    Prvih 6 tjedana bi dojeno dijete trebalo imati 3-4 pokakane i 5-6 mokrih pelena dnevno. Ne trebaju biti obilno pokakane, prljave u promjeru kovanice od 5 kuna. Moguća su i odstupanja, naravno, ali ako dijete ne piški i kaka redovito, to može biti pokazatelj da ne dobija dovoljno mlijeka. Kasnije je normalno da ne kakaju i do 14 dana i to je uredu, ako nema nikakvih znakova da im to smeta. Ovo se odnosi na isključivo dojenu djecu, ali mislim i da djeca na AD-u trebaju redovito kakati.

    Ima li plinove, čini li ti se da mu smeta, da ga boli trbuščić?
    Zadnja dva dana plinove, grčeve užas. Danas smo mu kupili drugu hranu a ako to ne pomogne idemo pedijatru.

  3. #203
    marija1411 avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    181

    Početno

    Citiraj fingertips prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam mahnito trcala pedijatrici kad je proslo 7 Dana, ko blesava sam utrcala U ambulantu, uvjerena da nesto nije U redu s njim, a kad Ono mekan trbuh, sve super! Tako da je stvarno od bebe do bebe
    Kakvi smo mi tek izgledali kad su nas pustili sedmi dan i mi se vratimo poslje podne jer bebica nije ništa htjela jest. Mada je Dr rekao bolje i uzalud doći nego jednom prekasno.

  4. #204
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Razmišljam da otvorim novu temu i da nadugačko i naširoko ispričam svoju priču o dojenju (nije nešto posebno dramatična, niti ima neke herojske i epske momente, ali je bilo uspona i padova, kriznih trenutaka i osobnog rasta). No, lijena sam tipkati. Zato ću reći samo par stvari.

    HVALA ovom forumu i udruzi Roda! Da nije vas, tko zna što bi moja Mini sad jela. Na moju veliku žalost (i čuđenje, da budem iskrena), Hrvati i dalje PUNO PREMALO znaju o dojenju. Gotovo da nema osobe (ženske!!) s kojom sam se susrela u zadnjih godinu dana, a da nije spomenula "preslabo mlijeko", "nije imala mlijeka", "nije mogla dojiti", "voda / čaj / AD / keksi ( :shock: )", "svaka tri sata", "AD navečer da bolje spava"... Užas, užas, užas!!!
    I svi se čude kako SAMO dojim (bez vode i čajeka ) i kako dojim svako malo i kako Mini jede po 5 minuta... I da, evidentno je gladna, a ja sam glupača koja ne kuži da joj je mlijeko preslabo. Btw, Mini dobiva kilu mjesečno.

    Kad dojim u javnosti, ŽENE me šokirano gledaju pa onda moja mama (obično je sa mnom) bude pasivno-agresivna pa komentira kako se nitko ne bi zgražao da izvadim bočicu...

    I tako... Ima toga još.

    Htjedoh reći - pred svima nama je još jako dugi put da ljudima osvijestimo ono što je prirodno i što bi svi trebali znati.
    Posljednje uređivanje od mishekica : 20.04.2013. at 21:53

  5. #205
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    jedno prođe, drugo dođe..stvarno gomila uspona i padova! ja sam u svom najvećem usponu, naravno, naglo pala! nakon što smo uspjeli uvest samo sisanje juče neočekivano krenilo naveče užasna nervoza kod bebe, cijeli dan je sisala lijepo, no naveče kako krene, krene naglo gutat, guta ko mahnita nekih 5 minuta i onda krene šiza! plakanje, pljuvanje sise, izvijanje, kao da ju nešto boli, onako kao da ju nešto žiga i tako! ne znam jel to znak da joj je dosta sisanja il nema dosta mlijeka il šta? sve završi da nekako prihvati dudu i zaspe umorna! jel se mogla najest za tih 5 minuta, ma sumnjam..i da bi sve bilo ljepše ujutro stolica sluzava!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ja u šoku? šta to znači?? upomoć!
    nikad nisam dojila, ne znam šta je normlano , a šta nije! juče sam dosta slabo jela, jel moguće da niej imala dosta mlijeka pa da je zato naveče šizila?
    no evo večeras opet, živčanjnje!
    ukupno je imala 4 stolice danas, eksplozivne, jedna jako sluzava, ostale puno manje, vodenaste... ma ja sam navikla na stolicu od (kršitelj koda)a..ovo sve mi je novo..
    pišem zbrda zdola..al molim vas, osvrnite se na sve!
    hvala

  6. #206
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    možda vas muči ovo http://www.roda.hr/article/read/prej...stanja-mlijeka
    pa ovo http://www.roda.hr/article/readlink/1879

    sve je to normalno ne moraš se brinuti da nemate mlijeka ako puni pelene redovito.

    Kod dojene djece je stolica apsolutno svakakva, ako se buša napuni zrakom od plača ili hlapljivog sisanja dijetetu je to bolno i onda plače, a i taj zrak mijenja i boju stolice, kao i to prvo rijeđe mlijeko.

    masirajte malo bušicu, diži dijete na podrigavanje puno puta po podoju naročito kod ovakvih epizoda što si navela, a sad dok spava ponudi cicu maženjem po usnama možda automatski prime jer dok spavaju se lakše nose sa tim otpustom mlijeka.

    Najvjerovatnije se radi o jakom otpustu mlijeka pa napravi kako piše u gornjem linku, izdoji mrvu ručno tek toliko da auerole omekane i kad krene otpust mlijeka nježno prekini podoj i neka šprica mlijeko u ručnik, ja sam u tom trenutku to brzinski još ručno izdajala da ubrzam to da beba ne čeka predugo.

  7. #207
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Citiraj nataša prvotno napisa Vidi poruku
    nakon što smo uspjeli uvest samo sisanje juče neočekivano krenilo naveče užasna nervoza kod bebe, cijeli dan je sisala lijepo, no naveče kako krene, krene naglo gutat, guta ko mahnita nekih 5 minuta i onda krene šiza! plakanje, pljuvanje sise, izvijanje, kao da ju nešto boli, onako kao da ju nešto žiga i tako! ne znam jel to znak da joj je dosta sisanja il nema dosta mlijeka il šta? sve završi da nekako prihvati dudu i zaspe umorna!
    I kod nas ti je (bila) ovakva situacija pa sam bila preočajna, no mi smo našli rješenje. Možda će i vama pomoći.
    Koliko je beba stara? Nisam čitala prijašnje postove.

    Dakle, ovako. Moja Mini ima problem sa smirivanjem, odn. ne zna se sama uspavati. To pogađa velik broj djece i ljudi su u stanju to pripisivati grčevima i koječemu (usput rečeno, najkorisnija literatura je Karp, Najsretnija beba u kvartu; mada se ne slažem sa svime što tvrdi). Njima sisanje pomaže da se umire i zaspu. No, kao što Oka kaže, ja stvarno imam prejak refleks otpuštanja mlijeka i nju to valjda još više naljuti i uznemiri pa se ponaša baš ovako kako si opisala. U početku sam se mučila, sumnjala u sve i svašta, gnjavila je da jede, plakala što neće... I tako.
    No, onda sam nešto shvatila...
    1. Ako je umotam onako kako Karp opisuje u svojoj knjizi, smiri se, počne sisati i zaspi bez problema.
    2. Budući da to umatanje baš i ne volim, alternativa je da je nosim i dojim. Mini se smiri kad je držim na cici u položaju kolijevke, ali da ja pritom hodam, njišem se, plešem... Taj dio postaje malo problematičan jer ima više od 6 kg. Tu je bitno jako je čvrsto držati jer se nekad iznenada počne otimati.
    3. NAJVAŽNIJE: Shvatila sam da je najbitnije smiriti je i uspavati. Kad konačno zaspi, ako je gladna, probudit će se vrlo brzo, za 15-20 minuta, posve smirena i opuštena. E onda ju takvu smirenu lijepo nahranim i spava 4-5-6 h u komadu, dok opet ne ogladni.

    Koji god korak da odaberem (najčešće su 2 i 3 u kombinaciji), važno je umirivati je zvukom - šuškanje, pjevušenje... Ako je jako živčana, smirujemo je zvucima usisivača, nape, sušila za kosu... Djeluje.

    Nadam se da će ti nešto od ovoga pomoći i da nećeš odustati.

  8. #208
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    hvala vam puno na odgovrima! oka, onaj drugi link što si poslala je original naš scenarij! super da si mi to poslala, sad mi je lakše jer skroz brinem da nemam naveče dost mlijeka! znači, sad imam argument za eksplozivnu stolicu, vjerovatno odatle i sluz, jel tako, od naglog rada crijeva?
    mishekica
    , hvala na svajetima, pokušat ću tako..vjerujem da ću uspjeti! Beba je stara 6 tjedana

    GLAVNA STVAR JE ISPRAZNITI SIKU DO KRAJA, KAKO BI DOŠLI DO ONOG MASNOG MLIJEKA, ZAR NE?

  9. #209
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Tako je, važno je da zapamtiš koju si cicu dala zadnju i tu daješ u sljedećem podoju i ako baš nešto
    kratko dijete pocica jer se naguta zraka pa eventualno plače, kasnije mu opet ponudi tu istu cicu ako nije
    dijete cicalo kak spada na toj cici.

    Vidjet ćeš kad poraste da će ti to sve biti pod normalno.

  10. #210
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Mi se nismo mogle "do kraja" nacicati. Koliko god ona jela, mlijeka je uvijek bilo još i još i još... I onda se događalo da cijeli dan dajem jednu cicu jer nikako da dođemo do kraja, a druga hoće eksplodirati... E onda sam prestala s tom praksom i hranim je po osjećaju. Uostalom, dok ona ponovno odluči jesti, meni se opet ta ista cica napuni mlijekom pa ionako jede "prvo" mlijeko. Onda je fakat svejedno s koje će strane krenuti.
    Rijetko kad mijenjam cice tijekom jednog podoja jer joj uvijek bude dosta iz jedne. Jede dosta brzo, energično vuče i brzo je gotova. Ispočetka sam mislila da to ništa ne valja i da je gladna (posebno kad je počela urlati predvečer ) te da se moram strogo držati svih pravila, no sad vidim da nije tako. Napreduje više nego dobro i dok god je tako, nećemo mijenjati režim.

  11. #211
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Mishekica, u početku bi bilo dobro da se pazi pa mijenjaju cice i nije svako dijete isto.

    Niti ja sa svojom prvom nisam toliko marila, jer iskreno nisam do 1,5mjesec niti znala za to pa je ipak dobila 1,3 kg, ali se zato nagrčila i naplakala, a da ja nisam znala zašto.

    A sa drugim sam pak brinula o tome radi manjeg dobivanja na kilaži.

    Do daljnjega dok dijete malo ne poraste i dok se nauči nositi sa tim zrakom u bušici itd bolje da se koliko toliko pokuša spriječiti.

    I kako god okreneš nije isto da li daš ovu ili onu cicu, jest da se stvori vodenastije mlijeko i u ovoj na pola pocicanoj cici, ali na toj ipak prije dođe do masnijeg mlijeka.
    Istina ova druga cica zna pucati, pa ju je potrebno izdojiti malo tek toliko da omekani i naravno da ako je tvrda ko kamen da ju ne čuvamo nego praznimo što prije!

  12. #212
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Citiraj oka prvotno napisa Vidi poruku
    I kako god okreneš nije isto da li daš ovu ili onu cicu, jest da se stvori vodenastije mlijeko i u ovoj na pola pocicanoj cici, ali na toj ipak prije dođe do masnijeg mlijeka.
    Da, fakat. Ma ne kažem ja da to ne treba raditi, nego da nama baš nije pasalo. Trenutno eksperimentiram s "block feedingom".

  13. #213
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    Citiraj mishekica prvotno napisa Vidi poruku
    Da, fakat. Ma ne kažem ja da to ne treba raditi, nego da nama baš nije pasalo. Trenutno eksperimentiram s "block feedingom".
    šta je to?

    ja sam danas uhvatila ritam ovako: jedna cica do kraja, ako joj fali, malo druge. sljedeće hranjenje počenmo sa onom starom i nastavimos drugom..i tako..vald je to ok. danas je bila stolica dva puta, kao manje sluzava, ali i dalje eksplozivna i vodenasta..a vald je to sve ok..ipak je to samo dojenje ..nema formule koja bi stvorila formasto govance :/

  14. #214
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    To je Kaee objašnjavala na nekoj temi... Nudiš jednu cicu tijekom, recimo, 3 h, a onda sljedeća 3 h drugu.
    ...

    Nakon okinih objašnjenja, danas sam opet pokušala forsirati da pocica jednu do kraja i fakat ne ide. Ima li to možda veze s mojim (pre)jakim refleksom otpuštanja mlijeka?
    Gnjavila sam tu jednu i gnjavila... a Mini sve nešto kilavi. Onda sam je prebacila na drugu (punu) pa je počela jesti kao sumanuta.

  15. #215
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    ja sam moju curu danas varala nekoliko puta....maknem ju s jedne sise koju je počela i kad krene gnjavit za drugu, jer u ovoj slabije ide, ja ju kao odmaknem, malo pomazim, par sekundi i ponovo vratim na istu....upalilo je, na minut dva, dovoljno..jer joj općenito ne treba dugo da se nasisa.... i danas je to funkcioniralo..... drugu dam samo malo, ako je baš frka, jer znam da će mi trebat za idući podoj..pa bolje da isisa ovo masno..

    jutros sam se ustala sa ogromnim tvrdim sikama..ne znam zašto..jel moguće da je to naišlo naglo mlijeko il šta? inače su uglavnom ispuhane..no prije par dana bilo ono frka, kao da nije bilo dost, možda je sad navukla pa krenilo?!
    Posljednje uređivanje od nataša : 22.04.2013. at 22:37

  16. #216
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Cura raste pa si navuće više, čestitam na lijepom umirenju i produženju dojenja na jednoj, cici.
    Tako se to radi, ne forsiraš već prema situaciji, bravo!

    Tvoja je cura je vjerovatno imala skok u razvoju vidi ovdje
    http://www.roda.hr/article/read/skokovi-u-razvoju

  17. #217
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    Citiraj oka prvotno napisa Vidi poruku
    Cura raste pa si navuće više, čestitam na lijepom umirenju i produženju dojenja na jednoj, cici.
    Tako se to radi, ne forsiraš već prema situaciji, bravo!

    Tvoja je cura je vjerovatno imala skok u razvoju vidi ovdje
    http://www.roda.hr/article/read/skokovi-u-razvoju
    ma bravo za tebe za savjete koje daješ, svaka ti čast! i na žurnim odgovorima! vjerovatno ej to bilo to...pa si je sad navukla više, poptuno neobična situacija sa ogromnim tvrdim sikama ujutro, a dojenej istim tempom bilo..idem malo pročitat

  18. #218
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Drago mi je ako pomaže, tako ćeš i ti jednog dana, nakon puno mjeseci i godina dojenja te sa svojim iskustvom koje si eto sad počela sakupljati, pomoći nekome i bit ćeš sretna ako uspiješ!
    Posljednje uređivanje od oka : 22.04.2013. at 23:14

  19. #219
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    jel moguće da sad, po najnovijem, imam soor! ? bradavice me bole za poludit, na početku dojenja strašno!!!, a povremeno oštra probadajuća bol, i vređa me i majica na njima. curka u ustima nema ništa..bar mi se tako čini, jezik i to.... moje bradavice su lagano roskaste, a kad se ukurte na vrhz kao da pobijele...imam rojazol kod kuće, šta da s njim radim? kako da ga upotrijebim?
    a bože, šta sve više me neće snać...

  20. #220
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Možda si već pročitala ali evo ti link ako nisi http://www.roda.hr/article/readlink/1509

    Prema svim tvojim riječima to je soor, liječi se rojazolom nekoliko tjedana, u isto vrijeme se liječi mama i beba.
    Ti mažeš bradavice, a dijetetu usta nakon podoja, piše točno na ovom linku.
    Izbaci slatkiše iz svoje prehrane i bijeli kruh po mogućnosti.
    Osobno sam osim rojazol koristila i citrofit kapi. Ako utipkaš u google ili ovdje imaš puno o tome.
    Obavezno luftaj cice čim više i mijenjaj često grudnjake ako ih sad nosiš, a iste bi trebalo kuhati na 60 ili 90.

    Čim ćeš početi terapiju bit će ti lakše, ali moraš terapiju odraditi do kraja.

  21. #221
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    Citiraj oka prvotno napisa Vidi poruku
    Možda si već pročitala ali evo ti link ako nisi http://www.roda.hr/article/readlink/1509

    Prema svim tvojim riječima to je soor, liječi se rojazolom nekoliko tjedana, u isto vrijeme se liječi mama i beba.
    Ti mažeš bradavice, a dijetetu usta nakon podoja, piše točno na ovom linku.
    Izbaci slatkiše iz svoje prehrane i bijeli kruh po mogućnosti.
    Osobno sam osim rojazol koristila i citrofit kapi. Ako utipkaš u google ili ovdje imaš puno o tome.
    Obavezno luftaj cice čim više i mijenjaj često grudnjake ako ih sad nosiš, a iste bi trebalo kuhati na 60 ili 90.

    Čim ćeš početi terapiju bit će ti lakše, ali moraš terapiju odraditi do kraja.
    hvala ti na odgovoru. imam citrofit kapi kod kuće, pije ih moja starija curka za imunitet, odlična stvar, a kako da ga primjenim u ovom slučaju?
    idem čitat članak..piše valjda kako mazati bebi usta

  22. #222
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    Ja sam svome mazala rojazol gel, I to tako da sam nasla najmanju zlicicu U kuci, na nju istisla malo gela I njemu U usta! Onda on to razmulja jezikom! Ugodnog je okusa, lipo mirise, ja bi to jela :freakzasirupesamja:

  23. #223
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    Citiraj fingertips prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam svome mazala rojazol gel, I to tako da sam nasla najmanju zlicicu U kuci, na nju istisla malo gela I njemu U usta! Onda on to razmulja jezikom! Ugodnog je okusa, lipo mirise, ja bi to jela :freakzasirupesamja:
    pa nije loša ideja, jedino ako na taj način joj ne budem previše stavila u usta, nekako me strah, ipak je to kemija.. koliko si stavila?

  24. #224
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    Maze se tri puta dnevno, 1/4 zlicice. A gle nama je pomoglo,znam da je kemija, al protiv bolesti ne mogu drukcije, neznam!

  25. #225
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    Citiraj fingertips prvotno napisa Vidi poruku
    Maze se tri puta dnevno, 1/4 zlicice. A gle nama je pomoglo,znam da je kemija, al protiv bolesti ne mogu drukcije, neznam!
    ma naravno, samo nisam znala koliko puta, patronažne mi nisu rekle...super , ono....
    thnx

  26. #226
    Jesen u meni avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Lokacija
    Negdje iznad duge
    Postovi
    640

    Početno

    nataša, jako mi je drago da se sve okrenulo na dobro!
    mi već dva tjedna dojimo bez šeširića. presretna sam da smo se riješili tog čuda.
    i dalje se dohranjujemo zbog premale količine mlijeka (trudim se piti tekućinu, pijem čajeve za dojilje, izdajam, koristim tople obloge, masiram...a količina i dalje ostaje jednako otužna).
    međutim, imam ragade koje jednostavno ne zacijeljuju dok dojimo tj. on kao da sve što i zacijeli nakvasi pa se opet otvore rane.
    teška srca sam odlučila napraviti pauzu od 2-3 dana dok malo ne zaraste. danas je drugi dan i već se vidi napredak te me puuuno manje bole bradavice. jako mi nedostaje dojenje i imam grižnju savjesti, iako vidim da je njemu dobro i dajem mu izdojeno mlijeko (i dalje je to max. 30 ml izdojeno iz obje zajedno ). mažem bradavice svojim mlijekom i purelanom.
    malo me strah hoće li ponovno htjeti prihvatiti. i do sada je dobijao dohranu na bočicu, ali je prvo obavezno sisao.
    imate li savjet koliko maksimalno mogu praviti tu pauzu, a da ima učinka tj. da ragade zarastu, a da on ne zaboravi sisati?
    ne želim ponovno šeširiće, jer smo ih se jedva riješili.
    sad kad opet počnemo s dojenjem, želim da pravilno prihvati. koliko sam do sada skužila on otvori dosta usta (ili mu ja pomognem povlačeći lagano bradu prstom); ponekad ne uspijem na vrijeme ugurati, jer on brzo počne zatvarati usta.
    problem su i ravne bradavice. tj. ponekad se ukrute i malo ispupče, ali su mu tada prekratke, predebele i pretvrde i želi i može ih prihvatiti tek kad malo omekšaju i omlitave, onda mu ih prstima gurnem u usta. ponekad odmah izgura jezikom, a ponekad uhvati. bradavice i kad dobiju oblik tj. kad ih on izvuče sisanjem, ostanu takve svega par sekundi i onda omlitave. otvrdnu od leda ili pri tuširanju, ali onda ih ne prihvaća iz gore navedenih razloga.
    problem je i način na koji je uhvati. valjda mu je previše mlitava i ispada pa on kad osjeti da je može uhvatiti, stisne čeljust (uglavnom to bude na areoli) i kao usrče. ne moram pričati da to jako boli kad imate ragade.
    usna mu bude izvrnuta prema van. jezik ne vidim. dojka i areola su dosta velike i mekane pa nema šanse da sve uhvati (tek kad onako otvrdnu postanu dovoljno male i namreškane, ali njemu pretvrde), iako mi se čini da uhvati dio areole.
    rijetko ga ispravljam, jer sam sretna da ikako uhvati (vjerujem da je ovo pogrešno, ali eto).
    ponekad se sav zacrveni, počne cviliti/plakati i maše glavom unatrag dok mu je dojka još uvijek u ustima pa je rastegne kao žvaku. koliko sam skužila tada mu mlijeko prejako curi pa se teško nosi s tim. tada čujem da guta, inače rijetko. kad u žaru te borbe ispusti dojku, mlijeko ne štrca, nego ako je stisnem rukom, kužim da puno lakše i više izlazi nego inače. može li se ovo riješiti nekim položajem.
    dojimo u ležećem i sjedećem položaju.
    uspije napraviti vakum.
    molim pomoć savjetom. hvala.

  27. #227
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    Citiraj Jesen u meni prvotno napisa Vidi poruku
    nataša, jako mi je drago da se sve okrenulo na dobro!
    mi već dva tjedna dojimo bez šeširića. presretna sam da smo se riješili tog čuda.
    i dalje se dohranjujemo zbog premale količine mlijeka (trudim se piti tekućinu, pijem čajeve za dojilje, izdajam, koristim tople obloge, masiram...a količina i dalje ostaje jednako otužna).
    međutim, imam ragade koje jednostavno ne zacijeljuju dok dojimo tj. on kao da sve što i zacijeli nakvasi pa se opet otvore rane.
    teška srca sam odlučila napraviti pauzu od 2-3 dana dok malo ne zaraste. danas je drugi dan i već se vidi napredak te me puuuno manje bole bradavice. jako mi nedostaje dojenje i imam grižnju savjesti, iako vidim da je njemu dobro i dajem mu izdojeno mlijeko (i dalje je to max. 30 ml izdojeno iz obje zajedno ). mažem bradavice svojim mlijekom i purelanom.
    malo me strah hoće li ponovno htjeti prihvatiti. i do sada je dobijao dohranu na bočicu, ali je prvo obavezno sisao.
    imate li savjet koliko maksimalno mogu praviti tu pauzu, a da ima učinka tj. da ragade zarastu, a da on ne zaboravi sisati?
    ne želim ponovno šeširiće, jer smo ih se jedva riješili.
    sad kad opet počnemo s dojenjem, želim da pravilno prihvati. koliko sam do sada skužila on otvori dosta usta (ili mu ja pomognem povlačeći lagano bradu prstom); ponekad ne uspijem na vrijeme ugurati, jer on brzo počne zatvarati usta.
    problem su i ravne bradavice. tj. ponekad se ukrute i malo ispupče, ali su mu tada prekratke, predebele i pretvrde i želi i može ih prihvatiti tek kad malo omekšaju i omlitave, onda mu ih prstima gurnem u usta. ponekad odmah izgura jezikom, a ponekad uhvati. bradavice i kad dobiju oblik tj. kad ih on izvuče sisanjem, ostanu takve svega par sekundi i onda omlitave. otvrdnu od leda ili pri tuširanju, ali onda ih ne prihvaća iz gore navedenih razloga.
    problem je i način na koji je uhvati. valjda mu je previše mlitava i ispada pa on kad osjeti da je može uhvatiti, stisne čeljust (uglavnom to bude na areoli) i kao usrče. ne moram pričati da to jako boli kad imate ragade.
    usna mu bude izvrnuta prema van. jezik ne vidim. dojka i areola su dosta velike i mekane pa nema šanse da sve uhvati (tek kad onako otvrdnu postanu dovoljno male i namreškane, ali njemu pretvrde), iako mi se čini da uhvati dio areole.
    rijetko ga ispravljam, jer sam sretna da ikako uhvati (vjerujem da je ovo pogrešno, ali eto).
    ponekad se sav zacrveni, počne cviliti/plakati i maše glavom unatrag dok mu je dojka još uvijek u ustima pa je rastegne kao žvaku. koliko sam skužila tada mu mlijeko prejako curi pa se teško nosi s tim. tada čujem da guta, inače rijetko. kad u žaru te borbe ispusti dojku, mlijeko ne štrca, nego ako je stisnem rukom, kužim da puno lakše i više izlazi nego inače. može li se ovo riješiti nekim položajem.
    dojimo u ležećem i sjedećem položaju.
    uspije napraviti vakum.
    molim pomoć savjetom. hvala.
    dakle, jeseni, sve, ali sve sam prošla, jednako tako!!!!
    prvo, jako je dobro da si napravila pauzu da ti ragade zarastu, ja sam imala ragade strašne i radila sam pauzu tri puna dana na jednoj , i 4 na drugoj!!!! nisam mogla zamislit dat joj u usta te ljute rane. lijevu bradavicu sam joj dala tek 4. dan, dok sam desnu ranije, ali preko šeširića( kakva greška!!) No, kako je pila te dane na flašicu , šeširiće je jedino htjela, gola bradavica nije dolazila u obzir, šeširić ju je podsjećao na flašicu, pa je tako htjela! svo to vrijeme išla je i dohrana i i sisanje preko šeširića. onda sam u jednom monetu odlučila skinit šeširiće pa pod cijenu da više uopće ne sisamo! tako je i bilo, no ona prihvatila!!! tako smo sisali dva dana, uz dohranu po noći dva puta. onda samo u jednom momenut nije htjela sisu, pisala sam baš tu, dva puna dana ni čut! te dane sam se izdajala i to sam odlučila imati dovoljno za svaki obrok! jednom sam izdajala 2,5 sata!!!! obično je trajalo sat i po da bih dobila 1120,130 ml koliko joj je bilopšotrebno... ali ja sam ti tako navukla dovoljno i ona je nakon dva dana htjela sisu, nekim čudom, ne znam šta joj bi, ali mislim da joj je zasmetao bijeli luk koji sam stavila u špinat..... i onda je ona počela sisat, pa sam nekoliko dana se izdajala za noćno i tako imala ritam! sisanje preko dana i oko ponoći se izdojim za 2-3 ujutro... no do ujutro su mi sike bile tvrde, znači, morala sam češće ili izdajat ili dati sisati, ja odlučila na sisanje! i tako sam ti ja došla do samo sisanja, samo samo! NISAM NI SANJALA!! 5 TJEDANA BORBE,sa svim i svačim, 5 tjedana, i nakon 5 tjedana mi samo sisamo!!!!!ona sad ima koliko joj treba, imala je i skok u razvoju, nasisavala se ta dva dana svako malo, osjetila sam da joj fali, no navukla je i sad opet ima dovoljno!


    hvala MIMAH I OKA NAJVIŠE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! I ostalima, naravmno

    Jel trebam reći koliko puta sam bila na rubu odustajanja?! svako malo, i svaki put kad bi skoro odustala, nešto bi se promijenilo! to vrijeme kad nije htjela sisu ni blizu, svaki put prije nego joj dam izdojeno sam nudila sisu, i nikako! skoro sam odustala..i onda sam rekla sama sebi ponudit ću još jednom pa ako prihvati, dobro, a ako ne, ko ga šiša, JA NE MOGU VIŠE!!!!!!!!!!!!! I eto čuda, tad je prihvatila!!! Bog nagradi uporne..
    ja se raspisala, ali morala sam.... vidim da ti je teško i da imaš volju, i samo stvarno treba bit uporna, nek ti nasisava, navući će on dovoljno!!! jel imaš podršku muža?! ako imaš, to ti je pola posla, ja nisam imala.. a sad je sav sretan što sisamo! eh...

    želim ti svu sreću!

  28. #228
    Jesen u meni avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Lokacija
    Negdje iznad duge
    Postovi
    640

    Početno

    nataša, hvala na podršci. presretna sam što ovdje dijelimo iskustva. beskrajno je lakše kad nisi sam.
    imam veliku podršku muža i obitelji i svi cijene što se cijeli dan i noć bavim hranjenjem. ponekad bi rekli da odustanem i da sam dala i sve od sebe i da se ne moram patiti, jer bi im bilo žao, ali bi i meni njima bilo drago što bih nastavila.
    vodim se motom da se uvijek stigne odustati. kao i ti mislim "ma još ću ovaj put pa ću vidjeti za dalje".

    smiješni trenutci su kad sam se uspjela ispržiti toplim oblozima pa sam morala mazati kremu protiv opeklina te kad je muž poluozbiljno rekao da ne želi da dijete postane kanibal jer povuće moju krv (nije nikada jako povukao. 2-3 puta se u onome što bljucka vidio roskasti ili hrđasti trag).

    neugodno mi je gnjaviti našu savjetnicu za dojenje, iako je stvarno super i pomogla nam je i oko sjedalice, ali razmišljam da je zamolim da dođe kad budemo opet pokušavali pa da vidi radimo li to dobro. bed mi je da ne bi opet nastale rane ako nastavimo raditi pogrešno pa da onda opet moram raditi pauzu. već mi i ovako strašno nedostaje dojenje i srce mi se cijepa kad vidim kako u snu sisa na prazno.

    zaboravih još pitati o tome koliko ga dugo držati na dojci.
    znam da se ne preporučuje ograničavanje podoja, ali su mi rekle i pedijatrica i patronažna da ga zbog ragada (i zbog toga što nemam dovoljno mlijeka pa ionako treba nadohranu) stavljam pri svakom podoju po 10-15 min na svaku dojku, tako da mozak stvori refleks i počne proizvoditi više mlijeka. ja sam ga nekad držala i po pola sata na svakoj. obično bi sam pustio, ali ne zato što bi se najeo nego npr. jer bi se unervozio ili zaspao. u tih pola sata bi imao npr. 4-5 naleta gore opisanog bacanja koje ja tumačim naglijim naletom mlijeka.
    kad papa, onda mi bradavice budu kao jako raskvašene, na vrhu bude koža onako bijela i kao odignuta kao kad izađete iz kade. nekad na vrhu bude kao sirasta naslagica koja me podsjeća na blago žućkasto vrhnje. ne znam je li to gnoj (iako nemam ovako dojam da se gnoje ragade) ili on dok jede izbljuje sirić ili je to naslaga masnijeg mlijeka koje uspije povući.

    i moje su bradavice roza-crvene na vrhu, kao da su upaljene. ginekologinja ih je pregledala i rekla što da radim za ragade i da nije ništa strašno i da se ne moram bojati hoće li to imati dugoročne posljedice kao što je rak, što je mene plašilo. malac je imao soor, ali smo ga brzo riješili. ginica je rekla da ga ja nemam i da on ne može prijeći na mene ako imam dobar imunitet. u to vrijeme kad ga je on imao smo koristili šeširiće pa sam se možda i zato izvukla. od pedijatrice smo dobili daktarin i to smo mu mazali prstom u usta direktno po jeziku, nepcu i obrazima. svidjelo mu se jer ima okus naranče pa je još dugo poslije slasno mljackao.

    sorry što sam vas zatrpala s gomilom informacija i pitanja, ali puno mi se toga mota po glavi i pomaže svaki savjet.
    Posljednje uređivanje od Jesen u meni : 27.04.2013. at 03:16

  29. #229
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Jesen, nisam kompetentna za davati savjete, kao što bi ti neki ovdje s radošću potvrdili, pa neću ulaziti u dubioze oko stvari za koje nisam adekvatno educirana.
    Mogu samo podijeliti svoje iskustvo.

    Imali smo sličnu priču i kod nas se na kraju ispostavilo da Mini ima skraćen frenulum i da joj to radi sve probleme oko prihvaćanja dojke. Ja sam (vjerojatno) pogriješila što je nisam forsirala da nauči pravilno loviti, ali naprosto nisam imala srca. Jedva bi primila dojku i ja ju onda maknem da je namjestim kako treba. Onda opet. I opet. I opet. I onda ona odjednom više ne želi jer ju valjda živcira što je stalno popravljam. Dakle, mogla sam ili imati vrišteće i gladno dijete koje ću u konačnici isforsirati da uhvati kako treba (ili se onesvijesti od gladi) ili prihvatiti da siše pogrešno, ali barem JEDE. Ja sam odabrala ovo drugo. Možda nisam trebala i možda je pogrešno, ali bolje je i to nego da sam odustala od dojenja.
    I onda se dogodilo čudo. Ne znam kako, ni kada, ali ona je odjednom naučila sama loviti kako treba (jadno dijete, mora se samo brinuti za sebe kad mati neće...). Uglavnom, sad smo u fazi da je samo primim u naručje, a ona obavi sve drugo (dakle, ne moram je ni približavati, ni ciljati... ništa). Naravno, ima dana kad je nervoznija pa me razvlači, grize, grebe... pa joj ne paše ova poza, pa ne paše ona... pa joj se ne da vući... ali sve to nekako svladamo i guramo dan po dan. U globalu - jede i napreduje, a mene više ne boli. osim kad grebe.

    Ragade sam imala strašne, ali nisam pravila pauzu jer sam se bojala da više neće htjeti jesti. Malo sam štedila jednu po jednu bradavicu, ali mislim da nije bilo više od pola dana, dan. Mazala sam Melemom, ali samo povremeno. Mislim da je najvažnije to luftati, ali meni je bilo malo nezgodno hodati tako stalno po stanu jer je mlijeko išlo u potocima.

    Količina mlijeka se povećava dojenjem ili izdajanjem. Ako beba odbija jesti, preostaje ti izdajanje. Međutim, nisam sigurna (savjetnice će to znati) pomaže li BILO KAKVO izdajanje ili trebaš paziti da bude pravilno i oponaša prirodno sisanje.

    Sretno!

  30. #230
    Jesen u meni avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Lokacija
    Negdje iznad duge
    Postovi
    640

    Početno

    Mishekice, hvala.
    Imam električnu izdajalicu kojoj se mogu podesiti i jačina i brzina povlačenja. također radim prema uputama 7 min pa odmor, pa 5 min pa odmor pa 3 minute. znam da i izdajalice oštećuju bradavice, ali nekako me najviše boli kad povuče, a kasnije je ok. a i to mi je način da popravim količinu mlijeka.

    Bila nam je danas rodina savjetnica za dojenje i puno pomogla, a pogotovo psihički.
    Kaže da hvat i nije loš i da će biti i bolji kad mališa malo naraste (jer su dojke i areole velike pa će moći više uhvatiti kad on bude veći).
    Posavjetovala me i kako da smanjimo količinu AD kad budemo spremni. Plan mi se čini posve izvediv.
    Najbitnije je sada da se ragade oporave, a na dobrom su putu, pa se bacamo punom parom na sikenje (danas smo malo počeli i još uvijek boli, ali super je što je on bez problema opet prihvatio i bio je tako zadovoljan - razmišljam da mu ipak dam bar 2-3 puta dnevno da siki sve dok se ne oporave, to ne bi trebalo jako ugroziti proces oporavka, a i on i ja bi bili zadovoljniji).

    kupila sam lanolin u ljekarni kao repromaterijal pa ako nekom bude trebao, dobro je znati da je tako puuuno jeftiniji (usporedba - mini kremica markiranog lanolina od 7,5g je oko 60 kn, a ovaj lanolin od 100g je oko 30kn!)

  31. #231
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Meni je dragi išao u ljekarnu po čisti lanolin i žena mu je prodala neku njihovu smućkanu kremicu za guzu od lanolina. Nisam mu imala srca reći da nam to ne treba.

    Uglavnom, boljelo je strašno. Ni sama ne znam kako sam izdržala. Valjda zato što sam tvrdoglava. Joj, kad se sjetim... Svaki put kad ona potegne, meni poteku suze.

  32. #232
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Imam jedno glupo pitanje...

    Može li moja beba previše jesti? Da objasnim na što mislim - trudim se ne čekati da beba plače od gladi, već joj često nudim dojku. Onako, kad se meni učini da bi baš mogla jesti. Ili, jasno, kad ona nedvosmisleno traži. Nekad prihvati, nekad ne. Zanima me je li moguće da ona počne jesti "iz običaja", odn. samo zato što joj nudim, a da uopće nije gladna.

    Meni se to čini kao besmislica, ali opet... štajaznam...

  33. #233
    enchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    renesansna zvijezda
    Postovi
    1,433

    Početno

    Dijete koje doji na zahtjev ne može previše jesti, niti biti predebelo. Kvaka je u tome što je dojka djetetu više od samo hrane, to im je po potrebi utjeha, pa zabava, pa maženje...
    Radiš ispravno, opusti se!

  34. #234
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Hvala.

  35. #235

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    367

    Početno

    Citiraj mishekica prvotno napisa Vidi poruku
    Imam jedno glupo pitanje...

    Može li moja beba previše jesti? Da objasnim na što mislim - trudim se ne čekati da beba plače od gladi, već joj često nudim dojku. Onako, kad se meni učini da bi baš mogla jesti. Ili, jasno, kad ona nedvosmisleno traži. Nekad prihvati, nekad ne. Zanima me je li moguće da ona počne jesti "iz običaja", odn. samo zato što joj nudim, a da uopće nije gladna.

    Meni se to čini kao besmislica, ali opet... štajaznam...

    Tako ja radim od kad je moja beba imala 2mj, da bih izbgejla plac/vristanje/nervozu sam joj nudila prije nego li bi uopce ona skontala da je gladna. Svi zadovoljni: ona-nije gladna, ja-nema nervoze.
    I dan danas tako papamo (uz dohranu)

  36. #236
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Citiraj mishekica prvotno napisa Vidi poruku
    Imam jedno glupo pitanje...

    Može li moja beba previše jesti? Da objasnim na što mislim - trudim se ne čekati da beba plače od gladi, već joj često nudim dojku. Onako, kad se meni učini da bi baš mogla jesti. Ili, jasno, kad ona nedvosmisleno traži. Nekad prihvati, nekad ne. Zanima me je li moguće da ona počne jesti "iz običaja", odn. samo zato što joj nudim, a da uopće nije gladna.

    Meni se to čini kao besmislica, ali opet... štajaznam...
    Radiš baš kako treba.

Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •