Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 215

Tema: siromaštvo- prositi ili ne

  1. #1
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno siromaštvo- prositi ili ne

    Nisam znala kako nazvati temu. pokušala sam naći staru jer znam da smo već pisali o prosjacima u gradu, ali nisam uspjela.

    Uglavnom, osim uobičajenih prosjaka koji već godinama "rede" na istim lokacijama po gradu. Povremenih koji mi izgledaju da stvarno nemaju i to im je zadnja nada, počela sam primjećivati neke nove i ne znam što bi si mislila.

    Uglavno su mlađi, normalno obučeni, stoje ispred raznih dućana prehrammbenih proizvoda, imaju veliki karton obješen oko vrata i traže pomoć.
    Situacija je svima teška, nekim stvarno neizdrživo teška i pretpostavljam da ne bi stajali tamo da im stvarno ne treba. Ali onda opet - mladi ljudi, baš ono mladi. I ima ih puno po gradu. Mora da ih je velika sila natjerala na to, ali opet si mislim, šta stvano nije moguće naći nekakav posao tipa čiščenja kuće, čuvanja djece, ne znam nešto. Ali očito je, kada stoje tamo.
    Pričala sam s MMom- veli on, pa nisu svi snalažljivi. ostali su bez posla i ne znaju šta poduzeti.

    baš sam pod nekim čudnim dojmom. na ove stralne po gradu, za koje znam da žive od prosjačenja, sam oguglala. Svaki novi starac ili invalid koji me zamoli za pomoć, me dirne, ali ovo. Baš imam neki čudan osjećaj.

    Viđate li ih vi? Što mislite?

  2. #2
    anasti avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    614

    Početno

    ne znam što da mislim. ali nakon loših iskustava s prosjačenjem,čini mi se da su 90% prevaranti. možda griješim i možda ovo ružno zvuči, ali odlučila sam radije 2kn ostaviti konobarici koja rinta po sezoni nego "prosjaku" koji ima mobitel bolji od mene, sjedi cijeli dan na kavi ili pije..

  3. #3
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    možda nije vezano za temu, ali ljetos sam se zaprepastila kad sam na jednom događanju (koncert i sl.) vidjela curicu od 12-tak godina, lijepo obučenu kako prosi u 10 navečer

  4. #4
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Ne znam...obično dajem invalidima, jer si nekako mislim da je ipak njima teže...Ili čovjeku koji na Slavonskoj pere prozore autima.

    Ili, ako ovakvi kako Nanoibeba opisuje, stoje ispred dućana i kažu da su gladni, pitam ih šta žele pojesti, pa im kupim za cca. 20tak kuna...Nekoliko puta su me odbili, a neki su tražili da im kupim cigarete ili bon za mobitel - to odbijem, pa me opsuju. Neki su pak bili zahvalni, i vidjela sam da im je stvarno trebalo, pa onda ne odustajem.

  5. #5
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    ja ove po gradu, stzalne, već gotovo poznajem

    Dajem starcima i invalidima, a sada pred Boić, fakat dajem svima

    Ali ovo stvarno ne zna što je - novi "posao" ili stvarno potreba. Potrudili su se napraviti taj veliki plakat, onda sam isti vidjela i u centru grada, a kolegica mi veli da ih ona isto stalno viđa - radi se o drugom dijelu grada.

    ne znam kaj bi si mislila.

  6. #6
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    ja sam, valjda, naivna pa mislim da je te ljude stvarno neimaština natjerala na prošnju. Srećom, ne mogu im se staviti u kožu, ali pretpostavljam da ti dođe neki trenutak u životu kad ti sve lađe potonu i kad nemaš snage hodati okolo i tražiti taj neki posao tipa čišćenje/čuvanje i slično. I onda valjda više ne vidiš izlaz iz toga i napišeš tu poruku.
    Vjerujem da netko stvarno mora biti očajan da bi stao pred dućan i tražio hranu. Malo ljudi ima baš toliki obraz-džon da to rade promišljena. Ali kao što rekoh, ja sam možda naivna

  7. #7
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj rossa prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam, valjda, naivna pa mislim da je te ljude stvarno neimaština natjerala na prošnju. Srećom, ne mogu im se staviti u kožu, ali pretpostavljam da ti dođe neki trenutak u životu kad ti sve lađe potonu i kad nemaš snage hodati okolo i tražiti taj neki posao tipa čišćenje/čuvanje i slično. I onda valjda više ne vidiš izlaz iz toga i napišeš tu poruku.
    Vjerujem da netko stvarno mora biti očajan da bi stao pred dućan i tražio hranu. Malo ljudi ima baš toliki obraz-džon da to rade promišljena. Ali kao što rekoh, ja sam možda naivna
    X

    Ovako i ja...Ako netko ima ruke i noge još uvijek ne znači da može raditi.... Tko zna što je ljude natjeralo da se tako ponašaju.

    Dajem i zahvalna sam što mogu dati.

  8. #8
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    I ja isto mislim da je riječ o neimaštini i da nije ugodno to raditi niti stajati ispred dućana.

    Ono što i nije jasno su ti plakati koji su očito svi isti. Znači, ipak se onako pitam, nije li to neki novi "posao" ili je stvarno postalo tako teško kod nas živjeti i preživljavati.

  9. #9
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Nisam vidjela tu djecu, ali recimo moj mali susjed svaki dan prosi na obližnjoj benzinskoj crpki. Nije mu potreba, nego prosi za cigare i pivu. Ima oko 11 god.

    S druge strane imaš ljude kojima stvarno treba. Slučajno sam naišla na ovo. Emisija kontakt od 22.11. http://www.hrt.hr/index.php?id=enz&tx_ttnews[cat]=599&cHash=03f4e3eebe

    Dečka je mama ostavila s 9 god, nije imao što za jesti, morao je prositi.

    Nisam pametna. Iako sam i ja mišljenja da 90 posto njih nema potrebe prositi, nego im je to najjednostavniji način doći do novca.

  10. #10
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Kakvi su to plakati, NiB?

  11. #11
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Veliki, ona kao sendvič reklame. I osim teksta, na njima je par smajlića.

    I to nisu djeca, nego mladi ljudi.

    Nije da mi nije pala na pamet skrivena kamera ili neka reportaža za TV, gdje se gleda koliko su ljudi osjetljivi.

    opet si mislim, mora da je velika sila to napraviti i stajati pred dućanom, ali baš da ih je toliko. Ja sam vidjela pred Lidlom i u jurišićevoj, kolegica mi veli pred konzumom i isto Lidlom, ali u Dubravi

  12. #12
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Meni je na pamet pala nekakva društvena, "gerilska" akcija.

  13. #13
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je na pamet pala nekakva društvena, "gerilska" akcija.
    i meni je to prvo palo na pamet
    a ima sad i nekih jumbo plakata na tu temu, a isto još ne piše za što su
    ma to je to

  14. #14
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Mene niti ne muči je li njima stvarno jako teško ili ne, uvjerena sam da je.
    Ali me muči što se često pitam koliko uopće time nekome pomažem.
    Nedavno je u bus ušla jedna žena i ispričala kako je tu subotu rodila (a to je bila srijeda), kako živi u nekakvoj kućici bez struje, vode, u groznim uvjetima, i kao, kad dođe patronažna i vidi te grozne uvjete oduzet će joj bebu. Cijeli bus se rasplakao i svi su joj dali ponešto, iako sam uvjerena da većina tih ljudi i sama jedva spaja kraj s krajem. Ali ja se mislim, koliko joj to uopće pomaže? S time može kupiti hranu i neke potrepštine za bebu, ali ako npr nema struje, a dolazi zima, kako će grijati stan za malu bebu? Neće li i dalje patronažna sestra i socijalna služba zaključiti da to nisu uvjeti za bebu, što i nisu? I ako ona 4 dana nakon poroda prosi po javnom prijevozu, tko je s bebom? (nije ju vodila sa sobom, a vidjela sam da je bila trudna par mjeseci ranije, kada je također prosila).


    Mislim, sad sam izanalizirala tu sirotu ženu na osnovu poluinformacija, a ni sama je nisam pitala više o njenoj teškoj sudbini. O kojoj bi se vrlo vjerojatno rado nekome izjadala. Hoću reći da mi se čini da je to sve... ta pojedinačna prošenja su samo flasteri na velikim ranama (ne ulazim u slučajeve organiziranog prošenja i zloupotrebe, to je samo po sebi jasno).
    Mislim da se taj problem može rješavati samo organiziranim instituocionaliziranim pomaganjem potrebitih. Ono što bi trebali raditi centri, ali taj sistem je katastrofalan. Oni bi trebali u takvim slučajevima pokrenuti javnost: evo ovdje ovoj ženi treba to, to i to da bi imala uvjete da zadrži svoju bebu, pomozimo joj jer se stvarno trudi.


    Inače, kad netko prosi, nekad dam, nekad ne. Ali djeci NIKAD ne. Ako dijete prosi, trebalo bi zvati policiju koji bi trebali obavijestiti centar. Trebalo bi, iako znam slučajeve koji su to pokušali i dobili blijedi pogled policajca uz pitanje "a šta sad od mene očekujete?".

  15. #15
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je na pamet pala nekakva društvena, "gerilska" akcija.
    e vidiš, to bi stvarno moglo biti.

    Nije mi palo na pamet. jednostavno mi je sve nekako čudno.

  16. #16
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ma sto posto je gerilski marketing u igri, sto posto

  17. #17
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    A i pred kvartovskom Dionom u Novom Zagrebu. S time da taj mladić nije tamo prečesto, a ima i duhovit karton s vanzemaljcima.
    Mislim o svemu otprilike kao NiB.

  18. #18
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ako je marketing traje već jako dugo. Kod Pothodnika GK takvi prosjaci ili gerilci - sa plakatima u obliku sendviča sa nacrtanim smajlićima i porukama tipa imam faks a nemam posao stoje već mjesecima.

  19. #19
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Joj, baš dobro da sam otvorila temu. Otvorile ste mi oči. 100% je to to.

    E sada me zanimaju i detalji. O onoj grupi oko ZETa se dosta čulo, za ovo nemam pojma

  20. #20
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj rossa prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam, valjda, naivna pa mislim da je te ljude stvarno neimaština natjerala na prošnju. Srećom, ne mogu im se staviti u kožu, ali pretpostavljam da ti dođe neki trenutak u životu kad ti sve lađe potonu i kad nemaš snage hodati okolo i tražiti taj neki posao tipa čišćenje/čuvanje i slično. I onda valjda više ne vidiš izlaz iz toga i napišeš tu poruku.
    Vjerujem da netko stvarno mora biti očajan da bi stao pred dućan i tražio hranu. Malo ljudi ima baš toliki obraz-džon da to rade promišljena. Ali kao što rekoh, ja sam možda naivna
    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    X

    Ovako i ja...Ako netko ima ruke i noge još uvijek ne znači da može raditi.... Tko zna što je ljude natjeralo da se tako ponašaju.

    Dajem i zahvalna sam što mogu dati.
    Ja isto tako, a dajem i organizirano i stalno, preko udruga i institucija u koje imam povjerenja da će pomoć uputiti na pravo mjesto. Treba pomagati koliko se može (što ne znači biti naivan i dati se prevariti). Ljudima je teško i mnogi nemaju rješenja osim da ispruže ruku. Naš mali prilog ne može riješiti njihov problem iz temelja, ali može malo olakšati taj dan i možda pružiti malo utjehe. Zato nastojim i koju lijepu riječ uputiti, zajedno s osmijehom. Gledala sam jučer prilog o čovjeku koji je sjeo u auto i došao platiti kaznu od 700 kuna starom čovjeku koji zajedno sa ženom živi od 1000 kuna, a kažnjen je jer je danju vozio bicikl bez svjetala. Taj čovjek nije trajno riješio problem siromaštva ovo dvoje ljudi, ali im je pomogao u trenutnoj teškoj situaciji i vratio im vjeru u dobrotu ljudi. Mislim da bismo svi tako trebali postupati, prema svojim mogućnostima, biti aktivni u svojoj sredini.

    Zanima me kakva je akcija posrijeedi s ovim plakatima; nadam se da nije reklama neke tvrtke.

  21. #21
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Veliki, ona kao sendvič reklame. I osim teksta, na njima je par smajlića.

    I to nisu djeca, nego mladi ljudi.

    Nije da mi nije pala na pamet skrivena kamera ili neka reportaža za TV, gdje se gleda koliko su ljudi osjetljivi.

    opet si mislim, mora da je velika sila to napraviti i stajati pred dućanom, ali baš da ih je toliko. Ja sam vidjela pred Lidlom i u jurišićevoj, kolegica mi veli pred konzumom i isto Lidlom, ali u Dubravi
    http://www.index.hr/vijesti/clanak/t...ot/609103.aspx

    on je tamo već više od godinu dana
    sumnjam da je gerilski marketing

  22. #22
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ja sam stekla dojam da nije akcija, jer sam istog čovjeka vidjela na različitim mjestima u gradu s tim plakatima (vanzemaljac). Baš jučer ili prekjučer je bio kod mene u kvartu. Nije ga bilo već neko vrijeme, ali sam naletjela na njega mislim na podhodniku. Možda se čovjek samo snalazi... tja, nemam pojma. Budući da u široj obitelji isto imam primjere ljudi koji godinama bezuspješno traže stalni posao i snalaze se na razne načine, sigurna sam da ima još ljudi koji su u teškoj situaciji. Uvijek si mislim da je bolje prositi nego krasti.

  23. #23
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    ne, ovi su mlađi i plakat izgleda malo drugačije i nema puno teksta s objašnjenjem,

  24. #24
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Da, taj čovjek je nekad i kod Pothodnika, i to mjesecima. Međutim, ima i drugih ljudi sa takvim plakatima po gradu.

  25. #25
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    to definitivno nije isto.

    Ove koje sam ja vidjela su mladi - tak 25 ili 30 godina. smajlići su prisutni, ali nema puno teksta niti objašnjenja situacije.

  26. #26
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Inače kod Pothodnika GK se na jednim stubama sakupljaju mladi vrlo živopisno obučeni i frizirani pankeri, i očito su vidjeli da se tamo jako puno prosi pa su se i oni odlučili na taj korak i stavili su ispred stuba veliku kutiju na kojoj su - potpuno iskreno - napisali "PRILOG ZA VINČEKO"

  27. #27
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    za vinčeko

  28. #28
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Inače kod Pothodnika GK se na jednim stubama sakupljaju mladi vrlo živopisno obučeni i frizirani pankeri, i očito su vidjeli da se tamo jako puno prosi pa su se i oni odlučili na taj korak i stavili su ispred stuba veliku kutiju na kojoj su - potpuno iskreno - napisali "PRILOG ZA VINČEKO"
    Baš sam to htjela napisati, vidjela sam ih mnogo puta, uvijek su na tom mjestu. Svaka čast na iskrenosti i domišljatosti, ali meni se to nimalo ne sviđa. Kakva je njihova budućnost ako već sada na ovakav način razmišljaju i djeluju? Kolko got se to možda na prvu nekom učinilo simpatično ja to nikad ne bi podupirala svojim novčanim prilozima, pa to je direktno podupiranje žicanja za cugu i opijanje i stav boli me briga za sve.

  29. #29
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Jao ekoi, naravno da nije simpatično, samo je smiješno - i bez brige, nitko ih nije podupro, nije bilo niti novčića u kutiji.

  30. #30
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Meni je prije par dana na ulazu u Kaufland prišla mlada romkinja sa djetetom u rukama. Obje pristojnog izgleda, dobro obučene i uhranjene (možda nekorektno od mene, ali vizualno mi nije bila osoba koja nema za hranu).
    Produžila sam prema ulazu, kad me zaskočio muškarac, da zašto nisam njegovoj sestri ništa dala, nemaju za hranu, za život...
    Moram priznati da sam se uplašila, vratila se do auta i otišla u Konzum.
    Mladić u punoj snazi, sređen...
    Jesam li naivna kad mislim ako nemaš za hranu, da nemaš ni za mobitel i parfeme?

  31. #31
    bodo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    869

    Početno

    Ja sam prije par dana oči isplakala na poslu.Pukla me realnost posred glave.

    Uglavnom, došao mlad čovjek na hitnu i na koljenima moli infuziju. Jer je gladan.Radio, ali plaću nije vidio 3 mjeseca. Gazda ga izbacio iz stana.
    Za 2 sendvića i jogurt zahvaljivao valjda 50x.

    Ja sa inače stvarno optimist, ali kako vrijeme prolazi gledajući svu bijedu u Lijepoj našoj moj optimizam lagano curi

    Prosjačenja će s vremenom biti sve više.
    Posljednje uređivanje od bodo : 23.11.2012. at 14:30

  32. #32
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    meni je čak i simpatično. duhoviti su. i možda bih im i ubacila novčić. ne mislim da bih im time trajno zapečatila sudbinu prosjaka i alkoholičara.
    osobno, najviše dajem uličnim sviračima. najnajdraži mi je gospodin sa živim i plišanim psićima i harmonikom koji svira na ilici kod frankopanske. volim i klince koji sviraju, a jako su mi simpatični i oni oko dolca. ove mimine nisam vidjela. siromaštva baš puno ima. često vidim fino obučene ljude kako kopaju po smeću u potrazi za bocama ili ljude na placu koji dvoje dal da kupe snicl mesa ili ne. takvima bi najradije nekad kupila taj šnicl ali se bojim da ih ne uvrijedim.

  33. #33
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    prvi dio posta se odnosi na vinčeko naravno.

  34. #34
    anatom avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    1,315

    Početno

    Citiraj bodo prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam prije par dana oči isplakala na poslu.Pukla me realnost posred glave.

    Uglavnom, došao mlad čovjek na hitnu i na koljenima moli infuziju. Jer je gladan.Radio, ali plaću nije vidio 3 mjeseca. Gazda ga izbacio iz stana.
    Za 2 sendvića i jogurt zahvaljivao valjda 50x.

    Ja sa inače stvarno optimist, ali kako vrijeme prolazi gledajući svu bijedu u Lijepoj našoj moj optimizam lagano curi

    Prosjačenja će s vremenom biti sve više.

    ajme Bodo ovo je strasno!!!!

    ja se bojim da toga ima sve vise i vise.ja se nemogu pomiriti sa cinjenicom da u 21 stoljecu ima oko mene ljudi koji su GLADNI!!!!
    uzas.
    kakav je to osjecaj kada ti se magli pred ocima od gladi a ti nemas ni lipe da pojedes nesto?
    ja si to nemogu zamisliti.
    i onda postanem svjesna da treba biti zahvalan na zdravlju, krovu nad glavom i hrani.

  35. #35
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    ja osobno ne vjerujem u prosjacenje, stvarno rijetko dajem

    obavezno dajem ulicnim sviracima, zabavljacima, bakicama koje prodaju cvijece na cesti itd. to ne smatram prosjacenjem.

    ako nesto i dam, to je sitno, ima tu jedna zena koja trazi 15 kn svaki dan!!!

    da mi netko dode i ponudi neku uslugu, recimo da mi odnese teske stvari i slicno, odmah bi mu dala da mi nesto napravi. al obicno prosjaci za to nemaju vremena.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Ja uvijek nastojim dati koliko mogu, pa taman to bila kuna, dvije, pet, svejedno. Ne razmišljam je li to biznis, potreba ili nešto treće. Jednom sam na jednom forumu bila preveslana za 300 kn, no ne svrbi me to, ne ide na moju dušu. Ja sam dala od srca, a je li to netko zloupotrijebio, baš me briga.
    Vodim se onom- ne možeš primati, a ni davati ako ti ruka nije otvorena. Prema tome....
    Meni jedan dječak često kuca na prozor i traži me uvijek nešto. Jednom prilikom sam bila živčana i odbila sam ga. Kasnije mi je bilo žao. Nije ga bilo jedno mjesec dana. Kada sam ohladila, čekala sam ga da mi pokuca, da mu dam barem čokoladu. Nije on jadan kriv što sam ja taj dan bila nakrivo.
    Zaključak- dajem koliko mogu.

  37. #37
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj anatom prvotno napisa Vidi poruku
    ajme Bodo ovo je strasno!!!!

    ja se bojim da toga ima sve vise i vise.ja se nemogu pomiriti sa cinjenicom da u 21 stoljecu ima oko mene ljudi koji su GLADNI!!!!
    uzas.
    kakav je to osjecaj kada ti se magli pred ocima od gladi a ti nemas ni lipe da pojedes nesto?
    ja si to nemogu zamisliti.
    i onda postanem svjesna da treba biti zahvalan na zdravlju, krovu nad glavom i hrani.
    Oooo, ima.... Kod mene u Republici Pešči znaju mali Romi (i ne samo oni) pred dućanom žicati hranu. Kad ne traže novac, uvijek dam. Ponekad dam i koju kunu, ali milije mi je dati im pecivo ili nešto da pojedu - tako sam sigurna da nije u pitanju organizirano prosjačenje nego ipak glad...

    Ima toga puno, ne treba čovjek daleko gledati. Kad smo u vikendici, redovito lokalnim prosjacima damo viškove od ručka (za vino nek se snađu, nemam vinograd, ali kruh+kobase+paradajz skoro uvijek mogu dobiti). Sad već to znaju pa ni ne pitaju za pijaču, a klopi se vesele.

  38. #38
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    X

    Ovako i ja...Ako netko ima ruke i noge još uvijek ne znači da može raditi.... Tko zna što je ljude natjeralo da se tako ponašaju.

    Dajem i zahvalna sam što mogu dati.

    Upravo tako! Mene je još davnih dana mm naučio da je bolje dati nego tražiti (na takav način) i toga se uvijek nekako držim. Nije na meni da presuđujem za što će moj poklon neka osoba upotrijebiti; hoće si kupiti kruh i mlijeko ili će kupiti bon za mobitel. Ako imam dam, a zapravo dajem uvijek, barem 2 kn, i to je bolje nego ništa.

  39. #39
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je prije par dana na ulazu u Kaufland prišla mlada romkinja sa djetetom u rukama. Obje pristojnog izgleda, dobro obučene i uhranjene (možda nekorektno od mene, ali vizualno mi nije bila osoba koja nema za hranu).
    Produžila sam prema ulazu, kad me zaskočio muškarac, da zašto nisam njegovoj sestri ništa dala, nemaju za hranu, za život...
    Moram priznati da sam se uplašila, vratila se do auta i otišla u Konzum.
    Mladić u punoj snazi, sređen...
    Jesam li naivna kad mislim ako nemaš za hranu, da nemaš ni za mobitel i parfeme?
    Možda je greška u našem poimanju neimaštva, tj. stereotipima da bi iste osobe trebale biti zmazane, odrpane i tome sl. Po meni to što je čista ona i dijete znači da je zadržala dostojanstvo i da se bori sa životom i za život.
    Prije 2 tj. (nedjelja) ja luftam kuhinju kroz prozor nakon pohanja i ispod prolazi mlada Romkinja isto o.k. obučena i sve, pita me jel imam novaca, ja odgovaram da nemam ni za sebe; ona da ima dijete; ja da imam troje. :zubo: Nakon toga pita jel imam makar kakvu paštetu ili salamu joj dat jer je gladna; ja odgovaram da nemam jer to ne kupujemo; ona pita za kruh - ja odgovaram da ga pečem sama doma i da mi nije gotov još (tu nije mogla valjda vjerovati sama sebi kaj čuje, hehe); kaže ona jel imam barem neke uloške da je dobila menzes, a nema ništa uz sebe i nema za sebe i dijete jesti, niti sebi za presvuči. O.k., tu s ulošcima me slomila i dala sam joj 2 paketa uložaka iz Lidla, pastu za zube, 2 majce, 2 jogurta i nekih 10 kn u kovanicama. Bila je oduševljena, osmjeh na njenom licu mi je rekao da joj je to uistinu trebalo...

  40. #40
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    meni je čak i simpatično. duhoviti su. i možda bih im i ubacila novčić. ne mislim da bih im time trajno zapečatila sudbinu prosjaka i alkoholičara.
    Ne bi im vjerojatno zapečatila sudbinu ali bi poticala takvo ponašanje koje po meni nije u redu, ne znam niti što je u svemu tome simpatično.
    U našem društvu se i pilo i pušilo i svakako ludo ponašalo u tim godinama ali tako nešto nikad ne bi nam palo napamet, a bili smo gro puta bez novaca, našli bi si drugačiju zanimaciju. No možda sam ja previše staromodna i konzervativna...

  41. #41
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    Nisam vidjela ovo za vinčeko, ali slažem se sa sasom, duhovito.
    I zar mislite da oni doista očekuju nešto?

  42. #42
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Često dam i prosjacima i onima koji prodaju igračkice po stolovima u kafiću i onima koji sviraju i onima koji peru stakla i riječkoj "daj babi kunu" i kupim cvijeće iako mi ne treba taj čas i uplatim kad netko pita na forumu, na FB ili kad mi dođu na vrata i kad me neko dijete pita ispred marketa: teta, mogu vratiti kolica, a u njima 2 kune...

    Sada imam dovoljno za sebe i obitelj i osjećam se dobro ako nekome pomognem.

  43. #43
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Meni je danas ujutro na vrata došla žena moja procjena oko 50 g normalno obučena. Molila je da joj dam hranu ako što imam jer su ona i njena djeca gladni . Strašno. Pobacala sam u vrećicu voća i neotvorene pakete hrane koje sam imala u ormarima i dala joj.

  44. #44
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj winnerica prvotno napisa Vidi poruku
    Možda je greška u našem poimanju neimaštva, tj. stereotipima da bi iste osobe trebale biti zmazane, odrpane i tome sl. Po meni to što je čista ona i dijete znači da je zadržala dostojanstvo i da se bori sa životom i za život.
    Možda, nisam ni sama pametna.
    Al brat u cijeloj priči... to je samo organizirano prosjačenje.

  45. #45
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Moram priznati da je kod mene uvijek prisutna doza skepse prema prosjacima pa nerado dajem. Ali sve ovisi o situaciji. Onom gospodinu na Slavonskoj, netko ga je već spomenuo, često dam koju kunu iako mu ne dam oprati vjetrobransko staklo. Eto, čini mi se da mu je stvarno nužda, što li bi inače stajao tamo i po suncu i po hladnoći. Romkinji s djetetom na križanju Vukovarske i Heinzelove više ne dam. Ne znam zašto, nešto mi govori da njoj i nije takva sila (žao mi djeteta jedino).
    Budući da znam da mi je to mana, ta moja sumnjičavost, dajem tamo gdje znam kamo novac ide - uključim se u skupljanje čega god za određenu svrhu, svu odjeću svoje djece poklanjam obiteljima kojima treba umjesto da ju prodam na burzi itd.

  46. #46
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja u principu nisam skeptična tj. uopće ne razmišljam o tome nego dajem kad mogu i koliko mogu, samo su me neki ljudi uvjerili u zadnje vrijeme da time pomažem organizirano prosjačenje pa samim time i izrabljivanje djece. Onda se kao trudim dati onima koji mi izgledaju kao solo igrači a ne kao nečiji zaposlenici, a djeci recimo kupiti slatkiše ili sok ili nešto, ali onda me pak opet grize da li je i to u redu. Eto pojma nemam, teško, strašno, u svakom slučaju - da barem imamo neke bolje načine za pomoći.

  47. #47
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Možda, nisam ni sama pametna.
    Al brat u cijeloj priči... to je samo organizirano prosjačenje.
    Ma jasno, dobro da si se maknula; zapravo ja vjerujem da je toj ženi i djetetu trebalo ali to do njih opet nebi došlo nego do tog vođe žicanja
    Zato sam ja ovoj "mojoj" dala uloške i jogurt, ne vjerujem da to interesira nekog vođu žicara
    Posljednje uređivanje od winnerica : 23.11.2012. at 15:41

  48. #48
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Možda, nisam ni sama pametna.
    Al brat u cijeloj priči... to je samo organizirano prosjačenje.
    Tocno. Ima i jedna djevojcica/djevojka koja prosi ispred Gardena, a neki momak je prati i skuplja ulov.

  49. #49
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    mene i dalje zanimaju ovi u sendvič plakatima - baš jako. fakat mi ne izlaze iz glave


    A kaj se tiče profića, idem s djecom u kino tramvajem, ulazi žena (negdje oko kolodvora) sa sklopljenim invaliskim kolicima, gledam u nju i ta kolica i ne kužim zašto ima sklopljena invlidskla kolica. I stane ona na onaj plato,malo širi u tramvaju, iuvadi bunt novčanica iz džepa i broji dnevni utržak

  50. #50

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    102

    Početno

    Ulične svirač, zabavljače, pamtomimičare i ine ne doživljavam kao prosjake. Desi se, ponekad, da mi baš uljepšaju dan. S radošću ubacujem nekoliko kovanica u njihov šešir i ne osjećam se pri tome kao dobrotvor, već kao korisnik usluge (uvijet je naravno da ne pile)

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •