Stranica 13 od 19 PrviPrvi ... 31112131415 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 601 do 650 od 902

Tema: Prijevremni upis u skolu DA ili NE?

  1. #601
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Citiraj yin&yang prvotno napisa Vidi poruku
    Pa na neki način psihologica je to tvrdila jer je rekla da jemala rođena 30.03., ona bi rekla da jest spremna (i ne bi nam svakako sugerirala odgodu), ali budući da je rođena 30.05., onda nije ni za prijevremeni (dakle smatra da s obzirom na datum nije spremna). Ovo su doslovno njene riječi, meni potpuno zbunjujuće.
    Ja stvarno ne razumijem, opet ću ponoviti, što ti je u ovim riječima psihologinje zbunjujuće; dijete nije za odgodu, dakle da je školski obveznik po datumu rođenja ne bi bilo razloga za odgodu.
    Isto tako, psiholog ne vidi niti nikakvog razloga za prijevremeni upis, pa nije za tu opciju, ne može ju preporučiti niti savjetovati.

  2. #602
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ma sve ok, al realno...što će ti stručna osoba reći za mjesec/dva razlike? to su stvarno nijanse
    ne kužim, kako što će ti reći? pa mora biti uključena jer radi u školi, a radi se nešto mimo zakonski propisanih okvira.
    nije dovoljno imati samo želju.
    imamo i e dnevnik pa smo dužni ić na informacije jednom u polugodištu.

  3. #603
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    ako se zna od kojeg do kojeg datuma su školski obveznici, a neke stvari moraju biti jasno propisane inače kako bismo se vladali, a ko telad po pruzi, znači pravila su tu.
    ako mislimo djelovati mimo njih moramo imati dobre argumente. njih procjenjuje stručna osoba. skroz jednostavno.
    ovo sam i ja htjela napisati
    postavljena je neka administrativna granica, jer je procijenjeno (od strane strucnjaka?) da je to ok za prosjecno dijete. a vecina djece je prosjecna.
    i ako ides mimo te granice, treba imati razloga da se odobri

    a nije bas da se radi o par dana odstupanja ovdje, vec puna 2 mjeseca

  4. #604

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj larmama prvotno napisa Vidi poruku
    A kako je kod vas u vrtiću jel već "obilježena" kao predškolka i radi pripremu.

    I jel misliš da je možda ta velika želja da krene u školu zato što starija seka ide u nju ?

    Ako sam dobro skužila nema zapravo razloga da ne krene i da krene. I zapravo okidač ti je njena ustrajna želja.
    Uključena je ove godine u predškolski program, budući da sam odgajateljima rekla da razmišljam o prijevremenom upisu. Ali svi znaju naravno da još ne znamo da li će doista na kraju ići.
    Još ću jednom sada nakon praznika porazgovarati s njenim odgajateljima da čujem njihovo mišljenje sada nakon proteka skoro pola godine od zadnjeg razgovora.
    Tako je, drugog razloga osim njene želje ustvari nema. Uz to meni se čini da ona jest spremna.
    Posljednje uređivanje od yin&yang : 28.03.2018. at 10:18

  5. #605
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ako malena ide na neke ozbiljnije aktivnosti, onda je i njen odnos prema obavezama tamo jedan pokazatelj. Ozbiljnije u smislu da nisu samo igra i zabava, nego da je ponekad (ili često) nešto teško, da treba raditi domaće zadaće i slično.
    A ako ne krene u školu, onda je stvarno dobro upisati je na nešto što zahtijeva tako malo veći angažman. I ja bih joj to onda prezentirala: još si nažalost premala za 1. razred, ali si dovoljno velika za ovakvu školu, jupii!

  6. #606
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj yin&yang prvotno napisa Vidi poruku
    Uz to meni se čini da ona jest spremna.
    sad mene osobno zanima, a ne moraš mi odgovoriti jer je samo znatiželja u pitanju.
    što misliš da možeš učiniti s time što ti se ona čini spremna, a nije obveznik i nemaš psihologa na strani prijevremenog upisa?
    pitam zato što se meni čini da zapravo ne možeš ništa

  7. #607
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    ja ne znam kako bih postupila da sam u tvojim cipelama, yin&yang
    mislim da bih ju ipak upisala ranije, jer ocito o tome razmisljas vec neko vrijeme
    uzimajuci u obzir da ona nema nikakvih uocenih teskoca, da ustvari nema nekog konkretnog razloga za cekanje do sljedece skolske godine osim datuma, da je po tvom misljenju spremna, da jako zeli ici, i da vec imas (frisko) iskustvo jednog skolskog djeteta.
    vjerojatno bi ta velika zelja prevagnula (ali ja sam popustljiva mater )
    Posljednje uređivanje od emily : 28.03.2018. at 10:23

  8. #608

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    sad mene osobno zanima, a ne moraš mi odgovoriti jer je samo znatiželja u pitanju.
    što misliš da možeš učiniti s time što ti se ona čini spremna, a nije obveznik i nemaš psihologa na strani prijevremenog upisa?
    pitam zato što se meni čini da zapravo ne možeš ništa
    Ma stvar je u tome što psihologica upravo zato što nema nekih konkretnih argumenata, na neki način ostavlja meni odluku. Ona nije rekla da će ona napisati da je protiv prijevremenog upisa, već da mi ga ona ne bi preporučila, pa ja neka razmislim i odlučim. Na kraju smo se dogovorile da ćemo ja i malena još jednom doći kod nje na razgovor (i da dovrši taj treći set testiranja koji ovaj put nije rješavala do kraja) nakon što obavimo službeno testiranje u školi u koju spadamo, pa ćemo onda donijeti konačan stav.
    Znači, ja sam zaključila da ukoliko ja i dalje budem inzistirala, ona će to podržati i malena će se moći upisati. S druge strane, meni je teško inzistirati bez podrške stručnjaka. I zato sada pitam vaša iskustva.

  9. #609
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,519

    Početno


    Adio
    evo samo za tebe Volim razbijat predrasude i nisam simpatizer generaliziranja, zagovaram individualni pristup-svako dijete je priča za sebe.

    Kako reče sasa svi pišemo obojano vlastitim iskustvom. Evo ti si recimo si jasno i glasno kontra prijevremenog upisa. Ja poučena vlastitim pozitivnim iskustvom, pričam o kriterijima koje smatram bitnima jer sam sličnu priču prošla prije 3 godine, jakooo se puno informirala :studiozna do bola: i razgovarala s priznatim stručnjacima u toj profesiji na ovu temu. Isključivo pričam o svom iskustvu i ogradila sam se na drugoj temi od sugeriranja, dakle ja pričam što bi ja a ne govorim yin što da napravi ona. i sigurna sam da yin to zna.

    Moj veliki X je išao na ove postove od seni i Forka. THE Želja koja odskače od želje prosječnog djeteta (to roditelj zna prepoznat kad vidi) je nešto što se ne zanemaruje, tu se radi o visokoj unutarnjoj motivaciji. Djetetu je vrtić kazna i što je još gore za godinu dana kad sve nauči mu bude dosadno u školi i možda to čak utječe na kasnije smanjenje želje. Riječi psihologa, ne moje.

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih The Želji djeteta uvijek poklonila dužnu pažnju.
    Uz to stav starije sestre o školi je afirmativan, tvoj stav o školi je afirmativan i ti mi se čini jako bitno.
    Odobno ne razumijem sasvim, kako jedan mjesec ili dva razlike čine jedno djete zrelim, a drugo nezrelim.
    To je naprosto administrativna odluka, koja je u nekoj zemlji ovakva u nekoj onakva...

    Ne mislim da je darovitost presudna kod upisa.
    Znam da ti nije jednostavna odluka, ali ja bih poslušala dijete
    . Prvenstveno zato sto mi se čini da ti prvi razred ne doživljavaš kao neki bauk, niti tvoje dijete ima takvu sliku o školi.
    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    A o The Želji mogu samo reći da često puta, znam iz vlastitog iskustva nevezanog za prijevremeni upis, može itekako biti osnovana i rezonska.
    odgovor za datume ti je dala dolje sama yin a i seni.

    Citiraj yin&yang prvotno napisa Vidi poruku
    Pa na neki način psihologica je to tvrdila jer je rekla da jemala rođena 30.03., ona bi rekla da jest spremna (i ne bi nam svakako sugerirala odgodu), ali budući da je rođena 30.05., onda nije ni za prijevremeni (dakle smatra da s obzirom na datum nije spremna). Ovo su doslovno njene riječi, meni potpuno zbunjujuće.

  10. #610
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    ne kužim, kako što će ti reći?
    pa ovo što piše mima - nema razloga za prijevremeni upis. da bi se dijete prijevremeno upisalo, moraju postojati neki razlozi. a to su, ne znam nadprosječni rezultati na testiranju.
    obzirom da ih nema - ne savjetuje se prijevremeni upis.

    to ne znači da će dijete u dva mjeseca ne znam kako se promijeniti. odnosno, dijete s potpuno istim sposobnostima, samo dva mjeseca starije - bilo bi spremno za školu. obzirom da je dva mjeseca mlađe - ne savjetuje se prijevremeni upis. a to je isto dijete. misliš da su to tako sofisticirani testovi da "uvate" dva mjeseca razlike u sazrijevanju djeteta

    dakle, odluka je na roditelju.

  11. #611
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,519

    Početno

    Citiraj yin&yang prvotno napisa Vidi poruku
    Ne ide sva, pola ih ide pola ne ide. Znači to mi nije presudni faktor. Ona se dosta igra sa ovom starijom ekipom, ali joj recimo trenutna najbolja prijateljica neće sada u školu već sljedeće godine, ali to mojoj maloj nije važno, ona svejedno želi u školu sada.
    ovako je bilo i kod moje, svi su išli zapravo osim njih 2 dogodine, al nju ni to nije spriječilo niti joj umanjilo želju.

    imaju dosta karakternih slučnosti, al bome ne bih ti bila u koži kod donošenja ovakve odluke. Sin mi je rođen ljeti pa s njim nije bilo dvojbi.

  12. #612
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Bome, meni u ovoj dobi dva mjeseca nisu baš malo :/ U dva mjeseca se dogodi da odjednom imaš neko drugo dijete.
    I onda, to su dva mjeseca manje od najmlađih upisnika. A već na tim mlađima u razredu (a unutar obaveznog upisa) se nerijetko vidi razlika u odnosu na najstarije u razredu.

  13. #613

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    pa ovo što piše mima - nema razloga za prijevremeni upis. da bi se dijete prijevremeno upisalo, moraju postojati neki razlozi. a to su, ne znam nadprosječni rezultati na testiranju.
    obzirom da ih nema - ne savjetuje se prijevremeni upis.

    to ne znači da će dijete u dva mjeseca ne znam kako se promijeniti. odnosno, dijete s potpuno istim sposobnostima, samo dva mjeseca starije - bilo bi spremno za školu. obzirom da je dva mjeseca mlađe - ne savjetuje se prijevremeni upis. a to je isto dijete. misliš da su to tako sofisticirani testovi da "uvate" dva mjeseca razlike u sazrijevanju djeteta

    dakle, odluka je na roditelju.
    Drugi psiholog je meni rekao da za prijevremeni upis upće ne trebaju iznadprosječni rezultati, dakle ne moraju postojati nikakvi takvi razlozi, dovoljno je da dijete jest spremno. To na taj način gleda ova naša školska psihologica, pretpostavljam zato što je njoj tako lakše, lakše se na taj način ograditi da ne propusti slučajno dijete koje nije spremno. Isto tako, riječ je o školi koja ima jako puno djece, upisuje jako puno prvašića i ima mnogo zahtjeva za upis djece koja ne spadaju u ovu školu. Stekla sam dojam također da odbijaju prijevremene i iz tog razloga.
    Ma više zvučim glupo i sama sebi, samo se ponavljam, a znam da vam zvučim kao da forsiram da dijete sada krene u školu. Nisam. Nemam takvog interesa. Meni bi bilo lakše i bila bi sigurnija sa odlukom da ostane u vrtiću još tu godinu.
    ALI nikako ne mogu (baš ne mogu) zanemariti tu njenu ogromnu želju. I sve što želim je da mi stručni tim abjektivno kaže JE LI ONA SPREMNA. Ne je li iznadprosječna, nego je li spremna.

  14. #614
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    "može biti" by forka i "dužna pažnja" by seni?

    seni:
    hoću reći, da ako se radi o par mjeseci razlike, da onda pluseve i minuse treba tražiti na nekim drugim poljima.
    ja osobno ne spadam ni u skupinu bolje godina vrtića, niti bolje godina mirovine više, nego bih ja gledala dijete i kontekst.
    koliko sam ja uspjevala pročitati iz rasprave ne vidim da je iznjedrio plus na drugom polju osim želje?
    na što forka kaže:
    Mislim da je to vrlo zeznuto i gotovo nemoguće predvidjeti.
    A opet, možda je kod neke djece to posve jasno...
    U svakom slučaju, ne valja generalizirati, ali sama činjenica da se mama yin&yang ovdje javila, ukazuje da i sama ima neke dvojbe bez obzira na djetetovu The Želju

  15. #615
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    moja N. je rodjena 1.6., nikad nisam ni pomislila na raniji upis, iako sam bila na forumu tada, ali valjda se nije dovoljno o tome pisalo
    mozda je kvaka u tome sto su moja iskustva s vrticem odlicna, i vlastita i djecja, i ja sam isla sa punih 7 godina (par dana je razmak izmedju njezinog i mojeg rodjendana), i vjerojatno sam pristalica one "neka uziva jos jednu godinu u vrticu bez obaveza, ici ce dovoljno dugo u skolu u zivotu".

    iako, sada kad vrtim film unatrag, njezine vrticke tete su mi vise puta znale reci da je N. gladna znanja, prva bi rijesila listice, i trazila jos, prednjacila je u izvrsavanju raznih zadataka u grupi, isla je na engleski, na ritmiku, rano je naucila slova i citati ...
    ne sjecam se da se zalila da joj je bilo dosadno u vrticu zadnju godinu, ali mozda bi ona rekla drugacije? bas cu je pitati

    enivej, ne vidim da joj je nastetilo to sto je krenula sa punih 7 i 3 mjeseca
    izvrsna je bila cijelu osnovnu skolu sto se tice skolskog uspjeha, sto se tice drustvenog zivota - i tu je vrlo aktivna, da tako izrazim

  16. #616
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    dakle, odluka je na roditelju.
    pa zar je? ja ne znam pa pitam...
    mislim da je odluka na stručnoj komisiji i statusu koje dijete ne obvezuje na upis pa zato neće ni biti upisano?
    ne znam kako bismo mi po željama mogli upisivati djecu, a zanemariti riječ stručne službe, meni je to sa novost ako se može.

  17. #617
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,519

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    ja ne znam kako bih postupila da sam u tvojim cipelama, yin&yang
    X

    Ne znam kako vaše tete u vrtićima, al naše nisu nešto bile preupućene u djetetove jače i slabije strane. Recimo prošle godine sretnemo L. tetu iz vrtića i pita je kako joj je u školi i koji joj je predmet najdraži, L. kaže matematika i pohvali se kako je imala dobre rezulaltate na jednom mat. natjecanju, a teta samo što nije izokrenula oči na odgovor da se radi o matematici (kao ono u čudu) i još naglas prokomentira: ajme pa kud matematika! nije pojam imala da mi dijete ima žicu matematiku.

    Dosta sam se razočarala u neki "stručni" kadar, kriva riječ nisjam se razočarala nego puno više sam od njih očekivala, pa sam zato potražila stručnu pomoć (da mi olakša) koju cijenim više.

    Dok recimo tete od sina, fantastično rade s djecom, poznaju djecu u dušu, nebo/zemlja pristup.

    Iz tog razloga je fakat bitno i kakva učiteljica dijete zapadne (mi možemo u našoj školi tražit prilikom upisa određenu učiteljicu, a nastoje ispunit želje).

  18. #618

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    moja N. je rodjena 1.6., nikad nisam ni pomislila na raniji upis, iako sam bila na forumu tada, ali valjda se nije dovoljno o tome pisalo
    mozda je kvaka u tome sto su moja iskustva s vrticem odlicna, i vlastita i djecja, i ja sam isla sa punih 7 godina (par dana je razmak izmedju njezinog i mojeg rodjendana), i vjerojatno sam pristalica one "neka uziva jos jednu godinu u vrticu bez obaveza, ici ce dovoljno dugo u skolu u zivotu".

    iako, sada kad vrtim film unatrag, njezine vrticke tete su mi vise puta znale reci da je N. gladna znanja, prva bi rijesila listice, i trazila jos, prednjacila je u izvrsavanju raznih zadataka u grupi, isla je na engleski, na ritmiku, rano je naucila slova i citati ...
    ne sjecam se da se zalila da joj je bilo dosadno u vrticu zadnju godinu, ali mozda bi ona rekla drugacije? bas cu je pitati

    enivej, ne vidim da joj je nastetilo to sto je krenula sa punih 7 i 3 mjeseca
    izvrsna je bila cijelu osnovnu skolu sto se tice skolskog uspjeha, sto se tice drustvenog zivota - i tu je vrlo aktivna, da tako izrazim
    Što se tiče vrtića, ja sam sa našim vrtićem također prezadovoljna, ide u sportsku grupu, teta i striček su odlični, stalno nešto novo rade, stalno su u nekim projektima i intelektualno potiču djecu. Odlični su, obožavam naš vrtić i ne bi mi bilo krivo da ostane još jednu godinu tamo. dakle, ni to nije razlog da bi je ranije upisivala u školu. Mala također ide i na ritmiku, i to jako voli. Dakle, njena "dosada" ne izvire iz nekih objektivnih razloga, samo je ona tako doživljava, imam dojam da želi nešto novo, da je vrtić nekako prerasla (samo moj dojam jer inače ne znam zašto bi govorila da je tamo dosadno jer realno nije).

  19. #619
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj yin&yang prvotno napisa Vidi poruku
    Što se tiče vrtića, ja sam sa našim vrtićem također prezadovoljna, ide u sportsku grupu, teta i striček su odlični, stalno nešto novo rade, stalno su u nekim projektima i intelektualno potiču djecu. Odlični su, obožavam naš vrtić i ne bi mi bilo krivo da ostane još jednu godinu tamo. .
    dakle, ostavi ti nju još godinu dana u vrtiću. i gotovo.

    ovo bi meni bila totalna prevaga u odluci.

  20. #620

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    pa zar je? ja ne znam pa pitam...
    mislim da je odluka na stručnoj komisiji i statusu koje dijete ne obvezuje na upis pa zato neće ni biti upisano?
    ne znam kako bismo mi po željama mogli upisivati djecu, a zanemariti riječ stručne službe, meni je to sa novost ako se može.
    Pa evo napisala sam ti ranije kako je meni psihologica rekla. Dakle, uzet će svakako u obzir što ja odlučim.

  21. #621

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    X

    Ne znam kako vaše tete u vrtićima, al naše nisu nešto bile preupućene u djetetove jače i slabije strane. Recimo prošle godine sretnemo L. tetu iz vrtića i pita je kako joj je u školi i koji joj je predmet najdraži, L. kaže matematika i pohvali se kako je imala dobre rezulaltate na jednom mat. natjecanju, a teta samo što nije izokrenula oči na odgovor da se radi o matematici (kao ono u čudu) i još naglas prokomentira: ajme pa kud matematika! nije pojam imala da mi dijete ima žicu matematiku.

    Dosta sam se razočarala u neki "stručni" kadar, kriva riječ nisjam se razočarala nego puno više sam od njih očekivala, pa sam zato potražila stručnu pomoć (da mi olakša) koju cijenim više.

    Dok recimo tete od sina, fantastično rade s djecom, poznaju djecu u dušu, nebo/zemlja pristup.

    Iz tog razloga je fakat bitno i kakva učiteljica dijete zapadne (mi možemo u našoj školi tražit prilikom upisa određenu učiteljicu, a nastoje ispunit želje).
    Za učiteljicu sam se već raspitala i dobila preporuku za dvije, pa ću tražiti da je upišu kod jedne od njih ako se odlučimo na upis.

  22. #622
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,519

    Početno

    Adio,

    potpisujem i te dijelove koje si kvotala apsolutno. A zašto si ti toliko kontra? ako nije preosobno pitanje.

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Bome, meni u ovoj dobi dva mjeseca nisu baš malo :/ U dva mjeseca se dogodi da odjednom imaš neko drugo dijete.
    I onda, to su dva mjeseca manje od najmlađih upisnika. A već na tim mlađima u razredu (a unutar obaveznog upisa) se nerijetko vidi razlika u odnosu na najstarije u razredu.
    Meni učiteljica za L. tvrdi da je među najzrelijima u razredu a najmlađa je, nema tu pravila cure.

    Citiraj yin&yang prvotno napisa Vidi poruku
    Drugi psiholog je meni rekao da za prijevremeni upis upće ne trebaju iznadprosječni rezultati, dakle ne moraju postojati nikakvi takvi razlozi, dovoljno je da dijete jest spremno. To na taj način gleda ova naša školska psihologica, pretpostavljam zato što je njoj tako lakše, lakše se na taj način ograditi da ne propusti slučajno dijete koje nije spremno. Isto tako, riječ je o školi koja ima jako puno djece, upisuje jako puno prvašića i ima mnogo zahtjeva za upis djece koja ne spadaju u ovu školu. Stekla sam dojam također da odbijaju prijevremene i iz tog razloga.
    Ma više zvučim glupo i sama sebi, samo se ponavljam, a znam da vam zvučim kao da forsiram da dijete sada krene u školu. Nisam. Nemam takvog interesa. Meni bi bilo lakše i bila bi sigurnija sa odlukom da ostane u vrtiću još tu godinu.
    ALI nikako ne mogu (baš ne mogu) zanemariti tu njenu ogromnu želju. I sve što želim je da mi stručni tim abjektivno kaže JE LI ONA SPREMNA. Ne je li iznadprosječna, nego je li spremna.
    ja sam vrlo sigurna da su razlozi upravo to što si gore navela.

  23. #623
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj yin&yang prvotno napisa Vidi poruku
    Ma stvar je u tome što psihologica upravo zato što nema nekih konkretnih argumenata, na neki način ostavlja meni odluku. Ona nije rekla da će ona napisati da je protiv prijevremenog upisa, već da mi ga ona ne bi preporučila, pa ja neka razmislim i odlučim. Na kraju smo se dogovorile da ćemo ja i malena još jednom doći kod nje na razgovor (i da dovrši taj treći set testiranja koji ovaj put nije rješavala do kraja) nakon što obavimo službeno testiranje u školi u koju spadamo, pa ćemo onda donijeti konačan stav.
    Znači, ja sam zaključila da ukoliko ja i dalje budem inzistirala, ona će to podržati i malena će se moći upisati. S druge strane, meni je teško inzistirati bez podrške stručnjaka. I zato sada pitam vaša iskustva.
    aha, psiholog će podržati tvoju odluku! da sam to jasno ubrala prije javljanja ne bih se ovoliko raspisala jer to su stvari na koje ti nitko ne može dati odgovor niti ti pomoći da odlučiš.
    to znaš samo ti i nitko drugi, već kad ti psihologica daje odriješene ruke.

  24. #624

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    moja je isto išla u sportsku grupu

    a što se tiče dosade možda govori da joj je dosadno jer joj seka kaže da je u vrtiću dosadno.
    Mi svojoj nismo nametali neka razmišljanja tipa ovo ti je dosadno, ovo ti je ... I kad bi ona za nešto rekla dosadno , ili tako jednom riječju a ne nekakvom opisnom rečenisom obično bi skužila da su to riječi neke od njenih prijateljica ili mame te prijateljice koja bi svojoj unaprijed objasnila što i kako je nešto.

  25. #625
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,519

    Početno

    Poanta mojih postova je da je svako dijete priča za sebe i da bi psiholozi tako trebali pristupati procjeni djeteta a ne odmah na startu reći načelno NE.
    To bi po meni bili glavni postulati te profesije.

  26. #626
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,519

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    aha, psiholog će podržati tvoju odluku! da sam to jasno ubrala prije javljanja ne bih se ovoliko raspisala jer to su stvari na koje ti nitko ne može dati odgovor niti ti pomoći da odlučiš.
    to znaš samo ti i nitko drugi, već kad ti psihologica daje odriješene ruke.
    pa da zato joj i jest teže
    Mislim da je po rezultatima dijete spremno, inače bi joj psihologica rekla oštro NE, ovako je ipak htjela ogradit se. I blago njoj, al sad yin treba odlučiti.

  27. #627

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj larmama prvotno napisa Vidi poruku
    moja je isto išla u sportsku grupu

    a što se tiče dosade možda govori da joj je dosadno jer joj seka kaže da je u vrtiću dosadno.
    Mi svojoj nismo nametali neka razmišljanja tipa ovo ti je dosadno, ovo ti je ... I kad bi ona za nešto rekla dosadno , ili tako jednom riječju a ne nekakvom opisnom rečenisom obično bi skužila da su to riječi neke od njenih prijateljica ili mame te prijateljice koja bi svojoj unaprijed objasnila što i kako je nešto.
    Ne govori joj to seka Seka joj kaže da je u vrtiću super (isto je išla u sportsku grupu) i da se u vrtiću može po cijele dane igrati i da joj je bolje da ostane još godinu u vrtiću jer će u školi morati stalno nešto učiti! (A seki je isto u školi super ali ima nostalgiju za vrtićem). Ja isto nikada ne govorim da je nešto dosadno a za vrtić joj pogotovo kažem pa kako ti može biti dosadno kada imaš tamo jako puno prijatelja i stalno radite nešto novo i super
    Ne znam od kuda joj to.
    Posljednje uređivanje od yin&yang : 28.03.2018. at 10:51

  28. #628
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    yin ima preporuku, a staklenu kuglu nema nitko.

  29. #629
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Adio,

    potpisujem i te dijelove koje si kvotala apsolutno. A zašto si ti toliko kontra? ako nije preosobno pitanje.
    kontra prijevremenog upisa? nisam uopće. jedino što mislim da ako već odlučuje o djetetovoj budućnosti na način da ide nekom prečicom ili mimo, onda mora udobro sa svojom odlukom. naravno da svašta može biti i kad u školu krene obveznik, da se dijete ne snađe, da bude još neko vrijeme zaigrano i svašta nešto, a ne mora biti ništa od toga..
    ako odluči dati dijete ranije taman da se ovo sve i dogodi, da malo zašteka, nema mjesta kajanju. to je glupo. djetetu se pomaže i prilazi na način da mu se olakša što treba, a ne lupa se glavom zbog grižnje savjesti. zato ili znaš što hoćeš pa ideš po to ili ne znaš pa još jednu godinu razmišljaš. mama mi se previše koleba za jedno dijete koje zna što hoće.

  30. #630
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    I blago njoj, al sad yin treba odlučiti.
    haha, da, ona se lipo pokrila, a majku usosila
    meni se ovaj prijedlog od vertex čini baš zanimljiv kao vuk sit, koza cijela rješenje

  31. #631

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    kontra prijevremenog upisa? nisam uopće. jedino što mislim da ako već odlučuje o djetetovoj budućnosti na način da ide nekom prečicom ili mimo, onda mora udobro sa svojom odlukom. naravno da svašta može biti i kad u školu krene obveznik, da se dijete ne snađe, da bude još neko vrijeme zaigrano i svašta nešto, a ne mora biti ništa od toga..
    ako odluči dati dijete ranije taman da se ovo sve i dogodi, da malo zašteka, nema mjesta kajanju. to je glupo. djetetu se pomaže i prilazi na način da mu se olakša što treba, a ne lupa se glavom zbog grižnje savjesti. zato ili znaš što hoćeš pa ideš po to ili ne znaš pa još jednu godinu razmišljaš. mama mi se previše koleba za jedno dijete koje zna što hoće.
    U pravu si, nisam sigurna. Mislila sam da jesam sigurna, već sam bila donijela odluku i presjekla i riješila u svojoj glavi da ona ide ovu godinu u školu, ali sam se nakon ovoga testiranja kod psihologice opet pokolebala. Zato sam i otvorila ovdje temu jer me je zanimalo kako to u praksi izgleda, je li stvarno tako velika razlika između ovog djeteta rođenog dva mjeseca kasnije od obveznika od prosjeka u razredu. A ne pomaže mi ni okolina koja me maltene proglašava ludom jer uopće i razmišljam o tome (od moje mame nadalje, svi su protiv prijevremenog upisa).
    Kažem, imam iznimno pozitivna iskustva sa školom i meni se to nije činilo ništa posebno strašnim krenula sada ili za godinu dana. Ali eto slušajući sa strane većinom iskustva gdje je svima ta škola grozna i da pustim dijete još godinu dana i onda još i ta psihologica koja mi ne bi preporučila raniji upis, nije mi baš svejedno.

  32. #632
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Ali Yin tvoje dijete nije mladje 2 mjeseca od razrednog prosjeka. Nego od najmladjeg djeteta u razredu. I cinjenica da je curica od Lili najzrelija u razredu, a najmladja, ne znaci da pravila nema, jer ga ima i u pravilu su starija djeca zrelija, a Lili ima djevojcicu koja je izuzetak od pravila.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  33. #633
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ja sam bila u istim dilemama, na kraju sam odlučila ne upisati
    je li to dobro u konačnici ili ne, nikad neću znati sa sigurnošću
    možda iz razloga koje navodim, je
    jer ona, i kao najstarija, imala je problema u tim curastim odnosima
    ali iste takve probleme je imala i najmlađa curica (nije raniji upis, bila je na granici) i radi tih problema se dijete i ispisalo i otišlo u drugu školu
    opet je li pitanje zrelosti ili se samo složila malo "opakija" generacija, ne znam
    možda bi generacija ranije bila puno benignija u tim odnosima i možda bi mom djetetu kao najmlađem bilo lakše nego tu kao najstarijem

    moj bratić je upisan sa 6 godina
    izuzetno inteligentan u školskom smislu
    oš, gš, školski program je išao bez problema
    ali uvijek je bio mlađi u emocionalnom smislu
    i zaostajao za generacijom
    ok on je inače bio emocionalno nezreo i od toga su mnogi problemi došli
    na kraju je u srednjoj pao razred i tek se tu malo niveliralo, ali nikada se nije "izvukao"
    a nije nikad školski program bio problem i fax je završio

    možda mi je i to bio neki poticaj odluci da ne upisujem ranije

  34. #634

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Ali Yin tvoje dijete nije mladje 2 mjeseca od razrednog prosjeka. Nego od najmladjeg djeteta u razredu. I cinjenica da je curica od Lili najzrelija u razredu, a najmladja, ne znaci da pravila nema, jer ga ima i u pravilu su starija djeca zrelija, a Lili ima djevojcicu koja je izuzetak od pravila.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ma znam, krivo sam se izrazila, moje pitanje je glasilo koliko ona 2 mjeseca mlađa od potencijalno najmlađeg djeteta u razredu odskače od prosječnog po dobi djeteta u razredu (znači potencijalno nekog rođenog 10/11 mjesec). Gledajući njenu vrtićku grupu gdje isto ima djece 1 godinu starije od nje do par mjeseci mlađih od nje, ona ne odskače puno (ako uopće). Na to sam mislila.

  35. #635
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Kad stvarno ne bih bila sigurna što učiniti, prevagnulo bi to što smatram da se djetetu neće dogoditi neka specijalna šteta od ostanka u vrtiću još 1 godinu (osim možda dosade), a od prijevremenog upisa, ako se pokaže krivom odlukom, može se desiti trajna šteta.
    Imam primjer iz našeg razreda. Dvoje djece, oboje na granici obveze,... na upisima psihologica je predlagala odgodu, ali roditelji nisu pristali i djeca su krenula redovno u školu.
    Oboje se dan danas (4. razred) nisu snašli kako treba ni u društvu, ni s gradivom. I jedni i drugi roditelji žale jer nisu ipak odgodili.

  36. #636
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,519

    Početno

    Ovo sto sasa kaze je istina.
    Jedino sto ja u puno ospbina od kćerke od yin prepoznajem svoju (pratila sam i onu temu prvašica 2018/2019), nekako mi se čini da bi ona bila tipično skolsko dijete zagrijano za nastavu/skolu.

    Ja smatram da odluke treba temeljiti isključivo na činjenici je li dijete spremno (u svakom pogledu, posebice emoc.zrelost) ako je spremno, onda može prijevremeni, ako nije spremno onda je i za odgodu (kasnije od redovitog upisa). I to je to.

    Samo sto bi i strucna služba trebala preuzet svoj dio odgovornosti, da su profesionalci.
    No šta je, tu je.

  37. #637
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Samo sto bi i strucna služba trebala preuzet svoj dio odgovornosti, da su profesionalci.
    a što bi trebala stručna služba napraviti? stručna služba je napravila testiranje i dala svoje mišljenje, zašto nisu profesionalci?

  38. #638
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku

    Samo sto bi i strucna služba trebala preuzet svoj dio odgovornosti, da su profesionalci.
    No šta je, tu je.
    pa strucna sluzba je testirala dijete i dala svoje misljenje
    sto bi jos trebali?

  39. #639
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,519

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Kad stvarno ne bih bila sigurna što učiniti, prevagnulo bi to što smatram da se djetetu neće dogoditi neka specijalna šteta od ostanka u vrtiću još 1 godinu (osim možda dosade), a od prijevremenog upisa, ako se pokaže krivom odlukom, može se desiti trajna šteta.
    Imam primjer iz našeg razreda. Dvoje djece, oboje na granici obveze,... na upisima psihologica je predlagala odgodu, ali roditelji nisu pristali i djeca su krenula redovno u školu.
    Oboje se dan danas (4. razred) nisu snašli kako treba ni u društvu, ni s gradivom. I jedni i drugi roditelji žale jer nisu ipak odgodili.
    Mislim da se ne moze sve pripisat datumu upisa, nesto je i u karakteru djece

    Nekima škola nikad nije išla i ni ne idem danas (bez obzira kad su upisani, ima brdo redovnih kojima šteka škola).

  40. #640
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Ja mislim da je stručna služba, odnosno psihologinja, ovdje itekako preuzela svoj dio odgovornosti; dijete je testirano, psiholog je dao mišljenje da ne preporučuje prijevremeni upis, a očito i jasno je da nema niti razloga da baš izričito kaže ne prijevremenom upisu, pa krajnju odluku ostavlja roditelju (+ još će razgovarati). Da dijete baš izričito nije za upis, onda bi psiholog sigurno to jasno rekao.
    To je sasvim uobičajena situacija, da stručnjak ostavi roditelju da razmisli neko vrijeme i da onda ponovo razgovaraju o nekoj odluci.

  41. #641
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,519

    Početno

    Nije strucna dala svoje misljenje nego se samo ogradilaod straha da ne pogrijesi i ide linijom manjeg otpora.
    To nije jasan i glasan stav o spremnosti djeteta.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 28.03.2018. at 11:29

  42. #642
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Dijete ne upada u kategoriju "ne, nikako", niti u "da, svakako"
    znači, može se odlučit na jednu i na drugu stranu, kristalnu kuglu nema nitko
    psihologica je rekla da bi njena preporuka bila griješiti na stranu ne upisa
    meni je to baš pokazatelj otvorenosti u pristupu

  43. #643
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Meni se isto čini, sad kad sam pročitala tvoje mišljenje o vrtiću, da je bolje da ostane još godinu dana. Moj stav je da idu u školu što je kasnije moguće, mada sam paradoksalno dala kćer na prijevremeni upis. Jer nikad ne reci nikad. Život me demantirao....

  44. #644

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    Moje iskustvo je da ukoliko odskačete od nekog zadanog pravila (ovdje je zadnji datum rođenja do kojeg su obveznici) niti jedan član stručne službe neće reći odrješito da ili ne - ukoliko nema većih odstupanja. Odluka se prebacuje na roditelje, stručna služba se ograđuje i štiti od moguće pogreške, te na kraju i osude u slučaju loših rezultata.


    Kod ovih rasprava oko ranijeg upisa (radi se uglavnom o danima, nikada o cijeloj godini), uvijek pomislim kako to da su, kao što seni iznosi primjer u Austriji, tamo djeca spremna za školu i s 6a godina i 2 dana, mali Englezi kreću već s 4... Netko će reći da su program i način rada drugačiji, to je djelomično istina, ali i opet se radi o polasku u instituciju koja nosi obveze pisanja zadaća, redovitog dolaska, spremanja i sl.
    Ima i primjera zemalja u kojima djecu kreću i kasnije. Nemam iskustvo i ne znam. Možda je drugačije organiziran predškolski rad.
    Uglavnom, svatko od nas će to gleadti iz svoje perspektive i uzimati sebi primjere koji mu najviše odgovaraju.


    Važan je i stav roditelja prema školi. Oni koji imaju pozitivan stav, prenijet će ga na dijete i sve će biti lakše.

    Razumijem da neki imaju negativan stav prema školi - najviše zbog osobnog iskustva, ili zbog realnih problema koje nažalost prate razvoj njihove djece - i žao mi je zbog toga. No, takve situacije s djecom su ipak rjeđe i posvećuje im se veća pažnja.

    Osobno vidim na nekoliko primjera djeca koj su dobila odgodu zbog npr. emocionalne nezrelosti (ne mislim zbog realnih zdravstvenih problema) ni do petog ni do osmog razreda nisu nešto posebno napredovala. Uvijek kaskaju, tako da mislim da im godina dana odgode nije donijela ništa posebno dobroga, naprotiv najstariji su u razredu pa ta nezrelost dolazi još više do izražaja (posebno uz moje je to godina i pol razlike). Iako ja mislim da u nekim slučajevima nije neka posebna nezrelost u pitanju nego jednostavno karakter djeteta, uz to se nadoda negativan stav roditelja o školi, prezaštitnički stav roditelja i sl. (I da su djecu dali redovno u školu i tada bi spremali njihove školske torbe, tražili zadaće od drugih roditelja i sl.).


    I da, malo u šali dodajem za djecu koja krenu prijevremeno: ja ne razmišljam o djetetovim godinama do mirovine jer je to stvarni predaleko i tko zna hoće li biti te dobne granice, ali i ako mu bude u školi loše i padne razred neće biti u zaostatku s godinama.


    Yin, upiši dijete. U školi je lijepo. Nova iskustva i novi svjetovi mogu samo donijeti dobro djetetu. Bit će boljih i lošijih dana, ali takvih bi bilo i da se upiše i sa 7 i s 8 ... Vaš stav pozitivan stav će također doprinijeti da sve bude u redu.

  45. #645
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,519

    Početno

    Tang Mima ajd može se i tako shvatit.
    Nama je psiha rekla otvoreno da je za naše dijete veća šteta da ostane u vrticu nego da ide u školu. Pa san ja valjda očekivala takvu vrstu direktnog odgovora.

  46. #646
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    englezi kreću s 4
    ali svi
    ako među te od 4 uguraš ono od 3 pitanje je kako će se snaći

  47. #647
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,519

    Početno

    Vrijeska jako lijepo si rezonirala sve.

    Nasa psiha u vrticu je bila upravo takva a privatno u centru su nam bili direktniji. Čak nas zvali iduće godine da.vide kako je djetetu prošla prva godina. Ugodno me iznenadili a vjerojatno rade i neke svoje statistike u vezi danih procjena.

  48. #648
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Lili, za tvoje dijete je tako. Bar ti, koja objašnjavaš stalno (iako, vjeruj mi, mi svi to znamo ) kako je sve individualno, moraš shvatiti da ne može za svako dijete biti tako, pa čak ni za svako dijete koje žarko želi u školu.
    Posljednje uređivanje od vertex : 28.03.2018. at 11:36

  49. #649
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Tang Mima ajd može se i tako shvatit.
    Nama je psiha rekla otvoreno da je za naše dijete veća šteta da ostane u vrticu nego da ide u školu. Pa san ja valjda očekivala takvu vrstu direktnog odgovora.
    Ono moje je odgovor na ovaj post.

  50. #650
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,519

    Početno

    Vertex jasno je to meni. Ni ne uvjeravam ja yin, nego želim razbit predrasude i strahove nekih u vezi prijevremenog.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 28.03.2018. at 11:39

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •