Stranica 2 od 19 PrviPrvi 123412 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 902

Tema: Prijevremni upis u skolu DA ili NE?

  1. #51
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Moj je drugi najmlađi u svom razredu iako nije prijevremeno upisan. Ni po čemu se to ne osjeti, ni učenju ni druženju. A uz to je drugi po visini.

  2. #52
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj laumi prvotno napisa Vidi poruku
    ne bi išli u isti razred, brat joj je sad u prvom razredu

    a i da je došlo do toga, da je on dobio odgodu, a ona da kreće ranije pa da iste godine idu u prvi razred, ne bi bili u istom razredu, nego u paralelnim razredima
    oprosti, pobrkala sam nešto

  3. #53
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Moj je drugi najmlađi u svom razredu iako nije prijevremeno upisan. Ni po čemu se to ne osjeti, ni učenju ni druženju. A uz to je drugi po visini.
    Ne osjeti se razlika ako je on u svojoj generaciji obveznika,
    ali možda bi se osjetila razlika da je još pola godine mlađi, da je primjerice umjesto u veljači rođen u kolovozu?
    Kažem, imam pozitivno iskustvo sa prijevremenim upisom, ali moje dijete je bilo na samoj dobnoj granici, pa smo se stoga puno lakše odlučili. Da je bio i nešto mlađi, isto bi ga vjerojatno dali u školu.
    No za ovog trećeg, koji je rođen početkom kolovoza bih se ipak jako teško odlučila na tako nešto.

  4. #54
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj laumi prvotno napisa Vidi poruku
    jesu li se današnja saznanja u vezi prijevremenog upisa promijenila? imam djevojčicu koja će iduće godine u srpnju napuniti 6 godina i razmišljali smo da je damo na testiranje za raniji upis.

    kognitivno mi se čini spremna (savladala je glasovnu analizu i sintezu, čita, računa do 10), osim toga je jako zainteresirana i motivirana za školu. oduvijek pokazuje veliko zanimanje za sve oko sebe (za razliku od dvoje mojih starijih klinaca, kojima je igra najvažnija) i pitanja i zaključci su joj na razini djece koja su starija od nje. u vrtiću joj je dosadno i kaže da želi ići u školu. (možda najviše zato što joj je brat sad u 1. razredu).

    ako i prođe testiranje, kako da znam da je to ispravna odluka?

    gdje bih je još mogla dati na testiranje? najviše me zanima testiranje emocionalne zrelosti.
    ja nekako mislim da emocionalnu zrelost najbolje moze procjeniti teta u vrticu i vi.
    u onim kratkim razgovorima oni mogu vidjeti sve ovo sto si nabrojala da zna, al emocionalnu zrelost, bas i ne.

    pitas sta je bolje, ako porgrijesis- preran polazak ili frustriranost, mislim da se lakse nositi i "zalijeciti" frustriranost nego preran polazak.

    znas da smo mi odgodili skolu. ona ce krajem ozujka 7. glavni razlog bila je emocionalna zrelost.
    svi su govorili da ce imati preko ljeta skok, i je, imala je. no i dalje mi nije bila dorasla skolskom izazovu (ok, kod nas je bila i varijabla nove bebe i njena velika regresija radi toga).
    pun pogodak je bio sto smo joj odgodili skolu, prebacili je u drugi vrtic (kvartovski) u englesku grupu (malo izazova). ona je druga osoba. to ne velim samo ja, to vide i govore i druge cure koje je poznaju.
    u starom vrticu bila je medju najmladjima i uvijek u sjeni ovih "velikih". sad je ona gazda. tete su odusevljene s njom, ona im je desna ruka, njoj se izgradilo samopouzdanje i ima smjelosti napraviti ono sto prije nije. prilazi drugima, sklapa prijateljstva, prihvaca odbijanje djece na manje osoban nacin...ma sva se preporodila.

    to je nase iskustvo.

    mladja je pak rodjena u travnju, pa cu s njom morit brige o prijeveremenom...

  5. #55
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa Vidi poruku
    tanja, ja se slažem s tobom. na lauminom mjestu bih poslušala što kažu u vrtiću, tamo poznaju i prate dijete. uostalom, za tri godine imam opet istu priču...
    potpis!

    zaboravila sam u svom gornjem postu dodati vrtickog psihologa.
    nama su tete i vrticka psihologica rekle da je ona intelektualno i tekako zrela (i vise od vrsnjaka), al emocionalno da nije. i samo su potvrdile moje sumnje.
    skolsko testiranje nije uopce obracalo paznju na emocionalnu zrelost pa mi stoga komisija nije ni dala odgodu jer je po njima ona zrela za drugi osnovne, ne za prvi... pa sam pisala zalbu i dobila odgodu.

  6. #56

    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Postovi
    134

    Početno

    Da li možda postoji neka granica koju kilažu dijete mora imati na upisu u 1.razred?
    Imam jednu prijateljicu, dijete ima uvjete po godinama ali je jako jako sitna i mala. Jel to može biti razlog za odgodu do nagodinu?

  7. #57
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Laumi, ja sam srpanjsko dijete i krenula sam u školu sa 6 godina i nepuna 2 mjeseca, bila sam najmlađa u razredu, a razlika između mene i najstarijeg učenika bila je godinu i 3 mjeseca. Doduše, u vrijeme kad sam ja kretala u školu, to nije bio prijevremeni upis jer su tada sva djeca rođena do 31.8. mogla sa 6 godina normalno u školu pa po tome nisam neki izuzetak.
    Ovo pišem da ti dam dva primjera.

    Da su me starci u vrtiću bili ostavili još jednu godinu, mislim da bih bila poludila, meni je vrtić bio strašno dosadan. Pamtim da sam kao petogodišnjakinja jako, jako plakala kad sam shvatila da me tete i starci "ne puste" u školu s generacijom iznad iako sam testove dobro riješila, a tete su mi ih morale dati na rješavanje jer sam inzistirala. Nisam tada razumjela što je generacija i tko je tu mlađi,a tko stariji (vrtić je bio skroz generacijski miješan), ja sam samo jako htjela ići u školu oduvijek.
    U školi sam bila jedan od dvoje odlikaša, vrlo odgovorna, od trećeg razeda išla sam i u muzičku, a u svakom razredu imala sam još najmanje 5 slobodnih aktivnosti. Bilo mi je fora biti najmlađom u razredu, a kasnije mi je bilo jako drago što sam srednju završila s nepunih 18

    E, sad, moji starci su automatski isto promijenili i na mlađeg brata, i on je srpanjsko dijete. Bez razmišljanja su ga upisali u školu sa 6 godina. I pogriješili. Iako bistar, bio je još potpuno zaigran, potpuno nezainteresiran za školu, a to je ostao do kraja srednje škole. Ne znam bi li bio bolji da je krenuo godinu kasnije, vjerujem da bi, svakako štetilo mu ne bi. Sa mnom su starci sjeli možda 2 sata cijelu osnovnu, s njim najmanje 2 sata svaki dan.

    Postoje prosjeci, većine, sredine itd., ali djetetu treba pristupati individualno. Ako želi ići i ako prođe testove, smatram da bi trebalo ići u školu. U mom razredu bilo nas je pola šestogodišnjaka, pola sedmogodišnjaka, a dobrih i loših učenika, odgovornih i problematičnih, skoncentriranih i manje skoncentriranih bilo je, sjećam se, podjednako u obje grupe.

  8. #58
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Zuska, isto ovako i ja (samo ja nisam išla u muzičku)
    bila sam druga najmlađa u razredu, uvijek najmanja i najlakša. nije bilo nikakvih problema zbog toga. zato se čudim kad mi kažu da bi to mogao biti problem.

    zaista je to jako individualno. sin mi je krenuo u školu sa 6,5 i definitivno nije spreman. nismo uspjeli dobiti odgodu. nemamo problema s disciplinom, ali imamo problema s reakcijom na neuspjeh. dijelom je to do karaktera (čini mi se da je perfekcionist), ali vjerujem da bi se s time lakše nosio nagodinu. bit će on ok, nema tu velikih problema, ali mislim da je moglo i bez tog stresa.
    ono što je dobro je da je odgovoran i da je školu shvatio ozbiljno. samo, vidim da mu je premalo igre. još je uvijek jako zaigran.

    kad uspoređujem curicu s njim, to je nebo i zemlja.

  9. #59
    LIMA avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    997

    Početno

    Možeš uzeti u obzir tuđa iskustva ali odluči isključivo prema svom djetetu. Stvar je u tome da nekome ta godina dobro dođe, a nekome je korak unatrag.
    Iako, ja nisam baš neki zagovornik da zrelost i ozbiljnost dolaze isključivo s godinama. Prema tome, svi odrasli bi bili zreli i ozbiljni .
    Jednostavno imate nekoga tko je ozbiljan, zreo, odgovoran s 4, 6 i s 18 godina, dok je netko "zaigran" i neozbiljan i sa 7 i sa 30. Dođe do nekog pomaka u emocionalnoj zrelosti ali generalno, imate djece nezrele za školu i sa 10 godina, pa su svejedno upisana.

    Ustvarim javila sam se na ovu temu jer sam na nekoliko mjesta pročitala o problemu reakcije na neuspjeh. Možda će vas iznenaditi ali ta loša reakcija na neuspjeh se javlja najviše kod djece koju se puno hvali dok su mala.
    Dijete jednostavno postane pravi mali "ovisnik o pohvalama" ili se pak nesvjesno nađe u toj ulozi koja mu je dodijeljena (da je uvijek za sve "super", "bravo" i sl.) i ima "odgovornost na leđima" zadržati taj nametnuti status. Strah od neuspjeha dolazi radi toga jer se boji da će iznevjeriti očekivanja.
    Mi roditelji se nesvjesno odveć razbacujemo pohvalama misleći kako je to dobro. No kako nije dobro stalno kritizirati i grditi dijete isto tako štetno je (koliko god to nama nevjerojatno zvučalo) i pretjerano hvaliti dijete jer time isto stvaramo pritisak na njega. (Ne misli se NE hvaliti uopće - malo bih trebala razjasniti ali sada nemam vremena - nego treba pohvaliti tako da se kaže: baš si lijepo nacrtao ovog dinosaura, a ne: ti prekrasno crtaš, pravi si umjetnik... dijete tada smatra kako ćemo mi uvijek očekivati savršene crteže i strah ga je jer zna da to neće moći uvijek ostvariti, a još je bolje reći: što ti misliš, jesi li ti zadovoljan svojim crtežom...)

  10. #60
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Citiraj LIMA prvotno napisa Vidi poruku
    Možeš uzeti u obzir tuđa iskustva ali odluči isključivo prema svom djetetu. Stvar je u tome da nekome ta godina dobro dođe, a nekome je korak unatrag.
    Iako, ja nisam baš neki zagovornik da zrelost i ozbiljnost dolaze isključivo s godinama. Prema tome, svi odrasli bi bili zreli i ozbiljni .
    Jednostavno imate nekoga tko je ozbiljan, zreo, odgovoran s 4, 6 i s 18 godina, dok je netko "zaigran" i neozbiljan i sa 7 i sa 30. Dođe do nekog pomaka u emocionalnoj zrelosti ali generalno, imate djece nezrele za školu i sa 10 godina, pa su svejedno upisana.

    Ustvarim javila sam se na ovu temu jer sam na nekoliko mjesta pročitala o problemu reakcije na neuspjeh. Možda će vas iznenaditi ali ta loša reakcija na neuspjeh se javlja najviše kod djece koju se puno hvali dok su mala.
    Dijete jednostavno postane pravi mali "ovisnik o pohvalama" ili se pak nesvjesno nađe u toj ulozi koja mu je dodijeljena (da je uvijek za sve "super", "bravo" i sl.) i ima "odgovornost na leđima" zadržati taj nametnuti status. Strah od neuspjeha dolazi radi toga jer se boji da će iznevjeriti očekivanja.
    Mi roditelji se nesvjesno odveć razbacujemo pohvalama misleći kako je to dobro. No kako nije dobro stalno kritizirati i grditi dijete isto tako štetno je (koliko god to nama nevjerojatno zvučalo) i pretjerano hvaliti dijete jer time isto stvaramo pritisak na njega. (Ne misli se NE hvaliti uopće - malo bih trebala razjasniti ali sada nemam vremena - nego treba pohvaliti tako da se kaže: baš si lijepo nacrtao ovog dinosaura, a ne: ti prekrasno crtaš, pravi si umjetnik... dijete tada smatra kako ćemo mi uvijek očekivati savršene crteže i strah ga je jer zna da to neće moći uvijek ostvariti, a još je bolje reći: što ti misliš, jesi li ti zadovoljan svojim crtežom...)
    ovo za pretjerane pohvale mi ima puno smisla
    kad ih hvalim, hvalim ih za nešto konkretno što su napravili i pazim da ne pretjerujem

    kad pišem o strahu pd neuspjeha, mislim na to da bi se ona mogla uspoređivati s drugima (sklona je tome) i ubedirati ako ne bude uvijek sve super. ja ne očekujem od njih da uvijek budu savršeni u svemu.

    LIMA, imaš li ti u svom radu iskustava s djecom koja su krenula sa 6 godina?

  11. #61
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Kao majka dvojice dječaka moram dodati da dečkima obično dulje treba.... Djevojčice su češće spremne (emocionalno i motorički) za eventualni raniji upis (odnosno upis na vrijeme, bez odgoda), a dečkima dobro dođe još jedna godina sazrijevanja, naravno uz uvjet da im se malo u tome i pomogne.

    Našla sam cijelu storiju o toj razlici između većine dječaka i većine djevojčica u Biddulphovoj knjizi "Odgoj dječaka".

    Btw. i ja sam išla u školu sa 6 godina (također srpanjsko dijete) ali kad sad pokušavam prizvati u sjećanje te dane, nisam baš sigurna da je to bilo najsretnije rješenje. Jesam ja znala i pisati i čitati i bila brza u svemu, ALI sjećam se da je učiteljica imala dosta muke da me drži mirnom jer sam se šetala po razredu, išla gledati da li kiša pada i slično... I ja sam gnjavila roditelje da krenem u školu, upisali su me kod bivše susjede koja me poznavala od rođenja, ali svejedno, nisam sigurna da sam dugoročno baš nešto profitirala time što sam završila srednju školu s 18, fakultet s 23. Kud nam se žuri?

    (Malo crnog humora. prag za mirovinu se svako toliko pomiče na sve stariju dob, pa ću se ja samo više naraditi, he he he...)

  12. #62
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    ne žuri se meni, nego vidim da malena jako želi ići u školu i čini mi se da će iduću jesen biti spremna
    i tete u vrtiću kažu da se dosta povukla otkad joj brat više nije u vrtiću (iako nisu bili u istoj grupi)
    zato smo je MM i ja odlučili dati na testiranje da vidimo je li uopće spremna pa da uopće možemo ozbiljnije pričati o tome

    sad skupljam iskustva

  13. #63

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    102

    Početno

    Bili smo u sličnoj situaciji preprošle godine (tete iz vrtića i vtrička psihologica su preporučivale prijevremeni upis), poznata mi je nedoumica.

    Ono što je prevagnulo kod odabira za još jednu vrtićku godinu bilo je promatranje djeteta u društvu djece starije od njega za godinu, dvije, u odnosima s nekima od njih (ne nužno emotivno zrelijih) bio je totalna pušiona, za razliku od odnosa s djecom sličnih karakteristika iz njegove dobne skupine, ili pak onom starijom. Činilo nam se kako je bolje u taj svijet uvoditi ga postupnije, kroz produženi boravak u školi (razredi su mali, pa su jednim boravkom obuhvaćeni učenici od 1. do 4. razreda) ili pak kroz razne radionice. E sad, jesmo li dobro odabrali? Ne znam, ponekad smo zadovoljni, ugodno je imati dijete koje samo obavlja sve svoje obaveze, bez podsjećanja i ikakvih natezanja, a ponekad smo puni sumnji, sputavamo li dijete u njegovom razvoju, prisiljavajuć ga na slušanje gradiva koje je davno svladao. Naravno, tu nam se i nameće pitanje gdje će i kada će naučiti svladati frustraciju onog "ja to ne mogu" u suzama, što ne bi bilo loše odraditi u ovoj dobi.

    Nije baš da sam ti pomogla, ali eto...
    Možda bi bilo dobro da svoja iskustva napišu majke djece u početku puberteta; mislim kako dobna razlika tu dolazi najviše do izražaja (tu se krije moj podsvjesni strah)

  14. #64
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Btw. i ja sam išla u školu sa 6 godina (također srpanjsko dijete) ali kad sad pokušavam prizvati u sjećanje te dane, nisam baš sigurna da je to bilo najsretnije rješenje. Jesam ja znala i pisati i čitati i bila brza u svemu, ALI sjećam se da je učiteljica imala dosta muke da me drži mirnom jer sam se šetala po razredu, išla gledati da li kiša pada i slično... I
    iako sam majsko dijete išla sam u školu sa punih 7 i ohoho, ko i svi moji doma ( oni su išli oko 7 godina), ali u razredu je bio jedan dečko, istina muzičar koji je od mene ( koja sam bila skoro najstarija) bio stariji još 9 mjeseci, za ponevjerovati je kaj je taj dečko radio, zbrajao na prste, pa skinuo čarape ak je prek 10, bio je drag ( svi klinci su ga jaako voljeli) .... ali nažalost je i poginuo zbog brzopletosti s nepunih 9 godina

  15. #65
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj LIMA prvotno napisa Vidi poruku
    Možeš uzeti u obzir tuđa iskustva ali odluči isključivo prema svom djetetu. Stvar je u tome da nekome ta godina dobro dođe, a nekome je korak unatrag.
    Laumi, ovo je po mom mišljenju, najboji savjet.

    Lima, hvala na lijepom postu, samo ti piši i dalje, učim(o)

  16. #66
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj quinda prvotno napisa Vidi poruku
    Možda bi bilo dobro da svoja iskustva napišu majke djece u početku puberteta; mislim kako dobna razlika tu dolazi najviše do izražaja (tu se krije moj podsvjesni strah)
    pa...eto, on se druži samo sa starijima
    najbolji prijatelji su redom - 6., 7. i 8. razred.
    nitko iz razreda.
    u razredu je ok, druže se, al nije stekao ta prava prijateljstva. ne mora biti uopće da je radi godina. ima svoju kvartovsku ekipu i to je to.
    isto je svibanj i isto je krenuo u školu sa 7 godina i 4 mjeseca. bio je definitivno zreo za školu, no, eto, išli smo po ps-u. i nisam požalila jer sam zadnju godinu njegovog vrtića bila doma na porodiljnom pa smo se družili u školi - nikakvih problema nema.

    i moja m se druži već drugu godinu za redom sa školarcima u vrtiću, prvu godinu je već oplakala rastanak , sad je čeka rastanak po drugi put, ovaj put i teži. ona je tip koja je svugdje i svagdje vrlo brzo progura na "šefovsko" mjesto, u parku ima ekipu, svi već idu u školu, a sve im ova moja komandira
    no, kod nje me ipak najviše brine koncentracija. i zato ćemo ipak pričekati još godinu dana, sve sam više u to uvjerena. i malo me brine poštivanje autoriteta učiteljice. jer trenutno, eto, tako se potrefilo, skoro da komandira i teti u vrtiću

    realno, j je bio puno spremniji od nje za školu u toj dobi, pa je čekao. sad ona nek čeka. jedino što će nas izluditi, doslovce izluditi s tim forsiranjem škole. no, to je radi brata.

    eto, malo razmišljam na glas, ne zamjerite :D
    no, kod nje

  17. #67
    LIMA avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    997

    Početno

    Citiraj laumi prvotno napisa Vidi poruku
    kad pišem o strahu pd neuspjeha, mislim na to da bi se ona mogla uspoređivati s drugima (sklona je tome) i ubedirati ako ne bude uvijek sve super. ja ne očekujem od njih da uvijek budu savršeni u svemu.

    LIMA, imaš li ti u svom radu iskustava s djecom koja su krenula sa 6 godina?
    Kao da opisuješ mene - nema ti to veze s godinama. Ja sam jednostavno takva - ništa nije dovoljno dobro ako nije savršeno. Ne moraš ti očekivati savršenstvo, ona to sama očekuje od sebe. I danas se borim s tim. Jako je opterećujuće tako živjeti, a pogotovo jer ponekad nemam razumijevanja za ljude koji nisu takvi, kojima "sve prolazi" pa ih doživljavam kao aljkave i neodgovorne. Meni je puno pomogla moja mama. Kada sam bila u najvećem stresu (vezano uz situacije da se bojim kako ću biti lošija od drugih) ona mi je znala reći: "Pa sve su to djeca kao i ti. Nisu to kompjutori." Na mene je to tako snažno djelovalo, kao da me ošinula mokrom krpom. Stvar je u tome (mislim da se tako osjeća i tvoja curica) da sam ja imala osjećaj kao da se stvarno natječem savršenim robotima. I danas mi je to u glavi.
    Mene svi doživljavaju kao osobu koja uopće nema straha kada treba javno nastupiti jer djelujem sigurno (često držim predavanja na stručnim usavršavanjima za učitelje) a ne znaju koja borba se u meni odvija prije nastupa, strašno mi lupa srce, znoje mi se dlanovi ali si uvijek dozovem te riječi moje mame - sve su to samo obični ljudi - i uspijem se svladati. (Uz to, ja se i štreberski pripremim, uvijek naučim predavanja napamet i ne čitam s papira ili slajdova .)

    Pišem ovo zato da osvijestim kako i roditelj može puno pomoći i učiniti, više nego što je svjestan, umjesto samo čekati da dijete to spontano "preraste".

    A glede teme - baš sam prekjučer mijenjala kolegicu u 1. razredu i na tragu ove teme kroz ponašanja učenika pokušala pogoditi tko je stariji a tko mlađi - moram priznati da sam totalno fulala - recimo, dijete koje mi se činilo najnezrelije, bio je dekoncentriran, pod odmorom se valjao po podu, bilo ga je teško obuzdati - jedan je od najstarijih

    Ja inače volim kada postoje jasna pravila ali ja ih ovdje stvarno ne mogu dokučiti. Prijateljica je svoju curicu poslala ranije (rođena je u ožujku - nije ju htjela odgoditi). Kada smo se susretale od 1. do negdje 3. razreda uvijek je govorila kako se kaje što ju nije odgodila jer mora puno s njom raditi, teško joj je u školi... Susrela sam ju kada je curica u 4. razredu i kaže kako je mala nevjerojatno odskočila u odnosu na druge. Naime, ona je jadna navikla da mora puno učiti i time je stekla radne navike pa kada je krenulo "pravo učenje" ona se lako snašla, dok su oni koji su "sve odrađivali lijevom rukom" sada stagnirali. A imala sam i učenicu kojoj su roditelji odgodili školu i konstantno je odlična učenica, ozbiljna, odgovorna... sada je pitanje bi li ona bila ista i da je krenula sa 6 godina? To da je odluka o odgodi ili ranijem upisu bila dobra ili ne ne možemo nikada znati jer bi se morali vratiti u identičnu situaciju. Možda dijete na jednoj strani nešto dobije, a na drugoj izgubi.

  18. #68
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    mi smo nešto bliže odluci
    razgovarala sam s vrtićkom psihologinjom, testirala ju je, rekla da je spremna i da bi bila šteta da ne ide budući da je tako jako zainteresirana
    dosta smo dugo razgovarale, a ona je pričala i s Evinim tetama, koje su joj potvrdile da je i emocionalno spremna

    idući tjedan imamo testiranje u školi

  19. #69
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Pa to je treće dijete - uz dvoje starijih vjerojatno je imala "nevidljive pripreme" i to bi moglo čisto dobro funkcionirati, tim prije što je riječ o djevojčici (dječaci su obično dulje zaigrani). Sretno na testiranju!

  20. #70
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    je, Peterlin, dijelom je to u pitanju, a dijelom i to što joj je vrtić postao sve više nepoticajna sredina
    ni mi doma više nismo dovoljni njezinom apetitu za saznanjima
    bilo je dobro dok je sve bilo na "opipljivim" pitanjima, sad je u teološko-filozofskim vodama ("kad se rodio Bog..gdje se rodio....zašto ga nitko nije vidio...zašto smo mi na Zemlji...") i kakva god objašnjenja da joj dajemo, nije zadovoljna

  21. #71
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    danas je bilo testiranje u školi, prošla je
    pedagogica je rekla da već dugo nije imala dijete od 5,5 godina koje je toliko zrelo i spremno za školu
    (kaže da se iznenadila kojim sve pojmovima barata)
    mala je presretna što ide u školu

  22. #72
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    Uf, bravo, ja ipak nisam smogla hrabrosti da mu ukradem tu zadnju godinu.
    Kraj svibnja,a i svi mu prijatelji idu, moža sam podgriješila,ali ne znam. Pametno moje sa pitanjima o Bogu, svemiru, vatreni obožavatelj enciklopedija i lik koji čita priće, ali mi je milo ne mogu još,...
    Ali duuugo smo promišljali i nadam se na nisam donjela krivu odluku

  23. #73
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    da se moja makar u jednom polju pokazala ne baš skroz spremnom, odustali bi od ranijeg upisa
    ali u svim testiranim poljima je bila super, uključujući i emocionalnu zrelost (tu sam imala najveće dvojbe) - pedagogica je rekla da je izrazito zrela

    i kognitivno je još dosta napredovala otkada sam zadnji put pisala
    u 11. mj. je, na primjer, računala do 10, sad računa do 50 (nismo je učili)

    vjerujem da bi joj ostajanje u vrtiću bio svojevrsni korak unazad
    da ne pričam o tome kakvu želju ima za ići u školu. da ona to toliko ne želi, ne bih uopće razmišljala o prijevremenom upisu.

  24. #74

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    moja kćer je krenula u školu prošle godine sa 6 god i tri mjeseca. emotivno i kognitivno zrela, među najvišima u razredu. u školi sve ok, samostalna.. jedino ja imam problem, stalno nešto mjerkam, brinem kak će kasnije u drugom, trećem, petom... MM mi govori da djeca moraju imati malo težine i poneku frustraciju u odrastanju i ja se slažem općenito, ali u trenutku bi najrađe poravnala svijet

  25. #75
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    cipelice, čega se konkretno bojiš za kasnije?
    pa neće ona stagnirati.

  26. #76
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj cipelica prvotno napisa Vidi poruku
    moja kćer je krenula u školu prošle godine sa 6 god i tri mjeseca. emotivno i kognitivno zrela, među najvišima u razredu. u školi sve ok, samostalna.. jedino ja imam problem, stalno nešto mjerkam, brinem kak će kasnije u drugom, trećem, petom... MM mi govori da djeca moraju imati malo težine i poneku frustraciju u odrastanju i ja se slažem općenito, ali u trenutku bi najrađe poravnala svijet
    a vjerojatno bi se iste te stvari pitala i da je išla godinu kasnije
    samo ne bi imala "ispriku" što ide ranije
    jer normalno je da se pitamo kako će oni to kad dođe neki teži period
    moj je krenuo sa navršenih 7 i ja se isto pitam kako će mu biti u 5. razredu

    kod ovih koji kreću ranije i sve službe su "odradile" svoj dio (vrtić, tete, psiholog, logoped, škola, defektolog) i ako se svi slažu da je dijete spremno, ostavite taj strah (a nekad i opravdanje) iza sebe
    to je odluka koju ste donijeli zajedno sa stručnjacima i sigurna sam da svi vjerujete da radite najbolje za svoje dijete
    budite i vi sigurniji u sebe, pa će i djetetu biti lakše

    nadam se da se kuži što sam htjela reći

  27. #77
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    mene su zanimala i tuđa iskustva i iznenađena sam koliko ljudi je protiv prijevremenog upisa čak i ako je dijete spremno, samo zbog toga da mu ne oduzmu još jednu godinu igranja.
    ne oduzima škola baš toliko puno slobodnog vremena. ako dijete želi tu obavezu i spremno je na nju, zašto ne?

    moji tata i mama su svađali oko mojeg ranijeg upisa u školu. mama (učiteljica po struci) je vidjela da sam spremna, a tata je bio ljut jer mi je mama "oduzela godinu dana igranja". a ja zapela da idem u školu i stvarno sam u školi uživala.

  28. #78
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Djeci koja ne idu u boravak škola oduzima puno manje vremena od vrtića

  29. #79
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    i to je istina, Jurana

    škola je naporna za djecu koja školu ne vole previše. kao, npr. moj sin. njemu je škola nužno zlo i jedva čeka da se dođe doma igrati. takvoj djeci čak i odgoda koristi, iako je odgodu ne daju samo iz tog razloga (pokušali smo).

    sad, nakon ovog iskustva, vidim da se definitivno treba ravnati prema djetetu i ukoliko stručna služba u vrtiću i školi procijeni da je spremno, ne komplicirati s našim dvojbama.

  30. #80

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    I. je rođen krajem travnja. Godinu i pol prije škole išao je logopedu. Kasno je propričao i kada je krenuo - sve kvačice su bile "c". Olovku praktički nije držao u ruci. Nije volio crtati. Nije čitao, nije pisao, nije volio da mu se čitaju priče...
    Tražili smo raniji upis zbog organizacijskih razloga. Prepustili smo se stručnim službama i vodili se njihovim procjenama. Nikakvih zapreka nije bilo. Čak ni to što se i sada teže usmeno izražava.
    No, usprkos svemu - danas je odličan učenik. Ne mislim samo na ocjene.... odličan je u svemu. Izuzetno je odgovoran i samostalan. Piše urednije i bolje od brata. Čita najbrže u razredu. Svaki tjedan pročita barem jednu knjigu od 100injak str.
    Ali što je najvažnije: niti jedan dan nije došao iz škole a da mu u školi nije bilo super! Sasvim sam sigurna da mu ne nedostaje vremena za igranje.

    Mi se nismo vodili tuđim iskustvima. Samo smo se oslonili na vlastitu intuiciju i stručne službe. I uopće me ne opterećuje da li smo pravilno postupili ili ne. Moje je dijete sada sretno.

  31. #81
    Dalm@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2006
    Postovi
    958

    Početno

    Znači, tu procjenu predpredškolarca od strane vrtićke stručne službe inicira roditelj?
    Često slušam od (jedne) odgajateljice da je dijete spremno za školu, ali moj je dojam drukčiji pa ništa ne poduzimam.
    Posljednje uređivanje od Dalm@ : 20.02.2013. at 10:42

  32. #82
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Citiraj Dalm@ prvotno napisa Vidi poruku
    Znači, tu procjenu predpredškolarca od strane vrtićke stručne službe inicira roditelj?
    Često slušam od (jedne) odgajateljice da je dijete spremno za školu, ali moj je dojam drukčiji pa ništa ne poduzimam.
    u našem slučaju smo mi inicirali procjenu
    najviše zato što je E. jako motivirana za školu i na temelju usporedbe s bratom i sestrom
    ali opet, motivacija sama po sebi nam ne bi ništa značila da kognitivno ili emocionalno nije spremna

    isto tako, ne bih je dala ranije u školu (usprkos spremnosti) da ona sama jako ne želi ići

    Dalm@, što kaže tvoje dijete?

  33. #83

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    zašto nesigurnost?u srednjoj, sa mnom je išao dečko koji je preskakao razrede. uvijek sve 5 ali socijalne vještine koma. ekipa se' loptala' s njim, niš nije kužio( ili se nije snalazio). tad mi se činilo da su nenormalni roditelji koji bilo što ubrzavaju.
    kad smo morali odlučiti upisati ili ne bilo mi je teško odlučiti. s jedne strane bio je moj negativan stav a s druge za školu potpuno spremno dijete.

  34. #84
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    I mene malo zbunjuje ta česta opaska kako se djeci koja ranije krenu u školu uskraćuje godina dana igre i djetinjstva. Jednostavno mi ta teza ne stoji. Niti se djeca s polaskom u školu prestaju igrati, niti im je djetinjstvo stalo. Pogotovo ako je nekome poput meni vrtić bio noćna mora. Isto sam srpanjsko dijete i krenula sam sa 6 u školu, a i kćer sam dala sa 6 i po, doduše ona nije prijevremeno upisana jer je rođena u veljači.

    Sin je krenuo sa 7 jer je rođen u rujnu i iako je imao i veće predznanje i bio samostalniji u dosta stvari od sestre (čak se govorilo o darovitosti) na kraju se pokazalo da je ona puno ambicioznija i željnija učenja i napredovanja. I rezultati to očito potvrđuju.

  35. #85
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Citiraj laumi prvotno napisa Vidi poruku
    pedagogica je rekla da već dugo nije imala dijete od 5,5 godina koje je toliko zrelo i spremno za školu
    u
    u kojem je mjesecu rođena?

  36. #86
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Citiraj Zara1 prvotno napisa Vidi poruku
    u kojem je mjesecu rođena?
    srpanj 2007.

  37. #87

    Datum pristupanja
    Jan 2013
    Postovi
    5

    Početno

    Ne savjetujem upisivanje mališana prijevremeno nema nekog posebnog razloga (osim toga što su roditelji ambiciozni) da mu uskratite još godinu dana prelijepog i bezbrižnog djetinjstva (koje mu definitivno pripada) i 'gurate' ga da bude generacija ispred svoje - što on po svom rođenju nije ako je u pitanju razlika od 3-4 mjeseca onda je to sasvim ok, ali oko godinu dana je previše može imati problema što se toga tiče, znam iz ličnog iskustva..

  38. #88
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    a mi opet ovdje tvrdimo da ne možemo svu djecu staviti pod zajednički nazivnik
    ako stručnjaci dijete proglase spremnim za školu i ako je dijete za školu motivirano, nema razloga da ne ide ranije
    moja "ambicija" je da dijete bude sretno i zadovoljno - za neku djecu to znači odgoda polaska u školu, a za neku djecu raniji upis (kod kuće imam i jedno i drugo)

  39. #89
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ja svoga ne bih upisivala "ranije"
    a rođen je 2.4., znači... samo 2 dana kasnije od datuma koji bi ga činio obveznikom
    ali ja sam sigurna da neće biti zreo
    jer ga, znam da nije pametno, uspoređujem sa sestrom

    jedino me strah visine
    jer je već sada viši od mnogih prvoškolaca
    bit će im svima ko tata tamo, kad krene sa 7,5

  40. #90
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    apri, ne bi ga upisala ranije čak ni kad bi on tražio da ide? i kad bi bio procijenjen kao zreo i spreman?

  41. #91
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    neće taj tražiti
    on je baš derište

  42. #92
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    ja svoga ne bih upisivala "ranije"
    a rođen je 2.4., znači... samo 2 dana kasnije od datuma koji bi ga činio obveznikom
    ali ja sam sigurna da neće biti zreo
    jer ga, znam da nije pametno, uspoređujem sa sestrom

    jedino me strah visine
    jer je već sada viši od mnogih prvoškolaca
    bit će im svima ko tata tamo, kad krene sa 7,5
    ha , ha, to su i nama rekli kad sam tražila odgodu ( 30.03. rođen). Kao sto će mu odgoda jer će biti najviši u razredu. On je bas sretan sto je najviši , samo ima dvije cure koje su još veće od njega , a nisu krenule sa odgodom.

  43. #93
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Da, to je valjda neka posebna stigma, biti najvisi u razredu.

  44. #94
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Da, to je valjda neka posebna stigma, biti najvisi u razredu.
    ovoj dr.skolske medicine koja radi upise kod nas valjda je. Tko bi ga znao. Kukala je o toj visini na pregledu, i kasnije na komisiji da je dijete dobilo preporuku odgode od psihologa, defektologa i pedagoga, a ona puše i uzdise : joj sada si tako visok, a tek druge godine...

  45. #95
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Vjerojatno misli - najveći, najjači, najzreliji - mom nećaku to baš nije koristilo.

  46. #96
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Vjerojatno misli - najveći, najjači, najzreliji - mom nećaku to baš nije koristilo.
    kamo sreće da je najjači i najzreliji bilo u kategoriji. Ali bila je u igri samo visina, a to je i njoj trebalo biti jasno nakon pola minute jer mladunc nije htio uopće surađivati na pregledu.

  47. #97
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Da, to je valjda neka posebna stigma, biti najvisi u razredu.
    naravno da nije
    to je šala

  48. #98

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    669

    Početno

    MM je pomišljao o ranijem upisu u školu, jer su klinci intelektualno napredni i nije me baš shvaćao kad sam mu objašnjavala da za to nema nikakve potrebe i žurbe. Smatram da su emocionalno još daleko od škole. Sad se i MM uvjerio u to, kad je jedan počeo neutješno plakati i legao na pod potpuno slomljen, jer mu je teacher-ica na oglednom satu engleskog uzela bojicu iz ruke i spremila ju zajedno s ostalima, kako bi mogla prijeći na sljedeći temu. On, naime, nije završio bojanje nekog kruga, jer mu je brat ''podmetnuo'' neodgovarajuću bojicu, on to nije stigao ispraviti... to mu je bilo straaaašno i ogroman neuspjeh. Smirio se tek kad sam mu rekla da ćemo papir ponijeti kući, obrisati gumicom ''grešku'' i da će on dobiti priliku to obojati kako treba.
    Tako da se spremnost očito sastoji od puno dijelova.

  49. #99
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    neće taj tražiti
    on je baš derište
    Ovako nekako i moj.

  50. #100
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    naravno da nije
    to je šala
    Mislim da se nismo skuzile
    Meni nikad nije bila jasna ta "cccc, bit ce vam najveci u razredu", u stilu "ne znate sta radite". Kakav je to argument za upisati ili ne upisati dijete u skolu?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •